Strony: 1 2 [3]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Henryk Sienkiewicz  (Przeczytany 12446 razy)
maszynistaGrot

*




« Odpowiedz #40 : Marca 31, 2016, 08:01:37 »

Przenoszę dyskusję tutaj dla jasności :)

A możesz mi wytłumaczyć na czym polega ta "wybitność" Sienkiewicza? Bo ja widzę co najwyżej solidnego rzemieślnika.


Sienkiewicz przede wszystkim zyskał sławę jako wybitny pisarz powieści historycznych. W Polsce ceniony głównie za trylogie w której nakreślił wzniosłe, szlachetne obrazy, wydarzenia z I Rzeczypospolitej,  przyczyniając się do budowania tożsamości narodowej wśród Polaków. Również w swoich nowelkach pisarz podjął tę tematykę. Na świecie znany jak autor "Quo vadis?" - sugestywnej wizji upadku Cesarstwa Rzymskiego i triumfu chrześcijaństwa.

 
Poza tym osobiście włożyłem Sienkiewicza do drugiej wymienionej przez Grota grupy, czyli: "mniej wymagające książki jak romanse czy kryminały " :D
  Rozumiem, że bardzo płynnie, łatwo, lekko i przyjemnie szła Tobie lektura trylogii? Zazdroszczę, ja tam początkowo miałem nieco problem ze względu na staropolski język jaki był użyty tam użyty.

Faktem jest, że ciekawy jestem, jakie jeszcze pan z PSL zna książki, bo może się też okazać, że poza lekturami niewiele w życiu czytał
Tego akurat nie wiem, choć biorąc uwagę na zawód który wykonuje pewnie coś związane z polityką.
Zapisane

Nie widział nic, nie słyszał nic - upajał się tylko pędem...

Stefan Grabiński, Maszynista Grot
p.a.
Administrator

*

Miejsce pobytu:
Katowice

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #41 : Marca 31, 2016, 08:54:10 »

Po pierwsze - moja wypowiedź nie była do końca na serio ;) Po drugie - trochę jednak była, bo przy takim Dostojewskim jest to literatura mniej wymagająca, trudno mi Sienkiewicza traktować jako autora do końca ambitnego. A po trzecie - dawno go nie czytałem, ale nie przypominam sobie problemów z dostosowaniem się do języka, czyli mocno w kość mi to chyba nie dało, ewentualnie - olewałem te problemy ;)
« Ostatnia zmiana: Marca 31, 2016, 09:12:20 wysłane przez p.a. » Zapisane
Repta

*

Miejsce pobytu:
Trzebnica

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #42 : Marca 31, 2016, 10:59:26 »

Bez przesady z tymi problemami przy czytaniu Sienkiewicza z Trylogii czytałem co prawda tylko "Potop" ale nie była to jakoś specjalnie trudna lektura, długa i fragmentami strasznie nudna ale raczej nie nazwałbym jej trudną. Zresztą dla mnie "Potop" to raczej taka przygodówka z dennym wątkiem romansowym, bez niego ta książka mogłaby u mnie dostać przyzwoite 6+na 10.
Zapisane

maszynistaGrot

*




« Odpowiedz #43 : Marca 31, 2016, 13:55:54 »

Jeśli za pisarzy wybitnych bierzemy pod uwagę jedynie najwybitniejszych twórców literatury światowej jak wspomniany tu Dostojewski czy Tołstoj to zgadzam się z wami, iż Sienkiewicz to niższa półka. W każdym razie myślę że zgodzicie się ze mną iż autor Trylogii to pisarz choć nie genialny to  bardzo dobry, rewelacyjny, oryginalny w swoim rodzaju. Stworzył swój niepowtarzalny klimat powieściowy :)
Zapisane

Nie widział nic, nie słyszał nic - upajał się tylko pędem...

Stefan Grabiński, Maszynista Grot
blaine

*

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



blaine is a pain

« Odpowiedz #44 : Sierpnia 21, 2016, 18:40:06 »

Mam pytanie...

W OiM spotkałem się ze słowem TYFTYK.

A wśród tych świetnych strojów migających wszystkimi barwami tęczy, śród jedwabiów, aksamitów, tyftyków, altembasów

Okap na kominie pokryty perskim tyftykiem, wszędy złote frędzle, jedwabie, aksamity,

znaczenie słowa tyftyk albo dyftyk znalazłem w słowniku PWN online, ale chciałbym wiedzieć, jak można sobie wyobrazić ten tyftyk z drugiego cytatu. Coś takiego jak arras, albo coś w stylu obrusu? Albo dywan? Z wzorem? Tkany obraz?
Zapisane
Master

*

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #45 : Sierpnia 21, 2016, 18:57:50 »

Szukając "dyftyk/tyftyk" znalazłem coś takiego:



Według Wikipedii, arras (nazywany też gobelinem) to:
Cytuj
...nazwa tkanin dekoracyjnych, tkanych na krosnach według kartonu dostarczonego przez artystę malarza. Na wełnianej osnowie wątek wełniany był uzupełniany nicią jedwabną oraz metalową: srebrną i srebrną pozłacaną. Przyjęło się, że arrasami (od francuskiego miasta Arras) nazywa się szczególnie cenny rodzaj takich tkanin, tkanych z dużą ilością złotych nici, wykonanych do końca wieku XVI, od wieku XVII zaś ? gobelinami (od paryskiej manufaktury Gobelins) mniej kosztowne.

Wychodzi na to, że to podobne rzeczy.
Zapisane
blaine

*

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



blaine is a pain

« Odpowiedz #46 : Sierpnia 21, 2016, 19:37:49 »

Dzięki.

Ten okap to będzie taki gzyms nad kominkiem... bo okap to chyba raczej na zewnątrz, żeby z góry nie kapało.
Zapisane
maszynistaGrot

*




« Odpowiedz #47 : Kwietnia 02, 2018, 14:20:03 »

Ja nieszczególnie cenię Sienkiewicza, choć może nie tyle ze względu na pisarstwo, ile na wyjątkową estymę, jaką cieszy się ten pisarz w Polsce. Bo książki jako takie złe nie były, ale... no nie jest to mój pomysł na literaturę wysokich lotów. Ciągle te same schematy, do tego przekłamania historyczne, kiepska psychologia.
A czytałeś "Rodzinę Połanieckich"? Ja ostatnio przeczytałem i się mocno zdziwiłem, na plus... Sienkiewicz nie od powieści historycznej, ale prozy obyczajowej mu współczesnej. Tutaj psychologizm moim zdaniem na bardzo wysokim poziomie. Bardziej mnie wciągnęło niż "Lalka" Prusa. Zamierzam "Bez dogmatu" też przerobić w najbliższym czasie :)
Zapisane

Nie widział nic, nie słyszał nic - upajał się tylko pędem...

Stefan Grabiński, Maszynista Grot
Strony: 1 2 [3]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: