Strony: [1]   Do dołu
Drukuj
Autor Wątek: Wołyń (2016)  (Przeczytany 1524 razy)
Repta

*

Miejsce pobytu:
Trzebnica

sponsor forum
SPONSOR
FORUM« : Listopad 08, 2016, 22:33:21 »


Akcja filmu "Wołyń" rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

W niedziele byłem na seansie i muszę przyznać, że film zrobił na mnie ogromne wrażenie! Generalnie lubię twórczość Smarzowskiego, chociaż 2 ostatnie filmy specjalnie mi nie podpasowały, to ten jest absolutnie świetny. Sama kwestia Wołynia jest dla mnie nowa, tak na prawdę nie znałem szczegółów tych wydarzeń, więc film Smarzowskiego był świetną okazją do zapoznania się z tematem. Standardowo u tego reżysera mamy Jakubika, który zagrał bardzo dobrze. Film jest mocny w sensie pokazywanych scen ale myślę, że reżyser musiał pokazać pewne kwestie tak jak były w rzeczywistości. Fajnie też, że nie starał się na siłę pokazywać tu jednej słusznej prawdy. Ode mnie mocne 9/10.

Ktoś był?? (Jot chyba pisał, że się wybiera :P) Jak wrażenia?
Zapisane

Machno

*

sponsor forum
SPONSOR
FORUM« Odpowiedz #1 : Listopad 09, 2016, 05:07:15 »

Byłem  film mnie wmurował, że tak powiem. Jak zwykle u tego reżysera nie ma litości dla widza. Scen drastycznych nie dużo, i są dość zdawkowe. Bardziej widać zmęczenie psychiczne u ludzi i ten bezmiar bezwzględności Ukraińców, którzy poczuli możliwości odreagowania na Polakach.
Wyjątkowo świetnie udźwiękowiony, jak na polskie kino.
Zapisane
J1923

*

Miejsce pobytu:
Sto(L)ica

sponsor forum
SPONSOR
FORUM« Odpowiedz #2 : Listopad 09, 2016, 07:06:33 »

Jak dla mnie film roku i jeden z najważniejszych i najciekawszych filmów ostatnich lat.
Przygnębiający, wstrząsający i niestety niezwykle prawdziwy. Po raz pierwszy przeżyłem coś takiego, że publika po zakończeniu filmu wychodziła z sali w absolutnej ciszy. Słowa nie mogły przejść przez gardło.
Fabuła jest tak skonstruowana, że naprawdę w dobry sposób pokazuje historię wydarzeń wołyńskich i jej skale. Co więcej, film pokazuje różne aspekty "konfliktu" - nie ma tylko zbrodniczych ukrów, czy też gloryfikacji Polaków.
Film naprawdę kapitalnie zrobiony, zagrany itp.
Ode mnie 10/10, a jestem oszczędny w absolutne zachwyty.
Zapisane

PIŁKA NOŻNA DLA BANDYTÓW!!! Gra jaki to film NOWA LISTA: http://pastebin.com/AqjMF434
maszynistaGrot

*
« Odpowiedz #3 : Listopad 09, 2016, 08:22:42 »

Film jest mocny w sensie pokazywanych scen ale myślę, że reżyser musiał pokazać pewne kwestie tak jak były w rzeczywistości.
Jeśli mocny to pewnie było obcinanie kobietom piersi (po wcześniejszym zbiorowym gwałcie), nabijanie dzieci na sztachety od płotu i krzyżowanie mężczyzn na drzwiach, bo w artykułach historycznych czytałem, że takie praktyki stosowali ukraińscy nacjonaliści.
Zapisane

Nie widział nic, nie słyszał nic - upajał się tylko pędem...

Stefan Grabiński, Maszynista Grot
Repta

*

Miejsce pobytu:
Trzebnica

sponsor forum
SPONSOR
FORUM« Odpowiedz #4 : Listopad 09, 2016, 10:04:39 »

Jocie, jak tak przeczytałem o tej ciszy podczas wychodzenia ludzi z kina to u mnie w sumie było bardzo podobnie, na mnie generalnie film zrobił duże wrażenie i tak jakoś ciężko mi się było pozbierać po tym filmie a raczej rzadko mi się coś takiego zdarza. Smarzowski odwalił kawał dobrej roboty.
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
Drukuj
Skocz do: