Michael Grant - GONE: Zniknęli

(1/1)

Mando:
GONE: Zniknęli. Faza pierwsza: NiepokójPierwsza część sześciotomowego cyklu dla młodzieży, inteligentny, trzymający w napięciu thriller rekomendowany przez króla powieści grozy, Stephena Kinga. W niewielkim amerykańskim miasteczku, Perdido Beach, w jednej chwili znikają wszyscy, którzy ukończyli piętnaście lat ? nauczyciele, rodzice, sprzedawcy, kierowcy znajdujących się w ruchu samochodów. Wszyscy. Świat bez dorosłych nie jest tak zabawny, jak mogłoby się wydawać ? w rozciągającej się wokół miasta strefie zaczyna rządzić prawo pięści. Bez policjantów, opiekunów, lekarzy ci, którzy niedawno byli jeszcze dziećmi, wprowadzają własne porządki. Jednak władza deprawuje, zwłaszcza gdy sięgają po nią nieodpowiednie osoby, takie jak charyzmatyczny i pozbawiony zahamowań Caine. Główny bohater, Sam, stara się wyjaśnić zagadkę i nie dopuścić, by w miasteczku szerzyła się przemoc. Ma jednak niewiele czasu na znalezienie odpowiedzi na dręczące wszystkich pytania. Niedługo skończy piętnaście lat. A wtedy zniknie. 

GONE: Zniknęli. Faza druga: GłódPo trzech miesiącach sytuacja w ETAPIE wygląda jeszcze gorzej niż na początku. Resztki radości z powodu zniknięcia dorosłych rozwiały się jak dym ? absolutna wolność przemieniła się w absolutny koszmar. Wśród zdesperowanych dzieciaków narasta agresja. Silni i słabi. Obdarzeni mocą i ci, którzy pozostali ?normalni? ? dwa zwalczające się obozy. Dostępny dla wszystkich alkohol nakręca spiralę gniewu i strachu. Kończy się żywność, nawet McDonalds nie ma już zapasów? Nadchodzi pora GŁÓDU.

Ale głód to coś więcej niż potrzeba fizyczna. Istnieją różne rodzaje pragnienia. Sam Temple, opiekun Perdido Beach musi zmagać się nie tylko z przyziemnymi problemami ciała. Coraz więcej dzieci zyskuje nadnaturalne moce, coraz więcej zwierząt ulega mutacjom? Z dnia na dzień ETAP staje się coraz bardziej nieprzyjaznym miejscem. Coś przejmuje kontrolę nad kolejnymi mieszkańcami strefy, coś pożera ich umysły. Również zamieszkująca kopalnię Ciemność odczuwa rozdzierający głód. I za wszelką cenę pragnie go zaspokoić!

GONE: Zniknęli. Faza trzecia: KłamstwaMinęło siedem miesięcy od dnia, w którym skończył się świat. Od dnia, w którym wszyscy dorośli zniknęli. Ale Apokalipsa dopiero się rozkręca.

Sam i Astrid już wiedzą ? z każdym dniem będzie tylko gorzej. Wszechobecny, niekończący się głód, uderzający do głów alkohol i dostęp do broni stanowią piorunującą mieszankę. Ale to nie wszystko. Jedna noc zmienia wszystko w Perdido Beach.

Umarli wstają z grobów.

Trailer

http://www.youtube.com/watch?v=uf8B3FM1L8c


I teraz kilka słów ode mnie. Pierwszy tom wygrałem na Pyrkonie i sięgnąłem po niego przez przypadek. Drugi kupiłem kilka dni później. W zaszłym tygodniu wyszedł trzeci i aktualnie czytam. ?Niepokój? to typowa ksiązka młodzieżowa. Dorośli znikają, dzieci zyskują moce superbohaterów i zaczynają ze sobą walczyć. Drugi tom robi się już znacznie poważniejszy. Bohaterowie odczuwają pierwsze konsekwencje swoich dziecięcych decyzji. Brakuje jedzenia, głód prowadzi do linczów, mamy pierwsze przypadki kanibalizmu, kończą się wszystkie dobroci cywilizacji i zaczyna chaos. Normalni walczą z odmieńcami itd. itd. Trzeci tom dopiero zacząłem, ale już widać, że jeszcze bardziej się staczamy. W niektórych miejscach kanibalizm jest już naturalnym sposobem żywienia. Wyodrębniły się już 3 obozy darzące siebie czystą nienawiścią, a do tego w tym tomie cmentarze opustoszeją :-)

Książki z serii GONE czyta się cholernie szybko i dostarczają sporej dawki rozrywki (oczywiście jak się lubi takie klimaty). Wiem, że z forum po serię sięgnął jeszcze Penny i mówił dokładnie to samo co ja. Polecam, a o trzecim tomie napiszę kilka zdań za 2-3 dni. Tak na marginesie to serię tłumaczy Jacek Drewnowski z wydawnictwa Egmont (odpowiedzialny między innymi za serię SW).

Magnis:
Zapowiedz następnej części Gone już jest :).Opis wydawcy :
Czwarty tom bestsellerowej serii GONE: Zniknęli Michaela Granta, współczesny, postapokaliptyczny thriller dla młodzieży.

Nie ma już nadziei w Perdido Beach. Ulice zamieniły się areną, na której rosnąca armia mutantów walczy o panowanie nad ETAPem z tymi, których pozbawiono nadnaturalnych mocy. Ale prawdziwa bitwa toczy się niezauważenie w niewielkim pokoju, w domu na granicy Perdido Beach... Mały Pete, autystyczny brat Astrid, śni w morderczej gorączce. Jednak jego upiorne wizje, to nie majaki szaleńca ? gdy rozum śpi, budzą się upiory... Coś szuka dostępu do miasta, coś bardzo, bardzo złego, coś, czego nie można zobaczyć ani pokonać na jawie.

Seria: GONE: Zniknęli
Tłumaczenie z języka angielskiego: Natalia Mętrak
Tytuł oryginału: GONE: Plague
Data wydania: kwiecień 2011
ISBN: 978-83-7686-045-9
Oprawa miękka :).

Magnis:
Gone faza pierwsza : Niepokój jest książką skierowaną do młodzieży więc nie znajdziemy w niej wiele brutalnej i krwawej walki, ale otrzymujemy niezły thriller fantasy gdzie dzieci otrzymują moce po tajemniczym zniknięciu dorosłych.
W pierwszej części podobała mi się historia i przedstawienie świata po zniknięciach gdzie dzieciaki próbują zapanować nad tą sytuacją.Ciekawym motywem jest co się stanie po 15 urodzinach oraz ukazanie konfliktu pomiędzy dwoma grupami.Udało się stworzyć ciekawych bohaterów, którzy potrafią zaciekawić i fajnie śledzi się ich losy.Książkę czyta się znakomicie i potrafi wciągnąć, ale w pewnym momencie pod koniec traci trochę na zaskoczeniu bo można się domyśleć jak się ona skończy.Jak ktoś lubi takie klimaty to polecam.Ocena 7/10 :).

Magnis:
Następna powieść z serii za mną czyli Gone znikneli faza druga Głód.Dzieje się kilka miesięcy po części pierwszej gdzie spotykamy bohaterów i nowe wyzwania, którymi muszą się zająć Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
konflikty pomiędzy grupą Sama, ponieważ zaczyna brakować jedzenia, a na dodatek Colin szykuje następną próbę przejęcia kontroli.Do tego dochodzi tajemniczy z Ciemności.

.Dobrze zostały nakreślone sylwetki postaci jak również szybko poprowadzoną akcję.W powieści wiele się dzieje i nie ma miejsca na nudę.Lektura od początku była wciągająca i nawet nie wiedziałem, że tak szybko przeczytam.Zakończenie lepsze od części pierwszej, ale nadal napisana jest jak powieść dla młodzieży co mi akurat nie przeszkadzało.Ocena 8/10 :).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości