Strony: [1] 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Michael Crichton  (Przeczytany 17271 razy)
spiral_architect

*

Miejsce pobytu:
Wrocław




WWW
« : Września 26, 2010, 12:32:58 »



Jeden z najciekawszych twórców w tematyce technothrillerów, ale i nie tylko. Napisał wiele bardzo dobrych powieści, z których większość została zekranizowana, z kilkoma wielkimi hitami tak jak Jurassic Park czy System(W sieci). Także myślę, że będzie o czym pogadać.

Thrillery

    * 1966 Odds On (jako John Lange)
    * 1967 Scratch One (jako John Lange)
    * 1968 Easy Go (jako John Lange)
    * 1968 Wyższa konieczność (A Case of Need) (jako Jeffery Hudson)
    * 1969 Zero Cool (jako John Lange)
    * 1969 "Andromeda" znaczy śmierć (The Andromeda Strain)
    * 1969 The Venom Business (jako John Lange)
    * 1970 Drug of Choice (jako John Lange)
    * 1970 Dealing (jako Michael Douglas) (razem z bratem Douglasem Crichtonem)
    * 1970 Grave Descend (jako John Lange)
    * 1972 Człowiek terminal (The Terminal Man)
    * 1972 Śmierć binarna (Binary) (jako John Lange)
    * 1975 Wielki skok na pociąg (The Great Train Robbery)
    * 1976 Zjadacze umarłych (aka Trzynasty wojownik) (Eaters of the Dead)
    * 1980 Kongo (Congo)
    * 1987 Kula (Sphere)
    * 1990 Park Jurajski (Jurassic Park)
    * 1992 Wschodzące słońce (Rising Sun)
    * 1994 System (aka W sieci) (Disclosure)
    * 1995 Zaginiony świat (The Lost World)
    * 1996 Norton N22 (Airframe)
    * 1999 Linia czasu (Timeline)
    * 2002 Rój (Prey)
    * 2004 Państwo strachu (State of Fear)
    * 2006 Następny (Next)
    * 2009 Pod Piracką Flagą (Pirate Latitudes)
    * 2010 Na rok 2010 planowane jest wydanie ostatniej niedokończonej przed śmiercią książki Michaela Crichtona

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
No to jestem już po ostatniej dostępnej u nas pozycji czyli Pod piracką flagą. Książka w sumie w modnej ostatnio tematyce i muszę przyznać, że trzyma bardzo wysoki poziom. Fajna historia, która właściwe wciąga bez końca i nie chce się wierzyć, że tak szybko się kończy. Napisana bardzo sprawnie i aż szkoda, że to jedna z ostatnich pozycji tego autora :( Jedyny minus to, że tak szybko ją skończył było tam materiału na jakieś 100 stron opowieści więcej. Jak dla mnie solidne 9/10.

BTW świetne angielskie promo tej książki:http://www.michaelcrichton.com/books-piratelatitudes-uk.html

 
« Ostatnia zmiana: Września 26, 2010, 14:44:32 wysłane przez spiral_architect » Zapisane
SickBastard
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Pabianice




to hell and back

WWW
« Odpowiedz #1 : Września 27, 2010, 17:24:39 »

Moja przygoda z pisarstwem Crichtona rozpoczęła się na początku 2009 roku.
Już od pierwszej powieści strasznie mi przypadł do gustu. Pewnie dla tego, że na pierwszy ogień poszedł jego debiut, który uważany jest za początek gatunku technothriller - "Andromeda znaczy śmierć".

Jest to technicznie jedna z najciekawszych i najlepszych książek jakie czytałem. Świetna narracja, bezbłędnie poprowadzona akcja i masa naukowych teorii podana w taki sposób, że całkowity laik w dziedzinie biologii, medycyny czy wirusologii możesz wszystko zrozumieć, przyswoić, ba ... nawet zacząć kombinować, układać sobie możliwe scenariusze w głowie. Co się rzadko zdarza, ruszyłem do książek i Internetu, zacząłem sprawdzać faceta i szukać dodatkowych informacji o tym co napisał. "Andromeda znaczy śmierć" oceniam bardzo wysoko, nawet jeżeli finał i rozwiązanie akcji z morderczym wirusem mnie lekko rozczarował.

Na drugi ogień poszedł "Jurajski Park", którego filmową wersję wręcz ubóstwiam. podczas czytania bawiłem się rewelacyjnie. Dokładna znajomość filmu nie zepsuła mi nawet odrobinę lektury. Jest trochę inaczej, wiele scen zostało wykorzystanych dopiero w części drugiej lub trzeciej... i skończyło się to całkowicie inaczej niż w filmie. Poza tym postaci są znacznie bardziej rozbudowane.
Crichton napisał tę powieść fantastycznym językiem. Bardzo dobrze opisuje, dynamiczne sceny trzymały w napięciu, a teorie naukowe wydawały mi się autentycznie rzucane mimochodem, bo przebijałem się przez nie bez bólu. Poza tym jeżeli ktoś na początku lat 90tych cierpiał na taką dinomanię jak ja to myślę, że lektura może obudzić jakiś ładunek nostalgii - we mnie obudziła.

Trzecią książką, którą skończyłem był "Człowiek terminal", który okazał się kiepski. Nie podobał mi się. Fabuła jest nieciekawa, postaci są nudne i w żaden sposób nie można się z nimi zżyć albo utożsamić. Poza tym się okrutnie ten technothriller zestarzał. Poza tym dużym minusem jest brak napięcia, które wcześniej było jednym z głównych atutów.


W sierpniu, trochę przed premierą, skończyłem "pośmiertną" powieść Crichtona "Pod piracką flagą".

Jest to na pewno coś nowego... Akcja dzieje się w roku 1666 i opowiada o wyprawie korsarskiej na hiszpański fort, z którego bohaterowie chcą wykraść galeon ze skarbami z Nowej Hiszpanii. Także mamy powieść marinistyczną, pełną detali technicznych i faktów historycznych, polaną sosem najlepszej jakości powieści przygodowej. W zasadzie od pierwszych stron mamy akcję i nie sposób się nudzić. Świetnie zarysowane postaci, dobrze poprowadzona fabuła (z fajnymi zwrotami) i dobrze oddane realia. Crichton ma tutaj niesamowicie lekkie pióro - aż się płynie przez tą powieść. ;) Więcej napisałem o niej w recenzji na CN. Jak ktoś ma ochotę niech przeczyta. :)

Poza tym już wspominałem o tym, ale przypomnę... Albatros zapowiada nową serię, w której wznawiać będzie powieści Crichtona z nowym tłumaczeniem. Dla mnie to kapitalna wiadomość, bo chociaż taką "Andromedę" czy "Jurajski Park" czytałem w srebrnej serii Ambera i obie pozycje mi się szalenie podobały, to czuć, że tłumaczenie i korektę można było zrobić lepiej. No i jakość wydania "Pod piracką flagą" jest bardzo dobra i liczę, że kolejne tomy będą równie dobrze wydane - Crichton na to zasługuje.

Książki jakie pojawią się w serii:
"Pod piracką flagą"
"Wschodzące słońce"
"Predator"
"Stan zagrożenia"
"Wirus Andromeda"
"Kongo"
"Linia czasu"
"Trzynasty wojownik"
"W sieci"
"Park Jurajski"
"Świat Zaginiony"
Zapisane

spiral_architect

*

Miejsce pobytu:
Wrocław




WWW
« Odpowiedz #2 : Września 27, 2010, 17:40:34 »

No mnie ciekawi tylko ten Predator - nie mam pojęcia, który tytuł tak mogliby przetłumaczyć. Natomiast co do niedokończonej powieści, to z tego co wyłapałem na zagranicznych formach szukają kogoś aby ją w ogóle dokończył. Może być więc ciekawie :)

Ze starych to polecam zdecydowanie Wielki skok na pociąg -świetnie oddany klimat Wiktoriańskiej Anglii - chyba tak to się określa. Z kolei Wschodzące słońce to kapitalnie przedstawiona - japońska kultura wpleciona w świetnie zakręconą akcję. W ogóle Crichton ma masę dobry książek - nic tylko czytać :P

Zapisane
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #3 : Listopada 19, 2010, 16:38:22 »

Ja mam pytanko do was,bo być może jesteście bardziej zorientowani. :) Została określona jakaś konkretna data nowych wydań Crichtona przez Albatrosa? Bo z tego co pamiętam jak Xavier informował na GWKC to plany są na 2011-2012. Nic więcej nie wiadomo?  Wczoraj jak skakałem po kanałach to widziałem, że leci Kula i tak mi się jakoś pomyślało,żeby zapytać,bo mnie chętka wzięła. :)  Chciałbym sobie przeczytać Andromedę i Zjadaczy umarłych, wieć jak się pojawi to pewnie wezmę od razu. :)
Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
crusia
Moderator Globalny

*

Miejsce pobytu:
Poznań




WWW
« Odpowiedz #4 : Listopada 19, 2010, 19:04:33 »

Albatros rzadko daje do publicznej wiadomości konkretne daty, a jeśli już to w ostatniej chwili. Wśród ostatnich zapowiedzi od nich nie widziałam nic Crichtona. Jak nie zapomnę to przy okazji zapytam.
Zapisane
spiral_architect

*

Miejsce pobytu:
Wrocław




WWW
« Odpowiedz #5 : Listopada 19, 2010, 21:38:57 »

Na allegro masz masę starych wydań w znośnych cenach - no chyba że koniecznie musisz mieć albatrosa :) A jak chcesz albatrosa to zostaje póki co nabyć Pod Piracką Flagą - swoją drogą świetna książka :)
Zapisane
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #6 : Listopada 19, 2010, 23:49:11 »

Jak nie zapomnę to przy okazji zapytam.

Dzięki ;)

Na allegro masz masę starych wydań w znośnych cenach - no chyba że koniecznie musisz mieć albatrosa :)

Wiem, że jest masa ale "Zjadacze umarłych" byli wydani z tego co się doczytałem tylko raz i to dawno temu,a chciałbym jednak nowsze tłumaczenie. Co do reszty to właśnie mam wahania czy rzucić się na to mięso :P czy przeczekać i zobaczyć jak zostaną wydane te wznowienia. :) Najbardziej to mnie Kula i Andromeda kręci , którą zresztą już na GWKC mi polecaliście. :)

Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
Xargon

*



« Odpowiedz #7 : Listopada 24, 2010, 15:38:46 »

Trochę Crichtona się przeczytało. Najmilej wspominam "Kulę" (jak dla mnie chyba najciekawsza jego powieść), obowiązkowo "Park Jurajski". Bardzo podobało mi się "Kongo", głównie ze względu na przygodowy aspekt tej powieści.
Zapisane
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #8 : Grudnia 08, 2010, 17:33:33 »

Skończyłem czytać Państwo strachu i nie wiem jak ją mam ocenić. Momentami dobra momentami drażniąca. Dobry pomysł bo książka jest o efekcie cieplarnianym i sterowaniu wiążącymi się z nim katastrofami ekologicznymi oraz na końcu ciekawy dodatek i potężna bibliografia skomentowana przez autora. Drażniła mnie natomiast ilość przypisów świadcząca o autentyczności niektórych informacji zawartych w treści i "nieśmiertelność" bohaterów. Bardzo nie lubię jak autor za wszelką cenę chcę zachować bohaterów przy życiu chociaż sam tworzy sytuacje, które są pozbawione praktycznie jakiejkolwiek możliwości przetrwania.  :pff4: I w głównej mierze to decyduje o tym, że światowy bestseller ocenie jedynie na 3+ a ten plus to i tak zasługa części końcowej tj. dodatków i bibliografii. ;) Książkę warto przeczytać, ze względu na pomysł i niektóre fakty, ale raczej się po nią drugi raz nie sięgnie. :)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2010, 17:37:21 wysłane przez Ciacho » Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
Autumn

*

Miejsce pobytu:
Reykjavík




« Odpowiedz #9 : Grudnia 16, 2010, 17:51:52 »

Skończyłam dziś czytać Andromeda znaczy śmierć i nie umiem określić, czy książka mi się podobała. Czytało mi się dobrze, pomysł, prowadzenie akcji, bohaterowie - na plus. Raziły mnie za to te wszystkie naukowe opisy, było ich po prostu za dużo, co mnie mocno od książki odciągało i prowadziło do tego, że wolałam znaleźć sobie inne zajęcie niż kończyć zaczętą lekturę. Zakończenie też trochę mnie rozczarowało.

Mam jeszcze Park Jurajski w domu, film mi się podobał, zobaczę jak będzie mi się czytać. Chciałabym też przeczytać Kulę, pamiętam, że film zrobił na mnie duże wrażenie i jestem ciekawa powieści.

Na razie mam mocno mieszane uczucia jeśli chodzi o tego autora, ale ta jedna książka to za mało, żebym miała już nigdy po niego nie sięgnąć. 
Zapisane

Obudziłam się nagle. Była trzecia, pora duchów, samobójców i złodziei.
spiral_architect

*

Miejsce pobytu:
Wrocław




WWW
« Odpowiedz #10 : Grudnia 16, 2010, 20:24:20 »

Nop to sięgnij może po Pod piracką flagą :) Tam technicznych opisów jak na lekarstwo, a akcje idzie zabójczym tempem. Ewentualnie Wielki skok na pociąg - Wiktoriańska Anglia. Obie polecam! W innych raczej jednak trzeba przebrnąć przez szereg techniczno-naukowego bełkotu ;) 

Z mojego punktu widzenia Crichtona np. właśnie za te opisy go uwielbiam - mnie w żaden sposób nie nudzi a wręcz z zaciekawieniem je czytam. Ale no o gustach się nie dyskutuje :)

Jurassic Park to klasyka, Kula mnie z kolei troszeczkę rozczarowała, ale cały czas mam chęć aby zrobić kolejne podejście.
Zapisane
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #11 : Stycznia 20, 2011, 17:45:08 »

Odświeżam,bo właśnie skończyłem Nortona N-22. :) Nie spodziewałem się rewelacji, a porządnie napisanego thrilleru i tak też właśnie było. Masa technicznych opisów, sporo zamieszania, parę momentów grozy, bardzo porządna charakterystyka inżynierów i techników. Momentami przydługawa i można było by skrócić o kilkadziesiąt stron, ale nadrabia odstępami między wydarzeniami w różnych dniach,godzinach, czy też miejscach, dlatego całkiem sprawnie się to czyta. :) Ciekawa postać Burne. :D Nie powala na kolana, ale jeśli chce się trochę odetchnąć od fantastyki to jak znalazł. :) 
Przyuważyłem już, że Crichton posługuje się tym "techniczno-naukowym bełkotem", często dodatkowo zainteresuje jakimiś ciekawostkami, sporo jest zapisków w jego książkach z danych z komputera, czy to jakiś innych urządzeń. I wszystko to fajne jest, bo tym bardziej wydaje się być realnym to co w danym momencie czytasz :) Także wyróżnia się przez to wśród inny autorów tego gatunku,a mi się to podoba. :)
Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #12 : Czerwca 12, 2011, 16:32:00 »

Dzisiaj dopiero zauważyłem, że pojawił się już wznowiony przez Albatrosa Park Jurajski. :) Cena to 35,90 zł,a tak oto się prezentuje:



http://www.empik.com/park-jurajski-crichton-michael,prod61080880,ksiazka-p

Następny ma być Stan zagrożenia (Państwo strachu), którego okładka widoczna jest w katalogu Albatrosa :) Jestem ciekaw jak będą wyglądały kolejne wznowienia.  Ale najbardziej to interesuje mnie,czy Albatros weźmie się za wydanie książek Crichtona, które jeszcze się na naszym rynku nie pojawiły.  :rad2:
« Ostatnia zmiana: Czerwca 12, 2011, 16:44:46 wysłane przez Ciacho » Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
spiral_architect

*

Miejsce pobytu:
Wrocław




WWW
« Odpowiedz #13 : Czerwca 12, 2011, 22:00:52 »

A były takowe bo nie kojarze, nie wydali chyba jedynie tych kilku słabych co tam pisywał pod synonimem :P Ale to generalnie jakieś shity były :)
Zapisane
Magnis

*




« Odpowiedz #14 : Czerwca 13, 2011, 08:30:19 »

Widziałem na okładce powieści Pod piracką flagą zapowiedz Predatora ;).Ciekawe kiedy będzie wydana i o czym będzie :).

Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #15 : Czerwca 13, 2011, 10:17:02 »

A były takowe bo nie kojarze, nie wydali chyba jedynie tych kilku słabych co tam pisywał pod synonimem :P Ale to generalnie jakieś shity były :)

No mowa oczywiście o tych pisanych pod pseudonimem John Lange. Nie wiem, czy to shity,bo nie mam żadnych informacji na ich temat,ale są to książki z początku kariery Crichtona, pomijając po drodze Andromedę,więc myślę,że warto byłoby się zapoznać z niektórymi. :) Czytałeś coś?

A o Predatorze, to pisaliśmy jeszcze na GWKC,zastanawiając się co to jest za pozycja Magnis. :) I będzie to najprawdopodobniej po prostu Prey (Rój), który już był na naszym rynku. To chyba ma być taki chwyt marketingowy. :D
Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
spiral_architect

*

Miejsce pobytu:
Wrocław




WWW
« Odpowiedz #16 : Czerwca 13, 2011, 18:02:38 »

No to jak dla mnie Predator nijak ma się do treści tej książki. Ale pożyjemy zobaczymy może coś innego wynaleźli :P A na ten pseudonim nie mam jakiejś ochoty - już śmierć binarna była taka bardzo średnia a to bodaj jego najlepsza :D Więc niech lepiej dadzą sobie spokój :)

W sumie jest tego trochę:
1966 Odds On (jako John Lange)
1967 Scratch One (jako John Lange)
1968 Easy Go (jako John Lange)
1969 Zero Cool (jako John Lange)
1969 The Venom Business (jako John Lange)
1970 Drug of Choice (jako John Lange)
1970 Dealing (jako Michael Douglas) (razem z bratem Douglasem Crichtonem)
1970 Grave Descend (jako John Lange)

1972 Śmierć binarna (Binary) (jako John Lange) - ta pozycja jest dostępna.
Zapisane
Magnis

*




« Odpowiedz #17 : Czerwca 13, 2011, 19:24:23 »

Pod piracką flagą
Książka wciąga od pierwszej strony gdzie poznajemy losy kapitana Huntera z towarzyszami, którzy wyruszają na pełną niebezpieczeństw wyprawę.Podobały mi się postacie Huntera, Sansona, Don Diego, Lazue, Endersa i Maura, które chociaż ich historia przeszłości była  wzmiankowa to jednak autorowi udało się stworzyć ciekawe postacie dzięki temu Ich losy i zmagania śledzi się z zainteresowaniem.Historia opowiedziana przez autora jest jak najbardziej interesująca, pełna niespodzianek z wieloma zwrotami akcji i trzymająca w napięciu
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
Sam Fort Royal gdzie część akcji się dzieje robi wrażenie pełnego korsarzy, piratów i niebezpieczeństw co mi się również podobało.
Książkę czytało mi się bardzo szybko, ponieważ była ciekawa i pełna przygód co spowodowało, że lektura była wciągająca.Na pewno jest to powieść godna polecenia.Ocena 8/10 :).
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #18 : Czerwca 13, 2011, 19:52:07 »

Fajnie,że Ci się podobało Magnis, ja jeszcze nie miałem okazji czytać tej książki,bo póki co ograniczam się do kupowania srebrnej serii w antykwariacie, w którym dostałem już "Andromedę","Zaginiony świat" i właśnie "Rój". :) Niedawno też kupiłem i przeczytałem "Zjadaczy umarłych"- świetna książka o wikingach,rzekomo na faktach- jak ją dojrzałem na allegro w szacie filmowej to od razu się rzuciłem.  Diabeł 9 :D Bardzo mi się podoba ta seria,jeszcze muszę Harrisa dorwać. :D

Więc niech lepiej dadzą sobie spokój :)

No ale jakby wydali,to byś kupił. :D Ja tam kupuje wszystko literackie,co wyszło na polskim rynku podpisane  Michael Crichton,bo ten autor jest cholernie stylowy,oryginalny,a książki są bardzo zajmujące, i nie raz będę chciał wrócić do poszczególnych tytułów,a do tego najlepiej jest mieć je w zasięgu ręki. :D
Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
spiral_architect

*

Miejsce pobytu:
Wrocław




WWW
« Odpowiedz #19 : Czerwca 13, 2011, 22:38:26 »

Ja jak bym miał wybrać najelpszą to chyba Wielki skok na pociąg :P A z tych technothrillerów to Roj i dinozaury :D A reszta to już tak różnie. Wschodzące słońce jeszcze było na wysokim poziomie :) No i te piraty też się fajnie czytało :D
Zapisane
Strony: [1] 2 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: