Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Polecane  (Przeczytany 9244 razy)
crusia
Moderator Globalny

*

Miejsce pobytu:
Poznań




WWW
« : Września 21, 2010, 18:43:28 »

Nasze forum powoli zapełnia się tematami i coraz ciężej zwrócić uwagę forumowiczów na konkretnego pisarza. Dlatego w tym wątku możecie zachęcić innych do przeczytania książki, która zrobiła na was wyjątkowe wrażenie.

Żeby temat nie zmienił się w śmietnisko musimy ustanowić kilka zasad.

1. Nie dyskutujemy na temat książek, które tu przedstawiamy. Jeśli chcesz zgodzić lub nie zgodzić się z opinią tu przedstawioną, zrób to w wątku poświęconym danemu pisarzowi.

2. To nie miejsce na wyliczanki. Nie wypisujcie wszystkich książek, które wam się spodobały. To ma być temat, w którym można zachęcić do lektury książek nieznanych, niepopularnych pisarzy, których wątki nie cieszą się powodzeniem. Jeżeli przeczytałeś świetną powieść Jeffery'ego Deavera albo Stephena Kinga, znajdź odpowiedni temat i wypowiedz się tam, nie tutaj.

3. W poście należy podać imię i nazwisko pisarza, tytuł książki i krótką opinię. Nie wklejamy okładek, biografii ani streszczeń napisanych przez wydawców.

4. Każdy post w tym temacie MUSI zawierać odnośnik prowadzący do wątku poświęconego danemu pisarzowi. Jeżeli twoim zdaniem książka jest na tyle dobra, by tu trafić, jej autor zasługuje na swój wątek.

5. Śmieciowe posty typu "fajna książka, polecam" będą usuwane. Żeby rekomendacje odniosły skutek musicie się trochę postarać.

6. Jeśli jakaś książka już tu trafiła, nie pisz drugiego postu na jej temat.

Pamiętajcie - to wątek dla książek, które zrobiły na was wyjątkowe wrażenie i chcecie polecić ją innym forumowiczom, a boicie się, że autor jest na tyle mało popularny, że nikt nie zwróci uwagi na poświęcony mu temat.
Zapisane
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #1 : Marca 20, 2011, 15:53:24 »

To ja mam pytanie: Czy można rekomendować cykle? Oczywiście nie mam na myśli wychwalania z osobna każdej książki wchodzącej w jego skłąd,tylko samego cyklu,bo wiadomo,że rekomendowanie jeden książki z jakiejś serii mija się trochę z celem? :)
Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
crusia
Moderator Globalny

*

Miejsce pobytu:
Poznań




WWW
« Odpowiedz #2 : Marca 21, 2011, 10:35:59 »

Pewnie, że można. Tylko cykle spięte fabularnie, a nie np. całą Ucztę Wyobraźni.
Zapisane
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #3 : Marca 21, 2011, 18:50:40 »

Tad Williams-"Inny świat"

Moje pierwsze zetknięcie się z tym autorem i od razu zyskał sobie niesamowicie w moich oczach. :D

Akcja toczy się w VR,czyli wirtualnym świecie. Bohaterowie tej powieści weszli do tego świata wirtualnego,następni wyszli,a  między jednym a drugim mieli mnóstwo przygód i tyle. Tyle,a raczej aż tyle ,bo "Inny świat" to powieść rozbita na 4 tomy  licząca sobie 3200 stron i dzieje się tam naprawdę dużo. :P

Czemu tutaj piszę? Bo Tad Williams to rzemieślnik pełną gębą,który stworzył fantastyczną przygodę łącząc w sobie wariacje wielu gatunków i stylów. Spotkamy się tutaj z  fantasy,sf,kryminałem,thrillerem,baśnią,literaturą wojenną,mitologią i nie tylko ,a wszystko to pięknie,spójne i sprawnie skomponowane w całość. :) Najważniejsze jest tutaj to,że autor od samego początku aż do końca konsekwentnie dawkuje odpowiedzi na pytania,które nasuwają nam się do głowy podczas czytania.I gwarantuje wam,że większości z nich się nawet nie domyślicie. ;) Dla mnie osobiście ta tetralogia,to jest coś niesamowitego i niemożliwego do wyobrażenia,jeśli nie miało się tego w ręce. I uważam, że polubią ją nawet najbardziej wybredni. :D A w pierwszej kolejności,myślę,że powinni się za to wziąć Cichy i Paweł,bo ostatnio coś tak była mowa o cybernetyce i f&s-f oraz Mando,Duddits i Master, którzy zauważyłem,że lubią bardzo podobne do tej przygody. ;)

Zdecydowanie polecam i zapraszam do odpowiedniego tematu, bo jesteśmy tam tylko ja i Randall,a patrząc na klasę Williamsa jest to stanowczo za mało!!  :(



Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
Emilio

*

Miejsce pobytu:
Poznań




Kochasz?

WWW
« Odpowiedz #4 : Października 14, 2013, 21:30:56 »

ŁASKAWE

http://wyborcza.pl/1,75517,5748389,Laskawe__Littell__Jonathan.html

Utwór napisany jest w formie fikcyjnych wspomnień byłego SS-mana, Maximiliana Aue, biorącego udział w eksterminacji Żydów podczas II wojny światowej. Perwersyjna, brutalna, mroczna, i bardzo obszerna (ponad 1000 stron) epopeja.  Główny bohater to intelektualista, lekki snob, zboczeniec seksualny/dewiant. Atutem są tutaj przede wszystkim świetnie opisane realia okupowanej Polski/Ukrainy i całego frontu wschodniego. Czyta się jak prawdziwy pamiętnik, realia historyczne dokładnie oddane. Występują autentyczne postaci historyczne takie jak Hans Frank, Adolf Eichmann, Ernst Kaltenbrunner czy Heinrich Himmler. Książka ma niesamowity klimat, zdecydowanie warto poświęcić jej czas. Nie jest to lekka, łatwa i przyjemna czytanka w stylu Kinga, ale może kogoś zainteresuje. Jesli ktoś dodatkowo interesuje się historią II wojny światowej to gorąco polecam. IMHO jedna z najlepszych powieści ostatniego dziesięciolecia. Zachęcam do lektury "Łaskawych"  :)
« Ostatnia zmiana: Października 14, 2013, 21:34:07 wysłane przez Emilio » Zapisane

"I only dream in black and white, I only dream cause I'm alive. I only dream in black and white, to save me from myself"
dampf

*

Miejsce pobytu:
Trójmiasto




« Odpowiedz #5 : Października 15, 2013, 06:44:46 »

O, dziękuje bardzo za tę rekomendację :) Książka od kilku tygodni czeka na swoją kolej i widzę, że decyzja o jej zakupie była słuszna :)
Zapisane
Cichy
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Legionowo



WWW
« Odpowiedz #6 : Października 15, 2013, 18:13:26 »

U mnie też czeka na półce :). Na razie boję się jej objętości, ale przyjdzie pora i na nią
Zapisane
Master

*

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #7 : Października 15, 2013, 18:44:11 »

Już wpisałem "Łaskawych" na swoją listę "buy me" ;)
Zapisane
dampf

*

Miejsce pobytu:
Trójmiasto




« Odpowiedz #8 : Października 15, 2013, 18:52:30 »

Jak już zrobił się tutaj ruch, to dodam od siebie, że polecam absolutnie każdemu "Czarodziejską górę" Manna. Mogę z całą stanowczością powiedzieć, że jest to najlepsza książka jaką czytałem w swoim dotychczasowym życiu. Rzecz trudna i ciężka, ale jednocześnie wspaniała. Minął już miesiąc odkąd ją skończyłem, a nie ma dnia bym myślami nie powracał do niej i nie pragnął jej czytać na nowo. I prawdę mówiąc sam nie wiem czemu, bo w niej się przecież nic nie dzieje ;) "Czarodziejska góra" przytłacza czytelnika i wciąga go niepostrzeżenie. Mann napisał w niej kilka rozdziałów, które samodzielnie były lepsze niż większość książek jakie znam. Ba, treść tak na mnie wpłynęła, że czytałem ją w ściśle określonych porach i zawsze w pozycji poziomej (jak ktoś poczyta, to załapie o co chodzi ;)). Tak mnie opętała ta "cegła". I sprawiła, że planuję wyjazd do Davos, aby zobaczyć miejsca, które zainspirowały Manna do jej napisania. Nie jestem normalny, wiem :)

Polecam, jak mało co. Ale nie spodziewajcie się lekkiej lektury. Ale na pewno emocjonującej.

A i na marginesie: tę książkę się podobno kocha albo nie doczytuje do końca :D Ostrzegałem.
Zapisane
Master

*

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #9 : Października 15, 2013, 20:49:05 »

Jak by się zastanowić, to też bym coś polecił, ale nie wiem, jak tutaj z miłośnikami książek historyczno-naukowych, bo takie głównie czytam ;)
Zapisane
dampf

*

Miejsce pobytu:
Trójmiasto




« Odpowiedz #10 : Października 16, 2013, 18:47:42 »

Dajesz, zawsze chętnie posłucham o czymś z branży :D
Zapisane
Master

*

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #11 : Października 16, 2013, 20:03:32 »

Więc jedziem...

Mark Roseman, Wannsee. Willa, jezioro, spotkanie

Książka w głównej mierze poświęcona konferencji w Wannsee z 20 stycznia 1942 roku, kiedy to zapadła decyzja o "ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej". Głównym atutem prezentowanej pozycji jest to, że na niewielkiej ilości stron (całość ma ok. 200 stron, choć główna część książki to 144 strony; kieszonkowy format książki) Autor w krótki sposób, niejako "w pigułce" przedstawił cały proces, który doprowadził do Holokaustu. Ogrom informacji dotyczących ewolucji antyżydowskiej polityki Trzeciej Rzeszy. Jako dodatkowy smaczek, w książce zamieszczono treść jedynego ocalałego egzemplarza protokołu z niniejszej konferencji.
Zapisane
dampf

*

Miejsce pobytu:
Trójmiasto




« Odpowiedz #12 : Października 17, 2013, 07:02:57 »

Hmm brzmi dobrze. Ostatnio kupiłem "Dziennik norymberski" Gilberta i chętnie nadrobię braki w tematyce ;)
Zapisane
perperuna

*

Miejsce pobytu:
lubelskie




« Odpowiedz #13 : Października 18, 2013, 11:54:41 »

 Timothy Snyder, Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem.
Ja napiszę o naprawdę przerażającej książce. Do tego opartej na rzeczywistych wydarzeniach. Książce historyczno-naukowej. Opisuje ona wprost niewyobrażalne cierpienia ludności zamieszkałej na terenach przedwojennej II RP, Ukrainskiej i Białoruskiej Republiki Radzieckiej, zachodniego Związku Radzieckiego i krajów bałtyckich. Tereny te zostały umownie nazwane "skrwawionymi ziemiami".
Autor mówi o 14 mln zamordowanych w przeciągu tylko 12 lat, między 1933 - 1945. Podkreśla jednocześnie, że są to ofiary polityki, ludność cywilna a nie żołnierze. 1/4 zgładzono jeszcze przed wybuchem wojny. Szok!!!  Wyobraźcie sobie, że podczas pierwszych sześciu i pół roku rządów Hitlera zginęło ok. 10 tys ludzi. Do tego czas Stalin zdążył wymordować już miliony, czy to przez swoją politykę (głód na Ukrainie) czy przez rozstrzelanie.
Książka jest spora objętościowo (550 str) ale czyta się szybko. Napisana jest zrozumiałym dla "przeciętnego" czytelnika językiem. Twarda okładka, kilka mapek. Jedynie przydałoby się trochę zdjęć.
Jest to jedna z najbardziej wstrząsających książek jakie czytałam,  (a czytałam ich dużo).
Z podobnych rzeczy polecam też "Wielka trwoga. Polska 1944 -1947" M. Zaremba. Również szokująca.



Zapisane
Master

*

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #14 : Października 18, 2013, 13:27:42 »

Kolejna książka, która mile zaskoczyła (choć czytałem ją kilka miesięcy temu):

Peter Kenez, Odkłamana historia Związku Radzieckiego
Mała uwaga na początek: tytuł oryginalny to A history of Soviet Union from Beginning to the End - najwyraźniej wydawnictwo Bellona w celach marketingowych wolało nadać bardziej sensacyjny tytuł... w mojej opinii "osiągnęli" skutek odwrotny.
Napiszę krótko: Autor w bardzo przystępny, "łopatologiczny" sposób opisał historię ZSRR od rewolucji bolszewickiej do przejęcia rządów przez Putina na początku lat dwytysięcznych. Minimum dat, prosty język - idealna książka dla kogoś, kto chciałby poznać historię tego kraju, a odstraszają go akademickie "cegły".
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: