Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Robert van Gulik  (Przeczytany 1222 razy)
Magnis

*




« : Grudnia 21, 2013, 17:33:45 »



Robert Hans van Gulik (chińskie nazwisko G?o Lu?p?i) urodzony 9 sierpnia 1910 w Zutphen, zmarł 24 września 1967 w Hadze. Holenderski dyplomata, sinolog, autor powieści historyczno-detektywistycznych.
Jego ojciec był lekarzem wojskowym pracującym na Dalekim Wschodzie. Robert Van Gulik od 3. do 12. roku życia mieszkał w Dżakarcie, gdzie nauczył się podstaw m.in. języka chińskiego. W latach 1929-1933 studiował na Uniwersytecie w Lejdzie kulturę Indii Wschodnich, języki chiński i japoński. W 1934 r. przeniósł się na Uniwersytet w Utrechcie, gdzie dodał do programu studiów język tybetański i sanskryt.
Od 1935 r. pracował jako dyplomata w kilku krajach azjatyckich: początkowo w Japonii, po wybuchu wojny w Chinach, potem także w Indiach, Libanie i Malezji. Pracował również w holenderskim ministerstwie spraw zagranicznych oraz w USA. Od 1965 r. aż do śmierci na raka płuc sprawował funkcję ambasadora Holandii w Japonii i Korei.
W Chinach i Japonii ceniono go jako wybitnego sinologa i znawcę sztuki, autora licznych prac naukowych (m.in. Sexual life in ancient China; a preliminary survey of Chinese sex and society from ca. 1500 B.C. till 1644 A.D., 1961), a także malarza i kaligrafa w stylu chińskim. Van Gulik zgłębiał m.in. sztukę gry w go (weiqi) oraz gry na cytrze (guqin).
Jest autorem szesnastu powieści detektywistycznych, gdzie bohaterem jest sędzia pokoju DI .

Bibliografia :
Celebrated cases of Judge Dee (Dee Goong An) 1949 r.
Sędzia Di w labiryncie (The Chinese Maze Murders, 1951 r.)
Sędzia Di i wielki dzwon (The Chinese Bell Murders, 1958 r.)
Sędzia Di i złote morderstwa (The Chinese Gold Murders, 1959 r.)
Sędzia Di i tajemnica jeziora (The Chinese Lake Murders, 1960 r.)
Sędzia Di i chiński gwóźdź (The Chinese Nail Murders, 1961 r.)
Sędzia Di i nawiedzony klasztor (The Haunted Monastery, 1961 r.)    
Sędzia Di i perła cesarza (The Emperor's Pearl, 1963 r.)
Sędzia Di i parawan z laki (The Lacquer Screen, 1964 r.)
Sędzia Di i czerwony pawilon (The Red Pavilion, 1964 r.)
Sędzia Di, małpa i tygrys (The Monkey and the Tiger, 1965 r.)
Sędzia Di i chiński wzór    (he Willow Pattern, 1965 r.)   
Sędzia Di i morderstwo w Kantonie (Murder in Canton, 1966 r.)
Sędzia Di i zjawa (The Phantom of the Temple, 1966 r.)
Zagadki sędziego Di (Judge Dee at Work, 1967 r.)
Sędzia Di, naszyjnik i tykwa (Necklace and Calabash, 1967 r.)
Sędzia Di i poeci (Poets and Murder, The Fox-magic Murders, 1968 r.)
 
(wikipedia)

Miałem przyjemność czytać jak na razie Sędzia DI i złote morderstwa.
Książka opowiada o okręgu Peng-lai, gdzie sędzia DI przejmuje go pod swoją pieczę i próbuje wyjaśnić zabójstwo swojego poprzednika. W czasie drogi do miasta spotyka dwóch rozbójników, którzy jednak zostają jego przybocznymi. Autor znakomicie nakreślił panujące tam obyczaje i klimat dawnych Chin. Fajnym pomysłem, który dodaje pewnego uroku było osadzenie w roli głównego bohatera, postaci prawdziwej czyli  sędziego DI. Był on tak jak w książkach sędzią rozwiązującym różne kryminalne sprawy.
Historia opowiedziana w tej krótkiej powieści potrafiła mnie wciągnąć w swoją historie. Nie ukrywam, że bardzo lubię właśnie takie powieści z klimatem dalekiego wschodu, gdzie albo jest coś z grozy lub kryminału. Główny bohater to sympatyczna postać i zarazem ciekawie stworzony detektyw. Posługuje się rozwiązywaniem spraw dzięki uzyskanych informacjom zbieranych przez siebie lub podwładnych. Nie zabrakło również motywu ingerencji sił nadprzyrodzonych.
Autor dozuje informacje zdobyte przez sędziego oszczędnie i dopiero pod koniec książki dostajemy rozwiązanie sprawy. Ładnie wyglądają ilustracje zamieszczone w powieści, odnoszą się do wydarzeń i dodają uroku. Czyta się bardzo szybko, a zagadka jest ciekawa. To jest taki kryminał chiński w stylu klasycznej opowieści detektywistycznej. Ocena 7.5/10.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 21, 2013, 17:39:26 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: