Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Herbert George Wells  (Przeczytany 4438 razy)
Paweł Mateja
Moderator

*




« : Grudnia 19, 2010, 12:09:54 »

Herbert George Wells (ur. 21 września 1866 w Bromley, zm. 13 sierpnia 1946 w Londynie) ? powieściopisarz angielski, jeden z pionierów gatunku science fiction.

Znany z powieści takich jak doskonały Wehikuł czasu czy przerażająca Wojna światów, także Wyspa doktora Morau, Niewidzialny człowiek itd. Prekursor science-fiction, jednak jego utwory zawierają w sobie sporą dawkę wyśmienitej grozy. Sam czytałem go ostatnio dobrych kilka lat temu, ale wrażenia z Wehikułu czasu cały czas mam świeże. Choć staroć i historia mocno niewspółczesna, to całość czyta się wybornie, wizja świata odległej przyszłości po prostu zniewala.
Zapisane
Cichy
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Legionowo



WWW
« Odpowiedz #1 : Grudnia 19, 2010, 13:03:51 »

Po przeczytaniu dawno temu Wojny światów stwierdziłem, że ten pisarz to faktyczny ojciec science fiction. Przed nim nie było nic, a gdy się pojawił, SF od razu wskoczyło na wysoki poziom. To ciekawe, bo zazwyczaj gatunki tworzą się stopniowo, raczkując coraz wyżej, a tu taki cios i zupełnie nowa jakość, która wyskoczyła z głowy jednego człowieka. Żałuję, że oprócz wspomnianej wyżej powieści czytałem dotąd tylko parę jego opowiadań, ale to jeszcze się zmieni. :)
Zapisane
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #2 : Grudnia 19, 2010, 17:38:35 »

Ja przeczytałem Wehikuł czasu, Wyspę doktora Moreau i Wojnę światu i miałem nawet przez moment myśl czy by nie założyć tematu,z czego ostatecznie zrezygnowałem,ale widzę, że jest człowiek na tym forum, która klasykom stanowczo nie popuszcza i zrobił to za mnie. :D Moim zdaniem Wellsa nie tylko warto przeczytać,ale też trzeba,chociaż ten Wehikuł, który jest absolutnym klasykiem tego gatunku. Mi się czytało bardzo przyjemnie wszystkie trzy książki. Łatwe w odbiorze, ale też dające wiele do myślenia. Także zachęcam do sięgnięcia. :) Sam szukam po bibliotekach Niewidzialnego człowieka,którego z chęcią bym przeczytał. :)
Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
Paweł Mateja
Moderator

*




« Odpowiedz #3 : Grudnia 20, 2010, 17:22:20 »

Ja od dłuższego czasu sięgam po Wyspę doktora..., ale jakoś nie mogę się zebrać. Gość bardzo dużo tych powieści napisał, ale ja mam największą ochotę na wspomniane opowiadania. Ładne dwutomowe wydawnictwo można dostać na allegro. A może je mam nawet?
Zapisane
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #4 : Grudnia 20, 2010, 19:46:32 »

Wyspa to nie jest gruba książka,150 stron tak mniej więcej i czyta się szybko. Momentami czuje się klimat jak w klasyku Goldinga,momentami lekko przesadzona, ale warto przeczytać. :) Nie polecam filmu, grają w nim sławne nazwiska -Brando i Kilmer- ale nie podnosi to jego wartości. ;)
Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
Magnis

*




« Odpowiedz #5 : Grudnia 22, 2010, 23:34:42 »

Jestem w połowie książki Pokarm bogów H. G. Wellsa i muszę przyznać, że lektura jest całkiem fajna.A tytułowy Pokarm bogów i jego skutki robią niesamowite wrażenie podczas czytania :).Jak na razie pokrywa się z tym co zapamiętałem, ponieważ czytałem już kiedyś i lektura tej powieści pozostawiła wtedy pozytywne wrażenia :).

EDYCJA

Jestem już po lekturze książki Pokarm bogów i muszę stwierdzić, że jest to bardzo dobra lektura :).Książka jest powieścią fantastyczno - katastroficzną, ale nie zabrakło w niej również groteski i komizmu
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
.Jest to na pewno przerażająca wizja gdzie ludzkość staje w obliczu zagłady
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
.Świetnie zostało też ukazane społeczeństwo, które najpierw z ciekawością i lekceważeniem podchodzi do fenomenu pokarmu, ale w następnych dwóch pozostałych częściach powieści zmienia się wszystko.Autor ukazał również próby manipulacji społeczeństwem co mu się udało i jak na inność dużych ludzi reagują mali wydawać się słabi ludzie oraz ich konflikt.
Postacie jak Redwood czy Cassares są osobami, którzy wywarli duży wpływ na wydarzenia opisane w książce.Akcja powieści jest dobrze poprowadzona przez to nie wieje nudą, ponieważ cały czas się coś dzieje.Zakończenie podobało mi się, ponieważ pasuje do tej powieści bardzo dobrze.Powieść czytało mi się fajnie, a wizja zagłady którą przedstawił Wells jest jedną z ciekawszych.Polecam powieść i daje 8/10 :).

Ps. Powstał film na podstawie tejże książki pod tym samym tytułem :).
« Ostatnia zmiana: Grudnia 26, 2010, 11:42:56 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
czarnaJagoda

*

Miejsce pobytu:
Toruń




« Odpowiedz #6 : Marca 20, 2015, 01:59:23 »

W zamierzchłej przeszłości czytałam Wyspę doktora Moreau i podobała mi się.
W wersji audio zapoznałam się z Wehikułem czasu i Wojną światów... Czemuś nie zrobiły na mnie wrażenia. Zwłaszcza ta druga powieść. Ale może to "zasługa" lektora - niektórzy czytają tak, że nijak nie idzie skupić się na treści...

Ale ja nie o tym chciałam. Ostatnio przesłuchałam audiobooka Svena Lindqvista Wytępić całe to bydło. Książka traktuje o kolonializmie, imperializmie i tak generalnie o "wyższości" cywilizacji europejskiej i jej przedstawicieli nad mieszkańcami podbijanych ziem. Tytuł nawiązuje do Jądra ciemności Conrada, ale jest też analiza powieści Wellsa pod kątem właśnie kolonializmu. Konkretnie to analizie poddaje autor Wojnę światów, Wehikuł czasu, Wyspę doktora Moreau i Niewidzialnego człowieka... Analiza ciekawa, sprawiła, że inaczej zaczęłam te książki (przynajmniej te, które czytałam) postrzegać, więc nie wykluczone, że jeszcze do nich wrócę.
Zapisane
Pegaz

*

Miejsce pobytu:
Jarosław

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #7 : Kwietnia 21, 2015, 04:17:13 »

Po przeczytaniu dawno temu Wojny światów stwierdziłem, że ten pisarz to faktyczny ojciec science fiction. Przed nim nie było nic, a gdy się pojawił, SF od razu wskoczyło na wysoki poziom.

E, bez przesady. Przed nim był chociażby Verne (którego nie lubię), a tradycje SF sięgają M. Shelley (o której już pół roku zakładam wątek), utwory w których fantastykę oraz zdobycze techniki przetworzono na klasyczne już dziś motywy SF pisał nawet E. A. Poe.

 Wellsa najbardziej lubię Wojnę światów i Wehikuł czasu
Zapisane

Szczęście dla wszystkich za darmo! I niech nikt nie odejdzie skrzywdzony!
maszynistaGrot

*




« Odpowiedz #8 : Maja 31, 2015, 08:51:26 »



Liczba stron: 98
Oprawa: Twarda
Wydanie: 1, 2012 r.
Język: polski
Ossolineum (Wrocław)

Cztery nowele grozy:
Kwitnienie dziwnej orchidei
Gwiazda
Ćma
Sen o Armageddonie


Niezły rarytas. Nie powiem żeby mnie jakoś szczególnie te nowelki rzuciły na kolana - bardziej może takie science - fiction choć i na groze nie mogę zbytnio narzekać. Co warto podkreślenia, jak pisze w przedmowie - jest to pierwszy polski przekład tych opowiadań Wellsa. I właśnie polecam tę książkę przede wszystkim ze względu na obszerną, wyborną przedmowę w której znajduje się kapitalna analiza utworów, które zostały podzielone na:

Grozę biologiczną
Grozę kosmiczną
Grozę psychologiczną
Grozę społeczno - militarną

To może zacytuje chociaż fragment tej analizy:

Dominującą tonacją utworów nowelistycznych pisarza jest niepokój, niestabilność, płynność. Uczucia, które dominują to obawa i strach sięgające poza granice normalnego bytowania do głębokich pokładów podświadomości

Całość tej fenomenalnej analizy ma XXX stron niewliczanych do opowiadań. Wells jest określany tam jako drugi Edgar Allan Poe.
Zapisane

Nie widział nic, nie słyszał nic - upajał się tylko pędem...

Stefan Grabiński, Maszynista Grot
Paweł Mateja
Moderator

*




« Odpowiedz #9 : Maja 31, 2015, 16:56:21 »

O rety, jakie cudeńko! W ogóle nie słyszałem o tej publikacji, a na pewno będzie musiała wylądować u mnie na półce.

O Wellsie bardzo dobrze wypowiadał się Joshi w "Unutterable horror", raczej nie włączając go stricte do twórców literatury grozy, ale raczej korzystającego z jej elementów w swoim proto-sf.
Zapisane
Magnis

*




« Odpowiedz #10 : Maja 30, 2016, 22:02:09 »



Herbert George Wells powró­cił problematyki podróży. Autor przenosi nas w bliższą przyszłość, w XXII wiek, ale nie mniej przera­żającą niż w ?Wehikule czasu?. A z pewnością bardziej wizjonerską i proroczą. Oto bowiem człowiek odsunął się od przyrody i zamknął w miastach ? molochach, tętniących życiem, pełnych zgiełku i trujących wyziewów z fa­bryk. Człowiek nie liczy się jako jednostka, jego siły i życie podporządkowane są masom. Dzieci przychodzą na świat w wielkich inkubatorach, w mechanicznych żłobkach nie po­znają matczynej opieki. Fabryki są zepchnięte do podziemi, a rządzące elity zabawiają się w parkach uciech. Ta powieść to pomost łą­czący współczesność Wellsa z jego apokaliptyczną wizją końca świata w ?Wehikule czasu?. ?Gdy śpiący się zbudzi? wywarła spory wpływ na twórców słynnych antyutopii: Zamiatina, Huxleya czy Smolarskiego, wpływ tej powieści widać także w słynnym filmie Fritza Langa ?Metropolis?.

Tytuł   Gdy śpiący się budzi
Tytuł oryginalny   When the Sleeper Wakes
Data wydania   czerwiec 2016
Autor   Herbert George Wells
Wydawca   Solaris
Seria   Galaktyka Gutenberga
ISBN   978-83-7590-251-8
Format   400s.
Cena   34,99
Gatunek   fantastyka

 :)
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #11 : Stycznia 05, 2017, 20:59:03 »

W Wolnych Lekturach można pobrać za darmo książkę Wehikuł czasu Wellsa :

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/wells-wehikul-czasu/

:).
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: