Strony: [1] 2 3 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Literatura popularnonaukowa  (Przeczytany 18979 razy)
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« : Lipca 23, 2014, 09:07:58 »

Ostatnio sobie pomyślałem, że czytanie literatury popularnonaukowej wiążę niejako często z nieprzyjemnymi chwilami na studiach czy wcześniejszych etapach edukacji. A wiadomo, że nie każde tego typu książki są lub muszą być nudne i niewarte rozmowy w szerszym gronie. Sporo jest tytułów, które się czyta, ale nie rozmawia o nich na co dzień - nie wiem czemu - a przecież literatura popularnonaukowa nie musi się wiązać tylko z fizyką, matematyką i innymi ścisłymi przedmiotami. To także astronomia, astrofizyka, geografia (w tym często książki podróżnicze), sztuka, technika itp. itd. Tematy ciekawe i zawsze aktualne czy to w literaturze czy w filmie.

Zachęcam do podzielenia się ciekawymi tytułami, które mieliście okazję poznać i chcielibyście polecić lub porozmawiać, bez względu na to, czy była to książka o religii (Dawkinsa), czy podróżnicza (Cejrowskiego), czy historyczna (Beevora), czy psychologiczna (Freuda) itp. :faja:.
Nie ograniczajcie się i nie obawiajcie własnych przekonań czy przemyśleń, które wiążecie z książkami tego typu, bo czytać każdy może co tylko chce i interpretować to na swój sposób nieważne czy zna się w tym temacie czy nie. A nóż wywiąże się ciekawa i poważna filozoficzna rozmowa na temat jednego z dzieł Arystotelesa lub Platona albo marzycielskie rozważania na temat kosmosu.  ;)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ja zdecydowanie lubię przyswajać (i w zasadzie zawsze lubiłem posłuchać w szkole) nauki przyrodnicze toteż bardzo chętnie sięgam po książki podróżnicze, a zwłaszcza po ulubionego i kontrowersyjnego gadułę Cejrowskiego. Nie każdy lubi, nie każdy się zgadza, ale nie ma chyba osoby w Polsce, która by go nie znała. Przeczytałem od niego każdą książkę - choć, niestety, jest ich tylko trzy - i każda z nich mi się bardzo podobała. Zdecydowanie najlepsza była Gringo wśród dzikich plemion- ciekawa, zabawna, lekko pouczająca (nie nachalnie), dająca do myślenia, ucząca, świetnie umilająca czas. W zasadzie same superlatywy i polecam bez względu na gusta czytelnicze. Idealna pozycja na okres wakacyjny do poczytania nad wodą, czy na działce. Sam czytałem na hamaku i chłonąłem każde zdanie. Dwie pozostałe książki Cejrowskiego (Rio Anaconda, Podróżnik WC) to również bardzo dobre książki, po które sięgnąłem bez zastanowienia i byłem zadowolony. :) Wszystkie książki wchodząc w skład fajnej serii podróżniczej Biblioteka Poznaj Świat wydawnictwa Bernardinum, gdzie przeczytać można książki innych znanych podróżników, jak chociażby Halik czy Fiedler.  Zaraziłem tymi książkami mamę, która na co dzień nie czyta za wiele, a teraz sama zaczęła zbierać tę serię i czytać po kolei wszystkie.  =)
Jeśli ktoś czytał coś z tej serii i chce polecić to bardzo proszę, bo zastanawiałem się ostatnio, co by tu nowego z podróżniczych przeczytać na wakacje. ;)

Sporo czytałem niegdyś (i uwielbiałem słuchać na lekcjach) o Starożytnym Rzymie i Grecji oraz mitologiach z nimi związanymi. Bardzo ciekawe eseje na temat starożytności napisał Tadeusz Zieliński (Starożytność bajeczna, Grecja niepodległa, Rzeczpospolita rzymska, Cesarstwo rzymskie). Dwie pierwsze najbardziej przypadły mi do gustu, jednak całościowo te cztery książki bardzo wyczerpują temat i warto się z nimi zapoznać. Nie są to jedyne książki na ten temat, ale chyba najbardziej godne polecenia przeze mnie, jeśli ktoś się tym tematem interesuje. :)

Od czasu do czasu sięgam też po książki o astonomi, bo również jest to temat, który mnie interesuje i jeśli ktoś może polecić coś naprawdę ciekawego, co nie jest tylko suchym przedstawieniem tego, co znamy w dużej mierze ze szkoły, a jakimś godnym zainteresowania esejem to bardzo proszę o takie tytuły. ;)


« Ostatnia zmiana: Września 24, 2014, 10:49:49 wysłane przez crusia » Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
Magnis

*




« Odpowiedz #1 : Lipca 23, 2014, 16:06:23 »

Ciacho fajny temat :). Sam zastanawiałem się długo nad założeniem tematu o książkach podróżniczych :).

Cejrowskiego bardzo lubię i wszystkie trzy książki bardzo mi się podobały :D. Przede wszystkim opowieści, które snuje Cejrowski są ciekawe i można wiele się dowiedzieć i do tego nieraz wszystko zabarwione jest swoistym poczuciem humoru. Aż chce się wrócić jeszcze raz do tych książek. Mam zamiar też przeczytać biografie WC :D.

Z takiej serii przeczytałem Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę Robba Maciąga. Autor po sprawach prywatnych wyrusza rowerem po Chinach, Wietnamie czy Kambodży. Na kartach komentuje co go dziwi, zaskakuje i co denerwuje w każdym z tych państw lecz po drodze spotyka go wiele przygód oraz ciekawych i pomocnych ludzi (pomagają mu z rowerem, zapraszają do siebie). Ładnie wydane z wieloma zdjęciami zrobionymi podczas podróży. Nie zabrakło nieraz nawet humoru. Książka podróżnicza, którą czyta się dobrze i znajdziemy w niej wiele ciekawostek. Ocena 7/10.

Kinga Choszcz Pierwsza wyprawa. Nepal to kolejna książka z serii Poznaj świat, którą przeczytałem. Tym razem mamy do czynienia z pierwszą wyprawą, którą autorka odbyła do Nepalu. Została ona zapisana w formie dziennika podróży, gdzie śledzimy przygody autorki aż do Nepalu. Zawiera ciekawe spostrzeżenia i refleksje na temat Indii i Nepalu. Za życia autorki wydano dwie książki, a ta to zbiór notatek i różnych zapisków zebranych i opracowanych już po śmierci autorki z pierwszej wyprawy, które pozostały po niej. Lecz nie ulega to wątpliwości, ze książka jest ciekawa i choć nieraz autorka podaje suche fakty jest to interesująca pozycja, w której nieraz dominuje humor. Ocena 7/10.

Od czasu do czasu sięgam też po książki o astonomi, bo również jest to temat, który mnie interesuje i jeśli ktoś może polecić coś naprawdę ciekawego, co nie jest tylko suchym przedstawieniem tego, co znamy w dużej mierze ze szkoły, a jakimś godnym zainteresowania esejem to bardzo proszę o takie tytuły. ;)

Coś ma być starszego czy z najnowszych pozycji ?
« Ostatnia zmiana: Lipca 23, 2014, 16:12:53 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
p.a.
Administrator

*

Miejsce pobytu:
Katowice

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #2 : Lipca 23, 2014, 20:05:31 »

Trochę brakuje mi przyjemności płynącej z tego typu lektury. Swego czasu regularnie czytywałem Świat Nauki, gdzie najbardziej interesowały mnie artykuły z takich dziedzin jak kosmologia, astrofizyka, ale także archeologia, paleoantropologia czy generalnie dzieje Ziemi. Jakiś rok temu wypożyczyłem sobie nawet jakąś w miarę konkretną książkę o Dinozaurach, ale odłożyłem ją po przeczytaniu skróconego opisu dziejów Ziemi w poprzedzających Mezozoik erach ;)

Tak więc jeśli o mnie idzie, to zdecydowanie te dziedziny, jeśli już. Freud mnie kiedyś zmęczył (Jung zresztą też), książki podróżnicze też mnie nie ciągną.
Zapisane
Master

*

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #3 : Lipca 23, 2014, 20:24:42 »

Jak byłem mały to lubiłem książki przyrodnicze, popularno-naukowe. Trochę ich miałem, czy to o Egipcie, Mumiach, wszechświecie, atlasy zwierząt, a nawet o niewolnictwie w USA, rycerzach i takich ogólnych . Różnie książki z serii "Co i jak", "Jak żyli ludzie", "Leksykon szkolny". Pierwszą tego typu książeczkę dostałem na zakończenie "zerówki" :P Na koniec zostało opis magnum: kiedyś był wydawany dwutygodnik "Dinozaury", którego miałem z kilkadziesiąt numerów (3-4 opasłe segregatory), a na koniec seria "Factor X" o zjawiskach paranormalnych.

Jak o tym piszę, to aż zachciało mi się do nich zaglądnąć, bo gdzieś je w szafie trzymam...

Potem długo cisza, sporadyczne sięganie do jakiś książek historycznych (m.in. w szkole podstawowej rodzice zachęcali mnie do podwójnej biografii Bullocka "Hitler i Stalin", ale wówczas trochę za głupi byłem :P i ostatecznie przeczytałem to na drugim roku studiów).
Tak na poważnie za książki naukowe (i popularnonaukowe) wziąłem się na studiach historycznych, ale to już zapewne znana Wam historia :D
Zapisane
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #4 : Lipca 24, 2014, 09:32:24 »

Cejrowskiego bardzo lubię i wszystkie trzy książki bardzo mi się podobały :D. Przede wszystkim opowieści, które snuje Cejrowski są ciekawe i można wiele się dowiedzieć i do tego nieraz wszystko zabarwione jest swoistym poczuciem humoru. Aż chce się wrócić jeszcze raz do tych książek. Mam zamiar też przeczytać biografie WC :D.

Najsłabszy jest Podróżnik WC, bo to pierwsza książka i widać wyraźnie, że sam Cejrowski też był nieco inny, mniej hm... przyjacielski? wyrafinowany? W każdym razie na pewno mniej poukładany, bo książka jest chaotyczna w porównaniu do dwóch następnych. Ale i tak czyta się to dobrze i ten kto zacznie "Gringo..." i "Rio..." to sięgnie po "Podróżnika WC". :) A biografię też chciałem przeczytać, nawet niedawno była w jakiej gazecie, ale mi to umknęło...



Cytuj
Kinga Choszcz Pierwsza wyprawa. Nepal to kolejna książka z serii Poznaj świat, którą przeczytałem. Tym razem mamy do czynienia z pierwszą wyprawą, którą autorka odbyła do Nepalu. Została ona zapisana w formie dziennika podróży, gdzie śledzimy przygody autorki aż do Nepalu. Zawiera ciekawe spostrzeżenia i refleksje na temat Indii i Nepalu. Za życia autorki wydano dwie książki, a ta to zbiór notatek i różnych zapisków zebranych i opracowanych już po śmierci autorki z pierwszej wyprawy, które pozostały po niej. Lecz nie ulega to wątpliwości, ze książka jest ciekawa i choć nieraz autorka podaje suche fakty jest to interesująca pozycja, w której nieraz dominuje humor. Ocena 7/10.

Chosz ma chyba jedne z lepszych książek w tej serii, z tego co kojarzę. Nie znam w ogóle Nepalu i nic na jego temat bym nie powiedział, więc trzeba to sprawdzić. :)


Cytuj
Coś ma być starszego czy z najnowszych pozycji ?

W zasadzie bez znaczenia, bo ja sobie to odnotuje na boku i jak będę się wybierał do biblio to wypożyczę, jeśli coś będą mieli. :)

Jakbyście mieli jeszcze jakieś ciekawe tytuły z kryminologi, zwłaszcza antropologii sądowej, ale tylko w formie takiej popularnonaukowej to też byłbym wdzięczny za takie tytuły. Jakiś czas temu, jak czytałem Chemię śmierci Becketta, natknąłem się tam na termin Trupiej Farmy- jedynego laboratorium na świecie, gdzie antropolodzy uczą się rozkładu ludzkich zwłok na prawdziwych zwłokach ' co spowodowało, że zaintersowałem się tym tematem w internecie i znalazłem ciekawą książkę pod takim tytułem Trupia farma Billa Bassa- założyciela tego laboratorium - którą właśnie czytam i wszystko wskazuje na to, że zagłębię się w ten temat jeszcze bardziej, bo cholernie mnie te badania zwłok i miejsc zbrodni interesują. :) Więc jakby ktoś miał podobne pozycje (jest jeszcze Profil mordercy, na który poluję) to bardzo proszę! :)
« Ostatnia zmiana: Lipca 24, 2014, 09:36:37 wysłane przez Ciacho » Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
Mandriell
Moderator Globalny

*

Miejsce pobytu:
Częstochowa

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



SHADYXV

WWW
« Odpowiedz #5 : Lipca 24, 2014, 09:54:48 »

To ja od siebie polecę na pewno lekturę książki "Halucynacje" Olivera Sacksa (jak ktoś będzie chciał wiedzieć więcej - zapraszam TUTAJ

Książka w doskonały i bardzo rozbudowany sposób opisuje wszelkie zjawiska mieszczące się (a nawet te, których byśmy nie przypisali metodą skojarzeń) w ramach halucynacji. Od najbardziej błahych, które "widuje" każdy człowiek, przez te spowodowane substancjami psychoaktywnymi, do zaburzeń neurologicznych lub nawet "zwykłych" chorób, takich jak silne przeziębienie czy utrata wzroku. Polecam, ta książka jest naprawdę godna polecenia.  

Z tego, co słyszałem, wszystkie książki Sacksa są naprawdę rzetelne i konkretne, do tego autor ma tak przejrzysty i przyjemny styl pisania, że mi te wspomniane "Halucynacje" czytało się lepiej niż niejedną beletrystykę w tym roku. Z tego też powodu z pewnością sięgnę po pozostałe książki, tyle tylko, że musiałbym je najpierw kupić, a te do super tanich nie należą. Nie są też jakoś strasznie drogie, chyba po prostu przyzwyczaiłem się ostatnio do nie płacenia za książki.

Wracając do samego autora: Facet jest ponoć wybitnym neurologiem, zasłynął słynnymi "Przebudzeniami". Jego działania przedstawione zostały w filmie o tym samym tytule z De Niro i Williamsem w rolach głównych (ot, ciekawostka!).


Zapisane

Magnis

*




« Odpowiedz #6 : Lipca 24, 2014, 11:33:49 »

W zasadzie bez znaczenia, bo ja sobie to odnotuje na boku i jak będę się wybierał do biblio to wypożyczę, jeśli coś będą mieli. :) .

Ode mnie taka lista na początek :

Tadeusz Zbigniew Dworak Astrologia, Astronomia, Astrofizyka
Tadeusz Zbigniew Dworak, Jerzy Marek Kreiner Odległe planety w Układzie Słonecznym
Michio Kaku Hiperprzestrzeń. Wszechświaty równoległe, pętle czasowe i dziesiąty wymiar - bardzo polecam :).
Andrzej Donimirski Zagadkowy świat. Historia Wszechświata, budowa materii, cywilizacje kosmiczne : hipotezy, teorie, przypuszczenia
Stephen W. Hawking Krótka historia czasu
Jerzy J. Stódółkiewicz We wnętrzu wszechświata
Stefan Weinberg Pierwsze trzy minuty - od Wielkiego wybuchu i kształtowanie się kosmosu oraz planet.
Olgierd Wołczek Bliskie i dalekie szlaki kosmiczne
Honorata Karpikiewicz Spadające gwiazdy
Lee Smolin Życie wszechświata (proponowałbym serie tajemnice nauki jak ta książka)
Hoimar von Ditfurth Na początku był wodór, Nie tylko z tego świata jesteśmy, Dzieci wszechświata, Duch nie spadł z nieba - bardzo polecam, ponieważ autor zajmuje się początkiem wszechświata, ewolucją na planetach w tym Ziemi i wiele innymi sprawami.
Andrzej Marks Podróże międzygwiezdne
Isaac Asimov Wybuchające gwiazdy. Sekrety supernowych
John Taylor Czarne dziury : koniec wszechświata
Igor Nowikow Czarne dziury i Wszechświat

Tutaj też masz kilka pozycji z serii Na ścieżkach nauki :
http://lubimyczytac.pl/szukaj/ksiazki?phrase=czarne+dziury&main_search=1
« Ostatnia zmiana: Lipca 24, 2014, 11:36:02 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #7 : Lipca 24, 2014, 13:54:03 »

Wracając do samego autora: Facet jest ponoć wybitnym neurologiem, zasłynął słynnymi "Przebudzeniami". Jego działania przedstawione zostały w filmie o tym samym tytule z De Niro i Williamsem w rolach głównych (ot, ciekawostka!).

Książki może nie przeczytam, bo ten temat mnie nie interesuje na taką skalę, ale film oglądałem i był kapitalny, tym bardziej że właśnie na faktach, a tam ludzie dostawali niesamowitych przebudzeń. :)

Ode mnie taka lista na początek :

Hehehe, dzięki wielkie Magnis. Ale żeś mi walnął listę do poczytania na parę lat, bo ja tego jeden po drugim nie machnę. :P A co z tej listy jest najlepsze, aby poznać w pierwszej kolejności? Najbardziej merytoryczne i ciekawe. :) Wiem, że Hawking jest autorytetem w tej dziedzinie. Nie wiedziałem, że Asimov pisał eseje, myślałem, że tylko powieści sf. :)
« Ostatnia zmiana: Lipca 24, 2014, 13:57:07 wysłane przez Ciacho » Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
Magnis

*




« Odpowiedz #8 : Lipca 24, 2014, 14:22:33 »

Hehehe, dzięki wielkie Magnis. Ale żeś mi walnął listę do poczytania na parę lat, bo ja tego jeden po drugim nie machnę. :P A co z tej listy jest najlepsze, aby poznać w pierwszej kolejności? Najbardziej merytoryczne i ciekawe. :) Wiem, że Hawking jest autorytetem w tej dziedzinie. Nie wiedziałem, że Asimov pisał eseje, myślałem, że tylko powieści sf. :)

Asimov pisał i wydali kilka książek z esejami jak Kosmos, dinozaury, uczeni, Bóg, czarne dziury i zielone ludziki i polecaną przez ze mnie książką :).

No to już jak polecić coś na pierwszy ogień to książkę Michio Kaku Hiperprzestrzeń. Wszechświaty równoległe, pętle czasowe i dziesiąty wymiar . Świetna pozycja napisana przystępnym językiem, a czyta się jak dobrą powieść fantastyczną choć co pisze autor jest prawdą. Kiedy ją czytałem zrobiła na mnie ogromne wrażenie i trzeba się z nią zaznajomić :).
Na drugą pozycję polecam autora Hoimar von Ditfurth i jego książki Na początku był wodór, Nie tylko z tego świata jesteśmy, Dzieci wszechświata, Duch nie spadł z nieba. Czytałem dawno - choć sam kupiłem już pewnego czasu - to zostawiły po sobie bardzo dobre wspomnienia. Ciekawe, dające do myślenia i zaskakujące książki. Polecam :).

« Ostatnia zmiana: Lipca 24, 2014, 14:30:03 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #9 : Lipca 25, 2014, 09:32:42 »

Super. Zaznaczę to sobie do przeczytania. :) A kojarzysz coś takiego: Ostatnie trzy minuty : o ostatecznym losie Wszechświata - Paul Davies?
Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
Magnis

*




« Odpowiedz #10 : Lipca 25, 2014, 09:47:17 »

Chyba w bibliotece kiedyś widziałem, a może było coś innego z tej serii. W każdym razie nie miałem przyjemności czytać tej książki :).

Jakby co to polecam chyba podobną tematycznie książkę - Stefan Weinberg Pierwsze trzy minuty i kolejną jego książkę Sen o teorii ostatecznej. Tutaj daje linka do LC :

http://lubimyczytac.pl/autor/32587/steven-weinberg
« Ostatnia zmiana: Lipca 25, 2014, 09:50:45 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #11 : Lipca 25, 2014, 13:02:12 »

Spoko, dzięki wielkie. :) Jakbyś natknął się jeszcze na coś ciekawego z kryminologii to też możesz zarzucić. To jest temat dla mnie najbardziej aktualny na ten moment. Ty masz  w ogóle na LC konto Magnis?
Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
Magnis

*




« Odpowiedz #12 : Lipca 25, 2014, 15:20:08 »

Jakbyś natknął się jeszcze na coś ciekawego z kryminologii to też możesz zarzucić. To jest temat dla mnie najbardziej aktualny na ten moment.

Nie wiem czy Ciebie interesują książki oparte na faktach o mordercach, bo nieraz i tam występują oraz wypowiadają się specjaliści od profilów i z medycyny sądowej.

Ty masz  w ogóle na LC konto Magnis?

Nie mam, ale zaglądam nieraz na LC :).
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #13 : Lipca 31, 2014, 15:20:38 »

Kinga Choszcz Moja Afryka - ostatnia książka autorki, w której mamy obraz wyprawy do miast położonych w Afryce. Jak w poprzedniej wszystko zapisane zostało w formie dziennika. Autorka przemierza kraje autostopem, ale również w niewielkim czasie na białym wielbłądzie kiedy jest na pustyni przeżywając wiele po drodze przygód. Początek może nie jest najlepszy, ale już kawałek później robi się ciekawiej. Książka ładnie wydana z wieloma kolorowymi zdjęciami. Czyta się przyjemnie. Ocena 7/10.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #14 : Lipca 31, 2014, 16:39:11 »

ja skończyłem Trupią farmę. Świetna pozycja dla ludzi, kórych interesuje kryminalistyka oraz antropologia i medycyna sądowa. Ci, którzy lubią kryminały w zasadzie też będą zadowoleni, bo to świetna pozycja.

-Z jakiej odległości ludzki nos wyczuwa rozkładające się ciało?
-Jakie owady pojawiają się na ludzkich zwłokach i jak przyczyniają się do ich rozkładu?
-Od jak dawna zmarły nie żyje?
-Jaka była płeć, wiek, wzrost i rasa zmarłego?

To tylko część pytań, na które czytelnik otrzyma odpowiedzieć. Poza tym dowie się jak zaistniała ta instytucja, jak przetrwała najcięższe okresy i do ilu identyfikacji zwłok oraz wpakowania zabójców za kratki, się przyczyniła. :) Jedna z ciekawszych ksiażek, jakie miałem okazję przeczytać. Polecam. ;)
Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
Magnis

*




« Odpowiedz #15 : Sierpnia 06, 2014, 13:43:55 »

Jacek Pałkiewicz Amazonka. Zagadka źródła królowej rzek - autor to odkrywca, podróżnik, prowadzi szkołę survivalową i badacz. W pierwszej części książki mamy okazje poznać przygotowania do wyprawy i nabór uczestników. Między czasie autor opisuje po kolei największe rzeki świata, przybliża poprzednie ekspedycje w celu poznania skąd wypływają rzeki jak Amazonka, Nil czy Mekong. Podaje fakty historyczne i porównuje dawniejsze ustalenia ze znanymi obecnie. Opisuje miejscowości, które po drodze mija lub gdzie kiedyś się zatrzymał. W drugiej części książki mamy opis wyprawy, jej trudy i niebezpieczeństwa w celu odszukania miejsca rozpoczęcia się Amazonki. Nie zabrakło opisów miejscowej fauny i flory, niebezpieczeństw, które niesie Amazonka i dżungla i szczepów Indian zamieszkujących te tereny
Książka pełna jest ładnych zdjęć i samo wydanie wygląda bardzo ładnie. Czyta się ją fajnie. Ocena 7/10.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 06, 2014, 13:48:12 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #16 : Sierpnia 11, 2014, 14:18:50 »



Opis :
Tajemnicze zwłoki wyłowione z rzeki. Zagadkowe kości znalezione w łożysku górskiego strumienia. Zwęglone szczątki ludzkie w spalonej leśnej chacie. W takich przypadkach policja zwykle wzywa Emily Craig, antropologa sądowego stanu Kentucky. Doktor Craig w swej pracy zajmuje się badaniami kości i szkieletu. Na tej podstawie stara się ustalić prawdziwe przyczyny czyjejś śmierci i pomaga w ustaleniu tożsamości niezidentyfikowanych ofiar.
Autorka opisuje kilkanaście śledztw, w których brała udział, poczynając od pojedynczych morderstw, kończąc zaś na masowych tragediach jak masakra na farmie Waco w Teksasie czy zamach na World Trade Center. Opowiada o tym, jak dokonuje rekonstrukcji twarzy bestialsko zamordowanej kobiety, bada kości nieznanego mężczyzny znalezione wysoko w górach, czy należały do bezdomnego włóczęgi czy też do biznesmena, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Czasem jej praca dotyczy nierozwiązanych spraw sprzed wielu lat, jak choćby w przypadku ?Brezentowej Panny?, młodej dziewczyny zamordowanej przez nieznanego sprawcę jeszcze w latach sześćdziesiątych. Do najbardziej osobliwych śledztw w jej karierze należało jednak rozwikłanie zagadki tajemniczej nogi znalezionej na gruzach wysadzonego w powietrze budynku federalnego w Oklahoma City.

Książkę czyta się fantastycznie od samego początku. Autorka w przystępny sposób opowiada o początkach swojej kariery jako antropologa sądowego. Najpierw śledzimy jej pracę jako rysownika, później jej zainteresowanie kieruje się na badanie kości oraz w następstwie trafia do słynnej Trupiej farmy Billa Bassa, gdzie zaczyna tam studiować.
Prowadzi różne śledztwa w karierze i kilka z nich znajdziemy w książce. Autorka w bardzo dokładny sposób opisuje co robi by zbadać przyczynę śmierci. Są to opisy często makabryczne.
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
Jeżeli lubicie taką tematykę i podobała się książka Trupia farma Billa Bassa to polecam w ciemno. Ocena 8/10.


Tony Halik 180 000 kilometrów podróży - to jest książka, która czyta się sama. Dobrze napisana z wieloma ciekawostkami i tylko co niektórym może brakować humoru jak u Cejrowskiego.
Każdy rozdział to praktycznie osobna historia przygód autora podczas jego wyprawy i przedstawia świat Indian już znikający lub zanikły z powodu wchłonięcia na przykład przez cywilizację oraz karczowanie lasów przez koncerny, które w wyścigu po różne złoża nie cofną się przed niczym. Książka napisana został przystępnym językiem i zawiera szereg ciekawych informacji na temat przyrody, legend indiańskich (o stworzeniu świata na przykład)czy życia i obyczajów samych Indian. Sam autor przeżywa wiele niebezpiecznych przygód podczas wędrówki. Jak wspomniałem każdy rozdział można czytać praktycznie osobno i nieraz trafi się luźne tylko powiązanie do poprzedniej opowieści. Książkę czyta się przyjemnie i szybko. Warto zapoznać się z tą pozycją jak też innymi autora choć może zabrakło humoru takiego jak w książkach WC to jednak świat przedstawiony przez autora jest pełen niebezpieczeństw i ciekawostek. Ocena 7.5/10.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #17 : Sierpnia 11, 2014, 14:47:00 »

Książkę czyta się fantastycznie od samego początku. Autorka w przystępny sposób opowiada o początkach swojej kariery jako antropologa sądowego. Najpierw śledzimy jej pracę jako rysownika, później jej zainteresowanie kieruje się na badanie kości oraz w następstwie trafia do słynnej Trupiej farmy Billa Bassa, gdzie zaczyna tam studiować.
Prowadzi różne śledztwa w karierze i kilka z nich znajdziemy w książce. Autorka w bardzo dokładny sposób opisuje co robi by zbadać przyczynę śmierci. Są to opisy często makabryczne.
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
Jeżeli lubicie taką tematykę i podobała się książka Trupia farma Billa Bassa to polecam w ciemno. Ocena 8/10.

No właśnie szukam tej pozycji! I cieszy mnie, że się odezwałes na ten temat. Ty czytałeś wcześniej Trupią farmę Magnis? Książka Emily jest napisana w podobnym stylu czy bardziej naukowo? Bo Bass to Trupią farmę pisał raz jak powieść, a raz jak jakiś wykład naukowy. Generalnie szukam tą książkę Emily, bo to była jedna z najlepszych uczennic Bassa, tylko że za cholerę tego nie widzę nigdzie poza allegro jako używana. A ja tę akurat książkę chcę nową.


Cytuj
Tony Halik 180 000 kilometrów podróży - to jest książka, która czyta się sama. Dobrze napisana z wieloma ciekawostkami i tylko co niektórym może brakować humoru jak u Cejrowskiego.
Każdy rozdział to praktycznie osobna historia przygód autora podczas jego wyprawy i przedstawia świat Indian już znikający lub zanikły z powodu wchłonięcia na przykład przez cywilizację oraz karczowanie lasów przez koncerny, które w wyścigu po różne złoża nie cofną się przed niczym. Książka napisana został przystępnym językiem i zawiera szereg ciekawych informacji na temat przyrody, legend indiańskich (o stworzeniu świata na przykład)czy życia i obyczajów samych Indian. Sam autor przeżywa wiele niebezpiecznych przygód podczas wędrówki. Jak wspomniałem każdy rozdział można czytać praktycznie osobno i nieraz trafi się luźne tylko powiązanie do poprzedniej opowieści. Książkę czyta się przyjemnie i szybko. Warto zapoznać się z tą pozycją jak też innymi autora choć może zabrakło humoru takiego jak w książkach WC to jednak świat przedstawiony przez autora jest pełen niebezpieczeństw i ciekawostek. Ocena 7.5/10.

Powiedz mi proszę, czy to czyta się równie dobrze jak Cejrowskiego? Moja mama ma to na półce, ale coś się zabrać nie umiałem. Wiem, że to jest Cejrowski starszych pokoleń, bo matka opowiadała mi, że to był najsłynniejszy niegdyś podróżnik z Fiedlerem, i też mnie hamuje sięgnięcie po jego książki z racji daty ich powstania. Czy słusznie?
Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
Magnis

*




« Odpowiedz #18 : Sierpnia 11, 2014, 18:35:06 »

No właśnie szukam tej pozycji! I cieszy mnie, że się odezwałes na ten temat. Ty czytałeś wcześniej Trupią farmę Magnis? Książka Emily jest napisana w podobnym stylu czy bardziej naukowo? Bo Bass to Trupią farmę pisał raz jak powieść, a raz jak jakiś wykład naukowy. Generalnie szukam tą książkę Emily, bo to była jedna z najlepszych uczennic Bassa, tylko że za cholerę tego nie widzę nigdzie poza allegro jako używana. A ja tę akurat książkę chcę nową.

Czytałem Trupią farmę również i bardzo mi się podobała choć czasami była obrzydliwa i nie zalecam jedzenia podczas co niektórych fragmentów. Jeżeli chodzi o książkę Emilly to napisana została w podobnej stylistyce jaka jest w Trupiej farmie czyli naukowo, ale też nie zabrakło opisów poszczególnych spraw. Tym, ze Bass zajmował się bardziej stanami ciała po śmierci i wykorzystaniem tej wiedzy do odkrywania sekretów umarłych. Za to Emilly specjalizuje się bardziej w badaniu kości co długo leżały w ziemi lub z rozkładających się zwłok pozyskuje kości, by określić różne cechy przydatne do identyfikacji czyli różnego rodzaju czaszek, kosteczek lub nie zachowanego w całości szkieletów. Kiedy trzeba to autorka w przystępny sposób przybliża metody stosowane przez nią do badań lub jak udoskonaliła jakąś metodę.
Książka jak pisałem kiedyś jest dostępna tylko na zamówienie u wydawnictwa lub zostaje allegro albo antykwariat.

Powiedz mi proszę, czy to czyta się równie dobrze jak Cejrowskiego? Moja mama ma to na półce, ale coś się zabrać nie umiałem. Wiem, że to jest Cejrowski starszych pokoleń, bo matka opowiadała mi, że to był najsłynniejszy niegdyś podróżnik z Fiedlerem, i też mnie hamuje sięgnięcie po jego książki z racji daty ich powstania. Czy słusznie?

Książkę czyta się znakomicie choć pierwszy rozdział czyli wprowadzenie tego nie obiecuje (na początku są opisy przygotowań do drogi). Później robi się coraz bardziej ciekawiej. Czy warto się zaznajomić. Jak najbardziej, ponieważ  autor przedstawia świat Indian, który teraz może istnieć lub nie, ich zwyczaje i legendy (o te są bardzo ciekawe lub opowieści samych Indian). Książkę można porównać do książek Cejrowskiego tylko tutaj mamy ją napisaną na poważnie bez cienia humoru jak u Cejrowskiego (mi akurat to nie przeszkadzało i nie powinno przeszkadzać). Chętnie sam sięgnę do pozostałych dwóch jeszcze jego książek właśnie z serii Poznaj świat jak trafię na nie :). Jak chcesz przeczytać bardzo dobrą powieść podróżniczą - choć powstała dawno - to mogę polecić


Ciacho czytałeś może Nie bierz do ust ręki umarlaka Dana Kollman :

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/28226/nie-bierz-do-ust-reki-umarlaka

 :).
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #19 : Sierpnia 12, 2014, 08:59:13 »

Jeżeli chodzi o książkę Emilly to napisana została w podobnej stylistyce jaka jest w Trupiej farmie czyli naukowo, ale też nie zabrakło opisów poszczególnych spraw. Tym, ze Bass zajmował się bardziej stanami ciała po śmierci i wykorzystaniem tej wiedzy do odkrywania sekretów umarłych. Za to Emilly specjalizuje się bardziej w badaniu kości co długo leżały w ziemi lub z rozkładających się zwłok pozyskuje kości, by określić różne cechy przydatne do identyfikacji czyli różnego rodzaju czaszek, kosteczek lub nie zachowanego w całości szkieletów. Kiedy trzeba to autorka w przystępny sposób przybliża metody stosowane przez nią do badań lub jak udoskonaliła jakąś metodę.

No to mnie to cieszy, bo z jednej strony jest coś w tej książce od samej Emilly, ale też czuć swą Bassa, nauczyciela. Na bank to sprawdzę, nie może być inaczej. :)

Cytuj
Książka jak pisałem kiedyś jest dostępna tylko na zamówienie u wydawnictwa lub zostaje allegro albo antykwariat.

No właśnie nie można u Wydawcy, bo jest niby na zamówienie, ale ja się już zgłaszałem i nic. Pozostaje szansa, żeby kupić, jak zrobią dodruk, jak ostatnio Trupiej farmy.

Cytuj
Książkę czyta się znakomicie choć pierwszy rozdział czyli wprowadzenie tego nie obiecuje (na początku są opisy przygotowań do drogi). Później robi się coraz bardziej ciekawiej. Czy warto się zaznajomić. Jak najbardziej, ponieważ  autor przedstawia świat Indian, który teraz może istnieć lub nie, ich zwyczaje i legendy (o te są bardzo ciekawe lub opowieści samych Indian).

W sumie racja, bo Cejrowski jak wydawał książkę to też pisał, że prawdopodobnie część już z tych indian nie żyje, a poza tym on specjalnie książki 8 lat po napisaniu notatek wydaje, żeby nie można ich było znaleźć, bo koczują co parę lat. Halika mam pod ręką, także trzeba go sprawdzić. Z tego co wiem, to on ma 3 książki, ale czy jest jakaś kolejność ich czytania czy można na luzie wszystko w dowolnej chwili?


Cytuj
Ciacho czytałeś może Nie bierz do ust ręki umarlaka Dana Kollman

Nie czytałem, ale to jest druga, po Emilly, książka, którą też chcę przeczytać, bo natknąłem się na nią szukając na necie o antropologii. ;)
Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
Strony: [1] 2 3 4   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: