Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Naukowo o horrorze  (Przeczytany 14699 razy)
crusia
Moderator Globalny

*

Miejsce pobytu:
Poznań




WWW
« : Września 29, 2010, 15:33:33 »

Niektórzy wiedzą, że w zeszłym roku akademickim pisałam swój licencjat z tłumaczeń tytułów filmowej grozy i z tej okazji miałam do czynienia z kilkoma pozycjami na temat horrorów. Co prawda w większości na temat filmów, z racji tematyki pracy, ale mnie interesowała głównie specyfika gatunkowa, a w tej mnóstwo rzeczy można odnieść do literatury.

Z góry przepraszam, ale większość rzeczy polecanych przeze mnie w tym wątku będzie w języku angielskim, bowiem jestem studentką filologii angielskiej.




Zacznę od pozycji bardzo znanej i szeroko komentowanej, czyli Filozofii horroru Noela Carrolla.



Info od wydawcy:

Książka, łącząca elementy rozważań filozoficznych z opisem ważnego zjawiska popkultury, próbuje rozstrzygnąć paradoksy horroru w filmie, literaturze oraz najogólniej w życiu człowieka. ?Zwykle unikamy tego, co wywołuje stres ? zauważa autor. ? Nie sterczymy dla rozrywki w korkach samochodowych, nie uczestniczymy ? jeśli nie musimy ? w sekcjach zwłok. Dlaczego więc tak chętnie poddajemy się fikcjom, które nas przerażają??
Gwałtowne emocje, jakie wyzwala horror, są paradoksalnie nieuzasadnione: boimy się zwykle czegoś, co nie istnieje. Co więcej ? mamy świadomość, że uczestniczymy w grze fikcji. Horror ? zdaniem Carrolla ? jako gatunek literacki i filmowy, a także rodzaj estetyki, jest w gruncie rzeczy tworem schematycznym, a skuteczność pewnych jego konwencji i sposobów oddziaływania na ludzkie emocje ? wykalkulowana i sprawdzona w praktyce. Dlatego niesamowite bądź krwawe opowieści, choć wywołują strach i poczucie dyskomfortu, przez wieki nie tracą na popularności.



Carroll trochę miesza i próbuje dorobić teorię do tego, co czytelnik traktuje "na czuja", ale trzeba przyznać, że do swojej pracy porządnie się zabrał. Próbuje mianowicie udowodnić, że horrorem jest utwór, w którym występuje potwór. Przy czym niestety zamienia problem z definicją horroru na problem z definicją samego potwora, a tego odnajduje nawet w slasherach. Ale jego dociekania bardzo ciekawie charakteryzują horror jako gatunek, na wiele jego aspektów otwiera oczy. Do tego, przynajmniej w moim odczuciu, książka napisana jest całkiem przystępnym językiem, chociaż czasami możecie natknąć się na jakieś kalki z języka angielskiego, zwłaszcza w przypadku terminologii.
Warto przeczytać też posłowie Przylipiaka.

Poza tym "Filozofia horroru" to istna skarbnica horrorowych tytułów zarówno filmowych, jak i literackich. Można sprawdzić swoje obeznanie w temacie :faja:
« Ostatnia zmiana: Września 29, 2010, 15:35:05 wysłane przez crusia » Zapisane
stoniu

*

Miejsce pobytu:
Lubliniec/Rabka/Opole




« Odpowiedz #1 : Września 29, 2010, 15:45:51 »

Z góry przepraszam, ale większość rzeczy polecanych przeze mnie w tym wątku będzie w języku angielskim, bowiem jestem studentką filologii angielskiej.
Crusia, to bardzo dobrze, bo o horrorze trudno pisać wyłącznie na podstawie skromnej, polskiej bibliografii i jestem ciekaw z czego korzystałaś.
Postaram się za jakiś czas wrzucić uwagi o paru książkach oraz artykułach, bo piszę pracę magisterską z filmowego horroru.
I dzisiaj może będę tworzył "horrorowy" abstrakt na konferencję poświęconą diabłu. Tylko nie wiem, czy się wyrobię, termin przesyłania abstraktów kończy się już jutro :).
Zapisane

"Nie masz takiej radości w gospodzie jak na drodze do niej wiodącej..." C. McCarthy "Krwawy południk"
crusia
Moderator Globalny

*

Miejsce pobytu:
Poznań




WWW
« Odpowiedz #2 : Września 29, 2010, 16:02:00 »

Wyimek z mojej skromnej bibliografii:

Carroll, Noël. 1990. The philosophy of horror, or, Paradoxes of the heart. New York:
Routledge.
Cherry, Brigid. 2009. Routledge film guidebooks. Horror. Abingdon: Routledge.
Haltof, Marek. 1992. Kino leków. Kielce: Szumacher.
Haltof, Marek. 1992. ?Tarcza Ateny. Pare uwag o horrorze?, in Kino lęków, 17-34.
Hutchings, Peter. 2004. The horror film. Harlow: Pearson Education Limited.
Worland, Rick. 2007. The horror film: an introduction. Malden: Blackwell Publishing.

Haltofa pewnie znasz, ja wszystkich esejów z "Kina lęków" nie czytałam. Worlanda i Hutchingsa udało mi się znaleźć wyłącznie na Google Books, więc bez szaleństw ;) Z tego najciekawszą pozycją jest książki Brigid Cherry, którą mam w całości (jakby co PW). Bardzo podobał mi się podział na podgatunki, cykle etc. i analiza odbioru horroru.

Może cię jeszcze zainteresować zbiór esejów "The Horror Reader" pod redakcją Kena Geldera. To chyba najbardziej naukowo naukowa książka, jeśli wiesz, co mam na myśli ;) Mnie akurat nic w niej nie interesowało. Za to teraz może się przyda, więc pewnie za jakiś czas będę mogła podzielić się wrażeniami z lektury  :faja:
Zapisane
stoniu

*

Miejsce pobytu:
Lubliniec/Rabka/Opole




« Odpowiedz #3 : Września 29, 2010, 16:43:55 »

Z zagranicznych książek, które posiadam w swoich zbiorach, najbardziej naukową jest "American Horrors. Essays on the Modern American Horror Film". Jest to zbiór artykułów, poświęconych różnym filmom grozy (do roku 1987). Dotychczas korzystałem z pierwszego, który dotyczył "Nocy żywych trupów". Książkę kupiłem za 30 zł na Allegro, więc zakup był jak najbardziej udany :). W planach mam zakup książki "Sacred Terror. Religion and Horror on the Silver Screen". Szkoda, że ceny niektórych pozycji są naprawdę duże, na przykład Dark Dreams 2.0. za 250 zł :/.

Co do Haltofa, przeczytałem rozdział poświęcony zombie, bo to one interesowały mnie w tamtym semestrze :).
Zapisane

"Nie masz takiej radości w gospodzie jak na drodze do niej wiodącej..." C. McCarthy "Krwawy południk"
crusia
Moderator Globalny

*

Miejsce pobytu:
Poznań




WWW
« Odpowiedz #4 : Listopada 18, 2010, 14:44:53 »

Chyba jednak zrezygnuję z pisania o monstrach, bo chyba znacznie mocniej wciągnął mnie temat found footage genre i horrorów w konwencji paradokumentu. Jeszcze nie wiem, czy dam radę napisać o tym magisterkę, bo temat dość świeży i nie wiem, czy uda mi się dotrzeć do sensownych naukowych źródeł, ale będę próbować. Myślałam o tym, żeby ugryźć temat od strony Baudrillarda i tej całej postmodernistycznej zabawy z rzeczywistością, a może też odnieść do reality show... jeszcze wszystko przede mną :D

W każdym razie jakby ktoś dysponował linkami czy innymi namiarami na publikacje w tym temacie, byłabym bardzo zobowiązana :)

I znowu będę pisać o filmie, chociaż miałam iść na literaturę :D
Zapisane
ingo

*

Miejsce pobytu:
Poznań




WWW
« Odpowiedz #5 : Listopada 18, 2010, 20:36:59 »

Co do Haltofa, przeczytałem rozdział poświęcony zombie, bo to one interesowały mnie w tamtym semestrze .

Jest tam coś wartego uwagi? Niestety w mojej bibliotece nie ma tej książki (akurat jest na wydziale, który nie wypożycza studentom innych wydziałów... nie rozumiem i nie znoszę tego) i nie wiem czy się bardziej starać by ją zdobyć ;)

Jeżeli chodzi o tematykę zombie to dwa artykuły o nich są w Kwartalniku Filmowym nr 61 (2008 rok). Jeden to 'fizjologia śmierci w zombie horrorze oraz w kulturze audiowizualnej", a drugi 'strategia autorska w horrorach Lucio Fulciego" - mnie akurat ten drugi bardziej tematycznie interesuje ;) ). Ale póki co na razie sobie tylko leżą na biurku :D W tym momencie powoli próbuję zaznajomić się z "Filozofią Horroru" ;)
Zapisane
stoniu

*

Miejsce pobytu:
Lubliniec/Rabka/Opole




« Odpowiedz #6 : Listopada 18, 2010, 21:40:03 »

Ingo, jeśli coś konkretnego interesowałoby Cię z Haltofa, to mogę Ci skserować i nawet podrzucić do Poznania, bo będę w przyszłym tygodniu ;).
I mam coś dla crusi ;). Artykuł Adama Horowskiego: "Prawda, przemoc obrazu, efekt gore. Wprowadzenie do rozważań nad kinem ekstremalnym", w którym uwagę poświęca właśnie "rzeczywistości" w kinie grozy (opisuje z tego co pamiętam "Tesis", odnosi się do "August Underground Mordum" czy też "Guinea Pig". Ciekawy artykuł, znajdziesz go w tomie pokonferencyjnym pt. "Erotyzm, groza, okrucieństwo ? dominanty współczesnej kultury".
Zapisane

"Nie masz takiej radości w gospodzie jak na drodze do niej wiodącej..." C. McCarthy "Krwawy południk"
ingo

*

Miejsce pobytu:
Poznań




WWW
« Odpowiedz #7 : Listopada 18, 2010, 22:01:12 »

Na razie spróbuję jeszcze inne źródło wykorzystać.

Własnie sobie zamówiłem ten tom o którym wspomniałeś. W sumie może się coś znaleźć, co będę mógł wykorzystać w przypadku kina kanibalistycznego. Ciekawostka: akurat jest on pod redakcją kobiety z którą mam zajęcia, a która bardzo możliwe że będzie moją recenzentką ;)
Zapisane
stoniu

*

Miejsce pobytu:
Lubliniec/Rabka/Opole




« Odpowiedz #8 : Listopada 18, 2010, 22:03:38 »

A o czym ingo dokładnie piszesz?
Zapisane

"Nie masz takiej radości w gospodzie jak na drodze do niej wiodącej..." C. McCarthy "Krwawy południk"
ingo

*

Miejsce pobytu:
Poznań




WWW
« Odpowiedz #9 : Listopada 18, 2010, 22:31:46 »

tematu dokładnego nie mam i w sumie moja 'naukowość' pracy magisterskiej jest wątpliwa, ale podchodząc optymistycznie będę pisać generalnie o włoskim kinie grozy. Czyli głównie Giallo, Zombie i Kanibale. I wzajemne wpływy Włochów i Amerykanów na siebie.
Zapisane
crusia
Moderator Globalny

*

Miejsce pobytu:
Poznań




WWW
« Odpowiedz #10 : Listopada 19, 2010, 12:02:22 »

Ciekawy artykuł, znajdziesz go w tomie pokonferencyjnym pt. "Erotyzm, groza, okrucieństwo ? dominanty współczesnej kultury".

Super, nawet miałam tę książkę w ręku kiedyś :) Wypożyczę jeszcze raz :) Dzięki :)
Zapisane
Faay

*

Miejsce pobytu:
Poznań




Quoth the Raven, "Nevermore."

« Odpowiedz #11 : Grudnia 30, 2010, 01:29:31 »

Potrzebuję tekstów naukowych o grozie, ale w literaturze. Sporo na temat samego gatunku, więc pozycje w stylu wspomnianej tu "Filozofii horroru" bardzo by mi się przydały. Gatunek, transformacje owego, groza w popkulturze, współczesna literatura grozy etc. Wszystko, co się da :) Znacie jakieś jeszcze teksty na ten temat? Najchętniej oczywiście po polsku, ale zdaję sobie sprawę, jak to wygląda z polskimi materiałami na ten temat, więc i tymi po angielsku nie pogardzę. Obecnie czytam właśnie świetną "Filozofię...", za sobą mam też "Danse macabre" Kinga, "Oblicza strachu : tradycja i współczesność horroru literackiego", czekają na mnie jakieś pojedyncze publikacje rozproszone po różnych czasopismach. Mam też "Od gotycyzmu do horroru" i "Gotycyzm i groza w kulturze" -zbiór referatów z konferencji "Wokół gotycyzmów: wyobraźnia, groza, okrucieństwo". Tych jeszcze nie czytałam. Ze zdobyciem "Erotyzmu, grozy, okrucieństwa..." mam niemały kłopot, bo wszędzie gdzie szukałam powypożyczana, ale przejrzałam teraz spis tematów i chyba niezbyt by mi się przydała, chociaż wolałam ją chociaż przejrzeć, żeby to stwierdzić. Proszę, jeśli znacie jakieś pozycje oscylujące wokół wymienionej przeze mnie tematyki - dajcie znać :)
Crusia - możesz napisać coś więcej o książce "The Horror Reader"?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 30, 2010, 01:33:17 wysłane przez Faay » Zapisane

"If this is a dream, the whole world is inside it." Stay
stoniu

*

Miejsce pobytu:
Lubliniec/Rabka/Opole




« Odpowiedz #12 : Grudnia 30, 2010, 02:03:24 »

Teksty o literackiej grozie znajdziesz w książce "Literatura i wyobraźnia..." pod redakcją Jacka Kolbuszewskiego. Ja akurat korzystał z jednego artykułu z tego zbioru, a konkretnie z tekstu "Horror architektoniczny: o fizycznym i semantycznym statucie przestrzeni w literaturze i filmie grozy" Anity Has-Tokarza. Z tego co pamiętam były jeszcze jakieś teksty poświęcone grozie, ale konkretnych tytułów nie pamiętam.
Zapisane

"Nie masz takiej radości w gospodzie jak na drodze do niej wiodącej..." C. McCarthy "Krwawy południk"
Faay

*

Miejsce pobytu:
Poznań




Quoth the Raven, "Nevermore."

« Odpowiedz #13 : Grudnia 30, 2010, 16:57:33 »

Stoniu - dzięki! :) Już zamówiłam ją sobie w bibliotece, z pewnością mi się przyda :)
Zapisane

"If this is a dream, the whole world is inside it." Stay
ingo

*

Miejsce pobytu:
Poznań




WWW
« Odpowiedz #14 : Lutego 24, 2011, 18:27:40 »

Czy ma ktoś może dostęp do magazynu Easy Rider (początek lat 90-tych) a konkretnie do artykułów Andrzeja Pitrusa "PRZEKLEŃSTWO PROKREACJI-WIZERUNEK KOBIETY W FILMIE GORE" i "GORE-KINO ROZPADU"? A może ktoś miał okazję zapoznać się z jego książką "GORE - SEKS - CIAŁO - PSYCHOANALIZA"?

Jakoś nie mogę znaleźć w Poznaniu i nie wiem czy powinienem się bardziej starać i korzystać z pomocy innych bibliotek, czy może nie muszę ;)
Zapisane
Myszkin

*




« Odpowiedz #15 : Marca 07, 2011, 18:39:55 »

Chyba pozostaje Ci poprosić dr Kamińską o pożyczenie ksero;-).
Zapisane
stoniu

*

Miejsce pobytu:
Lubliniec/Rabka/Opole




« Odpowiedz #16 : Marca 13, 2011, 07:47:54 »

Ja dysponuję ładną kserokopią "Gore..." prof. Pitrusa, jak jest Ci ona bardzo potrzebna ingo, to mogę jakoś pomóc ;). I od razu informuję o nowej pozycji na naszym małym poletku "naukowej" grozy: Anita Has-Tokarz "Horror w literaturze współczesnej i filmie".
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2011, 08:05:02 wysłane przez stoniu » Zapisane

"Nie masz takiej radości w gospodzie jak na drodze do niej wiodącej..." C. McCarthy "Krwawy południk"
Procella

*




WWW
« Odpowiedz #17 : Maja 17, 2011, 08:47:12 »

Ostatnio kupiłam książkę "Sekretne życie lalek" Victorii Nelson, wydaną przez Universitas (można bardzo tanio kupić na ich stronie). Jeszcze nie zdążyłam przeczytać, ale opis wydaje się ciekawy, a wydawnictwu raczej można zaufać, że wydają rzeczy porządne.

http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Sekretne_zycie_lalek_2612.html

EDIT:
A na IR UJ za parę dni będzie konferencja o Cthulhu i zdaje się jest planowana z tego jakaś publikacja.
« Ostatnia zmiana: Maja 17, 2011, 08:48:53 wysłane przez Procella » Zapisane


Well I live with snakes and lizards
and other things that go bump in the night
'Cuz to me everyday is Halloween
Cichy
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Legionowo



WWW
« Odpowiedz #18 : Maja 17, 2011, 10:11:04 »

Ostatnio kupiłam książkę "Sekretne życie lalek" Victorii Nelson

Ooooo, książka opis ma bardzo zachęcający. Dodaję do listy zakupów ;)

A na IR UJ za parę dni będzie konferencja o Cthulhu i zdaje się jest planowana z tego jakaś publikacja.

Ooooo, kolejna super informacja. Może będzie pierwsza szersza polska publikacja naukowa na temat Mitologii Cthulhu :). Fajnie, że coś się dzieje
Zapisane
Paweł Mateja

*




« Odpowiedz #19 : Maja 19, 2011, 18:35:53 »

Jestem w trakcie czytania niedużego opracowania o klasycznych japońskich opowieściach niesamowitych: Kaidan. Japońskie opowieści niesamowite epoki Edo Marcina Tatarczuka. Naprawdę niezła rzecz, nawet mnie zainteresowała, choć Japonia to zdecydowanie nie mój konik. Dla sympatyków kraju i ich grozy rzecz wręcz obowiązkowa - objaśnia wiele rzeczy leżących u podstaw ich grozy, demonologii. Główny ciężar położony jest na opowieści - związane z folklorem i historią.

Doczytam więcej to i jeszcze coś napiszę.
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: