Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Od czego zacząć przygodę z fantasy?  (Przeczytany 4084 razy)
svj

*




WWW
« : Stycznia 01, 2014, 13:46:39 »

Witajcie w Nowym Roku!
Zacznę od razu od konkretu.

Myślę że jak w życiu każdego czytelnika rozmaitej literatury, głównie horrorów i kryminałów, nie licząc oczywiście literatury pięknej, dotarłem do momentu, że chciałbym poznać i poczytać trochę literaturę fantasy.
Sęk w tym, że: ani nie jestem znawcą, ani nie wiem dokładnie co jest swoistym kanonem, od którego wypadałoby zacząć czytać.
Drugi sęk polega na tym, że nie muszę też pilnie opierać się na kanonie, bowiem zależy mi przede wszystkim (jako tematycznemu laikowi) na dobrej, wciągającej jak wir, opowieści, która wessie mnie całego i zapomnę o całym realnym świecie.

A więc do rzeczy: ponieważ jest zima, chciałbym trochę poświęcić czasu na wciągające opowieści, których akcja dzieje się zimą, może w jakiś lodowych krainach (choć nie jest to konieczne, i byleby nie był to Lód Dukaja), może to być jakaś niezbyt rozległa saga (której nie musiałbym czytać przez rok), zależy mi na tym, by na początek nie był to jakiś kaliber zbyt skomplikowanych światów, płaszczyzn, masy imion, ras i nazwisk, bo nie chcę od razu wpływać na głęboką wodę (przeczytałem kilkadziesiąt stron Gry o tron, ale nie wciągnęło mnie: za dużo wszystkiego).

Swoją przygodę z fantasy chcę poznać z dobrej, od niezbyt wymagającej powieści, taka, która pokaże mi świat fantasy w swoim dobrym, wciągającym wydaniu. Powieść sprawdzoną przez wielu. Żebym się nie znudził, nie zamęczył, nie zmordował, ale bym poznał ten gatunek, bym się z nim mile zaprzyjaźnił. Mam nadzieję - na długo.

Jeśli macie jakieś pomysły, propozycje od czego zacząć, to prosiłbym o sugerowanie jakiś tytułów  :)
Zapisane

Master

*

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #1 : Stycznia 01, 2014, 14:15:27 »

Pierwsze, co przyszło mi do głowy po przeczytaniu "fantasy, zima, niezbyt wymagająca i wciągająca", to "Pan Lodowego Ogrodu" Jarosława Grzędowicza (jest to czterotomowy cykl, ale zawsze możesz poszukać w bibliotece pierwszego i zobaczyć, czy Ci przypadnie do gustu).
Temat o Grzędowiczu na forum: http://www.gothamcafe.pl/literatura-groza-i-okolice/jaroslaw-grzedowicz/
Lubimy Czytać: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/139867/pan-lodowego-ogrodu---tom-i

Kolejną rzeczą, którą mogę Ci polecić to "Inne pieśni" Dukaja. Bez obaw, pod względem skomplikowania daleko tej książce do Lodu, choć na samym początku może wydawać się trudna. Jest po powieść przygodowa w świecie funkcjonującym na zasadzie czterech żywiołów Arystotelesa.
Lubimy Czytać: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/3943/inne-piesni

Z innych rzeczy... Jak pytasz o klasykę, to bezapelacyjnie "Władca Pierścieni" - niby truizm, ale czy przyszła Ci do głowy ta powieść?  Diabeł 9

Możesz też spróbować opowiadań o Conanie Roberta E. Howarda (Rebis wydał trzy tomy opowiadań, ale są również dostępne inne zbiory - tak, jakbyś szukał w bibliotece).
Temat na forum: http://www.gothamcafe.pl/literatura-groza-i-okolice/robert-e-howard/

To moje propozycje podane tak "na szybko"  :haha:
Zapisane
Stebbins

*

Miejsce pobytu:
Dorne




WAR is NOT the ANSWER

« Odpowiedz #2 : Stycznia 01, 2014, 16:37:02 »

"Gra o tron"

Wszystko w temacie, możecie zamykać :D

edit:
aaa skoro przeczytales iles stron i sie nie spodobalo... to nie ma dla Ciebie nadziei :D
Zapisane

"Podróż donikąd też zaczyna sie od pierwszego kroku."

(Ch. Palahniuk 'Rozbitek')
Magnis

*




« Odpowiedz #3 : Stycznia 01, 2014, 17:22:09 »

svj na początek sięgnąłbym po fantasy, ale w przygodowym wymiarze. Takim autorem jest David Eddings i trylogia Elenium : Diamentowy tron, Rubinowy rycerz i Szafirowa róża.

http://pl.wikipedia.org/wiki/David_Eddings

Następnie przyjemną trylogią jest Skrytobójca Robin Hobb :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Robin_Hobb

Tim Powers : Wrota Anubisa, Serce Zachodu.

Marion Zimmer Bradley : Mgły Avalonu, Leśny dom.

Gordon R. Dickerson : cykl Smok i Jerzy (lekkie fantasy z humorem) :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gordon_R._Dickson

Glen Cook : cykl Czarna Kompania.

Roger Żelazny : cykl Amber.

I na razie wszystko :).

Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Tathagatha
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Lublin




« Odpowiedz #4 : Stycznia 03, 2014, 09:38:25 »

'Wiedźmin' Sapkowskiego. Może zimy tam niewiele, ale kurna warto.

Btw. - szkoda bardzo, że Gra o tron nie wciągnęła. Mnie z założenia do fantasy nie ciągnie, ale raz na jakiś czas czytam i okazuje się, że jest miłość. Saga Martina pochłonęła mnie całkowicie.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 03, 2014, 09:42:06 wysłane przez Tathagatha » Zapisane

Za każdym razem gdy stawiasz czoło trudnościom, masz znakomitą okazję by zademonstrować bogactwo swojego wnętrza.
Radament

*

Miejsce pobytu:
Kraków




« Odpowiedz #5 : Stycznia 03, 2014, 11:51:04 »

Myślę, że jeżeli ktoś chciałby zacząć od nieco innej fantastyki, niż tej osadzonej gdzieś pomiędzy magią a mieczem, dobrze byłoby polecić książki Marka Hoddera; Dziwna sprawa Skaczącego Jacka, Zdumiewająca sprawa Nakręcanego Człowieka, Wyprawa w Góry Księżycowe - generalnie cały ten cykle. Bardzo porządnie i ładnie napisane powieści steampunkowe. Generalnie chodzi o jakości postaci i fabuły, ale także samego stylu; po ich skończeniu, nie masz wrażenia, że właśnie masz za sobą jakieś czytadło i za niedługo zupełnie o nim zapomnisz. A przynajmniej takie jest moje wrażenie.
No i w polskim wydaniu mają naprawdę ładne okładki ^^
Zapisane

Co to, kto to
Czy to sen czy jawa
Czy to moja chora wyobraźnia
Mandriell
Moderator Globalny

*

Miejsce pobytu:
Częstochowa

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



SHADYXV

WWW
« Odpowiedz #6 : Stycznia 03, 2014, 12:12:36 »



Od siebie polecę:

1. Cykl "Kroniki Imaginarium Geographica" - rewelacyjny klimat, książki z założenia młodzieżowe, jednak ja nie ograniczałbym tylko do tej grupy odbiorców, bo dorosły czytelnik otwarty na fantastykę będzie się chyba lepiej bawił niż taki 15-16 latek. Autor w zręczny sposób miksuje mity, legendy, baśnie, bajki, postaci rzeczywiste z fikcyjnymi łącząc to wszystko w jeden, własny świat.

2. "Hobbit". Idealne wprowadzenie w fantasy w ogóle.

3. Zbiory opowiadań różnych twórców, jak na przykład : "Alpha Team" Szmidta, "4 pory mroku" Palińskiego (choć w obu przypadkach to już inne rejony fantastyki)

4. "Opowieści z Narni" - choć tutaj jest cała masa imion, nazw, miejsc itd. Mimo to, czyta się szybko, dobrze i sprawnie.

5. Cykl "Eragon" - choć to młodzieżówka, która garściami czerpie z innych tworów popkultury.

6. "Ziemiomorze" - nie czytałem, ale wiele osób zachwala i zalicza do kanonu fantasy.
Zapisane

svj

*




WWW
« Odpowiedz #7 : Stycznia 03, 2014, 19:29:23 »

dziękuję Wszystkim za propozycje. kilka z nich mnie naprawdę zaciekawiło.

niestety, wszystko to, co wielotomowe to pewnie przerzucę na odległą przyszłość. póki co chcę jakiś, jak wspominałem, mniejszy kaliber, coś krótkiego.
Zapisane

Zawiany

*

Miejsce pobytu:
Poznań




« Odpowiedz #8 : Stycznia 03, 2014, 21:33:20 »

jak tak to saga o Wiedzmini Andrzeja Sapkowskiego jest idealna, pierwsze dwa tomy to w sumie zbiory opowiadan o wiedzminie a pozostale jasli sie ktos wciagnie (a trudno zeby nie) to juz sama przyjemnosc dopelnienia historii :)
Zapisane
Lizard King

*

Miejsce pobytu:
Ilkeston/Derbyshire




« Odpowiedz #9 : Stycznia 03, 2014, 21:49:20 »

Tolkien
Zapisane
Magnis

*




« Odpowiedz #10 : Stycznia 03, 2014, 22:37:45 »

Chodziło o powieści fantasy. No dobra możesz przeczytać Tima Powersa, ponieważ wymienione przez ze mnie książki nie są z żadnego cyklu. Mogę polecić Glorianę Michaela Moorcocka, Richard Adams Wodnikowe wzgórze, Lin Carter Giganci zmierzchu świata, Paul Anderson Zaklęty miecz, Henry Rider Haggard Pierścień królowej Saby i Eryk Promienooki, Greg Bear Koncert nieskończoności i Wężomag oraz Tad Williams Pieśń łowcy.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Zawiany

*

Miejsce pobytu:
Poznań




« Odpowiedz #11 : Stycznia 03, 2014, 23:06:13 »

ten jak sypnie ogromem autorow i tytulow to klekajcie narody, Magnis Ty to zawsze pelno wszystkiego musisz miec, ksiazek, propozycji i punktow w grach ;P
Zapisane
Wilson

*

Miejsce pobytu:
Katakumby

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #12 : Stycznia 11, 2014, 17:32:19 »

A może coś ze świata Forgotten Realms (Zapomnianych Karin) ? Szczególnie polecam cykl "Legendy Drizzta" choć trochę długi, książki szybko się czyta każda ma po mniej więcej 300 stron. Ogólnie jest to dość lekkie fantasy ze sporą ilością bijatyk ale tez nie pozbawione głębszych przemyśleń.  Mamy tez sporo różnych ras zamieszkujących ten świat. Olbrzymy, kilka rodzai krasnoludów i elfów,gnomy, skrzaty i różnej maści potwory i demony. Jak dla mnie jest to zdecydowany plus.
Tutaj cały spis wydanych u nas książek: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zapomniane_Krainy

Czytałem także sporo pochlebnych opinii na  temat cyklu "Kroniki Królobójcy" sam od pewnego czasu przymierzam się do niego.   
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/7024/imie-wiatru
Zapisane

"Piękno często uwodzi nas na drodze do prawdy."

"Mówienie ludziom, że umierają, pozwala zobaczyć, co jest dla nich najważniejsze. Dowiadujecie się, na czym im zależy. Za co gotowi są umrzeć, za co kłamać."
Radament

*

Miejsce pobytu:
Kraków




« Odpowiedz #13 : Stycznia 12, 2014, 02:52:42 »

FR to bywa różnie... Zdecydowanie nie każdemu podejdzie i można się zarazić. Albo się to kocha albo nienawidzi - przynajmniej z tego co zasłyszałam. Osobiście sięgnęłam po jedną książkę z tej serii (Drizzta) i osobiście miałam ochotę poderżnąć sobie (ewentualnie którejś z postaci) gardło  i gdybym zwyczajnie nie miała zwyczaju kończyć zaczętych książek rzuciłabym ją w kąt gdzieś w 1/3.
Zapisane

Co to, kto to
Czy to sen czy jawa
Czy to moja chora wyobraźnia
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: