Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Zawód: prywatny detektyw (agent i konsultant wszakże także)  (Przeczytany 5500 razy)
J.Xavier.B

*

Miejsce pobytu:
Białystok




WWW
« : Marca 06, 2014, 21:15:45 »

Pomyślałem sobie, że fajnie byłoby stworzyć wspólnymi siłami taki ciekawy temat - swoistą bazę danych - o cyklicznych, detektywistycznych bohaterach w literaturze kryminalnej / sensacyjnej :).

Niniejszy pierwszy post byłby bazowym (jako pomysłodawca zająłbym się jego aktualizowaniem), w którym w porządku alfabetycznych mogliby zagościć nasi literaccy ulubieńcy wraz z odniesieniem do nazwiska ich twórcy. Jesteście chętni współtworzyć taki temat?? - który siłą rzeczy mógłby być pomocny dla czytelników, chcących wnikliwiej zagłębić się w kanon literackiego kryminału / thrillera =).

Jeśli tak, to zabawa polega na tym, aby dodawać od siebie konkretną postać (lub duet) spełniającą wymóg tematu (cykliczny bohater, ale niekoniecznie tylko prywatny detektyw, wszak może to być tajny agent, agent policji na służbie, konsultant, dziennikarz, lekarz czy nawet pisarz, bo i takie bywają historie w obrębie tego gatunku :D... generalnie każda postać, która regularnie para się rozwiązywaniem mrocznych zagadek kryminalnych ;)). Oczywiście samo dodanie imienia i nazwiska takiego bohatera (bohaterki) oraz przypisanego mu autora, to byłaby daleko idąca łatwizna, a poza tym istnienie tego wątku mijałoby się wówczas z celem - całą przyjemność ma polegać na tym, aby jeszcze w kilku zdaniach scharakteryzować dodanego przez siebie ulubieńca  :rad2:. Myślę sobie, że w taki sposób można z czasem zbudować całkiem ciekawy i pokaźny katalog kryminalnych tropicieli :].

Ktoś chętny na inaugurację??  Diabeł 9

:faja:.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


DETEKTYWISTYCZNA BAZA DANYCH

Myron Bolitar - Harlan Coben
Joshua Brolin - Maxime Chattam
Travis McGee - John D. MacDonald
Rafał Królik - Antoni Marczyński
Lincoln Perry - Michael Koryta
Arthur J. Raffles - Ernest William Hurnung
Ezekiel "Easy" Rawlins - Walter Mosley
John Rebus - Ian Rankin
Lincoln Rhyme - Jeffery Deaver
Jane Rizzoli - Tess Gerritsen
Simon Templar (Święty) - Leslie Charteris
Philo Vance - S.S. Van Dine

« Ostatnia zmiana: Maja 03, 2014, 20:33:41 wysłane przez J.Xavier.B » Zapisane
Repta

*

Miejsce pobytu:
Trzebnica

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #1 : Marca 06, 2014, 21:24:20 »

To ja spróbuję jako pierwszy ;) Nie wiem czy to tak miało wyglądać...

Myron Bolitar- postać stworzona przez Harlana Cobena, Myron był świetnie zapowiadającym się koszykarzem, którego kariera została szybko zastopowana przez kontuzję kolana. Po przedwczesnym zakończeniu kariery zawodniczej został agentem sportowym. W początkowych książkach zajmował się głównie problemami swoich klientów ( początkowo sportowców, z czasem także innych znanych ludzi). Myron wiele zawdzięcza 2 swoich przyjaciół- Winowi i Esperanzie. W sytuacjach kryzysowych zawsze stara się żartować. Jest bardzo związany ze swoimi rodzicami. Myron po raz pierwszy pojawia się w książce pt. "Bez skrupułów".

@down
Dodane ;)
« Ostatnia zmiana: Marca 10, 2014, 19:32:25 wysłane przez Repta » Zapisane

J.Xavier.B

*

Miejsce pobytu:
Białystok




WWW
« Odpowiedz #2 : Marca 06, 2014, 22:01:01 »

Coś w tym stylu właśnie  =). Ewentualnie można uzupełnić o charakterystyczny dlań wzorzec zachowania: mocny w gębie zgrywus, a jednocześnie wielce oddany dla przyjaciół i rodziny  :faja:

EDIT:
Do każdego bohatera dodany będzie odnośnik do postu osoby, która scharakteryzowała tę postać :).
« Ostatnia zmiana: Marca 06, 2014, 22:15:19 wysłane przez J.Xavier.B » Zapisane
Cobenka666

*




Gryffindor

« Odpowiedz #3 : Marca 08, 2014, 20:20:10 »

To ja porywam Brolina :D :D. Może on nie jest bardzo cykliczny, ale trzy książki o nim są  :haha:!
Mam nadzieję, że kiedyś powstanie więcej  :haha:...

Joshua Brolin, 30-paroletni mieszkaniec Portland, Oregon, USA.
Bohater trzech książek z serii Trylogia zła, francuskiego pisarza Maxime'a Chattama  :rad1:.
Prawie agent FBI  :haha:, inspektor policji, prywatny detektyw- w tej kolejności wszakże, także, a jakże :D  ;)!
Kariera zawodowa Josha jak widać, toczyła się dosyć nietypowo, w młodym wieku aspirował na agenta FBI w Wydziale Nauk Behawioralnych, lecz jego przełożeni nie dopuścili go w szeregi służb specjalnych tłumacząc się, że nasz młody Brolin musi najpierw nabrać doświadczenia pracując w policji i nie będą dla niego robić wyjątków  :P. A pewnie stare ćwoki bały się konkurencji, bo Brolin to łebski gościu, z niesamowitą empatią skierowaną na działania różnej maści psychopatów. Pewnie zaraz by wygryzł starych wyżeraczy :D!
Brolin dzięki swojej ambicji i zdolnościom, szybko w policji awansował na stanowisko inspektora, lecz nieudany start w FBI, nieustannie napawał go goryczą, przynajmniej przez początek pierwszego tomu trylogii, bo dramatyczne wydarzenia w nim zawarte, całkowicie przetasowały jego zapatrzenie na wiele spraw, spychając ambicje na daleki plan. Brolin w dalszych częściach to już prywatny detektyw, ciężko naznaczony przez los, lecz w dalszym ciągu starający się swoimi zdolnościami pomagać w tropieniu zła pod jego najczystszą postacią. Ma wiernego przyjaciela Larrego Salhindro, który wiele razy służył mu pomocą w rozwiązywaniu mrocznych zagadek, oraz Nowojorską przyjaciółkę Annabel O'Donell, która z czasem staje się kimś więcej ;). Ma też uroczego psa Szafira, którego przygarnął podczas swojej wyprawy do New Yorku :). Taki to dobry chłopak jest  Puppy eyes Anioł!!! Jak ktoś go nie zna to niech żałuje  Diabeł 9!
Pierwsza część trylogii to OTCHŁAŃ ZŁA i najlepiej od niej zacząć czytanie ;)!
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2014, 21:06:34 wysłane przez Cobenka666 » Zapisane

It is just the beginning of the end
marczewek

*

Miejsce pobytu:
była stolica byłego województwa




mój nik wzion sie od mojego imienia

« Odpowiedz #4 : Marca 09, 2014, 12:10:38 »

John Rebus, inspektor w edynburskim wydziale zabójstw (zależy w której części).
Poznajemy go jako młodego sierżanta w książce Supełki i krzyżyki, a żegnamy w Pożegnalny Blues jako skonfliktowanego z przełożonymi wiecznego detektywa inspektora.
Początkowo towarzyszy mu jego mentor inspektor Jack Morton, potem gdy ten odchodzi na emeryturę, to Rebus zostaje mentorem młodej policjantki Siobhan Clarke.

Jak można scharakteryzować Rebusa? Nałogowy palacz, wielbiciel trunków, nieprzekupny, twardo stąpający po ziemi. Nie wykonuje rozkazów, jeśli nie są zgodne z jego filozofią prowadzenia śledztwa. Niezwykle sympatyczny i inteligentny.

Wątek na forum: http://www.gothamcafe.pl/literatura-groza-i-okolice/ian-rankin/
« Ostatnia zmiana: Marca 09, 2014, 12:13:50 wysłane przez marczewek » Zapisane

- Klasyka to książki, które ludzie cenią i których nie czytają.
Mark Twain
Magnis

*




« Odpowiedz #5 : Marca 09, 2014, 13:23:40 »

Philo Vance - detektyw-amator, który rozwiązuje przedziwne zagadka. Sympatyczna postać, inteligentna i nieraz jest  arogancki, ale ma poczuciem humoru. Zawsze gdy rozwiązuje zagadki zbiera poszlaki, analizuje i składa wszystko w całość. Współpracuje z prokuratorem, z którym lubi się przekomarzać co powoduje nieraz zabawne sytuacje.
Philo Vance : Sprawa Bensona (t1), Morderstwo Margaret Odell (t2), Tajemnica domu Greene'ów (t3), Piosenka śmierci (t4),  Skarabeusz i śmierć (t5).

Easy Rowlins - bohater dwóch jak na razie wydanych książek w Polsce : Śmierć w błękitnej sukience (t1) i Czerwona śmierć (t2). Często musi lawirować pomiędzy gangsterami czy skorumpowaną policją, lubi wypić, obejrzeć się za urodziwą kobietą i nie waha się użyć pięści jak jest taka potrzeba. Nie zabrakło również swoistego poczucia humoru. Ciekawa postać.

Raffles - złodziej o dżentelmeńskich manierach. Jest postacią stworzoną przez Ernesta Williama Hurnunga, którą możemy w Polsce poznać tylko za sprawą jednego zbioru opowiadań pod tytułem Raffles. Główny bohater to pełna sympatii  postać, która choć kradnie to nieraz wplątuje się w rózne niebezpieczne przygody i pomaga innym osobom. Nie zabrakło sporej ilości humoru. Polecam.
« Ostatnia zmiana: Marca 10, 2014, 19:49:25 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Cobenka666

*




Gryffindor

« Odpowiedz #6 : Marca 09, 2014, 19:56:05 »

Magnis trzech na raz, że też na to nie wpadłam  :D :D :D!!
Zapisane

It is just the beginning of the end
J.Xavier.B

*

Miejsce pobytu:
Białystok




WWW
« Odpowiedz #7 : Marca 09, 2014, 19:56:39 »

Travis McGee - kultowy bohater 21 powieści Johna Danna MacDonalda (seria obejmuje lata 1964-85)  :rad2:. Travis to specyficzna postać; nie posiada licencji prywatnego detektywa, więc określa się go jako konsultanta. Zlecenia przyjmuje od klientów z reguły dopiero wówczas, gdy kończą mu się zasoby finansowe - a jeśli już decyduje się powziąć sprawę, to dotyczy ona odzyskania zagubionego / skradzionego mienia klienta. McGee ceni się przy tym wysoko, za pomoc żąda połowę odzyskanej kwoty  Diabeł 9.

Ponadto jest typem niezależnego trampa z własnym kodeksem etycznym, przez co nierzadko wchodzi w konflikty zarówno z oficerami policji, jak i bandziorami z przestępczego światka. Charakteryzuje go wisielczy, ironiczny humor, cięty język i nieco szelmowskie usposobienie wobec kobiet, których cielesnością częstokroć bywa wielce uradowany :D. Ściera się w nim szlachetność i lekka doza egoistycznych pobudek, przez co zyskał przydomek "rycerza w przybrudzonej zbroi" ;). Posiada do tego niezwykle oryginalne miejsce zamieszkania: 52 metrowa barka Busted Flush (którą wygrał w pokera) zacumowana przy kei F-18 w Bahia Mar, Fort Lauderdale na Florydzie  :faja:.

W kilku późniejszych odcinkach serii wspomagany przez swojego przyjaciela, wybitnego ekonomistę, Meyera :].

Powieści z udziałem Travisa McGee, to pełne doskonałej rozrywki kryminały retro, w których nie brakuje elementów komediowo-romantycznych, a nade wszystko zgrabnie zawiązanej intrygi z interesującym finałem oraz wymownych opisów Ameryki lat 60/70 ubiegłego stulecia =). Jak na razie mało popularne wśród polskich czytelników, ale idę o zakład, że cykl z rzeczonym bohaterem stopniowo będzie zaskarbiał kolejne rzesze sympatyków :roll:. W moim przekonaniu klasyka w wielkim wydaniu!!  Diabeł 9

Pierwsze spotkanie z bohaterem: "Niebieskie pożegnanie" (1964)
« Ostatnia zmiana: Marca 15, 2014, 22:56:31 wysłane przez J.Xavier.B » Zapisane
Magnis

*




« Odpowiedz #8 : Marca 09, 2014, 23:25:39 »

Magnis trzech na raz, że też na to nie wpadłam  :D :D :D!!

Lecę hurtem i się nie rozdrabniam :D. Polecam przeczytać wymienione przez ze mnie książki jak lubisz stare kryminały :).

Xavier mogą być też polscy bohaterowie ?

To jeszcze ode mnie :
Simon Templar (Święty) - tytułowy bohater książek Leslie Charterisa. Kto nie słyszał o Świętym i jego przygodach. Ten włamywacz i złodziej stał się jedną z rozpoznawalnych postaci kryminału. Autor stworzył zamiast detektywa, postać stojącą po drugiej stronie prawa, którego ścigają policjanci. Święty to ciekawa, sympatyczna postać i inteligentna, która wychodzi obronną ręką z opresji. Wykorzystuje  swój urok osobisty do podrywania pań, lubi pić drogie alkohole i świetnie wyglądać. Jego miłe uosobienie powoduje, że łatwo zdobywa sympatie różnych osób. W swoich przygodach oprócz rabunków często staje po stronie prawa gdy ktoś próbuje mu przeszkodzić w zrabowaniu kosztowności jak też nieraz pomaga różnym osobom. Nie sposób nie polubić Świętego za jego sposób bycia i humor.
Na podstawie książek Charterisa powstał serial z Rogerem Moorem jako Świętym.

Liczba powieści i zbiorów opowiadań wydanych u nas :
http://www.biblionetka.pl/author.aspx?id=2543
W poszczególnych książkach jest zaznaczone, która to część przygód Świętego.
« Ostatnia zmiana: Marca 10, 2014, 19:53:06 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
J.Xavier.B

*

Miejsce pobytu:
Białystok




WWW
« Odpowiedz #9 : Marca 10, 2014, 18:45:12 »


Xavier mogą być też polscy bohaterowie ?

Pewnie, że mogą :). Zapodawaj  Diabeł 9.

Ciekawa lista nam się powoli tworzy, tym bardziej że można poznać zupełnie nowe postacie (szczególnie te antyczne :D), o których dotychczas nie miało się bladego pojęcia, mimo że człowiek co nieco już siedzi w branży  :haha: :haha: :haha:

Zastanawiam się jeszcze, czy przy danych bohaterach nie wpisywać lat, w jakich tworzony był każdy cykl powieściowy  :faja:. Wówczas od razu byłoby widać, czy mamy do czynienia ze starym kryminałem / thrillerem czy współczesnym  :rad2:
Zapisane
Repta

*

Miejsce pobytu:
Trzebnica

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #10 : Marca 10, 2014, 19:29:35 »

Tak sobie myślę, że w sumie fajnie byłoby też napisać od jakiego tytułu zacząć czytanie książek o danym bohaterze, co o tym sądzicie??
Zapisane

J.Xavier.B

*

Miejsce pobytu:
Białystok




WWW
« Odpowiedz #11 : Marca 15, 2014, 23:35:39 »

W sumie fajny pomysł rzuciłeś :rad2:. Moja propozycja jest taka, aby pod każdym własnym postem o tym wspomnieć, coś na wzór mojego dopisku, jaki poczyniłem przy Travisie McGee =). Wówczas każdy zainteresowany danym cyklem, od razu będzie wiedział, pod jaki adres skierować swoje kroki ;).

Mam przygotowany cały repertuar kolejnych postaci (aż boję się, że z czasem w poście bazowym zabraknie znaków do tworzenia listy tych detektywów Diabeł 9), ale nie mogę tak od razu wysypać wszystkich asów z rękawa, bo coś trzeba i dla Was zostawić moi drodzy!!  :haha:

----------

A tymczasem:

LINCOLN RHYME - wiodący bohater kryminalnej serii powieściowej Jeffery'ego Deavera obejmującej na chwilę obecną 11 tomów (łącznie z niewydanym jeszcze w Polsce tytułem "The Skin Collector" (2014)) :). Rhyme, to postać nadzwyczaj oryginalna i wyróżniająca się na tle innych tropicieli z prozy kryminalnej ;). I nie chodzi w tym miejscu wyłącznie o to, iż jest to człowiek niemalże całkowicie sparaliżowany od momentu tragicznego wypadku jeszcze w ramach służby policyjnej w nowojorskim Wydziale Badania i Zasobów. Na kartach książek Deavera poznajemy go już po tych zdarzeniach, ale mimo, iż przykuty do łóżka lub wózka inwalidzkiego, jest osobą, która w tropieniu seryjnych zabójców nie ma sobie równych w całym Nowym Jorku Diabeł 9. Rhyme, choć mocno pokrzywdzony przez los, posiada niezwykle wspaniały, pomocny w pracy kryminalistycznej dar: szczyci się inteligentnym, błyskotliwym i przenikliwym umysłem, a na dodatek posiada ogromny zasób wiedzy na temat źródeł pochodzenia przeróżnych substancji i  materiałów, jakie sprawcy z reguły nieświadomie zostawiają na miejscach zbrodni :P.

Jednocześnie Rhyme, pomimo tych pozytywnych przymiotów śledczych, jest też człowiekiem nie lada upierdliwym  :haha:. Częstokroć jawi się czytelnikowi jako cyniczna, marudna zrzęda, ale i tak jest uwielbiany :D. A już szczególnie, gdy przekomarza się ze swoim opiekunem Thomem Restonem o szklaneczkę smakowitej whisky  :faja:

Lincoln Rhyme w każdej odsłonie powieściowej ściśle współpracuje z nowojorskim oddziałem policji, dowodzonym przez objadającego się pączkami, korpulentnego detektywa Lona Selitto  :haha:. Poza nim, postacią blisko, a w zasadzie najbliżej związaną z Rhyme'm, jest ex-modelka, odważna policjantka terenowa Amelia Sachs, z którą naszego bohatera łączy głębsza, nieco skomplikowana zażyłość :roll:. Ponadto do "zespołu Rhyme'a" (umowna nazwa ze względu na to, iż jego dom usytuowany w pobliżu Central Parku na Manhattanie stanowi zazwyczaj biuro operacyjne ekipy Selitta :faja:) należą też technik laboratoryjny Mel Cooper, młody funkcjonariusz terenowy Ron Pulaski, czy tajny agent specjalny Fred Dellray :].

Książki z cyklu Rhyme & Sachs to fascynujące, wielowątkowe i przewrotne thrillery kryminalne, przy których nie sposób się nudzić :). Zawrotne tempo, drobiazgowość śledczych oraz deptanie zbrodniarzom po piętach, to znaki firmowe książek Jeffery'ego Deavera, po które naprawdę warto sięgnąć!! :].

Zainteresowanych przygodą z Rhymem i spółką  odsyłam do pierwszej części cyklu, osławionego "Kolekcjonera kości" (1997) :rad2:.

:faja:.

 
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2014, 09:42:03 wysłane przez J.Xavier.B » Zapisane
Mandriell
Moderator Globalny

*

Miejsce pobytu:
Częstochowa

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



SHADYXV

WWW
« Odpowiedz #12 : Marca 24, 2014, 15:30:02 »

JANE RIZZOLI -  jedna z dwóch głównych bohaterek cyklu powieściowego (liczącego już 10 tomów) pisarki medycznych thrillerów - Tess Gerritsen.  
Jane jest kobietą nieco inną, niż utarte w naszych głowach wzorce kobiet. Jest piekielnie uparta, szalenie ironiczna (nieco na sposób Dr. House'a, jednak za wyłączeniem przebłysków geniuszu, tak charakterystycznych dla serialowego diagnostyka), wredna, upierdliwa. Do tego niezbyt urodziwa, acz intrygująca,  z wiecznym bałaganem na głowie. Nawet, jeśli ktoś zwraca na nią uwagę - torpeduje wszelkie zapędy z prędkością światła. Prawdopodobnie to mechanizm obronny ;)

Praktycznie na każdym kroku chce udowodnić sobie i wszystkim wokół, że "kobieta też może, i nie należy kobiet traktować z przymrużeniem oka, tylko dlatego, że nie posiadają penisa", co zwłaszcza przejawia się w jej pracy w  policji. Rizzoli zdaje się być obojętna na ból, jest zawsze chętna do walki, kiedy tylko może wybija się przed szereg i walczy, walczy, walczy. Na polu zawodowym jak i prywatnym. Prawdopodobnie właśnie przez domowe doświadczenia jest taka, a nie inna. Jej trudne relacje z matką i chęć wydostania się z cienia brata na pewno zrobiły swoje.

W kolejnych tomach, wraz z doświadczeniem i bagażem życiowym, z buntowniczej i jakże upierdliwej marudy zmienia się na bardziej opanowaną, pewną siebie i dowcipną kobietę, świadomą siebie i swoich ograniczeń.
Tak, jak w pierwszym tomie czytelnik niezbyt za nią przepada, tak w kolejnych tomach odkrywamy głębię jej postaci, a poprzez swoje wybory zyskuje tylko nasz szacunek.

Przygodę z Panią Jane Rizzoli należy rozpocząć od "Chirurga". Ja skończyłem na tomie 6 "Klub Mefista" ale w domu mam wszystkie wydane do tej pory tomy.
W kolejnych częściach dołącza do niej Maura Isles, jednak o niej wspomnę następnym razem :)
Zapisane

Magnis

*




« Odpowiedz #13 : Kwietnia 03, 2014, 16:47:14 »

Rafał Królik - postać stworzona przez Antoniego Marczyńskiego. Nasz bohater to dziennikarz, podrywacz i detektyw amator w jednym. Zawsze stara się rozwiązać powierzoną przez innych sprawę, a nawet czasami sam wpada na trop jakiś podejrzanych. Jest to postać bardzo sympatyczna, radząca sobie w trudnych sytuacjach i mająca poczucie humoru.
Najlepiej swoją przygodę zacząć od Czarciego jaru, gdzie pierwszy raz pojawia się bohater.

Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
J.Xavier.B

*

Miejsce pobytu:
Białystok




WWW
« Odpowiedz #14 : Maja 03, 2014, 20:27:51 »

LINCOLN PERRY - prywatny detektyw pojawiający się na kartach czterech utworów kryminalnych Michaela Koryty, z czego w Polsce ukazały się trzy z nich ;). Trzydziestokilkuletni Perry wraz ze swym lekko podstarzałym partnerem Joe Pritchardem prowadzi firmę detektywistyczną, a także jest właścicielem siłowni w budynku, w którym piętro wyżej znajduje się jego mieszkanie. Bohater Koryty to niby samotny singiel, ale jako wysportowany przystojniak, co i rusz spotyka na swej drodze piękne damy. Wraz z Pritchardem stanowią zgrany duet detektywistyczny, w którym czarny humor miesza się z życiowym wyrachowaniem, a rozsądek z dozą ryzyka zawodowego :). Świetna seria kryminalna będąca współczesnym echem starych klasyków gatunku, a dzięki Lincolnowi Perry'emu jako narratorowi historii, bliższa czytelnikowi i pozwalająca niejako wczuć się w skórę rzeczonej postaci :]. Gorąco zachęcam fanów porządnego kryminału, a cykl najlepiej zaczynać od powieści "Ostatnie do widzenia" :faja:.
« Ostatnia zmiana: Maja 03, 2014, 20:41:09 wysłane przez J.Xavier.B » Zapisane
DarkerSide

*

Miejsce pobytu:
Gliwice




« Odpowiedz #15 : Maja 09, 2014, 11:52:51 »

Charlie 'Bird' Parker - prywatny detektyw, były detektyw nowojorskiej policji, bohater naprawdę upiornych i przerażajacych histori, zaczynając od tej, która stała się jego własnym udziałem (smierć żony i córki z rąk seryjnego mordercy). Jest samotnikiem, zamkniety w sobie. Miota się między żądzą zemsty a poczuciem żalu za utraconym dawnym życiem, uparcie dąży do rozwiązania zagadki śmierci swojej rodziny czepiając się dosłownie najmniejszego ździebełka. A gdy już dochodzi do ostatecznego celu okazuje się być, kimś kto się nie zatrzymuje w pół drogi, kto idzie do samego końca bez względu na cenę, jaką przyjdzie mu za to zapłacić.
A kolejne śledztwa, w które się angażuje są coraz bardziej mroczne, czasem na granicy jawy i snu...

"Bird" jest postacią stworzoną przez Johna Connolly'ego, bohaterem  jak do tej pory 10 powieści. Cykl rozpoczyna "Wszystko martwe"

Logan McRae - detektyw sierżant, pracuje w policji okręgu Grampian na północnym wschodzie Szkocji. Jest zdecydowany i profesjonalny, czasem przekracza prawo, ale zawsze w imię sprawiedliwości. Loganowi towarzyszy niezwykle barwna, soczysta i wyrazista plejada bohaterów drugiego planu min detektyw inspektor Steel, brzydka, pomarszczona i wyjątkowo wulgarna lesbijka. Autorem cyklu z Loganem jest Stuart MacBride.
Ciekawostka: w jednym ze śledztw prowadzonych przez Logana a dotyczących Polaków mieszkających w Szkocji jest ciekawy wątek współpracy z polską policją (KWP Kraków)
Przygodę z Loganem McRae należy rozpocząć od  powieści "Chłód granitu", wszystkich jest 8.

Tony Hill i Carol Jordan - on - profiler, konsultant policyjny, specjalista od portretów psychologicznych seryjnych morderców; prywatnie były nauczyciel akademicki, lekarz psychiatra, samotnik z wyboru, impotent
ona - detektyw policji, kobieta po przejściach poczatkowa znajomość z dr Hillem przeradza się w głeboką przyjaźń a potem w ... bardzo skomplikowany układ.
Para tych bohaterów zadebiutowała na stronach powieści Val McDermid "Syreni śpiew". Do chwili obecnej  wydano 8.
« Ostatnia zmiana: Marca 20, 2015, 16:02:43 wysłane przez crusia » Zapisane

Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.
/stare przysłowie chińskie/
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: