Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Agatha Christie  (Przeczytany 50952 razy)
J1923

*

Miejsce pobytu:
Sto(L)ica

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #80 : Czerwca 23, 2014, 00:19:49 »

A ja dziś zakupiłem Vivę Headbang ;)
Jestem bardzo ciekawy jak przebiegnie moja przygoda z panią Christie. Do tej pory przeczytałem tylko jeden zbiór opowiadań, na dodatek po litewsku i się zastanawiam jakim stylem operuje ta autorka, bo w tłumaczeniu było dość prosto :)

Chyba p.a. jest tu właściwym człowiekiem do zapytania. Co trzeba przeczytać koniecznie?:) Jest jakaś chronologia wg której należy czytać?
Zapisane

PIŁKA NOŻNA DLA BANDYTÓW!!! Gra jaki to film NOWA LISTA: https://docs.google.com/document/d/1j5W9T3ORWWTjePVR1hwrIwJWa1Yr09A4dkSc_fNJ3E0/edit
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #81 : Czerwca 23, 2014, 08:20:02 »

Szkoda, że nie wydają wg chronologii wydawania, bo chętnie bym zaczął kupować i zapoznawał się od początku z Herkulesem i Marple.
Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
p.a.
Administrator

*

Miejsce pobytu:
Katowice

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #82 : Czerwca 23, 2014, 09:57:32 »

Można czytać w sumie w dowolnej kolejności. Czasami są jakieś delikatne nawiązania np. "razem z Poirotem prowadziliśmy sprawę morderstwa w...", oczywiście bez żadnych spoilerów. Czasami w trakcie lektury bohaterowie spotkają jakąś postać, którą poznaliśmy wcześniej (np. inspektor Japp ze Scotland Yardu), ale to są postaci jednak z dalszego planu, więc nijak nie psuje to lektury.

Od biedy niby można zacząć od "Tajemniczej historii w Styles", bo tam widzimy, jak Hastings - często narrator w książkach z Poirotem - poznał wąsatego Belga, ale nie jest to konieczne.

A co koniecznie trzeba przeczytać? "Morderstwo w Orient Expressie" i "Zabójstwo Rogera Ackroyda" to dwie najlepsze książki z Poirotem w roli głównej, jakie czytałem. Chociaż wspomniana wyżej "Afera w Styles" też dobra. Podobno "Morderstwo na Nilu" też daje radę. Książki z Panną Marple mnie osobiście dosyć nudzą, chociaż nie czytałem ich zbyt wielu. Z tych, które znałem, najciekawsze było "Morderstwo odbędzie się...".

Warto pamiętać, że autorka za swego życia napisała dwie książki będące ostatnimi sprawami panny Marple i Herkulesa Poirot, które zostały wydane chyba już po jej śmierci. Osobiście ich nie czytałem, no ale to właśnie te książki stanowią zakończenia obu cyklów. Tytuły to bodajże "Morderstwo we mgle" (panna Marple) i "Kurtyna" (Poirot).

Z innych rzeczy podobno bardzo dobre jest "Dziesięciu małych murzynków" vel "I nie było już nikogo", ale nie czytałem tego.

Oprócz powieści detektywistycznych autorka tworzyła też historie, powiedzmy, awanturniczo-szpiegowskie, które może odrobinę się zestarzały. Można to sprawdzić sięgając chociażby po pierwszą z nich, tj. "Tajemniczego przeciwnika", gdzie autorka powołuje do życia Tommy'ego i Tupence, bohaterów bodaj 5 powieści.
Zapisane
marczewek

*

Miejsce pobytu:
była stolica byłego województwa




mój nik wzion sie od mojego imienia

« Odpowiedz #83 : Czerwca 23, 2014, 14:11:11 »

Ja przeczytałem dawno temu chyba z połowę serii z Herculesem, ale czytałem to co mi się nawinęło.
Zapisane

- Klasyka to książki, które ludzie cenią i których nie czytają.
Mark Twain
Cobenka666

*




Gryffindor

« Odpowiedz #84 : Czerwca 23, 2014, 15:53:57 »

Ja też czytałam co mi wpadło w ręce, kolejność w przypadku Christie nie ma znaczenia, każda książka to osobna historia, także Ciacho, co Ci się trafi, to bierz i się nie zastanawiaj  :)! Ja najmilej wspominam z powieści Agathy NOC I CIEMNOŚĆ, książka ani nie z Marple, ani z Poirotem. Zupełnie inna od wcześniejszych dokonań Christie. Strasznie fajny klimat, taki podchodzący pod grozę, a może i thriller :D. I świetny cytat z Blake'a, którego dzięki tej lekturze poznałam :). Ciekawa jestem jak teraz odebrałabym tę książkę, bo będąc nastolatką strasznie mną sponiewierała  :haha:
Zapisane

It is just the beginning of the end
Rose
Gość
« Odpowiedz #85 : Czerwca 23, 2014, 16:59:38 »

Ciekawi mnie jakie to uczucie zabierać się za Christie w dorosłym wieku, bo mnie te książki kojarzą się z późnym dzieciństwem i, oprócz tego, z fantastyczną lekturą. Każdą w swoim czasie przeczytałam kilka razy i na dal do nich wracam, chociaż wrażenia są już oczywiście inne. Mam serię Hachette, taką jak na zdjęciach:
http://img297.imageshack.us/img297/9467/clippppp.jpg
http://img376.imageshack.us/img376/8608/clipboard04w.jpg

Zdjęcia nie moje, bo moje książki są aktualnie ipchnięte na strychu :)
Zapisane
Filippo

*




« Odpowiedz #86 : Czerwca 24, 2014, 08:44:45 »

Ciekawi mnie jakie to uczucie zabierać się za Christie w dorosłym wieku, bo mnie te książki kojarzą się z późnym dzieciństwem

Mam dokładnie tak samo. Czytałem (właściwie połykałem książki Christie) kiedy wychodziła kolekcja Hachette. Fabuły samych książek w ogóle nie pamiętam, ale mam w pamięci wakacje i beztroskie czytanie tych kryminałów z wypiekami na policzkach. A po kilku postach wczoraj, postanowiłem sobie odświeżyć nieco zaniedbaną "królową kryminału" i wziąłem się za "Noc w biblotece" czyli przygody panny Marple. Powrót po latach póki co bardzo udany. Połowa książki za mną, ale juz mogę powiedzieć, że ta pozycja jest dobra. Angielskość pełną gębą, świetne postaci i dialogi, no i oczywiście czarny humor, który jest nieodłącznym elementem wszystkich książek Agathy Christie.
Zapisane
marczewek

*

Miejsce pobytu:
była stolica byłego województwa




mój nik wzion sie od mojego imienia

« Odpowiedz #87 : Lipca 11, 2014, 22:11:44 »



Wydawnictwo Literackie
Wydanie: I
Przekład: Łukasz Małecki
Oryginalny tytuł: The Monogram Murders
Format: 145x205 mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
ISBN: 978-83-08-05391-1
Data premiery: 11-09-2014

Prawie 40 lat po premierze ostatnich przygód Poirota - nowa powieść z udziałem słynnego detektywa i nowa autorka, wybrana przez spadkobierców Agathy Christie!
Od czasu, gdy w 1920 roku jej pierwsza książka ujrzała światło dzienne, powieści Agathy Christie sprzedały się na świecie w łącznym nakładzie ponad dwóch miliardów egzemplarzy. Teraz, po raz pierwszy w historii, spadkobiercy pisarki zgodzili się na publikację nowej powieści z udziałem jej najsłynniejszego bohatera.

Londyn, lata dwudzieste ubiegłego wieku. Gdy Hercules Poirot rozkoszuje się atmosferą spokojnej kolacji, nie wie, że jego śledczy talent zostanie wystawiony na próbę. Wszystko za sprawą młodej kobiety, która wyjawia mu, że zostanie zamordowana. Mimo przerażenia błaga detektywa, by nie szukał mordercy. Jej śmierć wyrówna rachunki.
Tego samego wieczoru Poirot dowiaduje się o zamordowaniu trzech gości w modnym londyńskim hotelu. W ustach każdego z nich znaleziono... spinki do mankietów. Czy zbrodnia ma związek z tajemniczą kobietą?
Podczas gdy Poirot usiłuje połączyć kolejne elementy układanki, morderca przygotowuje hotelowy pokój na wizytę czwartej ofiary?

Dzięki talentowi Sophie Hannah, niesamowicie skomplikowana zagadka z pewnością  porwie zarówno oddanych fanów twórczości Agathy Christie, jaki i młodsze pokolenia czytelników, dla których będzie to pierwsze spotkanie z Herculesem Poirot. Nowa powieść z udziałem najsłynniejszego detektywa wszech czasów, stworzona przy pełnym poparciu spadkobierców Christie, to najważniejsze wydarzenie roku dla wszystkich fanów kryminałów na świecie.



Sophie Hannah uzależniła się od twórczości królowej anglosaskiego kryminału, gdy miała trzynaście lat.  Jak sama twierdzi: -Przeczytałam i zebrałam wszystkie jej powieści w ciągu roku, a z każdą kolejną moja pasja - zdaniem niektórych obsesja - stawała się coraz większa. To dzięki Herculesowi Poirot  postanowiłam poświęcić swoje życie zawodowe pisaniu kryminałów. Sposób, w jaki Christie opowiada, oraz jej głębokie rozumienie ludzkiej psychiki ukształtowały mnie jako pisarkę. Nie umiem jednak wyrazić, jak bardzo jestem zaszczycona, że miałam okazję podjąć to wyzwanie. Prawdę mówiąc, wciąż nie mogę uwierzyć, że to dzieje się naprawdę!?.
Projekt popiera Mathew Prichard - wnuk Agathy Christie. ?Jestem zaszczycony, że tak uznana pisarka, jaką jest Sophie Hannah, podjęła wyzwanie napisania nowej części przygód detektywa Poirot, wykazując przy tym entuzjazm i szacunek dla dorobku Agathy Christie.
« Ostatnia zmiana: Lipca 11, 2014, 22:17:13 wysłane przez marczewek » Zapisane

- Klasyka to książki, które ludzie cenią i których nie czytają.
Mark Twain
Magnis

*




« Odpowiedz #88 : Lipca 11, 2014, 23:01:15 »

Ciekawe co z tego wyjdzie :).

Dla tych co zaczęli zbierać kolekcje Agathy Christie to mam informacje, że dwie kolejne książki kosztują 24.99 zł w pakiecie czyli A.B.C., I nie było już nikogo :).
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #89 : Lipca 31, 2014, 15:05:57 »

Agatha Christie Świadek oskarżenia
Znana z kryminałów tym razem w dwunastu opowiadaniach czerpie z klasycznych opowieści niesamowitych lecz nie zabrakło wątku nieraz kryminalnego.

Świadek oskarżenia - to krótkie opowiadanie kryminalne z dobrym zakończeniem.

Ogar śmierci - to już opowieść niesamowita. Nasz bohater wyrusza tropem dziwnego zdarzenia, które miało miejsce w przeszłości w klasztorze i zajmuje się jej zbadaniem. Krótka lecz nie pozbawiona klimatu opowieść z zaskakującym zakończeniem.

Czerwony sygnał - kolejna opowieść "z dreszczykiem". Podczas spotkania odbywa się seans spirytystyczny, gdzie zostaje ostrzeżony nasz bohater. Autorka tutaj wykorzystuje zjawiska paranormalne (seans) oraz motywy obłędu. Bardzo dobre opowiadanie, klimatyczne z wątkiem kryminalnym, ale też z zaskakującym zakończeniem.

Ten czwarty - motywem kolejnego opowiadania jest wieloraka osobowość. Troje pasażerów podróżuje i rozmawia o ciekawym przypadku, a w tym czasie dołącza się do rozmowy siedzący mężczyzna i snuje niewiarygodną opowieść. Ciekawe opowiadanie i klimatyczne.

Cyganka - nasz bohater spotyka cygankę wtedy kiedy ma stać się coś strasznego, która go zawsze ostrzega. Opowiadanie dobre lecz zabrakło mi czegoś zaskakującego w nim. Czyta się za to fajnie, ale też zakończenie nie zaskakuje.

Lampa - to opowieść o nawiedzonym domu i duchu zamieszkującym dom. Rodzina razem z synem wprowadza się do niego, by odkryć, że jest nawiedzony. Opowieść niesamowita choć krótka to posiadająca klimat i ciekawe zakończenie.

Radio - zamożna pani kupuje sobie radio, które jej siostrzeniec na fale. Pewnego wieczoru słyszy głos swojego nieżyjącego męża. Czy to naprawdę przemawia duch. Tego nie zdradzę, bo trzeba samemu się przekonać. Opowieść "z dreszczykiem" z wątkiem kryminalnym. Zakończenie bardzo mi się podobało i już na samym końcu wyszło zabawne (kto przeczyta będzie wiedzieć o co chodzi).

Tajemnica błękitnej wazy - grający mężczyzna w golfa słyszy głos wołający o ratunek. Lecz kiedy podbiega nikogo nie zastaje oprócz pewnej dziewczyny. Opowiadanie kryminalne wykorzystujące motyw ducha, ale wszystko zostaje wyjaśnione naturalnie. Może nie zaskakująca, bo można się domyślić o co chodzi to jednak całkiem przyjemnie się czyta.

Dziwny przypadek sir Arthura Carmichaela - następne opowiadanie o duchach lecz tym razem trochę dłuższe. Bohaterem jest lekarz psychiatra, który przyjechał zbadać przypadek obłąkanego mężczyzny, ale pomału przekonuje się, że straszy tutaj duch. Bardzo dobra opowieść o duchach posiadająca świetnie wykreowany klimat i zaskakujące zakończenie. Bardzo mi się podobało.

Zew skrzydeł - bogacz podczas przechadzki słyszy niesamowitą muzykę, która go zaczyna fascynować. Krótka opowieść fantastyczna z ciekawym zakończeniem.

Ostatni seans - znów autorka wykorzystuje motyw paranormalne. Dla medium ma to być ostatni seans, gdzie wywoła ducha córki madame Exe. Podczas seansu pojawiają się komplikacje. Opowiadanie grozy posiadające znakomity klimat i bardzo zaskakujące zakończenie. Jedno z najlepszych opowiadań z tego zbioru choć krótkie.

S.O.S - pewien mężczyzna zatrzymuje się w nocy na pustkowiu, ale dostrzega światła domu. Wplątuje się w zagadkę kryminalną kiedy znajduje  SOS. Dobre opowiadanie kryminalne.

Autorka w zbiorze Świadek oskarżenia wykorzystuje różne motywy od nawiedzonych domów, opowieści o duchach, obłąkaniach, wielorakiej osobowości czy przedziwnych zdarzeniach. Wplata nieraz wątki kryminalne do tych opowieści lecz trzeba przyznać robi to znakomicie. Zamieszczone tutaj opowiadania nie są specjalnie długie, ale posiadają klimat takich starszych opowieści "z dreszczykiem" lub niesamowitych co kiedyś były pisane. Widać w nich zainteresowanie i próbę zmierzenia się z taką tematyką. Na pewno warto przeczytać ten zbiór żeby przekonać się jak wygląda przygoda autorki z literaturą grozy. Polecam.
« Ostatnia zmiana: Lipca 31, 2014, 15:07:51 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #90 : Sierpnia 13, 2014, 19:27:04 »



Opis :
W czasie spotkania po pogrzebie brata Cora Lansquenet zadziwia rodzinę pewną uwagą? na którą wszyscy reagują pełnym zakłopotania milczeniem. Gdy jednak po kilku dniach Cora zostaje zamordowana, jej słowa nabierają złowieszczego znaczenia. Na krewnych pada blady strach. Wzywają Herkulesa Poirot.

Tytuł   Po pogrzebie
Tytuł oryginalny   After the Funeral
Data wydania   10 września 2014
Autor   Agatha Christie
Wydawca   Wydawnictwo Dolnośląskie
Seria   Klasyka kryminału
ISBN   978-83-271-5096-7
Format   260s. 125×195mm
Cena   24,90
Gatunek   kryminał / sensacja

 :)
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #91 : Października 23, 2014, 17:31:21 »

Agatha Christie Noc i ciemność

Po tej książce widać czemu Agatha jest mistrzynią kryminału. Ale po kolei.
Historia opowiada o małżeństwie, które zamieszkuje w Cyganim Gnieździe, ale z tym miejscem wiążę się historia o klątwie.
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
Autorka znakomicie buduje napięcie i kreuje wątek obyczajowy w znakomity sposób. Sami bohaterowie są na tyle interesujący, ze z uwagą śledzi się ich losy. Pierwsza część książki to większości powieść obyczajowa nie nudna tylko ciekawa, ale już od połowy zaczyna się kryminalna opowieść. Trzeba przyznać ciekawa i zaskakująca, a samo zakończenie znakomite. Kto nie czytał musi przeczytać. Polecam. Ocena 8/10.
 
« Ostatnia zmiana: Października 23, 2014, 17:33:33 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Cobenka666

*




Gryffindor

« Odpowiedz #92 : Października 23, 2014, 19:32:31 »

Magnis cieszy mnie Twoja wysoka ocena . Dokładnie, każdy kto nie czytał, musi przeczytać :D!! Dla mnie to najlepsza Agatka.
Zapisane

It is just the beginning of the end
Magnis

*




« Odpowiedz #93 : Października 24, 2014, 08:41:00 »

Dokładnie, każdy kto nie czytał, musi przeczytać :D!! Dla mnie to najlepsza Agatka.

Dla mnie też ze względu na zakończenie, które jest bardzo zaskakujące :D. Czytałaś coś innego jeszcze Agaty Christie :) ?
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Cobenka666

*




Gryffindor

« Odpowiedz #94 : Października 24, 2014, 13:58:11 »

Czytałam, prawie wszystko, w gimnazjum jakoś, przez wakacje :D. W bibliotece było u nas bardzo dużo książek Christie, wszystkie co były wyczytałam, ale właśnie najmilej NOC I CIEMNOŚĆ wspominam  :). Muszę do niej kiedyś wrócić.
Zapisane

It is just the beginning of the end
Magnis

*




« Odpowiedz #95 : Października 26, 2014, 13:57:45 »

Czytałam, prawie wszystko, w gimnazjum jakoś, przez wakacje :D. W bibliotece było u nas bardzo dużo książek Christie, wszystkie co były wyczytałam, ale właśnie najmilej NOC I CIEMNOŚĆ wspominam  :). Muszę do niej kiedyś wrócić.

No to fajnie . Wrócić można w każdej chwili i trzeba, bo za każdym razem jej książki czyta się świetnie :)
To jak tak czytałaś wszystko to również nie omieszkałaś się zapoznać z Świadkiem oskarżenia, gdzie Agata sięga po motywy parapsychologiczne :) ?
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Cobenka666

*




Gryffindor

« Odpowiedz #96 : Października 26, 2014, 14:06:04 »

Napisałam, że prawie wszystko, ale tego chyba nie :D. Ale to musiałabym zacząć czytać książkę, by się przekonać czy rzeczywiście nie czytałam :D.
Zapisane

It is just the beginning of the end
Magnis

*




« Odpowiedz #97 : Października 26, 2014, 14:20:21 »

Napisałam, że prawie wszystko, ale tego chyba nie :D.

To w takim razie polecam, bo znajdziesz tam coś z kryminału i nawet z starszej grozy :).

Ale to musiałabym zacząć czytać książkę, by się przekonać czy rzeczywiście nie czytałam :D.

To w takim razie widzę w pierwszej dziesiątce na liście do przeczytania książek Świadka oskarżenia :D. Tylko mi się nie migaj :D.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Cobenka666

*




Gryffindor

« Odpowiedz #98 : Października 26, 2014, 14:39:14 »

Spoko, ciekawa jestem czy to czytałam, więc niebawem po nią sięgnę :D
Zapisane

It is just the beginning of the end
marczewek

*

Miejsce pobytu:
była stolica byłego województwa




mój nik wzion sie od mojego imienia

« Odpowiedz #99 : Listopada 06, 2014, 13:19:33 »

Ma ktoś w planach Inicjały zbrodni?
Bo jak patrzyłem w księgarni, to objętościowo książka jest jak trzy prawdziwe Agatki.

Czytał ktoś Poirota po kolei? Bo nie wiem czy może czytać wszystko od początku, czy może co jakiś czas na chybił trafił wrzucić sobie na ruszt?
« Ostatnia zmiana: Listopada 06, 2014, 13:24:26 wysłane przez marczewek » Zapisane

- Klasyka to książki, które ludzie cenią i których nie czytają.
Mark Twain
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: