Gotham Cafe

Oficjalne fora serwisów => Prasa i Internet => Wątek zaczęty przez: Ciacho on Września 07, 2016, 11:15:11



Tytuł: Seria "Perspektywy Ponowoczesności"
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Września 07, 2016, 11:15:11
Znalazłem w necie całkiem ciekawą rzecz.

Na stronie factaficta.org  pojawiła się : seria "Perspektywy Ponowoczesności", wydawana od 2016 roku przez Ośrodek Badawczy Facta Ficta, pow­stała z myślą o potrzebie dopełnienia krajobrazu pols­kiej humanistyki o istotne problemy i tematy badawcze filozofii, kultury i sztuki końca XX i początku XXI wieku.

Jako jedne z nielicznych pozycji na polskim rynku publikacji naukowych, książki w serii dystrybuowane są za darmo w wersji elektronicznej w multiformacie - i udostępniane czytelnikom w ramach licencji Creative Commons BY 4.0 (uz­nanie autorstwa) celem promowania otwartego i bezpłatnego dostępu do wiedzy.

Redaktor naukowy serii: Ksenia Olkusz



Póki co dwa numery, które mogą zaciekawić przede wszystkim fanów grozy ogólnie:


Tom 1: Zombie w kulturze
(https://factaficta.files.wordpress.com/2015/05/zombie-w-kulturze.png?w=212&h=300)

Redaktor naukowy: dr Ksenia Olkusz
Recenzent: dr Mikołaj Marcela
Wyd. I elektroniczne
Kraków 2015
ISBN: 978-83-942923-1-7
ss. 300

Opis:

Monografia Zombie w kulturze pod redakcją Kseni Olkusz jest pierwszą w Polsce próbą syntetycznego opracowania filozoficznych i antropologiczno-kulturowych kontekstów związanych z funkcjonowaniem narracji ?zombie-centrycznych? w ponowoczesności. Książka ta jest zarazem pierwszym tomem serii monografii naukowych ?Perspektywy Ponowoczesności?, mającej w założeniu wydającego ją Ośrodka Badawczego Facta Ficta w Krakowie wzbogacać krajobraz polskiej humanistyki o istotne problemy i tematy badawcze z zakresu filozofii, kultury i sztuki końca XX i początku XXI stulecia.

Niezmiernie cieszy mnie pojawienie się pierwszej w Polsce monografii poświęconej figurze zombie. Na Zachodzie tego typu wydawnictwa obecne są już od pewnego czasu, by wymienić choćby ?The Undead and Philosophy. Chicken Soup for the Souless? pod redakcją Richarda Greene?a oraz K. Silema Mohammada. Przyznam, że tego typu wydawnictwa bardzo brakowało mi na polskim gruncie badawczym, ale się doczekałem. To ważny głos, który oddany zostaje milczącym zombie ? niemym nie tylko z racji swojej natury, ale także dlatego, że w murach uniwersytetów i szkół rzadko traktuje się popkulturę, a szczególnie takie jej przejawy jak zombie, jako interesujący materiał badawczy. Jak się jednak okazuje, żywe trupy są interesujące pod względem naukowym i ? o ironio ? bardzo wiele mogą nam powiedzieć o naszej kulturze i nas samych. Oczywiście artykuły zawarte w tomie różnią się pod wieloma względami, ale liczy się różnorodność spojrzeń, która pokazuje jak złożonym motywem stały się zombie w ostatnich kilku dekadach. Jest tu kilka znakomitych i wyróżniających się tekstów, do których chętnie będę wracał.

? z recenzji naukowej dr. Mikołaja Marceli (Uniwersytet Śląski)



E-book do poczytania bezpośrednio w przeglądarce:
https://drive.google.com/file/d/0B0z0PSDwlGeEdVpvU0pUZHRUbU0/view

Na stronie można ściągnąć mobi lub epub



Tom 2: Światy grozy
(https://factaficta.files.wordpress.com/2015/05/c59bwiaty-grozy.png?w=212&h=300)

Redaktor naukowy: dr Ksenia Olkusz
Recenzent: dr hab. Jarosław Fazan
Wyd. I elektroniczne
Kraków 2016
ISBN: 978-83-942923-0-0
ss. 360

Opis:

Tom monograficzny ?Światy grozy? jest pierwszą z kilku książek o tej tematyce planowanych w ramach serii ?Perspektywy Ponowoczesności?. Wspólnie z wieloma naukowcami zastanawiać się będziemy tu nad rozmaitymi aspektami grozy, jej realizacjami w różnych mediach, przez różnorodnych twórców. Istotną kwestią wydaje się próba uwzględnienia jak najszerszej perspektywy oglądu, wskazanie mechanizmów konstruowania grozy i ich wzajemnych korelacji. Cel ten może zostać zrealizowany jedynie wówczas, gdy nie ograniczy się introspekcji do treści już rozpoznanych naukowo czy postulowanych często w polskiej myśli badawczej (zwłaszcza w zakresie filologii słowiańskich) chęci izolowania się od osiągnięć i rezultatów pracy autorów zachodnich. Badania nad grozą są bowiem dziedziną dynamicznie się rozwijającą, dlatego warto także podejmować się analizowania dzieł nowszych, nienależących do klasycznego kanonu, także tych, które są wobec niego polemiczne. Problematyka grozy proponowana przez autorów rozdziałów w monografii ?Światy grozy? stanowi próbę wyjścia poza tradycyjne ujęcia, dowodząc konieczności wieloparametrowe-go interpretowania i postrzegania omawianej konwencji. Egzemplifikują to zarówno teksty teoretyczne, jak i te o nachyleniu filozoficznym, również takie, których autorzy podjęli tematykę reinterpretacji figur grozy, czy też te wpisujące się w dyskurs ekonomiczny i paradygmat neoliberalny.

? z wprowadzenia Kseni Olkusz


E-book do poczytania bezpośrednio w przeglądarce:
https://drive.google.com/file/d/0B0z0PSDwlGeEYkJZTjhJcjlOTlk/view


Zaciekawiła mnie szczególnie druga część, gdzie omawiani są współcześni i klasyczni pisarze grozy. Nie czytałem jeszcze, bo dopiero teraz to zobaczyłem, ale zapowiada się interesująco i na pewno się temu bliżej przyjrzę. :)


Tytuł: Odp: Seria "Perspektywy Ponowoczesności"
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Września 07, 2016, 17:49:19
Znam, mam i nawet pisałem w Co, gdzie ile o tym :).

Bardzo zacna inicjatywa i też mam w planach przeczytać :).


Tytuł: Odp: Seria "Perspektywy Ponowoczesności"
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Września 08, 2016, 10:33:09
To powinno zainteresować zwłaszcza Pawła, Cichego i Grota. Może tu zerkną. :)


Tytuł: Odp: Seria "Perspektywy Ponowoczesności"
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Września 08, 2016, 13:50:37
W "Światach Grozy" mamy nawet karpiową reprezentację w postaci Szymona Cieślińskiego (czyli Szymasa z CN, Nekropolitan i Konglomeratu) ;)


Tytuł: Odp: Seria "Perspektywy Ponowoczesności"
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Września 09, 2016, 10:40:14
A widzisz, to nie wiedziałem. Dobrze wiedzieć. Generalnie zacząłem czytać "Świat grozy"...w pracy :D... pierwsze 2 rozdziały mocno naukowe, ale zacząłem już okultyzm i mi się podoba. :)


Tytuł: Odp: Seria "Perspektywy Ponowoczesności"
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Listopada 10, 2018, 18:14:36
W Perspektywy Ponowoczesności pojawiła się nowa pozycja dotycząca pod tytułem Groza i postgroza wydana jako siódmy tom tej serii. Zapowiada się bardzo ciekawe opracowanie z tego, co przejrzałem i nie mogę się doczekać kiedy przeczytam :).

https://factaficta.org/pp/ (https://factaficta.org/pp/)

Dobrze, że cały czas seria jest kontynuowana, bo zawsze takich pozycji nigdy nie jest za mało :).