James Rollins

(1/11) > >>

J.Xavier.B:


Notka o autorze:

Urodzony w Chicago 1961 roku pisarz amerykański [prawdziwe nazwisko James Czajkowski], z zawodu lekarz weterynarii, z zamiłowania - nurek i grotołaz. Absolwent University of Missouri, karierę literacką rozpoczął w 1999, publikując powieść o wyprawie do wnętrza Ziemi zatytułowaną "Subbterrean". Kolejne tytuły o tematyce awanturniczej, m.in. "Mapa Trzech Mędrców", "Czarny zakon", "Wirus Judasza", "Ostatnia wyrocznia" oraz "Klucz zagłady", których akcja toczy się w niedostępnych rejonach świata - dżunglach, lodowcach, głębinach oceanów, pustyniach i podziemnych grotach - odniosły międzynarodowe sukcesy, a Rollins osiągnął popularność nie mniejszą niż Clive Cussler - autor, z którym najczęściej bywa porównywany.

W Polsce głównym wydawcą powieści Rollinsa jest Albatros. Jeden tytuł wydał natomiast Amber, a serię przygodową o Jake'u Ransomie promuje Wydawnictwo Dolnośląskie.

Bibliografia:

Cykl "SIGMA FORCE":

1). "Burza piaskowa" [2004]
2). "Mapa trzech mędrców" [2005]
3). "Czarny zakon" [2006]
4). "Wirus Judasza" [2007]
5). "Ostatnia wyrocznia" [2008]
6). "Klucz zagłady" [2009]
7). "Kolonia diabła" [2010] - zapowiedź wydawnicza
8). "Linia krwi" [2012] - zapowiedź wydawnicza

Cykl JAKE RANSOM

1). "Jake Ransom I Władca Czaszek" [2009]
2). "Jake Ransom i Wyjący Sfinks" [2010] - zapowiedź wydawnicza

Poza seriami:

1). "Podziemny labirynt" [1999] - zapowiedź wydawnicza
2). "Ekspedycja" [2000] - zapowiedź wydawnicza
3). "Deep Fathom" [2001]
4). "Amazonia" [2002]
5). "Lodowa pułapka" [2003]
6). "Ołtarz Edenu" [2009]

Powieści napisane wspólnie z Sarah Langan [cykl]:

1). "Ewangelia krwii" [2011] - zapowiedź wydawnicza

Książkowa wersja Indiany Jonesa napisana na zamówienie firmy LucasArts:

1). ""Indiana Jones i królestwo Kryształowej Czaszki" [2008]


*****

A teraz kilka swoich wrażeń :).

Choć przeczytałem dopiero jedną powieść tego autora - pod koniec ubiegłego roku - to jednak ogromnie mi się spodobała i już mam chrapkę na kolejną :). A jest co czytać, bo "Albatros" wydał już całkiem sporą część twórczości Rollinsa, która stanowi bardzo dobre połączenie powieści przygodowej z galopującą akcją sensacyjną oraz motywami ze świata nauki i historii :). Na pierwszy ogień poszła u mnie "Ostatnia wyrocznia", piąta powieść ze szlagierowego cyklu SIGMA, w której to pierwsze skrzypce gra nieustraszony komandor Grayson Pierce :). Ów agent wspierany przez garstkę przyjaciół musi stawić czoła bezwzględnym szaleńcom i zapobiec tragedii na masową skalę, dysponując jedynie ograniczonymi informacjami i uciekającym czasem... Powieść pełna przygody, akcji, napięcia, a także wielu zwrotów i zawieszeń akcji, którą czyta się niezmiernie szybko i z wielką ochotą :). Ponadto autor ubarwia swoją książkę zagadnieniami ze współczesnej nauki, przeplatając je z motywami historycznymi z dawnych wieków, a wszystko to, jak się okazuje ma swoje wielkie znaczenie dla pełnej wymowy tegoż utworu :). "Ostatnia wyrocznia" traktuje również w dużym stopniu o pewnym znanym nam problemie środowiskowym, który swego czasu sparaliżował całą środkowo-wschodnią Europę...

Więcej swoich wrażeń zawarłem w recenzji, którą niebawem będzie można przeczytać na CN :). W każdym razie Rollinsa polecam wszystkim tym, którzy lubią sięgnąć po powieści przygodowe z wartką akcją - jak chociażby duetu Douglasa Prestona & Lincolna Childa, bo z prozy omawianego w tym wątku pisarza powinni być zadowoleni w równym stopniu  :rad2:.



Król Artur:
Rollinsa czytałem jedynie Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki. Książka podobała mi się jak najbardziej pomimo tego Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
, że praktycznie nic nowego nie wnosi (jest wszystko to samo co w filmie)

. Nie mniej jednak bawiłem się świetnie i styl autora wciągający i przystępny. 

PS. Rollins dużo, dużo bardziej podobał mi się od duetu Douglasa Prestona & Lincolna Childa (Relikt) ;)

Magnis:
Xavier zachęciłeś mnie do zapoznania się z autorem i jego książkami bo w bibliotece widziałem, ale jednak ich nie wziełem :).Poszukam i jak gdzieś znajdę to przeczytam :).
Jeżeli lubisz takie książki to polecam ze swojej strony Clive Cusslera jak nie czytałeś :).

spiral_architect:
A no warto, ja mam po lodowej pułapce dobre wrażenia, teraz podobne przy czytanym Czarnym Zakonie - więc też polecam. Bardzo fajnie pisze - faktycznie lepiej niż Preston& Child, jakoś tak luźniej. Dużo bardziej też mi od Browna podchodzi. Taki bardzo przyzwoity - za to ceny na allegro są wysoce nieprzyzwoite i fatalnie wygląda sprawa z niektórymi pozycjami :( A w bibliotece też kiepskawo :P

J.Xavier.B:

O, proszę jak temat ruszył z kopyta :D.

Jeśli chodzi o porównanie Rollinsa do Cusslera, to za dużo nie powiem od siebie, bo czytałem zaledwie jedną jego powieść o Dirku Pitt'cie, której akcja rozgrywała się w morskich głębinach [ale u niego to bodajże większość książek rozgrywa się albo na morzu, albo pod jego taflą ;)], a w dodatku było to całe lata temu ;).

Natomiast jeśli chodzi o motywy historyczne, to nie grają one jakiejś pierwszoplanowej roli w fabule, ale są ważne dla sedna niektórych wątków zawartych w powieści, a przynajmniej tak to było w "Ostatniej wyroczni"  :faja:. Rollins pisze naprawdę fajnie i wciąga od pierwszych stron, aczkolwiek na początku bałem się tego jego historyzmu, bo myślałem, że dostanę w ręce popłuczyny po Danie Brownie  :o. Niebo a ziemia, jeśli porównywać obu tych pisarzy, bo ten drugi jest dla mnie chwilowym 5-cio minutowym gwiazdorem, który napisał raptem dwie, trzy powieści o kontrowersyjnej tematyce, za co został okrzyknięty w mediach najpopularniejszym pisarzem XXI wieku...  :pff4:

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona