Ryszard Ćwirlej

(1/6) > >>

marczewek:


Ryszard Ćwirlej (ur. w 1964 w Trzciance) ? dziennikarz telewizyjny i pisarz.

Ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 1996-1997 pracował w TVP Katowice, w latach 1997-2010 w poznańskim oddziale TVP. Był szefem redakcji Teleskopu. Od 2010 członek zarządu do spraw programowych Radio Merkury S.A w Poznaniu

Napisał m.in. cykl powieści kryminalnych, których akcja toczy się w latach 1980. w Poznaniu: Upiory spacerują nad Wartą, Trzynasty dzień tygodnia, Ręczna robota, Mocne uderzenie, Śmiertelnie poważna sprawa.

Cykl o milicjantach z Poznania
1. Upiory spacerują nad Wartą, Wydawnictwo Replika, Zakrzewo 2007.
2. Trzynasty dzień tygodnia, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2007.
3. Ręczna robota, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2010.
4. Mocne uderzenie, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2011.
5. Śmiertelnie poważna sprawa, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Warszawa 2013.

------

Właśnie nakładem Zysku, ukazała się najnowsza pozycja, i wznowienie debiutanckiej. Zwróciłem uwagę, ze względu na fajne okładki.

marczewek:


Ryszard Ćwirlej
Upiory spacerują nad Wartą
Strony: 386, Format: 14x20,5 cm

ISBN: 978-86-7785-162-3
EAN: 9788377851623
Rok wydania: 2013
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kategorie: powieść, sensacja, kryminał, literatura polska
Oprawa#: oprawa broszurowa
Data wprowadzenia: 25-03-2013

Poznań, czerwiec 1985 roku.
Na brzegu Warty wędkarze znajdują zwłoki kobiety bez głowy. Dla Milicji Obywatelskiej to poważny problem, zwłaszcza, gdy odnaleziona później głowa okazuje się nie pasować do ciała. Na mieszkańców miasta pada strach. Czyżby w spokojnym społeczeństwie równości pojawił się seryjny morderca?
Zespół śledczych z Komendy Wojewódzkiej MO pod kierunkiem kapitana Marcinkowskiego ma ręce pełne roboty. Milicjanci dochodzą do wniosku, że inspiracją dla okrutnej zbrodni mogły być brutalne horrory sprowadzane ze zgniłych krajów kapitalistycznych. Inwigilacja środowiska wielbicieli filmów na kasetach video nie będzie łatwa, a władze oczekują szybkich rezultatów.
Czy elita poznańskiej Milicji Obywatelskiej ujmie brutalnego mordercę, zanim polecą kolejne głowy?



Ryszard Ćwirlej
Śmiertelnie poważna sprawa
Strony: 470, Format: 14x20,5 cm

ISBN: 978-83-7785-163-0
EAN: 9788377851630
Rok wydania: 2013
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kategorie: powieść, sensacja, kryminał, literatura polska
Oprawa#: oprawa broszurowa
Data wprowadzenia: 25-03-2013

Grodzisk Wielkopolski, wiosna 1983 roku. W lesie nieopodal PGR-u odnalezione zostają zwłoki młodej dziewczyny - ofiary brutalnego gwałtu i morderstwa. Lokalna milicja pod dowództwem niedoświadczonego podporucznika Wieczerzaka nadspodziewanie szybko znajduje sprawcę. Jednak prokuratura ma wątpliwości. Komenda Wojewódzka Milicji Obywatelskiej w Poznaniu wysyła do Grodziska dwóch swoich ludzi - podporucznika Brodziaka i chorążego Olkiewicza. Śledczy szybko przekonują się, że ich koledzy z prowincji popełnili w śledztwie rażące błędy. Prawdziwy sprawca wciąż jest na wolności i szykuje się do kolejnego ataku.
I kiedy porządny glina ma w tym wszystkim znaleźć czas, by się napić wódki?

marczewek:
Przeczytałem właśnie Ręczną robotę, jedną z książek składających się na cykl i milicjantach z Poznania.
I jest to całkiem dobra książka, trzeba przyznać. Choć autor chyba mało popularny, bo teraz wydaje go już trzecie wydawnictwo. Może w końcu coś zaskoczy  ;)
Autor bardzo fajnie ukazał absurdalny świat PRL, do tego prowadzi akcję z dużą dawką humoru.
W pociągu relacji Berlin-Poznań znaleziono ciało konduktora, pozbawione ręki. Na miejsce zostają skierowani ludzie majora Marcinkowskiego. I jakże było by inaczej, niedługo później pojawiają się pierwszy podejrzani, szkopuł w tym że między czasie zdarzyły się kolejne wypadki, postrzelenia policjantów, które wydają się powiązane, ale wykluczają obecnych podejrzanych... O co chodzi?
Kupa śmiechu, galeria barwnych postaci, i kompletnie zakręcona historia w której można się pogubić.
Podobało mi się i mogę polecić tym, którzy chcą poczytać coś z PRLem w tle  :)

marczewek:
Tym razem sięgnąłem po najnowszy tom przygód o poznańskich milicjantach, nie zawiodłem się. Książka równie dobra jak wcześniejsza. Aż nie można się oderwać. Tym razem akcja dzieje się w Grodzisku, gdzie w lesie znalezione zostają zwłoki zgwałconej i zamordowanej nastolatki. Tutejszy zespół śledczych pod wodzą młodego i niedoświadczonego komendanta błyskawicznie znajduje sprawcę. Ale poznańska prokuratura ma odmienne zdanie. Fred Marcinkowski wysyła na miejsce swoich ludzi. Okazuje się że sprawa ma drugie dno, a podporucznik Brodziak i chorąży Olkiewicz będą musieli zmierzyć się z większym problemem niż przypuszczali.

Autor kolejny raz kapitalnie sportretował realia PRL i obyczaje wtedy panujące. Dobrzy policjanci, źli policjanci i ci jeszcze gorsi z SB. Do tego lokalni partyjni działacze, i na dodatek wszędobylski Rychu Grubiński. Z tego musi wyniknąć coś niespodziewanego i groźnego.

marczewek:
Upiory spacerujące nad Wartą już za mną. Krzywy obraz PRL i cudaczna paczka milicjantów z Poznania mnie kompletnie rozwala za każdym razem. Ta seria jest świetna i dwa brakujące tomy też w końcu przeczytam.
Akcja rozpoczyna się nad Wartą, gdzie dwóch wędkarzy znajduje kobiece zwłoki pozbawione głowy. Szeroko zakrojona akcja policyjna doprowadza do znalezienia głowy. Jakiż jest szok śledczych, gdy okazuje się że głowa nie pasuje do ciała... Sprawca zostaje ochrzczony łowcą głów, a Milicjanci muszą go złapać nim ponownie wyruszy na łowy...

Kapitalnie sportretowane absurdy PRL i zespół policjantów których różni prawie wszystko, a łączą trzy rzeczy, miłość do alkoholu, wielka przyjaźń i absolutna uczciwość.
Właściwie dla tej całej atmosfery warto przeczytać całą serię. Tego nie ma w zagranicznych książkach.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona