Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Maja Lidia Kossakowska  (Przeczytany 5365 razy)
Moniqee
Moderator

*




« : Września 08, 2010, 14:01:07 »


Autorka fantastyki, z wykształcenia plastyk i archeolog śródziemnomorski. Sporadycznie mag i poetka. Wychowana na klasyce i porządnej literaturze amerykańskiej, czyli Faulknerze, Steinbecku, Hemingwayu, Chandlerze, Cortazarze i Llosie.

Ceni dobrą prozę nowoczesną. Miłośniczka antyku, niezwykłych mitologii, wiedzy tajemnej, szamanizmu i starożytnych artefaktów. Lubi stare westerny, nowe filmy wojenne, środkowe Morawy, awantury arabskie i grillowane krewetki. Przyjaźni się z kotami i końmi oraz lekko zdumiewa fenomenem mrówkojadów. Wykazuje całkowity brak tolerancji wobec chamstwa, głupoty, arogancji, minoderii, pychy i pająków.

Laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla 2006 (ośmiokrotnie nominowana), Srebrnego Globu, Złotego Kota i Śląkfy.

Debiutowała w roku 1997 w magazynie literackim "Fenix".

Autorka bestsellerowego "Siewcy Wiatru" oraz cyklu "Upiór Południa" - czterech mikropowieści, które określa mianem najważniejszych i najpełniejszych opowieści jakie kiedykolwiek napisała.

Strona internetowa: http://kossakowska.efantastyka.pl

źródło informacji: Fabryka Słów
Książki

  • Obrońcy Królestwa, zbiór opowiadań (RUNA 2003)
  • Siewca Wiatru, powieść (Fabryka Słów, styczeń 2004)
  • Zakon Krańca Świata, tom 1, powieść (Fabryka Słów, lipiec 2005)
  • Zakon Krańca Świata, tom 2, powieść (Fabryka Słów, sierpień 2006)
  • Więzy krwi, zbiór opowiadań (Fabryka Słów, luty 2007)
  • Ruda sfora, powieść (Fabryka Słów, sierpień 2007)
  • Siewca Wiatru, powieść, reedycja (Fabryka Słów 2007)
  • Żarna niebios, zbiór opowiadań, reedycja Obrońców Królestwa uzupełniona o dwa nowe opowiadania (Fabryka Słów, sierpień 2008)
  • Upiór południa. Czerń, powieść (Fabryka Słów, lipiec 2009)
  • Upiór południa. Pamięć Umarłych, powieść (Fabryka Słów, sierpień 2009)
  • Upiór południa. Burzowe Kocię, powieść (Fabryka Słów, wrzesień 2009)
  • Upiór południa. Czas mgieł, powieść (Fabryka Słów, październik 2009)
  • Zbieracz Burz, tom 1, powieść, kontynuacja Siewcy Wiatru (Fabryka Słów, luty 2010)
  • Zbieracz Burz, tom 2, powieść, (Fabryka Słów, wrzesień 2010)

źródło informacji: Wikipedia
« Ostatnia zmiana: Września 08, 2010, 14:04:33 wysłane przez Moniqee » Zapisane
lorddemon1991

*

Miejsce pobytu:
Warszawa




WWW
« Odpowiedz #1 : Września 08, 2010, 14:57:48 »

Przeczytałem tylko Siewcę Wiatru - którą uważam za super książkę, dwie pierwsze części Upiora Południa i pierwszy tom Zbieracza Burz.

Wszystko mi przypasowało, ale moim zdaniem t. Zbieracza Burz był zrobiony pod publiczkę. Dużo akcji, mało klimatu z Siewcy i jakoś słaba, bo zupełnie zmieniona psychologia postaci. I za krótka!
Zapisane

"In ancient days, in an ancient world, the Sibyls sung their melodies
But the song is lost, and no one hear when Sibyls speak the words of gods the world is deaf" - Therion
Magnis

*




« Odpowiedz #2 : Września 08, 2010, 15:23:38 »

"Siewca wiatru" jest po prostu świetną książką, którą polecam.A co do "Upiora południa" dwie pierwsze części i czwartą mozna zaliczyć do grozy, a trzecia jest już powieśćią fantasy.Pierwsze spotkanie z nią miałem przy okazji czytania opowiadania w czasopiśmie fantastycznym, które mi się przyjemnie czytało i spodobało :).
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Humungus

*

Miejsce pobytu:
Białystok




« Odpowiedz #3 : Września 08, 2010, 16:08:13 »

Czytałem tylko Upiór Południa. Czerń i szczerze mówiąc książka nie zrobiła na mnie wrażenia. Fabuła prosta jak budowa cepa. W ogóle książka jest bardzo krótka (chociaż ciągnęła się niemiłosiernie). Plusem jest narracja. Pierwszoosobowa, nacechowana emocjami... Nadaje to książce jako takiego klimatu.
Zapisane
lorddemon1991

*

Miejsce pobytu:
Warszawa




WWW
« Odpowiedz #4 : Września 08, 2010, 16:37:12 »

Mi tam Czerń się podobał najbardziej, trochę słaba wersja/ próba naśladowania pisania Palachniuka, ale i tak dobrze. Fabuła moim zdaniem prosta nie była. Szczególnie zakończenie i ani razu mi się nie dłużyła.

edit: nie wiem czemu pani Kossakowska jest w groza i okolice. Powinna być w pozostałe, moim zdaniem. Ponieważ większość jej książek to fantasy i fantastyka.
Zapisane

"In ancient days, in an ancient world, the Sibyls sung their melodies
But the song is lost, and no one hear when Sibyls speak the words of gods the world is deaf" - Therion
crusia
Moderator Globalny

*

Miejsce pobytu:
Poznań




WWW
« Odpowiedz #5 : Września 08, 2010, 20:47:25 »

nie wiem czemu pani Kossakowska jest w groza i okolice. Powinna być w pozostałe, moim zdaniem. Ponieważ większość jej książek to fantasy i fantastyka.

Jak Grzędowicz jest w grozie i okolicach to i Kossakowską można tu zostawić. A jak ktoś ma wątpliwości to niech przeczyta cykl "Upiór Południa", który jest pod wieloma względami majstersztykiem horroru.

Zresztą jestem wielką fanką "Czerni", której fabuła wcale nie jest prosta jak konstrukcja cepa (:P), tylko jest pięknym przykładem inspiracji postkolonializmem. Jak się trochę na ten temat poczyta to potem inaczej się tę opowieść odbiera... No i ten język - narkotyczny, gorączkowy. Nawiązania do Palahniuka są, ale Kossakowska go wcale nie chciała naśladować, to widać. A z kolei "Pamięć umarłych" to świetne połączenie westernu z horrorem. Dwie pozostałe już na mnie takiego wrażenia nie zrobiły, ale chyba tylko dlatego, że te pierwsze były tak dobre. "Burzowe kocię" odrobinkę kulało fabularnie, a w "Czasie mgieł" nie przypadło mi do gustu zakończenie.
Zapisane
lorddemon1991

*

Miejsce pobytu:
Warszawa




WWW
« Odpowiedz #6 : Września 08, 2010, 23:20:00 »

Tak, ale pan Grzędowicz wszędzie wsadza horror. Znajdziesz go głównie w Księdze Jesiennych Demonów, ale też drugim zbiorze opowiadań jak i PLO.

i podobnie robi Kossakowska, przeczytaj chociażby "Rudą Sforę". koniec offtopa - crusia
« Ostatnia zmiana: Września 09, 2010, 11:16:43 wysłane przez crusia » Zapisane

"In ancient days, in an ancient world, the Sibyls sung their melodies
But the song is lost, and no one hear when Sibyls speak the words of gods the world is deaf" - Therion
czarnaJagoda

*

Miejsce pobytu:
Toruń




« Odpowiedz #7 : Września 09, 2010, 14:04:25 »

Przeczytałam tylko Upiora Południa. Owszem mogłabym się porozwodzić nad każdym tomem z osobna i o tym, jakie wrażenie na mnie zrobił, poporównywać jeden z drugim a kolejne z poprzednimi, ale wolę skupić się na Upiorze jako na całości. A całość pokazuje jak zdolną pisarką jest Kossakowska. Potrafiła napisać cztery mikropowieści - każdą w innym stylu, czerpiącą inspirację z innych źródeł niż poprzednie i w każdym stylu zdaje się czuć jednakowo dobrze. Choć oczywiście nie wszystkie tomy oceniam równie wysoko, moim nieskromnym dwa pierwsze zdecydowanie lepsze niż dwa kolejne, ale jak już Crusia wspomniała - niewykluczone, że po prostu te dwa ostatnie tracą w porównaniu z pierwszymi. A może po prostu dlatego Czerń i Pamięć umarłych zdają się być lepsze, bo my tu głównie z grozie gustujemy, a tej w Burzowym kocięciu i Czasie mgieł jakby zdecydowanie mniej. W każdym razie z uwagi na powyższe Upiora jako całość oceniam zdecydowanie wyżej niż wynikałaby to ze średniej arytmetycznej ocen poszczególnych tomów.
Zapisane
crusia
Moderator Globalny

*

Miejsce pobytu:
Poznań




WWW
« Odpowiedz #8 : Września 09, 2010, 14:18:58 »

A może po prostu dlatego Czerń i Pamięć umarłych zdają się być lepsze, bo my tu głównie z grozie gustujemy, a tej w Burzowym kocięciu i Czasie mgieł jakby zdecydowanie mniej.

No kiedy właśnie "Czas mgieł" to przecież też rzecz mocno w klimacie grozy - psychiatryk, zjawy, a jednak jakoś blednie przy dwóch pierwszych Upiorach.

I zgadzam się z tym, że "Upiór Południa" zyskuje, gdy się go rozpatruje całościowo. I aż żal, że FS nie wydała tego w jednym tomie... ale oni zrobią wszystko, żeby wyciągnąć od ludzi jak najwięcej kasy... I nawet świetna oprawa graficzna niczego nie zmienia...

Moim skromnym zdaniem jedna z najbardziej oryginalnych rzeczy w polskiej fantastyce. I szkoda, że fandom kompletnie "Upiora" nie docenił. Pewnie głosy w plebiscytach rozłożyły się na cztery...
Zapisane
lorddemon1991

*

Miejsce pobytu:
Warszawa




WWW
« Odpowiedz #9 : Października 04, 2010, 19:58:31 »

Moja ocena Zbieracza Burz t.2 na lubimyczytać.pl:

Dobry, ale nie wyśmienity. Piękny, ale nie równy boskości. Taki jest Zbieracz Burz. Słabszy niestety od Siewcy Wiatru, ale jednak dobry. Wystarczająco? Sam nie wiem, dla mnie tak. Całość oczywiście ratuje tom 2, ale nie wszystko. Zostają miejsca, momenty itd, które mnie wkurzają i wkurzać będą gdy kiedyś może powrócę do tej książki, bądź powróci ktoś z mojej rodziny/przyjaciół i będzie chciał o niej porozmawiać. Jednak spodobał mi się ZB t.2 jest pełen kontrastów, bardzo fajnych kontrastów. Mam nadzieje, że pani Kossakowska uraczy nas jeszcze kiedyś jakimiś, może nie książkami, ale opowiadaniami ze świata Świetlistych i Głębian. P.S. dużym plusem, są fajne krótkie wierszyki, a minusem zmiana narracji na drugą osobę. Trochę to w pewnym momencie wkurzało, ale nie przeszkadzało w odbiorze.
Zapisane

"In ancient days, in an ancient world, the Sibyls sung their melodies
But the song is lost, and no one hear when Sibyls speak the words of gods the world is deaf" - Therion
crusia
Moderator Globalny

*

Miejsce pobytu:
Poznań




WWW
« Odpowiedz #10 : Października 23, 2010, 12:52:28 »

Na Coperniconie Maja powiedziała, że na pewno jeszcze wróci do grozy, bo bardzo lubi ten gatunek i "Upiora Południa" uważa za swoją najlepszą książkę. Dodam tylko, że całkowicie się z tą opinią zgadzam :)
Zapisane
Magnis

*




« Odpowiedz #11 : Grudnia 12, 2010, 20:37:03 »

Zbieracz burz część pierwsza jest średnią powieścią, której fabuła została potraktowana by po przez różne wydarzenia jak pościgi, bójki i spiski szła do przodu.Ale zabrakło mi jednak czegoś więcej żeby stała się jak Siewca wiatru bardzo dobrą powieścią bo niestety pomysł nie został tutaj moim zdaniem do końca wykorzystany.Czyta się jednak całkiem fajnie.Ocena 6/10.

Druga część Zbieracza burz jest już lepsza i widać bardziej dopracowana niż część pierwsza.Mamy ciekawą fabułę, w której nie chodzi już tylko ukazanie różnych bójek i pościgów żeby popchnąć akcję do przodu.Jest ona bardziej dopracowana i fajnie poprowadzona.Przygody Abbadona zostały w ciekawy sposób przedstawione i śledziłem jego przygody z zainteresowaniem.Także postacie Lucka alias Lampki, Asmodeusza (alias Zgniły Chłopiec), Gabriela, Rafała i innych aniołów zostały w ciekawy sposób ukazane i są dobrze skonstruowane.Jednak brakuje tutaj trochę powiewu świeżości bo jednak niektóre rozwiązania były zastosowane w poprzedniej książce autorki, ale i tak się ją całkiem fajnie czyta.Ocena 7/10 :).
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
lorddemon1991

*

Miejsce pobytu:
Warszawa




WWW
« Odpowiedz #12 : Grudnia 12, 2010, 20:42:09 »

Mam podobnie Magnis. 2 lepsze niż 1. Tyle, że ja dam dodatkowe 0,5 za te fajne kontrasty. Szczególnie zakończenie było super:) przynajmniej dla mnie. Niektóre wątki nie zostały dokończone
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
więc jestem ciekaw czy będzie coś jeszcze, może jakieś opki?

A teraz podobno Maja pisze space operę - moim zdaniem w jej wykonaniu będzie to epickie.
Zapisane

"In ancient days, in an ancient world, the Sibyls sung their melodies
But the song is lost, and no one hear when Sibyls speak the words of gods the world is deaf" - Therion
Magnis

*




« Odpowiedz #13 : Grudnia 13, 2010, 10:39:49 »

Właśnie ten wątek został niedokończony co masz w spojlerze, a chciałem się dowiedzieć co z tego wyniknie i jak potoczą się ich losy ;).Możliwe, że Maja wróci do tematu kiedyś w następnej powieści, na którą czekam z niecierpliwością :].

EDYCJA

Będzie wznowienie powieści Ruda sfora :).



Opis książki :
Ruda Sfora spopiela Świat i Zaświaty

Naznaczona rdzą zakrzepłej krwi, potężna butą i nienawiścią, niszczy wszystko. Niczym ludzkość opętana bratobójczymi walkami w imię kolejnego czegoś tam...
Do desperackiej walki o przetrwanie stają: młody szaman na kulawym, gadającym koniu, pieśniarz - wojownik ze szponem w sercu, harda półbogini i kościej - tupilak, który miał być bardzo zły...ale nie umiał.

      
data wydania:    styczeń 2011
ISBN-13:    978-83-7574-322-7
wymiary:    125 x 195
liczba stron:    488
oprawa:    miękka
seria:    Bestsellery polskiej fantastyki
cena:    34.90

:)


« Ostatnia zmiana: Grudnia 13, 2010, 22:25:37 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
lorddemon1991

*

Miejsce pobytu:
Warszawa




WWW
« Odpowiedz #14 : Grudnia 13, 2010, 22:35:16 »

Jakoś nie mogę się przekonać do tej książki. Może teraz jak będzie wznowienie to ją kupię i będzie gt. Jestem tylko ciekaw czy w te 34.90 wliczony jest vat...
Zapisane

"In ancient days, in an ancient world, the Sibyls sung their melodies
But the song is lost, and no one hear when Sibyls speak the words of gods the world is deaf" - Therion
Filippo

*




« Odpowiedz #15 : Lutego 17, 2011, 09:13:58 »

Skończyłem wczoraj Czerń z cyklu Upiór południa. Szerzej będę się mógł wypowiedzieć, kiedy przeczytam cały cykl, natomiast o Czerni powiem tylko, że bardzo mi się spodobała. Było duszno, gorąco i cholernie dziwnie, ale przy tym przekonująco. Cała ta historia, miejsce akcji, bohater i wszystko inne było... nasuwa mi się tutaj wyrażenie użyte przez crusię gorączkowe i narkotyczne. Powieść oczywiście jak najbardziej na plus. Zobaczymy, co przyniosą kolejne części.
Zapisane
Filippo

*




« Odpowiedz #16 : Marca 07, 2011, 10:13:06 »

Skończyłem cały cykl Upiora Południa. Jakby nie było, jest to jedna z ciekawszych propozycji literatury grozy na polskim rynku. Całkiem, całkiem wyszedł ten eksperyment i Kossakowskiej i Fabryce (pomijając cenę). Faworytem UP jest Czerń - świetny klimat, język, styl i cała historia. Narkotycznie, gorąco i duszno. Rewelacja! Pamięć umarłych to też niezła historia. Podobało mi się połączenie świata westernu i grozy. Bez zachwytu, ale całkiem niezłe. Burzowe kocię - absolutna pomyłka cyklu. Opowieść, która natychmiast po przeczytaniu wyparowała mi z głowy. Nie mój klimat, wszystko chaotyczne i jakieś nijakie. Zdecydowanie najgorsza część. Czas mgieł nie przekonała mnie ta historia. Niby wszystko jest, ale jakoś tak nie do końca. Miło wspominam klimat.
Cały cykl oceniłbym na 7/10. Trzy bardzo przyzwoite opowieści i niestety jedna, która ciągnie w dół. Tak czy inaczej warto zapoznać się z całością.
Zapisane
lorddemon1991

*

Miejsce pobytu:
Warszawa




WWW
« Odpowiedz #17 : Marca 11, 2011, 20:03:13 »

Jednak się przekonałem i kupiłem i nawet zacząłem czytać Rudą Sforę. Po 1 rozdziale jest bardzo fajnie. Zobaczymy jak będzie dalej :D
Zapisane

"In ancient days, in an ancient world, the Sibyls sung their melodies
But the song is lost, and no one hear when Sibyls speak the words of gods the world is deaf" - Therion
Magnis

*




« Odpowiedz #18 : Października 06, 2011, 14:50:57 »



Opis :
Naprawdę nie chcecie się zdrowo pośmiać? Zobaczyć, w jak absurdalnym, zabawnym i dziwacznym świecie przyszło nam żyć? Nie macie ochoty doskonale się bawić, a jednocześnie zdziwić, zirytować, ocknąć, zrozumieć i zastanowić? Nie chcecie pomyśleć? Jeśli nie, to nawet nie bierzcie do łap tej książki. Bo kiedy już zaczniecie, nie będzie odwrotu. Spojrzycie na Międzygalaktyczną Unię Światów oczami Hermoso Madrid Ivena, najbardziej nieznośnego, niepoprawnego politycznie, ironicznego i inteligentnego szefa kuchni od czasu Wielkiego Wybuchu. Oczami prawdziwego Ziemianina. I niech mnie Czarna Dziura pochłonie, jeśli drań nie ma czasem racji!
? Oleisty Brunatny Odłamek, satyryk, recenzent, felietonista ?Stowarzyszonych w imię prawdy i radości?, Zew Uwielbienia planety Tritonia.

Tytuł   Grillbar Galaktyka
Autor   Maja Lidia Kossakowska
Wydawca   Fabryka Słów
ISBN   978-83-7574-672-3
Format   125×195mm
Cena   37,80
Data wydania   22 października 2011

:)
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #19 : Marca 30, 2014, 16:19:17 »



Opis :
Sztuka walki - najważniejsza ze sztuk?
Nie ma ucieczki przed przeznaczeniem. Mroczny cień śmierci wyłania się z każdą chwilą, niespodziewanie.
Samotna wędrówka gościńcem i krótki wypad do karczmy w sekundę może odwrócić porządek świata.
I tylko jeden człowiek potrafi zachować spokój. Nawet w trakcie ostatecznej próby.
Walki o życie ze wściekłą jak wulkan psychopatyczną Mariko.
Porywające, pełne intryg starcie klanów podkreślone szkarłatnym cięciem katany.

Autor : Maja Lidia Kossakowska   
Wydawnictwo:  Fabryka Słów , 11 Kwiecień 2014
ISBN:  978-83-7574-727-0
Liczba stron: 448
Wymiary: 125 x 190 mm

:)
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: