Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jerzy Nowosad  (Przeczytany 2031 razy)
Magnis

*




« : Grudnia 12, 2011, 12:22:14 »

Jerzy Nowosad urodził się 5 października 1946 roku w Kościanie k. Poznania.Z zawodu technik programista i analityk komputerowy ? swoje utwory zamieszczał na łamach "Fenixa", "Voyagera" oraz "SFery". W 1989 roku katowicki KAW opublikował zbiór jego opowiadań "Opowieści przy gasnących świecach" - opowieści grozy.Ze względu na zgryżliwy humor współpracował z "Karuzelą".
Powieść Czerwone oczy zdobyła II nagrodę w Konkursie Literackim ogłoszonym przez Dom Wydawniczy Ławica w Poznaniu w 1993 roku , jednak drukiem ukazała się po raz pierwszy nakładem wydawnictwa Fabryka Słów.
Zmarł w 2004 roku.

- 1966 - konkurs literacki ogłoszony przez Radę Uczelni Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Katowicach o ?Zielony Kwadrat? - I nagroda za humoreskę ?Gubernator? (W jury konkursu przewodniczącym był Pan Aleksander Baumgarten)
- 1967 - rozpoczęcie współpracy z pismem satyrycznym ?Karuzela? humoreską ?Gubernator?. Współpraca trwała do 1991 roku. W tym samym roku także humoreski: Rebelia, Aligator, Dyktator, Jak ukatrupić pomysł literacki (przedruk w Estonii).
- 1968 - humoreski - ?Karuzela?: Awantura w piekle, Tygrys, Nowe szaty, Zemsta.
- 1969 - humoreski - ?Karuzela?: Wirtuoz, Bunt, Nad morzem,Proszę 10 deko poczucia humoru, Dziadek. Studio Poetyckie ? teatr studencki ZSP przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach Poezja i Piosenka Studencka.
- 1970 - humoreski - ?Karuzela?: Twarzą w twarz, Okrutny tomahawk, Sexisko, Początek lata, Dzień Jowisza (przedruk w Estonii), Pegaz.
- 1971 - humoreski - ?Karuzela?: Inwazja seksu (przedruk w Estonii), Zamach, Smok.
- 1972 - humoreski - ?Karuzela?: Awantura ? widmo roku 2000 (przedruk w Bułgarii), Jaki ja właściwie jestem, Potworny upał, Ostatni letni pociąg, Koń w trampkach, Wieczór wigilijny Wyróżnienie w Konkursie na słuchowisko dla dzieci i młodzieży p.t. ?Przygoda z imaginatorem? ? emisja 9.04.1972
- 1973 - humoreski - ?Karuzela?: Zimowe popołudnie, Bydlę, Wieprz, Następca tronu, Bitwa nad Allelują, Alchemik, Kandydat, Nowy Rok.
- 1974 - humoreska - ?Karuzela?: Jutrzenka.
- 1975 - humoreski - ?Karuzela?: Odkrycie, Karnawałowa noc, Etat, Wiosenny niepokój, Zapomniany świat, Koń trojański (przedruk w Czechosłowacji), Potwór, Noc niespodzianek.
- 1977 - humoreski - ?Karuzela?: Hulajnoga (przedruk w Belgii), Skrzydła.
- 1978 - humoreska - ?Karuzela?: Latający Holender.
- 1979 - humoreski - ?Karuzela?: Zjawisko, Tajemniczy płyn.
- 1981 - humoreska - ?Karuzela?: Gród.
- 1982 - humoreski - ?Karuzela?: Tygrys (przedruk w Belgii), Maczuga, Samochód, Smok (przedruk w Belgii), Kobietki.
- 1983 - humoreski - ?Karuzela?: Spotkanie w upalny dzień, Wizyta, Nieznajomi, Dziwne spotkanie, Jesienny facet.
- 1984 - humoreski - ?Karuzela?: Lustro, Wiosenne spotkania, Interwencja, Mgła, Czas, Magnes, Temat
- 1986 - humoreski - ?Karuzela?: Szklana góra, Wiosenne obserwacje, Emerytura, Sen nocy letniej, Mikser.
1987 - humoreski - ?Karuzela?: Przypowieść o śmiechu, Rozmowy ze mną. 3 Mikrosłuchowiska w Teatrze Polskiego Radia o tytułach: Linda, Miasteczko, Mężczyzna o śmiejących się oczach. Emisja 31.05.1987 Polskie Radio Pr.I
- 1988 - humoreski - ?Karuzela?: Wysokie loty, Dzień nieszczerych uśmiechów, Calineczka, Wspominki.
- 1989 - humoreski - ?Karuzela?: Sylwestrowa noc, Kantor wymiany, Dziwna pora roku, Spotkanie, Menażeria, Odwrót, Sexisko (przedruk w Belgii), Potęga słowa.
- ?Opowieści przy gasnących świecach? ? wydanie książkowe KAW Katowice
- 1990 - humoreski - ?Karuzela?: Handlarz, Wiosenne zmęczenie, Gzdillus gzdillus, Bydlę (przedruk w Belgii). Zajazd, Nasze czasy.
- 1991 - humoreska - ?Karuzela?: Wiosenna lekkość.
- 1992 - opowiadania - ?Voyager?: Zjazd koleżeński, Życzenie śmierci. opowiadania - ?Fenix?: Wzgórze wisielców, Nocne psy, Historia z wujem Tomaszem.
- 1993 - opowiadanie - ?Voyager?: Zwykła nieprzyzwoitość. Opowiadanie - ?Fenix?: Zegarmistrz.
- II nagroda w Konkursie ogłoszonym przez Dom Wydawniczy ?Ławica? w Poznaniu za powieść ?Czerwone oczy? Wyniki ogłoszono w ?Wprost? nr 19 z 9.05.1993.
- 1994 - opowiadanie - ?Fenix?: Podarta fotografia.
- 1995 - opowiadanie - ?Fenix?: Opętanie.
- 1996 - opowiadania - ?Fenix?: Ostatni z klasy, Lustra, Dom.
1997 - opowiadania - ?Fenix?: Człowiek z fotografii, Sentymentalne spotkanie. Opowiadanie - ?Express Tajemnic?: Linda.
- 1998 - opowiadanie - ?Fenix?: Staw.
- 1999 - opowiadanie - ?Fenix?: Efekt lustra.
- 2000 - opowiadanie - ?Fenix?: Listy.
- 2001 - opowiadanie - ?Fenix?: Garbus.
- 2003 - opowiadanie - ?Sfera?: Presja.

(wiki, gildia)

Powieść Czerwone oczy - wydana przez Fabrykę słów w 2006 roku.

Opis :
Piekło zazwyczaj budzi jednoznaczne skojarzenia: wielkie kotły ze smołą, piekielny ogień, wszechobecne jęki potępionych dusz. Cóż, po przeczytaniu tej powieści, przyjdzie ci całkowicie zreformować ten pogląd.
Wyobraź sobie następującą sytuację. Umierasz. Przychodzą panowie z czerwonymi oczami i prowadzą cię do tajemniczej windy. Wciskają przycisk z napisem ?minus jeden?. Jedziesz do piekła. Wysiadasz na Poziomie Minus Jeden, a tam pozornie wszystko wygląda tak samo jak na ?górze? i możesz dalej spokojnie żyć, pracować, spać, jeść, bawić się...
Para młodych ludzi ? Anna i Kamil, ulega wypadkowi samochodowemu, giną na miejscu, ale w tym momencie zaczyna się dla nich nowe życie na Terytorium Polskiej Sekcji Minus Jeden, czyli w piekle. Tu Mickiewiczowska liczba 44 okazuje się niezwykle ważna. Co 44 lata odbywa się bowiem dość niekonwencjonalne losowanie totolotka, w którym można wygrać swoje dawne życie. Czy główni bohaterzy wygrają szczęśliwy los?

Powieść Jerzego Nowosada serwuje czytelnikowi przewrotną wizję, w której rzeczywistość Poziomu Minus Jeden miesza się ze światami kreowanymi przez głównego gubernatora piekła... Po drugie: wartką akcję, porwanie, śmierć i podróż w czasie. I w końcu po trzecie: piękną opowieść o sile miłości i przyjaźni. Bajka stara jak świat, ale podana została w oryginalny i atrakcyjny sposób.


Jerzy Nowosad publikował zazwyczaj opowiadania grozy w czasopismach Fenix, Sfera oraz Voyager.
Książkę Czerwone oczy przeczytałem niedawno gdzie autor połączył ze sobą fantastykę, trochę humoru i lekką grozą w całość z czego wyszła dobra powieść.Opowieść o dwóch osobach trafiających do piekła została napisana interesująco oraz z humorem.Świat po drugiej stronie nie różni się za bardzo niż nasz ale jednak na straży porządku stoją strażnicy.Postacie głównych bohaterów czyli Kamila oraz Anny zostały dobrze skonstruowane i wzbudzają zainteresowanie.Fajne postacie to również Poeta (lubi wypić i jest przewodnikiem bohaterów po tamtej stronie) oraz demon, który im pomaga za co często zostaje ukarany.
Mamy tutaj trochę humoru i podczas czytania widać, że autor przerysowuje niektóre sytuacje oraz zachowanie bohaterów ale robi to w wyważony sposób.Także znajdziemy tutaj trochę lekkiej grozy chociaż może nie w dużej ilości, ponieważ więcej mamy tutaj do czynienia z fantasy z elementami lekkiej grozy, niekiedy groteski i humoru niż powieścią grozy.Co nie oznacza, że powieść jest zła bo jednak jest bardzo dobra.Fabuła powieści jest ciekawa, szybko poprowadzona i wciągająca.Czytało mi się naprawdę szybko powieść Jerzego Nowosada i szkoda, ze więcej nie napisał żadnej książki oraz, że jego utwory  grozy nie zostaną zebrane w tomie opowiadań.Ocena 8/10.

W najbliższej przyszłości wezmę się za jego opowiadania grozy pisane dla Fenixa, ponieważ dawno temu gdy wychodziło czasopismo Sfera przeczytałem jego opowiadanie Presja, które - pamiętam - posiadało klimat niesamowitości i mi się podobało :).

Ktoś coś czytał z jego utworów?



Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Pegaz

*

Miejsce pobytu:
Jarosław

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #1 : Maja 06, 2014, 00:01:45 »

Ja czytałem. Gdy zaczynałem  swoją przygodę z szeroko rozumianą fantastyką grozy, to Pan J. Nowosad był, obok S. Grabińskiego i D. Zientalaka moim absolutnym Mistrzem. Jego opowiadania miały klimat, były  bardzo mocno osadzone w tradycji klasycznej opowieści niesamowitej, to jednak miały oryginalne pomysły. Pan Nowosad pisał pięknie i żywo, w jego tekstach było sporo tak poczucia humoru, jak i melancholii. Przy okazji to bardzo dobry obraz polskiej prowincji,
Coś wspaniałego. Gdy po latach powróciłem do Gatunku, ze to był on pierwszym Autorem którego tekstów szukałem - niestety nie żyje. Poluje teraz na Jego powieść, bo akurat tego nie czytałem.

Jego krótki tekst "Podarta fotografia" to dla mnie jedno z najlepszych opowiadań weird fiction jakie kiedykolwiek ukazało się drukiem.
Zapisane

Szczęście dla wszystkich za darmo! I niech nikt nie odejdzie skrzywdzony!
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: