Strony: [1] 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Terry Pratchett  (Przeczytany 12260 razy)
Magnis

*




« : Marca 06, 2013, 17:11:43 »



Sir Terence David John Pratchett urodzony 28 kwietnia 1948 w Beaconsfield, angielski pisarz fantasy i science fiction, najbardziej znany jako autor cyklu Świat Dysku. Inne jego dzieła to m.in. Trylogia Johnny'ego Maxwella i Trylogia Nomów. Współpracował także przy adaptacjach swojej twórczości na potrzeby sztuk teatralnych i gier komputerowych. Jego pierwszą powieścią był Dywan, który został opublikowany w 1971 roku. Pierwsza książka z serii Świat Dysku pod tytułem Kolor magii ukazała się w 1983.
Terry Pratchett został Kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego w 1998 ?za zasługi dla literatury?. Jego powieść Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie zdobyła w 2001 nagrodę Carnegie Medal za najlepszą książkę dla dzieci. W 2008 otrzymał tytuł szlachecki Sir.

Bibliografia :
 Trylogia Nomów
    1989 ? Nomów księga wyjścia (Truckers),
    1990 ? Nomów księga kopania (Diggers),
    1990 ? Nomów księga odlotu (Wings)

Opowieści o Johnnym Maxwellu
    1992 ? Tylko ty możesz uratować ludzkość (Only You Can Save Mankind),
    1993 ? Johnny i zmarli (Johnny and the Dead),
    1995 ? Johnny i bomba (Johnny and the Bomb)

Inne książki
    1971 ? Dywan (The Carpet People), później mocno zmieniona i wydana ponownie w 1992,
    1976 ? Ciemna strona Słońca (The Dark Side of the Sun),
    1981 ? Warstwy wszechświata (Strata) ? Drugie polskie wydanie jako Dysk, jedna z nielicznych książek science fiction w dorobku autora, nieco nawiązująca do Pierścienia Larry'ego Nivena,
    1989 ? Kot w stanie czystym (The Unadulterated Cat) ? opowieść o prawdziwych kotach (z Grayem Jolliffem),
    1990 ? Dobry omen (Good Omens) z Neilem Gaimanem
    2008 ? Nacja (Nation)
    2012 ? The Long Earth ze Stephenem Baxterem

Świat Dysku :
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat_Dysku
(wikipedia)

Nie wierzyłem, ze na forum nie ma żadnego o nim wątku. Autor humorystycznej odmiany fantasy, którego książki lubię właśnie za humor i niesamowite przygody przeżywających bohaterów. Pamiętam jak przeczytałem Blask fantastyczny gdzie podczas czytania fajnie się bawiłem. Później po przeczytaniu sięgnąłem po następne jego powieści ze Świata Dysku i tu również fantastyczne przygody oraz spora dawka humoru sprawiła, że polubiłem tą serię. Znajdziemy w niej potwory, czarodziejów, a najbardziej jednego, który za bardzo nie umie czarować czyli Ricewinda, mały lud oraz wiedźmy i nawet straży strzegącej porządku.
Ktoś coś czytał  :)?
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #1 : Marca 09, 2013, 15:03:36 »



Opis :
Wszystkie światy Terry?ego Pratchetta ? ponad trzydzieści opowiadań mistrza humorystycznej fantastyki, od debiutu, po historie z kultowego Świata Dysku.
W ciągu czterech dekad, jakie upłynęły od druku jego pierwszej książki, Terry Pratchett stał się jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych autorów. Tutaj, po raz pierwszy, w jednym tomie zebrane są jego opowiadania i inne krótkie formy literackie. ?Mgnienie ekranu? kreśli kurs długiej kariery pisarskiej Pratchetta: od czasów szkolnych, poprzez pierwszą pracę w ?Bucks Free Press?, do początków jego debiutanckiej powieści ?Dywan? i dalej, po oszałamiające mistrzostwo fenomenalnego cyklu Świata Dysku.
Znajdziemy tu postacie zarówno znajome, jak i czekające na odkrycie; światy porzucone i inne, które wciąż się rozwijają; przygody, kurczaki, śmierć, disco, a także kilka dość niepokojących koncepcji Świąt, a wszystko to przesycone jego niemożliwym do podrobienia poczuciem humoru.

Tytuł   Mgnienie ekranu
Tytuł oryginalny   The Blink of the Screen
Data wydania   2 kwietnia 2013
Autor   Terry Pratchett
Przekład   Piotr W. Cholewa
Wydawca   Prószyński i S-ka
Format   142×202mm
Cena   32,?
Gatunek   fantastyka

:)
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #2 : Maja 17, 2013, 18:46:07 »

Terry Pratchett i Stephen Baxter razem wydali Długą ziemie gdzie zajmują się alternatywnymi od gałęziami Ziemi. Nasi bohaterowie za sprawą pewnego wynalazku mogą podróżować do wielu wersji Ziemi wystarczy tylko wcisnąć przełącznik. Poznajemy naszego bohatera gdy ten dostaje propozycję i rusza na niebezpieczną wyprawę.
 Autorzy ciekawie przedstawiają kolejne wersje naszej Ziemi gdzie nieraz królują podobne do dinozaurów zwierzęta, a niebezpieczeństwo może czaić się wszędzie. Nasi bohaterowie przeżywają dużo przygód. Akcję poprowadzono szybko i nieraz można spotkać trochę humoru. Książkę czyta się fantastycznie od samego początku aż do zakończenia. Trochę mi brakowało jednak na żeby światy były bardziej pokazane, ale może w następnych częściach autorzy się o to postarają bo powstaje już druga część. Ocena 7/10.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Procella

*




WWW
« Odpowiedz #3 : Czerwca 04, 2013, 12:42:25 »

Jeden z moich ulubieńców, zdecydowanie. Przeczytałam większość jego ksiażek, brakujące zapewne przeczytam niedługo. Trochę szkoda, że już niewiele zostało mi do odkrycia, ale pociesza mnie fakt, że książki Pratchetta nadają się do wielokrotnego czytania, często wracam do przeczytanych już pozycji i za każdym razem odkrywam nowe smaczki, na które wcześniej nie zwróciłam uwagi. Najbardziej podoba mi się podcykl o czarownicach.

Mam nadzieję, że jutro dotrą do mnie zamówione opowiadania, podobno już wysłali ze sklepu :roll:
Zapisane


Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween
marczewek

*

Miejsce pobytu:
była stolica byłego województwa




mój nik wzion sie od mojego imienia

« Odpowiedz #4 : Listopada 05, 2013, 10:21:35 »



Terry Pratchett;Stephen Briggs
Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony a z do Niucha
Wydawnictwo: Prószyński Media
Data wydania: 12-11-2013
EAN: 9788378396581
ISBN: 978-83-7839-658-1

Jak wszyscy wiedzą, Świat Dysku jest płaski i spoczywa na grzbietach czterech słoni, które z kolei stoją na skorupie gigantycznego gwiezdnego żółwia, Wielkiego A'Tuina, dostojnie płynącego przez kosmos. Jest to również globalny fenomen wydawniczy, ze sprzedażą sięgającą 75 milionów książek na całym świecie. Publikacja "Niucha" doprowadziła kanon Świata Dysku do liczby 39 powieści, nie licząc rozmaitych przewodników, map, terminarzy i innych pobocznych projektów. To bardzo dużo Dysku do zapamiętania - więcej, niż większość ludzi potrafi opanować z jedną tylko głową. Ale nie lękajcie się, pomoc jest blisko.
"Żółw przypomniany" to jedyny oficjalny przewodnik po wszelkich dyskowych tematach, w tym (choć nie wyłącznie):
- Co robić, kiedy zbliża się słoń pustelnik?
- Gdzie w Ankh-Morpork dostać piwo?*
- Jak się gra w Okalecz Pana Cebulę?
* i przeżyć, żeby o tym opowiedzieć
Zapisane

- Klasyka to książki, które ludzie cenią i których nie czytają.
Mark Twain
Mandriell
Moderator Globalny

*

Miejsce pobytu:
Częstochowa

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



SHADYXV

WWW
« Odpowiedz #5 : Listopada 21, 2013, 10:31:01 »

Niestety do tej pory nie przeczytałem nic ze "Świata Dysku", ale mam to w planach :) Orientuje się w ogóle ktoś, czy jakieś wydawnictwo planuje wznowienie całego cyklu?

Czytałem (tylko do mniej więcej 180 strony) i posiadam "Długą ziemię" i muszę przyznać, że średnio mi się podobało. Fajny pomysł mieli panowie, początek był dla mnie genialny. Niestety właśnie tak gdzieś w połowie
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
zrobiło się potwornie nudno. Dodatkowo, zupełnie nie mogę dopatrzyć się tego genialnego ponoć humoru Pana Pratchetta. Ok, było kilka całkiem celnych i błyskotliwych uwag/ripost, ale spodziewałem się chyba czegoś więcej.

 Na pewno wrócę do książki, bo mimo środkowej nudy podobał mi się poruszony przez pisarzy eksperyment socjologiczny.
« Ostatnia zmiana: Listopada 21, 2013, 10:35:40 wysłane przez Mandriell » Zapisane

Procella

*




WWW
« Odpowiedz #6 : Grudnia 07, 2013, 12:03:31 »

O jakimś nowym, osobnym pełnym wznowieniu nic nie wiem, ale wszystkie chyba części są bez większych problemów dostępne.
Zapisane


Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween
Magnis

*




« Odpowiedz #7 : Grudnia 22, 2013, 18:36:28 »



Opis :
Długa Ziemia stoi otworem. Ludzkość rozprzestrzeniła się po niezliczonych światach, a flotylle sterowców łączą je, wspomagając wyprawy badawcze, wymianę handlową i rozwój kultury.
Jednak gdy cała ludzkość kształtuje Długą Ziemię, ona sama też wpływa na ludzi. A zbliża się punkt kolizji kilku ważnych kryzysów.
Ponad milion kroków od oryginalnej Ziemi Podstawowej, wyrasta nowa Ameryka ? młody naród, który dość ma słuchania Podstawowego Rządu.
Trolle ? pełne gracji stworzenia obdarzone świadomością zbiorową, których pieśń rozbrzmiewała kiedyś na całej Długiej Ziemi ? wobec niepowstrzymanego marszu ludzkości zaczynają milknąć... i znikają.
To Joshua Valienté, który ? w towarzystwie wszechwiedzącej istoty znanej jako Lobsang ? przed laty zbadał te równoległe światy. I do Joshuy Valienté Długa Ziemia zwraca się teraz o pomoc. Ponieważ pojawia się całkiem realna groźba wojny...
...wojny, jakiej ludzkość jeszcze nie prowadziła.

?Długa wojna? to druga po ?Długiej Ziemi? powieść powstała w wyniku współpracy twórcy Świata Dysku Terry?ego Pratchetta ze znanym autorem science fiction Stephenem Baxterem.

Kategoria: Fantastyka, fantasy
Tytuł oryginału: The Long War
Data wydania: 21.01.2014
Format: 142mm x 202mm
Cena detaliczna: 32,00 zł

:)
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #8 : Lutego 01, 2014, 16:49:26 »

Zbiór Mgnienie ekranu nareszcie przeczytany. Mamy tutaj zbiór opowiadań w dłuższej lub krótszej formie. Podobał mi się Piekielny interes, Ricemangle, gnom z suchych mokradeł (temat później rozwinięty w trylogie Nomów), Rozwiązanie, Wysokie Megi (opowiadanie, które później zamienione zostało w książkę Długa ziemia), Inkublamaż (krótkie z fajnym i humorystycznym zakończeniem), Raz na zawsze i oczywiście opowieści ze Świata Dysku jak Trollowy most.
Reszta to średnie opowiadania, czasem krótkie lub dłuższe z małą ilością humoru. Nie zabrakło również kilku wierszy.
Zbiór czyta się dobrze to trzeba stwierdzić i szybko. Dla fanów Pratchetta pozycja obowiązkowa choć zaskoczeń nie powinno być, ponieważ część opowiadań można było znaleźć w czasopismach czy też antologiach. Ocena 6.5/10.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #9 : Kwietnia 19, 2014, 13:27:29 »



Opis :
Ku zaskoczeniu Patrycjusza, lorda Vetinariego, w Ankh-Morpork pojawia się nowy wynalazek ? wielka i hałaśliwa machina, wykorzystująca potęgę wszystkich czterech żywiołów: ziemi, powietrza, ognia i wody. A że to Ankh-Morpork, już wkrótce ściąga tłumy zachwyconych gapiów; niektórzy wcześniej dostrzegli ducha czasów i przybywają uzbrojeni w notesy i płaszcze przeciwdeszczowe.

Moist von Lipwig nie należy do miłośników ciężkiej pracy. Oczywiście, kierując Urzędem Pocztowym, Królewskim Bankiem i Mennicą wnosi swój wkład, ale polega on głównie na słowach. A słowa na szczęście nie są zbyt ciężkie i rzadko wymagają smarowania. Jednakże Moist bardzo lubi pozostawać przy życiu, co sprawia, że nowa oferta Vetinariego jest trudna do odrzucenia...

Para idzie w ruch nad światem Dysku, a jej poganiaczem jest pan Simnel, człowiek z kaszkietem i suwakiem logarytmicznym, mający ciekawy układ z sinusem i cosinusem. Jeśli Moist chce się utrzymać na torze, musi się zmierzyć z wiadrami smaru, człowiekiem, który niekiedy zrzuca pracowników ze schodów, i grupą mocno rozgniewanych krasnoludów...

Kategoria: Fantastyka, fantasy
ISBN: 978-83-7839-751-9
Tytuł oryginału: Raising Steam
Data wydania: 15.05.2014
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 336
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #10 : Listopada 06, 2014, 18:14:01 »



Opis :
Ten zbiór to prawdziwa gratka dla miłośników twórczości Pratchetta!

"Smoki na zamku Ukruszon" to zbiór wczesnych opowiadań Pratchetta. Kolosalne poczucie humoru oraz wachlarz postaci są, jak to zwykle u tego autora, imponujące. Jak sam mówi: "Wystąpią w nich smoki i czarodzieje, radcy i burmistrzowie, żądny przygód żółw i potwór z jeziora, a także rozliczne spiczaste kapelusze oraz mniej liczne magiczne zaklęcia (z których tylko garstka działa tak, jak powinny)".

Ten zbiór to prawdziwa gratka dla miłośników twórczości Pratchetta!


SERIA   Fantasy
PRZEKŁAD  Maciej Szymański
OPRAWA  całopapierowa
ISBN  978-83-7818-637-3
WYDANIE   1 (2014)
LICZBA STRON   352
FORMAT  135x215

Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
sarenka

*

Miejsce pobytu:
Poznań




WWW
« Odpowiedz #11 : Listopada 07, 2014, 22:13:46 »

Proszę, jak zwykle Magnis mi przypomina, co miałam przeczytać - zapomniałam o "Parze w ruch". Moist to bardzo fajna postać z tych "nowszych" :) Jestem bardzo ciekawa, jak mu pójdzie trzeci biznes, skoro bank i pocztę już rozruszał... ;)
Napisz koniecznie o jakichś wrażeniach po lekturze :)

Przeczytałam chyba naprawdę wszystkie części, oprócz tej właśnie "Pary". Największą sympatią jednak darzę wiedźmy oraz Niewidoczny Uniwersytet, a zwłaszcza pechowego maga Rincewinda i jego "życiowe" podsumowania :D

"- Mówi się, że tchórz umiera tysiąc razy, a bohater tylko raz.
- Tak, ale to ten najważniejszy raz." :D

Znajoma się ze mnie śmiała, że kupiłam czytnik i mając dostęp do wszystkich książek świata, wałkuję w kółko Świat Dysku. No cóż, warto! :D
Zapisane

Magnis

*




« Odpowiedz #12 : Listopada 08, 2014, 00:32:20 »

Mnie zachwyciła Śmierć, a najlepiej pamiętam może Morta z książki pod tym samym tytułem, gdzie główny bohater staje się Śmiercią. Bawiłem się dobrze podczas czytania jak też przy kolejnych częściach z cyklu :D.
Czytałaś inne książki Pratchetta nie związane ze Światem Dysku :) ?
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
sarenka

*

Miejsce pobytu:
Poznań




WWW
« Odpowiedz #13 : Listopada 08, 2014, 02:27:27 »

Tak, czytałam ten zbiór opowiadań "Mgnienie ekranu", "Nację", tom Nomów, "Johnego i zmarłych", "Dysk", "Kot w stanie czystym"... próbowałam przeczytać "Spryciarza z Londynu", ale... poległam. :P

No tak, Śmierć jest w czołówce najlepszych postaci, jak widzę coś napisanego capslockiem to od razu słyszę w uszach głos niczym łoskot zamykających się wrót przedwiecznej krypty... :D
Zapisane

Magnis

*




« Odpowiedz #14 : Grudnia 09, 2014, 16:37:22 »



Opis :
Ostatnia część bestsellerowej trylogii autorstwa mistrza fantasy Terry?ego Pratchetta oraz Stephena Baxtera.

Połączone talenty wybitnego brytyjskiego pisarza Terry?ego Pratchetta i giganta brytyjskiej science fiction Stephena Baxtera przynoszą nam nowy oszałamiający tom bestsellerowego cyklu.

Rok 2040. Długa Ziemia pogrążona jest w chaosie.

Kataklizm erupcji Yellowstone zagroził cywilizacji. Ludzie uciekają do Miriadów, relatywnie bezpiecznych światów Długiej Ziemi. Sally Linsay, Joshua Valienté i Lobsang angażują się w ryzykowne działania ratownicze.

Joshua jednak zmaga się z innym kryzysem. Ze swego długiego dzieciństwa w ukryciu na Długiej Ziemi wyłania się nowa rasa superinteligentnych post-ludzi ? jednak "normalne" społeczeństwo, powodowane ignorancją i lękiem, zwraca się przeciw nim. Dla wplątanego w konflikt Joshuy dramatyczne starcie wydaje się nieuniknione.

Tymczasem Maggie Kauffman z marynarki Stanów Zjednoczonych wyrusza w niesamowitą podróż, prowadząc swój sterowiec ku niezbadanym granicom Długiej Ziemi.

Z Sally zaś kontaktuje się jej dawno zaginiony ojciec, Willis Linsay ? wynalazca oryginalnego krokera. Także on planuje fantastyczną wyprawę: przez Długi Mars. Ale jakie są jego prawdziwe motywy?

Dla Joshuy, dla ludzkości, dla samej Długiej Ziemi ? wszystko teraz jest inne.

Kategoria: Fantastyka, fantasy
ISBN: 978-83-7961-121-8
Tytuł oryginału: The Long Mars
Data wydania: 20.01.2015
Format: 142mm x 202mm
Cena detaliczna: 32,00 zł
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Lizard King

*

Miejsce pobytu:
Ilkeston/Derbyshire




« Odpowiedz #15 : Marca 12, 2015, 18:32:33 »

w wieku 66 lat zmarl Terry Pratchett.....
Zapisane
Emilio

*

Miejsce pobytu:
Poznań




Kochasz?

WWW
« Odpowiedz #16 : Marca 31, 2015, 21:49:24 »

http://www.polskieradio.pl/10/218/Artykul/1118545,Dluga-Ziemia-sluchowisko-na-podstawie-powiesci-Terryego-Pratchetta - jeśli kogoś to zainteresuje - słuchowisko na podstawie "Długiej Ziemi" :)
Zapisane

"I only dream in black and white, I only dream cause I'm alive. I only dream in black and white, to save me from myself"
Magnis

*




« Odpowiedz #17 : Maja 21, 2015, 08:40:53 »

Kolor magii

Do Ankh Morpork przybywa pierwszy turysta Dwukwiat, który chce zwiedzić cały Świat Dysku. Przez przypadek poznaje maga Ricewinda i razem po demolce w mieście (Śmierć ma dużo pracy) wyruszają w podróż.
Główni bohaterowie to sympatyczne postacie i każdego z nich nie da się nie lubić. Dwukwiat jako turysta i jego ciekawość prowadząca do przeróżnych kłopotów, bo chce zobaczyć np. bójkę w tawernie. Ricewind to mag praktycznie bez magii, ale zawsze stara się przeżyć, a przy tym uratować Dwukwiata aby nie zginął. Za nimi podąża bagaż, gdzie przechowywane są różne rzeczy, a w przypadku niebezpieczeństwa potrafi się obronić.
Razem przeżywają różne przygody podczas wędrówki. W książce nie zabrakło nawiązania nawet do HPL dzięki bogu Bel-Shamharoth, którego znajdują w opuszczonej świątyni lub zmieniona nazwa Necromiconu. Jest też nawiązanie do Howarda ze względu na barbarzyńców, a w tej chwili jednego - Hruna z Chimerii.
Książka napisana lekkim stylem z dużą dawką humoru, wciągająca, którą czyta się dobrze. Ocena 7/10.
« Ostatnia zmiana: Maja 21, 2015, 08:45:14 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #18 : Czerwca 03, 2015, 17:26:27 »

Blask fantastyczny

Kolejna część przygód Ricewinda i Dwokwiata w Swiecie Dysku. Tym razem zmierzą się z trollem poznają Coreina barbarzyńce z Chimerii i przeżyją wiele innych przygód. Dwukwiat jak poprzednio nie ma aż tyle strachu żeby się przestraszyć choć bynajmniej często znajduje się w kłopotach. Za to Ricewind próbuje ich uniknąć, a nawet bagażu.
Jak w poprzedniej części znajdziemy masę humoru, niesamowite przygody i dobre zakończenie. Fajnie się czyta. Ocena 7/10.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Machno

*

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #19 : Czerwca 03, 2015, 21:31:17 »

Ja własnie ogarnąłem Parę w ruch. I mam niedosyt.  Jest świetny dialog między konserwatyzmem i postępem, jest możliwość wywołania dreszczy, ale jak dla mnie próby stworzenia thrillera w świecie Dysku okazały się mizerne. Był potencjał, ale para poszła w gwizdek. Owszem, sporo momentów wywołało uśmiech, ale zbyt mało śmiech, a do tego bylem przyzwyczajony. W ten sposób powstała książka poprawna, gdzie Moist von Lipwig kolejny raz dokonuje cudów, wprowadzając loggistykę do Ankh-Morpork, a krasnoludy stają na rozdrożu swojej historii. Jest dobrze, mogło być lepiej.


6/10
Zapisane
Strony: [1] 2 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: