Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 14   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Stefan Grabiński  (Przeczytany 82149 razy)
dampf

*

Miejsce pobytu:
Trójmiasto




« Odpowiedz #180 : Maja 09, 2012, 19:42:10 »

Przekleję post Beavera :P

Spis treści "Wichrowatych linii"!
Zapisane
Beaver

*

Miejsce pobytu:
Jaworzno




Morte z Planescape: Torment

« Odpowiedz #181 : Maja 24, 2012, 09:16:10 »

Ha, dzięki wielkie, dampf, miałem ostatnio urwanie głowy i zapomniałem wrzucić to na forum :)

A tymczasem... zapraszamy do Katowic !! :)
Zapisane
Beaver

*

Miejsce pobytu:
Jaworzno




Morte z Planescape: Torment

« Odpowiedz #182 : Czerwca 02, 2012, 10:54:12 »

Zapraszamy do naszego konkursu literackiego, w którym poza nagrodami książkowymi przewidziana jest szansa na publikację w antologii skompletowanej w hołdzie Stefanowi Grabińskiemu! :)
Zapisane
Łukasz Śmigiel

*

Miejsce pobytu:
Wro




WWW
« Odpowiedz #183 : Sierpnia 01, 2012, 11:06:29 »

Do sprzedaży online powrócił pierwszy numer czasopisma "Coś na Progu", w którym znajdziecie m.in. znakomitą nowelkę Grabińskiego! Tradycyjnie - pierwsze 100 zamówień uzupełni nowy redakcyjny cthulhu gadżet! Tematem przewodnim numeru jest H.P. Lovecraft. Numer można zamawiać w naszym sklepie - przesyłka jak zawsze: GRATIS. http://cosnaprogu.com.pl/
Zapisane

Victims are we all...
WWW.LSNIENIE.COM
WWW.DOBREHISTORIE.COM
dampf

*

Miejsce pobytu:
Trójmiasto




« Odpowiedz #184 : Września 05, 2012, 19:41:30 »

"Wichrowate linie" lada moment będą dostępne!

Link do informacji :)
Zapisane
p.a.
Administrator

*

Miejsce pobytu:
Katowice

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #185 : Listopada 26, 2012, 09:54:41 »

Za mną pierwsze spotkanie z twórczością Grabińskiego :) Trafiło na "Niesamowite opowieści" z posłowiem Lema. Jakie wrażenia? Powalić mnie nie powaliło, ale mnie jeszcze nigdy żaden zbiór opowiadań nie powalił i nieważne, jakie nazwisko autora ;) Mam problem z krótką formą, nie wciąga mnie ona tak, jak dłuższe rzeczy a lektura zbiorów zawsze zabiera mi o wiele więcej czasu, niż przygoda z powieścią o porównywalnej objętości.

Parę uwag ogólnych... Po pierwsze - nie rozumiem porównań z Lovecraftem. Może jedynie w tekście "Osada dymów" można wskazać jakiś wspólny mianownik. Chyba, że wczesne utwory HPL (których nie znam) można jakoś porównać do klimatów Grabińskiego, tego nie wiem. Po drugie - styl Grabińskiego jest wyborny. Naprawdę pięknie buduje zdania, opisy ociekają poetyckością. Co zresztą również odróżnia go od Lovecrafta. Bardzo podobało mi się też to, iż teksty zdarzało mu się organizować pod względem tematycznym tak, że powstały takie zbiory, jak "Demon ruchu" czy "Księga ognia".

Widać, że Grabiński lubił pewne motywy. Spora część tekstów traktuje np. o szaleństwie, ale z reguły autor nie stawiał jasnej odpowiedzi na pytanie, czy szaleństwo to ma źródło w samym tylko człowieku, czy też jednak przyczyniły się do niego jakieś zewnętrzne, paranormalne rzeczy. Tak jest czy to w "Smoluchu", czy "Pożarowisku", czy "Spojrzeniu". Kilka razy zdarza mu się pisać o świecie snu, może nawet o cienkiej granicy między tymże a zaświatami (np. "Szary pokój", "Nocleg", "Przed drogą daleką").

Ogólnie rzecz ujmując, najbardziej podobały mi się teksty z "Księgi ognia". Jest w nich naprawdę niebanalny klimat. Szczególnie "Biały Wyrak" przypadł mi do gustu. Nigdy nie myślałem o kominach, jako o źródle potencjalnej grozy, a tu proszę. Ciekawy jest też pomysł w "Muzeum dusz czyśćcowych", ponadto lubię wszelakie historie o duchach, seansach, etc. a ten tekst jest takim klimatom bliski. Niewiele mniej podobały mi się utwory z "Demona ruchu". Sam jestem jakimś tam miłośnikiem pociągów, jest w nich coś magicznego, więc tu niejako Grabiński miał łatwiej, by wywrzeć na mnie wrażenie. Najbardziej przypadło mi do gustu opowiadanie pt. "Sygnały". Już sam początek, w którym kolejarze opowiadają sobie w starym wagonie różne niesamowite historie, buduje odpowiedni klimat. A dalej jest tylko lepiej, choć szkoda, że tekst nie jest dłuższy - podobne wrażenia miałem zresztą przy okazji "Białego Wyraka", gdzie również jest ten klimat wspólnych wieczorów z opowieściami.

Ale nie wiem, czy moim ulubionym tekstem z tego wyboru nie jest jednak "Nocleg". Niesamowity i posępny klimat, jakby nieco odrealniony za sprawą snu bohatera... A najsłabsze teksty? Większość oceniam podobnie, może jedynie w przypadku dwóch wrażenia były delikatnie negatywne - chodzi o utwory "Saturnin Sektor" oraz "Zez". Generalnie zaś czasami pozytywny odbiór tekstów utrudniał brak jakiegokolwiek zaskoczenia. Weźmy np. opowiadanie pt. "Na tropie". Niby jest klimat i ciekawa historia, ale potoczyła się ona dokładnie tak, jak się tego spodziewałem. Albo "Ultima Thule" - niby jeden z lepszych tu tekstów, ale podobałby mi się bardziej, gdyby bardziej mnie zaskoczył. Z drugiej strony jednak te opowiadania są już dosyć stare i tego typu motywy pojawiały się później w wielu innych tekstach. Przy okazji tego konkretnego utworu miałem skojarzenia z później powstałymi utworami czy to Kinga, czy Cortazara (który klasykiem grozy niby nie jest, tym niemniej w krótkich formach często parał się szeroko pojętą fantastyką). A doprawdy nie jest winą autora, iż czytałem te teksty szybciej :) Ale i sam Grabiński pewnie inspirował się tym czy owym, np. "Problemat Czelawy" wydał mi się pewnego rodzaju wariacją na temat Dr. Jekylla i Mr. Hyde'a.

Po Grabińskiego pewnie jeszcze kiedyś sięgnę, szczególnie chciałbym poznać pozostałe teksty, które trafiły oryginalnie do zbiorów "Demon ruchu" i "Księga ognia". Aha... co myślicie o posłowiu Lema? Jego teorie nt. literatury grozy wydały mi się naprawdę ciekawie (nawet jeśli ja sam czytam horrory, by "skosztować narkotyku"), chociaż interpretacja "Kochanki Szamoty", mimo że interesująca, do końca mnie nie przekonuje.
Zapisane
Kaamosaika

*




WWW
« Odpowiedz #186 : Kwietnia 25, 2013, 22:11:20 »

Zapraszamy do naszego konkursu literackiego, w którym poza nagrodami książkowymi przewidziana jest szansa na publikację w antologii skompletowanej w hołdzie Stefanowi Grabińskiemu! :)
Rzeczona antologia chyba właśnie pojawiła się na Allegro:
http://allegro.pl/stefan-grabinski-metoda-schlegmachera-oczko-upiora-i3203575190.html
:)
Zapisane
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #187 : Lutego 04, 2014, 11:32:03 »

Dzisiaj się doszukałem informacji, że darmowe opowiadania Grabka są do ściągnięcia. :)
http://www.bazaebokow.robertjszmidt.pl/?q=taxonomy/term/115

Był tylko "Demon ruchu", a dzisiaj doszły darmowe opowiadania ze zbioru "Osada Dymów i inne opowiadania". Może ktoś się zainteresuje, zanim zdecyduje się na zakup,bo naprawdę warto z opowiadaniami "Demona ruchu" się zapoznać. :)

Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
Wilson

*

Miejsce pobytu:
Katakumby

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #188 : Lutego 23, 2014, 12:33:15 »

Ostatnio skończyłem czytać zbiór opowiadań "Demon Ruchu". Grabińskim zainteresowałem się po przeczytaniu jednego opowiadania w "Coś Na Progu". Spodobał mi się klimat jaki autor kreuje w swoich opowieściach. Zapomniane stacje kolejowe, porzucone gdzieś na odludziu i ta szczególna tęsknota za przeszłością. A wszystko to okraszone odrobiną grozy czy też niewyjaśnionymi zjawiskami.
Za "Demona Ruchu" zabrałem się z zapałem. Na początku czytało mi sie naprawdę miło. Piękny język i sporo ciekawych archaizmów. Jednak w pewnym momencie miałem dość tych kolejowych opowieści. Zwłaszcza, że każda jest trochę podobna do kolejnej. Moim zdaniem opowiadania powinny zostać bardziej wymieszane z tymi które nie dotyczą kolei i pociągów. Po prostu zapobiegłoby to znużeniu czytelnika tym samym tematem.
Zdecydowanie bardziej właśnie przypadły mi do gustu opowiadania te nie kolejowe. Są bardziej zróżnicowane. Możemy tam znaleźć nawiązania do legend ludowych czy też historie z pogranicza ezoteryki, parapsychologi, i modnego w tamtym czasie spirytyzmu. Z opowiadań wynika że Grabiński był bardzo dobrym znawcą tych zagadnień.
Lekturę "Demona Ruchu" mogę zaliczyć jak najbardziej do udanych, dobrze się stało, że autor ten nie został skazany na zapomnienie.
Zapisane

"Piękno często uwodzi nas na drodze do prawdy."

"Mówienie ludziom, że umierają, pozwala zobaczyć, co jest dla nich najważniejsze. Dowiadujecie się, na czym im zależy. Za co gotowi są umrzeć, za co kłamać."
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #189 : Marca 12, 2014, 15:42:47 »

Stefan Grabiński do kupienia na bookrage'u. :) Jeśli ktoś się nie orientuje to jest to akcja kupowania książek w formie ebooka w cenie, jaką ustali sam kupujący, przy czym fajna sprawa, bo jednocześnie on (kupujący) może zaznaczyć, jaka część tej kasy idzie do wydawcy, do twórców akcji, i ile do samego autora (no Grabiński raczej tego nie dostanie, ale wiadomo o co chodzi ;) ).


Akcja bardzo fajna i można nabyć wiele świetnych pozycji za śmieszne pieniądze. :)


Kupić można:

"Demon ruchu. Wydanie uzupełnione" -ten opublikowany po raz pierwszy w 1919 roku zbiór to najbardziej znana książka Grabińskiego, składający się z nowel związanych z tematyką kolejową - znaleźć w nich można pociągi-widma, złośliwe duchy kolei, echa przeszłych zdarzeń i tajemnicze sygnały znikąd. Zbiór zawiera opowiadania: Głucha przestrzeń, Smoluch, W przedziale, Wieczny pasażer, Fałszywy alarm, Demon ruchu, Maszynista Grot, Sygnały, Dziwna stacja, ?Błędny pociąg, Ślepy tor, Ultima Thule, Engramy Szatery, Przypowieść o krecie tunelowym.

"Szalony pątnik" - ten wydany w 1920 roku zbiór zawiera opowiadania skupiające się na śmierci i szaleństwie. Zawiera utwory: Szary pokój, Nocleg, Znak, Problemat Czelawy, Saturnin Sektor, Kruk, Osada dymów, Wezwanie, Dziedzina.

"Księga ognia" zbiór nowel z roku 1922 związanych z tytułowym żywiołem - bohaterami są strażacy, podpalacze, piromani i czciciele ognia. Zawiera opowiadania: Czerwona Magda, Biały Wyrak, Zemsta żywiołaków, Pożarowisko, Pirotechnik, Gebrowie, Muzeum dusz czyśćcowych, Płomienne gody, Zielone Świątki.

"Ogrojec baśni" zbiór wydanych za życia autora jedynie w prasie utworów osadzonych w konwencji baśniowej. Zawiera opowiadania: Sad umarłych, Pani z Białego Kasztelu, Król Nenufar, Cud Żywii, Za rychło, Ciuciubabka.

"Wyspa Itongo" ostatnia wydana za życia Grabińskiego powieść, której pierwsza edycja ukazała się w 1936 roku. Jej bohater, Polak o zdolnościach parapsychicznych, podczas podróży morskiej rozbija się na tajemniczej wyspie na Pacyfiku.



Natomiast ci, którzy zdecydują się zapłacić powyżej aktualnej średniej ceny pakietu (obecnie jest to: 16,64 zł) , otrzymają dodatkowo następujące pozycje:



"Na wzgórzu róż" zbiór niepokojących opowiadań grozy z 1918 roku. Zawiera opowiadania: Na wzgórzu róż, Szalona zagroda, Po stycznej, Zez, Cień, W willi nad morzem.

"Cień Bafometa"- wydana po raz pierwszy w 1926 roku powieść. Tadeusz Pomian ma stoczyć pojedynek ze swym śmiertelnym wrogiem, ministrem Praderą. Jednak ten jeszcze tego samego dnia zostaje nagle zamordowany. Przypadek czy działanie siły wyższej? I co ma z tym wszystkim wspólnego Paweł Kuternóżka, właściciel sklepu z dewocjonaliami?


Info od katedry:

http://katedra.nast.pl/nowosci/20378/Demony-Grabinskiego/

Więcej o akcji:

http://bookrage.org/
« Ostatnia zmiana: Marca 12, 2014, 15:52:53 wysłane przez Ciacho » Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
Repta

*

Miejsce pobytu:
Trzebnica

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #190 : Marca 12, 2014, 16:09:49 »

Szczerzę mówiąc to nie czytałem jeszcze Grabińskiego ale uznałem, że wydanie tych kilkunastu złotych za 7 ebooków to niezła okazja i kupiłem ;) W niedługim czasie zapewne przetestuję.
Zapisane

dampf

*

Miejsce pobytu:
Trójmiasto




« Odpowiedz #191 : Marca 12, 2014, 18:27:05 »

Po Zajdlowskim BookRage'u znowu strzał w dziesiątkę :D Dzięki wielkie za informacje Ciacho!! Część z tych książek już czytałem, ale nie wszystkie i chętnie uzupełnię swoje braki.
Zapisane
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #192 : Marca 13, 2014, 09:16:23 »

Nie ma problemu. 18-20 zł za siedem książek Grabińskiego to śmieszna cena, więc jak to zobaczyłem to od razu musiałem dać info. :)
Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
dampf

*

Miejsce pobytu:
Trójmiasto




« Odpowiedz #193 : Marca 13, 2014, 09:24:02 »

Nom, bardzo zacna cena :) I jak sobie sprawdziłem, to z tego zestawu nie czytałem tylko "Ogrójca baśni" i tych dwóch powieści. Jak się z nimi zapoznam, to zostanie mi do przeczytania tylko "Salamandra" i kilka nowel, które nie weszły w skład żadnego zbioru Grabińskiego.
Zapisane
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #194 : Marca 13, 2014, 10:54:27 »

No ja co prawda przeczytałem tylko najnowszy zbiór "Demona ruchu", ale te 25 tekstów to chyba najbardziej znane. Cieszy mnie natomiast, że drugie tyle dostane po zakupie, bo nie wszystko się pokrywa z tym, co przeczytałem i co mam. "Na wzgórzu róż", "Szalony pątnik" i "Ogrojec baśni" są mi niemal wcale nie znane. Powieści też nie czytałem, chociaż mam je na półce, więc będzie co czytać. :)

Muszę częściej zaglądać na ten BookRage, bo coraz więcej pojawia się tam rzeczy, które mnie interesują. Chyba będzie trzeba pomyśleć na przyszły rok o jakimś czytniku. :)
Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
dampf

*

Miejsce pobytu:
Trójmiasto




« Odpowiedz #195 : Marca 13, 2014, 11:05:29 »

Ciacho widzę przechodzi podobną ewolucję jak ja swego czasu. Zarówno z początkiem przygody z Grabińskim od zbioru z Zysku, jak i z e-bookami, miło ;)
Zapisane
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #196 : Marca 13, 2014, 11:21:57 »

Czy ja wiem czy ewolucję. Grabińskiego przeczytałem, cenię i uważam bardzo dobrego autora, bo z klasyków tego okresu bardziej mi się podobał od Machena czy Jamesa, więc ten początek przygody to już jakiś czas temu był. I parę różnych publikacji na jego temat też czytałem. Na pewno będę go sobie czytał nieraz, i polecał również, teraz pojawiła się okazja, to od razu kupiłem. Ale żeby czytać jednym ciągiem kilka pozycji to nie, bo klasykę to ja muszę sobie dawkować. :)

Co do e-booków to one nigdy nie przeważą u mnie nad tradycyjną książką i nie będę czytał na pewno z taką częstotliwością. Pomysł na czytnik rodzi się po prostu z konieczności, bo pojawiają się takie sytuacje jak ta, no i szkoda by to czytać na kompie. Mam co prawda telefon ze sporym wyświetlaczem, ale to nie jest to.  :rad2:
Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
dampf

*

Miejsce pobytu:
Trójmiasto




« Odpowiedz #197 : Marca 13, 2014, 11:24:51 »

Oj, faktycznie to słowo ewolucja było niezbyt trafne, ale tak mi się jakoś z rana średnio myśli, to go użyłem. Ale faktem jest, że czytanie jakiegoś pisarza ciągiem, to potrafi być mordęga i unikam tego od dawna, bo tylko sobie człowiek zabija entuzjazm :)
Zapisane
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #198 : Marca 13, 2014, 11:43:17 »

Ale Ty zdaje się właśnie tak Grabka czytałeś. :) A tak sobie poszperałem w międzyczasie na allegro i zobacz co znalazłem:


Antologia - Metoda Schlegmachera hołd Stefanowi Grabińskiemu:

http://allegro.pl/metoda-schlegmachera-hold-stefanowi-grabinskiemu-i4030718185.html

Grabiński, Huskowski i Dziekoński - W pomrokach wiary:
 
http://allegro.pl/stefan-grabinski-w-pomrokach-wiary-i3988995434.html


Być może nie jestem na bieżąco, ale nie widziałem tutaj informacji na temat takich dwóch pozycji. Ta druga książka znacznie bardziej ciekawsza. "Puszczyka", "Wampira", "Pojednania" i "Zmory" w żadnym z e booków na BookRade'u nie ma. :)
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2014, 11:45:09 wysłane przez Ciacho » Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
dampf

*

Miejsce pobytu:
Trójmiasto




« Odpowiedz #199 : Marca 13, 2014, 12:35:56 »

O tej pierwszej antologii coś chyba słyszałem, ale druga mi się jawi jako totalna enigma.
Zapisane
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 14   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: