Gotham Cafe

Oficjalne fora serwisów => Klasyka => Wątek zaczęty przez: Paweł Mateja on Września 22, 2010, 12:14:05



Tytuł: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Września 22, 2010, 12:14:05
C&T czyli Crime & Thriller. Polskie, mało znane, ale w jakiś sposób kultowe wydawnictwo, prowadzone przez Pawła Marszałka. W fantastycznej serii Biblioteka Grozy wydali do tej pory następujące książki:

  • Howard Phillips Lovecraft - Zew Cthulhu
  • Montague Rhodes James - Opowieści starego antykwariusza
  • Algernon Blackwood - Wendigo i inne upiory
  • Mary Eleanor Wilkins Freeman - Zagubione duchy
  • John Connolly - Nokturny
  • Arthur Machen - Inne światy
  • Edith Wharton - Duchy i ludzie
  • Ray Bradbury - Październikowa kraina
  • William Hope Hodgson - Tropiciel duchów
  • Montague Rhodes James - Opowieści o duchach
  • Howard Phillips Lovecraft - Przypadek Charlesa Dextera Warda
  • Bram Stoker - Gość Draculi
  • Joseph Sheridan Le Fanu - Duch pani Crowl
  • Howard Phillips Lovecraft - Kopiec
  • Robert W. Chambers - Król w żółci
  • Howard Phillips Lovecraft - W poszukiwaniu nieznanego Kadath
  • Elisabeth Gaskell - Niesamowite historie




Wstępy do większości tomów napisał Marek S. Nowowiejski, ilustrował Antoni Sobecki. Wszystko wydane jest ładnie, niedrogo i elegancko. W miękkiej oprawie, ale za to bogato: z świetnymi wstępami i bogatymi bibliografiami. Można powiedzieć, że seria ta powinna być lekturą obowiązkową każdego fana starszej literatury grozy. Sam nie czytałem jeszcze tylko Connolly'ego, ale pewnie niedługo to nadrobię.
W planach wydawnictwa - z zasłyszanych informacji - mogą być tomiki Onionsa i Chambersa. Słowem uczta.
Może już nie wgryzając się w konkretnych pisarzy - wszyscy albo mają tematy, albo będą je niedługo mieli - co sądzicie o tej serii? Czytacie, kibicujecie?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Król Artur on Września 22, 2010, 12:46:08
Z tej serii to jak do tej pory czytałem Lovecrafta, Jamesa i Freeman. Lektury tych książek wspominam jak najlepiej o Lovecrafcie to już chyba wszystko zostało powiedziane wystarczy mi się pod tym podpisać. Podczas czytania Ducha ciemności czułem ten dreszczyk, który towarzyszył mi przy lekturze Wyklętego Mastertona (nie chce tutaj porównywać obu autorów tylko zaznaczam, że jeden jak i drugi dostarczyli mi niezłych wrażeń, gdy czytałem ich książki; a później to już nie pamiętam, aby z którychkolwiek autorów zrobił na mnie takie wrażenie).
M. R. James i jego Opowieści starego antykwariusza też bardzo dobre. Nie pamiętam już tytułów opowiadań ale parę z nich zrobiło na mnie mocne wrażenie
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
.
Opowiadania Mary E. Wilkins Freeman były bardziej jakby subtelne nie szokowały, tylko wprowadzały nutki tajemniczości, ale na swój sposób interesujące.
Wszystkie zbiory były napisane takim językiem, którego próżno szukać u współczesnych autorów z tego też względu właśnie na ten język tak dobrze mi się czytało te wszystkie opowiadania. Miła odskocznia od czasów współczesnych. 


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: KruczaFiksa on Września 23, 2010, 12:58:25
Fajna seria, zapoznałem się z Lovecraftem, Blackwood'em i M.R. James. Fajna kolekcja na zbliżające się Halloween ;) Będzie trzeba zrobić małe zamówienie w Matrasie  :diab9:


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Września 23, 2010, 13:35:11
A czy nie wiadomo coś o jakiś nowych ksiązkach z tej serii :).


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: czarnaJagoda on Września 24, 2010, 00:18:02
Właściwie z tej serii to mam Jamesa - jakoś tak bez zachwytów, w sumie tuż po przeczytaniu nie pamiętałam już żadnego z opowiadań, kupiłam bo była wyprzedaż w bibliotece, więc za jakieś chyba 2 zeta, i Bradbury'ego - ale to kupiłam, bo wiadomo - Bradbury  :aniol: Tak więc raczej patrzę na nazwiska, które albo znam i kocham (jak w drugim przypadku), albo znam ze słyszenia, a chciałabym się zapoznać (jak w pierwszym), a nie patrzyłam na konkretną serię. Jakoś tak za leniwa jestem, by śledzić na bieżąco nowości wydawnicze. I do tego ten stos nieprzeczytanych książek na półkach...
Może jeszcze kiedyś sięgnę po Nokturny, bo swojego czasu czytałam dobrą recenzję, ale to raczej, jak mi wpadną w ręce, uganiać się za tym nie będę.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Cichy on Września 24, 2010, 00:45:06
Ja w sumie mam wszystkie wymienione wyżej pozycje na półce (oprócz M. R. Jamesa, ale jego "Opowieści..." mam w starszym wydaniu, Wydawnictwa Literackiego) i czytałem z tej serii Blackwooda, Machena, Wharton, no i oczywiście Loviego (chociaż nie powiem żebym czytał konkretnie tę książkę, znam ją raczej z wydania Czytelnika z 1983 r.).

No i cóż mogę powiedzieć... Popieram tę jakże szlachetną i desperacką ideę wydawania mało znanych w Polsce klasyków literatury grozy całym sercem, ale zdaję sobie sprawę, że to raczej mało profitowa robota (wiadomość z pierwszej ręki, z ust wydawcy), a chodliwość książek pozostawia wiele do życzenia...

Co niestety jest świetnym komentarzem do tego, jaki horror czytają Polacy. No bo Blackwood i Machen to na Zachodzie nazwiska uznane, szanowane i wielbione, a w Polsce... Nieznane. Ja się dołączam do zachwytów, bo tych dwóch panów, choć w zupełnie różny sposób (Blackwood - nurt bardziej "naturalny", vide genialne "Wierzby", no i może trochę bardziej klasyczny, bo są nawiedzone domy itp.; Machen - nurt mistyczny, z tajemnymi kultami, ukrywającymi się rasami itp.), pisało świetne rzeczy. No a pani Wharton to twórczyni chyba najlepszych "ghost stories" jakie czytałem. Świetne teksty do poczytania nawet na głos przy kominku czy w lesie w większym towarzystwie.

Przymierzam się powoli do "Październikowej krainy", bo jak słyszę Wasze głosy zachwytu, to aż trudno się powstrzymać. :D

EDIT:

A właśnie - mi też James jakoś nie podszedł... Nie wiem czemu, ale chyba będę musiał sobie odświeżyć teksty tego pana, bo prawie żadnych nie pamiętam.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Września 24, 2010, 09:44:47
Cichy, szybciej się przymierzaj, to jest uberksiążka :D Do Jamesa miałem dwa podejścia - po pierwszym byłem zadowolony, ale nie zachwycony. Drugie trwa, bo od czasu do czasu sobie przeczytam którąś opowieść - teraz jestem zachwycony :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Procella on Października 23, 2010, 11:12:43
Bardzo kibicuję tej serii, mam większość na półce, brakuje mi jeszcze dwóch. Z tej sympatii dla serii i wydawnictwa kupiłam nawet Jamesa, choć miałam pełne wydanie po angielsku :D Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś coś się pojawi, bo w temacie klasyki grozy po polsku braki są przerażające.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Grudnia 23, 2010, 11:15:41
Wczoraj odebrałem w Matrasie Blackwooda i Machena i chciałbym po Lovecrafcie, przeczytać któregoś z nich. Moje pytanie: którego? :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Grudnia 23, 2010, 11:22:38
Blackwood chyba jednak nieco lepszy. Weź na początek jego Wierzby i Wendigo. Poza tym ja bym leciał na zmianę, szczególnie że Machen może być trudny do przełknięcia w jednym kawałku - trudny jest.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Grudnia 23, 2010, 11:35:04
Rozumiem. Dzięki. :) Jeszcze "Październikową krainę" mam, ale to już kiedy indziej. :) Szczerze zaintrygowałeś mnie tym tematem już na samym początku. I chociaż nie miałem bezpośredniej styczności z którymkolwiek z tych autorów, to jednak myślę, że na półce znajdzie się całość,tym bardziej,że portfel przez to za bardzo nie ucierpi, a ja chciałbym poczytać trochę więcej starszej literatury grozy,bo póki co znam chyba tylko Poego.  :pff6:


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Cichy on Grudnia 23, 2010, 14:19:33
ja chciałbym poczytać trochę więcej starszej literatury grozy,bo póki co znam chyba tylko Poego.  :pff6:

No, i to jest postawa godna naśladowania :). A Paweł ma rację - Blackwooda najpierw weź. Machen jest dosyć specyficzny, ale i w niego można się nieźle wczuć. Jak tak patrzę z perspektywy czasu to chyba Machena stawiałbym wyżej pod względem artystycznym niż Blackwooda, ale tego drugiego łatwiej się trawi :).


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Varjus on Grudnia 23, 2010, 16:28:40
Machena jeszcze nie czytałem, ale z czystym sumieniem mogę ci polecić Blackwooda którego czytałem w tym roku. Co prawda nie wszystkie teksty są równe, ale poziom zazwyczaj nie spada poniżej ?dobrego opowiadania?, pewnie dlatego, że prawie każda historia, element suspensu zostawia na koniec ? a dobre zakończenie to połowa sukcesu nowelek. Wierzby i Wendigo ? klimat tych opowiadań jest miażdżący, "-Och! Och! Moje stopy płoną! Moje stopy płoną żywym ogniem! Och! Ta wysokość i paląca prędkość!"  :diab9: :o :diab9: Nieco słabsze, ale też świetne opowiadania Urok śniegu i Max Hensig ? to pierwsze znów spodobało mi się za niepowtarzalność klimat, który sprawił iż latem, za moim oknem padał śnieg, a "MH" za historię i powbijanie w mój fotel szpilek, na których siedziałem do samego końca :D Te teksty mają u mnie 10/10 ;) Hmmm, reszta w porywach też potrafi sponiewierać, że się tak kolokwialnie wyrażę, ale zwykle coś mi tam nie do końca odpowiadało, nie dla mnie tradycyjne duchy czy wyznawcy SATANA! :D :P


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Grudnia 23, 2010, 17:29:51
Dzięki, w takim razie po Lovecrafcie bierymy się za Blackwooda. :D Machena też przeczytam, tylko nie wiem czy od razu po tych dwóch ,czy dam sobie trochę dychnąć, bo opowiadania, potrafią niekiedy namieszać w głowie. :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Grudnia 23, 2010, 20:02:52
Powiem Ci, że czytając blackwoodowe Wierzby po Lovecrafcie nawet specjalnie nie wypadniesz z rytmu. Jednocześnie inna tematyka i podobnie zniewalający nastrój. Sam zobaczysz zresztą :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Stycznia 14, 2011, 18:29:25
Nie wypadłem z rytmu, miałeś rację,a niedługo sięgam po Machena. ;) Z tym, że mam pytanie bo zdecydowałem się na kolejny zakup jednej części z tej serii. Zostało mi:

Montague Rhodes James - Opowieści starego antykwariusza
Mary Eleanor Wilkins Freeman - Zagubione duchy
John Connolly - Nokturny
Edith Wharton - Duchy i ludzie

Najbardziej z opisu pasuje mi James i jego skłonny byłbym kupić,a co wy byście brali? :)



Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Procella on Stycznia 14, 2011, 19:26:16
Zdecydowanie bierz Jamesa, jest świetny. Ale obie panie też warte przeczytania, więc ich sobie nie odpuszczaj.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Stycznia 14, 2011, 20:07:32
Jak Procella: Jamesa. Rewelacyjny jest, zrobię może jeszcze dzisiaj temat, żeby Ci smaka narobić :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Stycznia 14, 2011, 22:01:55
 
Zdecydowanie bierz Jamesa, jest świetny. Ale obie panie też warte przeczytania, więc ich sobie nie odpuszczaj.

Dzięki, chociaż od Ciebie nie spodziewałem się innej odpowiedzi po przeczytaniu wcześniejszego komentarza. ;) A kobiet nie mam zamiaru odpuszczać,tak jak i Connolly'ego,bo zamierzam całą serie uzbierać. :) Wzięło mnie na klasyki i myślę, że w tym roku znacznie nadrobię zaległości, póki tylko starczy czasu. :)

Dzięki Paweł, nie krępuj się i śmiało zakładaj. :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Filippo on Marca 23, 2011, 13:47:06
Ja w trafiłem chyba najgorzej jak można było. Jedyną pozycją, którą przeczytałem z omawianej serii były Nokturny Johna Connolly'ego. Strasznie się z tym męczyłem. Zdecydowana większość, prawie wszystkie opowiadania są na żenująco niskim poziomie. Pamiętam, że podczas lektury zastanawiałem się jak można w każdym opowiadaniu konsekwentnie betonić i pieprzyć niezłe pomysły, co kierowało wydawcą za granicą, który wyłożył na to pieniądze?
Tym, którzy przymierzają się do tego zbiorku, mogę powiedzieć, że będzie to ciężka przeprawa, ale za to na końcu tej słabiutkiej pozycji znajduje się wisienka, bo opowiadanie o Charlie'im "Birdzie" Parkerze i to opowiadanie jest kapitalne. Po książkę warto sięgnąć z dwu powodów:
1.żeby zobaczyć ile bardzo złych opowiadań można wcisnąć do jednego zbioru, jak umiejętnie niszczyć pomysły i podpisywać to własnym nazwiskiem
2. żeby przeczytać ostatnie rewelacyjne opowiadanie i po lekturze być bardzo zdziwionym kontrastem jakości w jednej pozycji ;)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Marca 23, 2011, 15:18:15
No chyba tak,bo sam czytałem, że jest to najsłabszy tom z tej serii. Ale nie zrażaj się, jak nie czytałeś Loviego i Blackwooda,to możesz spokojnie sięgnąć i będziesz zadowolony. ;) Ja już od jakiegoś czasu czytam Jamesa i bardzo wolno mi to idzie,bo jakoś nie potrafię się wczuć w ten klimat, tak jak przy wyżej wymienionych. :( Ale przede mną jeszcze większa połowa do przeczytania, więc może się to jeszcze zmieni. :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Filippo on Marca 24, 2011, 13:02:45
Robiąc sobie mała przerwę w Masce śmierci postanowiłem dać kolejną szansę Bibliotece Grozy Wydawnictwa C&T (o ja, łaskawca! :D) i dorwałem Wendigo i inne upiory Blackwooda. Przejrzałem wątek na GWKC i tutejszy, przeczytałem wstęp i jestem pozytywnie nakręcony. Od dłuższego czasu myślałem nad tym autorem i teraz zamierzam sprawdzić co i jak. Wrażenia po lekturze w stosownym wątku, oczywiście ;)
 


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Kwietnia 01, 2011, 09:53:47
Z tego co pamiętam, ostatnim tomem Biblioteki Grozy jest Październikowa kraina. Kiedy to wyszło, chyba z dobry rok temu? Nie słyszeliście może, czy C&T szykuje nam nowe święto jakieś? Mieli w planach takie dobrocie przecież.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Kwietnia 01, 2011, 10:51:28
Też jestem ciekawy czy coś wydadzą bo sobie już kupiłem Inne swiaty Machena i zamówiłem dwie brakujące książki Edith Wharton i Raya Bradbury :).
Mam pytanie czy ktoś czytał Żli ludzie Johna Connollego bo podobno też należy do Biblioteki grozy i jaka jest opinia wasza o tej książce :).


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Cichy on Kwietnia 01, 2011, 12:06:23
O Connollym chodzą raczej niepochlebne opinie. Mam jego "Niespokojnych" z C&T, ale jeszcze nie czytałem.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Kwietnia 12, 2011, 17:05:36
Nie wiem jak sytuacja w wydawnictwie bo trochę mnie zdziwiło ostatnio kiedy byłem w Dedalusie, że była Październikowa kraina Raya Bradburego oraz kryminały.Żeby tylko się nie zamknęli i ich nie było na rynku bo szkoda by było.Czy ktoś się coś dowiedział czy będzie coś wydane i jak sprawa wygląda :)?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Cichy on Kwietnia 12, 2011, 18:33:25
To zadzwoń do nich - telefon znaleźć można w każdej książce. :) Paweł Marszałek to sympatyczny koleś, więc myślę, że chętnie odopowie na pytania i jeszcze się ucieszy, że ktoś oczekuje jego książek :D.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Cichy on Października 13, 2011, 14:51:20
Rozmawiałem przed chwilą z Pawłem Marszałkiem z C&T (muszę powiedzieć, że po raz kolejny świetnie mi się z nim gadało - przesympatyczny człowiek) i mam wieści od niego.

Tak więc:
  • Następną książką w kolejce do wydania w serii Biblioteka Grozy jest drugi zbiór M. R. Jamesa, "Opowieści o duchach". On ma się pojawić na początku przyszłego roku (Marszałek powiedział, że mógłby szybciej to wydać, ale kto by tak często jego książki chciał kupować :P). W każdym razie ta pozycja jako jedyna z wymienionych jest już przetłumaczona.
  • Potem, w okolicach lata, wyjdą "Niesamowite historie" Elizabeth Gaskell
  • Jakoś w międzyczasie ma się ukazać "Gość Drakuli"
  • Na jesień 2012 planowany zaś jest Onions ze zbiorkiem "Na pokuszenie"

Dlaczego taka kolejność? Pan Paweł jest bardzo elastyczny jeśli chodzi o terminy oddawania tłumaczeń, nie naciska, a niektórzy ludzie od tej roboty są "niezwykłymi ludźmi", na których robotę czeka się często cały rok :). I w tym momencie zgłosiłem się ja :D. Całkiem możliwe, że będę tłumaczył "Króla w Żółci", ale na razie czeka mnie przetłumaczenie fragmentu i rywalizacja z innym kolesiem. Jestem do przodu o tyle, że tamten jest właśnie tym "niezwykłym człowiekiem" i kwestia terminów leży po mojej, systematycznej i raczej dotrzymującej deadline'ów stronie. No, trzymajcie za mnie kciuki w każdym razie :).


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Października 13, 2011, 15:28:21
No to świetnie, że człowiek sympatyczny i otwarty i wyłożył jasno, co planuje. Zapowiada się zatem ciekawie,szkoda tylko,że wcześniej tego Le Fanu i Chambersa nie będzie. Dlatego, ja osobiście cholernie mocno trzymam kciuki, tym bardziej, że jesteś do przodu, bo może wraz z wprowadzeniem w szeregi nowego tłumacza automatycznie pojawią się inne, korzystniejsze zmiany ;) Poza tym, fajnie byłoby mieć wiadomości z pierwszej ręki. :D Fragment masz dostać na dniach Cichy, czy później?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Cichy on Października 13, 2011, 16:09:17
Fragment masz dostać na dniach Cichy, czy później?

Fragment można sobie znaleźć w necie - mam przetłumaczyć próbkę opowiadania "The Yellow Sign", które wejdzie do zbiorku :). Także mogę zaczynać od ręki. Pewnie w weekend się zabiorę za to.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Cichy on Października 18, 2011, 21:21:05
Niestety, stylistycznie mój przekład "The Yellow Sign" nie podszedł wydawcy z C&T. Czyli odpadłem po raz drugi. Trudno się mówi i żyje się dalej.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Października 19, 2011, 12:50:33
Szkoda :/ Można się pocieszyć tym, że przynajmniej widać dbałość wydawnictwa o przekład - choć o Twoim przekładzie choćby "Biografii" nie mogę powiedzieć nic złego ;)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Cichy on Października 23, 2011, 15:52:29
choć o Twoim przekładzie choćby "Biografii" nie mogę powiedzieć nic złego ;)

Dzięki :). Marszałek w sumie to samo powiedział mi przez telefon, ale i tak decyzja była taka a nie inna. W każdym razie choć na początku ciężko mi było się pogodzić z tą decyzją, to teraz ją rozumiem. Ja przekładam w sposób trochę sztywny, taki z lekka naukowo-logiczny, a do rzeczy subtelnych, lekkich, typu właśnie "Król w Żółci", nie zawsze taki język odpowiada. W "Biografii" zaś to było OK. Ale to też zależy od gustu i przyzwyczajenia - pewnie Marszałek przyzwyczajony jest do opowieści niesamowitych pisanych na luzie, lekkim językiem, ja natomiast mam odwrotnie - wolę precyzję, sztywny szkielet zdania napisanego w oryginale i bogactwo słowne w ramach ustalonych przez autora w pierwowzorze. W sumie jak chcesz mogę ci przesłać oba fragmenty - mój odrzucony i tego drugiego człowieka, przyjęty, to sobie porównasz ;)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Października 29, 2011, 18:09:30
O, bardzo poproszę te fragmenty, chętnie bym porównał. Może to być pouczające :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: makabreska on Grudnia 09, 2011, 13:05:27
Panowie,
uprzejmie donoszę, że od jakiegoś czasu mamy już półkach w księgarniach kolejny tom z serii BIBLIOTEKA GROZY!
Jest to zbór opowiadań Williama Hope Hodgsona zatytułowany "Tropiciel duchów".
Wydawnictwo C&T nie próżnuje i tym razem zabrało się za angielskiego klasyka opowieści grozy. Autor "Domu na granicy światów" i "Widmowych piratów" tym razem zaprezentował nam się w cyklu opowiadań o Carnackim - tytułowym tropicielu duchów.






Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Grudnia 09, 2011, 13:09:42
Wiemy, wiemy :D Już nawet recenzja na Carpe Noctem była jakiś czas temu.
http://www.carpenoctem.pl/recenzje/tropiciel-duchow-3/


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Grudnia 09, 2011, 16:15:52
Panowie,
uprzejmie donoszę, że od jakiegoś czasu mamy już półkach w księgarniach kolejny tom z serii BIBLIOTEKA GROZY!
Jest to zbór opowiadań Williama Hope Hodgsona zatytułowany "Tropiciel duchów".
Wydawnictwo C&T nie próżnuje i tym razem zabrało się za angielskiego klasyka opowieści grozy. Autor "Domu na granicy światów" i "Widmowych piratów" tym razem zaprezentował nam się w cyklu opowiadań o Carnackim - tytułowym tropicielu duchów.

Pytanie tylko czemu pozbawione świetnego wstępu,przydatnej bibliografii i klimatycznych ilustracji? :(


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: makabreska on Grudnia 10, 2011, 00:02:49
Istotnie, przeoczenie tej recenzji jest z mojej strony wręcz haniebne!
Nadrabiam zatem zaległość i dokładam swoją osobistą, równie pozytywną ocenę dotyczącą wspomnianego tytułu.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Stycznia 03, 2012, 23:02:02
Miałem przyjemność dzisiaj porozmawiać telefonicznie z panem Pawłem Marszałkiem. To rzeczywiście bardzo rozmowny człowiek, dowiedziałem się mnóstwa ciekawych rzeczy, z których kilka poniżej przedstawiam.

Zbioru M. R. Jamesa możemy się spodziewać nie prędzej niż w marcu. Zwyczajnie książki słabo się sprzedają. Z tego też powodu nie ma w nich wstępów i bibliografii Nowowiejskiego - przy tej sprzedaży opłacenie jego pracy się nie opłaca. Więc jeśli ktoś szuka czegoś dobrego do czytania, niech się nie zastanawia i kupuje książki z Biblioteki Grozy - inaczej po prostu przestaną się ukazywać. A ich jakość i włożoną w ich powstanie pracę naprawdę należy docenić. Odnośnie ilustracji Sobeckiego. Przykra sprawa, bo więcej ich już nie będzie, gdyż grafik nie żyje. Naprawdę wielka szkoda.

Z dobrych informacji mam za to tę, że wczesną wiosną C&T ma zamiar wydać nowe tłumaczenie "Przypadku Charlesa Dextera Warda" Lovecrafta. Ma być to przekład bardzo dobry i rzetelny, więc można zacierać ręce. A będzie to niejako priorytet, bo akurat ten pisarz dobrze schodzi. Sam akurat jestem w trakcie lektury tego dzieła (z tomu "Sny o terrorze i śmierci" Zysku) i mogę powiedzieć, że to jest po prostu cholerne arcydzieło. Więc warto zbierać pieniążki i zaczekać na nowe wydanie.

Co do zapowiedzi, to mamy dostać przed premierami informacje, więc wypatrujcie na CN ;) Niestety na kolejne pozycje z Biblioteki Grozy trzeba będzie trochę poczekać. Trzymam więc za to kciuki i zachęcam do uzupełniania kolekcji. Nie ma co czekać, trzeba wykupić te nakłady i motywować, kochani! :D

Przy okazji: pan Marszałek polecił mi też lekturę Woolricha Cornella. Podobno znakomity twórca bardzo mrocznych kryminałów. Będę miał niedługo chyba okazję poczytać, więc pewnie napiszę o nim więcej wtedy.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: dampf on Stycznia 03, 2012, 23:05:11
C&T ma zamiar wydać nowe tłumaczenie "Przypadku Charlesa Dextera Warda" Lovecrafta
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
No to druga pozycja Lovecrafta od nich i czyżby drugi strzał w dziesiątkę?:) Jeszcze "W Górach Szaleństwa" wydadzą i pójdę tam na kolanach :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Stycznia 03, 2012, 23:12:35
To wiedz, że "W Górach Szaleństwa" też jest rozważane - ale na razie jeszcze nie jest to pewna informacja. Dużo zależy od sprzedaży PCDW ;)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: dampf on Stycznia 03, 2012, 23:16:48
Normalnie bym napisał, że Cię kocham za te informacje, ale oszczędzę Ci tego :D
Ale widzę, że od teraz to PCDW będzie moim prezentem dla każdego kto się nawinie, bo w ten sposób ostatnio kupiłem (poza swoim egzemplarzem, który już miałem) trzy kopie "Zewu Cthulhu" od C&T na prezenty w ramach promocji :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Cichy on Stycznia 04, 2012, 15:40:10
Ma być to przekład bardzo dobry i rzetelny, więc można zacierać ręce.

Ostatnio też miałem okazję przeczytać PCDW, w przekładzie Wroczyńskiego. Moja wiedza o Lovim i przekładach trochę się zwiększyła od ostatniej lektury tej powieści parę lat temu i dzięki temu mogę teraz stwierdzić, że Wroczyński naprawdę przeciętnie przetłumaczył to dzieło. Dlatego nowy przekład PCDW to naprawdę strzał w dziesiątkę :). Jeszcze "W poszukiwaniu nieznanego Kadath" by się przydało :D.
Nie jest wiadome, kto będzie tłumaczem? Jakby to był Tomasz Gałązka, to rewelacja - uwielbiam jego przekłady, a "Październikową Krainę" Bradbury'ego wybitnie zrobił.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Stycznia 04, 2012, 16:13:26
Chyba ten gość od "Króla w żółci" - pan Marszałek twierdzi, że gość idealnie się do tego nadaje. Więc myślę, że nie będzie źle ;)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Cichy on Stycznia 04, 2012, 17:37:52
Chyba ten gość od "Króla w żółci" - pan Marszałek twierdzi, że gość idealnie się do tego nadaje

Z tego co pamiętam z mojej rozmowy z Marszałkiem, to właśnie człowiek od "Króla w żółci" był osobą, która bardzo swobodnie traktowała terminy oddawania tłumaczeń, także nie wiem czy nie powinniśmy się spodziewać obsuwy z Lovecraftem...


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Stycznia 04, 2012, 19:56:58
Zbioru M. R. Jamesa możemy się spodziewać nie prędzej niż w marcu. Zwyczajnie książki słabo się sprzedają. Z tego też powodu nie ma w nich wstępów i bibliografii Nowowiejskiego - przy tej sprzedaży opłacenie jego pracy się nie opłaca. Więc jeśli ktoś szuka czegoś dobrego do czytania, niech się nie zastanawia i kupuje książki z Biblioteki Grozy - inaczej po prostu przestaną się ukazywać. A ich jakość i włożoną w ich powstanie pracę naprawdę należy docenić.

Ale też prawda jest taka Paweł, że nie ma za dużo informacji na temat tej serii. C&T nie ma stronki, nie ma facebooka, nawet maila nie ma. Więc skąd przeciętny czytelnik, nie forumowicz, może dowiedzieć się o Bibliotece Grozy, jeśli nie przypadkiem? To jest główny powód. Wystarczy spojrzeć na ostatni przykład, kiedy to Cichy przez przypadek wpadł na allegro na Hodgsona i dopiero wtedy się dowiedzieliśmy, że on jest. ;)

Cytuj
Odnośnie ilustracji Sobeckiego. Przykra sprawa, bo więcej ich już nie będzie, gdyż grafik nie żyje. Naprawdę wielka szkoda.

Faktycznie wielka szkoda, bo człowiek miał talent i nadawał po Nowowiejskim klimatu temu zbiorkowi. :(

Cytuj
Z dobrych informacji mam za to tę, że wczesną wiosną C&T ma zamiar wydać nowe tłumaczenie "Przypadku Charlesa Dextera Warda" Lovecrafta. Ma być to przekład bardzo dobry i rzetelny, więc można zacierać ręce.

No to gitara. :D Ja z BG kupuje wszystko, co mi się nie powieli, więc Loviego z chęcią! :D

Cytuj
Co do zapowiedzi, to mamy dostać przed premierami informacje, więc wypatrujcie na CN ;) Niestety na kolejne pozycje z Biblioteki Grozy trzeba będzie trochę poczekać. Trzymam więc za to kciuki i zachęcam do uzupełniania kolekcji. Nie ma co czekać, trzeba wykupić te nakłady i motywować, kochani! :D

No to elegancko. Może za pośrednictwem CN się jakoś rozejdzie wieść o tej świetnej serii, na co sobie w pełni zasługuje,a tak jak pisałem wyżej, za dużo o niej się dowiedzieć nie idzie. :)



Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Procella on Stycznia 05, 2012, 11:33:38
Ale też prawda jest taka Paweł, że nie ma za dużo informacji na temat tej serii. C&T nie ma stronki, nie ma facebooka, nawet maila nie ma. Więc skąd przeciętny czytelnik, nie forumowicz, może dowiedzieć się o Bibliotece Grozy, jeśli nie przypadkiem? To jest główny powód. Wystarczy spojrzeć na ostatni przykład, kiedy to Cichy przez przypadek wpadł na allegro na Hodgsona i dopiero wtedy się dowiedzieliśmy, że on jest. ;)
Może by tak chociaż nieoficjalną, fanowską stronę "Biblioteki Grozy" na FB zrobić? Zawsze to coś, a nie powiecie, że nie polubiłoby się tej serii z przyjemnością :)

Edit: Cytowanie poprawione.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Stycznia 05, 2012, 17:47:55
Może by to był jakiś sygnał dla wydawnictwa, żeby samemu później robiło aktualki na fejsie. Próbuj. ;)



Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Procella on Stycznia 05, 2012, 18:05:40
W życiu nie robiłam strony na fb (nie licząc swojego profilu). Ale może spróbuję, bo czemu nie? ;)

EDIT: Chyba się udało :) http://www.facebook.com/pages/Biblioteka-Grozy-wydawnictwa-CT/271856499535646?sk=wall

Chętnie dodam kolejnych administratorów, zwłaszcza takich, którzy są na bieżąco (Paweł?).


Tytuł: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Sharin on Stycznia 06, 2012, 20:03:33

Świetna sprawa z tą stroną na FB :)
Owa seria zasługuje na jakąś większą reklamę w świecie Internetu, a wydawnictwo chyba się z tym nie kwapi.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: dampf on Stycznia 06, 2012, 20:34:41
Może i nie używam FB, ale promocja bardzo zacna rzecz. Przydałoby się na tejże stronie w dziale informacje wrzucić pełną listę wydanych książek oraz zapowiedzi, co by ludzie wiedzieli :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Stycznia 06, 2012, 22:04:49
Procella, ja bym bardzo prosił o admina :)

EDIT:
Ale czy zamiast C+T nie powinno być C&T?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: dampf on Stycznia 06, 2012, 22:15:37
Powinno :D

Ok uznałem, że sam "Zew Cthulhu" z tej serii to trochę mało i zamówiłem sobie dwie pozycje: "Opowieści Starego Antykwariusza" oraz "Tropiciela Duchów".


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: marczewek on Stycznia 06, 2012, 22:49:28
Ale czy zamiast C+T nie powinno być C&T?

Pewnie pomyliło się z G+J  :haha:

---

tak sobie czytam wasze posty, i trudno się dziwić małej popularności książek, skoro nawet w empiku ich nie ma.
ja za to cenię sobie ich serię "Dobra powieść kryminalna"


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Procella on Stycznia 07, 2012, 10:24:00
Zmieniłam nazwę, wydaje mi się, że gdzieś się z wersją z plusem spotkałam i mi się utrwaliło. Paweł już ma władzę.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Stycznia 07, 2012, 16:13:09
Ok uznałem, że sam "Zew Cthulhu" z tej serii to trochę mało i zamówiłem sobie dwie pozycje: "Opowieści Starego Antykwariusza" oraz "Tropiciela Duchów".

Ja bym Ci stary polecał ogromnie tomik Blackwooda.   ;) Jeśli któryś z tomów jest lepszy od tego to chyba tylko Loviego lub Bradbury'ego.  A dwie perły zbioru "Wierzby" i "Wendigo", to nie tylko klasyki które trzeba znać, ale opowiadania, które klimatem po prostu powalają na mordę. :D Jak ja bym chciał coś nowego u nas od niego. :( Paweł? Może być tam przygadał coś Marszałkowi? :D

tak sobie czytam wasze posty, i trudno się dziwić małej popularności książek, skoro nawet w empiku ich nie ma.
ja za to cenię sobie ich serię "Dobra powieść kryminalna"

Zapomnij o kryminale, od C&T tylko groza się liczy! :P

Procella, ja bym bardzo prosił o admina :)

Jak już masz władztwo w rękach, to recki do pozostałych tytułów pisz. :P


Tytuł: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Sharin on Stycznia 09, 2012, 21:32:19

Kojarzycie może jakiegoś e-maila do wydawnictwa C&T?
Znalazłem jedynie numer telefonu, ale wolałbym kontakt elektroniczny :/


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: J.Xavier.B on Stycznia 09, 2012, 23:03:47

Być może oni nie mają maila, choć to nieco dziwne w XXI wieku, tym bardziej, że w branży wydawniczej trudno się obejść bez poczty elektronicznej :o. Sam z ciekawości poszperałem tu i owdzie w sieci i też zero namiarów na @  :P. Ten sam skutek osiągnąłem po przejrzeniu kilku egzemplarzy książek z domowej biblioteczki, także chcąc nie chcąc będziesz raczej musiał pofatygować się zadzwonić, jeśli to sprawa życia lub śmierci ;).


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Stycznia 09, 2012, 23:07:40
Mogę Ci wysłać na PW, ale lepiej dzwonić. Pan Marszałek jest naprawdę świetnym i interesującym rozmówcą, ale raczej za kontaktem elektronicznym nie przepada.


Tytuł: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Sharin on Lutego 05, 2012, 23:01:27
Może kogoś zainteresuje :)
Wywiad z Pawłem Marszałkiem (http://www.nowosci.com.pl/look/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=2&NrIssue=1226&NrSection=1&NrArticle=148423&IdTag=18) Miłego czytania :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Król Artur on Lutego 07, 2012, 22:35:17
Wywiad ciekawy, choć pamiętam go z toruńskich "Nowości" też był publikowany i był dużo dłuższy :P.


Tytuł: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Sharin on Lutego 08, 2012, 20:54:51

Czytając Blackwooda natknąłem się na wzmiankę - a właściwie: na zapowiedź - że w serii Biblioteka Grozy miałyby się ukazać teksty Olivera Onionsa? Coś wiadomo w tej sprawie?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: dampf on Lutego 08, 2012, 20:57:26
Ja w innej sprawie z kolei: czy było już wzmiankowane, że na okładce Hodgsona jest mega literówka?:D W cytacie z HPL-a jego nazwisko pojawia się jako "Hogdson" :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Lutego 08, 2012, 21:55:00
w serii Biblioteka Grozy miałyby się ukazać teksty Olivera Onionsa? Coś wiadomo w tej sprawie?
Tak, jest w planach, choć bodaj nie na najbliższy czas. Wcześniej M.R. James, Elizabeth Gaskell i przede wszystkim Lovecraft. Ten trzeci ma być niedługo, pozostałe - jak sprzedaż będzie na poziomie.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Lulku on Lutego 28, 2012, 18:51:03
Cześć wszystkim,
Już dawno kupiłem jedną książke z tego wydawnictwa C&T [to jest chyba podfirma zysk i ska] Lovcrafta "w paszczy szaleństwa". Podobają mi się te okladki.
No i teraz widzę, że oni mają taką serię BIBLIOTEKA GROZY, wydają  stare horrory/opowiesci o duchach etc. no i szukam ich strony w necie, gdzie mieliby wypisane całość CO WYSZŁO U NICH W TEJ BIBLIOTECE GROZY  i znaleźć nie mogę. Macie może jakiś tajny link do tego? Może mają jakąś podstronę, któą trudno znaleźć?

Bo np na początku tego topicu jest 8 pozycji , ja znalazłem jeszcze jedną:
Tropiciel duchów
Autor: William Hope Hodgson



I jeszcze BTW, niezwykle podobają mi się te wydania Lovecrafta. Mam tylko w paszczy szaleństwa. I myslalem zeby sobie kupic jakiś tom zbiorczy. Kiedyś inne wydawnictwo wydało 6 tomów chyba. A czy ktoś sięorientuje jak jest tutaj?
OPOWIADANIA NAJLEPSZE TOM 1 i 2
CZYHAJĄCE W PROGU
SNY O TERRORZE I SMIERCI
OPOWIESCI O MAKABRZE I KOSZMARZE
Jestt tego jeszcze kilka, czytam opinie ze w Najlepszych opowiadaniach nie ma wszystkich najlepszych, a w dodatku opowiadania pokrywają sięi dublują z innymi zbiorkami tego samego wydawnictwa. Czy ktoś może poelcić które wydania najlepiłniej zbierają opowiadania HPLovecrafta?

BTW2
Czy mini powiesc Przypadek dr Ch Warda  jest tylko wydana jako jeden z owych tomów? http://lubimyczytac.pl/ksiazka/50837/przypadek-charlesa-dextera-warda Czy jest teżosobno?

Z góry dzięki za wszelkie info!


Tytuł: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Sharin on Lutego 28, 2012, 20:19:55

Wydawnictwo strony nie posiada, ale dużo informacji można znaleźć tutaj http://www.facebook.com/pages/Biblioteka-Grozy-wydawnictwa-CT/271856499535646 :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Cichy on Lutego 28, 2012, 21:16:11
1) Jeśli o Lovecrafta chodzi, to polecam przejrzeć listę polskich publikacji książkowych: KLIK (http://www.hplovecraft.pl/hplovecraft/ksiazki-lovecrafta/po-polsku/).

2) C&T nie jest żadną podgrupą Zysku i S-ki.

3) Książka wydania przez C&T nazywa się "Zew Cthulhu", a nie "W paszczy szaleństwa".

4) "Przypadek Charlesa Dextera Warda" ukazał się po raz ostatni w zbiorze "Sny o terrorze i śmierci". Ale warto poczekać na wydanie C&T, bo tłumaczenie będzie (najprawdopodobniej) lepsze. W ogóle większość tekstów HPL-a ukazała się w nienajlepszych przekładach, ale na nowe, dobre tłumaczenia przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać zapewne.

5) Aha, no i najpełniejsze wydania Lovecrafta to "Sny o terrorze i śmierci", "Opowieści o makabrze i koszmarze" oraz "Droga do szaleństwa". W tych trzech książkach niektóre pozycje też się dublują, ale materiału jest na tyle dużo, że to raczej nie jest wielki problem.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Lulku on Czerwca 19, 2012, 18:11:55
@Cichy zięki za info.
A które książki miały taki spore przypisy? Chyba te 2 tomy OPOWIADANIA NAJLEPSZE, nie?

A jeszcze - czy opowiadania z C&T Ze Ktulu dublują się z tymi trzeba zbiorami wymienionymi przez Ciebie?  Poza tym Zew Ktulu pewnie w całości jest poswiecone opowiadaniom zw. z tematyką Ktulu, nie? :)

:)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Cichy on Czerwca 19, 2012, 19:27:06
A które książki miały taki spore przypisy? Chyba te 2 tomy OPOWIADANIA NAJLEPSZE, nie?

Tak

A jeszcze - czy opowiadania z C&T Ze Ktulu dublują się z tymi trzeba zbiorami wymienionymi przez Ciebie?

Dublują się głównie z "Opowieściami o makabrze i koszmarze" (za każdym razem jak piszę ten tytuł to ciężko mi powstrzymać obrzydzenie... jak można było tak nazwać książkę...)

Poza tym Zew Ktulu pewnie w całości jest poswiecone opowiadaniom zw. z tematyką Ktulu, nie?

Jeśli mówisz o Mitologii Cthulhu, to w zasadzie masz rację. Tylko "Muzyka Ericha Zanna" raczej nie ma bezpośrednich nawiązań do elementów z MC.

:)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Kwietnia 09, 2014, 20:19:08
Jakby ktoś nie czytał HPLovecraft.pl i CarpeNoctem.pl regularnie, to niech łapie odnośnik. Garść ekscytujących informacji od Pawła Marszałka z C&T: http://www.carpenoctem.pl/wiadomosci/krol-w-zolci-i-inne-zapowiedzi-z-ct/



Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Kwietnia 10, 2014, 08:42:40
No to bardzo dobra wiadomość, bo to Twój długo wyczekiwany Chambers, Paweł. :) Popatrzyłem też na plany wydawnicze, no to zapowiada się świetnie. :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Kwietnia 10, 2014, 12:41:00
Ja już "The King in Yellow" wcześniej w oryginale przeczytałem, bo nie chciało mi się czekać. Uczciwie powiem: to trzeba musowo mieć, czytać i się zachwycać.
Przedsmak w pięknym tłumaczeniu Wojtka Guni (w C&T jest inny tłumacz): http://labiryntzlisci.blogspot.com/2013/01/zoty-znak-robert-w-chambers-yellow-sign.html


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Kwietnia 10, 2014, 12:57:45
Domyślam się, że zdążyłeś to przeczytać, bo już jakiś czas temu o tej pozycji pisaliśmy, że jest planach i byłeś nakręcony. Mnie cieszy niezmiernie fakt, że ta seria cały czas się trzyma i idzie do przodu. (Jakżeby chciał  nowego Blackwooda... :( ).Tylko dwie serie tematyczne czytam i tak się akurat składa, że obie są z fantastyki, z tym że jedna to literatura współczesna, a ta to klasyka. :) Przeczytałem kawałeczek, bo nie chcę się nakręcić i potem czekać na resztę. Ale podoba mi się ten styl. Nie jest ciężki, nie ma za bardzo archaizmów. Czekamy i sprawdzimy tego Chambersa.  :faja:


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Kwietnia 10, 2014, 14:54:27
Blackwooda się na razie niestety nie doczekasz. Jego rodzina chce za dużo kasy za licencję na teksty. Dlatego też nowy Machen będzie dopiero za 4 lata - jak wejdzie do domeny publicznej ;)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Kwietnia 11, 2014, 08:26:08
Zasmuciłeś mnie, bo to jedyny z klasyków, na którego tak bardzo czekam. :( Muszę w takim razie wyhaczyć na allegro wszystkie antologie, bo nie pozostaje mi nic innego.
Ale muszę przyznać, że patrząc na zapowiedzi zdziwiłem się troszkę, że jest tam Kipling i Doyle, bo nic mi nie wiadomo, żeby pisali grozę. :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Kwietnia 11, 2014, 21:10:52
Kiplinga kilka tekstów jest rozsypanych po antologiach grozy. Nie czytałem, ale Paweł Marszałek twierdzi, że warto. Co do Doyle'a to pisywał też trochę niedetektywistycznych historii (bodaj czy nie on napisał ("Zaginiony świat"?), a przy tym żywo interesował się spirytyzmem. W sumie nie znam żadnych jego opowieści niesamowitych, ale ciekaw jestem ;)

Z tych zapowiedzi i tak najbardziej się chyba jaram Bensonem. Gość był obłędnie dobry, czytałem tylko dwa-trzy teksty, ale były autentycznie przerażające. Na kindlu kiszą mi się jakieś jego zbiory z Gutenberga, pewnie też przeczytam przed polską premierą :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Procella on Kwietnia 12, 2014, 12:27:45
I Kipling, i Doyle grozę pisali. Ten pierwszy jeszcze przede mną, ale za to Doyle'a mam przerobionego (i to chyba ze dwa razy) i muszę przyznać, że całkiem niezłe.

Benson jest faktycznie bardzo dobry - wszyscy Bensonowie, bo miał jeszcze dwóch całkiem zdolnych braci, którzy też trochę przyzwoitej grozy popełnili.

A w ogóle to witam po długiej przerwie :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Kwietnia 12, 2014, 14:47:08
Dobra, już nie nakręcajcie tym Bensonem, bo nie wiadomo kiedy to będzie. :P Muszę niedługo sprawdzić Le Fanu, bo jeszcze go nie czytałem, a już w ubiegłym roku się nim interesowałem.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: marczewek on Kwietnia 15, 2014, 11:23:25
Ja bym tam się chciał dowiedzieć co z kryminału mają w planach.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Maja 05, 2014, 07:39:49
Ja w trafiłem chyba najgorzej jak można było. Jedyną pozycją, którą przeczytałem z omawianej serii były Nokturny Johna Connolly'ego. Strasznie się z tym męczyłem. Zdecydowana większość, prawie wszystkie opowiadania są na żenująco niskim poziomie. Pamiętam, że podczas lektury zastanawiałem się jak można w każdym opowiadaniu konsekwentnie betonić i pieprzyć niezłe pomysły, co kierowało wydawcą za granicą, który wyłożył na to pieniądze?
Tym, którzy przymierzają się do tego zbiorku, mogę powiedzieć, że będzie to ciężka przeprawa, ale za to na końcu tej słabiutkiej pozycji znajduje się wisienka, bo opowiadanie o Charlie'im "Birdzie" Parkerze i to opowiadanie jest kapitalne. Po książkę warto sięgnąć z dwu powodów:
1.żeby zobaczyć ile bardzo złych opowiadań można wcisnąć do jednego zbioru, jak umiejętnie niszczyć pomysły i podpisywać to własnym nazwiskiem
2. żeby przeczytać ostatnie rewelacyjne opowiadanie i po lekturze być bardzo zdziwionym kontrastem jakości w jednej pozycji ;)

Moim zdaniem opowiadania Conolly'ego nie są takie złe.Wiadomo napisane przez współczesnego pisarza,więc ciężko porównywać z przedwojennymi klasykami,ale właśnie ta próba nawiązania do starej dobrej fantastyki grozy sądze iż całkiem nieźle się udała.Mało tego,te opowieści lepiej mi się czytało niż np.niektóre opowiadania Machena z Innych Światów,który choć ma w dorobku utwory genialne to jednak dość nierównie pisał jak ktoś już wcześniej zauważył.

Rok temu gdy przerabiałem Biblioteke Grozy,pamiętam że później wziąłem się za zbiór opowiadań ,,Nocna Zmiana" Stephena Kinga i przyznam że mi szło opornie.Przypuszczam że głównie dlatego iż właśnie wcześniej podwyższyłem sobie poprzeczke tymi starszymi klasykami i o ile nawet do Nokturnów mam ochote prędzej czy później wrócić o tyle do Nocnej Zmiany szczerze wątpie...

Chodzi o to że Conolly swymi opowiadaniami wczuł się jakby w nastrój,klimat,atmosfere grozy dawnych mistrzów.Można dyskutować w jakim stopniu mu się to udało,ale trzeba mieć namiar,proporcje na wszelkie różnice,czasy w jakich tworzyli dawni pisarze a nam obecne.
Jeśli jednak mimo to uważasz Nokturny za słabe to prosze wskaż mi któregoś ze współczesnych pisarzy i jego dzieła lepiej Twoim zdaniem oddające ducha dawnych mistrzów spod znaku Poe czy Lovecrafta,chętnie zapoznam się z ich twórczością i być może zweryfikują swoją dotychczasową opinie ;)

------------------------------------------------------------

Kilka słów jeszcze o Bibliotece Grozy.Również jak większość osób w temacie jestem bardzo zadowolony z tej serii,kapitalna robota osób pracujących w wydawnictwie.Nie mówie że wszystko mi się podoba tylko dlatego że to "klasyka" czy "biblioteka grozy" ale zdecydowana większość opowieści jak najbardziej również tych pisanych przez kobiety - Wharton,Freeman.

Opornie szła mi lektura opowieści Jamesa,aczkolwiek pewnie nie tylko mnie biorąc pod uwage charakterystyczny,wiktoriański jego typ pisania.Pierwsze opowiadanie "Rękopis kanonika Alberyka" bardzo dobre,aczkolwiek po lekturze czułem lekkie poczucie niedosytu i jednocześnie spodziewałem się więcej po kolejnych,niestety rzeczywistość okazała się jakby odwrotnie proporcjonalna do oczekiwań :].Z tego tomu jeszcze pamiętam że zaciekawiła mnie opowieść nie pamiętam tytułu w każdym razie akcja działa się w bibilotece gdzie pojawiał się tajemniczy osobnik.
Z tomu drugiego ''Opowieści o duchach" duże wrażenie zrobiła na mnie pierwsza opowieść chyba najdłuższa "Kanonia w Westminster" o dwóch chłopcach,jednych złym.Naprawde miłe zaskoczenie te opowiadanie,niestety tak jak było w przypadku starego antykwariusza kolejne opowiadania już mi nie przypadły do gustu.

Jeszcze słówko o Październikowej krainie.Jako jedno z nielicznych z całej serii jakoś do mnie początkowo nie dotarło,przeczytałem tylko kilka  opowiadań i poza tym pierwszym  o karle nastepne jakoś mnie zniechęciły i niestety zarzuciłem lekture czego teraz troche żałuje.Generalnie przyzwyczaiłem się że w tej "Bibilotece Grozy" z reguły najlepsze opowiadania są zawsze na początku każdej książki.Czy polecać dokończyć lekture Bradbury'ego skoro początek mnie nie zachwycił?

To tyle z krytyki bo ogólnie jeszcze raz podkreślam bardzo interesująca seria ta BG,te "nowsze" tytuły też wyśmienite - Le Fanu,Stokera.Czekam na ciąg dalszy - a właśnie już dostałem mejla z księgarni że Król w żółci czeka na odbiór :aniol:


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Maja 05, 2014, 09:27:02
Jeśli jednak mimo to uważasz Nokturny za słabe to prosze wskaż mi któregoś ze współczesnych pisarzy i jego dzieła lepiej Twoim zdaniem oddające ducha dawnych mistrzów spod znaku Poe czy Lovecrafta,chętnie zapoznam się z ich twórczością i być może zweryfikują swoją dotychczasową opinie ;)

Pozwolę sobie wspomóc kolegę i podać jedną osobę: Thomas Ligotti. ;)

Cytuj
Opornie szła mi lektura opowieści Jamesa,aczkolwiek pewnie nie tylko mnie biorąc pod uwage charakterystyczny,wiktoriański jego typ pisania.Pierwsze opowiadanie "Rękopis kanonika Alberyka" bardzo dobre,aczkolwiek po lekturze czułem lekkie poczucie niedosytu i jednocześnie spodziewałem się więcej po kolejnych,niestety rzeczywistość okazała się jakby odwrotnie proporcjonalna do oczekiwań :].Z tego tomu jeszcze pamiętam że zaciekawiła mnie opowieść nie pamiętam tytułu w każdym razie akcja działa się w bibilotece gdzie pojawiał się tajemniczy osobnik.

Mi też ciężko szło z Jamesem, ale ja mam z klasyką czasem tak, że nie dociera do mnie od razu tylko nieco później. Czasem nawet po ładnych paru miesiącach przypomni mi się jakieś opowiadanie albo skojarzę z innym, podobnym, które obecnie czytam i stwierdzam, że jednak tekst napisany w poprzednim stuleciu lepszy.  :rad2:  A to opowiadanie, o którym wspominasz to chyba "Przyjdę na twoje wezwanie, mój chłopcze!". Jedno z lepszych. :)


Cytuj
Jeszcze słówko o Październikowej krainie.Jako jedno z nielicznych z całej serii jakoś do mnie początkowo nie dotarło,przeczytałem tylko kilka  opowiadań i poza tym pierwszym  o karle nastepne jakoś mnie zniechęciły i niestety zarzuciłem lekture czego teraz troche żałuje.Generalnie przyzwyczaiłem się że w tej "Bibilotece Grozy" z reguły najlepsze opowiadania są zawsze na początku każdej książki.Czy polecać dokończyć lekture Bradbury'ego skoro początek mnie nie zachwycił?

Jak najbardziej! Ale to już będzie sf, bo grozę to on popełnił bodaj tylko w tym tomie, który przeczytałeś. Jeśli lubisz sf to książka "Kroniki marsjańskie" powinna Cię porwać. :faja:


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Maja 06, 2014, 07:52:04
Dzięki Ciacho za tego Ligottiego,jak będe miał okazje to chętnie go poczytam,a nie wiesz gdzie jego książki można kupić?

Co to Bradbury'ego to mnie nie zrozumiałeś - nie chodzi mi o jego inne książki(czytałem jeszcze 451 stopni fahrenheita) a konkretnie zbiór opowiadań Październikowej krainy z którego tylko kilka pierwszych opowieści przeczytałem i porzuciłem reszte bo mnie te pierwsze nie zachwyciły.Z tąd moje pytanie do osób które Październikową kraine przeczytali w całości - czy warto dokończyć książke czy po prostu te najlepsze jego opowieści są zawarte na początku tomu i dalej nie ma sensu czytać skoro początek mi nie przypadł do gustu?

-------------------------
Powróce jeszcze do tych książek napisanych przez kobiety z biblioteki grozy bo mam wrażenie że jakby są niedoceniane w temacie.Przede wszystkim pod względem psychologii bardzo ciekawie napisane,taka jakby swego rodzaju poetyka grozy.Taki delikatny horror w połączeniu z literaturą piękną.Pod kątem psychologii myśle że zarówno opowiadania Edith Wharton jak i Mary Wilkins Freeman są jedne z najlepszych z całej serii.To sprawia że opowiadania mogą mieć walory uniwersalności,zaciekawić także tych czytelników nienastawionych wyłącznie na horror a po prostu na dobrą literature.

U tej drugiej autorki może troche irytować powtarzający się w wielu opowiadaniach motyw staropanieństwa,aczkolwiek może właśnie jest odwrotnie i to daje smaczku jej prozie?W każdym razie biorąc pod uwage jej życiorys...polecam przeczytanie tych kilku zdań wstępnych poprzedzających właściwą część lektury - tam jest zawarty prawdziwy horror autorki ten całkiem realny(alkoholizm,szpital psychiatryczny,wydziedziczenie)

Fajnie będzie się zapoznać z kolejnymi "kobiecymi" ksiazkami,podobno mają wyjść jeszcze Nesbit,Gaskell.

Ja bym z chęcią poznał opowiadania z drszczykiem Henry Jamesa :)
 


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Maja 06, 2014, 08:54:37
Dzięki Ciacho za tego Ligottiego,jak będe miał okazje to chętnie go poczytam,a nie wiesz gdzie jego książki można kupić?

Póki co u nas są tylko pojedyncze opowiadania w antologiach i czasopismach. Ale na jesień ma się pojawić najbardziej znane dzieło Ligottiego "Teatro Grottesco". Zaglądnij do tematu Ligottiego, ta masz linki do darmowych opowiadań, które przybliżą Ci w jakimś stopniu styl Ligottiego. ;)

http://www.gothamcafe.pl/literatura-groza-i-okolice/thomas-ligotti/

Cytuj
Co to Bradbury'ego to mnie nie zrozumiałeś - nie chodzi mi o jego inne książki(czytałem jeszcze 451 stopni fahrenheita) a konkretnie zbiór opowiadań Październikowej krainy z którego tylko kilka pierwszych opowieści przeczytałem i porzuciłem reszte bo mnie te pierwsze nie zachwyciły.Z tąd moje pytanie do osób które Październikową kraine przeczytali w całości - czy warto dokończyć książke czy po prostu te najlepsze jego opowieści są zawarte na początku tomu i dalej nie ma sensu czytać skoro początek mi nie przypadł do gustu?

Faktycznie, źle zrozumiałem. A na jakim opowiadaniu skończyłeś?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Maja 07, 2014, 06:10:31
Przejrzałem pobieżnie te fragmenty Ligottiego i rzeczywiście dość ciekawie się zapowiada :).A co do Bradburego to już nie pamiętam gdzie skończyłem ale myśle że jeszcze do niego kiedyś wróce,tak na spokojnie przeanalizuje te teksty od początku do końca to może lepiej mi się siądzie.Akurat wtedy czytałem jakoś te biblioteke grozy seriami - jeden autor za drugim i być może byłem przygotowany na inny styl pisarstwa...


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Maja 07, 2014, 09:36:45
Od Bradbury'ego to najlepsze w tym tomie było "Zbiegowisko" ; "Kosa" i świetne "Jezioro".  Najmniej z przeczytanych przeze mnie podszedł mi chyba Machen, bo był strasznie ciężki do czytania. Wrócę do niego kiedyś. Ale samej serii dopinguję mocno od początku i zawsze cieszą mnie kolejne zbiory, które się pojawiają. :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Maja 10, 2014, 22:20:51
Właśnie skończyłem ,,Króla w żółci" więc kilka refleksji z mojej strony.

Najlepiej mi przypadły opowiadania:Naprawiacz reputacji oraz Żółty znak.Już pierwsza opowieść ma porażający bon mocik na wstępie - Nie drwijcie z szaleńców ich szaleństwo po prostu jest starsze niż nasze...ot cała różnica

Generalnie czytając Chambersa czuć zbieżności z Poe'm,Lovecraftem ze względu właśnie na motyw szaleństwa,ponadto obecność epizodów kościelnych może budzić skojarzenia z twórczością MR Jamesa.

Co mi się nie podobało? Przede wszystkim sądze, że niektóre teksty Chambersa są po prostu za długie,przekombinowane.Dotyczy to zwłaszcza Księżycowego starca.Nie jestem zwolennikem zbyt wielu elementów fantasy w horrorach,wtedy zanika gdzieś poczucie strachu,w jakimś tam stopniu "realności" tego co czytamy a groza zmienia się w bajke.Właśnie w tym dziadku księżycowym za dużo było tych Xinów,kuenów itp.W pewnym momencie cieżko było się połapać w hierarchii tych klanów.
W sumie nawet nie to jest najgorsze,u Lovecrafta jakoś mi te Yog-sothoty tak bardzo nie przeszkadzają ale właśnie mam wrażenie że niektóre fragmenty z Chambersa wymagałyby by dopracowania (najlepiej przez HPLa :D ),teksty wydają się niekiedy za długie.

Ponadto nastrój grozy nieco mąci żartobliwy ton,poczucie humoru u niektórych bohaterów Chambersa,owszem opowiadania są atrakcyjniejsze z tego powodu,niby fajnie się to czyta ale ja akurat uważam iż mroczny nastrój na tym traci a w horrorach chyba nie o to chodzi...

Podsumowując oczywiście warto sięgnąć po "Króla w żółci" - nie jest to może ten poziom co niedawno wydane w serii opowiadania Le Fanu,ale myśle że co najmniej dwa bardzo dobre opowieści książka Chambersa zawiera.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Falcon64 on Czerwca 04, 2014, 15:25:25
Czy ma ktoś wiedzę nt. zawartości planowanych w przyszłości kolejnych tomików Lovecrafta? ("Nienazwane", "W górach szaleństwa", "W poszukiwaniu nieznanego Kadath"). Byłbym wdzięczny za jakąś informację.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Sierpnia 05, 2014, 12:33:30
No to mamy kolejny tom (mówiąc szczerze nie wiedziałem gdzie to mam wkleić, czy tutaj, czy do HPL-a, ale jak już mamy serię to niech tutaj się pojawi):

(http://katedra.nast.pl/literatura/okladki/kadath_large.jpg)

Wydawnictwo: C&T
Tytuł oryginału: 978-83-7470-301-7
Tłumaczenie: Violetta Dobosz
Data wydania: 3 Wrzesień 2014
ISBN: The Dream-Quest of Unknown Kadath
Oprawa: miękka
Format: 145 x 205 cm
Liczba stron: 136
Cena: 20,00 zł

Po latach oczekiwań, w nowym przekładzie Violetty Dobosz, legendarna opowieść z dorobku najsłynniejszego pisarza grozy.
Jak pisał sam autor o ukończonej 22 stycznia 1927 roku opowieści: ?to awanturnicza kronika niewiarygodnych przygód w krainie snu?. A z kolei S.T. Joshi w słynnej książce ?H.P. Lovecraft. Biografia? dodaje, że: ?W poszukiwaniu nieznanego Kadath pełne jest cudów, zachwycających elementów fantasy, a nawet horroru, które czynią z niego frapujące dzieło? (w tłum. Mateusza Kopacza).
W poszukiwaniu Kadath wyrusza do krainy snu Carter, znany już z opowiadań ?Zeznania Randolpha Cartera? (1919) i ?Nienazwane? (1923). Wybiera się tam po opuszczeniu rodzinnego Bostonu. A to, co spotka go po drodze i jakie wnioski wyciągnie z tej wędrówki w nieznane, daje popis niesamowitej wyobraźni Lovecrafta i urzeka do dziś kolejne pokolenia czytelników.


Nie czytałem, więc biorę w ciemno, jak tylko się pojawi.  :faja:


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Sierpnia 06, 2014, 21:55:29
Dość dużo fantasy nawet jak na Lovecrafta,czytałem w przekładzie Andrzeja Ledwożywa Zysk-owe wydanie.Najbardziej chyba zapamiętałem dzielne kocie wojsko :D

Swoją drogą dość niespodziewanie idzie ta BG.Wcześniej były zapowiadane opowiadania Gaskell,Nesbit a zamiast tego mamy jak na razie ciąg dalszy HPL-a.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Sierpnia 07, 2014, 12:34:36
Lovecraft zawsze się dobrze sprzeda, reszta to ruletka. Dlatego pewnie ma pierwszeństwo.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Cha0s on Sierpnia 07, 2014, 22:02:49
I ja się skuszę ;)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Września 09, 2014, 09:05:23
Paweł Mateja pisał na stronie głównej że coś MR Jamesa ma być wydane. Może jakieś szersze info ma ktoś?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Września 09, 2014, 10:26:11
"Pięć flakoników" (The Five Jars) M.R. Jamesa ma się ukazać jeszcze bodaj w tym roku, pewnie w okolicach świąt. Nie znam tego utworu, ale z tego co mówił Paweł Marszałek, to nie do końca groza, ale raczej baśń, opowieść dla dzieci, niedługa, ale wystarczająca na jakąś niedużą książeczkę. Oryginał można znaleźć tutaj: http://www.gutenberg.org/ebooks/24089

Ten utwór to będzie raczej ciekawostka niż coś wybitnego, ale z drugiej strony James był mistrzem "snucia historii przy kominku", więc dla fanów pewnie będzie to lektura obowiązkowa ;)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Września 11, 2014, 07:07:12
Z bajek wyrosłem, ale w tym przypadku osoba autora będzie tym czynnikiem który zdecyduje że pewnie po tę książkę sięgnę, choćby z czystej ciekawości. To toruńskie wydawnictwo naprawdę zaskakuje. Już tyle mają "zaległości" - Onions, Nesbit, Gaskell, Le Fanu(chyba ma być coś jego jeszcze?). Zdawało się że cała seria HPLa przegoni te zapowiedzi a tu kolejne jak Doyle czy James w wersji baśniowej.

Nie wiem już czy to kwestie finansowe ten bałagan powodują czy może to trochę celowa zagrywka wydawcy aby podgrzać atmosferę i dozować informacje. Wiem, że naraz nie sposób wszystkiego wydać, ale jednak myślę, że przydałoby się jednak trochę bardziej konsekwencji, przewidywalności u c&t.

Fajnie, że jest kontynuowany Lovecraft czy James w wersji dziecięcej, jednak to czym Biblioteka Grozy wyrobiła sobie markę to drukowanie the best of ,najlepszych utworów danego autora, więc wolałbym tę ścieżką iść dalej bo jeszcze kilka ciekawych nazwisk z klasyki myślę, że jest do pokazania. 

Na koniec jeszcze o Jamesie. Trochę dziwie się, że akurat te ,,5 flakoników" zostanie puszczone, gdyż z tego co w przedmowie do Opowieści starego antykwariusza pisał Nowowiejski ten autor napisał 33 klasycznych ghost stories a razem z II tomem Opowieści o duchach c&t wydało 30 opowiadań(15+15), tak więc zostały jeszcze 3 opowieści.Powstaje pytanie dlaczego zamiast ich publikacji wydawca woli dać te bajkowe flakoniki? Czy może te 3 utwory są na słabym poziomie,czy chodzi o jakieś prawa autorskie? 


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Września 11, 2014, 08:27:33
Zerknąłem na początek "The Five Jars" na Gutenbergu. Wydaje mi się, że to będzie dobra rzecz, dziecięca i baśniowa, ale nastrojowa i pewnie mająca nieco z grozy w sobie. Pewne nie będzie szczególnie pasować do serii, ale mnie pierwsze akapity zachęcają do sięgnięcia po nią.

Powód, dla którego wydawnictwo woli wydać kolejny tom Lovecrafta czy MR Jamesa niż Onionsa jest prosty. Wydają przede wszystkim to, co się sprzedaje (a nowy autor to duże ryzyko, bodaj rewelacyjny Hodgson choćby sprzedawał się słabo). To jest piekielnie niszowa seria i nieco komercyjnego podejścia jej nie zaszkodzi moim zdaniem, zwłaszcza że otrzymujemy teraz w ciągu roku więcej tytułów niż kiedyś. Czy przed kilku laty nie była to jedna książka rocznie? W ostatnim roku wyszły bodaj cztery nowe książki, w tym Chambers i Stoker, na których już od dawna czekałem.

BTW, na Doyle'a ja się cieszę. To będą jego opowieści grozy, nie historie dla dzieci. Doyle ma tę przewagę komercyjną, że na starcie lepiej się sprzeda od wielu innych, a dla fanów będą "premierowe" teksty.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Września 13, 2014, 18:43:32

Nie wiem już czy to kwestie finansowe ten bałagan powodują czy może to trochę celowa zagrywka wydawcy aby podgrzać atmosferę i dozować informacje. Wiem, że naraz nie sposób wszystkiego wydać, ale jednak myślę, że przydałoby się jednak trochę bardziej konsekwencji, przewidywalności u c&t.

Też jestem podobnego zdania. Może nie mam osobiście nic przeciwko wydawaniu tylko paru pozycji co roku, bo to kwestia finansowa, do której nie sposób się przyczepić, ale jednak chciałbym mieć jakieś oficjalne info, co i kiedy ma się pojawić za miesiąc, dwa, pół roku, a nie jak już się pojawi.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Września 17, 2014, 23:24:52
Dostałem kilka dni temu maila od Pawła Marszałka, ale dopiero teraz ogarnąłem się, żeby go tutaj zreferować. Poniżej skrót maila:

1. Terminy publikacji są często mocno niepewne, bo wydawca stara się nie poganiać tłumaczy, żeby nie pracowali pod presją czasu i przez to nie wykonali pracy źle. (Z tego co pamiętam, Chambers był już zapowiadany bardzo dawno temu, ale właśnie rzecz leżała u tłumacza ;))

2. W miarę pewne rzeczy na najbliższy czas:
 - Gaskell (5 opowiadań grozy i gotyckich) - około połowy października
 - M. R. James w listopadzie
 - R. F. Benson w lutym, ale może wtedy będzie Conan Doyle pierwszy albo nawet Nesibit - to zależy, kto z tłumaczy najpierw odda teksty
 - wiosna to kolejny Lovecraft - "Nienazwane"
 - potem w dalszej kolejności: Onions, Bierce (opowiadania, których dotąd nie przetłumaczono, by był wreszcie komplet po polsku), F. Marion Crawford  "Wędrujące duchy", W. W. Jacobs (jeśli zbierze się cały tom), Le Fanu (7 ostatnich opowiadań grozy, których nie było po polsku). Na pewno 4 tomy w 2015 roku się ukażą, a może i 5.
 - W przygotowaniu jest tez tom pojedynczych opowiadań autorów, których tomu nie da się stworzyć albo opowiadania autorów już znanych z Biblioteki Grozy, ale dodatkowe opowiadania - może tam wejdzie M. R. James, te 3 brakujące niby do kompletu, piszę "niby", bo to raczej ciekawostki, a nie rasowe opowiadania

3. Sprzedaż tomów Lovecrafta w Bibliotece Grozy w dużej mierze pozwala na finansowanie całej serii, więc jego wydawanie jest i konieczne i priorytetowe.



Jeśli chodzi o zapowiedzi, to dla mnie bomba. Najbardziej czekam na Bensona i Onionsa, ale Bierce, Gaskell, Crawford   i reszta to będą też świetne premiery!


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Września 18, 2014, 08:20:36
Dzięki Paweł Mateja za info. Gdyby nie Ty,to o tej Bibliotece Grozy ciężko byłoby zdobyć jakieś newsy. W ogóle dobrze że interesujecie się tu klasyką grozy,dzięki temu wiem że gdy mam jakieś wątpliwości na ten tematu to jest spora szansa że tutaj zawsze znajdzie się ktoś pomocny w te "klocki". Co współczesnej grozy mam spore zaległości więc może nie powinienem się wypowiadać,ale chyba przyznasz mi racje że te starsze,klasyczne utwory ghost stories mają w sobie coś wyjątkowego,jakiś urok który raczej ciężko spotkać we współczesnym pisarstwie?

Wracając do tych zapowiedzi. Ja osobiście na wszystko czekam co przekazałeś - no może nieco mniej na HPLa, gdyż mam jego dość pokaźną kolekcje,z tego co zapowiedziane brakuje mi dosłownie kilku opowiadań z nienazwanych . Osobiście dziwie się że akurat jego utwory tak dobrze sie sprzedają w c&t gdyż wydaje się że jego twórczość w ostatnich latach dość obficie została wyeksploatowana u polskich wydawnictw.     


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Września 18, 2014, 09:33:22
Świetna wiadomość,Paweł, dzięki wielkie za info. :) Tyle nowych tytułów, jeśli to faktycznie wypali, to C&T wyda po raz pierwszy więcej niż 2 tomy BG w jednym roku, a to byłoby fantastyczne. :P Wiele ciekawych nazwisk, których osobiście nie znam, ale na które się natknąłem gdzieś tam przy okazji czytają o klasyce, czy na temat jakiegoś autora, którego studiowałem. Najbardziej mnie intryguje ten Onions i Crawford. Bierce w zasadzie też.

Ale najbardziej chyba ucieszyłeś mnie w związku z tym pojedynczym tomem, bo nie wierzę, że nie ma autorów, którzy mają tylko parę opowiadań, których nie warto wydawać w singlu, a po zebraniu do antologii jak najbardziej. :) james się pewnie załapie, może ktoś jeszcze przeze mnie wyczekiwany...

... Szkoda, że nie nie pojawiło się w tych zapowiedziach nic n/t Blackwooda. :( :( Dopytałbyś przy okazji następnego kontaktu z z Marszałkiem Paweł?

Ja sobie postanowiłem w tym tygodniu, że ruszam z klasyką i będę czytał kilka opowiadań tygodniowo. Wziąłem do łapy w końcu tomik Hodgsona i pierwsza dwa opowiadania za mną. Wypowiem się więcej po zakończeniu, ale początek jest niezły, a na końcu "Wieprz" a ka "Wpieprz" z którego Cichy się kiedyś śmiał przeze moją literówkę. :D W zasadze jest to ostatni nieprzeczytany tom z BG, więc w przyszłym miesiącu planuję coś dokupić i postawię najpewniej na Le Fanu. Mogę Cię prosić Pawle o aktualizację pozycji BG w pierwszym poście? :)

Co współczesnej grozy mam spore zaległości więc może nie powinienem się wypowiadać,ale chyba przyznasz mi racje że te starsze,klasyczne utwory ghost stories mają w sobie coś wyjątkowego,jakiś urok który raczej ciężko spotkać we współczesnym pisarstwie?

To czuć w każdym tomie BG, lepszym czy gorszym. Klimat niepodrabialny, atmosfera kapitalna, idealne czytadła w nocy przy zapalonym kominku czy pojedynczej lampce. ;) Niejednokrotnie mam wrażenie czytając, że opowiadający te historie, czyli sam autor, głęboko wierzy w to, co przeżyły jego postaci. :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Września 18, 2014, 12:08:35
... Szkoda, że nie nie pojawiło się w tych zapowiedziach nic n/t Blackwooda.   Dopytałbyś przy okazji następnego kontaktu z z Marszałkiem Paweł?
Z Blackwoodem problem jest bardzo życiowy. Spadkobiercy życzą sobie za dużo za prawa do utworów - i dlatego szanse są raczej marne w tej chwili na kolejne tłumaczenia.

Ja mam nieco tyły aktualnie w czytaniu Biblioteki grozy, ale mam nadzieję się nieco na jesieni odbić. "Kopiec", "Król w żółci", "Kadath" pewnie nadrobię jak się ogarnę na Horror Day i Kfason z prelekcjami. Nadrobię trochę polskich "klasyków" i nadrobię serię :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Września 18, 2014, 12:48:17
Z Blackwoodem problem jest bardzo życiowy. Spadkobiercy życzą sobie za dużo za prawa do utworów - i dlatego szanse są raczej marne w tej chwili na kolejne tłumaczenia.

Fakt, wspominałeś o tym, ale ja ciągle wierzę. :)

Cytuj
Ja mam nieco tyły aktualnie w czytaniu Biblioteki grozy, ale mam nadzieję się nieco na jesieni odbić. "Kopiec", "Król w żółci", "Kadath" pewnie nadrobię jak się ogarnę na Horror Day i Kfason z prelekcjami. Nadrobię trochę polskich "klasyków" i nadrobię serię :)

Ja mam aż za dużo tego, ale będę sobie na spokojnie, systematycznie teraz czytał to nieco nadrobię w tym roku. :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Września 22, 2014, 08:39:56
Zastanawiam się co teraz kupić i przeczytać po Hodgsonie:
- W poszukiwaniu nieznanego Kadath
- Król w Żółci
- Duch pani Crowl
- Duchy i ludzie
- Zagubione duchy

Co byś polecił Paweł? :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Września 22, 2014, 08:54:55
"Król w Żółci" jest kapitalny, na pewno to. "Kadath" jeszcze nie czytałem, toteż nie wiem. "Duchy i ludzie" i "Zagubione duchy" to takie typowe ale świetnie skrojone ghost-stories - na jesień w sam raz. "Duch pani Crowl" jeśli masz ochotę na Jamesa ;)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Września 22, 2014, 12:41:13
Spoko, dzięki. Chambers zatem, i nie zdziwiłem się wcale tym wyborem. :P W zasadzie zaległości mam więcej, ale krążyłem myślami wokół tych ww najbardziej. :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Autumn on Września 28, 2014, 19:36:13
Mam prośbę: czy ktoś mógłby sprawdzić listę poniżej i upewnić mnie w przekonaniu, że to są wszystkie książki wydane w serii? Bardzo potrzebuję to wiedzieć, może uda mi się zakupić całość do mojej biblioteki :)

01. H.P. Lovercraft - Kopiec
02. H.P. Lovecraft - Przypadek Charlesa Dextera Warda
03. H.P. Lovecraft - W poszukiwaniu nieznanego Kadath
04. H.P. Lovecraft - Zew Cthulu
05. Edith Wharton - Duchy i ludzie
06. Mary E. Wilkins Freeman - Zagubione duchy
07. Algernon Blackwood - Wendigo i inne upiory
08. Montague Rhodes James - Opowieści o duchach
09. William Hope Hodgson - Tropiciel duchów
10. Joseph Sheridan Le Fanu - Duch pani Crowl
11. Arthur Machen - Inne światy
12. Bram Stoker - Gość Drakuli
13. John Connolly - Nokturny
14. Robert W. Chambers - Król w żółci


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Września 28, 2014, 21:05:31
Jeszcze masz:
15. Ray Bradbury - Październikowa kraina
16. Montague Rhodes James - Opowieści starego antykwariusza



Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Września 29, 2014, 00:27:14
Postaram się jutro wyedytować pierwszy wpis, żeby był kompletny. Tymczasem:
http://www.carpenoctem.pl/wiadomosci/jesienne-zapowiedzi-i-premiery/


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Września 29, 2014, 08:24:31
No to mamy kolejną pozycję BG. Chyba Wydawnictwu C&T dobrze idzie, bo widzę, że seria prężnie się rozwija w tym roku, a plany przyszłościowe bardzo zachęcające. :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Autumn on Października 02, 2014, 08:41:52
Jeszcze masz:
15. Ray Bradbury - Październikowa kraina
16. Montague Rhodes James - Opowieści starego antykwariusza

Dziękuję :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Października 02, 2014, 08:48:24
Nie ma problemu. To jak, kupujesz hurtowo wszystko? :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Października 04, 2014, 08:20:10
Fajnie że te opowiadania Gaskell się ukażą.Coś czuje że to będzię powrót do dobrego, klasycznego ghost stories.Niedawany tomik BG Chambersa nieco mniej przypadł mi do gustu,choć perełki oczywiście i tu się znalazły.

Odświeżyłem sobie właśnie Inne Światy Machena.Co dziwne sporą część książki miałem wrażenie że czytałem po raz pierwszy,super uczucie.Za pierwszym razem chyba zbyt duże wrażenie na mnie zrobił Wielki Bóg Pan i ciężko było skupić się na reszcie opowiadań bo naprawde to genielane opowiadanie.Nie wiem jak powinna wyglądać lista najlepszych opowiadań grozy wszech czasów,wiem tylko ża ja umieściłbym właśnie tam ten kapitalny utwór Machena.Jest tu i groza,kryminał,romans,tragedia.Ciężko spotkać tak dobrze skonstruowane,wielowątkowe,trzymające w napięciu opowiadanie.

Drugim wybijającym się opowiadaniem oczywiście Biały lud . Tutaj,nie wiem czy mam racje,ale wydaje mi się że to opowiadanie mogłoby być jeszcze lepsze gdyby Machen zrezygnował z tej słodkawej,dziecięcej narracji na rzecz bardziej twardego,dosadnego opisu tych okropnych obrzędów.

Dwa kolejne opowiadania,stanowiące jak gdyby przystawke do tych najlepszych.Światło ducha bardzo podobne do Wielkiego Boga Pana,gdzie również mamy do czynienia z eksperymentem medycznym,a także Jaśniejąca piramida zbliżone motywem do Białego Ludu- tajemnicze rytuały.

Łucznicy,gdyby nie wojna kto wie czy w ogóle powstałby ten króciutki tekst.Na pewno nie zdobył by takiej popularności.Interesująca patriotyczna legenda.

Bystry malec. Fragmentami nużący aczkolwiek warto go przeczytać choćby dla niesamowitego finału tej opowieści.

Na wstępie książki jest sugestia że może być ciąg dalszy Machena.Ja wiem że nie teraz,biorąc pod uwage iż mamy mase ciekawych zapowiedzi Biblioteki Grozy.Skoro opowiadania Arthura Machena są nierówne to może warto by jakąś powieść przedrukować za jakiś czas ?



Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Autumn on Października 05, 2014, 19:57:34
Nie ma problemu. To jak, kupujesz hurtowo wszystko? :)

Tak zamiaruję, ale decyzja nie należy do mnie.
Jeśli nie całość to uprę się na połowę, reszta doszłaby w przyszłym roku :D
U nas groza "kwiczy", a klasyki się w ogóle nie uświadczy. Mam zamiar zmienić ten stan :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Listopada 07, 2014, 23:06:34
Skończyłem Niesamowite historie Elizabeth Gaskell.Mimo iż z kobiecych ghost stories wyżej cenie sobie opowiadania Wharton i Freeman to jestem jak najbardziej zadowolony po lekturze Gaskell.Styl naprawde oryginalny,wręcz chyba niedościgniony tak jak napisano na okładce nowej publikacji c&t.Rzuca się w oczy bogata sfera obyczajowa w tym niewielkim zbiorze urzekająco wkomponowana w gotyckie tło.Czytając odczułem wrażenie swego rodzaju podobieństwa do warsztatu literackiego Lwa Tołstoja wmieszanego w klimat Edgara Allana Poe jakkolwiek by to niezgrabnie zabrzmiało.

Lektura momentami szła mi zadziwiająco opornie,spodziewałem się płynniejszego czytania,ale z drugiej strony można to zaliczyć jako plus.Nie wszystko jest dla mnie do końca jasne w tych opowieściach,jest pewna aura tajemnicy ale dobrze,to tylko zachęci mnie aby kiedyś z przyjemnością powrócić do Niesamowitych historii.Niektóre opowieści mogą się wydawać zbyt długie,ale być może to tylko złudzenie.

Nie,nie nie bójcie się aż tak ciężko jak M.R. Jamesa to się tego nie czyta.Mistrz może być tylko jeden :D

Najlepsza wydaje się pierwsza w zbiorze "Opowieść starej piastunki"."Uboga klaryska" również niczego sobie.Z kolei "Szara dama" to niezwykła intryga - romans,kryminał,groza w jednym,iście porażająca historia.

Już się nie moge doczekać jaka będzie kolejna publikacja Bibliotek Grozy.Skoro jesteśmy przy pisarkach grozy - jak na razie nie moge narzekać na poziom,ciekawe kiedy wyjdą opowiadania Edith Nesbit?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Listopada 09, 2014, 01:49:20
Głupie pytanie, z góry proszę o potraktowanie mnie ulgowo. Nic z C&T nie można znaleźć normalnie w księgarniach. Czuję irracjonalny wstręt do kupowania czegokolwiek przez internet, a nawet jakbym chciał coś kupić (bo chcę....) to i tak ni cholery nie mogę znaleźć strony wydawnictwa. Więc jak najlepiej? 


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Listopada 09, 2014, 08:18:57
Idź do księgarni lub zadzwoń,podaj tytuł książki to ci sprowadzą na następny dzień - ja tak robie choćby w matrasie i nie ma żadnego problemu nawet ze starszymi tytułami z biblioteki grozy ;)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Listopada 09, 2014, 13:36:57
Pegaz, najlepiej to przekonaj się do tych zakupów przez internet, szczególnie że Twój wstręt jest, jak napisałeś, irracjonalny ;) Dla oswojenia zamów sobie książkę w Matrasie albo Świecie Książki z odbiorem w sklepie. Zamawiasz na stronie, płacisz przez net albo przy odbiorze. Ja ostatnio tak najczęściej kupuję, bo zapewniam sobie spacer do centrum i jest odbiór za darmo ;)

C&T nie ma strony. Profil serii na FB prowadzę ja i Procella (która go założyła, ale gdzieś zniknęła).

Uwaga, nowości z Biblioteki Grozy!
- Ok 27 listopada nowy James, czyli "Pięć flakoników".

Ponadto:
- W przygotowaniu jest komplet 13 opowiadań Edith Nesbit w przekładzie Tomasza Gałązki (luty/marzec). Ten sam tłumacz obecnie bierze się za - uwaga0 "Łodzie Gran Carrig "The Boats of the Glen Carrig" W. H. Hodgsona! Dla mnie to totalny odlot, nie mogę się doczekać! To będzie powieść, nie zbiór opowiadań. Aż trudno mi w to uwierzyć, mam nadzieję, że Hodgson podzieli los Jamesa - czyli będzie eksploatowany do wyczerpania ;)
- Opowiadania E. F. Bensona (maj) w przekładzie jakieś innej tłumaczki.
- W kolejce: Onions, Conan-Doyle, Bierce i Crawford.
W serii będzie też współczesna powieść grozy "Bereft" Chrisa Womersleya (wczesna wiosna). Autora nie znam, ale pogooglam.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Listopada 09, 2014, 23:04:49
I kolejny zbiór do kolekcji. Ale ten czas zapinkala. Dopiero co gadaliśmy o zapowiedziach, a tu już 2 nowe zbiory się pojawiły. A czytać nie ma kiedy. Ale ten James to priorytet BG. :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Kowal on Listopada 10, 2014, 11:15:40
Polecam "Kopiec" Lovecrafta i Bishop - Czułem grozę. Szczególnie w opowiadaniu, którego akcja rozgrywa się w chałupie:)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Listopada 13, 2014, 09:08:42
Dla takich newsów jak ten dotyczący zapowiedzi z Biblioteki Grozy zarejestrowałm się w serwisie.Cieszę się że informacje dotyczące tej serii są regularnie aktualizowane.Dobra robota Paweł Mateja - zawsze to jakoś można sobie lepiej rozplanować wydatki gdy człowiek wie z góry co kiedy będzie wydane.Jak dla mnie BG ma absolutny priorytet.Lubie klasyke grozy nieraz nawet myśle czy by po jakiś antykwariatach nie poszperać,ale z drugiej strony gdy widze jak prężnie się rozwija seria c&t to wole poczekać na świeżutkie wydanie tego niesamowitego wydawnictwa.Tu mam pewność że dostane towar najwyższej jakości za pieniądze co by nie mówić symboliczne w porównaniu z innymi szczególnie  nowszymi.

Takie rozterki miałem z Biercem,od pewnego czasu mi zależy aby zapoznać się z jego twórczością,a tu taka miła niespodzianka.Wiadomo może czy będzie jeszcze wydany w tej zimie czy najwcześniej na wiosne?

--------------------------------

Kowal,rzeczwiście mnie również Kopiec się wyjątkowo spodobał.Być może jest to drugi najrówniejszy zbiór Lovecrafta po kultowym Zew Cthulhu.

Kopiec jest wyjątkowy gdyż HPL jest współautorem książki i tu jak dla mnie duży plus gdyż nie razi tak ta monotonia,hermetyczność typowa dla wielu jego utworów ale czuć wyraźnie urozmaicenie czego na pewno efektem jest praca pani Bishop.




Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: SKura on Grudnia 08, 2014, 00:21:59
Ja mam prawie wszywtkie wydania BG (oprócz Lovecraftów które powtarzają się w wydaniach ze SWIATA KSIĄZKI bodajże - te grube tomy co wyszły - tam są wszystkie opoiwadania  poza Kopcem chyba)  właśnie czytam  DUCHY i LUDZIE [ale jest..... monotonnie - kobiecina exploatuje jeno  DUCHY VS LUDZIE  -od początku każdego opowiadania gry pojawia się coś "złego" wiem, że to będzie jakaś forma ducha.

Ale to BTW - z innej beczki - nie mam tych NOKTuRNOW Conolly - czy to jest sens kupować? Bo to jest napisane w 2004 roku - jak to się ma do takich klasyków?!  Pytam bo nie chce wpaść w manię "wszystko co z BG-kupuję".  Choć oczywiście własnie zamawiam dwie ostatnie pozycje "5 flakonów" i "Niesamowite historie"


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Grudnia 08, 2014, 09:00:32
BG to kultowa edycja,polecam wszystko brać w ciemno. Mnie tam Connolly również przypadł do gustu.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Grudnia 09, 2014, 03:18:28

Ale to BTW - z innej beczki - nie mam tych NOKTuRNOW Conolly - czy to jest sens kupować? Bo to jest napisane w 2004 roku - jak to się ma do takich klasyków?!  Pytam bo nie chce wpaść w manię "wszystko co z BG-kupuję".
[/quote]

Zdecydowanie tak. Ja dziś przeczytałem pierwsze opowiadanie  z tomu i bardzo mi się spodobało.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Grudnia 16, 2014, 15:03:07
Jak tam Pegazie, przeczytałeś już do końca Nokturny? Pierwsze opowiadanie Ci się spodobało pisałeś. To tylko wstęp, bardziej taki quasi-kryminał z tego co pamiętam. Prawdziwa groza gdzieś tam dalej się zacznie. Sam mam zamiar w przyszłym roku wrócić do tej książki.

Ja przeczytałem Pięć flakoników Jamesa. Musze przyznać że jestem pozytywnie zaskoczony. Fakt, nie jest to ten poziom co wydane już wcześniej w Bibliotece Grozy dwa klasyczne tomy ghost stories tego autora, ale jednak czuć też momentami dreszczyk emocji. Tak jak wcześniej pisał Paweł Mateja jest to taka opowieść w stylu baśniowym, dziecięco-młodzieżowym jednak i starszy czytelnik powinien być zadowolony. Przede wszystkim w przeciwieństwie do stosunkowo trudnych w odbiorze opowieści o duchach M.R. Jamesa tę opowieść czyta się bardzo płynnie, nie trzeba powracać do wcześniejszych fragmentów. Mnie wczorajszy wieczór od kolacji do położenia się spać z powodzeniem wystarczył aby przeczytać w całości The five jars i był to przyjemnie czas spędzony. Dodatkowym atutem są ilustracje Gilberta Jamesa.   


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Grudnia 16, 2014, 18:00:40
Jak tam Pegazie, przeczytałeś już do końca Nokturny? Pierwsze opowiadanie Ci się spodobało pisałeś. To tylko wstęp, bardziej taki quasi-kryminał z tego co pamiętam. Prawdziwa groza gdzieś tam dalej się zacznie. Sam mam zamiar w przyszłym roku wrócić do tej książki.
  

Nie, ja mam tak, że czytam jedno opowiadanie ze zbioru, potem odkładem biorę inny zbiór, i tak po kolei. Może się to wydawać dziwnym sposobem, ale bardzo skuteczny - dzięki temu nie nudzę się jednym autorem, i czytam efektywniej. Co do "Rakotwórczego kowboja" to sam początek opowiadania jest już bardzo mocny, duży w nim grozy....


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Stycznia 03, 2015, 01:18:13
Powoli nadrabiam zaległości.

"5 flakoników" Jamesa. Cudne! Prześlicznie napisana historia, urocza, momentami upiorna, ale jednocześnie zwiewna w swojej bajkowości. Chyba kupię egzemplarz dla siostrzeńca, choć boję się, że dla niego będzie to jednak nieco zbyt retro ;) Ale mam wrażenie, że to jedna z takich prawdziwie magicznych historyjek, które przeczytane w odpowiednim wieku mogą w człowieku zostać. Może nie arcydzieło, ale bardzo przyjemna rzecz.

"Niesamowite historie" Gaskell. Nieszczególnie podobał mi się ten tom, jeden z gorszych w serii, choć o świetnych momentach. Nieco ghost-story, dużo rodzinnych dramatów, nieco gotyku. Niby fajnie, ale zmęczyłem się bardzo czytając. Najlepsza była chyba "Szara dama" - nieco zbrutalizowany romans gotycki, bardzo szablonowy, ale w treści bardziej okrutny niż np. "Tajemnice zamku Udolpho". Reszta podobała mi się momentami, głównie tak, gdzie zaczynały się wątki grozy/niesamowitości. Relacje z życia rodzinnego bohaterów i ich genealogiczne perypetie bardzo mnie męczyły. Nie wiem, może musiałbym w innych warunkach przeczytać ten zbiór, ale mimo wszystko bez większych rewelacji. Choć pierwsze opowiadanie sobie na pewno powtórzę, bo było intrygujące, bardziej zwarte niż kolejne, ale chyba czytałem je w małym skupieniu. Najgorszy środek.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Lutego 04, 2015, 09:41:21
RECENZJA POLEMICZNA

Edith Wharton
Duchy i ludzie
C&t, Toruń 2008, 287 stron
Zbiór opowiadań ghost strories

Recenzja źródłowa;
Łukasz  Skura,


http://carpenoctem.pl/cnpodcast/kp-55-duchy-i-ludzie/


     Niedawno na carpe noctem pojawiła się recenzja opowieści niesamowitych Edith Wharton w wersji audio.
Z uwagi iż ukazanie się jej zbiegło się z moim ponownym przeczytaniem tej książki postanowiłem napisać swoją opinię, tym bardziej iż komentarz ze strony głównej CN wydał mi się wyjątkowo nietrafiony.

     Zacznijmy jednak od plusów. Autor recenzji chwali wydawnictwo C&t określając je znakomitym, pod czym podpisuje się rękami i nogami. Ciężko znaleźć obecnie innego wydawcę, który by tyle kapitalnej klasyki grozy wydawał.
Kolejny plus to ilustracje przy tytułach opowieści w tomiku.

Więcej pozytywów w podcaście za bardzo nie usłyszałem, więc przejdę do części krytycznej. Łukasz Skura nie widzi wyrafinowania w języku, pomysłach ani fabule opowiadań Wharton. W takim razie postaram się je ukazać w co ciekawszych utworach.

Triumf nocy ? wciągająca gra psychologiczna. Z jednej strony ,,poczucie wyobcowania i złe przeczucia? głównego bohatera jak trafnie ocenił Marek Nowowiejski. Z drugiej głębokie rozterki moralne, niczym w hamletowskim stylu ? czy spróbować uratować przyjaciela narażając się na kompromitację czy zachować bierność i mieć wyrzuty do końca życia?

Kerfol ? zgrabne połączenie motywu miłosnego i kryminalnego wykorzystując scenerię gotycką ( mroczne i odosobnione miejsce zamieszkania głównej bohaterki). Ponadto aspekt zwierzęcy zwiastujący tragedie.

Panna Mary Pask ? ,,arcydziełko dwuznaczności? jak trafnie zauważył niezawodny Marek Nowowiejski. Od siebie dodam, że to opowiadanie skojarzyło mi się ze świetną powieścią Henrego Jamesa  ,,w kleszczach lęku?. Kapitalna gra z odbiorcą, gdzie pod koniec wskutek wyrafinowanej gry z odbiorca czytelnik sam nie wie gdzie jest prawda a gdzie iluzja.
Ziarnko granatu ? znakomity przykład połączenia literatury romantycznej z ghost stores. Chyba tylko sam Edgar Allan Poe był w te ?klocki? lepszy.

Urzeczony ? nawiązanie do biblijnego Saula. Choć tutaj zgodzę się z opinią Skury iż poprzez nawał nazwisk i zbędnych opisów czar i klimat nieco przygasa.
Dzwonek Garderobianej ? pierwsze opowiadanie i ważne ze względu na proces emancypacji kobiet. Jeszcze głębiej ten problem zbeletryzowała Elizabeth Gaskell w ostatnim tomiku biblioteki grozy.

     W podcaście słyszymy, że Duchy i ludzie to ,,bujdy na resorach? które nie oferują nic jak sam tytuł. Ciężko traktować poważnie takie opinie. Dalej recenzent zarzuca iż rozwiązanie każdego opowiadania odwołuje się do ducha. Dziwny zarzut ? czego innego można spowdziewać się po zbiorze ghost stores jak nie duchów?

    Łukasz Skura ocenia opowieści Wharton jako ,,proste opowiadania, które mogą wystraszyć pensjonariuszkę i to w zależności od wieku?. Idźmy dalej - ,,groza 100 lat temu?. Łaskawie daje ocene 5/10. Cóż dobrze że nie niżej biorąc pod uwagę te negatywne opinie.

     Owszem, biorąc pod uwagę czystą grozę nie są to opowiadania na tak wysokim poziomie co Lovecrafta, jednak mają swój urok. Tu groza jest bardziej subtelna, wyrafinowana. Pisząc nieco przewrotnie można by się i tu pokusić o atuty pisarstwa Wharton, że właśnie te proste z pozoru historyjki o duchach mają te przewagą nad dziełami HPLa, że tu jest groza scentralizowana na człowieka a nie jakieś nierealne stworki z kosmosu, które wiadomo że są fikcją. A jak coś jest fikcją to i mniejsze poczucie lęku może wywoływać. A Duchy i ludzie?  Też fikcja, choć do końca nikt nie wie co się z człowiekiem dzieje po śmierci. Czy dusza ludzka istnieje? A reinkarnacja? Owszem naiwnością byłoby to zakładać, ale też nie można tego całkowicie wykluczyć. Jeśli już by wierzyć w jakąś bajeczkę to chyba prędzej dać wiarę duchom niż jakimś ufoludkom? Chyba każdy z nas przynajmniej w dzieciństwie zetknął się z jakąś legendą że w tym czy innym domu straszy, ukazuje się zmarły  duch byłego właściciela itp.

      Recenzent także zarzuca że nie Wharton i Freeman jak jest na okładce a Mary Shelley jest najsłynniejszą pisarką opowieści grozy. Zarzut chybiony, gdyż owszem Shelley napisała chyba najwybitniejszy utwór grozy wszech czasów(Frankenstein), ale jest to powieść a nie krótsza forma literacka  opowieści, więc nie można mieć pretensji do wydawcy o taki tekst.

     Dziwią też ataki na Marka Nowowiejskiego, znawcy literatury fantastycznej jakoby wyrażał ,,ślepe zachwyty? a wydawca sam sobie uzurpuje reklamę jako kultowej edycji. Biorąc pod uwagę jakie tuzy klasyki grozy w niej się znajdują ? Lovecraft, Blackwood, Machen, James to ciężko odmówić statusu kultowego. Nie sądzę aby umieszczenie tam wprawdzie delikatniejszej choć wybornej grozy Wharton było jakim faux pas ze strony wydawcy.

     W ogóle tego typu uwagi, a także ten nieco prześmiewczy ton recenzji bardziej by się nadawał do satyrycznego ,,Charlie Hebdo?? niż poważnego serwisu grozy :D Szkoda bo nastrojowy, mroczny podkład muzyczny mniejsze robi wrażenie przez te niewybredne uwagi.

     Kolejny zarzut Skury dotyczy celowości przedstawiania fabuły opowieści we wstępie, co może zdradzać zakończenie. Mocny argument, trudno go obalić, ale w każdym razie te krótkie wzmianki powodują że lepiej można zrozumieć treść i przyjmijmy życzliwie, że nie zawsze psują radość z czytania.

     Reasumując, mimo tak krytycznego mojego nastawienia do recenzji Łukasza Skury cieszę się, że powstała, gdyż może zachęci to czytelników, którzy na co dzień czytają jedynie współczesną literaturę aby sięgnąć po klasykę grozy i samemu sobie wyrobić opinię, choćby z ciekawości która z tych dwóch diametralnie odmiennych recenzji jest mu bliższa. 
 



Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Thyrel on Lutego 25, 2015, 23:48:48
Posiada ktoś "Złych ludzi" Johna Connoly'ego? Książka pomimo, że tematycznie i stylistycznie należy do serii BG jest jakby pomijana. Z dostępnością jest również nieciekawie, na allegro nie znalazłem żadnego egzemplarza, w księgarniach tak samo.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Marca 27, 2015, 00:13:44
Jesie­nią uka­zała się jak na razie ostat­nia książka z serii Biblio­teki grozy wydaw­nic­twa C&T. Szczę­śli­wie otrzy­ma­li­śmy nie­dawno świeżą por­cję infor­ma­cji doty­czą­cych tego, co w fani kla­syki hor­roru wyda­wa­nego przez Pawła Mar­szałka będą mogli prze­czy­tać w naj­bliż­szych miesiącach.

Pod koniec kwiet­nia w księ­gar­niach poja­wią się "Opo­wie­ści upiorne" Edith Nes­bit, zmar­łej w 1924 r. angiel­skiej pisarki i poetki, zna­nej przede wszyst­kim z lite­ra­tury dzie­cię­cej. Wśród trzy­na­stu opo­wia­dań zawar­tych w tomiku - jak infor­muje wydawca - znaj­dzie się nie­zwy­kle popu­larne w anglo­ję­zycz­nym hor­ro­rze tekst "Jak żywi, mar­mu­rowi" (Man-size in mar­ble). Za prze­kład odpo­wie­dzialny jest znany już fanom serii Tomasz Gałązka (wcze­śniej tłu­ma­czący Hodg­sona, Bradbury'ego czy Machena).

W dal­szej kolej­no­ści w czerwcu spo­dzie­wać się będzie można sied­miu dłuż­szych form w "Dziw­nych zja­wiskach" A. C. Doyle'a, następ­nie "Widzial­nego i nie­wi­dzial­nego" E. F. Ben­sona, abso­lut­nego kla­syka ghost-story, kolej­nego prze­kładu Love­cra­fta i wresz­cie z dawna wycze­ki­wa­nego tomiku Oli­vera Onionsa, o któ­rego opo­wia­da­niach autor "Zewu Cthulhu" wypo­wia­dał się nie­zwy­kle pozy­tyw­nie, a na które pol­ski czy­tel­nik czeka już wiele lat. Warto dodać, że poje­dyn­cze, zna­ko­mite opo­wia­da­nia Ben­sona i Onionsa zna­leźć można w kilku wyda­nych przed laty anto­lo­giach, takich jak "Pokój na wieży" (Ben­son), "Opo­wie­ściach o duchach praw­dzi­wych" (rów­nież Ben­son) czy "Opo­wie­ściach z dresz­czy­kiem" (Onions). Cie­ka­wostką może być też fakt, iż zbiór opo­wia­dań Oli­vera Onionsa zapo­wia­dany był przed wielu laty w wydaw­nic­twie Civis Press, odpo­wie­dzial­nym za publi­ka­cję zna­ko­mi­tych zbio­rów "Dama tyfu­sowa" Ewersa, "Kościana ręka" Stro­bla i powieść "Egzor­cy­sta" Blatty?ego oraz skró­co­nego wyda­nia "Dra­culi" Stokera.

Da się zauwa­żyć, że w kolej­nych zapo­wie­dziach wydaw­nic­twa nastę­pują pewne rota­cje w kolej­no­ści, osta­tecz­nie jed­nak z całą pew­no­ścią fani kla­sycz­nej lite­ra­tury grozy będą podob­nymi wia­do­mo­ściami ukontentowani.

http://carpenoctem.pl/wiadomosci/nowosci-z-biblioteki-grozy-2/

(http://carpenoctem.pl/wp-content/uploads/2015/03/nesbit-opowiesci_upiorne-241x340.jpg)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Król Artur on Maja 01, 2015, 21:54:21
(http://s2.ifotos.pl/mini/bibliotek_wwxwpss.jpg) (http://ifotos.pl/z/wwxwpss/)

Ostatnimi czasy zrobiłem małe zakupy :D. Z tej serii czytałem parę lat temu "Zew Cthulhu", "Opowieści starego antykwariusza" i "Zagubione duchy". Obecnie czytam "Kopiec" Lovecraft & Bishop.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Maja 09, 2015, 08:12:34
Na wstępie ładna fotka Królu Arturze, choć oczywiście trzeba nadrobić zaległości. Brakuje kilku ważnych tomików - Machena, Stokera...

Co do mnie w oczekiwaniu na "Opowieści upiorne" Edith Nesbit (o czym za chwile), odświeżyłem sobie tomik Johna Connolly'ego. Tytułowy Nokturn to chyba jedno z lepszych opowiadań grozy jakie kiedykolwiek przeczytałem. Nie wiem czemu, ale na mnie szczególnie te właśnie horrory z udziałem dzieci robią duże wrażenie. Poza tym naprawdę czuć u tego autora wpływ MR Jamesa - niedopowiedzenia i Poego - psychologia. Warto tu wskazać opowieść Demon pana Pettingera.

Co do Opowieści upiornych Nesbit. Najlepsze zdecydowania tytułowe, które jest ukazane na okładce - Jak żywi, jak marmurowi. Z pozoru sielankowa atmosfera miesiąca miodowego przerwana przez pewien makabryczny epizod. Robi wrażenie, zgodnie z kanoniczną zasadą Lovecrafta iż opowieść ma w kulminacyjnym momencie wstrząsnąć czytelnikiem. Początkowa "cukierkowa" atmosfera tylko zwiększa finalny efekt. 

Lecz opowieści Nesbit to nie typowe kobiece - miłosne ghost stories. Znajdują się tu historie ocierające się o kryminał a także science - fiction. Czuć wpływ Frankensteina, opowiadań Roberta Chambersa i Brama Stokera.

W odróżnieniu od ostatniej pozycji BG - opowiadań Gaskell, tutaj teksty są prostsze, łatwiejsze w odbiorze co nie musi znaczyć, że gorsze. Jak pisze na okładce, pierwsze opowiadanie włączane jest niemal do każdej antologii horroru czemu absolutnie nie ma się dziwić bo tekst wyborny, dalej jest poziom nieco zróżnicowany, ale przynajmniej opowieści nie są pisane na jedno kopyto, generalnie fajnie urozmaicony tomik.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Maja 09, 2015, 23:34:14
Grot, jakbyś czul potrzebę napisania recenzji, to CN chętnie takie rzeczy przyjmuje ;)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Maja 12, 2015, 04:18:41
W środę, dostane z biblioteki Mrs Gaskett. Pewnie jej nie odzyskają. Czyli pozostanie mi tylko upolować Opowieści o duchach M. R. Jamesa, Hodgesona, oraz Króla w żółci. Z tym że Chambersa znam z oryginału, tak więc w zamian za to kupię sonie Nesbitt... chociaż jej opowiadanie z Nie czytać o zmierzchu mi się nie podobało. Są już pierwsze opinie?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Maja 13, 2015, 07:07:23
Grot, jakbyś czul potrzebę napisania recenzji, to CN chętnie takie rzeczy przyjmuje ;)

Może któryś z kolejnych tomików Biblioteki Grozy się podejmę :)  Przy okazji - nie wiesz kiedy Bierce'a wydadzą?

---------------------------

Pegaz,

Nie wiem co za opowiadanie Nesbit czytałeś... Owszem,ogólnie jej opowieści są  zróżnicowane jak pisałem wcześniej, w każdym razie polecam przede wszystkim pierwsze opowiadanie w zbiorze - Jak żywi, jak marmurowi.

Dla kolekcjonerów serii, szczególnie fajnie okładka powinna się prezentować właśnie z tej nowelki.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Maja 13, 2015, 09:21:50

Nie wiem co za opowiadanie Nesbit czytałeś...

Właśnie to opowiadanie, w Nie czytać o zmierzchu, tyle że pod innym tytułem (bodajże Marmurowi rycerze) i nie podobało mi się.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Maja 14, 2015, 06:05:07
W takim razie sytuacja jest nieco skomplikowane.

Z jednej strony wydaje się, że jest to jej najlepsze opowiadanie.

Z drugiej, mimo wszystko bym na Twoim miejscu zaryzykował i jednak sięgnął po ten tomik, gdyż paradoksalnie następne opowiadania mogą Ci lepiej przypaść do gustu choć moim zdaniem są słabsze. Dlaczego? Z prostej przyczyny.Jak żywi, jak marmurowi to takie typowe kobiece ghost stories, a więc przede wszystkim miłość, czyli temat mocno oklepany choć opowieść wyborna.

Natomiast inne opowieści są bardziej urozmaicone - takie bardziej męskie bym powiedział, zupełnie w innej atmosferze prezentujące takie wątki jak np. samotny złodziej opuszczonym domostwie, nawiedzony dom gdzie właściciel zatrudnia śmiałka z ulicy aby sprawdził czy w nim straszy, eksperymenty naukowe mające na celu wskrzeszanie zmarłych, kryminalne epizody.

Generalnie szybko się czyta (całość 200 stron) więc polecam.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Maja 14, 2015, 11:04:25

Z drugiej, mimo wszystko bym na Twoim miejscu zaryzykował i jednak sięgnął po ten tomik

Grocie, jasne że sięgnę. Po pierwsze dlatego, że czytałem opowiadanie dwadzieścia lat temu, więc to, że mi się nie podobało wtedy, nie znaczy, że nie spodoba mi się teraz. Po drugie chcę to przeczytać, chociażby po to aby wyrobić sobie zdanie o niesowitym pisarstwie Mrs Nesbitt. Na razie skończyłem Marmurowego Fauna Hawthorne, czytam Gaskell (chociaż obiecałem sobie, że nie będę już czytał żadnej staroświeckiej grozy przez pewien czas)  oraz GENIALNĄ monografię W świetle gazowych latarni. O angielskiej prozie "gotyckiej" przełomu XIX i XX wieku  J. Kokot. Świetna książka. Koniecznie musisz to Grocie przeczytać.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Maja 14, 2015, 11:19:51
Muszę to opracowanie też sobie kupić, dobrze wygląda. Swoją drogą, jego wydawcą jest Wydawnictwo Adam Marszałek z Torunia. A C&T to wydawnictwo Pawła Marszałka z Torunia. Ciekawe, czy to przypadek.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Maja 16, 2015, 20:36:13
Uwaga, nowa porcja newsów: http://carpenoctem.pl/wiadomosci/zapowiedzi-z-bibloteki-grozy/

W lipcu na rynku powi­nien zna­leźć się zbiór sied­miu dłuż­szych opo­wia­dań A.C. Doyle?a o tytule Dziwne zja­wi­ska. Twórca legen­dar­nej postaci detek­tywa Sher­locka Hole­mesa mało znany jest zet swo­ich innych dzieł, niż opo­wia­da­nia detek­ty­wi­styczne, ale warto pamię­tać, że był wiel­kim ama­to­rem zja­wisk para­nor­mal­nych i nie­jed­no­krot­nie bywał na sean­sach spi­ry­ty­stycz­nych, a także napi­sał obszerne, dwu­to­mowe dzieło The History of Spi­ri­tu­alism.

W dal­szej kolej­no­ści ukaże się zbiór 24 opo­wia­dań Ambrose Bierce, w któ­rym zawarte będą tek­sty, któ­rych nie publi­ko­wano w zbio­rach autor­skich pisa­rza. Ze względu na nie­wielką obję­tość czę­ści opo­wia­dań, zbiór będzie liczył led­wie 160 stron ? sta­no­wić ma jed­nak uzu­peł­nie­nie dotych­cza­so­wych wydań, dzięki czemu pol­ski czy­tel­nik będzie miało moż­li­wość prze­czy­ta­nia kom­pletu krót­kich form bele­try­stycz­nych wybit­nego ame­ry­kań­skiego twórcy.

Podob­nie w zbli­ża­ją­cym się zbio­rze 13 opo­wia­dań E. F. Ben­sona, który zawie­rać będzie wyłącz­nie prze­kłady nie­pu­bli­ko­wa­nych do tej pory w Pol­sce tek­stów (takich jak legen­darny Pokój na wieży, Jak z dłu­giej gale­rii znik­nął strach czy Spo­wiedź Char­lesa Lin­kworta). Zbiór praw­do­po­dob­nie otrzyma tytuł Widzialne i nie­wi­dzial­ne (za autor­skim zbio­rem Visi­ble and Invi­si­ble).

U tłumacza jest też drugi zbiór opowiadań Josepha Sheridana Le Fanu. W jego skład wejdą opowiadania:

- The Ghost and the Bone-setter
- The Drunkard's Dream
- Passage in the Secret History of an Irish Countess
- Strange Event in the Life of Schalken the Painter
- Jim Sulivan's Adventures in the Great Snow
- A Chapter in the History of a Tyrone Family
- The Quare Gander



Ponadto Paweł Marszałek podaje: Adam Marszalek/wydawca J. Kokot "W świetle gazowych latarni" to czysty zbieg trzech okoliczności: Marszalek-Torun-wydawca. Co ciekawe: obaj założyli firmy w październiku 1990 roku (sic!).


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Maja 27, 2015, 17:21:47
polecam przede wszystkim pierwsze opowiadanie w zbiorze - Jak żywi, jak marmurowi.


Przy okazji naszej rozmowy o Jamesie sięgnąłem po Nie czytać o zmierzchu, gdzie opublikowane ten kawałek i dziś rano przeczytałem to raz jeszcze. Zmieniam zdanie, opowiadanie świetne. Nie wiem co też mi się nie spodobało za pierwszym razem.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Maja 28, 2015, 07:18:58
Pegazie, jak by to górnolotnie ująć - Wytrawny smak rodzi się z czasem... :)

Tym bardziej zachęcam po cały tomik C&T. Myślę, że jeszcze niejedno opowiadanie pani Nesbit przypadnie Ci do gustu. Tak jak pisałem wcześniej opowieści są różnorodne, więc nie obawiaj się powtórzenia schematów w następnych opowiadaniach. Być może kolejne opowieści spowodują uczucie przyjemnej dezorientacji, gdyż można odczuć wrażenie że są  pisane przez innego autora - przynajmniej ja miałem takie przeczucia. To nie będą typowe wyłącznie miłosne ghost stories. 


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Maja 31, 2015, 17:01:20
Ja mam za sobą dwa pierwsze opowiadania. "Jak żywi, marmurowi" fabularnie jest staraszną kliszą, ale napisaną w po prostu fantastyczny sposób. Nastrój powala - niepokojący, ale dominuje niesamowicie sympatyczna i ciepła atmosfera. Aż mam ochotę jeszcze raz to przeczytać.

Drugie opowiadanie podobnie - niby nie ma w nim nic szczególnego, ale czyta się bardzo przyjemnie. Realizacja wątku nadprzyrodzonego jest trochę słabo rozwinięta, ale smaczna. Za to mam wrażenie, że te teksty mają bardzo niski próg wejścia i osoby, które czytają raczej współczesny pop-horror nie odbiją się od nich jak od na przykład Le Fanu czy Machena. Także na początek przygody z serią mogłoby być w sam raz.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Kowal on Maja 31, 2015, 20:38:31
Jest szansa na wszystkie teksty Lovecrafta w serii BG?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Maja 31, 2015, 20:59:06
Wątpię, to nie miałoby chyba większego sensu. Vesper z Płazą jako tłumaczem już bodaj szykuje drugie tomisko opowiadań. W BG miało być jeszcze "W górach szaleństwa" i jakiś zbiór mniej znanych tekstów. Ja bym się nie obraził za wybór poezji.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Cichy on Czerwca 01, 2015, 09:34:22
Pytałem ostatnio Pawła Marszałka o nowe Lovecrafty, może będą w tym roku, może w przyszłym. Co do poezji: jest zamiar wydania, na razie szuka tłumacza, jeden z kandydatów właśnie przekłada próbki.

Niewykluczone też, że zrobimy jeszcze raz Supernatural Horror in Literature, ale to na pewno nie w tym roku.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Kowal on Czerwca 01, 2015, 17:58:43
Czytam właśnie "Zgroza..." i jedynie co mi się w niej nie podoba to ciężar;) Około 1/4 opowiadań Lovecrafta już została wydana w serii BG. Więc i tak jest dobrze.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Czerwca 01, 2015, 20:58:08
"Nadnaturalny" byłby super! Niby taki drobiazg, ale ja przepadam za tym utworem.

Nesbit chyba nie ma sensu tworzyć osobnego działu, więc będę pisał tutaj.
Trzecie opowiadanie i jestem zakochany. "Zza grobu" jest po prostu doskonałe. Ma w sobie wyraźną inspirację "Ligeją" Poego, ale daleko tu do kalkowania - rewelacyjnie przetworzony motyw. Finał mnie po prostu pozamiatał, a naprawdę rzadko mi się coś takiego zdarza. No i podtrzymuję opinię o języku Nesbit - plastyczny, niemal współczesny, a w kreowaniu opisu niesamowicie sugestywny.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Czerwca 01, 2015, 21:17:33
Może jednak, by się przydał temat o Nesbit dla przejrzystości, ponieważ wcześniej była już o niej dyskusja, która mogłaby się rozwinąć, a tak po jakimś czasie posty zaginą i trzeba będzie szukać :mysli: .



Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Czerwca 01, 2015, 21:42:05
Porządek musi być. I przejrzystość. Dlatego też uważam, że dla Gaskell, Nesbit, Chambersa, przydałby się oddzielny wątek, nawet biorąc pod uwagę, że w Polsce ukazało się po jednej książce grozy każdego z tych pisarzy, a więcej się nie ukaże raczej.

Co do "Nadnaturalnego...." nie jest to wybitny esej, szczerze mówiąc, mam czasem wrażenie, że jest płytki i pisany na kolanie. Nie zmienia to faktu, że jest ważny ? bo często cytowany i w sumie przydatny, jako przewodnik po klasyce grozy. Problem polega na tym, że tłumaczenie które mam (Ledowożywa) jest tak.... hm.... "swoiste" że często za cholerę nie wiem, o co w nim chodzi.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Czerwca 01, 2015, 23:25:56
Jak chcecie to zakładajcie tematy, ja nie mam nic przeciwko :)

"Nadnaturalny" nie jest wybitny, ale to mimo wszystko świetna baza do dalszych poszukiwań w temacie - no i mimo wszystko interesujące świadectwo pojmowania horroru i horrorowych sympatii autora.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Czerwca 02, 2015, 06:43:58
Pytałem ostatnio Pawła Marszałka o nowe Lovecrafty, może będą w tym roku, może w przyszłym. Co do poezji: jest zamiar wydania, na razie szuka tłumacza, jeden z kandydatów właśnie przekłada próbki.

Niewykluczone też, że zrobimy jeszcze raz Supernatural Horror in Literature, ale to na pewno nie w tym roku.

To ja mam odwrotną propozycję. Wstrzymać się z nowymi Lovecraftami i jego poezją - szykuje się przecież(chyba) kontynuacja Zgrozy..., a właśnie wydać Nadnaturalny... Akurat tej pracy HPLa nie czytałem w całości i chętnie bym się zapoznał.

Co do poezji, Joshi pisał że dobrze iż HPL nie poszedł tą drogą, więc bym się nie spieszył.

----------------------------------

Co do nowych tematów. Pewno że można zakładać, z tym że jest temat zbiorczy Bibilioteki Grozy i nie widzę przeszkód aby tu pisać o wszystkim co ukazuje się w tej serii. Według mnie tak jest czytelnie.

----------------------------------

Paweł, bardzo mi się spodobała twoja opinia o opowiadaniach Gaskell : Trzecie opowiadanie i jestem zakochany. "Zza grobu" jest po prostu doskonałe. Ma w sobie wyraźną inspirację "Ligeją" Poego, ale daleko tu do kalkowania - rewelacyjnie przetworzony motyw. Finał mnie po prostu pozamiatał, a naprawdę rzadko mi się coś takiego zdarza. No i podtrzymuję opinię o języku Nesbit - plastyczny, niemal współczesny, a w kreowaniu opisu niesamowicie sugestywny.


Dla mnie numerem jeden u niej jest pierwsze opowiadanie, choć rzeczywiście trafna uwaga z analogiami do Poego.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Cichy on Czerwca 02, 2015, 09:22:41
To ja mam odwrotną propozycję. Wstrzymać się z nowymi Lovecraftami i jego poezją - szykuje się przecież(chyba) kontynuacja Zgrozy..., a właśnie wydać Nadnaturalny... Akurat tej pracy HPLa nie czytałem w całości i chętnie bym się zapoznał.

Co do opowiadań, to ja nie mam nic do gadania. Też pytałem Marszałka jaki sens to wydawać, skoro jest super przekład Płazy i będzie kolejny tom. Nie pamiętam już co mi odpisał, chyba że nie wszystkie utwory się pokrywają, ale sens był taki, że i tak wyda. Co do Supernatural... - pomysł na to akurat ja rzuciłem i pewnie ja bym to robił, ale chciałbym pozamykać najpierw inne projekty, a to nie nastąpi przed końcem roku na pewno. Co do poezji - niby to słabsza część dorobku Lovecrafta, ale co najmniej kilkanaście utworów z późniejszych lat życia HPL-a jest naprawdę wartych uwagi i nieobecność ich na rynku polskim w 2015 roku jest trochę słaba.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Kowal on Czerwca 02, 2015, 18:38:49
Dowalę z grubej rury: Czy wg. was do serii BG pasowałyby opowiadania R. E. Howarda? Napisał trochę grozy w tym ponad 20 opowiadań niewydanych w Polsce.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Czerwca 03, 2015, 18:12:55
Dowalę z grubej rury: Czy wg. was do serii BG pasowałyby opowiadania R. E. Howarda? Napisał trochę grozy w tym ponad 20 opowiadań niewydanych w Polsce.

A czego nie? Czytałem jego Królestwo cieni i usatysfakcjonowanym. Ja bym wolał, jeśli już nie wiktoriańsko ? edwardiański  gotyk (np. Vernon Lee) to więcej kontynuatorów Lovecrafta (C. A. Smith, A. Derleth). Kurcza, C&T wydali i Lovecrafta, i ghost story i Connolly'eg, więc  moim zdaniem do BG pasowałby nawet Demons by daylight R. Campbella.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Czerwca 03, 2015, 23:05:08
Info od Pawła Marszałka w sprawie publikowania Lovecrafta. Wydaje go po prostu dlatego, że go lubi i uważa, że warto, ale musi rozkładać te publikacje w czasie, między innych autorów, żeby jakoś to grało.

---

Ja akurat jakoś średnio miałbym ochotę na Howarda. "Królestwo cieni" miało świetne momenty i to wartościowy zbiór, ale nie wiem, czy mam ochotę na więcej. Wolałbym wspomnianego A.C. Smitha, Crawforda, "The Yellow Wallpaper" Gillman, albo coś więcej Hodgsona. Nie mówiąc o obecnych zapowiedziach, które bardzo mnie cieszą. Benson, Onions przede wszystkim.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Kowal on Czerwca 04, 2015, 08:10:57
Popieram pomysł wydania opowiadań C. A. Smitha i A. Derletha tym bardziej, że u nas ukazał się jedynie ułamek ich twórczości.
Czytałem ostatnio zbiór Obserwatorzy spoza czasu tego drugiego i podobał mi się. Szczególnie ciężka atmosfera w powieści Czyhający w progu, która opiera się na notatkach Lovecrafta.

Także moje propozycje do serii BG:
R.E. Howard, C. A. Smith oraz A. Derleth. Z naciskiem na opowiadania dotychczas nie wydane w Polsce:)

Miło słyszeć, że Paweł Marszałek będzie kontynuował Lovecrafta. Czekam na jesienne W górach szaleństwa.



Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Cichy on Czerwca 04, 2015, 11:31:28
"The Yellow Wallpaper" Gillman

To opowiadanie wyszło kiedyś w "Nowej Fantastyce", nr 8/2002. Jak teraz patrzę, to na stronie "Wysokich obcasów" nawet się pojawiło i wzbudziło burzliwe dyskusje :D.

Howard miał kilka naprawdę niezłych opowiadań grozy, których nie ma w Królestwie Cieni, ale nie wiem czy cały zbiór by się z tego uzbierał. Zresztą, już w Królestwie Cieni miałem ten dylemat, że niektóre opowiadania były słabe, ale że odwoływały się do mitów, to z obowiązku kronikarskiego musiały się tam znaleźć... To było bolesne doświadczenie.

C. A. Smitha kilka opowiadań też czytałem, może nie jest to mistrz prozy, ale myślę, że zbiór kilkunastu naprawdę dobrych tekstów by się uzbierał. Nie wiem tylko, czy w przypadku Derletha można powiedzieć to samo. Czytałem tylko te pastisze bezczelnie wykorzystujące nazwisko Lovecrafta + kilka innych opowiadań z mitów i to nie są dobre teksty, choć przyznam, że momenty mają niezłe. Ponoć Derleth celował w obyczajówkach, tak twierdzi Joshi, ale ja ich nie czytałem.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Czerwca 14, 2015, 09:07:18
Tak sobie ostatnio mejlowałem z Pawłem Marszałkiem. Próbowałem wysondować możliwość wydania Czyhającego.., niestety otrzymałem wiadomość że to praktycznie niemożliwe.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: crusia on Czerwca 14, 2015, 10:21:02
To opowiadanie wyszło kiedyś w "Nowej Fantastyce", nr 8/2002. Jak teraz patrzę, to na stronie "Wysokich obcasów" nawet się pojawiło i wzbudziło burzliwe dyskusje .

Wiesz, to klasyka literatury feministycznej, więc mnie bardziej dziwi obecność tego tekstu w "Nowej Fantastyce" niż w "Wysokich Obcasach" :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Kowal on Czerwca 26, 2015, 20:26:46
Dobrze, że jest kontakt z wydawcą. Może niektóre sugestie weźmie pod uwagę.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Lipca 25, 2015, 18:21:11
Odświeżyłem sobie kilka opowiadań Bradbury'ego z Październikowej krainy. Dość różnorodne te opowiadania, ale jeszcze raz podkreślę że jak dla mnie zdecydowanie wybija się Mały skrytobójca. Niby prosty utwór, już w tytule jest wskazanie gdzie tkwi zło, ale mimo wszystko utwór robi porażające wrażenie, nawet przy kolejnych lekturach. Świetnie skonstruowany, czyta się z napięciem od początku aż do końca, wybornie ukazany wątek psychologiczny dziecięcego koszmaru (choć z gruntu fałszywy). Robi wrażenie. Jak uczciwie przyznam, że w tym tomiku znajdują się wyraźni słabsze opowiadania, tak absolutnie skrytobójca jest wyśmienity. I jeszcze co najmniej kilka innych solidnych opowiadań też się znajdzie.   


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Lipca 27, 2015, 13:10:37
Dla mnie ok, ale bardziej podobały mi się "Zbiegowisko" i jedno opowiadanie z chłopcem i psem. Ogółem zbiór dobry, ale tylko tyle. Nie ma szału. Ray to sf, a nie horrorem robi wrażenie. ;)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Sierpnia 13, 2015, 01:11:59
Garść nowych informacji na Carpe Noctem: http://carpenoctem.pl/wiadomosci/wiesci-z-biblioteki-grozy-2/



Mamy przy­jem­ność zapre­zen­to­wać Wam naj­now­sze zapo­wie­dzi z Biblio­teki grozy wydaw­nic­twa C&T.  Naj­póź­niej trze­ciego wrze­śnia do księ­garń tra­fią "Dziwne zja­wi­ska" Arthura Conana Doyle'a, autora legen­dar­nej postaci Sher­locka Holemsa. Zbiór zawie­rać będzie sie­dem opo­wie­ści nie­sa­mo­wi­tych w prze­kła­dzie Ewy Rudolf, zilu­stro­wa­nych przez Ninę Mar­sza­łek, zaś całość kosz­to­wać będzie 22zł. Warto przy­po­mnieć, że Doyle był wiel­kim i czę­sto bez­kry­tycz­nym miło­śni­kiem spi­ry­ty­zmu, na temat któ­rego napi­sał nawet obszerne, dwu­to­mowe dzieło "The History of Spi­ri­tu­alism".

Cytuj
Arthur Conan Doyle (1859?1930) to twórca postaci Sher­locka Hol­mesa, choć ma w swoim dorobku lite­rac­kim także kil­ka­na­ście opo­wia­dań i dłuż­szych nowel spod znaku grozy.
Niniej­sza edy­cja zawiera sie­dem z nich. Sześć pierw­szych zna­la­zło się w zbio­rze ?Kapi­tan Gwiazdy Polar­nej? wyda­nym w roku 1890 nakła­dem lon­dyń­skiego Long­mansa. A tytu­łowy utwór oka­zał się tak wyśmie­nity jako opo­wieść grozy, że jest czę­sto zamiesz­czany w anto­lo­giach naj­lep­szych przy­kła­dów tego gatunku.
Legen­darna, dłuż­sza nowela grozy "Paso­żyt" - zamy­ka­jąca nasz wybór tek­stów Conan Doyle'a - jedy­nie potwier­dza, że autor "Psa Baskerville'ów" nie tylko w lite­ra­tu­rze kry­mi­nal­nej ujaw­nił swój talent.

W dal­szej kolej­no­ści spo­dzie­wać można się nowego tomiku opo­wia­dań H.P. Love­cra­fta o tytule "Hor­ror w muzeum" (pre­miera w oko­li­cach paź­dzier­nika), "Widzial­nego i nie­widzialnego" Ben­sona (gru­dzień) a w 2016 roku zbio­rów Onionsa, Bierce'a, Fran­cis Marion Craw­ford, dru­giego tomu opo­wia­dań Le Fanu i Rudy­arda Kiplinga.



Doyle to może nie mój faworyt, ale z przyjemnością sięgnę po jego zbiór. Szalenie za to cieszy mnie zbliżający się tom Bensona i wejście w zapowiedzi Crawford. Cała reszta w sumie też cieszy mnie ogromnie :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Cha0s on Sierpnia 13, 2015, 14:02:24
Kto będzie tłumaczył opowiadania Lovecrafta?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Września 06, 2015, 07:28:58
Naj­póź­niej trze­ciego wrze­śnia do księ­garń tra­fią "Dziwne zja­wi­ska" Arthura Conana Doyle'a,
Jest 6 września a ja w swojej księgarni tomiku nie widzę.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: hiacynta on Września 07, 2015, 14:11:30
Przecież już jest :
http://bonito.pl/k-602437-dziwne-zjawiska

http://www.swiatksiazki.pl/ksiazki/dziwne-zjawiska-arthur-conan-doyle-4892370/

kupujemy i czytamy !


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Września 23, 2015, 21:17:47
Atrhur Conan Doyle
Dziwne Zjawiska
C&T, Toruń 2015


Do lektury opowiadań Doyle'a przystąpiłem z dużym zapałem. Słynny pisarz, choć z nieco innej strony (Sherolck Holmes), tak więc spodziewałem się, że i w literaturze grozy ,,ujawni swój talent" jak piszę na okładce tomiku grozy. Niestety w miarę czytania kolejnych opowiadań mój entuzjazm coraz bardziej się zmniejszał.

Wydaje się, że najlepszą opowieścią jest pierwszy utwór "Kapitan Gwiazdy Polarnej". Trzymającym w napięciu morska groza. Nastrojem przypomina nieco "Opowieść Artura Gordona Pyma z Nantucket" , a także ze względu na tajemniczość osobowości tytułowego kapitana "Moby Dicka" Hermana Melville'a.

Kolejne opowiadanie, w podobnym morskim klimacie "Sprawozdanie H. Jephsona" , można odnieść wrażenie nieco przekombinowane, w pewnym momencie można się nieco pogubić. Zadziwiająca intryga. Plus za nagłe zwroty akcji, zaskakujące czytelnika.

Pozostało jeszcze 5 opowiadań, które niekoniecznie wszystkie nadają się do serii Biblioteka Grozy. Można odnieść wrażenie że wśród tej piątki znajdą się utwory wręcz pomyłkowo tam umieszczone! Naprawdę niewiele ma to wspólnego z klasyką grozy. Niewiele tam w ogóle grozy, ale po kolei...

"Wspaniały eksperyment w mieście Keinplatz". Student z profesorem robią eksperyment, w którym zmieniają się osobowościami dusza studenta wchodzi do ciała profesora i odwrotnie. Bardzo fajnie czyta się te przygodę trzpiotowatego młodzieńca z nieco ponad ambitnym naukowcem. Niezła komedia niczym z filmów o Abbocie i Costello. Tylko jeden problem. Co to ma wspólnego z horrorem? Nic. DNO, kompletne dno pod względem grozy... Nawet zakończenie jest... ech nie będę kończył aby nie psuć lektury...

Kolejny utwór "Mozaika literacka" opowiada o młodym literacie marzącym o wielkiej karierze. W trakcie snu czy transu ukazuje mu się jakaś przygoda morska z udziałem słynnych pisarzy. W sumie mało co z tego utworu zrozumiałem, nie przykuł mojej uwagi.

?John Barrington Cowles? opowiada historię fatalnej kobiety w której zadurzają się nieświadomi niebezpieczeństw młodzi mężczyźni. Lepszy utwór choć też specjalnie wrażenia nie robi.

"Pierścień Thota" to dość karkołomne zaczerpnięcie motywów jakby z "Frankensteina i Romea i Juli" w egipskim tle. Niestety grozy jak na lekarstwo...

Ostatnia dłuższa opowieść "Pasożyt" to powtórzenie wątku kobiety fatalnej. Przypomina nieco "W domu Sary" Grabińskiego, choć oczywiście jest słabsza od dzieła polskiego Poe. Generalnie wciągająca fabuła trzeba przyznać -  dżentelmen podczas seansu spirytystycznego zostaje zniewolony przez pewną kobietę, która się w nim zakochuje. Problem w tym, że nasz bohater ma już narzeczoną. Fajnie się to czyta, ale zdecydowanie za mało grozy, przynajmniej w przeważającej części opowiadania. Podczas gdy u Grabińskiego femme fatale stopniowo wysysa życie z nieszczęśliwego kochanka, tutaj jest niemal sielankowa atmosfera. Trochę brak logiki w  rozterkach głównego bohatera. Płynnie się czyta, ale jakoś dziwacznie to wszystko wygląda.
 
Podsumowując, uważam, że opowiadania Doyle'a to jeden ze słabszych tomików Biblioteki Grozy. Połowę utworów w ogóle nie powinno się tam znaleźć. Jest kilka niezłych opowiadań, ale brakuje choćby jednego wybitnego. Nawet "Kapitan Gwiazdy Polarnej" , który z informacji na okładce wynika, iż jest zamieszczany w antologiach grozy, to sądzę że głównie przez głośne nazwisko autora, a nie przez szczególnie wysoki poziom, choć rzeczywiście jest to opowiadanie solidne i choćby z tego powodu warto sięgnąć po tę w sumie niezbyt udaną książkę.  



Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: hiacynta on Września 24, 2015, 07:02:45
Ta "niezbyt udana książka" to przecież tłumaczenie oryginalnego zbioru "Tales of Unease" Conan Doyle'a - to nie jest tak, że wydawca dobiera sobie opowiadania, lecz zakupuje prawa do wydania tłumaczenia konkretnego zbioru.
Mnie osobiście te historie bardzo przypadły do gustu. Są dobrze przetłumaczone, ładnie zilustrowane, klimatem przypominają niektóre historie Edith Nesbit. To nie jest groza w stylu Lovecrafta.
Serdecznie polecam !


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Września 24, 2015, 11:03:00
Być może moja recenzja wydaje się nazbyt surowa. 'Problem' w tym że przeczytałem wszystkich dotychczasowych autorów Biblioteki Grozy i porównując z innymi tomikami ten wydaje mi się zwyczajnie słabszy. Co do Nesbit to może trochę  "Dziwne zjawiska" przypomina ale niestety raczej jej słabsze utwory. Ja wiem dużo już BG wydała, trudno trzymać najwyższy poziom we wszystkich publikacjach, tym bardziej iż wydaje się że najwięksi mistrzowie grozy (oprócz najwybitniejszego) już zostali wydani - HPL, Blackwood, Machen czy James. Jednak nawet w tych nieco słabszych tomikach zdarzają się wyśmienite utwory. Wspomniana Nesbit miała genialnych "Jak żywi.." , Chambers "Żółty znak". U Doyle'a jednak mi takiego wybornego utworu zabrakło. No można by ostatecznie tego "Kapitana Gwiazdy Polarnej" uznać, choć z perspektywy całości mam mieszane odczucia. 


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: hiacynta on Września 24, 2015, 13:12:31
Dla mnie z kolei zbiór Chambersa wydaje się najsłabszy z całej serii. Mamy różne gusta, a o nich się nie dyskutuje  :)
Uważam, że cała BG jest arcyciekawym zjawiskiem i czekam z niecierpliwością na kolejne tomy. I nie ukrywam, że apetyt na dobre historie rośnie !
Pozdrawiam Cię, Maszynisto :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Września 25, 2015, 07:07:37
Zbiór Chambersa rzeczywiście jest bardzo nierówny, ale sądzę, że znajdują się tam przynajmniej dwa bardzo dobre opowiadania - oprócz wspomnianego "Żółtego znaku" także zrobił na mnie spore wrażenie "Naprawiacz reputacji".

A co sądzisz Hiacynto o "Tropicielu Duchów" Hodgsona ? Jeśli miałbym wskazać tomik Biblioteki Grozy, który najmniej przypadł mi do gusty to raczej tę książkę bym wskazał. Większość opowiadań na jedno kopyto z nieco infantylną fabułą wynajmowania detektywa od tropienia duchów w miejscu w którym podobno straszy...

Generalnie jednak Biblioteka Grozy to tak samo i dla mnie bardzo ciekawa seria i również nie mogę doczekać się kontynuacji. Szczególnie wyczekuje Ambrose Bierca. Również fajnie by było wreszcie wydać Onionsa który jest od dawna zapowiadany. Z pisarzy którzy już zostali wydani chętnie przeczytałbym kontynuacje utwórów Blackwooda i Machena. Z tego co czytałem planowany jest ciąg dalszy Le Fanu, choć ostatnio Zysk wydał tomik jego opowieści także obawiam się czy C&T nie powtórzy utworów tego pisarza...

Również pozdrawiam. 



Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Października 07, 2015, 08:38:00
Otrzymałem informacje od wydawcy - bardziej potwierdzenie tego o czym pisał wcześniej Paweł Mateja, iż w pierwszej połowie przyszłego roku wyjdzie Ambrose Bierce. Książka mogłaby się ukazać choćby w ciągu kilku tygodni, jest już niemalże gotowa, chodzi tylko o kwestie finansowe.

Im więcej wydawca sprzeda swoich książek, tym szybciej wyjdą kolejne tomiki Biblioteki Grozy. Dlatego po raz kolejny apeluje żeby kupować książki z C&T. Nawet jeśli macie już wszystkie dotychczasowe tomiki z serii BG, to zawsze można komuś kupić np. na prezent urodzinowy.

Kto jeszcze w ogóle nie kolekcjonuje książek z Biblioteki Grozy i zastanawia się od czego zacząć to polecam patrzeć na daty wydania i zacząć od tych wydawanych najwcześniej, gdyż przeważnie najlepsze tomiki ukazywały się na początku.

Krótka charakterystyka najlepszych tomików Biblioteki Grozy z mojej strony.

H.P. Lovecraft - sporo go wyszło i wychodzi do tej pory. Najlepszy zbiór opowiadań to oczywiście "Zew Cthulhu" , choć dostępny także gdzie indziej np. "Zgroza w Dunwich i inne opowiadania" z Vespera w wersji poszerzonej. Wydawcy niemalże prześcigają się w drukowaniu jego utworów.

Jest jednakże jedna wyjątkowa pozycja, którą jak na razie wydał tylko C&T i którą można kupować w ciemno. To "Kopiec". Mniej znany zbiór solidnych opowieści, których współautorem jest Lovecraft.

Algernon Blackwood - "Wendigo i inne upiory". Absolutna czołówka serii. Myślę, że wiele osób uzna tę książkę za najlepszą z całej serii. Opowiadania na bardzo dobrym poziomie. Sam  Lovecraft uznał "Wierzby" za najlepszą opowieść grozy wszech czasów, dostępną w tym zbiorze. Trudno się nie zachwycić czytając takie perełki jak "Urok śniegu" czy "Dotrzymana obietnica". Sporo kapitalnych, oryginalnych opowiadań.

Arthur Machen - "Inne światy". Jest w tym zbiorze mega opowiadanie, które nie zapomni się do końca życia. Podkreślam to przy każdej okazji, bo jak na mnie zrobiło piorunujące wrażenie i ciężko to z czymkolwiek porównać - "Wielki Bóg Pan". Dla tego dłuższego utworu warto zaopatrzyć się w ten zbiór, choć i inne opowieści też robią spore wrażenie, ale akurat to opowiadanie jest genialne.

M.R. James - "Opowieści starego antykwariusza". Początkowo James może wydać się dość trudny w odbiorze. Mnie przy pierwszym czytaniu nie zachwycił, a wręcz znużył. Jednakże gdy po latach powróciłem do jego ghost stories to się już nie mogę od nich 'uwolnić'. Wracam do tych opowieści nieustannie. To w nich najbardziej chyba wciągającego że historie te są tajemnicze, niedopowiedziane, zawsze jest jakaś zagadka, której do końca nie można rozgryźć. Choć jeszcze raz podkreślam nie są to łatwe utwory, wymagają skupienia uwagi.

Edith Wharton - "Duchy i ludzie". Ciekawe, psychologiczne opowieści o duchach.

Joseph Sheridan Le Fanu - "Duch pani Crowl" oraz Bram Stoker "Gość Draculi". Dwa tomiki na solidnym poziomie. Bardzo ciekawe opowiadania.

C&T to nie tylko słynna Biblioteka Grozy. Wydawane są także inne książki - kryminalne czy poezje. Warto sięgnąć po te książki, które są w wyjątkowo atrakcyjnych cenach, dwadzieścia - dwadzieścia kilka złotych.

 http://www.matras.pl/szukaj/?p=1&wydawnictwo=C%26T  


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Listopada 07, 2015, 08:48:29
W grudniu Benson. W załączniku okładka. Zarombiście to wygląda.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Listopada 12, 2015, 02:13:12
Przyznam się szczerze, że premiera Bensona jest chyba najbardziej wyczekiwaną prze ze mnie premierą w tym roku. O ile Nesbit czy Conan Doyle to się po prostu cieszyłem, że coś klasycznego sobie poczytam  to na Bensona cieszę się jak dziecko. Czytałem wszystkie sześc opowiadań jakie ukazały się w Polsce i wszystkie bardzo, ale to bardzo mi podeszły.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Listopada 12, 2015, 15:09:59
Mógłbyś Pegazie coś więcej napisać o utworach Bensona? Ja jeszcze w ogóle go nie czytałem więc nie wiem na jaki klimat się nastawić.

Edit:
Kliknijcie sobie w to zdjęcie, które zamieściłem post wyżej. Okładka tego Bensona jak dla mnie wygląda zarombiście. Oby treść również była na poziomie :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Listopada 12, 2015, 15:39:13
To ja zapodam świeże info, spis treści:
- Noc Gavona (Gavon?s Eve) tłum. Agnieszka Klonowska
- Śmierć w tumanach kurzu (The Dust-Cloud) tłum. Agnieszka Klonowska
- Gąsienice (Caterpillars) tłum. Agnieszka Klonowska
- Kocica (The Cat) tłum. Agnieszka Klonowska
- Karawan (The Bus-Conductor) tłum. Ewa Horodyska
- Między światłami (Between the Lights) tłum. Agnieszka Klonowska
- Po drugiej stronie drzwi (Outside the Door) tłum. Ewa Horodyska
- Przeklęty dwór (The House with the Brick-Kiln) tłum. Ewa Horodyska
- Tajemnica porcelanowej miseczki (The China Bowl) tłum. Ewa Horodyska
- Negotium Perambulans... (Negotium Perambulans...) tłum. Ewa Horodyska
- Ogrodnik (The Gardener) tłum. Ewa Horodyska
- Pani Amworth (Mrs Amworth) tłum. Ewa Horodyska

Chyba nic z tego nie wyszło jeszcze po polsku - zresztą tak pisał Paweł Marszałek. Bardzo fajnie, szczególnie że jest szansa na drugi tom, jeśli będzie się sprzedawało.

Czytałem bodaj dwa-trzy teksty Bensona i powiem tak: Biblioteka grozy dla mnie dzieli się na trzy części: ghost-story typu Le Fanu i Freeman, mistrzów początku XX wieku jak Lovecraft, Hodgson, Machen i resztę czyli na przykład nowszy Bradbury. Stawiałbym na to, że Benson będzie gdzieś między pierwszą a drugą grupą i to może być jeden z lepszych tomów serii, jeśli będzie więcej takich kawałków jak "Pokój na wieży" czy "Spowiedź Charlesa Linkworta".


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Listopada 12, 2015, 18:05:29
Mógłbyś Pegazie coś więcej napisać o utworach Bensona? Ja jeszcze w ogóle go nie czytałem więc nie wiem na jaki klimat się nastawić.

A pewnie, z tym że zrobię to w oddzielnym wątku, OK? Bensonowi się należy, w ogóle ja jestem przeciwny dyskutowaniu o poszczególnych pisarzach w jednym zbiorczym wątku.

A to co podał Paweł, zajumam jako kontent do strony, dobrze?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Listopada 13, 2015, 08:10:44
Pegazie, jestem jak najbardziej za, pisz gdzie Ci wygodniej.

----------

Biblioteka grozy dla mnie dzieli się na trzy części: ghost-story typu Le Fanu i Freeman, mistrzów początku XX wieku jak Lovecraft, Hodgson, Machen i resztę czyli na przykład nowszy Bradbury.
Paweł, ciekawa klasyfikacja ,choć z tym Hodgsonem to myślę nazbyt optymistyczna opinia. Zaliczać go do mistrzów grozy obok Machena i Lovecrafta... Choć być może masz na myśli inne utwory a nie te z "Tropiciela duchów".

Edit: Fajnie że dałeś w podpisie link do carpenoctem.pl. Sądząc po komentarzach , mało kto z stąd wie że poza forum strona główna też istnieje. No coż każdy ma swoje gusta... Dla mnie dyskusja pod artykułami jest ciekawa, nie trzeba specjalnie tematu zakładać, choć oczywiście też wszystkiego nie czytam, głównie newsy, które dotyczą klasyki.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: wert74 on Grudnia 04, 2015, 19:39:24
Witam,

Jestem nowy. Trafiłem tu szukając poszczególnych pozycji (do kolekcji) z Biblioteki Grozy Wydawnictwa C&T.
Mam pytanie. Ostatnia perełka to Benson "Widzialne i Niewidzialne".

Czy wiadomo cokolwiek na temat najnowszych planów wydawniczych?
Miał się pojawić Lovecraft, Onions, Bierce?

Dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam


Tytuł: Odp:
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Grudnia 05, 2015, 00:51:26
Przyznam, że ostatnio nie miałem zupełnie czasu na dopytywanie o zapowiedzi, aż mi wstyd. Na pewno odezwę się na dniach do Pawła Marszałka, nawet jeśli spadnie na mnie kolejna lawina pracy.

Na razie powoli czytam Bensona i jest bardzo fajny, choć obiecywałem sobie więcej.  Ogromna lekkość pióra, nieco przypomina mi w tym Chambersa. Pomysły niezłe, choć dosyć typowe. Mocno czuć w tym ducha MR Jamesa czy Le Fanu i jego i jego szkoły, ale w bardziej współczesnej stylistyce. Natomiast na razie bez petard na miarę "Pokoju na wieży".


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Grudnia 05, 2015, 08:40:29
Nie chcę krakać, ale coś mi ten Benson podejrzanie wygląda. Jeśli brak najsłynniejszego a tym samym najlepszego lub jednego z najlepszych utworów to... wyobraźmy sobie tomik Blackwooda bez "Wierzb" , Machena bez "Wielkiego Boga Pana" , Lovecrafta bez "Zew cthulhu".

Być może przesadzam, jednak nie potrafię zrozumieć filozofii wydawniczej. Mam nadzieję że to nie będę eksperymentalny tomik pokroju Doyla czy Hodgsona. Ja rozumiem że ważne jak poznajemy coraz to nowe utwory klasyków, po raz pierwszy tłumaczone. Jednak przede wszystkim Biblioteka Groza ma solidną markę. Gdy biorę do ręki wiem że czeka mnie najwyższa jakość. Mam nadzieje że to nie zostanie zatracone. Jeśli możesz Paweł to porusz tę kwestie w liście do Pawła Marszałka.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Grudnia 05, 2015, 10:34:13
rocie, sądzę że w sprawie braku "Pokoju na wieży" nie trzeba słać do Pawła Marszałka petycji, zapytań, odezw i pism, wystarczy chociażby przeczytać wątek który założyłem. To opowiadanie była już publikowane w Polsce dwa  razy, więc naprawdę nie ma potrzeby wydawać go jeszcze raz. I tutaj C&T należą się pochwały, ja nienawidzę praktyki wznawiania tego samego X razy. Dlatego też wyobrażam sobie tomik Lovecrafta bez "Zewu....".

I druga sprawa, tomik Hodgsona nie był "eksperymentem", tylko dlatego że Ci się nie podobał. Ważny dla Gatunki pisarz, ważny cykl opowiadań, nieznane w Polsce teksty.

Ja dopiero pojutrze zamówię książkę, jednak nie mogąc się doczekać przeczytałem to co można z Project Gutenberg. Bardzo fajne opowiadania.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Grudnia 05, 2015, 13:38:19
Pegazie - to Ty czytałeś "Pokój" więc nie zależy Ci.

Tomik Hodgsona zawierał moim zdaniem jedno, może dwa solidne opowiadania a reszta to jakaś parodia Grozy...

Lovecrafta to by wznawiali po 10 razy i nie ma problemu:) 


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: wert74 on Grudnia 05, 2015, 18:57:56
Dziwna jest ta nieregularność w wydawaniu pozycji.

Onions był już wspominany w I tomie serii, w "Zew Cthulhu" :) w 2004!
Kompletnie go nie znam.

Ale rozumiem, że cały trud jest na barkach jednego człowieka?
Mam już chyba wszystkie książki z tej serii.

Ostatnio zacząłem dobierać właśnie opowiadania, powieści TYCH autorów z poprzednich starych wydań, głównie antologii.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Grudnia 05, 2015, 23:41:56
Dziwna jest ta nieregularność w wydawaniu pozycji.

Onions był już wspominany w I tomie serii, w "Zew Cthulhu" :) w 2004!
Kompletnie go nie znam.

Ale rozumiem, że cały trud jest na barkach jednego człowieka?
Mam już chyba wszystkie książki z tej serii.

Ostatnio zacząłem dobierać właśnie opowiadania, powieści TYCH autorów z poprzednich starych wydań, głównie antologii.

Onionsa możesz znaleźć po polsku tylko "Wabiącą Ślicznotkę" w "Opowieściach z dreszczykiem. Noc pierwsza". Warto, naprawdę. W ogóle miałem pomysł, aby zrobić oddzielny wątek w którym spisałbym gdzie, jakich autorów można znaleźć opowiadania w starych antologiach. Bo np. Bensona w szczęściu, Blackwooda - oprócz zbioru C&T jeszcze w dwóch itd.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Grudnia 07, 2015, 00:15:54
Kurcze, mam taką prośbę  i propozycję. Skoro mamy oddzielne wątki o pisarzach, to może wypowiadajmy się tam? Chodzi o to, że wątek o BG ma prawie 200 wypowiedzi, i robi się mało przejrzysty. Skoro jest wątek o Bensonie, to może tam by wypowiedz Grota przenieść.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Grudnia 07, 2015, 12:42:26
Zgadzam się, zostawmy ten temat na dyskusję o samej serii, jako serii. Newsy, życzenia, dyskusje ogólne. Tworząc nowe tematy może jakoś też minimalnie nakręcimy koniunkturę na forum, więcej osób zacznie dyskutować ;)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Grudnia 07, 2015, 13:04:22
A żeby było o czym dyskutować, uwaga, zapodaję świeże konkrety. Zapowiada się genialnie!

Jeśli sprzedaż będzie satysfakcjonująca, w 2016 na rynek trafi:
Lovecraft (5 opowiadan z Hazel Head)
Za http://www.hplovecraft.pl/hplovecraft/przyjaciele-i-korespondenci-a-l/
Cytuj
Hazel Heald (1896-1961) ? pisarka, która najprawdopodobniej nie wydała żadnych utworów oprócz tych stworzonych przy udziale Lovecrafta. Pochodziła z Sommerville w Massachusetts.

Niewiele o niej wiadomo. Zaczęli korespondować wiosną lub latem 1932 roku i całkiem możliwe, że spotkali się pewnego razu osobiście (znajomi HPL-a, państwo Eddy, twierdzili, że Heald żywiła uczucie do pisarza). Heald była klientką Lovecrafta, dla której ten pozostawił najwięcej prac poprawionych lub napisanych na zlecenie.

Utwory wspólne Lovecrafta i Heald:

    - Człowiek z kamienia
    - Horror w muzeum
    - Skrzydlata śmierć
    - Z otchłani czasu
    - Horror na cmentarzu

Bierce
24 małe opowiadania - te brakujące do kompletu grozy Bierce'a, bo reszta jest w tomach: "Czy to się mogło zdarzyć" i "Jeździec na niebie"

Onions
Nareszcie!

Crawford -  "Wędrujące duchy"
Napisał tylko 8 opowiadań grozy więc w tomie znajdą się dwie wcześniej znane rzeczy: "Wrzeszcząca czaszka" i "Górna koja", by tom miał sens jako całość)

Le Fanu
7 brakujących opowiadań grozy - czyli takie, których motywów sam Le Fanu nie powtórzył, a uwielbiał to robić, poza jednym, które potem rozwinął w duża powieść)

Hodgson "Łodzie Glen Carrig"

Doyle
Kolejne 7 opowiadań (czyli reszta grozy Doyle'a) oraz powieść "Mystety Clomber".

W kwestii Bensona: "Widzialne i niewidzalne" to planowany pierwszy tom jego twórczości. Jeśli będzie dobrze się sprzedawał, możemy się doczekać kolejnych, z czego drugi miałby najpewniej tytuł "Pokój na wieży". Będzie potrzeba - będzie i trzeci tom. Wychodzi to w ten sposób, żeby nie tworzyć zbyt obszernych, a przez to niewygodnych i przede wszystkim kosztownych wydań. Paweł Marszałek bardzo dba o to, żeby ceny jego książek były przystępne. Przyznam, że mnie to bardzo odpowiada, szczególnie że obszerniejszy tom mógłby zmęczyć, a tak będzie przyjemnie dawkowane.



Przyznam, że dla mnie świetnie się to zapowiada! Lovecraft jest cały czas na fali i jego fani powinni być w niebie. Niedługo nowy tom z Vesper, niedawno wyszły poezje, teraz zapowiedziany jest kolejny tom jego kooperacji. Bosko! Mam nadzieję, że C&T wyda z czasem całość jego duetów. Hodgson mnie zachwyca, choć wiem, że nie wszyscy przepadają. Ale ja jestem jego wielkim fanem, nie obraziłbym się nawet na po prostu wznowienie "Domu na granicy światów" w Bibliotece grozy. Ot, z nową okładką i poprawionym, niekoniecznie nowym przekładem. Ale jest jeszcze sporo jego dorobku, który w Polsce nie był w ogóle wydawany i na "Łodzie" czekam z niecierpliwością! Tak samo na Onionsa i Crawford. Doyle może mniej mnie cieszy, ale nadal fajnie. Pewnie podniesie trochę sprzedaż a i z chęcią przeczytam, choć jego tomiku jeszcze nie ruszyłem. Tomy Bierce i Le Fanu może nie budzą we mnie jakieś wielkiej ekscytacji, ale głównie dlatego, że po prostu jestem przekonany, że będą bardzo dobre. Takie solidne, uczciwe pewniaki.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Grudnia 07, 2015, 14:35:39
Le Fanu - tak, i jeszcze raz tak. Wygląda na to, że owe siedem opowiadań, to będzie wybór z "The Purcell Papers". Będzie tam zapewne jedna perełka, którą ja przeczytałem z Project Gutenberg - "Strange Event in the Life of Schalken the Painte". Jedno z ulubionych opowiadań M. R. Jamesa, przez współczesnych znawców Gatunku stawiane na równi z "Zieloną Herbatą" i "Carmillą".
Onions - bardzo jestem ciekawy, "Wabiąca ślicznotka" to przecież mistrzostwo, próbowałem czytać w oryginale inne rzeczy ale ciężkie to dla mnie było, więc zaczekam na zbiór po polsku.
Hodgson - ? A dlaczego nie "The night land" albo wybór opowiadań poza cyklu o Carnackim? "Łodzie...." mają opinie najsłabszej rzeczy  Hodgsona.
Craford - znam jego kawałki z antologii, fajne są.
Bierce, Doyle - no, fajnie.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: wert74 on Grudnia 07, 2015, 21:22:20
Pięknie.

Seria ma już prawie 11 lat a tyle rzeczy jeszcze do wydania.
Wychowałem się na Poem i Lovecrafcie.
Czasem wpadła mi w ręce jakaś antologia, której tytułu sam bym sobie na pewno nie przypomniał.

Dzięki temu forum ściągnąłem już kilku klasyków, którzy wyszli po polsku wiele lat temu.
Paweł napisał o dwóch książkach Bierce'a wydanych w Polsce. Na allegro są niemal za grosze, już jadą do mnie.

Z rzeczy, których mi brakuje, a które chciałbym mieć brakuje mi chyba tylko "Opowieści z dreszczykiem. Noc Druga".
Żebym tylko znalazł czas na przeczytanie tego wszystkiego.

Co do Lovecrafta to ciągle żyje i ma moc. Właśnie czytam go od nowa, nawet nie wiem który raz z kolei.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Grudnia 08, 2015, 09:44:04
Biblioteka Grozy 2015 - podsumowanie

Grudzień ruszył z kopyta, właśnie jesteśmy po ukazaniu się tomiku Bensona, więc czas na komentarz tegorocznych edycji w serii.

Ten rok był chyba wyjątkowy, jeśli chodzi o Bibliotekę Grozy. Aż trzy różne książki ukazały się w kolekcji:

Opowieści upiorne - Nesbit
Dziwne zjawiska - Doyle
Widzialne i niewidzialne - Benson 


Nie przypominam sobie aby, aż tyle nowych tytułów ukazywało się w poprzednich latach. Wielkie dzięki dla wydawcy! Pod względem ilości zbiorów opowiadań widać duży krok naprzód.

Po kolei. Wypada zacząć od 'Opowieści upiornych' Edith Nesbit. Nie tylko dlatego że najwcześniej się ukazały, ale po prostu jak dla mnie to najlepszy tegoroczny tomik. Owszem, może nie jest to do końca jednolity tomik, może pod względem równości należałoby wskazać 'Widzialne i niewidzialne' Bensona, ale jednak Nesbit ma to <coś> w sobie. Jedno genialne..., no powiedzmy że przynajmniej bardzo dobre opowiadanie, które wysoko podnosi ocenę całej książki. Jest to oczywiście opowieść "Jak żywi, marmurowi". Jak dla mnie choćby już nic więcej ten tomik nie miał to i tak bym go wysoko cenił. A przecież, mimo zróżnicowanego poziomu dalej są też wyborne utwory np. - "Zza grobu".

Teraz czas na Doyla. Największa niespodzianka, niestety w negatywnym sensie. Tomik w przeważającej części kompletnie nie nadający się do serii Biblioteki Grozy. Na szczęście mamy tutaj "Kapitana Gwiazdy Polarnej". Jest to najmocniejszy argument aby wziąść książkę do ręki. Solidna porcja grozy, pomysłowy horror morski. Na tle chyba wszystkich lub prawie wszystkich pozostałych opowieści prezentuje się niczym Guliwer wśród liliputów...

Benson. Pomysłowe opowiadania, wszystkie na niezłym poziomie. Bardzo przyjemnie coś takiego przeczytać po dość kontrowersyjnym tomiku Doyla. To czego najbardziej mi zabrakło to choćby jednego bardzo mocnego opowiadania, które jednoznacznie utwierdzałoby mnie o literackim kunszcie Bensona. Nesbit miała swoich 'marmurowych' , nawet Doyle wyróżnił się zdecydowanie utworem "Kapitan Gwiazdy Polarnej" ,ale właśnie u Bensona zabrakło mi takiego mocnego uderzenia, choć jeszcze raz podkreślam, że po względem całości to może być najlepszy tegoroczny tomik. 

=========================================================

Co dalej z serią Biblioteki Grozy?

Miło czytać świeże info, że kolejny rok będzie obfitował w wyborne pozycje. Nim jednak przejdę do komentarza konkretnych tomików to chwila na kwestie marketingowe. Owszem zapowiedzi wyśmienite, lecz życie nauczyło że niekoniecznie wszystko się sprawdzi. Przyznam, że początkowo te ciągłe zmiany pierwotnych wydań mnie troszkę irytowały, ale teraz to nieco inaczej postrzegam. Jakby dodatkowy plus - nigdy nie wiadomo na co można liczyć, zawsze jakaś wydawnicza niespodzianka się trafi, taki jakby 'planowy chaos' aby jeszcze bardziej wzbudzić zainteresowanie wśród czytelnika, mile go zaskoczyć tą początkową, pozorną dezinformacją.

A teraz konkrety. Plany na 2016 w nawiązaniu do tekstu Pawła

Bierce - super, czekam z niecierpliwością, od dawna intuicja mi podpowiada, że to będzie coś niezwykłego. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.

Onions - na tego pisarza chyba już wszyscy czekają z niecierpliwością.

Le Fanu - mam nadzieję, że nie będzie to kopia części 'Ciemnego zwierciadła'. Może to zbyt górnolotnie zabrzmi, ale "Duch pani Crowl" to dla mnie chyba ostatni wielki tomik Biblioteki Grozy (zdajsie jeszcze Stoker został wydany w podobnym czasie). Owszem, nie ma tu gigantów na poziomie "Wierzb" Blackwooda, ale jest tam bardzo dużo bardzo dobrych klasycznych ghost - stories, których wyboru dokonał sam M.R. James. Tam naprawdę nie ma utworów przypadków, z czym ostatnio mamy niestety stosunkowo często styczność.

Doyle - napiszę żartobliwie. Czy w wydawnictwie jest jakiś dywersant? Po jego pierwszym niezwykle słabym tomiku planować następne?! No ale mam nadzieję się mylić i zobaczyć opowieści zbliżone do "Kapitana Gwiazdy..."

Benson - jak będzie "Pokój na wieży" to jestem zdecydowanie ZA. Choć te rozczłonkowanie tomików...sam nie wiem...

Hodgson - priorytetem powinien być "Dom na granicy światów" jeśli jest taki wybitny. Carnackiego bym schował w ciasną dziurę:)

========

Tak sobie myślę aby napisać kiedyś dłuższy tekst obejmujący podsumowanie całościowe Biblioteki Grozy. Jednak bym musiał sobie kilka tomików odświeżyć. Niestety pewnie górę weźmie uzależnienie do MR Jamesa i zamiast Freeman czy Stokera to właśnie dwa tomy Jamesa po raz kolejny wezmą górę...
     


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Grudnia 08, 2015, 10:49:09
"Dom na granicy światów" też prawdopodobnie w przyszłości będzie - jako obowiązkowy kanon, który po prostu być w serii powinien. Ale wątpię żeby miał stanowić priorytet, skoro na Allegro da się raczej na luzie znaleźć stare wydanie. Bardzo bym chciał tej powieści w serii, tylko jedno by mnie martwiło. Jak bardzo lubię oprawę graficzną serii, tak okładkę starego DNGŚ po postu kocham. Jest surowy minimalizm jest po prostu obłędny i chyba stanowi najlepszą okładkę tego tomu, jaką widziałem, a w Hodgsonowej grupie na Facebooku było ich sporo. Ale generalnie cieszę się na każdą rzecz tego twórcy, która pojawi się w serii. Raz, że bardzo go cenię, dwa, że DNGŚ to chyba pierwszy horror jaki czytałem (a przynajmniej inny niż Masterton i King, nie pamiętam co było pierwsze) i mój sentyment jest ogromny. Dodam, że w gigantycznej kolekcji sciece-fiction i fantasty mojego ojca, znajdowały się bodaj tylko dwie rzeczy z horroru. "Dom na granicy światów" i "Zew Cthulhu". Także miałem wejście z najwyższego progu ;)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: wert74 on Grudnia 10, 2015, 20:27:46
Prośba o zaktualizowanie spisu wydanych już książek na początku tematu.

Nie brakuje tam jeszcze jednego Connoll'iego (Źli Ludzie)?

Sam o tym nie wiedziałem ale na Fejsie ktoś zwrócił na to uwagę (Klasyczna Literatura Grozy).


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Grudnia 27, 2015, 15:13:24
Przyznam, że na tych "Złych ludzi" nigdzie się nie natknąłem. Od Connollego jest zbiór "Noktrurny".

A co do mnie. Jednak tymczasowo przezwyciężyłem w sobie nałóg do opowiadań MR Jamesa i może będę miał tu niespodziankę, czyli wspomniany wcześniej dłuższy tekst obejmujący podsumowanie całościowe Biblioteki Grozy. Przeczytałem ponownie tomik Stokera, dziś powinienem dać rade z Le Fanu. Zostanie mi tylko Mary Wilkins Freeman, którą dość dawno czytałem, resztę mniej więcej kojarzę więc postaram się coś z tego sklecić :) 


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: wert74 on Grudnia 30, 2015, 12:12:19
Pod poniższym linkiem można zobaczyć całą serię razem z okładkami:
http://lubimyczytac.pl/seria/1134/biblioteka-grozy

Między innymi tu jest ten drugi Connolly, o którym pisałem.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Grudnia 30, 2015, 13:46:27
Pod poniższym linkiem można zobaczyć całą serię (...)

Fajny link, dzięki. W sumie nie czytałem jedynie Nesbit z serii, kilka opowiadań znam z Project Gutenberg.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Grudnia 31, 2015, 16:04:36
Na brudno podsumowanie gotowe. Zajęło mi to 6 kartek A4. Jeszcze tylko dopisze top opowiadań, zredaguje całość i będzie. No i przede wszystkim wklepie z zeszytu do komputera, więc jeszcze trochę potrwa. Przy każdym pisarzu napisłem choćby krótką wzmiankę, przy najlepszych większą.

Uchylając rąbek tajemnicy napiszę że podzieliłem pisarzy według poziomów:
 
 Mistrzowski - Lovecraft, Blackwood, M.R. James, Machen.
 Wysoki - Wharton, Freeman, Stoker.
 Zróżnicowany - najwięcej nazwisk, niemal wszyscy pozostali.
 Słabszy - Hodgson, Doyle.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Stycznia 02, 2016, 09:58:04
BIBLITOEKA GROZY - PODSUMOWANIE EDYCJI 2004 - 2015

W załączniku znajduje się cały plik. Nie mogłem wkleić na forum bo za duży był rozmiar.



Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Stycznia 02, 2016, 23:27:10
Przykro mi, ale muszę wypowiedzieć się o Twoim tekście krytycznie. Pierwsze zastrzeżenie, to sama metoda. Na początku tekstu zapewniasz, że chcesz do tematu podejść "unikając zbyt subiektywnych ocen" i oceniać "wszechstronność warsztatu literackiego". Bardzo dobre podejście, z tym że wymaga ono przygotowania. Mam wrażenie, że nie zrobiłeś jakiegoś większego researchu. Jest sporo literatury o klasykach Gatunku, z tym że w języku angielskim. Bez zapoznania się z nią Twoje przemyślenia są jedynie przemyśleniami - trafne, nie trafne, jednak zawsze subiektywne.

Czy faktycznie Lovecraft był znany z "grozy fizycznej", i czy ona faktycznie stanowiła istotę Mitologii? Nie wiem co rozumiesz przez "grozę fizyczną", ale wszelkie możliwe wyjaśniania tego terminu, wszelkie skojarzenia jakie on budzi ni jak nie pasują mi do istoty "horroru lovecraftowskiego". To znaczy, ja wiem o co Ci chodziło. W  Muzyce.... HPL buduje nastrój unikając opisywania koszmarnych bytów ze swojej mitologii, groza nie wiąże się z fizycznych zagrożeniem życia protagonistów, lecz sformułowałeś to w sposób zdecydowanie nieszczęśliwy.

I co masz na myśli, pisząc o "niedopowiedzeniach" w prozie M. R. Jamesa. Bo widzisz, zazwyczaj w literaturze akademickiej  czy publicystyce o grozie, mówiąc o "niepowiedzeniach" mamy na myśli brak zupełnego wyjaśnienia przyczyn zdarzeń jakie pisarz opisuje. Na przykład: niedopowiedzenie zastosował Le Fanu w "Zielonej Herbacie" - nie wiemy do końca, czy "upiorna małpa", była halucynacją, czy też demonem prześladującym nieszczęsnego pastora. Innego rodzaju niepodpowiedzenie mamy w Carmilli. Nie wiemy czy tytułowa wampirzyca była potworem, który uwiódł naiwne dziewczę, czy faktycznie zakochała się w Laurze.

U Jamesa tego typu "niedopowiedzeń" nie ma. Nie ma w związku z tym najmniejszych wątpliwości co do nadprzyrodzonego charakteru zdarzeń, jakie spotykają bohaterów tych opowiadań. Cóż, ja żadnych "niepowiedzeń" tam nie widzę... a to nie znaczy, że ich nie ma. Warto by może jednak abyś wyjaśnił o co Ci chodzi.

Co do Twojej "drugiej" interpretacji tytułu opowiadania Machena. Jest ona nie trafiona, a na pewno nie trafiona jest jej argumentacja - jako że nie koresponduje z treścią utworu. Owszem, związek frazeologiczny "paniczny strach" bierze się od mitologicznego stworzenia, które Walijczyk obsadził w roli demona . Jednak dalsza część Twojego wywodu opiera się nieścisłościach.  "Gdziekolwiek pojawi się demoniczna Helen powoduje ogromne przerażenie, paniczny strach swoimi przerażającymi zbrodniami".  Grocie, to przecież nie tak! Owszem, femme fatale  wywołała przerażenie u świadków jej zbrodni, lecz bardziej budziła ona fascynacje połączoną z grozą, niż TYLKO paniczny strach! Jak inaczej zdołałaby ona przyciągać do siebie ofiary, aby je uwodzić, łamać im życie, w końcu, aby tego życia je pozbawiać? Jeśliby Helen faktycznie wywoływała tylko strach - a przecież to wynika z Twojego tekstu - to jakim cudem zdobyłaby zdobyć ogromną popularność wśród londyńskiej socjety?

Twoja interpretacja tytułu, oraz argumentacja jest błędna, gdyż pomija ogromnie ważny aspekt postaci Helen. Oprócz grozy ta istota wywołuje też inne uczucia. I o to moim (i nie tylko moim!) zdaniem chodziło Machenowi. Pół kobieta, pół demon fascynuje i przeraża, przyciąga i odpycha.

Pisząc o Chambersie rzucasz po raz kolejny tezę, która jest Twoją subiektywną opinią, a z którą ja nie mogę się zgodzić... problem polega na tym, że nie tylko ja...  "(...) momentami można odnieść wrażenie, że nieco tej groteski za dużo jak na opowieść grozy". Grocie, przecież groteska jest "sztandarowym" środkiem stylistycznym w literaturze grozy! Przecież od samiutkiego początku, od   Zamczyska w Otranto  pisarze sięgali po tego rodzaju zabiegi estetyczne. U E. A. Poe jest zdecydowanie więcej groteski niż w  Naprawiaczu reputacji  a o prozie niesamowitej "wczesnych modernistów" to już nie wspominam. Jeśli w tym opowiadaniu jest za dużo "groteski, jak na grozę" to z kategorii "literatura grozy" wypada jakieś (lekko licząc) 30% tego, co za nią się uznaje.


Grocie, Carnacki to nie tyle parodia, co pastisz. Zabawa motywami, mieszanie konwencji. W wywiadzie Paweł Marszałek o tym mówił. Zresztą, polski czytelnik chyba tego nie zrozumiał, w każdym razie, to najsłabiej sprzedający się tytuł. Mnie dwa opowiadania, czyli  Furtka dla monstrum  i Wieprz bardzo się podobały. I po raz kolejny, nie tylko mnie. Szczególnie ?Wieprz? zdobył uznanie. Więc nie możesz pisać że, zbiór Hodgsona  był "podobno" popularny. Przecież słowo ?podobno?  sugeruje informacje, nie pewną, wątpliwą. A prawda jest taka, że Carnacki zdobył popularność, był wznawiany, komentowany, parafrazowany. Wystarczy zresztą spojrzeć na anglojęzyczną Wikipedię, na listę adaptacji i nawiązań.

Żeby nie było, że tylko krytykuję, narzekam i marudzę - w wielu rzeczach na pewno masz rację. Po za tym, sam pewnie mogę się w mylić, wytykając błędy.  Przyłożyłeś się, tekst jest spójny, z oceną jakości Blackwooda czy Machena zupełnie się zgadzam.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Stycznia 03, 2016, 16:25:36
Przykro mi, ale muszę wypowiedzieć się o Twoim tekście krytycznie. Pierwsze zastrzeżenie, to sama metoda. Na początku tekstu zapewniasz, że chcesz do tematu podejść "unikając zbyt subiektywnych ocen" i oceniać "wszechstronność warsztatu literackiego". Bardzo dobre podejście, z tym że wymaga ono przygotowania. Mam wrażenie, że nie zrobiłeś jakiegoś większego researchu. Jest sporo literatury o klasykach Gatunku, z tym że w języku angielskim. Bez zapoznania się z nią Twoje przemyślenia są jedynie przemyśleniami - trafne, nie trafne, jednak zawsze subiektywne.

Chodziło mi o "wszechstronność warsztatu literackiego" zaprezentowanego w tomikach Biblioteki Grozy. Rzeczywiście niedokładnie się wyraziłem. Pisząc recenzje nie sięgałem do żadnej fachowej literatury, tym bardziej w języku angielskim. Pewnie że moje przemyślenia są subiektywne, ale chodziło mi aby nie były za nadto subiektywne. Dałem do zrozumienia że moim ulubiony pisarzem BG jest James, do jego utworów najczęściej powracam, jednak na najlepszego wybrałem Blackwooda właśnie ze względu na całokształt, różnorodność motywów zawartych w jego tomiku. Owszem nie zrobiłem żadnego researchu. Pewnie że z nim mój tekst byłby dużo lepszy. Jednak tak przynajmniej wiadomo że praca stanowi moje przemyślenia, a gdybym korzystał z innych materiałów to byłaby pokusa aby kopiować cudze opinie, a tego bym nie chciał. A dwa, że takich tekstów nie posiadam, tym bardziej jak piszesz że są po angielsku, w którym to nie czuje się dobrze

Czy faktycznie Lovecraft był znany z "grozy fizycznej", i czy ona faktycznie stanowiła istotę Mitologii? Nie wiem co rozumiesz przez "grozę fizyczną", ale wszelkie możliwe wyjaśniania tego terminu, wszelkie skojarzenia jakie on budzi ni jak nie pasują mi do istoty "horroru lovecraftowskiego". To znaczy, ja wiem o co Ci chodziło. W  Muzyce.... HPL buduje nastrój unikając opisywania koszmarnych bytów ze swojej mitologii, groza nie wiąże się z fizycznych zagrożeniem życia protagonistów, lecz sformułowałeś to w sposób zdecydowanie nieszczęśliwy.

Generalnie chodzi o to właśnie, że w większości utworów Lovecrafta bohaterowie zmagają się z fizycznym zagrożeniem ? czy to mackami Cthulhu, diabelskim Wilburem,  stworami z kosmosu. Natomiast jak sam piszesz w ?Muzyce...? jest inaczej, czuć metafizykę. Owszem mogłem to lepiej sformułować, ale nie sprzeczajmy się o detale.

co masz na myśli, pisząc o "niedopowiedzeniach" w prozie M. R. Jamesa. Bo widzisz, zazwyczaj w literaturze akademickiej  czy publicystyce o grozie, mówiąc o "niepowiedzeniach" mamy na myśli brak zupełnego wyjaśnienia przyczyn zdarzeń jakie pisarz opisuje. Na przykład: niedopowiedzenie zastosował Le Fanu w "Zielonej Herbacie" - nie wiemy do końca, czy "upiorna małpa", była halucynacją, czy też demonem prześladującym nieszczęsnego pastora. Innego rodzaju niepodpowiedzenie mamy w Carmilli. Nie wiemy czy tytułowa wampirzyca była potworem, który uwiódł naiwne dziewczę, czy faktycznie zakochała się w Laurze.

U Jamesa tego typu "niedopowiedzeń" nie ma. Nie ma w związku z tym najmniejszych wątpliwości co do nadprzyrodzonego charakteru zdarzeń, jakie spotykają bohaterów tych opowiadań. Cóż, ja żadnych "niepowiedzeń" tam nie widzę... a to nie znaczy, że ich nie ma. Warto by może jednak abyś wyjaśnił o co Ci chodzi.

Pełno jest u Jamesa niedopowiedzeń. Każde jego opowiadanie kryje tajemnice np. w ?Kanoni w Whitminster? nie jest dopowiedziane dlaczego od złego chłopca siły nieczyste się odwróciły i postanowiły go uśmiercić chociaż wcześniej był ich wiernym kompanem. Naprawdę nie stwarzajmy niepotrzebnych problemów. Piszesz o dwóch utworach Le Fanów z dwuznaczną sytuacją. U Jamesa każdy utwór takie zawiera.

Co do Twojej "drugiej" interpretacji tytułu opowiadania Machena. Jest ona nie trafiona, a na pewno nie trafiona jest jej argumentacja - jako że nie koresponduje z treścią utworu. Owszem, związek frazeologiczny "paniczny strach" bierze się od mitologicznego stworzenia, które Walijczyk obsadził w roli demona . Jednak dalsza część Twojego wywodu opiera się nieścisłościach.  "Gdziekolwiek pojawi się demoniczna Helen powoduje ogromne przerażenie, paniczny strach swoimi przerażającymi zbrodniami".  Grocie, to przecież nie tak! Owszem, femme fatale  wywołała przerażenie u świadków jej zbrodni, lecz bardziej budziła ona fascynacje połączoną z grozą, niż TYLKO paniczny strach! Jak inaczej zdołałaby ona przyciągać do siebie ofiary, aby je uwodzić, łamać im życie, w końcu, aby tego życia je pozbawiać? Jeśliby Helen faktycznie wywoływała tylko strach - a przecież to wynika z Twojego tekstu - to jakim cudem zdobyłaby zdobyć ogromną popularność wśród londyńskiej socjety?

Dobrze, uznajmy że dokładnie wyjaśniłeś to, co ja podałem w pewnym uproszczeniu.

Twoja interpretacja tytułu, oraz argumentacja jest błędna, gdyż pomija ogromnie ważny aspekt postaci Helen. Oprócz grozy ta istota wywołuje też inne uczucia. I o to moim (i nie tylko moim!) zdaniem chodziło Machenowi. Pół kobieta, pół demon fascynuje i przeraża, przyciąga i odpycha.

Argumentacja niepełna nie musi być od razu błędna. Dobrze, że na motyw fascynacji Helen zwróciłeś uwagę. Rzeczywiście powinienem o nim napisać w recenzji

Pisząc o Chambersie rzucasz po raz kolejny tezę, która jest Twoją subiektywną opinią, a z którą ja nie mogę się zgodzić... problem polega na tym, że nie tylko ja...  "(...) momentami można odnieść wrażenie, że nieco tej groteski za dużo jak na opowieść grozy". Grocie, przecież groteska jest "sztandarowym" środkiem stylistycznym w literaturze grozy! Przecież od samiutkiego początku, od   Zamczyska w Otranto  pisarze sięgali po tego rodzaju zabiegi estetyczne. U E. A. Poe jest zdecydowanie więcej groteski niż w  Naprawiaczu reputacji  a o prozie niesamowitej "wczesnych modernistów" to już nie wspominam. Jeśli w tym opowiadaniu jest za dużo "groteski, jak na grozę" to z kategorii "literatura grozy" wypada jakieś (lekko licząc) 30% tego, co za nią się uznaje.

Chodzi mi o to że jak za dużo groteski to może nad tym tracić groza. Bardziej mi o tę dziwność chodzi, która wywodzi się z groteski. Jak mamy za dużo dziwadeł to bardziej wywołują śmiech niż poczucie lęku, strachu, niepokoju.

Grocie, Carnacki to nie tyle parodia, co pastisz. Zabawa motywami, mieszanie konwencji. W wywiadzie Paweł Marszałek o tym mówił. Zresztą, polski czytelnik chyba tego nie zrozumiał, w każdym razie, to najsłabiej sprzedający się tytuł. Mnie dwa opowiadania, czyli  Furtka dla monstrum  i Wieprz bardzo się podobały. I po raz kolejny, nie tylko mnie. Szczególnie ?Wieprz? zdobył uznanie. Więc nie możesz pisać że, zbiór Hodgsona  był "podobno" popularny. Przecież słowo ?podobno?  sugeruje informacje, nie pewną, wątpliwą. A prawda jest taka, że Carnacki zdobył popularność, był wznawiany, komentowany, parafrazowany. Wystarczy zresztą spojrzeć na anglojęzyczną Wikipedię, na listę adaptacji i nawiązań.

OK, przyjmuje tę krytykę.

Żeby nie było, że tylko krytykuję, narzekam i marudzę - w wielu rzeczach na pewno masz rację. Po za tym, sam pewnie mogę się w mylić, wytykając błędy.  Przyłożyłeś się, tekst jest spójny, z oceną jakości Blackwooda czy Machena zupełnie się zgadzam.

Dzięki za słowa uznania, jak i za obszerną krytyczną analizę. Wiadomo, każdy jest inny, ma inne gusta, inaczej patrzy na dane zagadnienie. Najbardziej się zdziwiłem że nie podjąłeś oceny doboru poszczególnych poziomów. Pewnie być nieco inaczej to sklasyfikował, choć do doboru grupy mistrzowskiej chyba zastrzerzeń mieć nie należy. Z wszystkimi pozostałymi miałem trochę problemów przyznaję.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Stycznia 05, 2016, 15:29:11
A żeby było o czym dyskutować, uwaga, zapodaję świeże konkrety. Zapowiada się genialnie!

Jeśli sprzedaż będzie satysfakcjonująca, w 2016 na rynek trafi:
Lovecraft (5 opowiadan z Hazel Head)
Za http://www.hplovecraft.pl/hplovecraft/przyjaciele-i-korespondenci-a-l/
Cytuj
Hazel Heald (1896-1961) ? pisarka, która najprawdopodobniej nie wydała żadnych utworów oprócz tych stworzonych przy udziale Lovecrafta. Pochodziła z Sommerville w Massachusetts.

Niewiele o niej wiadomo. Zaczęli korespondować wiosną lub latem 1932 roku i całkiem możliwe, że spotkali się pewnego razu osobiście (znajomi HPL-a, państwo Eddy, twierdzili, że Heald żywiła uczucie do pisarza). Heald była klientką Lovecrafta, dla której ten pozostawił najwięcej prac poprawionych lub napisanych na zlecenie.

Utwory wspólne Lovecrafta i Heald:

    - Człowiek z kamienia
    - Horror w muzeum
    - Skrzydlata śmierć
    - Z otchłani czasu
    - Horror na cmentarzu

Ten tomik już w lutym ma być w sprzedaży. Prawdopodobnie zatytułowany "Koszmary".
======
Ponadto, z innej beczki, też ma być w tym czasie wydana powieść na której wznowienie czekam od dawna - "Sokół maltański".


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Kowal on Stycznia 10, 2016, 13:07:23
O ile dobrze liczę to przed nami 3 Lovecraftyw serii BG:

- Nienazwane
- W Górach Szaleństwa
- Koszmary (wspólnie Hazel Head )

Bardzo dobrze.

Do tego Zgroza II od Vespera.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: wert74 on Stycznia 11, 2016, 11:09:40
Wiadomo coś może kiedy ma być to nowe wydanie od Vespera? I jaki będzie nosiło tytuł?

Czy wcześniej pojawiły się u nas jakiekolwiek opowiadania HPL z Hazel Head?
Nie czytałem chyba żadnego.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Cichy on Stycznia 12, 2016, 10:27:03
Wiadomo coś może kiedy ma być to nowe wydanie od Vespera? I jaki będzie nosiło tytuł?

Tu masz aktualne info: Przyszła na Sarnath zagłada (http://www.hplovecraft.pl/2015/09/29/przyszla-na-sarnath-zaglada-tom-2-zgrozy-w-dunwich/)

Czy wcześniej pojawiły się u nas jakiekolwiek opowiadania HPL z Hazel Head?

Wszystkie 5 się ukazało. Tu masz info (w linkach do opowiadań są szczegóły polskich wydań): Hazel Heald (http://www.hplovecraft.pl/hplovecraft/przyjaciele-i-korespondenci-a-l/#heald)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: wert74 on Stycznia 12, 2016, 11:52:19
Wszystkie 5 się ukazało. Tu masz info (w linkach do opowiadań są szczegóły polskich wydań): Hazel Heald (http://www.hplovecraft.pl/hplovecraft/przyjaciele-i-korespondenci-a-l/#heald)

Dzięki :)
Porządna strona i mnóstwo pracy włożonej.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Marca 08, 2016, 09:03:15
Korekta planów: Lovecraft wyjdzie jednak w kwietniu. Poza tym w obecnym roku ma być jeszcze Hodgson, Bierce, Onions i kontynuacja Conan Doyle'a :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: wert74 on Marca 08, 2016, 10:24:04
Korekta planów: Lovecraft wyjdzie jednak w kwietniu. Poza tym w obecnym roku ma być jeszcze Hodgson, Bierce, Onions i kontynuacja Conan Doyle'a :)

Czyli pierwsza książka z serii wyjdzie dopiero w kwietniu?

Do kompletu brakuje mi książki Johna Connoll'iego "Źli ludzie". To jest nie do zdobycia.
Jeśli komuś obije się o uszy gdzie można to dostać będę wdzięczny za informację.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Marca 08, 2016, 14:24:16
Dokładnie Wert, na początek kwietnia jest zapowiedziany tomik Lovecrafta/Head  - świeże info od wydawcy.

Też nie mam tych "Złych ludzi" , a czytałeś może tomik "Nokturny" Connollego? Jak dla mnie solidna porcja grozy, jak najbardziej zbliżona klimatem do klasyki grozy, choć napisana przez współczesnego pisarza :) 


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: wert74 on Marca 08, 2016, 14:59:39
Też nie mam tych "Złych ludzi" , a czytałeś może tomik "Nokturny" Connollego? Jak dla mnie solidna porcja grozy, jak najbardziej zbliżona klimatem do klasyki grozy, choć napisana przez współczesnego pisarza :) 

Czytałem całkiem niedawno.

Większość rzeczy bardzo mi się podobała- wbrew pozorom :)
Nie wiem czy wiesz ale jedno opowiadanie- "Moja nowa córka" jest zekranizowane.
Polski tytuł "Córka", angielski taki sam jak oryginału.
Grał tam Kevin Costner :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Marca 09, 2016, 16:01:41
Nic o tej ekranizacji nie wiem, mało w ogóle filmów oglądam, może zaledwie kilka obejrzałem w ciągu ostatniego dziesięciolecia bo książki mnie od dawna pochłaniają.   


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Marca 16, 2016, 14:22:40
Załączam nowe wieści od Pawła Marszałka:
http://carpenoctem.pl/wiadomosci/nowosci-z-biblioteki-grozy-wydawnictwa-ct/
Na przełomie marca i kwietnia będziecie mogli w księgarniach szukać niedużego zbioru opowiadań pisanych przez H.P. Lovecrafta i Hazel Head, jednej z jego klientek, dla której poprawiał albo pisał na zlecenie teksty. Ich wspólny dorobek to:

    Człowiek z kamienia
    Horror w muzeum
    Skrzydlata śmierć
    Z otchłani czasu
    Horror na cmentarzu

Wszystkie te opowiadania ukazały się już wcześniej na rynku, rozproszone po dawniej wydawanych i trudno już dostępnych zbiorach. Teraz otrzymamy komplet w jednej książce, liczącej około sto pięćdziesiąt stron i przede wszystkim: w nowym tłumaczeniu.

Kolejną zbliżającą się premierą będzie wybór dwudziestu czterech wcześniej nie publikowanych w Polsce opowiadań Ambrose Bierce?a. W większości będą to teksty niedługie, ale znaleźć wśród nich będzie można prawdziwe perełki. Do tej pory pisarza tego mogliście czytać w zbiorach: Czy to się mogło zdarzyć?, Jeździec na niebie i inne opowiadania, Oczy pantery, Opowiastki fantastyczne oraz licznych antologii. Wydawca rozważa także w dalszej przyszłości powrót do tekstów, które znalazły się także w tu wymienionych tomach. Warto przy okazji dodać, że inna publikacja Bierce?a, The Devil?s Dictionary, również może zostać w niedługiej przyszłości opublikowana w Polsce (w innym wydawnictwie), natomiast szczegóły nie są jeszcze znane.

Bez wątpienia znaczącą premierą w serii będą również Szalupy Glenn Carrig W.H. Hodgsona, którego znać możecie z doskonałego Domu na granicy światów, Widmowych piratów oraz wydanego z Bibliotece grozy Tropiciela duchów, zbioru opowiadań o paranormalnym detektywie, Carnackim.

Z dawna wyczekiwany jest również tomik Oliviera Onionsa i niewykluczone, że jego Koszmary będą do jesieni również w sprzedaży. Wydaje się, że obok nazwisk takich jak Benson, Machen, Blackwood czy Chambers, to budzi wśród fanów serii najwięcej emocji. Jego dorobek jako twórcy horroru jest nieduży, ale legendarna Wabiąca Ślicznotka, przed wielu laty wydana w Opowieściach z dreszczykiem, nieustannie podsyca oczekiwanie. Z pewnością również doceniony zostanie fakt, iż autor innego kultowego opowiadania, Małpiej łapki, W.W. Jackobs także ma szansę w nieco dalszej przyszłości trafić do serii. Potwierdzony jest już również wybór Wędrowne duchy Francisa Marion Crawforda, który napisał tylko osiem opowiadań grozy więc w tomie znajdą się dwie wcześniej znane rzeczy: Wrzeszcząca czaszka i Górna koja.

Doczekamy się również kolejnego tomu Bensona ? wydawca na razie zastanawia się, czy wznowić w nim znane już i cenione u nas teksty tego autora, czy wydać kolejny tomik zupełnie ?premierowych?. Informacja zwrotna od czytelników z pewnością będzie mile widziana.

Podobnie jak w przypadku Bierce?a, Joseph Sheridan Le Fanu doczeka się wcześniej już zapowiadanego tomu, zbierającego kolejne nieznane jeszcze w Polsce opowiadania grozy: rozproszone oraz ze zbioru The Purcell Papers. Także tutaj wydawca na pewno chętnie przeczyta Waszą opinię: czy kontynuować wydawanie dzieł Irlandczyka, sięgając również po jego odleglejsze od horroru dzieła? Lata temu wydane były w naszym kraju znakomite powieści Dom przy cmentarzu oraz Stryj Silas, nie wyczerpują one jednak obszernego dorobku powieściowego pisarza, który sięgał często w różne obszary gothic fiction: literaturę kryminalną czy mystery.

Dziwne zjawiska A.C. Doyle?a, choć nie należą do szczytowych momentów serii, spotkały się z pozytywnym odzewem i popularnością wśród czytelników, dlatego na pewno możemy się spodziewać prędzej czy później nie tylko drugiego tomu opowieści niesamowitych twórcy Sherlocka Holmesa, ale również publikacji jego pierwszej powieści: The Mystery of Cloomber.

Na koniec dwie wyjątkowo apetyczne, ale na razie odległe zapowiedzi: Troje szalbierzy oraz Terror Arthura Machena, którego znacie z Innych światów, jednego z najlepiej ocenianych tomów serii. Zwłaszcza jego powieść epizodyczna (w oryginale The Three Impostors) to rzecz legendarna i znakomita, przede wszystkim ze względu na doskonałe The Novel of the White Powder oraz The Novel of the Black Seal, które stanowiły wielką inspirację dla H.P. Lovecrafta. Nad tymi tytułami pieczę trzyma tłumacz, Tomasz S. Gałązka.

Zupełnie niezobowiązująco można za to na razie potraktować wstępne zainteresowanie wydawcy Melmothem Wędrowcem Charlesa Roberta Maturina. Ta obszerna, późnogotycka powieść to prawdziwa biała plama na mapie wydawanej w Polsce klasyce literatury grozy. Trudno na razie powiedzieć, czy coś z pomysłu jej wydania wyniknie, na pewno jednak warto Was jeszcze raz zachęcić do komentowania tak tej, jak i innych propozycji. A jeszcze mocniej do wysuwania kolejnych. Jakie tomy jeszcze chcielibyście znaleźć w serii? Zaręczamy, że wydawca z przyjemnością zapozna się z Waszymi pomysłami.



Pytałem jeszcze o "Złych ludzi" Connoll'iego. Ten tom jest wybitnie trudno dostępny i nie będzie raczej wznawiany, więc pozostaje wytrwale szukać.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: wert74 on Marca 16, 2016, 17:00:21
H.P.L to dla mnie bomba- nie czytałem tego wcześniej i nie miałem dostępu do tych opowiadań.

Onions to już zapowiedź legenda. Pojawił się już w pierwszej książce z serii- HPL "Zew Cthulhu"- w 2004 :)

Największe zaskoczenie dla mnie to to, że z książki "Źli ludzie" Connoll'iego zrobił się biały kruk :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Kowal on Marca 16, 2016, 17:38:30
Nienazwane oraz W Górach Szaleństwa autorstwa HPL - wiadomo coś?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Marca 23, 2016, 07:22:17
W załączniku okładka nowego Lovecrafta. Wygląda imponująco  :)

========

H.P. Lovecraft
Hazel Heald
KOSZMARY

Przekład:
KATARZYNA MACIEJCZYK

Ilustracje:
NINA MARSZAŁEK

===================

PIĘĆ OPOWIEŚCI GROZY MISTRZA GATUNKU

Poza tworzeniem historii spod znaku grozy H.P. Lovecraft zajmował się również poprawianiem opowiadań z tego gatunku na zlecenie. A jedną z jego klientek wiosną bądź latem 1932 roku została Hazel Heald.
Wynik tej współpracy to pięć historii, o których S.T. Joshi w monumentalnej biografii ?H.P. Lovecraft? pisze: ?jest bardzo mało prawdopodobne, by jedynie je wykańczał albo tylko proponował zmiany, które przeprowadzała Heald. Większość z nich, a może wszystkie, została oparta wyłącznie na podstawie planów ramowych i napisana niemal w całości przez Lovecrafta. Trzeba podkreślić, że pośród wszystkich tekstów poprawianych przez Lovecrafta prace pisane dla Heald są najbliższe autorskim utworom? (w tłum. Mateusza Kopacza).
W nowym przekładzie Katarzyny Maciejczyk tych pięć opowieści to: ?Człowiek z kamienia?, ?Koszmar w muzeum?, ?Skrzydlata śmierć?, ?Z bezmiaru eonów? i ?Koszmar na cmentarzu?.

=====
Cena: około 20 zł

Książka powinna się ukazać około 27 kwietnia.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Marca 23, 2016, 13:25:33
Nieźle. Podoba mi się. Kupię. :P


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Kwietnia 01, 2016, 02:30:24
Bardzo podoba mi się, że wydawnictwo zwraca się do fanów z prośbą o informacje zwrotną w kwestii planów wydawniczych. I faktycznie, ludzie odpowiedzieli. Wcale nie tak skromnie, biorąc pod uwagę niszową tematykę. Na karpiach 11 komentarzy, na profilach facebookowych CN, BG C&T i KLG po kilka komentarzy. Co prawda kazdy z wypowiadających się ma inną wizję i oczekiwania, ale feedback był.

Ja widziałbym tak serie, po wydaniu Lovecrafta:
1. Ch. R. Maturin, "Melmoth wędrowiec" - musowo, to chyba ostatnia z tych najważniejszych powieści gotyckich, nieznana polskiemu czytelnikowi
2. V. Lee, "Nawiedzenia" - wiem, że wydawnictwo nigdy nie wspominało o Lee, ale mam nadzieję, iż kiedyś i tą rewelacyjną pisarkę weżmie pod uwagę
3. O. Onions, "Koszmary" - Onions miał ukazać się ćwierć wieku temu w Civi Press, może w końcu się go doczekamy
4. J. Sh. Le Fanu - wybór bazujący na "The Purcill papers". Powieści bez wątków nadprzyrodzonych bym sobie odpuścił.
5. E. F. Benson, - kolejny wybór jednak bez opowiadań już znanych polskiemu cztelnikowi.
6. A. Machen - "Trzech szalbierzy". Koniecznie!

No i cała reszta, co tam planują



Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Kwietnia 04, 2016, 12:54:09
Uwaga, najpóźniej we wrześniu szykuje się Onions! Tak jak Pegaz wspomniał, Civi Press zapowiadało go na okładce Ewersa albo Strobla ćwierć wieku temu, więc to historyczny moment :) (pamiętam, jak jeszcze lata temu przeszukiwałem allegro w jego poszukiwaniu, licząc na to, że jednak może wyszedł ten tomik).

"Nawiedzenia" Vernon Lee wpisane do planu na drugą połowę 2017 roku, przed nowym Machenem, który ma być w styczniu 2018. "Melmoth Wędrowiec" poszedł do próbek przekładu i zostaje nam tylko trzymać za niego kciuki.

Jak widać, plany w serii są na spory kawałek do przodu, więc nie ma się co krępować, warto rozmawiać nie tylko o tym, co w niej przeczytaliście, ale też co chcielibyście, by się w niej znalazło.

A, warto jeszcze dodać, że w ostatnim Misterium Grozy gościnnie wystąpił Pegaz i gadał wiadomo o czym :) https://www.mixcloud.com/krzysztof-korsarz-bili%C5%84ski/misterium-grozy-wydanie-xx/


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Kwietnia 04, 2016, 20:27:56
Całość ma prawie trzy godziny, mnie najbardziej interesuje odcinek Pegaza, tak więc się pytam w której mniej więcej godzinie - minucie zaczyna mówić?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Kwietnia 04, 2016, 21:02:12
(...)przed nowym Machenem, który ma być w styczniu 2018.?

Powieść czy opowiadania? :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Kwietnia 04, 2016, 21:07:08
"Troje szalbierzy" to powieść epizodyczna. Zbiór opowiadań, którego motywem przewodnim jest pewna drobna, choć nie tak drobna intryga, w którą mieszane jest troje tytułowych oszustów, którzy są narratorami w opowiadaniach. Wątek łączący jest niezły, ale opowiadania same w sobie w porywach genialne.

"Terror" (wyjdzie bodaj później), to już chyba bardziej typowa powieść, ale nie czytałem.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Kwietnia 05, 2016, 19:50:09
Powieść bym poczytał. :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Kwietnia 07, 2016, 01:45:42
Całość ma prawie trzy godziny, mnie najbardziej interesuje odcinek Pegaza, tak więc się pytam w której mniej więcej godzinie - minucie zaczyna mówić?

Od 29 minuty Grocie. Marudze że seria nie bierze pod uwagę Vernon Lee, co się zdezaktualizowało. Niemniej jednak i tak zapraszam do posłuchania


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Kwietnia 08, 2016, 15:26:53
Pegazie, wyszło Ci bardzo dobrze. Bez marudzenia ani zająknięć, jak asekuracyjnie zastrzegłeś na początku nagrania.

Jedna uwaga merytoryczna, choć pewnie ją zignorujesz, gdyż już na ten temat wcześniej wymienialiśmy opinie. Będę z uporem maniaka domagał się najlepszych utworów w BG. Naprawdę dziwię się że z jednej strony przyznajesz, że "Pokój na wieży" jest utworem genialnym, a z drugiej równocześnie nie chcesz aby ukazał się w księgarniach z tego względu że już posiadasz to opowiadanie w dwóch książkach wydanych 20 lat temu i odsyłasz młodszych czytelników do antykwariatów w poszukiwaniu przestarzałych, podniszczonych książek. Nie posądzam Ciebie o bufonadę, jednak diametralnie się w tej kwestii różnimy. Idąc tym tropem można by nie wznawiać arcydzieł Szekspira czy Sienkiewicza bo już kiedyś zostały wydane. Myślę że nie tędy droga.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: hiacynta on Kwietnia 19, 2016, 18:38:46
Uwaga, nowy Lovecraft już od dzisiaj w sprzedaży  :headbang:
http://bonito.pl/k-631441-koszmary


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Maja 03, 2016, 20:36:26
Moja recenzja "Koszmarów" Lovecrafta/Heald

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/300276/koszmary/opinia/32314142#opinia32314142


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Czerwca 06, 2016, 17:21:21
W początkach lipca powinien ukazać się Amborse Bierce :)

Ambrose Bierce (1842-1914?) znany jest czytelnikom polskim ze zbiorów opowiadań "Jeździec na niebie" i "Czy to się mogło zdarzyć". Do kompletu jego opowieści spod znaku grozy brakowało dwudziestu czterech opowiadań, które zawiera niniejsza edycja. Łącznie z legendarną już historią "Odpowiednie warunki", którą cenił sam H. P. Lovecraft, umieszczając ją na prywatnej liście najlepszych utworów tego gatunku obok tekstów Blackwooda, Machena, Chambersa.
 


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Czerwca 07, 2016, 10:31:59
Nie znam. Nie czytałem. Okładka bardzo ładna. Autora kojarzę z jakichś antologii. Dobry ogólnie? :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Czerwca 07, 2016, 21:02:03
Dobry. A w niektórych tekstach doskonały. Bierce nie unikał nigdy nadnaturalności, ale jego główny środek dialogu z czytelnikiem to cynizm. Trochę strzelam, ale nie wierze, żeby Cormac McCarthy nie czytał jego tekstów wielokrotnie. Jak chcesz jakiś szybki i dobry strzał, to "Oleum Canis" z "Jeźdźca na niebie" jest idealny. Opowiadanie ma tylko kilka stron, a długo się trzeba po nim zbierać. Ale w ogóle to jest świetny zbiór. "Czy to się mogło zdarzyć?" o wiele mniej mi się podobało, choć zupełnie nie żałuję, że czytałem.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Czerwca 08, 2016, 10:49:59
Ja mam takie zaległości z C&T, że aż mi wstyd. Na jesień muszę szarpnąć ze 2-3 zbiory koniecznie. Będę się wtedy odzywał do was, kogo w pierwszej kolejności będzie trzeba sprawdzić. :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Lipca 22, 2016, 22:26:03
No niestety, jak dla mnie "Nadprzyrodzone" to jeden z najsłabszych tomików w serii. Fatalnie mnie intuicja zawiodła z tym Biercem, ale już po zbiorze "Czy to się mogło zdarzyć?" nie liczyłem na zbyt wiele. Jeszcze bardziej doceniam wcześniejszego Bensona, bo w porównaniu z tym, to "Widzialne i niewidzialne" bardzo dobry poziom prezentują.

Wracając do Bierca, sama makabra, czy ukazanie ludzkich patologii to nie wystarczy aby stworzyć wybitne opowieści grozy.

Czekam na zapowiedzi kolejnych tomików w serii. Raczej wstrzymałbym się z kontynuacją Bierca, a jak już kogoś wznawiać to zdecydowanie pisarzy z początkowych tomików BG, czy choćby wspomnianego Bensona.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Kawka on Lipca 25, 2016, 11:31:27
Niedługo nakładem "C&T" ma się pojawić książka Wojciech Guni pt. "Nie ma wędrowca". Myślę, że warto to odnotować tym bardziej, że wielu krytyków pokłada w nim duże nadzieje :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Lipca 25, 2016, 13:24:53
Tak, czytałem o tym, ma się pojawić na jesień. Oczywiście to bardzo dobrze, że Wojciech Gunia wyda kolejną książkę. Jego opowiadania w "Powrocie" to kawał solidnych, oryginalnych tekstów. Z tymże, mam wątpliwości czy nastrojowo współczesny horror metafizyczny pasuje do serii, gdzie wydawana jest klasyka grozy? Zastanowiłbym się, czy jakoś oddzielnie tego nie wydać np. "metafizyka grozy" , "polski Ligotti" czy coś w tym stylu...


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Lipca 27, 2016, 07:20:28
Wreszcie dotarła do mnie ta Zagłada Sarnathu i tak nietypowo od posłowia rozpocząłem lekture - wzmiankuje tam Maciej Płaza z dużym uznaniem o rosyjskich nowelach grozy. Tak się zastanawiam, czy by Biblioteka Grozy nie zainteresowała się tym w przyszłości? Przyznam, że nic z tej branży jeszcze nie czytałem, ciężko dostępne to jest, jednak wcześniej już Magnis pozytywnie wypowiadał się o grozie Tołstoja...Może by warto spróbować?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Lipca 27, 2016, 14:33:40
Są ze dwie P-I-Ę-K-N-E antologie z rosyjską klasyką grozy. Warto je mieć choćby już dla samej przyjemności posiadania. Ale treści bywa tam też kapitalna. Upoluj sobie na Allegro, na pewno się pojawiają. Czy BG by się tym zainteresowała? Wątpię - jak na razie wszystko w serii to przekłady z angielskiego i pewnie tak zostanie.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Sierpnia 03, 2016, 19:24:31
Wczoraj wrzuciłem na CN, ale ostatnio jestem strasznie nieogarnięty, więc zapomniałem od razu tutaj podesłać:

Pewnym zaskoczeniem dla fanów serii może być najświeższa i najpewniej pierwsza w kolejce książka, której wcześniej w planach wydawnictwo nie posiadało. "Nie ma wędrowca" Wojciecha Guni, znanego naszym czytelnikom ze znakomitego tomiku "Powrót" to rzecz zupełnie niekanoniczna, bo polska powieść w dodatku mająca w Bibliotece Grozy swoją absolutną premierę. Nikt nie powinien czuć się jednak rozczarowany (a znający już twórczość Guni z pewnością nie są) ? ponura mikstura ghost story i weird fiction, jaka zostanie zaserwowana, w niewielu innych miejscach mogłaby pasowałaby tak dobrze. Niedowiarkom i zniecierpliwionym pozostaje czekać do jesieni.

Szczególnie że wydawca obiecał do zimy wydać z dawna zapowiadany tomik Olivera Onionsa. Tłumaczka ma w sierpniu zakończyć prace nad przekładem, więc wszystko jest na dobrej drodze do szerszego zapoznania się z twórczością autora "Wabiącej ślicznotki".

Następny w kolejności jest Le Fanu i jego tom zbierający nieznane jeszcze w Polsce opowiadania grozy: rozproszone oraz ze zbioru "The Purcell Papers". Tutaj data premiery nie jest jeszcze znana. Wiadomo natomiast, że w 2017 roku poznamy twórczość Francisa Marion Crawforda oraz drugi zbiór Arthura Conana Doyle?a. Wydawca nie zapomniał także o "Szalupach Glenn Carrig" W.H. Hodgsona, autora genialnego "Domu na granicy światów" oraz świetnych opowiadań z tomu Tropiciel duchów. Hodgson nie cieszy się co prawda wielką popularnością w Polsce, ale można mieć nadzieje, że ten cenionych choćby przez Lovecrafta Brytyjczyk doczeka się jeszcze kolejnych publikacji.

Osoby nieśledzące zapowiedzi wydawnictwa zachęcamy do zerknięcia także na poprzednie zapowiedzi: http://carpenoctem.pl/wiadomosci/nowosci-z-biblioteki-grozy-wydawnictwa-ct/. Obserwując obecną regularność i częstotliwość wydawania Biblioteki grozy, możemy się czuć spokojni jeśli chodzi o dostępność publikacji klasyków horroru w naszym języku.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Sierpnia 04, 2016, 10:37:40
Zaskoczył mnie ten Gunia, że wyląduje w BG. Wiedziałem, że C&T wydaje tą książkę, ale nie w BG, gdzie przyzwyczaiłem się, że lądują klasycy. Skoro tam ląduje to musi być faktycznie dobry. Zobaczymy. ;)



Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Sierpnia 04, 2016, 15:54:43
Zaręczam, że jest dobry :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Września 02, 2016, 00:11:36
(http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/313000/313309/511373-352x500.jpg)

W położonym na odludziu tartaku zwanym Bazą pracę podejmuje nowy stróż nocny.

Dręczony nienazwaną traumą mężczyzna szybko wnika w historię pełnego tajemnic życia swojego zmarłego poprzednika, świadka dramatycznych wydarzeń z przeszłości.

Tymczasem nadciąga zima, a wraz z nią skryte w zamieci widma; niesione lodowatym wiatrem echa popełnionych tu niegdyś zbrodni. Zima, w której śnieżnych objęciach wędrują ramię w ramię i prawda, i śmierć.

Data wydania : 28 września 2016
Wydawnictwo : C&T


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: hiacynta on Września 02, 2016, 08:34:54
Czekam niecierpliwie  :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Września 02, 2016, 10:46:56
Ładna, klimatyczna okładka. Pewnie wielu nieświadomych będzie myślało, że to jest klasyka. Aż jestem ciekaw kolesia.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Września 08, 2016, 10:37:42
Nawet nie wiedziałem, że popełniłeś taki ciekawy tekst. Powiedz mi tylko, czy Ty tam mi nie spojlerujesz? Bo inaczej będę czekał do ostatniego przeczytanego tomu BG, bo nie chcę Cię zamordować. :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: hiacynta on Września 20, 2016, 08:23:04
Już jest w sprzedaży najnowsza pozycja Biblioteki Grozy. Zachęcam do zakupów  :roll:
http://bonito.pl/k-647213-nie-ma-wedrowca


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Września 22, 2016, 07:31:59
Palce lizać hiacynta, sam jestem bardzo ciekaw jak Gunia się w powieści sprawdzi. Ponadto pod koniec grudnia ma się Onions ukazać :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Października 04, 2016, 20:35:53
Udostępniłem info na facebookowym profilu, udostępniam i tu.

Z nieoficjalnych informacji wiemy, Wojtek Gunia właśnie tłumaczy zbiór opowiadań madame Gertrudy Atherton. Pozycja ta będzie kolejną w naszej ukochanej serii "Biblioteka Grozy" wydawnictwa C&T, przewidzianą do druku w 2017 roku. Tytuł zaproponowany przez tłumacza to "Śmierć i kobieta". Jednak ostateczną decyzję podejmie Paweł Marszałek, wydawca.

Gertruda Atherton pozostaje u nas praktycznie nieznana. Pisarka ta była protegowaną Ambrose Biercea, znała go osobiście. Jej proza pozostaje pod dużym wpływem mistrza, zbieżna z pisarstwem amerykańskiego mizantropa bywa tematyka, sposób ukazywania przemocy. Z tego względu odrzucali ją wydawcy. Literatura ta jest też bardzo feministyczna. Podobnie jak np. Charlotte Perkins, Atherton mocno skupia się na psychologii postaci. Jest więc jedną z prekursorek ?horroru feministycznego?.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Października 05, 2016, 07:33:46
Super, zupełnie autorka nieznana...


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Listopada 03, 2016, 00:46:42
(http://carpenoctem.pl/wp-content/uploads/2016/11/onions-na_opak-340x483.jpg)

"Na opak" Oliviera Onionsa, ukazać ma się w okolicach 5-10 grudnia. W cenie 27zł otrzymacie 232 strony opowiadań jednego z wyżej cenionych klasyków grozy. Zbiór zawierać będzie poniższe opowiadania w przekładzie Katarzyny Maciejczyk.

- Zew pięknej (The Beckoning Fair One)
- Widmo (Phantas)
- Rooum (Rooum)
- Benlian (Benlian)
- Io (Io)
- Wypadek (The Accident)
- Papierośnica (The Cigarette Case)
- Fotel na biegunach (The Rocker)
- Hic iacet? Opowieść o sumieniu artysty (Hic Jacet. A Tale of Artistic Conscience)

Zaś rok 2017 przyniesie nam następujące tomy:
- W.H. Hodgson - Szalupy "Glen Carrig"
- Marion Crawford - Wędrujące duchy
- J.S. Le Fanu - 7 brakujących opowiadań grozy do kompletu
- Arthur Conan Doyle - Igranie ze strachem (8 opowiadań)
- Arthur Conan Doyle - Tajemnica Clomber (powieść)
- W.W. Jacobs - Małpia łapka (8 opowiadań)
- Vernon Lee - Nawiedzenia

Oczywiście należy pamiętać, że kolejność tych zapowiedzi może ulec zmianie. Dla fanów klasycznej literatury grozy trwa jednak wyjątkowo obfity czas.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Listopada 03, 2016, 11:37:26
Tobie chyba tak bardzo zależało na tym Onionie, nie Paweł? Faktycznie taki dobry ?



Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Listopada 03, 2016, 13:16:20
Czytałem tylko jedno jego opowiadanie - było świetne. Wojtek Gunia czytał więcej i napisał bardzo dobrą notkę na ten temat: https://www.facebook.com/labiryntzlisci1/photos/a.356452784457596.1073741828.356401921129349/798623346907202/?type=3&theater

Stawiałbym na to, że będzie to jedna z lepszych rzeczy w serii.

A przyszły rok zapowiada się pięknie. Kilka klasycznych klasyków, jak Doyle czy Le Fanu, kilka potencjalnie mocnych nowości. Najbardziej czekam na Hodgsona, ale Jackobs, Lee i Crawford to mogą być kapitalne rzeczy. Trudno nie kochać tej serii ;)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Listopada 03, 2016, 15:43:18
To prawda, wiele zapowiedzi. Cieszy, że BG się ciągle trzyma. Cieszy mnie też, że Vesper się zabrał za wydawanie klasyki i to w bardzo dobrej formie. To teraz jedyne wydawnictwa, która ta porządnie i rzetelnie się za to biorą. Tylko mi ciągle tu brakuje Blackwooda. :(


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Sharin on Listopada 04, 2016, 18:34:52
Nie pozostaje nic innego jak tylko przyklasnąć powyższym zapowiedziom. Widać, że BG musi mieć wielu sympatyków skoro wydawca nie zwalnia tempa :) Wśród autorów brakuje mi jakichś nowych opowiadań H.H. Ewersa. Ale może kiedyś zostanie to nadrobione.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Listopada 04, 2016, 19:23:39
Wśród autorów brakuje mi jakichś nowych opowiadań H.H. Ewersa. Ale może kiedyś zostanie to nadrobione.

Swego czasu karpie (Paweł konkretnie) zrobiły wywiad z Pawłem Marszałkiem i ten w rozmowie powiedział, że w najbliższym czasie będzie wydawał tylko anglojęzycznych pisarzy grozy bo tych jest - cytuje - "legion" jeszcze do wydania. Z bardziej znaczących nazwisk w ogóle nie znanych u nas, to pewnie May Sinclair, Cynthia Asquith (u nas tylko dwa opowiadania przetłumaczone), Marjorie Bowen, A. M.Burrge (też ze dwa teksty), dwóch pozostałych Bensonów, Margaret Oliphant (bodajże jeden tekst), Vincent O'Sullivan (jeden tekst), Fitz-James O'Brien (jeden tekst). A to tylko wierzchołek góry lodowej.

A z Ewersem z kolei jest tak, że bodajże wszystko zostało onegdaj przetłumaczone na polski przez Przybyszewskich. Zbiory opowiadań, albo pojedyncze nawet opowiadania w wydaniach broszurowych są dostępne po czytelniach czy bibliotekach. "Najwyższą miłość" albo "Damę tyfusowa" można czasem gdzieś po antykwariatach dostać. Generalnie - kto chce, to zna Ewersa. A o wielu pisarzach z tego "legionu" anglojęzycznych to ludzie nie słyszeli nic, nawet dość ogarnięci w temacie. Mnie taka polityka C&T podoba się.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Sharin on Listopada 05, 2016, 08:22:43
A z Ewersem z kolei jest tak, że bodajże wszystko zostało onegdaj przetłumaczone na polski przez Przybyszewskich. Zbiory opowiadań, albo pojedyncze nawet opowiadania w wydaniach broszurowych są dostępne po czytelniach czy bibliotekach. "Najwyższą miłość" albo "Damę tyfusowa" można czasem gdzieś po antykwariatach dostać. Generalnie - kto chce, to zna Ewersa. A o wielu pisarzach z tego "legionu" anglojęzycznych to ludzie nie słyszeli nic, nawet dość ogarnięci w temacie. Mnie taka polityka C&T podoba się.

O wydawaniu tylko anglojęzycznych autorów to nie słyszałem.
Co do Ewersa to trochę czytałem z tych wydań, o których wspominasz ale nie sądziłem że to koniec. Myślałem, że zostało coś jeszcze do opublikowania. Ten facet naprawdę fajnie pisał, więc jak tu nie mieć nadziei na poznanie jego kolejnych tekstów :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Listopada 05, 2016, 14:51:19
A co sądzicie o ghost stories słynnych autorów dzieł literatury pięknej jak Karol Dickens czy Henry James? Przyznam, że tych opowiadań nie czytałem, ale skoro są wydawane po angielsku to może warto by było zainteresować Bibliotekę Grozy - może znane nazwiska zachęciłyby więcej czytelników do lektury?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Listopada 05, 2016, 15:24:12
A co sądzicie o ghost stories słynnych autorów dzieł literatury pięknej jak Karol Dickens czy Henry James? Przyznam, że tych opowiadań nie czytałem, ale skoro są wydawane po angielsku to może warto by było zainteresować Bibliotekę Grozy - może znane nazwiska zachęciłyby więcej czytelników do lektury?

Bardzo dobry pomysł, mam nadzieję że Pan Marszałek kiedyś z niego skorzysta. Dickens oprócz uroczej "Opowieści wigilijnej" miał kilka bardzo "upiornych" tekstów. A Henry James? Cóż, jest lubiany chyba przez polskiego czytelnika. Skoro "poszedł" do BG nie kojarzony z ghost - stories Conan - Doyle czy Gaskell, czy Wharton, to czego nie Dickens czy H, James?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Sharin on Listopada 05, 2016, 15:33:30
Pytanie czy do H. Jamesa nie ma całych praw Prószyński. Obym się mylił :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Listopada 05, 2016, 16:46:25
Pytanie czy do H. Jamesa nie ma całych praw Prószyński. Obym się mylił :)

Nie, przecież James jest w domenie publicznej, czyli jego prawa majątkowe są nie chronione. Mogą mieć co najwyżej prawa do jakiegoś przekładu. Zresztą WAB wydało rok temu "W kleszczach lęku" jako "Dokręcanie śruby"


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Listopada 10, 2016, 14:17:44
Jeśli zastanawialiście się, co będzie w zapowiadanym zbiorze Le Fanu, wydawca informuje:
Roboczy tytuł: "Opowieści z teki pastora Purcella"
- Duch i nastawiacz kości
- Tajemnicza historia irlandzkiej hrabiny
- Osobliwe zdarzenie z życia malarza Schalkena
- Laura Srebrny Dzwoneczek
- Martwy zakrystian
- Prawdziwa opowieść o nawiedzonym domu
- Rozdział z dziejów pewnej rodziny z hrabstwa Tyrone
Tak więc same świeże rzeczy! Za przekład odpowiada Ewa Horodyska.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: wert74 on Listopada 17, 2016, 15:18:41
Odrabiam właśnie zaległości z BG i aktualnie jestem przy Hodgsonie (Tropiciel Duchów).
Jestem nim pozytywnie zaskoczony.
Po Bradburym i Wharton (czytam zgodnie z chronologią ukazywania się poszczególnych pozycji) wreszcie jakaś żywsza akcja. A byłem prawie pewien, że opowiadania będą infantylne.

W sumie to nie o tym chciałem :)

Pod koniec tej książki podane są zapowiedzi.
Wymieniany jest oczywiście Onions (który pojawiał się już w pierwszej książce z serii w 2004 - H.P.L "Zew Cthulhu").

Tytuł zapowiadanej książki Onionsa to "Na pokuszenie" :)

Ciekawy jestem co się zmieniło, czy tłumacz, czy też zbiór?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Listopada 17, 2016, 16:16:54
Odrabiam właśnie zaległości z BG i aktualnie jestem przy Hodgsonie (Tropiciel Duchów).
Jestem nim pozytywnie zaskoczony.
Zazdroszczę Ci :D  Możesz rozwinąć myśl ?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: wert74 on Listopada 17, 2016, 17:02:29
Jest lżejszy :)

Bradbury był strasznie nierówny.
Wharton ok ale stopień zagęszczenia tła psychologicznego momentami mnie męczył.
O ile w "Wieku niewinności" to mi odpowiadało o tyle w krótkich formach uważam, że to się raczej nie sprawdza.

Hodgsona oceniam zatem przez pryzmat dwu poprzednich książek. Jestem po czterech opowiadaniach na razie.
Furtka dla monstrum bardzo mi się podobała.
Wolę żywszą akcję i sam pomysł mieszania konwencji też mi odpowiada.

Ciekawy jestem czy jego pomysły pewnych elementów wspomnianych nazw rytuałów, nawiedzeń (bo trochę się tego pojawia) miały potem swoje odbicie gdzie indziej.

H.P.L wplatał do swoich opowiadań pewne nazwy, odniesienia do innych autorów.
Ostatnio zauważyłem to również w serialu "True Detective" w pierwszym sezonie (pojawia się odniesienie do Króla w Żółci Chambersa). Polecam!

Fajnie potem znajdować pewne ślady, szczególnie jak minęło już wiele, wiele lat :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Listopada 18, 2016, 08:04:18
To fakt, że Bradbury dość nierówny - sam jakoś po kilku utworach przerwałem lekturę z lekkim niedosytem, żeby potem powrócić i mile się zachwycić bo dalej były wyśmienite opowiadania, co mnie zaskoczyło bo w pierwszych tomikach BG to co najlepsze było raczej na początku każdej książki.

Na Wharton nie mogę złego słowa powiedzieć - uwielbiam ten subtelny, psychologiczny styl. "Triumf nocy" to wręcz mistrzostwo w te klocki. Chyba tomik Wharton będzie tym, do którego najszybciej powrócę, mimo że już dwa razy go przeczytałem.

Co do Hodgsona nie podoba mi się konstrukcja czegoś takiego jak 'detektyw od duchów'. To takie infantylne. Na szczęście i tam coś ciekawego się zdarza - nie wiem czy nie ostatni lub przedostatni utwór w tomiku jest dość oryginalny na tle tej całej zabawy w tropienie duchów - "Wieprz" bodajże.

Chambersa wspomniałeś, ten to dopiero nierówny. Ale za "Króla w żółci" a także "Naprawiacza reputacji" należy mu się bardzo wysoka ocena. 


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: wert74 on Listopada 21, 2016, 13:45:21
Utwory Hodgsona są inne, grozy w nich niewiele poza kilkoma momentami (szczególnie ten "Wieprz" zapada w pamięć).
Wbrew temu podoba mi się to podejście bo wprowadza coś unikalnego.
Próbuje stworzyć pewną mechanikę, techniczny opis zjawisk nadprzyrodzonych, co skutkuje teoretyczną możliwością przeciwstawienia się nim. Pewnie, że to zabija grozę, a przynajmniej najważniejszą jej część czyli postawienie w sytuacji beznadziejnej przed czymś, czego nie da się opisać ani zrozumieć (mistrzem tego kierunku jest Ligotti).
Taki zabieg ma jednak ogromny wpływ na rozwój akcji, możliwość poprowadzenia jej w zupełnie innych kierunkach. Coś za coś.

Zauważ, że oba te aspekty z powodzeniem łączył H.P.L.

Co do Chambersa wszelka krytyka zapewniam Cię blednie przy tym co po nim zostało :) i co wciąż żyje.
Usłyszeć w współczesnym serialu jak psychopata mówi do głównego bohatera "widziałem Cię w swoich snach w Carcossie" (czy coś w tym stylu) to jest dopiero przeżycie :)

Dzisiaj przyszedł do mnie J. Connolly "Źli ludzie".
Szukałem tego chyba z 1,5 roku, wszędzie. Znalazłem na OLX :)
Ostatnia rzecz jakiej mi brakowało do kolekcji :)




Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Listopada 21, 2016, 14:41:16
Gratuluje Wercie, ja cały czas tej książki nie przeczytałem, ale czekam na Twoją opinię. Bardzo dobre wrażenie zrobiły na mnie "Nokturyny" Connollego, niektóre opowieści wręcz cudowne. Fajnie że ktoś w dzisiejszych czasach potrafił nawiązać do stylu dawnych mistrzów grozy.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: wert74 on Listopada 25, 2016, 09:25:42
Skończyłem "Złych Ludzi".
Porażka, szkoda czasu na tą książkę.

Kompletnie nie przystaje do serii. "Nokturny" znacznie lepsze.


Tytuł: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Sharin on Listopada 25, 2016, 11:45:54
Porażka. W jakim sensie? Mało ciekawe pomysły czy też może język nie koniecznie dopracowany? I mówimy o całym zbiorze czy może znalazły się jakieś teksty wart uwagi?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: wert74 on Listopada 25, 2016, 11:59:31
To jest powieść (górnolotnie mówiąc) a nie zbiór opowiadań.
Pełno w niej wątków: od kryminalnego przez metafizyczny aż po romansowy (całkowicie zbędny moim zdaniem).
Żaden z nich nie jest według mnie odpowiednio rozwinięty i zakończony.
Connolly namnożył bytów ponad miarę (drużyna Molocha).
Wątek nadprzyrodzony wydaje się, że jest wprowadzony na siłę. Grozy nie ma żadnej.

Akcenty są nie tam gdzie trzeba.
Za dużo i zbyt rozwlekle. Spaprana robota.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: hiacynta on Grudnia 01, 2016, 06:28:33
Onions już w sprzedaży  :roll:
http://bonito.pl/k-90581969-na-opak


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Grudnia 16, 2016, 15:31:20
Nareszcie! Tomik Onionsa to chyba najdłużej wyczekiwana książka w Bibliotece Grozy, gdyż już dawno była zapowiedziana.

Na plan pierwszy wysuwa się pierwsza opowieść ? ?Zew pięknej? znana w dotychczasowych tłumaczeniach jako  ?Wabiąca ślicznotka?. Zdecydowane najlepsze, wybijające się opowiadanie w całym zbiorze. Opowiada o tajemniczym domu, w którym straszy, gdzie można nawet oszaleć. Wprowadza się tam pewien samotny mężczyzna, z zawodu pisarz. Może nieco kojarzyć się z ?Tajemniczym Lokatorem? Algernona Blackwooda, choć w miarę upływu lektury okazuje się, że akcenty są położone zupełnie inaczej.

Kolejne opowieści, to już obniżenie poziomu. Wyraźne obniżenie. Choć każde jest inne, na swój sposób oryginalne, to jednak powtarzającym motywem w wielu utworach jest szaleństwo bohaterów opisywanych zdarzeń.
?Widmo? prezentuje opis wariactwa na morzu pewnego kapitana. ?Rooum? tyczy się bystrego kolegi, który ma pewną słabość... ?Benlian? podobnie. ?Io? pokazuje szaleństwo wrażliwej dziewczyny pewnego studenta. ?Wypadek? to trzymająca w napięciu, psychologiczna gra w restauracji pomiędzy dwoma wrogami z młodzieńczych lat. ?Papierośnica? , sam tytuł wskazuje. ?Fotel na biegunach? ? cygańskie klimaty. ?Hic iacet? opowiada o dwóch artystach, jednym niesympatycznym, co ciekawe z polskimi korzeniami.

Podsumowując, warto sięgnąć po tomik Onionsa, głównie ze względu na pierwsze, najsłynniejsze, solidne, obszerne (około 70 stron) opowiadanie. Generalnie jednak trudno w całym zbiorze doszukać się arcydzieł w zakresie opowiadań grozy. W pewnym momencie podczas lektury ?Zew pięknej? miałem wrażenie, że będzie to hitowy zbiór, zrównanie się z największymi perełkami w serii jak ?Zew cthulhu? Loverafta czy ?Wendigo i inne upiory? Blackwooda. Jednak to był tylko chwilowy impuls, co nie zmienia faktu, że warto sięgnąć po Onionsa. Na pewno będę chciał jeszcze raz przeczytać ?Zew pięknej?.   


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Grudnia 25, 2016, 20:11:47
Gracie, proszę Cie, czy mógłbyś się zastosować do tej grzecznej sugestii administracji?

(...), zostawmy ten temat na dyskusję o samej serii, jako serii. Newsy, życzenia, dyskusje ogólne. Tworząc nowe tematy może jakoś też minimalnie nakręcimy koniunkturę na forum, więcej osób zacznie dyskutować ;)

Po za tym, jest jeszcze argument bardzo praktyczny. Ten temat to już 267 odpowiedzi. Biblioteka Grozy to już kilkunastu pisarzy, ponad dwadzieścia książek (podaje "z głowy" mogą być faktycznie inne liczby). Jeśli do jednego wątku wrzucimy wszystkie nasze opinie o książkach stanie się bardzo nieczytelny, niepraktyczny w korzystaniu. W każdym razie, jak skończę lekturę Onionsa (zostały trzy opowiadania) założę dla niego oddzielny wątek.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Grudnia 26, 2016, 09:03:18
Po za tym, jest jeszcze argument bardzo praktyczny. Ten temat to już 267 odpowiedzi.
Wydaje mi się, że im wiecej odpowiedzi, tym lepiej aby popularyzować Bibliotekę Grozy, to znak, że seria żyje, jest czytana. Co o tym myślicie? Choć oczywiście szanuję Pegazie twój zamysł porządkowo - administracyjny :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Stycznia 07, 2017, 08:18:46
Biblioteka Grozy 2016

"Koszmary" Lovecraft/Heald
"Nadprzyrodzone" Ambrose Bierce
"Nie ma wędrowca" Wojciech Gunia
"Na opak" Olivier Onions

Trzeba przyznać, że seria trzyma się całkiem nieźle. Kilka książek w ciągu roku to bardzo dobry wynik, oby i przyszły rok był tak udany pod względem ilości wydań. Ja najbardziej czekałem na Bierce'a choć tu opowieści nieco mniej mnie zachwyciły niż bym się spodziewał. Największym plusem chyba wszyscy przyznają było wydanie Guni. Choć współczesny pisarz i do tego powieść, mimo że klimaty nieco inaczej rozłożone to jednak książka rewelacyjna, jak najbardziej ryzyko się opłaciło - choć nie wiem czy "ryzyko" to dobre określenia bo już "Powrót" został bardzo ciepło przyjęty. "Koszmary" przy których maczał palce sam Lovecraft to już samo gwarantuje solidny poziom... Onions długo wyczekiwany wreszcie się pojawił, choć może nierówny, ale też jak najbardziej godny uwagi.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Lutego 04, 2017, 23:27:48
Okładka :

(http://katedra.nast.pl/literatura/okladki/szalupy_z_glen_carrig-large.jpg)

Wydawnictwo: C&T
Kolekcja: Biblioteka Grozy
Tytuł oryginału: The Boats of the Glen Carrig
Data wydania: Marzec 2017
Oprawa: miękka
Rok wydania oryginału: 1907

:).


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Lutego 05, 2017, 22:28:33
Dzięki Magnis za wrzutkę. Czytał ktoś tę książkę tzn. w starszym wydaniu? Ja tam po "Tropicielu duchów" za bardzo z Hodgsonem dobrych wspomnień nie mam. Mam nadzieję że to będzie dużo lepsze.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Lutego 06, 2017, 13:17:01
Grocie, nie było wcześniejszego wydania. Dawniej wydano "Widmowych piratów", to inna książka. A "Domu na granicy światów" nadal nie czytałeś? Nawet się nie przyznawaj, wstyd! :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Lutego 07, 2017, 11:25:56
Cieszy mnie cholernie, że powstają kolejne pozycje C&T, bo przez pewien czas miałem wątpliwości co do tego, jak długo te wydawanie klasyki jeszcze potrwa. Żeby tak jeszcze się Vesper wziął za wydawanie nowości w takim stylu, w jakim to robi ze znanymi już u nas klasykami. :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Lutego 07, 2017, 14:58:01
Grocie, nie było wcześniejszego wydania. Dawniej wydano "Widmowych piratów", to inna książka. A "Domu na granicy światów" nadal nie czytałeś? Nawet się nie przyznawaj, wstyd!
No cóż, nie mam nic na swoje usprawiedliwienie...  No może poza tym, że nigdzie nie mogę tej książki nabyć - ani w księgarni, ani w bibliotece. Jednak jak tylko się ukaże wznowienie to obiecuje jak najszybciej kupić :)

====

Ciacho, też się ciesze, że c&t trzyma się nieźle, choć cały czasy wyczekuje na kontynuacje Blackwooda. Te początkowe tomiki serii bardzo poprzeczkę podniosły i teraz już tylko czasami udaje się poziomem zbliżyć do wielkich mistrzów grozy.

A co do Vespera to nie wiem czy to dobry pomysł. Jak weźmie się za nowości, to pewnie nastąpi to kosztem klasycznych powieści gotyckich, a tych jeszcze mam nadzieję, że kilka wyda.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Lutego 07, 2017, 16:02:05
Póki co to wiem, że Vesper wydaje Egzorcystę. A co do Blackwooda to właśnie jego w pierwszej kolejności bym chciał coś nowego. :(


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Lutego 07, 2017, 19:48:13
Ja mam nadzieję, że Vesper na razie rzeczywiście skupi się na wydawaniu takiej "bazy" i zrobią piękne wydania Radcliffe, Walpola, może Hoffmanna (o, bardzo by się przydało), ale też na przykład Shirley Jackson czy "Psychozy" Blocha. Takich rzeczy, które po prostu powinny dostać piękne, ostateczne i dopracowane wydanie. Oczywiście nie narzekałbym też na nowości, choć jestem raczej team Machen niż Blackwood. No i "Dom na granicy światów" aż się prosi o wznowienie (byle tylko nie zepsuto idealnej oprawy graficznej starego wydania).


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Lutego 08, 2017, 14:45:34
Mi wczoraj doszedł Frankenstein opracowany przez Płazę. Miodzio. W książke jeszcze jest Wampi i dwa inne teksty, ale już nie pamiętam.  Wszystko w twardej oprawie. Vesper jest konkretny.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Lutego 08, 2017, 15:52:26
choć jestem raczej team Machen niż Blackwood.
Nie rozumiem? Czy może czytałeś jakieś inne utwory tych pisarzy poza dwoma tomikami wydanymi przez c&t? 


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Lutego 09, 2017, 13:42:17
Po prostu minimalnie bardziej lubię Machena. Mniej zachwyca przy pierwszym podejściu, ale na dłuższą metę jest mi bliższy i bardziej frapujący.
Czytałem powieść epizodyczną Machena "The Three Impostors" (jest odleglejszych planach C&T i naprawdę warto na nią czekać) i baśniową powieść grozy "The Human Chord" Blackwooda. Też kapitalna, momentami przerażająca, choć w większości baśniowa (może nie najlepsze słowo, ale wystarczająco dobre).


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Lutego 10, 2017, 11:34:05
Czemu w ogóle Blakckwooda C&T dalej nie wydaje? Był jakieś przymiarki w ogóle? Przecież on ma kilka dzieł, które jeszcze można by wydać. :(


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Lutego 10, 2017, 12:44:23
Kwestia kosztów praw autorskich.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Lutego 11, 2017, 15:09:22
Po prostu minimalnie bardziej lubię Machena. Mniej zachwyca przy pierwszym podejściu, ale na dłuższą metę jest mi bliższy i bardziej frapujący.
Ja tylko czytałem tomiki Biblioteki Grozy i mam odmienną opinie, ale tylko na podstawie tych dwóch książek. O ile Machen stworzył prawdziwe arcydzieło opowieści grozy - "Wielki Bóg Pan" o tyle pozostałe opowiadania w tomie to już niższy, niekiedy dużo niższy poziom. O tyle w przypadku Blackwooda to cały tomik jest wyśmienity. Choć może jak zapoznam się z większą ilością utworów tych dżentelmenów, w tym powieściami to zmienię zdanie. W każdym razie nie mogę się doczekać.

W razie jakby C&T nie dał finansowo rady, to tak myślę, choć nie wiem czy to dobry pomysł - zachęcić Vespera do eksploatacji? Co myślicie o nowej "Zgrozie w Dunwich", tylko że z nazwiskiem i utworami Blackwooda/Machena? Czy na takie tomisko by się wydawnictwo podjęło? Ostatnio specjalizuje się w klasycznych powieściach grozy, może i opowiadaniami by nie pogardziło?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Lutego 12, 2017, 16:47:05
(...)  zachęcić Vespera do eksploatacji? Co myślicie o nowej "Zgrozie w Dunwich", tylko że z nazwiskiem i utworami Blackwooda/Machena? Czy na takie tomisko by się wydawnictwo podjęło? Ostatnio specjalizuje się w klasycznych powieściach grozy, może i opowiadaniami by nie pogardziło?

Byłoby pięknie, lecz chyba nic z tego. Na Facebooku prowadzę profil poświęcony Klasycznej Literaturze Grozy, Miałem tam ostatnio dyskusje o M. Shelley i jej "The Last Man". Wywołałem Vespera, i wydawnictwo mi napisało: "Marne szanse, to wciąż nie jest dobry czas na wydawanie klasyków w Polsce". Cóż, ja się z tym nie zgadzam, ale chyba to niedobrze zwiastuje wobec planów Vespera....


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Shicho on Marca 14, 2017, 10:52:24
Z Facebooka ("Biblioteka Grozy" wydawnictwa C&T):
Cytuj
"Trzech szalbierzy" Machena trafiło do przekładu i możemy się spodziewać tej powieści epizodycznej w styczniu 2018 (szybko zleci, a naprawdę jest na co czekać), zaraz później będzie niedługa powieść tegoż autora: "Terror".

"Nawiedzenia" Vernon Lee trafią do sprzedaży najpóźniej jesienią i poprzedzone będą oczywiście Hodgsonem (już niebawem), Le Fanu, A. C. Doylem i być może Marion Crawford, jeśli będziecie kupować i chwalić.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Marca 14, 2017, 14:21:55
Super wieści, szczególnie ten Machen jest ciekawy. Czy rzeczywiście jest taki nierówny? Jak sprawdzi się w powieści? Skoro wydawnictwo zdecydowało się na tę formę literacką, to można przypuszczać, że jego opowiadania pozostałe są wyraźnie słabsze? Nie wiem czy dobrze myślę?   


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Marca 15, 2017, 21:54:39
Nie, nie to nie tak. "Trzech szalbierzy" to powieść epizodyczna, czyli taka forma między powieścią a zbiorem opowiadań. Jest to kilka historii, połączonych bohaterami i łączącą je w spójną całość intrygą. Te co ja poznałem z Project Gutenberg spokojnie da się czytać jako oddzielną rzeczy. A wydawnictwo decyduje się akurat na te tytuły, ponieważ "Trzech?" oraz "Terror" są to pozycje znane i ważne, a nie przełożone jeszcze na język polski. I wydaje mi się, że taka jest polityka C&T - dają to co jest "najważniejsze" czyli: omawiane, cytowane i wznawiane na Zachodzie.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Marca 16, 2017, 13:24:04
Nie powiem nic więcej ponad to, że ma być jeszcze jeden Machen na 2018. ;) Ale wieści od C&T jak zwykle nieoczekiwane i ucieszyły, bo akurat tego autor razem z Blackwoodem zdecydowanie za mało u nas.

A ja zakupiłem GUnię. Trochę to dla mnie dziwne, że jest w Bibliotece Grozy, która jest klasyką, no ale chyba nie było go gdzie wcisnąć, a tam najbardziej pasuje.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Marca 16, 2017, 15:05:00
Nie, nie to nie tak. "Trzech szalbierzy" to powieść epizodyczna, czyli taka forma między powieścią a zbiorem opowiadań. Jest to kilka historii, połączonych bohaterami i łączącą je w spójną całość intrygą.
Coś jakby Algernon Blackwood, gdzie bodajże John Silence - badacz zjawisk paranormalnych się pojawia w różnych opowiadaniach - na pewno w "Pradawnej magii".

Nie powiem nic więcej ponad to, że ma być jeszcze jeden Machen na 2018.
Coś chyba ciekawego wiesz łobuziaku, ale nie możesz tego ujawnić z jakiś przyczyn :D

A ja zakupiłem GUnię. Trochę to dla mnie dziwne, że jest w Bibliotece Grozy, która jest klasyką, no ale chyba nie było go gdzie wcisnąć, a tam najbardziej pasuje.
Też mnie to zdziwiło, klimatem nie bardzo Gunia tam nie pasuje, ale książka rewelacyjnie, fajnie płynnie się to czyta, nie tak jak "Powrót" także bardzo dobrze, że go zakupiłeś.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Marca 17, 2017, 12:56:44
Coś chyba ciekawego wiesz łobuziaku, ale nie możesz tego ujawnić z jakiś przyczyn :D

Mogę jeszcze powiedzieć tyle, że będzie to zbiór opowiadań, gdzie kilka będzie z tomu C&T (np. Wielki Bóg Pan), ale sporo nowych. Może też"The Three Impostors"

Cytuj
Też mnie to zdziwiło, klimatem nie bardzo Gunia tam nie pasuje, ale książka rewelacyjnie, fajnie płynnie się to czyta, nie tak jak "Powrót" także bardzo dobrze, że go zakupiłeś.

Nie wiem kiedy to sprawdzę, ale w tym roku na pewno. Dam znać. :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: hiacynta on Marca 18, 2017, 06:34:27
Hodgson już w sprzedaży  :roll:
http://bonito.pl/k-664573-szalupy-z-glen-carrig


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: hiacynta on Lipca 04, 2017, 08:19:11
A już pod koniec lipca "Osobliwe zdarzenia" Le Fanu. Nie mogę się doczekać  :roll:
http://bookmaster.com.pl/ksiazka-osobliwe,zdarzenia-le,fanu,joseph,sheridan-1808963.xhtml


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Lipca 04, 2017, 14:20:19
A to niespodzianka. Czytał ktoś tę opowieść o Shalkenie? Rzeczywiście jest taka dobra?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Lipca 04, 2017, 14:43:01
Dobra wiadomość, ale mogła być lepsza. Wciąż czekam na Blackwooda. :(


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: hiacynta on Lipca 26, 2017, 08:18:30
Le Fanu już w sprzedaży  :)
http://bonito.pl/k-90633112-osobliwe-zdarzenia


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Października 02, 2017, 19:00:14
Zapowiedz :

(http://katedra.nast.pl/literatura/okladki/zagadka_cloomber-large.jpg)

Arthur Conan Doyle (1859-1930) to twórca postaci Sherlocka Holmesa, choć ma w swoim dorobku literackim także kilkanaście opowiadań i dłuższych nowel spod znaku grozy.
?Zagadka Cloomber? wydana została w roku 1889 i ma wiele cech wspólnych z inną powieścią pisaną w tym samym czasie ? ?Studium w szkarłacie?. Ta druga to spotkanie Holmesa z Watsonem, podczas gdy ?Zagadka Cloomber? jest gotyckim thrillerem.
Poznajemy historię dziwacznego generała Heatherstone?a, który zamieszkuje z rodziną na odludziu, w wynajętym domu, Cloomber Hall, i wyraźnie czegoś się boi. Zwłaszcza gdy zbliża się dzień piątego października?
Spisujący relację o tajemniczych wydarzeniach w tamtej posiadłości, młody John Fothergill West ma niełatwe zadanie, bo to, czego stanie się świadkiem, trudno mu będzie wyjaśnić w myśl praw natury?

Wydawnictwo: C&T
Kolekcja: Biblioteka Grozy
Tytuł oryginału: The Mystery of Cloomber
Tłumaczenie: Aleksandra Wolnicka
Data wydania: 27 Października 2017
ISBN: 978-83-7470-357-4
Oprawa: miękka
Liczba stron: 160
Cena: 21,00 zł
Rok wydania oryginału: 1989

 :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Października 03, 2017, 08:01:10
Magnis, nie pomyliłeś tego roku wydania angielskiego - 1989 dopiero? :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Października 03, 2017, 11:42:21
Na katedrze też tak pisali. I pewnie stamtąd to wziął. :P Ale faktycznie, jedna cyferka mu się omsknęła. :) Ogólnie fajnie, że kolejna pozycja BG się pojawiła (i kolejna mi przybyła do zaległości - kiedy ja się za to wezmę?), to takie do machnięcia w dwa wieczory, akurat w tym jesiennym klimacie. :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Października 03, 2017, 18:48:47
Magnis, nie pomyliłeś tego roku wydania angielskiego - 1989 dopiero? :D

Pewnie tam skąd wziąłem był błąd :D.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: hiacynta on Października 18, 2017, 16:26:30
Conan Doyle już w sprzedaży  :roll:
https://bonito.pl/k-90643024-zagadka-cloomber


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Października 19, 2017, 11:59:47
Bardzo dobra recka Marcina o zbiorze Onionsa :)
http://plejbekpisze.blogspot.com/2017/10/na-opak.html



Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Października 19, 2017, 13:44:33
Racja Ciacho, i na stronie głównej też zamieszczona, ale tam chyba mało kto zagląda :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Grudnia 01, 2017, 08:52:08
Na Katedrze info, że C&T zapowiedziało na styczeń 2018 nowego Machena - "Trzech szalbierzy"


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Grudnia 01, 2017, 14:52:34
To będzie ciekawe Ciacho, znaczy nie znam treści, ale sam fakt, że po latach oczekiwań będzie coś Machena to super wiadomość :)


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Grudnia 01, 2017, 20:09:52
Vesper też planował Machena, ale chyba odpuścili jak się dowiedzieli, że C&T będzie wydawać. Zresztą ten HP i Poe i tak mnie bardziej interesują. Ogólnie to z całą BG jestem w dupie od 3 lat. A jeszcze w tych ostatnich 3 latach wydawnictwo tak pocisnęło z kolejnymi tytułami, że już jestem w dupie totalnie i nie wiem kiedy nadrobię braki. A i pewnie w międzyczasie zabraknie już tych książek i będę chodziły po allegro za 3x więcej.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Grudnia 02, 2017, 08:29:33
Vesper też planował Machena, ale chyba odpuścili jak się dowiedzieli, że C&T będzie wydawać. Zresztą ten HP i Poe i tak mnie bardziej interesują.
Nie żartuj, Lovecraft już jest tak wyeksploatowany beletrystycznie, że już pewnie co najwyżej na szrot można liczyć, chyba że wydadzą jakieś jego pisma filozoficzne, czy coś w tym stylu, poezje, ale nie wiem czy Ciebie to by zainteresował... Poe już też Vesper kilka lat temu solidnie i pięknie wydał, Ty masz bodajże te wersje jednotomową a ja trzytomową opowiadań, choć to wydaje się że ta sam liczba utworów... no w sumie jeszcze kilka fajnych opowieści mógłby Vesper wyłuskać :)

Ogólnie to z całą BG jestem w dupie od 3 lat. A jeszcze w tych ostatnich 3 latach wydawnictwo tak pocisnęło z kolejnymi tytułami, że już jestem w dupie totalnie i nie wiem kiedy nadrobię braki.
Ja powiedzmy ten rok mam do tyłu. Niby mało, ale rzeczywiście kilka tomików już poszło, jednak jak się na nie rzucę to podejrzewam iż błyskawicznie nadrobię. Swoją drogą rzeczywiście Paweł Marszałek ruszył z kopyta z serią, pomyśleć, że kiedyś był zaledwie jeden tomik na rok...


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Grudnia 02, 2017, 10:15:59
Ale ja nie mówię, że oleję tego Machena z C&T, bo jego znam tylko z 1 tomu i bardzo chętnie sprawdzę. Po prostu wiem, że Vesper nie był mocno nastawiony na tego autora, bo tam też za lekko z tymi prawami nie ma. W jego przypadku nie wiem czy nie ma skali czasu 3 lata, bo u Blackwooda jest 5. Ale mogę się mylić. Ale jak już wydają tego Poe i HPL, a wiem jak wydają, to po prostu z miejsca się pozytywnie nastawiam. :)

Co do BG to w ogóle chyba nawet przez moment było zagrożenie, że to całkiem upadnie. Nagle jednak nastąpił taki zwrot. Nie wiem, czy to za sprawą innych wydawnictw, które też klasykę wydają (Vesper, Zysk), co zwiększyło świadomość wśród nowych czytelników, czy inny czynnik. Ale fajnie, że zaczęła się ta seria rozrastać.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Stycznia 17, 2018, 18:25:55
Paweł kilka dni temu umieścił na Facebooku uzupełnienie newsa o zapowiedziach C&T.

"Troje szalbierzy" Arthura Machena, jak już informowaliśmy, trafi do sprzedaży na koniec miesiąca. Obiecaliśmy jednak więcej zapowiedzi, więc proszę bardzo:
W kwietniu "Wędrujące duchy" Frances Marion Crawforda, w lipcu Vernon Lee i "Nawiedzenia".
We wrześniu Benson "Pokój na wieży". Tego autora z pewnością pamiętacie z wydanego w 2015 "Widzialnego i niewidzialnego" i może pamiętacie, że drugi tom w mniej więcej tym samym czasie został zapowiedzany. A w Bibliotece Grozy terminy się zmieniają, ale jeśli coś zostało zapowiedziane, to na rynek prędzej czy później trafia ;) Tytułowe opowiadanie to od lat bardzo wysoko oceniane dzieło horroru wampirycznego, już na polski przekładane, ale Ci, którzy narzekali, że zabrakło go w pierwszym tomie, będą zadowoleni. Cała reszta też, bo ten tekst naprawdę warto sobie odświeżyć.
W grudniu (byłby to piąty tom w tym roku!) jest jeszcze szansa na zbiór sześciu nowel grozy Henry'ego Jamesa, w większości nieprzekładnych jeszcze rzeczy (tak żeby już cały zestaw grozy drugiego Jamesa był dostępny po polsku) albo "Małpią łapkę" W. W. Jacobsa, która zawierać ma 13 opowiadań. Ten pierwszy zasłynął jako jeden z wybitniejszych anglojęzycznych literatów, a w kręgach horroru jako twórca przede wszystkim "Dokręcania śruby/W kleszczach lęku", ten drugi szerzej znany jest z tytułowego opowiadania zbioru, które stanowi żelazny kanon horroru.
Kolejne tytuły, które czekają w kolejce do wydania albo do przekładu:
May Sinclair "Uncanny Stories", Gerthrude Atherton "The Bell in the Fog", Rudyard Kipling (13 opowiadań), Arthur Conan Doyle "Igranie z duchami" (7 opowiadań), M.P. Shiel (7 opowiadań), Margareth Oliphant ("Okno biblioteki" i 3 inne jeszcze dłuższe opowieści), a gdzieś miedzy tymi tomami także brakujący Lovecraft: "W górach szaleństwa", który także był już obiecany jakiś czas temu - czyli rok 2019 jest już w zasadzie zapowiedziany tym sposobem!
Czy to wszystko? Z prozy owszem, ale dwie zapowiedzi mogą jeszcze zainteresować fanów poezji: na rynek trafią też wybory wierszy Branwella Bronte i H.P. Lovecrafta, oba w przekładzie Doroty Tukaj. Oba tomy będą miały po około 80 stron i cenę w granicach 15zł. Szczegóły wkrótce!
Dajcie znać, jak podobają się Wam takie zapowiedzi!

EDIT: Paweł chyba zupełnie zapomniał o tym forum....

Zadaliście ostatnio kilka pytań o serię, przekazałem je do wydawcy i poniżej zamieszam odpowiedzi:
1. Czy "Melmoth wędrowiec" Maturina jest w planach wydawnictwa?
"Melmoth" może kiedyś będzie, ale nie w ciągu najbliższych lat - książka jest zbyt obszerna jak na takie małe nakłady.
2. Czy jest szansa na "Liar of the White Worm" Bram'a Stokera?
Ten tytuł może trafić do serii szybciej, ale wtedy, gdy skończą się lepsze literacko teksty, bo ta powieść nie jest wybitnym dziełem Stokera.
3. Wraca też pytanie o kolejne rzeczy Blackwooda.
Czekamy do 2022 roku - trzeba się uzbroić w cierpliwość, ale Paweł Marszałek gwarantuje, że nie będziemy się do tego czasu nudzić! Obecnie koszty licencji są zbyt wysokie.
4. Czy będzie wznowienie "Złych ludzi"
NIE ;) Podobnie z "Nokturnami", kupujcie póki się da, bo znowu rozbija się tu wszystko o koszta, a ani jeden ani drugi tom tak naprawdę nie sprzedawał się w serii rewelacyjnie. Taki Hodgson też nie cieszy się wielką popularnością, więc lepiej kupujcie teraz, żeby nie szukać w przyszłości.
5. Pytanie o poezję.
Branwell Bronte będzie wiosną, Lovecraft prawdopodobnie również, ale późną wiosną.
6. Spoza serii: Czy wydawnictwo wyda pozostałe powieści E.M Forstera (Howards End, Maurycy) lub Virginii Woolf (np. Orlando, Lata)?
"Howards End" ukaże się w kwietniu/maju, "Maurycy" i może jeszcze coś w dalszych planach (zależy od sprzedaży tych trzech pierwszych). A wybrane powieści Woolf też będą - z nowym przekładem "Pani Dalloway" łącznie! Szczegóły wkrótce.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Stycznia 18, 2018, 14:59:55
Sporo tego :) To dowód że seria żyje i ma się bardzo dobrze.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Stycznia 19, 2018, 18:06:06
Co do BG to w ogóle chyba nawet przez moment było zagrożenie, że to całkiem upadnie. Nagle jednak nastąpił taki zwrot. Nie wiem, czy to za sprawą innych wydawnictw, które też klasykę wydają (Vesper, Zysk), co zwiększyło świadomość wśród nowych czytelników, czy inny czynnik. Ale fajnie, że zaczęła się ta seria rozrastać.
Sporo tego :) To dowód że seria żyje i ma się bardzo dobrze.

Jeśli macie rację, to są możliwe dwa  wyjaśnienia zwiększonego zainteresowania BG C&T

(1) Co jakiś czas wśród konsumentów kultury wraca moda na retro. Retro  - kryminały, retro -  fantastyka, retro  - groza wreszcie. Być może taka chwilowa moda na czytanie staroci wróciła właśnie w ostatnich dwóch, trzech latach.
(2) Ktoś w końcu się wziął za marketing wydawnictwa, ?robienie szumu?. Skromnego, bo skromnego ale lepszy taki, niż żaden. Bo przecież C&T z wyjątkową nonszalancją traktowało marketing serii.  Do cholery, oni nie mają nawet strony internetowej! Więc fanpej prowadzony przez Pawła, wiadomości na CN, moja KLG wypełniły -  w jakimś tam stopniu - pustkę absolutną.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Stycznia 20, 2018, 15:49:17
Pasowałoby dojść do informacji o sprzedaży poszczególnych nakładów - starsze/nowsze tomiki. Nie chce być "brutalny" bo niezwykle wysoko cenie sobie tę serię, ale trochę dziwi mnie fakt, że w ostatnich latach coraz częściej tomiki wychodzą, ale jednocześnie mam wrażenie poziom opowiadań się raczej obniżył co może być trochę sprzeczne ze sobą... a może prawa autorskie łatwiej/taniej zdobyć? Marzy mi się aby znawca gatunku Marek Nowowiejski znany z początkowych tomików objął pieczę nad serią ale nie wiem czy to w ogóle jest możliwe...


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Stycznia 20, 2018, 16:11:21
(...) mam wrażenie poziom opowiadań się raczej obniżył (...)

Ukazał się Onions, zbiór genialny po prostu, masz w zapowiedziała rewelacyjną rzecz Machena, a marudzisz o jakimś ?wyraźnym obniżeniu poziomu?? Grocie, proszę Cie. Owszem Bierce był słabszy. Ale weż pod uwagę, że wszystkie lepsze opowiadania zostały już w języku polskim opublikowane. W tomiku Bensona zabrakło legendarnego ?Pokoju na wieży? ? ale to opowiadanie czytaliśmy w dwóch antologiach jakie kiedyś się ukazały! Klasycy pisali nie tylko arcydzieła, ale rzeczy średnie, słabe też się zdarzały. Ja chce znać wszystko, a nie tylko perełki znane nam od dziesięcioleci.

Praw autorskich nie trzeba zdobywać w większości, jako że są to rzeczy do których wygasły majątkowe prawa autorskie. Problem jest tylko z Balckwoodem.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Stycznia 21, 2018, 15:00:56
Ale weż pod uwagę, że wszystkie lepsze opowiadania zostały już w języku polskim opublikowane. W tomiku Bensona zabrakło legendarnego "Pokoju na wieży" ? ale to opowiadanie czytaliśmy w dwóch antologiach jakie kiedyś się ukazały! Klasycy pisali nie tylko arcydzieła, ale rzeczy średnie, słabe też się zdarzały. Ja chce znać wszystko, a nie tylko perełki znane nam od dziesięcioleci.

Ja "Pokoju na wieży" nie czytałem. I przypuszczam, że wielu współczesnych, szczególnie młodszych czytelników też nie. Uważam że uznanie jakie sobie seria zdobyła to przede wszystkim wysoki poziom opowiadań głównie z początkowych tomików, tam gdzie zamieszczane były najlepsze utwory danego klasyka a nie opowieści jeszcze nie publikowane w Polsce (czyli w domyśle słabsze). Owszem dla kogoś takiego jak Ty Pegazie to pewnie nie lada gratka odnajdywać nieznane opowieści, gdyż te najważniejsze już znasz ze starszych publikacji, ale weźmy szerszy na miar na standardowego współczesnego odbiorce, który poprzez Bibliotekę Grozy pierwszy raz styka się ze wspomnianym Bensonem - akurat mnie ten tomik się spodobał, ale jak czytam na wstępie, że brakuje w nim najsłynniejszego utworu grozy tego pisarza no to pewien niesmak pozostaje... Takie niedbalskie działanie mało ma wspólnego z "najwyższym znakiem jakości" a więc hasłem jakim się seria szczyci... Choć oczywiście z drugiej strony zdaje sobie sprawę że najsłynniejsze nazwiska grozy jak HPL czy Blackwood zostały już wydane, więc odpowiednio się oczekiwania zmniejszyły, ale tu chodzi o pewną strategie działania. Wyobraźmy sobie, że 10 lat temu jak seria ruszała zamiast najlepszych opowiadań Lovecrafta z "Zew Cthulhu" wydać wpierw "Nienazwane". Zamiast "Opowieści starego antykwariusza" MR Jamesa pojechać z "5 flakonikami" tylko dlatego bo tego jeszcze w Polsce nie było... Myślę, że to nie jest dobra droga.       


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Stycznia 21, 2018, 20:56:48
Grocie, chyba nie dojdziemy do porozumienia. Jakiego znowu ?młodszego czytelnika? który dopiero co spotyka się z jakimś klasykiem? To nie są odbiorcy tej literatury! Grocie, nie wiem co by było gdyby seria wystartowała 10 lat temu z innymi tytułami. Wiem, że teraz, gdy szukają i wydają rzeczy nie publikowane dotychczas jakoś tam się sprzedają. To co Ty nazywasz ?niedbalstwem? było świadomym wyborem wydawnictwa. I co więcej ? obserwuje dyskusje jakie prowadzą ze sobą czytelnicy serii i mogę Cie zapewnić. To są ludzie którzy są świetnie oczytani w starych antologiach. We wznowieniach rzeczy starych, doskonale znanych polskiemu czytelnikowi, ale w nowej, rewelacyjnej oprawie graficznej specjalizuje się Vesper, czasem takie rzeczy wydaje Zysk. Jasne C&T mogłoby pójść tą drogą, tylko po co? No, właśnie w latach jak startował C&T nie było literalnie nikogo, kto wydawał starocie. Teraz są inne wydawnictwa. Dlatego wtedy mogli sobie pozwolić na wydawanie najsłynniejszych opowiadań HPL czy M. R. Jamesa, teraz nie bardzo jest sens ? szukają rzeczy jeszcze bardziej niszowych.   


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Marca 30, 2018, 14:56:30
Widzę, że wstępniak w Grabińskim będzie Marcina Knyszyńskiego :)

Czy to taka jednorazowa akcja Marcin, czy też planujesz szerszą współpracę z C&T?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Plejbek on Kwietnia 02, 2018, 10:19:15
Jednorazowa. Wydawca odezwał się do mnie na początku lutego bo chciał aby do Grabinskiego wstęp napisał właśnie fan i zwykły czytelnik. Dodatkowo spodobał mu się mój tekst o Grabinskim z Carpe Noctem i fajnie byłoby go wykorzystać. Spotkalismy się, pogadalismy, wybraliśmy 18 opowiadań, ja lekko przerobiłem ten tekst i tak wyszło. Więc dla czytelników Carpe to nie będzie w sumie żadna nowość. A ja osobiście bardzo jestem wdzięczny C&T za zaufanie.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Kwietnia 02, 2018, 14:08:49
Ciekaw jestem na ile te opowiadania będą się pokrywać z tym zapowiedzianym vesperowskim... Dość chyba nieoczekiwanie wyszło, że będziemy mieć podwójne wznowienie Grabińskiego. Jak mi intuicja podpowiada vesper pewnie jakąś potężną cegłę wyda jak Lovecrafta... 


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Plejbek on Kwietnia 02, 2018, 15:04:04
Vesper to 33 opowiadania, C&T 18. Zbiór wspólny to 10 opowiadań, ale nie wiadomo na razie które.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Kwietnia 03, 2018, 14:01:42
Dzięki za info Marcin, a nie wiesz czy jakaś powieść też gdzieś w tych zbiorach będzie przemycona czy same opowiadania Grabińskiego?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Czerwca 12, 2018, 19:38:28
Zapowiadana nowość  F. Marion Crawforda pod tytułem Wędrowne duchy otrzymała ładną okładkę :

(http://katedra.nast.pl/literatura/okladki/wedrowne_duchy-large.jpg)

Wydawnictwo: C&T
Kolekcja: Biblioteka Grozy
Tytuł oryginału: Wandering Ghosts
Data wydania: Lipiec 2018
Oprawa: miękka
Rok wydania oryginału: 1911

 :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Czerwca 13, 2018, 14:34:11
Świetnie wygląda okładka, kolejna pozycja BG, sporo mam już zaległości...

Co takiego śmiesznego Magnis? Czyżby ponad stuletni 'poślizg' polskiej premiery jak przypuszczam po opisie? :D :D :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Czerwca 13, 2018, 19:13:36
No nie, tylko radość z kolejnej pozycji z Biblioteki Grozy :D. Mam pewne zaległości, ale będę musiał nadrobić :).


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Lipca 02, 2018, 22:48:55
(https://esensja.pl/obrazki/okladkiks/368050_wedrowne-duchy_200.jpg)

KAŻDY ZNA ?GÓRNĄ KOJĘ? I ?WRZESZCZĄCĄ CZASZKĘ?, ALE CZAS POZNAĆ RESZTĘ TEKSTÓW Z KULTOWEGO JUŻ ZBIORU OPOWIEŚCI AMERYKAŃSKIEGO MISTRZA GROZY.
Francis Marion Crawford (1854-1909) to amerykański pisarz zaliczany do ścisłej czołówki twórców opowieści niesamowitych. Przede wszystkim jako autor legendarnego opowiadania ?Górna koja?, które trafia zwykle do antologii najlepszych utworów grozy.
Polskim czytelnikom do tej pory znany był także z drugiej słynnej noweli ?Wrzeszcząca czaszka? ? zawartej w tomie ?Opowieści z dreszczykiem. Noc druga?.
Jednak dopiero zbiór ?Wędrowne duchy? (wydany pośmiertnie w 1911 roku), gdzie oprócz tych tekstów zamieszczono pięć innych opowiadań grozy, pokazuje w całej pełni mistrzostwo Crawforda w kreowaniu nadnaturalnych klimatów.

Tytuł   Wędrowne duchy
Tytuł oryginalny   Wandering Ghosts
Data wydania   19 lipca 2018
Autor   F. Marion Crawford
Przekład   Beata Długajczyk
Wydawca   C&T
Seria   Biblioteka grozy
ISBN   978-83-7470-371-0
Format   200s.
Cena   27,?

 :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Lipca 03, 2018, 10:29:23
Beata Długajczyk przekład? Czyżby debiut w BG? Choć nie wiem, bo mam ostatnio zaległości..


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Września 14, 2018, 19:17:59
Zapowiedz :

(http://katedra.nast.pl/literatura/okladki/nawiedzenia_c&t-large.jpg)

Ma ukazać się w październiku :).


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Września 15, 2018, 14:05:18
Patrzę na okładkę i jakby jakaś pornografia pierwsze złudzenie :D

Czytaliście już tego autora? Czy to coś jakby Grabińskiego w stylu, kochanka Szamoty czy coś... ?


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Listopada 29, 2018, 19:36:24
Kolejna zapowiedz wraz z okładką :

(http://i65.tinypic.com/24697yc.jpg)

Z grudnia na przełom stycznia i lutego przesunięta została premiera drugiego w serii zbioru E. F. Bensona, tym razem zawierającego tytułową, klasyczną opowieść wampiryczną, Pokój na wieży, który możecie znać z antologii takich jak O duchach opowieści prawdziwe i kultowego już wampirycznej antologii Pokój na wieży, która od lat jest biały krukiem. Poprzedni zbiór tego autora, Widzialne i niewidzialne mieliście okazję przeczytać w 2015 roku. Za okładkę tym razem odpowiada znana wam Ewelina Barcicka.

Czekam :D.


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Czerwca 11, 2019, 22:01:36
(http://i63.tinypic.com/25prfhx.jpg)

Demon ruchu? Niech Was nie zmyli okładka, tym razem to nie Grabiński, ale brytyjski klasyk najwyższego kalibru, Charles Dickens. Zbiór jego opowieści niesamowitych w przekładzie Violetty Dobosz, trafią do księgarń w okolicach 27 czerwca. A tytułowe opowiadanie to rzeczywiście horror kolejowy, więc wszystko jest na swoim miejscu, autor również. Horror nie stanowił centrum zainteresowania Dickensa, ale radził sobie z nim znakomicie. Mamy nadzieję, że macie ochotę osobiście się o tym przekonać!

Spis treści:
1. O goblinach, które uprowadziły grabarza (The Goblins who Stolen a Sexton)
2. Baron na Grogzwig (The Baron of Grogzwig)
3. Do czytania o zmierzchu (To be Read at Dusk)
4. Duch z pokoju panny młodej (The Ghost in the Bride?s Chamber)
5. Proces o morderstwo (The Trial for Murder)
6. Dróżnik (The Signalman)
7. Kapitan Morderca i układ z diabłem (Captain Murderer and the Devil?s Bargain)
8. Kopia matki (The Mother?s Eyes)

 :D


Tytuł: Odp: Biblioteka grozy wydawnictwa C&T
Wiadomość wysłana przez: maszynistaGrot on Stycznia 04, 2022, 16:05:36
Gdzie kupujecie Bibliotekę Grozy? Przyznam, że od pewnego czasu mam problem, bo ostatnio jakoś w empiku gdzie zamawiałem nie są dostępne kolejne tomiki...