Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kazimierz Kyrcz Jr, Robert Cichowlas  (Przeczytany 3113 razy)
Paweł Mateja

*




« : Lutego 27, 2011, 01:35:06 »

(tu będą zdjęcia jak ImageShack przestanie mi strzelać fochy)

Robert Cichowlas (ur. w 1982 r. w Poznaniu) ? polski pisarz, specjalizujący się w horrorze.

Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor zbiorów opowiadań i powieści, redaktor, publicysta, recenzent. Publikował w prasie (Czachopismo, SFFiH, Magazyn Fantastyczny), Internecie (Carpe Noctem, Nowa Gildia, Fabrica Librorum) i antologiach grupowych (Trupojad, Białe szepty, City 1, Czarna kokarda). Współpracuje z e-zinem Grabarz Polski.

Najnowsze publikacje to zbiór opowiadań Sępy napisany z Jackiem Rostockim (Fabryka Słów, 2009), antologia Twarze Szatana, napisana z Kazimierzem Kyrczem (Grasshopper, 2009) i napisane również z Kyrczem powieści Siedlisko, Koszmar na miarę oraz Efemeryda.



Kazimierz Kyrcz, Jr (ur. 1970 w Krakowie), polski pisarz fantastyki i horroru, poeta i recenzent. Swoją twórczość ? pisaną często w duecie z młodszymi autorami fantastyki ? określa mianem "miejskiej grozy"[1].

Przesiąknięta brutalnym naturalizmem w obrazowaniu psychiki ludzkiej twórczość Kyrcza zebrana została dotychczas w dwóch zbiorach opowiadań. Akcja większości z nich rozgrywa się w realiach współczesnego Krakowa.


Wspólnie napisane książki:
  • Wszystkie twarze szatana (zbiór opowiadań) - 2009 - Grasshopper
  • Siedlisko - 2009 - Grasshopper
  • Koszmar na miarę - 2010  - Grasshopper
  • Efemeryda - 2011 - Oficynka



Krycz, Cichowlas to dosyć popularny i płodny literacko duet. Na swoim koncie mają panowie trzy powieści i zbiór opowiadań wydanych w przeciągu dwóch lat. Na temat ich twórczości słyszałem opinie i bardzo pozytywne i nieszczególnie radosne. Sam po lekturze ich najnowszej powieści - Efemerydy staję gdzieś po środku. To w gruncie rzeczy ciekawa lektura, mająca charakter, ciekawy pomysł i dająca sporo rozrywki, z drugiej strony nie jest wolna od błędów i banału. To podszyty surrealizmem horror o pilocie samolotu pasażerskiego i rozpadającym się w około niego świecie. Zaczyna się dosyć klasycznie, "blokowiskowo" a im dalej, tym bardziej panowie idą w absurd i psychodelę. Wychodzi im to raz lepiej raz gorzej. Finał powieści pozostawia niedosyt.

Wielkim fanem tandemu raczej nie zostanę, ale zaciekawili mnie na tyle, że na pewno jeszcze sięgnę po ich twórczość - choć też nie pali mi się szczególnie od tego.
« Ostatnia zmiana: Lutego 27, 2011, 01:36:56 wysłane przez Paweł Mateja » Zapisane
lorddemon1991

*

Miejsce pobytu:
Warszawa




WWW
« Odpowiedz #1 : Lutego 27, 2011, 16:17:53 »

Ja jak na razie przeczytałem tylko "Twarze Szatana" ale muszę przyznać, że nie całe (zostały mi jakieś 2-3 opowiadania). No nie jest źle, ale opowiadania panom jakoś średnio idą. Ocierają się o wszechobecny kicz. W czasie czytania ich opowiadań miałem częste myśli, że czytam jakiś scenariusz/tekst z horrorów klasy B, jak nie "C"... Nie zachwycili mnie zbyt mocno, ale tez jakoś nie zniechęcili. Jest średnio.
Zapisane

"In ancient days, in an ancient world, the Sibyls sung their melodies
But the song is lost, and no one hear when Sibyls speak the words of gods the world is deaf" - Therion
Król Artur

*

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



Let's tango bitch!

« Odpowiedz #2 : Lutego 27, 2011, 17:08:39 »

Wspomnianego duetu najbardziej podobały mi się powieści Koszmar na miarę oraz Siedlisko. Jako czysto rozrywkowe horrory moim zdaniem sprawdzają się bardzo dobrze. Mi osobiście styl pisania autorów przypadł do gustu. Na pewno jak trafię na kolejnie książki to z chęcią przeczytam. 
Zapisane
kujot666

*

Miejsce pobytu:
Działdowo

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #3 : Sierpnia 22, 2014, 22:02:04 »

Widzę, że o Robercie i Kazimierzu totalnie tu zapomniano, byli już na ostatniej stronie tego bałaganu. :D
   Jakiś czas temu przerobiłem "Sępy" duetu Cichowlas/Rostocki, a kilka dni temu "Efemerydę". O ile zbiór opowiadań skutecznie wyleciał mi już z makówki (a kilka opowiadań było naprawdę niezłych) Diabeł 9, to historia pilota Boeinga jest jeszcze całkiem świeża.
Z tymi samolotami jest chyba coś na rzeczy, bo to już drugi tekst Roberta z lotnictwem cywilnym w tle. Jednak w ogólnym rozrachunku "Zasiedlenie" podobało mi się bardziej (choć to tylko krótkie opowiadanie).
   Pomysł jest ciekawy, jakoś się to czyta, ale czegoś tu brakuje. "Efemeryda" nie jest długa, a potrafi trochę przynudzić. Z kolei w końcówce nie można autorom odmówić wyobraźni, zaserwowali w niej prawdziwy gabinet osobliwości. Problem właśnie w tym, że gryzło mi to się z pierwszą częścią książki.
   Nie wiem czy tylko ja tak mam, ale gdzieś między wierszami przemykały mi tu Kingowe "Langoliery". Ciekawe czy to zbieg okoliczności, czy zamierzony efekt? W porównaniu do składowej "4 po północy" Efemeryda wypada jednak blado. :]
W każdym bądź razie z Robertem jeszcze nie skończyłem i niedługo biorę się za "Szóstą erę". ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 22, 2014, 22:04:31 wysłane przez kujot666 » Zapisane

Graham, Dean & Stephen rules!!! ;-) Preston & Child kicks like a mule!:-D
kujot666

*

Miejsce pobytu:
Działdowo

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #4 : Sierpnia 31, 2014, 20:30:08 »

Dziś słów kilka na temat "Szóstej ery", jakby nie było najlepszej rzeczy spod ręki Roberta, którą dotychczas przeczytałem.
   O fabule nie ma się co zbytnio rozpisywać, bo łudząco przypomina jakikolwiek tytuł z Mastertonowskiego cyklu o Jimie Rooku. W skrócie wygląda to tak: szkoła - nauczyciel - metafizyka - ofiary(jego uczniowie)... :roll: Każdy fan Grahama wie o co w tym chodzi. :haha:
   Książka nie jest długa, całkiem sporo się dzieje, a sam pomysł na zakończenie jest nadzwyczaj udany. Co prawda chciałoby się więcej i nie pogniewałbym się również gdyby autor wprowadził do treści większą ilość bohaterów. :]
Ale nie ma co narzekać i oczekiwać na kolejne, równie udane powieści napisane przez Roberta. Reading

Na koniec dodam, że bardzo mi się podoba opakowanie zaproponowane przez Replikę, a samą książkę można kupić za przysłowiowe kilka złotych. :)

 
Zapisane

Graham, Dean & Stephen rules!!! ;-) Preston & Child kicks like a mule!:-D
Magnis

*




« Odpowiedz #5 : Lutego 12, 2015, 22:51:40 »



Opis :
Nękany twórczą niemocą pisarz Marcin Lanowicz postanawia wraz z żoną odpocząć w małym miasteczku na Mazurach. Morwany początkowo spełniają ich oczekiwania ? wygodne domki w środku lasu znajdują się w pobliżu pięknych jezior. Z czasem jednak dostrzegają, że mieszkańcy miasteczka są niezwykle dziwni, a niektórzy z nich wyglądają na ciężko chorych. Szczególnie intrygujące są trzy jasnowłose kobiety, o nieproporcjonalnie długich nogach. Wkrótce potem okazuje się, że zarówno mieszkańcy Morwan, jak i blondwłose kobiety nie są tym, za kogo się podają, a mała wieś, nazywana przez wszystkich "miasteczkiem", nie istnieje na żadnej mapie...

Liczba stron: 320
Format: 13.5 x 20.8 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788378353881
Wydanie: 1
Data premiery rynkowej: 15 kwietnia 2015
Wydawnictwo: Videograf

 :)
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #6 : Lutego 09, 2016, 23:49:55 »



Polskie zombie w natarciu!
Karol Szymkowiak miał wszystko. Pieniądze, piękną żonę, wspaniałego synka. Właśnie otworzył nową restaurację w Gdańsku i przypieczętował sukces suto zakrapianą imprezą. Następny ranek przyniósł jednak coś więcej niż tylko potężnego kaca.
Polskę opanowała epidemia zombizmu. Żywe trupy, których przysmakiem jest ludzkie mięso, sieją krwawy terror i spustoszenie na ulicach Gdańska. Jedyną szansą Karola na przetrwanie jest dołączenie do grupki nielicznych ocalałych, którzy schronili się w kościele parafii Świętego Wojciecha na Zaspie. Czy ktoś z nich pomoże mu dotrzeć do rodziny w Poznaniu? Czy zaufanie i pomoc to puste pojęcia w świecie pogrążonym w koszmarze, gdzie nie obowiązują już żadne wartości? Podróż do stolicy Wielkopolski stanie się makabryczną szkołą przetrwania i mrożącą krew w żyłach przygodą.

Tytuł   Zombie.pl
Data wydania   15 lutego 2016
Autorzy   Robert Cichowlas, Łukasz Radecki
Wydawca   Zysk i S-ka
ISBN   978-83-7785-849-3
Format   436s. 135×205mm
Cena   34,90
Gatunek   groza / horror
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: