Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Peter Ackroyd  (Przeczytany 6307 razy)
Magnis

*




« : Marca 27, 2011, 17:55:51 »




Urodzony 5 października w 1946 roku w Londynie, stiudował na Uniwersytetach Cambridge i Yale.Angielski biograf, prozaik i krytyk zainteresowany historią i kulturą w Londynie.Napisał książki biograficzne o Oscarze Wildzie, Karolu Dickensie i E.S. Eliocie.
Otrzymał wiele nagród za swoją twórczość : Fellow of Royal Society of Literature, Heinemann Award, Somerset Maugham Award, Whitbread Biography Award, Guardian Fiction Prize, Booker Prize for Fiction, Whitbread Novel Award.
Został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego w 2003 roku.
W swoich utworach łączy fikcję literacką z autentycznymi wydarzeniami wprowadzając między innymi postacie historyczne.Pisze thrillery, powieści grozy (opowieści z dreszczykiem) i historyczne.Często również miesza gatunki i stosuje różne formy stylizacji.

Biografia :
The Great Fire of London (1982r.)
The Last Testament of Oscar Wilde (1983r.)
Hawksmoor (Hawksmoor) (1985r.)
Chatterton (1987r.)
First Light (1989r.)
English Music (1992r.)
Dom doktora Dee (The House of Doctor Dee, 1993r.)
Golem z Limehouse (Dan Leno and the Limehouse Golem, 1994r.)
Milton in America (1996r.)
Rękopisy Platona (The Plato Papers, 1999r.)
Sprzysiężenie Dominus (The Clerkenwell Tales, 2003r.)
The Lambs of London (2004r.)
The Fall of Troy (2006r.)
Przypadek Victora Frankensteina (The Casebook of Victor Frankenstein, 2008r.)

Powieść Golema z Limehouse okazała się lekturą ciekawą i posiadającą klimat powieści grozy.Właśnie kończę czytać i kiedy skończę książkę to więcej napiszę :).

Ale zapraszam do podzielenia się opiniami o jego książkach :).
« Ostatnia zmiana: Marca 27, 2011, 18:53:06 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
czarnaJagoda

*

Miejsce pobytu:
Toruń




« Odpowiedz #1 : Marca 27, 2011, 22:36:19 »

Przeczytałam Hawksmoora i Rękopisy Platona.
Hawksmoor - rzecz dzieje się w Londynie w XVIII w. i obecnie, wątek dawny i współczesny przeplatają się ze sobą. Powieść mroczna, z niesamowitym klimatem, wciągająca niczym bagno, aż prosi, by zwiedzić Londyn i zgłębić tajemnice XVIII-wiecznych kościołów. A że po przeczytaniu całości jakby nie do końca rozumiałam o co chodzi, to już inna bajka.
Gorzej trochę z Rękopisem Platona. Gorzej w tym sensie, że choć czytałam nieco po Hawksmoorze (acz też ładnych paręset książek temu), to jeszcze trudniej powiedzieć mi - częściowo z powodu upływu czasu, częściowo z powodu prostej inaczej fabuły - o co tam chodziło. Jedyne, co rzec mogę z całą pewnością to to, że to książka ciekawa. Myślę, że kto czyta(ł) zgodzi się ze mną. Aha, i w przeciwieństwie do Hawksmoora - nie jest to literatura grozy.

Jak się potknę o biografię Wilde'a to pewnie nie omieszkam przeczytać. To głównie z miłości do bohatera biografii.
Zapisane
Filippo

*




« Odpowiedz #2 : Marca 28, 2011, 09:26:07 »

Ja czytałem Hawksmoor, Rękopisy Platona oraz Sprzysiężenie Dominus.
Po lekturze Hawksmoora mam identyczne wspomnienia co czarnaJagoda. Książka jest rewelacyjnie klimatyczna, cholernie wciągająca, ale ja również do końca jej nie rozumiem.
Rękopisy Platona natomiast to jedna z lepszych książek, jakie miałem okazję czytać. Sporo czasu minęło od kiedy miałem z nią styczność po raz ostatni. W najbliższym czasie na pewno ją sobie odświeżę. Pamiętam, że najbardziej spodobała mi się
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
Sprzysiężenie Dominus to pozycja, której prawie nie pamiętam. Najsłabsza z tych trzech na pewno.

Golem z Limehouse czeka w kolejce ;)
Zapisane
Magnis

*




« Odpowiedz #3 : Marca 28, 2011, 14:44:12 »

Cieszę się, że odświerzyłem sobie Golema z Limehouse :).Autor świetnie oddał klimat Londynu w 1880 roku bo w takim czasie dzieje się powieść.Zaułki nędzy, brud i biedota zostały w interesujący sposób ukazane ze wszystkimi akspektami tamtych czasów co sprawiło, ze czuło się podczas czytania klimat tamtego Londynu.Także świat ludzi żyjących tam oraz występujących na scenie został dobrze przedstawiony.
Postacie są dobrze skonstruowane.Dotyczy to również głównych bohaterów John i Elżbiety Cree, których losy śledzi się z zainteresowaniem.Stylizacja powieści z jednej strony to dziennik bohatera, ale znajdziemy także akta sprawy ( wyciągi z niej) i opowieść bohaterki o przeszłości.Wątek dotyczący "Golema"
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
i śledztwo zostały dobrze poprowadzone oraz występuje kilka krwawszych momentów.Wszystko zgrabnie połączono w całość.Wszystko rozwiązuje się pod koniec ksiązki i dowiadujemy się co i jak.Zakończenie jest bardzo dobre :).

Książkę czyta się znakomicie i świetnie został wytworzeny klimat tamtego starego Londynu.Akcja została niespiesznie poprowadzona, klimatem nawiązuje do "opowieści z dreszczykiem" oraz fabuła jest ciekawa i wciągająca.Czas spędzony na lekturze uważam za niestracony.Polecam - ocena 8/10 :).
« Ostatnia zmiana: Marca 28, 2011, 15:09:08 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
czarnaJagoda

*

Miejsce pobytu:
Toruń




« Odpowiedz #4 : Marca 28, 2011, 18:59:38 »

Mnie z Rękopisów Platona chyba najbardziej urzekły domniemania, kimże to takim był Poe. O ile jeszcze gdzieś tę książkę posiadam, warto by chyba odświeżyć.
« Ostatnia zmiana: Września 28, 2014, 21:50:25 wysłane przez czarnaJagoda » Zapisane
Magnis

*




« Odpowiedz #5 : Kwietnia 27, 2011, 19:00:24 »

Dom doktora Dee
Autor poprowadził fabułę dwutorowo, ponieważ z jednej strony mamy współczesny Londyn gdzie bohater powieści dostaje dom w spadku i postanawia się dowiedzieć o nim wszystkiego.Ten wątek został poprowadzony znakomicie.Ale z drugiej strony zabiera nas do dawniejszego Londynu gdzie żył Doktor John Dee i ukazuje jego życie oraz chęć do zdobywania wiedzy.Tutaj autorowi fajnie wyszła historia i dialogi stworzone tak jak się mówiło dawniej.
Postacie zostały dobrze skonstruowane i są ciekawe.Akcja powieści została szybko poprowadzona, powieść trzyma w napięciu od początku, ale lekkiej grozy troszkę też się tutaj znajdzie.Lektura była fajna i wciągająca.Ocena 8/10.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
murhaaja

*

Miejsce pobytu:
Wrock

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



Nox

WWW
« Odpowiedz #6 : Września 25, 2014, 15:10:50 »

Ja przeczytałam Przypadek Victora Frankensteina jakoś w tym roku, chociaż zaczęłam go dwa lata temu ponad. Przerwałam czytanie, bo po oryginale Frankensteina, który mnie niestety znudził niemożebnie, co przyznaję z przykrością, bo to klasyk warty poznania mimo wszystko, miałam trochę dość tej tematyki. Przypadek Victora Frankensteina to taki "tribute", ukłon w stronę oryginału i pani Shelley; coś jak fan-fiction w zasadzie, z tym że z o wiele ciekawszą fabułą i świetnym zakończeniem. W tej powieści Wiktor, żeby sobie zrobić człowieka, buduje specjalną maszynę i skupuje martwa ciała (nielegalnie rzecz jasna), żeby mieć na czym ćwiczyć ożywianie.
Do przeczytania tej książki należy oczywiście znać oryginał, a także, jak to ciągle wszystkim powtarzam, jeśli im polecam tę książkę - zapoznać się krótko z biografią Mary Shelley, tak skrótowo, notatka z Wikipedii wystarczy. Najważniejsze to przeczytać o procesie tworzenia tej powieści i o tym, co się stało inspiracją dla pani Shelley. Potem można czytać i endżoić :D
Świetna książka z jednym z moich ukochanych zakończeń.
« Ostatnia zmiana: Września 25, 2014, 16:03:22 wysłane przez murhaaja » Zapisane

raz, dwa, trzy, Merkury w drugim domu
księżyc, pięć, nic nie może pomóc,
sześć, nieszczęście, Anuszka, siedem, wieczór,
olej, głowa, profesor wszystko przeczuł
---------------------------------------------------
uroczyście przysięgam, że knuję coś niedobrego
Magnis

*




« Odpowiedz #7 : Września 25, 2014, 16:00:56 »

To cieszy mnie taka opinia :). Na razie trochę czytania mam, ale jak obiecałem wezmę się i przeczytam oryginał oraz potem książkę Acroyda :). Polecam inne jego powieści, bo jak co to Acroyd fantastycznie przedstawia stary Londyn, który żyje na kartach powieści, a oprócz tego nieraz nie spiesząc się z wydarzeniami tworzy świetny klimat grozy. Przykładem na przykład jest Golem z Limehouse, który polecam :).
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
murhaaja

*

Miejsce pobytu:
Wrock

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



Nox

WWW
« Odpowiedz #8 : Września 25, 2014, 16:04:28 »

Na pewno się za coś wezmę, jak znajdę :D Na okładce Victora, z tego co pamiętam, napisane jest, że on się biografiami zajmuje, o grozie nic nie pisali, więc nie wiedziałam nawet, że on pisze w tych klimatach :D
Zapisane

raz, dwa, trzy, Merkury w drugim domu
księżyc, pięć, nic nie może pomóc,
sześć, nieszczęście, Anuszka, siedem, wieczór,
olej, głowa, profesor wszystko przeczuł
---------------------------------------------------
uroczyście przysięgam, że knuję coś niedobrego
Magnis

*




« Odpowiedz #9 : Września 25, 2014, 16:16:11 »

Na pewno się za coś wezmę, jak znajdę :D

Dedalusa masz u siebie to pewnie coś znajdziesz. Może też gdzieś w antykwariatach lub taniej książce znajdziesz jego książki :).

Na okładce Victora, z tego co pamiętam, napisane jest, że on się biografiami zajmuje, o grozie nic nie pisali, więc nie wiedziałam nawet, że on pisze w tych klimatach :D

Ostatnio wydali Londyn : Biografia i jest to opasłe tomiszcze o historii Londynu :). Z biograficznych rzeczy praktycznie nic nie wydali oprócz tej jednej o Londynie. Jakby co tutaj jest więcej takich biografii (Utwory niefabularne) :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Peter_Ackroyd

Peter Ackroyd pisze tylko w stylu dawniejszych opowieści grozy czyli nie uświadczymy tutaj flaczków, litrów krwi, bo autor stawia na klimat niż właśnie na masakrę. Niespiesznie prowadzi akcję i zakończenia mi się podobają :).
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
murhaaja

*

Miejsce pobytu:
Wrock

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



Nox

WWW
« Odpowiedz #10 : Września 25, 2014, 16:23:48 »

Właśnie je nie przepadam za biografiami i literatura faktu ogólnie, dlatego po tamtym opisie na okładce sądziłam, że tylko Victor tak temu pisarzowi wyszedł :D
Co do flaczków to mi w miarę obojętne, jeśli ich nie jest za dużo (czyt. gore xD).
A stary, brudny Londyn zawsze ma klimat :)
Zapisane

raz, dwa, trzy, Merkury w drugim domu
księżyc, pięć, nic nie może pomóc,
sześć, nieszczęście, Anuszka, siedem, wieczór,
olej, głowa, profesor wszystko przeczuł
---------------------------------------------------
uroczyście przysięgam, że knuję coś niedobrego
Magnis

*




« Odpowiedz #11 : Września 25, 2014, 16:33:29 »

Właśnie je nie przepadam za biografiami i literatura faktu ogólnie, dlatego po tamtym opisie na okładce sądziłam, że tylko Victor tak temu pisarzowi wyszedł :D

A tutaj niespodzianka :D. Pisze powieści grozy :D.

Co do flaczków to mi w miarę obojętne, jeśli ich nie jest za dużo (czyt. gore xD).

Pisze dlatego, ze część osób może zniechęcić powolne tempo akcji i brak gore :). Nie zrażać się tylko czytać, bo to są bardzo dobre książki :D.


Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
murhaaja

*

Miejsce pobytu:
Wrock

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



Nox

WWW
« Odpowiedz #12 : Września 25, 2014, 16:34:29 »

Przeżyję, kocham Kinga, a u niego też się akcja często rozkręca jak ten żółw ociężały :D
Zapisane

raz, dwa, trzy, Merkury w drugim domu
księżyc, pięć, nic nie może pomóc,
sześć, nieszczęście, Anuszka, siedem, wieczór,
olej, głowa, profesor wszystko przeczuł
---------------------------------------------------
uroczyście przysięgam, że knuję coś niedobrego
Magnis

*




« Odpowiedz #13 : Listopada 13, 2014, 10:16:23 »



Opis :
Zamek Camelot, miecz Ekskalibur, Artur, Merlin, Lancelot, Ginewra, Galahad - któż nie zna tych nazw i imion ze świata mitu? Choć o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu mówi wiele źródeł, najbogatszym z nich, najbardziej znanym i fascynującym jest bez wątpienia Le Morte d'Arthur Sir Thomasa Malory'ego z XV wieku.
Legendę Malory'ego, skróconą, ale niezubożoną, słynny Peter Ackroyd, brytyjski pisarz i biograf,
przekształca w dramatyczną współczesną opowieść. Powołuje do życia świat rycerstwa, odwagi, magii i chwały. Na nowo ze swadą opisuje dzisiejszym czytelnikom złoty wiek Camelotu, niebezpieczną wyprawę po Świętego Graala, miłość Ginewry i Lancelota, zdradę Mordreda. Jak to wcześniej zrobił z Opowieściami kanterberyjskimi Chaucera, znów odkrywa przed nowym pokoleniem czytelników jeden z kamieni węgielnych literatury anglojęzycznej.


Śmierć króla Artura
    Kod: 978-83-7785-172-2
    Dostępność: Jest
    Autor: Ackroyd, Peter
   Wyd. Zysk i Ska
Rok wydania: 2014
Stron: 465
Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
Format: 140x205
Data wprowadzenia tytułu do sprzedaży: 27 października 2014
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #14 : Stycznia 19, 2015, 18:27:30 »



Opis :
Peter Ackroyd powraca do Londynu, tym razem w fascynującej podroży po podziemnym świecie, gdzie fikcja łączy się z rzeczywistością, pełnym szczurów, węgorzy, potworów i duchów. Książka odkrywa przed czytelnikiem zupełnie nowy Londyn, pradawnych źródeł, strumieni, rzymskich amfiteatrów i kryjówek gangów. Autor jest zainteresowany nie tylko ukrytymi śladami londyńskiej przeszłości,  ale również tym, co te ślady - a także sama idea podziemia -  znaczą dla kultury.  W jego ujęciu podziemny świat Londynu to replika miasta.

Tytuł   Londyn podziemny
Tytuł oryginalny   London Under
Data wydania   16 lutego 2015
Autor   Peter Ackroyd
Wydawca   Zysk i S-ka
Gatunek   historyczna, non-fiction
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #15 : Lutego 06, 2016, 19:24:23 »

Daje linka do recenzji o książce Golem z Limehouse :

http://okiem-na-horror.blogspot.com/2016/02/piotr-borowiec-golem-z-limehouse-petera.html#more

 :)
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Master

*

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #16 : Lutego 06, 2016, 21:56:20 »

Magnis, jakbyś był zainteresowany, to wspomnianego przez Ciebie Autora, wyszły w Polsce również książki "Londyn. Biografia" i "Wenecja. Biografia". W sumie historia miast to chyba ciekawy temat - pewnie kiedyś sięgnę ;)
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: