Strony: 1 [2] 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Moja przygoda z twórczością Koontza - jak to się zaczęło?  (Przeczytany 13840 razy)
kujot666

*

Miejsce pobytu:
Działdowo

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #20 : Stycznia 06, 2011, 11:16:11 »

Witam serdecznie fanów Deana! Diabeł 9 Czas żeby i tu skrobnąć parę słów na powitanie. Mam na imię Rafał i jestem również wielkim fanem Koontza, prawie na równi z Grahamem. :haha:  Moja przygoda z jego twórczością zaczęła się w szkole średniej, czyli w latach 90tych. Z Deanem było podobnie jak z Mastim. Miałem kumpla w klasie, z którym trzymaliśmy się dość blisko. Czytał on dużo książek o takiej tematyce, jednak najbardziej cenił Mastertona i Koontza. No i wiecie, jak tak człowiek słuchał prawie codziennie streszczeń książek, to musiał w końcu spróbować coś przeczytać samemu. A że od dawien dawna jestem fanem filmowego horroru i sf, nie trzeba było długo na to czekać. Najśmieszniejsze jest to, że do tego momentu czytałem tylko komiksy (na kilogramy :roll:), nigdy nie przeczytałem żadnej książki. :D Z tego co pamiętam, najwięcej nasłuchałem się o "Złym miejscu". Ten tytuł był tak zachwalany przez kumpla, jakby był arcydziełem literackim.  Tak więc głównie za jego sprawą sięgnąłem po Deana. Jednak pierwszymi tytułami były inne powieści, "Złe miejsce" było bodajże czwarte w kolejności. W małej księgarence na dworcu kolejowym w Działdowie, kupiłem trzy książki Koontza: "Pieczarę gromów", "Grom" i "Ścianę strachu". Nie pamiętam dobrze w jakiej kolejności je czytałem, ale chyba zacząłem od "Gromu". Wrażenie było piorunujące, ciekawy styl łączący różne gatunki literackie. Szalone i pogmatwane akcje powieści, oczywiście nie wszystkich. Także zakochałem się w Koontzie od pierwszego czytania. Po tych trzech tytułach nadszedł czas na "Złe miejsce". Nie pamiętam za bardzo szczegółów, ale książka była bardzo dobra. No i zaczęło się zbieranie kolekcji. Trwało to do pewnego czasu, mam na półeczce 20 pozycji Deana (oczywiście czarne Ambery). Potem nastał u mnie czas posuchy literackiej. Od jakiegoś czasu wróciem do czytania. Na razie kompletuję bibliografię Mastertona, zostało tylko kilka książek do kupienia i około 20tu do przeczytania. Przerabiam całą twórczość Mastiego od początku do końca. Diabeł 9 Jak skończę to biorę się za uzupełnianie biblioteki Koontzami. ;) Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia!
Zapisane

Graham, Dean & Stephen rules!!! ;-) Preston & Child kicks like a mule!:-D
J.Xavier.B
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Białystok




WWW
« Odpowiedz #21 : Stycznia 06, 2011, 14:45:52 »


Witam nową twarz w pokoju Koontza, bo jak sobie podejrzałem [:D], to u Mastertona już starym wyjadaczem jesteś, Kujot :).

Fajnie, że masz pozytywne wrażenia odnośnie prozy Deana - jest więc szansa, że jak się ponownie weźmiesz za jego twórczość, to będziemy sobie mogli pogadać co nieco o jego książkach  :rad2:. I widzę, że zaczynaliśmy podobnie - lata 90-te z serią amberowską i Masterton też gdzieś tam się wkręcił w szyki czytelnicze - z tym że w moim przypadku to było odwrotnie, o ile kiedyś zaczytywałem się powieściami Grahama, tak później zszedł on na dalszy plan wobec mojej fascynacji prozą Koontza  :faja:. Aczkolwiek nie wykluczam za czas jakiś powrotu do Masti'ego - wszak w swojej domowej biblioteczce mam jeszcze kilka jego nieczytanych pozycji - tak jak po latach wyłączności na Koontza [ba, to było prawdziwe zaszufladkowanie się  :haha:] sięgnąłem także i po innych autorów, głównie z nurtu thrillera policyjnego i mrocznego kryminału [Deaver, Beckett, Coben, Chattam i inni] :).

W każdym razie, życzę Ci udanego pobytu na naszym forum i owocnych wrażeń z lektur nie tylko Mastertona i Koontza  :faja:. Do następnego  ;).
Zapisane
Magnis

*




« Odpowiedz #22 : Stycznia 06, 2011, 14:55:46 »

Kujot całkiem dobrze Ci idzie w pokoju Mastiego (sam ostatnio coś tam też piszę :D), więc na pewno chętnie przeczytamy Twoje opinie o książkach w pokoju Koontza :).
Na razie zrobiłem sobie przerwę w czytaniu Koontza, ale na pewno jeszcze do niego wrócę niedługo.Nie mogę nieraz już znaleść niektórych powieści w bibliotekach (chyba się rozpadły ze starości i czytania :o) bo zostają wycofywane ;(.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
kujot666

*

Miejsce pobytu:
Działdowo

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #23 : Stycznia 06, 2011, 15:05:08 »

Zgadza się, już niedługo pogadamy sobie o twórczości Deana bardziej dogłębnie. Diabeł 9 W każdym bądź razie miałem dość długą przerwę i brakuje mi tu czegoś takiego jak w pokoju Mastiego. A mianowicie chronologicznego spisu wszystkich wydanych jego powieści w Polsce, wraz z informacją o wydawnictwach i latach wydania, oraz oryginalnym tytułem. Są tu wątki ułatwiające skompletowanie kolekcji, ale trochę słabo czytelne. No i wydaje mi się, że nie ma w nich ujętych wszystkich powieści Koontza. Chyba, że się mylę, jeśli tak to proszę o wybaczenie. ;)
Zapisane

Graham, Dean & Stephen rules!!! ;-) Preston & Child kicks like a mule!:-D
Magnis

*




« Odpowiedz #24 : Stycznia 06, 2011, 15:11:22 »

Jest założony temat - Galeria polskich okładek gdzie można zobaczyć kiedy i jakie okładki miały poszczególne książki Koontza na przestrzeni kilkunastu lat - od Amberu aż po Albatrosa :).
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
J.Xavier.B
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Białystok




WWW
« Odpowiedz #25 : Stycznia 06, 2011, 15:13:03 »

A i owszem, masz rację, trochę tutaj brakuje takich informacji - na starym forum taki spis skleciłem jakiś czas temu :). Jako opiekun [zbieżność z powieścią Koontza zupełnie przypadkowa  :haha:] tego pokoju, postaram się stworzyć i tutaj takową chronologię, tyle że ciągle brak mi wolnej chwili - ale jest światełko w tunelu, bo akurat ten weekend będę miał wolny, więc spróbujemy powalczyć z historią twórczości Deana  Diabeł 9.

EDIT:

W zasadzie to Magnis mi przypomniał, że po części taki temat już zacząłem tworzyć tutaj, tylko w nieco innym wykonaniu, nie chronologicznie, a alfabetycznie :). Muszę tam jeszcze paręnaście okładek uzupełnić i będzie wątek gotowy :). Dla wszystkiego, przykleję go szpilką u góry pokoju i wówczas będzie bardziej widoczny :) :].

Ale ten chronologiczny też zrobię, żeby nie było, że już spasowałem :D.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 06, 2011, 15:22:38 wysłane przez J.Xavier.B » Zapisane
kujot666

*

Miejsce pobytu:
Działdowo

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #26 : Stycznia 06, 2011, 15:17:55 »

No to OK! :haha: Bardzo ułatwiło by mi to uzupłnienie kolekcji. Także trzymam Cię opiekunie za słowo (nie mylić z Watchersem). Diabeł 9
Zapisane

Graham, Dean & Stephen rules!!! ;-) Preston & Child kicks like a mule!:-D
J.Xavier.B
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Białystok




WWW
« Odpowiedz #27 : Stycznia 09, 2011, 13:47:05 »


Kujot, jeszcze przypomniało mi się o jednej rzeczy :). Aby łatwiej poruszać się wśród obszernej twórczości Koontza, założyłem swego czasu również inny ciekawy wątek pomocniczy - warto skorzystać z zawartego tam spisu, bo można nieraz pogubić się, albo ponownie trafić na tę samą powieść ale pod innych tytułem  :faja:.

W razie czego odsyłam tutaj  :rad2::
http://www.gothamcafe.pl/dean-koontz/powtornie-wydane/
Zapisane
Magnis

*




« Odpowiedz #28 : Stycznia 09, 2011, 13:59:07 »

Xavier super, że robisz spis chronologiczny bo wszyscy na tym zyskają ;).Co do okładek to się nieraz dziwiłem, ze różnią się albo tłem, kolorem lub innym rysunkiem.Nawet nie wiedziałem, że aż tyle jest wersji Amberowskich jego okładek wcześniej :D.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 09, 2011, 14:00:38 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
J.Xavier.B
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Białystok




WWW
« Odpowiedz #29 : Stycznia 09, 2011, 14:10:42 »


Dzięki  :rad2:.

Trochę czasu to zajmie, ale niebawem będzie już porządek w pokoju Deana, a w spisie chronologicznym po kliknięciu na dany tytuł, będzie można od razu przejść do wątku o tej książce, pod warunkiem, że takowy już na forum istnieje  :faja:.
Zapisane
kujot666

*

Miejsce pobytu:
Działdowo

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #30 : Stycznia 09, 2011, 14:39:08 »

Jak jakiś wątek o danej powieści nie istnieje, to niedługo powstanie! Diabeł 9 Niech tylko zabiorę się ponownie za książki Deana. Dzięki za powstający spis chronologiczny Xavier. ;) Wątek o reedycjach przestudiowałem dogłębnie już wcześniej. Także zacząłem już łapać się co nieco w Koontzowej bibliografii. Pozdrówka!
Zapisane

Graham, Dean & Stephen rules!!! ;-) Preston & Child kicks like a mule!:-D
J.Xavier.B
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Białystok




WWW
« Odpowiedz #31 : Stycznia 09, 2011, 14:52:32 »

Jak jakiś wątek o danej powieści nie istnieje, to niedługo powstanie! Diabeł 9

Tak trzymać  :faja:. Wiesz, w zasadzie przy odrobinie [ :haha:] wolnego czasu mógłbym zaszaleć tak jak Wojtek.B u Mastertona - i pozakładać od razu wszystkie wątki powieściowe, jest to jak najbardziej słuszna idea ażeby forumowiczom ułatwić poruszanie się po pokoju danego autora, ale z drugiej strony jestem również zwolennikiem dawania wolnej ręki innym użytkownikom forum, niech się ludzie wykażą, a co!!  :D. Poza tym z reguły mam taką zasadę, że jak zakładam jakiś wątek, to automatycznie lubię skrobnąć słów kilka o swoich wrażeniach, a nie tylko wrzucić opis i okładkę i finito, tyle mnie tu widziano ;). Dużo utworów Koontza z edycji amberowskiej czytałem dawno temu, więc trudno mi tu walić ściemę o fabule, bez ponownej lektury ;). Ale także i niemało starych powieści Deana pamiętam dosyć dobrze, szczególnie tych, które zrobiły na mnie wielkie wrażenie :) :]. W każdym razie ja do dyskusji o starych i nowych utworach tego pisarza zawsze jestem gotów!!  Diabeł 9 Również pozdrawiam  :faja:.

Zapisane
Magnis

*




« Odpowiedz #32 : Stycznia 09, 2011, 15:18:07 »

Wątek o Jedynej Ocalonej (nie Ocalałej :D) założyłem dzisiaj i można go podlinkować do chronologii :).Napisałem też kilka słów o niej i mam nadzieje, że ruszy dyskusja o tej książce :D.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
kujot666

*

Miejsce pobytu:
Działdowo

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #33 : Stycznia 09, 2011, 17:45:47 »

Zgadzam się z tym co napisałeś Xavier w 100%. Jeżeli mam coś napisać o powieści, którą czytałem 15 lat temu, to już lepiej nic nie pisać. Nie pamiętając szczegółów fabuły można odnieść się tylko do ogólników. Czy dana książka była słaba, przeciętna, czy dobra. Najlepiej skrobnąć parę słów po ponownym przeczytaniu i wtedy podyskutować na temat szczegółów. :haha: Jeśli chodzi o wątki poszczególnych powieści, to również jestem za tym, aby sytematycznie forumowicze uzupełnili stan rzeczy sami. Inny autor, inny pokój, to i niech schemat będzie inny niż u Mastiego. Magnis, "Jedyną ocaloną" czytałem i posiadam, ale skrobnę parę słów jak sobie ją odświeżę. ;)
Zapisane

Graham, Dean & Stephen rules!!! ;-) Preston & Child kicks like a mule!:-D
marczewek

*

Miejsce pobytu:
była stolica byłego województwa




mój nik wzion sie od mojego imienia

« Odpowiedz #34 : Lutego 02, 2011, 14:59:15 »

Nie pamiętam kiedy zacząłem, ale pamiętam kiedy czytałem dużo  :roll:
O tuż było to wtedy kiedy albatros zaczął wydawać nowości Koontzowe. Tak koło 2006 roku chyba czytałem seryjnie niemalże. Te od 2003 w górę przeczytałem wszystkie.

Potem wybiórczo starsze pozycje. 100% nie osiągnąłem.
Zapisane

- Klasyka to książki, które ludzie cenią i których nie czytają.
Mark Twain
kujot666

*

Miejsce pobytu:
Działdowo

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #35 : Lutego 02, 2011, 21:24:18 »

Hehe, to zupełnie odwrotnie niż u mnie. Ja skończyłem na "Drzwiach do grudnia". A najnowsza historia Deana to tabula raza, nie znam zupełnie. Pozdrówka! Diabeł 9
Zapisane

Graham, Dean & Stephen rules!!! ;-) Preston & Child kicks like a mule!:-D
J.Xavier.B
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Białystok




WWW
« Odpowiedz #36 : Lutego 02, 2011, 22:15:44 »


Sięgając po Koontza z tego nowego okresu jego twórczości, trzeba być przygotowanym na mocny wiatr zmian  :D. Totalny rollercoaster jeśli chodzi o ów styl w porównaniu do jego starszych dokonań  ;). Niemniej jednak - mimo kilku słabszych pozycji - da się znaleźć porządne, jeśli nie bardzo dobre powieści, jak chociażby "Fałszywą pamięć", "Odd'a Thomasa", "Apokalipsę", "Prędkość" czy "Dobrego zabójcę"  :faja:. To zupełnie inny Koontz, bardziej eksperymentujący fabularnie i stylowo, a przez to nadający swojej twórczości powiewu świeżości - choć wiem, że spotyka się to także z krytyką czytelników tęskniących za klimatem mystery z lat 1980-95 ;). Ale jak to się mówi, wszystkim nie dogodzisz tudzież nie złapiesz stu srok za jeden ogon, bo i znajda się malkontenci, którzy będą narzekać na wcześniejsze utwory Deana, że to schemat, że powielanie pomysłów i brak oryginalności  :haha:. Najważniejsze, by umieć w tym wszystkim znaleźć kompromis, wypośrodkować swoje zdanie i czerpać z twórczości Deana jak najwięcej - sam jestem tego przykładem i ciesze się, że ciągle - po blisko 20-tu latach czytania - mogę pławić się w dorobku literackim swojego ulubionego pisarza  :rad1:.
Zapisane
amerrozzo

*

Miejsce pobytu:
Sosnowiec




« Odpowiedz #37 : Lutego 20, 2011, 02:19:30 »

Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
« Ostatnia zmiana: Lutego 20, 2011, 12:47:09 wysłane przez amerrozzo » Zapisane
kujot666

*

Miejsce pobytu:
Działdowo

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #38 : Lutego 20, 2011, 22:44:40 »

Bardzo ciekawa opowieść amerrozzo! Diabeł 9 Fajnie, że dołączyłeś do pokoju Koontza i to tak aktywnie. Trochę tych pozycji masz już za sobą, ale cała masa jeszcze przed tobą, pozdrawiam! Diabeł 9
Zapisane

Graham, Dean & Stephen rules!!! ;-) Preston & Child kicks like a mule!:-D
J.Xavier.B
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Białystok




WWW
« Odpowiedz #39 : Lutego 20, 2011, 23:30:06 »


Tak jak napisał przedmówca QJ ;), masz Amerrazzo bardzo ciekawe tytuły zaliczone na swoim czytelniczym koncie, z których większość to wielce udane, solidne skonstruowane fabularnie, a przez to cholernie wciągające powieści Deana  :faja:.

Ale jeszcze wiele niesamowitości przed Tobą, także warto kroczyć ścieżką pisaną przez Deana - sięgnij między innymi po "Nieznajomych" i "Intensywność", a myślę, że będziesz cholernie uraczony tudzież porażony  Diabeł 9. Z nowego okresu gorąco polecam zaś "Prędkość", jak dla mnie najlepszy utwór Deana z dekady 2000-10  :faja:.

Pomimo, iż autor tworzy obecnie w zupełnie innym stylu aniżeli twórczość, którą znamy z wydań "Amberu" i jaką większość z nas darzy wielkim sentymentem, to jednak nowa odsłona literacka Koontza też ma wiele do zaoferowania, w której to pisarz udowadnia bogatą różnorodność fabularną swoich utworów i obala opinie o schematyczności swojej prozy  :rad2:.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: