Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Nele Neuhaus  (Przeczytany 277 razy)
Magnis

*
« : Luty 17, 2019, 19:49:02 »Nele Neuhaus, właściwie Cornelia Neuhaus; z domu Löwenberg (ur. 20 czerwca 1967 w Münster w Westfalii) ? niemiecka pisarka, autorka kryminałów i książek dla młodzieży.

Seria  z Oliverem von Bodenstein i Pią Kirchhoff :

    Nielubiana 2006
    Przyjaciele po grób  2007
    Głębokie rany  2009
    Śnieżka musi umrzeć  2010
    Kto sieje wiatr 2011
    Zły wilk 2012
    Żywi i umarli 2014
    W lesie 2016

Książki dla młodzieży :

    Elena. Wygrać z losem 2011
    Elena. Burzliwe lato 2011
    Charlotte i koń marzeń  2012
    Charlotte i bolesne sekrety 2012
    Elena. Zawody i rozterki  2013
    Elena. Tajemnica stadniny 2014
    Charlotte i nieoczekiwane odwiedziny 2014

Nielubiana

Pierwszą książką po jaką sięgnąłem mimo tego, ze często spotykałem do wypożyczenia była pierwsza część cyklu pod tytułem Nielubiana autorki Neli Neuhause. Po wielu opiniach jakie przeczytałem postanowiłem sam zapoznać, mając jakieś obawy dotyczące poznaniu nowego autora i jego powieści. Spodziewałem się mimo wszystko dobrego kryminału, który wzbudzi zainteresowanie i mnie wciągnie. Sama historia zapowiadała się ciekawie i dlatego nie mogłem doczekać się lektury.
W niedzielny poranek zostają znalezione zwłoki prokuratora, które powodują postawienie policji na nogi. Do sprawy zostają przydzielony komisarz Oliver von Bodenstein i jego nowa pracownica Pia Kirchhoff. Po pewnym czasie zostaje dokonane nowe odkrycie kolejnej ofiary przy wieży. Z początku wydaje się, że nic ich nie łączy, ale policjanci zaczynają śledztwo, mające na celu odkrycie prawdy.
Autorka stworzyła kryminał według klasycznego wzorca jeśli chodzi o poszukiwanie sprawcy, motyw i karę jaka czeka na niego. Skupiając się bardzo na pracy policji ukazuje w ten sposób mechanizmy działania funkcjonariuszy, którzy z mozołem sprawdzają każdą, nawet najdrobniejszą i odnalezioną informacje. Poszukiwanie poszlak lub śladów mogących doprowadzić do rozwiązania zagadki idą całą parą, lecz każdy taki ślad jest weryfikowany i sprawdzany przez nich. W znakomity sposób przedstawione są zależności pomiędzy bohaterami, skrywającymi nie jedną jeszcze tajemnice, łączących ich ogniw wychodzących na światło dzienne, brudnych gier, oszustw i zatrzymanych dla siebie sekretów. Spotykane postacie w książce stają się raptownie w jednej chwili podejrzanymi o morderstwo i nie brakuje oczyszczenia lub skierowania podejrzeń na kogoś innego. Dlatego nie jest pewne do końca kto za wszystkim stoi i jakie motywy nim kierują. Pojawiające się fałszywe tropy i zwroty akcji jeszcze bardziej powodują zamieszanie i utrudnienie poznania prawdy. W pierwszej połowie Nielubianej czasami wkrada się pewien schemat nieraz rażący w oczy i dotyczy przyjazdu bohaterów w jedno miejsce po kilka razy, aby porozmawiać ze znajdującymi się tam osobami. Poznana informacja, rozmowa z daną osobą, powrót i znów to samo. Przyznaje, ze w pewnym momencie staje się to nużące, ale sporo później akcja zaczyna przyspieszać i nie często pojawiają się takie sytuacja. W drugiej części zrobiło się bardziej intrygująco ze względu na pojawienie się większej ilości śladów i pomału odkrywamy poszczególne powiązania jakie łączą bohaterów ze sobą tworząc z nich nie łatwą zagadkę do rozwiązania jeśli chodzi o sprawce morderstwa. Sporo miejsca poświęca autorka na nakreślenie tła obyczajowego, relacji z bohaterami, które potrafią zaskoczyć. Zagłębiając się w ich życie, poznajemy zawirowania życiowe, problemy, kłopoty i dylematy jakie mają.
Oliver von Bodenstein jest pierwszym głównym bohaterem jaki występuje w książce. Jego sylwetkę autorka potrafiła stworzyć pod względem rysu psychologicznego świetnie. Został obdarowany własnym charakterem i jego zachowanie nie przeszkadzało mi. Dobry policjant, skrupulatny, z doświadczeniem, dociekliwy i nie poddający się tak łatwo. Poznajemy nie tylko przeszłość Oliviera, ale też różne dylematy jakie ma. Drugą bohaterką jest Pia Kirchhoff będąca nową współpracowniczką komisarza. Jej postać autorka nakreśliła pod względem psychologicznym świetnie. Nie bojąca się pracy, doszukująca się powiązań i zawsze gotowa do działania. Została obarczona własnym charakterem, poznajemy jej przeszłość, kłopoty i losy. Autorka stworzyła dwójkę bohaterów, których nie sposób nie polubić, bo wypadły sympatycznie. Początkowo zwroty grzecznościowe jak koleżanko jakie występowały często rzucały się w oczy i nieraz irytowały częstotliwością wystąpienia. Później przyzwyczaiłem się i nie zwracałem uwagi na to, lecz autorka ograniczyła się po tym względem i tylko czasami występowały. Pozostałe postacie drugoplanowe i trzecioplanowe jakie dostałem są nakreślone bardzo dobrze. Posiadające głębie i właśnie nie papierowe. Nie można podzielić jak nieraz bywa na dobrych i tych złych. Zawsze decyduje ich wybory jakich dokonują i nawet wydające się tacy bohaterowie mogą zaskoczyć w róźny sposób. Na pewno składają się wychodzące na światło dzienne powiązania, poznanie ich kłopotów i decyzji jakie podejmują. Autorka dopracowała nie tylko głównych bohaterów, którzy wypadli sympatycznie. Pozostałym postaciom też nie można odmówić niczego i dlatego wzbudzają nieraz emocje podczas czytania. Relacje nakreślone przez autorkę pomiędzy występującymi w książce bohaterami wypadły świetnie. Nie brakuje poważniejszych chwil i emocjonujących. Na pewno najlepiej przyłożono się do interakcji jakie występują pomiędzy Olivierem i Pią. Dlatego wzbudzają zainteresowanie. Jeśli chodzi o stworzone dialogi nie mogę narzekać, bo dostałem dobrze napisane i nie psujące przyjemności z czytania.
Książka Nielubiana to moje pierwsze spotkanie z duetem stworzonym przez autorkę i jej książkami. Historia jaka dostałem nie pozbawiona została zwrotów akcji, mających za zadanie zaskoczenie, zresztą spora ilość podejrzanych i lawirowanie pomiędzy nimi wyszło śledztwu na dobre. Nie wiadomo kto jest sprawcą, bo mamy bardzo dużo podejrzanych i wiele rozwiązań. Mających wiele za uszami i mogących mieć pretekst do popełnienia morderstwa. Nasi bohaterowie badają każdy trop dotyczący ofiar poznając brudne sprawy w jakich zostali umoczeni, poszukując odpowiedzi na pojawiające się tropy i ciężką pracą nie tylko ich jak zespołu pomału zbliżają się do rozwiązania sprawy. Zagadka jest trudna do poznania ze względu na pojawiające się informacje, które w umiejętny sposób dawkuje autorka nie odkrywając za szybko kart. Sposób polegający na drobiazgowym ukazaniu pracy policji nie przyczynia się do tego. Mylenie tropów, podsuwanie fałszywych, pojawienia się ślepych uliczek i mieszanie poszlak również powodują zamieszanie i potęgują trudność w odgadnięciu postaci mordercy. Do tego dochodzi ukazanie życia poszczególnych bohaterów, kłopotów jakie mają, problemy i pojawiających się dylematów. W drugiej części książki akcja nabiera jaszcze bardziej rozpędu i wydarzenia zaczynają się toczyć błyskawicznie. Zakończenie podzielone na kilka etapów, w których na rozwiązanie czeka różne po wychodzące na światło dzienne sprawy, które pojawiły się w toku śledztwa. Najważniejszą jest jednak odpowiedź dotycząca morderstwa i motywów jaką otrzymujemy. Wielowarstwowe zakończenie, które spodobało mi się bardzo.
Sięgnięcie po książkę Nielubiana było tylko kwestią czasu, bo zawsze okładałem lekturę na później i brałem inne książki zamiast niej. Przeczytałem wiele zachęcających opinii na temat poszczególnych tomów i wreszcie sam przeczytałem pierwszą część cyklu. Z czego cieszę się bardzo, bo przyznaje miałem przed czytaniem pewne obawy dotyczące pierwszej części. Jak na kryminał napisany przez autorkę wypadły intrygująco i po początku zostałem wciągnięty w historie, gdzie nie wszystko jest takie jak wydaje się i wiele jeszcze jest do odkrycia. Autorka porusza wiele trudnych tematów tutaj, które wychodzą w czasie mozolnej pracy policji dotyczące drugiego dna działania podejrzanych. Z tego powodu historia zyskuje na tym wiele i właśnie to podobało mi się w niej, że nie wiadomo co zaraz zostanie ujawnione. Czego dowiemy się i czy przybliży nas do rozwiązania zagadki kryminalnej. Na pewno plusem jest akcja pędząca do przodu bez zatrzymywania się i wydarzenia toczące się błyskawicznie. Dlatego nie nudziłem się podczas czytania, bo sporo dzieje się. Sięgając po Nielubianą miałem spore oczekiwania wobec niej i nie zawiodłem się. Dostałem dobry kryminał z wieloma wątkami pobocznymi i głównym, który mnie wciągnął. Pomimo drobnych wad jakie pojawiają się, to nie narzekam, bo jak na pierwsze spotkanie z jej książkami wypadła dobrze. Autorka posługuje się własnym stylem, lekkim, przyjemnym kreśląc wydarzenia i tworząc kryminalną zagadkę jaka czeka do odgadnięcia. Jestem zadowolony z lektury, bo dostałem intrygującą historia i wzbudzający sympatie parę głównych bohaterów, dzięki którym historia wiele zyskuje. Trzymającą w napięciu ze zwrotami akcji i twistami jakie ciągle się pojawiały. Zaintrygowany pierwszą częścią nie odpuszczę pewnie poznanie kolejnych przygód Oliviera i Pia w kolejnych tomach w niedługim czasie. Nielubiana jest dobrym kryminałem, który potrafił mnie wciągnąć, świetnie i przyjemnie się czyta. Książka dla każdego miłośnika kryminałów z rozbudowaną warstwą obyczajową.

Ocena 7/10.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: