Gotham Cafe

Oficjalne fora serwisów => Literatura: pozostałe => Wątek zaczęty przez: Rose on Marzec 14, 2011, 14:22:37Tytuł: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: Rose on Marzec 14, 2011, 14:22:37
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cf/Camilla_L%C3%A4ckberg2008.jpg/497px-Camilla_L%C3%A4ckberg2008.jpg)

Jean Edith Camilla Läckberg Eriksson (ur. 30 sierpnia 1974) - szwedzka autorka powieści kryminalnych, z wykształcenia ekonomistka. Jej powieści rozgrywają się w miejscowości Fjällbacka na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Przewodnimi bohaterami są pisarka Erika Falck i policjant Patrik Hedström.
Pierwsze cztery powieści Läckberg zostały sfilmowane przez szwedzką telewizję SVT2.
Książki Läckberg znajdują się na szczytach list bestsellerów w Szwecji. W kraju tym pisarka sprzedała ponad milion egzemplarzy (2007). Książki przetłumaczone są na sześć języków. W Polsce wydano do tej pory cztery książki autorki z cyklu o Fjällbace. Są to:


(http://selkar.pl/images/5/55/ksiezniczka-z-loducamilla-lackberg-300-136855.jpg)

Księżniczka z lodu
W niewielkiej miejscowości na zachodnim wybrzeżu Szwecji, wśród małej, zamkniętej społeczności, gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą - w jednym z domów odkryto zwłoki młodej kobiety. Początkowo wszystko wskazuje na samobójstwo, okazuje się jednak, że Alex została zamordowana. Prywatne śledztwo rozpoczyna Erica Falck - pisarka i przyjaciółka Alex z dzieciństwa. Księżniczka z lodu to doskonałe studium psychologii zbrodni. Jednak książka nie ogranicza się jedynie do intrygi kryminalnej. Jest to także powieść obyczajowa z ciekawie nakreślonymi postaciami i interesującym obrazem szwedzkiej prowincji. Powieść została wyróżnienie międzynarodową nagrodą Grand Prix de Littérature Policiere dla najlepszej powieści kryminalnej 2008 roku.

(http://selkar.pl/images/6/65/kaznodziejacamilla-lackberg-300-150556.jpg)

Kaznodzieja
Akcja drugiej powieści kryminalnej Camilli Läckberg, tak jak poprzedniej, rozgrywa się w Fjällbace, małej miejscowości na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanumshede stają przed bardzo skomplikowaną zagadką. Jaki jest związek między morderstwem młodej kobiety, której zwłoki odnaleziono w Wąwozie Królewskim, a sprawą sprzed dwudziestu pięciu lat, dotyczącą zaginięcia dwóch dziewczyn? Prawda okazuje się okrutniejsza, niż ktokolwiek mógłby przypuszcza.

(http://selkar.pl/images/1/14/kamieniarzcamilla-lackberg-300-155341.jpg)

Październikowy poranek we Fjällbace. Rybak Frans Bengtsson wypłynął łódką, aby opróżnić więcierze, które zastawił na homary. Przy ostatnim z nich coś się mocno zacina, Frans przeczuwa, że nie będzie to zwykły połów, nie myli się, w siatce więcierza tkwi ciało dziewczynki...
Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu policji w Tanumshede mają do rozwikłania kolejną skomplikowaną zagadkę. Podczas sekcji zwłok w płucach dziecka wykryto słodką wodę i ślady mydła. Ktoś utopił małą w wannie i wrzucił zwłoki do morza. Kto i dlaczego zamordował dziecko? Odpowiedzi należy szukać w odległej przeszłości...
Kamieniarz jest trzecią powieścią kryminalnego cyklu Camilli Läckberg, którego akcja rozgrywa się we Fjällbace na zachodnim wybrzeżu Szwecji.

(http://selkar.pl/images/2/24/ofiara-losucamilla-lackberg-300-167542.jpg)

Ofiara losu
Policja w Tanumshede bada wypadek samochodowy. To, co wygląda na tragiczne zdarzenie, po kolejnym, podobnym wypadku - zaczyna budzić podejrzenia. Policja ma pełne ręce roboty, tym bardziej, że w mieście kręcony jest telewizyjny reality show. Obecność kamer podsyca tylko konflikt między "gwiazdami" a miejscową społecznością. Pogoń za zabójcą oraz przygotowania do ślubu wywołują u Patrika Hedströma stres i frustrację. Tym silniejsze, że staje wobec największego dotąd wyzwania detektywistycznego w swojej karierze.

(http://selkar.pl/images/3/34/niemiecki-bekart-camilla-lackberg-300-182043.jpg)

Niemiecki Bękart
Dlaczego matka Eriki Falck trzymała stary nazistowski medal? To pytanie nie przestaje dręczyć jej córki, w końcu postanawia więc odwiedzić emerytowanego nauczyciela historii, by dowiedzieć się czegoś więcej. Ale mężczyzna zachowuje się dziwnie i nie udziela jej jednoznacznych odpowiedzi. Dwa dni później umiera.
Po długim wahaniu Erica zaczyna czytać wojenny dziennik matki i odkrywa, że kobieta doświadczyła prawdziwych okropności. To przez te drastyczne i smutne wydarzenia nie była w stanie nawiązać porozumienia z córkami. Z dziennika Erica dowiaduje się też, że w czasie II wojny matka związana była z tą samą grupą młodzieży, co zamordowany nauczyciel. Czy to możliwe, że wizyta Eriki uruchomiła ciąg zdarzeń, który doprowadził do jego śmierci? I kto posunąłby się do tego, by dawne sprawy nie wyszły na jaw?
W "Niemieckim bękarcie" Camilla Läckberg sprawnie przetyka współczesną narrację opowieścią o doświadczeniach młodej kobiety w latach 40.

W ubiegłym roku przeczytałam "Księżniczkę z lodu", a ostatnio skończyłam "Kaznodzieję" i muszę powiedzieć, że książki Camilli Läckberg urzekły mnie. Niby nie ma w ich treści nic zaskakującego i niespotykanego, ot, typowe kryminały, ale posiadają w sobie jakąś magię, czy to w opisie miejsc, czy w postaciach bohaterów, która sprwia, że książki świetnie się czyta, a lektura sprawia olbrzymią przyjemność. Na półce czeka na mnie już trzeci tom i mam nadzieję na dużo, dużo więcej.


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: syronim on Marzec 14, 2011, 15:05:58
Mam za sobą trzy książki Lackberg Ofiarę losu, Kaznodzieje i Kamieniarza. Zdecydowanie najlepszy jest tom II, czyli Kaznodzieja. Pamiętam, że przerobiłem te książkę w trzy dni a to bardzo szybko jak na moje tępo czytania. Po prostu nie mogłem się oderwać.

Najsłabiej prezentuje się tom czwarty Ofiara losu. Dlatego że w tej książce autorka zbyt bardzo wyeksponowała poboczne wątki obyczajowe. Które mało wnoszą do powieści. Nie mniej jest to dobry kryminał, ale poprzednie tomy były o wiele lepsze.


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: Autumn on Kwiecień 06, 2011, 15:35:28
Powieści Lackberg to takie książki, które jak już zacznie się czytać to trudno się od nich oderwać.
Jakiś czas temu z ciekawości sięgnęłam po Księżniczkę z lodu i w sumie książka mi się podobała. Pamiętam, że zakończenie mnie bardzo zszokowało, w sumie takiego rozwiązania sprawy się nie spodziewałam. I byłam wściekła na
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)


Wczoraj przeczytałam Kaznodzieję i też mi się podobało, o ile można powiedzieć, że
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
W ogóle Lackberg porusza tematy dotyczące zwykłych ludzi i tego, co siedzi im w głowie.

Jest jedna rzecz, która mnie wkurza strasznie w tych książkach, ale może takie jest założenie autorki
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)

Ogólnie to wkręciłam się w jej historie i dzisiaj kupiłam Kamieniarza, ale przerwa teraz na inną książkę :)


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: Procella on Maj 17, 2011, 07:57:30
Mam za sobą pierwsze trzy części i czekam, aż w mojej bibliotece pojawią się kolejne, zwłaszcza, że trzecia skończyła się z dużym hukiem i jestem ciekawa, co będzie dalej.

Dobrze się to czyta, tak po prostu.


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Maj 19, 2011, 14:41:59
Księżniczkę z lodu wspominam pozytywnie, ponieważ autorce udało się znakomicie połączyć wątki obyczajowe i kryminalne wspaniale w jedną całość co sprawia, że śledzi się losy bohaterki z zainteresowaniem.Mocną stroną są również postacie, które są ciekawe i ich losy, które są w znakomity sposób przedstawione.Książka mocno wciąga w swoją historie i powoduje, że nie można się od niej oderwać.Tak było w moim przypadku.Czyta się ją bardzo szybko.Ocena 8/10 :).


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Lipiec 15, 2011, 14:13:57
(http://www.czarnaowca.pl/files/636995289/latarnik_72_xht_257_small.jpg)

Opis :
Patrik Hedstrom wraca do pracy po długiej nieobecności, gdy próbował odpocząć, opiekując się Ericą i przedwcześnie urodzonymi bliźniakami. Ledwie przekroczył próg komisariatu, a już dostał nowe dochodzenie. W jednym z mieszkań znaleziono martwego mężczyznę postrzelonego w tył głowy. Ofiarą okazał się Mats Sverin, dyrektor finansowy rady gminy, człowiek wielce przyjazny i powszechnie lubiany. Wspólnie z kolegami Patrik zaczyna odtwarzać całe życie Matsa, w którym kryje się więcej tajemnic niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

W najnowszej powieści Latarnik Camilla Lackberg ponownie udowodniła, że jest jedną z najbardziej poczytnych szwedzkich autorek. Krytycy rozpływali się w zachwytach nad oczekiwaną z niecierpliwością siódmą częścią z serii o Fjallbacka. Latarnik znalazł się na pierwszym miejscu listy bestsellerów i trzymał się w pierwszej piątce przez ponad cztery miesiące od premiery.

Tytuł oryginału:    Fyrvaktaren
Przekład:    Inga Sawicka
Seria:    Czarna seria
Wydanie:    I
Data wydania:    listopad 2011
Format:    135 x 210 mm
Oprawa:    miękka
ISBN:    978-83-7554-295-0

Na razie jest tylko zapowiedź, która jednak cieszy :).


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: Tathagatha on Październik 17, 2012, 11:19:48
W przyszły poniedziałek Camilla Lackberg będzie gościem na wrocławskim Festiwalu Kryminału.

Ja oczywiście żałuję, że to tak daleko i nie będę mogła się pojawić.

W sobotę skończyłam ósmy tom tej autorki, a czytałam je w zasadzie jeden po drugim.
Wrażenia jak najbardziej pozytywne, pomysły ciekawe, zakończenia często szokujące. Autorka łączy wątki kryminalne z obyczajowymi, powiedziałabym że tak pół na pół, więc o klasycznym kryminale możemy zapomnieć.
O dziwo, taka mieszanka mi przypadła do gustu. Bohaterowie, małomiasteczkowy szwedzki klimat, retrospekcje i wielka tajemnica - to wszystko sprawiło, że każda część była bardzo wciągająca i zyskiwała moją sympatię.

Czyta się szybko, typowo rozrywkowa i 'przyjemna' lektura. Polecam głównie kobietom :)


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: Mandriell on Styczeń 08, 2014, 14:57:44
Odkopię temat, bo to bardzo fajna pisarka jest. Była jednym z moich odkryć 2013 roku. Idealnie nadaje się do tytułu "Sprawdzony Dostawca Rozrywki". Każda jej powieść trzyma poziom, właściwie rzecz ujmując - czytając kolejne tomy ciągle ma się wrażenie, że to tak naprawdę jedna wielka powieść, rozbita tylko na poszczególne tomy. Pewnie wątek obyczajowy i zachowanie jego ciągłości
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
sprawia, że czytelnik ma takie poczucie.

Nie zgodzę się z Tathagathą, że te książki są głównie dla polecenia kobietom. Toć to dobre kryminały są. Oczywiście, czuć, że pisała to kobieta - no bo nie czarujmy się, jaki facet wpadłby na to, że rozmazany makijaż może komuś zniszczyć dzień, albo że ciąża niesie ze sobą takie a takie niuanse, albo jeszcze jedno, że stukot obcasów może określić ich wysokość, szerokość itd - jednak czy takiemu normalnemu facetowi to przeszkadza? Mnie nie przeszkadzało, choć z drugiej strony ja odpowiednio miarodajny nie jestem, bo taki zupełnie normalny to nie jestem  :haha:
Ja w każdym razie polecam jej książki kumplom, jeszcze nie słyszałem narzekań. Ale może to też dlatego, że jeszcze żaden nic Camilli nie przeczytał :D

W każdym razie - ja się bardzo zżyłem z bohaterami i nawet jak w jakiejś części wątek kryminalny był dla mnie nieco słabszy lub przewidywalny - odnajdywałem przyjemności w poznawaniu kolejnych losów szefa policji (misztrz! :D), Patrika i Eriki i innych bohaterów. Właśnie, lubię u autorki też to, że bardzo zręcznie i przekonująco wplata motywy komediowe. Nie czuć żadnej sztuczności, a nie raz, nie dwa zaśmiewałem się przy jakimś fragmencie :)

Warto poświęcić autorce czas, niezależnie od płci ;)


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: Jedimati on Styczeń 08, 2014, 15:11:09
Mam pytanko do osób które czytają książki od pani Camilli. Ostatnio nabrałem ochotę właśnie na norweskie kryminały, więc wybór chyba padnie na panią Camilę i jej Księżniczkę z Lodu. Zapytam krótko, warto? I jak to czytać? Jest sens czytania chronologicznie?


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: Mandriell on Styczeń 08, 2014, 17:08:33
Jej książki powinieneś czytać chronologicznie. Z tej racji, że autorka jednak dość mocno rozbudowuje wątki obyczajowe i wprowadza nowych bohaterów. Co prawda w każdej kolejnej książce w jednym, dwóch zdaniach przypomina losy bohaterów z poprzednich części, jednak to już nie jest to samo.

 Księżniczka z lodu to dobra pozycja na start, jednak w moim odczuciu już "Kamieniarz" i "Kaznodzieja" były o klasę lepsze. Wiadomo, cały cykl ma wady - niektórym wydadzą się nudne/żenujące/małostkowe problemy bohaterów i właśnie te wątki obyczajowe, jednak mnie one nie raziły. Ot, "przetykacz" do kolejnych morderstw, zagadek i kryminalnych intryg.

No i to, co pisałem kiedyś w recenzji pierwszego tomu: u Lackberg nie ma miejsca na sztuczne postaci - żadnych super panienek, żadnych napakowanych i kwadratowo-szczękowych policjantów. Przeciętność, uroki małego miasteczka, i raczej sprawy, które mogłyby faktycznie mieć miejsce w małej, zapyziałej Fjallbace.


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: Tathagatha on Styczeń 08, 2014, 17:50:54
Wiadomo, cały cykl ma wady - niektórym wydadzą się nudne/żenujące/małostkowe problemy bohaterów i właśnie te wątki obyczajowe, jednak mnie one nie raziły. Ot, "przetykacz" do kolejnych morderstw, zagadek i kryminalnych intryg.

Właśnie te momenty sprawiły, że w moim mniemaniu nie wszystkim facetom może się ten cykl podobać. Szczególnie, że wątki obyczajowe są dość obszerne. Kobiety po prostu prędzej łykną takie rzeczy. Mam kilku znajomych (płci męskiej, a jakże!) którzy chwalą ten cykl. Dlatego napisałam, że polecałabym głównie kobietom, a nie tylko kobietom :P Zdania do tej pory nie zmieniłam, ale przecie nieomylna nie jestem ;)
W każdym razie z perspektywy czasu cykl nadal wspominam bardzo pozytywnie.


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: Jedimati on Styczeń 08, 2014, 20:46:50
Na wątki obyczajowe nie narzekam, ba! Jestem fanem książek romantycznych i połykam je w całości :) Więc informacja, że pani Camilla bardzo lubi wątki obyczajowe, i osadza swoje historie w małym miasteczkach kupiła mnie.


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: Tathagatha on Styczeń 09, 2014, 10:11:31
No to jedziesz, nie zawiedziesz się :)


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: Mandriell on Marzec 04, 2014, 07:43:28
Dziś skończyłem "Latarnika". Właściwie najsłabsza jej powieść do tej pory. Intryga kryminalna żadna, wątki obyczajowe tylko w kilku miejscach fajne i interesujące, tak to jakoś tak... rozmyte, przegadane, wyprane z emocji. Jakoś ta część jest.... no nie wiem jak to nazwać. Żadna? Nudna? Strasznie bezbarwna? No i w sumie nie podobało mi się to
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
w opowieść. Nijak mi to do Lackberg pasuje.
Właściwie tylko jedna scena była tak mocna i zapadająca w pamięć, co w przypadku części poprzednich było częste -
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)

Nie podobało mi się też w tej części to, że Fjallbacka została jakoś dość mocno zmarginalizowana w tej części. Czułem, że to miasto to tak naprawdę nie miasto, ale jakiś nieco ułomny bohater, z którym autorka nie do końca wie co może zrobić. No i wreszcie poczułem to, co niektórzy zarzucają prozie Lackberg - wtórność, miałkość intrygi kryminalnej i lekka nieporadność w naprowadzaniu czytelnika do rozwiązania.


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: J1923 on Marzec 26, 2017, 07:57:15
Aż dziw bierze, że jeszcze nic nie skrobnąłem w części poświęconej tej pani.
Na ten moment przeczytałem 8 tomów sagi o Fjällbacka. Bardzo przyjemna, lekko kobieca lektura, z nieźle rozwiniętymi wątkami obyczajowymi. Powieści zazwyczaj wciągają, w czym pomaga konstrukcja bohaterów - są po prostu bardzo przyziemni i ich kłopoty nie różnią się od problemów zwykłych ludzi.
Śledztwo zawalone, bo ktoś się do niego najprościej mówiąc nie przyłożył, zapomniał coś przekazać lub po prostu zasnął po nocy wypełnionej walką z płaczącymi dziećmi? Jasne i dlatego przyjemnie się to czyta.
Książki te również mają charakterystyczną narracje i utrzymane są w podobnym stylu. Jak dla mnie plus i dzięki temu łatwo jest odróżnić twórczość Camilli Lackberg od innych autorów.

Mój przedmówca pisał o Latarniku, że to najsłabsza powieść cyklu i ja się w zupełności zgadzam. Pamiętam jakie było moje rozczarowanie, gdy doszedłem do końca. Pierwsza myśl: i to już? A gdzie wątek kryminalny, zazębienie akcji, wielkie rozwikłanie tajemnicy?! Na dodatek miało się wrażenia, że treść jest mało spójna i napisana trochę od niechcenia. Straszne rozczarowanie i bardzo przeciętna książka. Ot przeczytać i zapomnieć: 5/10.

Na szczęście, po rozczarowaniu, nie postanowiłem odpocząć od tej autorki, tylko czym prędzej chwyciłem po Fabrykantkę aniołków i tu już wszystko było na swoim miejscu. Od treści ciężko się oderwać, próbując rozwikłać wątek kryminalny i poznać tajemnicę z przeszłości. I dowiemy się tego w odpowiednim miejscu :) Może nie wszystko jest tutaj dobre, ale to bardzo solidna lektura kryminalna z bogatymi wątkami obyczajowymi. Jak dla mnie 7/10. I powoli zamierzam się zabrać za ostatnią jak na razie część cyklu.

Tymczasem uwagę fanów pisarki przykuła wiadomość, że jeszcze w październiku bieżącego roku, ma być w Polsce wydana najnowsza powieść - 10 odsłona sagi o Patriku, Erice i społeczności niedużego szwedzkiego miasta :)


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: p.a. on Marzec 26, 2017, 10:54:37
Moja przygoda z Kamilą zakończyła się na razie na pierwszej części jej sagi. "Księżniczka z lodu" nie porwała mnie jakoś szczególnie. Niby fajna intryga kryminalna z korzeniami tkwiącymi w przeszłości (jakie to ostatnio modne), ale w gruncie rzeczy całość jest niezbyt precyzyjna i uboga w detale. Co dla mnie, wychowanego na zegarmistrzowskich intrygach Agaty Christie, jest jednak minusem. Do tego warstwa obyczajowa - trochę fajna, a trochę - męcząca. Na pewno łapałem się na momentach, w których zapragnąłem dalszego rozwoju kryminalnej intrygi, a nie opisów myśli bohaterki narzekającej na swoje zwisające cyce :D

W sumie niezła książka, ale też kolejna, która wywołała we mnie pewne refleksje na temat nie do końca dla mnie jasnego fenomenu kryminału skandynawskiego ;)


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: J1923 on Marzec 26, 2017, 19:05:38
Zgodzę się, że czasami wątki obyczajowe trochę męczyły, szczególnie z początku, gdzie człowiek nastawiał się na kryminał i łaknął wyśledzenia mordercy, a tu musiał się wczytywać w obawy Eriki o grubą pupę :), ale potem stało się to spoiwem całem sagi i przyczynkiem do więzi z bohaterami. Ja już w tej chwili się zastanawiam "jak się potoczy wątek x", "co zrobi y w sytuacji, gdy z..." itp. :)

Natomiast, w mojej opinii warto się zapoznać z dalszymi powieściami tej autorki, bo się zdecydowanie rozwija. Wątki są ciekawsze, bohaterowie stają się bliżsi sercu, na dodatek, książki się po prostu łatwo i szybko czyta. To bardzo dobra lektura na podróże lub na co dzień do tramwaju :)


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: Machno on Marzec 30, 2017, 08:49:55
Zaczynam przygodę z Camillą, jakby to nie brzmiało ;)
Nie lubię zaczynać od środka, a najpierw się dorwał jakiś zbiór i biografia w jednym.
Morderstwa i won migdałów - powiem tak, mało zachęcające, opowiadania są wtórne i nie wciągające. Sama biografia chyba raczej dla wielkich fanów, którzy łykają takie teksty niczym pelikany. Gdyby nie kilka pochwał od paru znajomych osób na temat jej książek, możliwe, że przygoda by się skończyła na tej jednej książce. Ale dam jej jeszcze szanse...


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: J1923 on Styczeń 16, 2018, 08:40:39
Najnowsza powieść z Sagi o Fjällbace, czyli Czarownica.
Lackberg wraca do charakterystycznego stylu, do swej narracji i do ulubionych bohaterów. Znów rozwiązanie tajemnicy zagadki kryminalnej tkwi w przeszłości. Generalnie pewne punkty książki pozostają takie same i pozostaje je wypełnić treścią. Jak zazwyczaj jest przyzwoicie, choć ma się wrażenie, że to trochę zbyt naiwne jest, no ale czyta się ponownie niezwykle szybko i przyjemnie, choć ma się złudzenie, że wszystko to już było. Mnie zaczynają już denerwować wątki polityczne nazwijmy to "liberalne", wprowadzane do książki, dobrzy, wiecznie poszkodowani uchodźcy, związki homoseksualne itp. Mam wrażenie, że jest to wrzucane na siłę, ale może tu po prostu dają znać moje uprzedzenia  :D
Niemniej książka w porządku 6+/10


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: p.a. on Luty 27, 2018, 14:30:14
"Kaznodzieja" za mną. I chyba ta pozycja podobała mi się najmniej z pierwszych trzech tomów sagi. Całość wydała mi się nieco za długa, podsuwane fałszywe tropy - nazbyt oczywiste. Nade wszystko jednak nie przekonała mnie "mroczna historia z przeszłości", taka jakaś nazbyt przekombinowana i nieprzekonująca. Ogólnie nie była to zła pozycja, ale po dość szybkim przeczytaniu ok. 350 stron, resztę męczyłem raczej długo. Kryminalna intryga jest też bardzo wątła, motywy z
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
dodane na siłę, tak, jakby za wszelką cenę autorka chciała wprowadzić kilka mocniejszych uderzeń. Gdyby przestać marudzić, to po prostu jest to kolejna fajna przygoda w Fjallbace. To już trzeci tom, więc zdążyliśmy tych bohaterów poznać i polubić - całość czyta się więc mimo wszystko dobrze.


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: J1923 on Maj 20, 2021, 13:41:50
Ja przeczytałem niedawno Złotą klatkę
Z jednej strony Lackberg ucieka od Fjällbaki, bo chce zacząć nową przygodę, z drugiej niezbyt się uwolniła, bo bohaterka pochodzi z tej mieściny, a dodatkowo styl, narracja, pomysły, konstrukcja książki są tak bliskie wcześniejszym dokonaniom pisarki, że niezbyt się zauważa różnicę. No i mamy motyw zemsty, zgrany niemiłosiernie przez pop kulturę i niespecjalnie coś nowego serwuje nam Camilla. Czyta się szybko i przyjemnie, ale całość pozostawia marne wrażenie. Nie ma niczego niespodziewanego, żadnych zwrotów akcji, zaskoczenia. Na dodatek na siłę się wciska popularny ostatnio feminizm, a co gorsza dochodzą wprost niewyobrażalne kwestie ekonomiczne. Generalnie niezbyt się to kupy trzyma. Najbardziej jednak kłuje w oczy ta prostota i brak głębi.
Dla mnie to zdecydowanie jedna z gorszych pozycji autorki, choć pewnie i tak po kontynuację sięgnę ;)
Ode mnie 5+/10 do autobusu dobre.


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: p.a. on Maj 20, 2021, 13:51:25
No cóż, ja niedawno dopiero "Ofiarę losu" przeczytałem ;) Bo choć rzadko mam potrzebę sięgania po książki Kamilki, to jednak trochę zatęskniłem za bohaterami ;) No i cóż, było ok, ale bez szału - tak już mam z tą autorką. Choć wraz z kolejnymi tomami wzrasta przywiązanie do bohaterów. Fabuła jak zwykle rozwodniona, choć tu ciekawie przeplatają się wątki związane z reality show z tymi "zasadniczymi". Jest i dość zaskakujący może finał, choć ogólnie trochę to do mnie nie przemówiło, skojarzyło mi się może z jakimś Koontzem czy czymś takim. Jak to zwykle u Kamilki bywa - wszystko, co najważniejsze rozegrało się w przeszłości, teraz trzeba się tylko do niej skutecznie dogrzebać. 6/10.

Ogólnie bardziej do mnie przemawia twórczość Arnaldura Indradisona, choć u niego czasem jeszcze mniej się dzieje. Za to posępny klimat + Islandia robią robotę.


Tytuł: Odp: Camilla Läckberg
Wiadomość wysłana przez: J1923 on Październik 18, 2021, 12:10:29
Dla mnie to zdecydowanie jedna z gorszych pozycji autorki, choć pewnie i tak po kontynuację sięgnę ;)
Ode mnie 5+/10 do autobusu dobre.

No i sięgnąłem po kontynuację. Niestety, Srebrne skrzydła to książka jeszcze gorsza od poprzedniczki.
Oprócz słabej fabuły, idiotyzmów z zakresu ekonomii i prawa i totalnie tragicznych dialogów, mamy też jak się wydaje nowy wymiar feminizmu, który zakłada, że dziecię można zostawić na kilka tygodni, podczas których można się pieprzyć z kim popadnie, ćpać i chlać wszystko co popadnie. No cóż.
Największym plusem tej książki jest to, że szybko się kończy, ale wszystko jest tam naprawdę słabiutkie i oderwane od realiów.
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
Ocena 4/10