Douglas Preston & Lincoln Child

(1/58) > >>

J.Xavier.B:



Notka o pisarzach zaczerpnięta z polskiego wydania "Kręgu ciemności":

DOUGLAS PRESTON (ur. 1956) - popularny pisarz amerykański, brat Richarda, znanego autora książek popularnonaukowych. Pracował w Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. Lincoln Child był redaktorem jego pierwszej książki - Dinosaurs in the Attic. Nawiązali bliższą współpracę. Jej owocem była wydana w 1994 roku powieść "Relikt", sfilmowana niedługo potem przez Petera Hyamsa.

LINCOLN CHILD (ur. 1957) - popularny pisarz amerykański. Pracował jako redaktor w wydawnictwie St. Martin's Press. Od roku 1988 datuje się jego współpraca literacka z Douglasem Prestonem. Jej rezultatem jest 14 powieści.


******


Spośród napisanych wspólnie thrillerów, Douglas Preston i Lincoln Child najbardziej zasłynęli serią o tajemniczym, obdarzonym analitycznym umysłem Sherlocka Holmesa agencie FBI Pendergaście :). W Polsce powieści tych autorów rozpopularyzowało wydawnictwo "Zysk i -ska", obecnie utwory duetu wydają równolegle "G+J" [w tym wznowienia] i "Albatros" :). Poniżej podaję spis wszystkich powieści omawianych tutaj twórców, w tym również zapowiedzi w Polsce i za oceanem :]:


WSPÓLNY DOROBEK LITERACKI PRESTONA & CHILDA:

Seria Pendergast:

    * Relikt (1995)
    * Relikwiarz (1998)
    * Gabinet osobliwości (2002)
    * Martwa natura z krukami (2003)
    * Siarka (2004)
    * Taniec śmierci (2005)
    * Księga umarłych (2006)
    * Krąg ciemności (2007)
    * Kult (2009)
    * Granice szaleństwa (2010)
    * Bez litości (2011)
    * Dwa groby (2012)
    * Biały ogień (2013); wraz z nowelą "Dom zębów"
    * Błękitny labirynt (2014)
    * Crimson Shore (2015)



Seria Gideon Crew:

    * Miecz Gideona (2011)
    * Trup Gideona (2012)
    * Zaginiona wyspa (2014)



Poza seriami:

    * Laboratorium (1996)
    * Zabójcza fala (1999)
    * Nadciągająca burza (2000)
    * Granica Lodu (2000)



OSOBNE DOKONANIA PISARZY:

Douglas Preston:

    * Jennie (1994)
    * Testament (2004)
    * Kanion Tyranozaura (2005) - cykl Wyman Ford
    * Potwór z Florencji (2008) - wspólnie z Mario Spezim, włoskim dziennikarzem śledczym
    * Mistyfikacja (2008) - cykl Wyman Ford
    * Konfrontacja (2010) - cykl Wyman Ford
    * Projekt Kraken (2014)


 
Lincoln Child:

    * Utopia (2002)
    * Eden (2004)
    * Głębia (2007)
    * Terminalny mróz (2009)
    * Trzecie wrota (2011) - w przyszłych zapowiedziach Albatrosa


*****

Notki biograficzne dla obu pisarzy z czasem będzie można rozbudować :). W każdym bądź razie wątek ruszył, więc zapraszam do dyskusji o prozie sławetnego w kręgach literatury przygodowej i grozy duetu :). Ja swoje wrażenia z przygody z twórczością P & CH opiszę niebawem, dołączając się do Waszych wypowiedzi  :faja:.





Malignus:
To właśnie z tego tematu się dowiedziałem, że została niedawno wydana nowa książka Prestona "Mistyfikacja". Promocji oczywiście zero, nawet w Merlinie jeszcze niedawno książki nie można było kupić.



Przede wszystkim, osoba odpowiedzialna za tłumaczenie tytułu (w oryginale: Blasphemy), oraz za opis z tyłu okładki (konia z rzędem temu, kto wie czym u diabła jest "Wielki Zderzacz Hadronów") powinna dostać po nosie.
Książka opowiada o tym, że wiara z ludzi inteligentnych robi głupców, a z ludzi głupich - niebezpiecznych szaleńców. Jakkolwiek nie mogłem się od lektury oderwać, tak mam spore zastrzeżenia do treści, a właściwie to do psychologii postaci, która leży i kwiczy.
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
Absurdalne wydaje mi się, że zdrowy rozsądek potrafi zachować tylko wątpiący katolik, a wszyscy zdeklarowani ateiści w zespole nagle odkrywają w sobie, że wcześniej to właściwie byli agnostykami. Jak na komendę porzucają wrodzony sceptycyzm i z entuzjazmem fanatyka biorą wszystko za dobrą monetę. Tak, jasne. Poza tym, samobójstwo jednego z naukowców (i jego zaszyfrowany liścik) nie ma kompletnie sensu.

Inna sprawa, że od połowy książki (czyli drugiego kontaktu) nietrudno się domyślić finału. I tu znowu zarzut do psychologii postaci.
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
Skoro jako czytelnik od razu zauważyłem, że "bóg" używa retoryki Hazeliusa (porównanie ludzi do owadów było zbyt oczywiste), to dlaczego nikt z bohaterów nie zwrócił na to uwagi?

Podobnie jak pozostałe książki Prestona, "Mistyfikacja" jest całkiem dobra, ale daleko jej do poziomu książek, które autor napisał wspólnie z Childem.

crusia:
Cytat: Malignus on Listopada 02, 2010, 11:28:29

konia z rzędem temu, kto wie czym u diabła jest "Wielki Zderzacz Hadronów"

Kulą w płot. Akurat "Wielkim Zderzacz Hadronów" kilka lat temu zrobił prawdziwą karierę i nie trzeba być fizykiem, by mniej więcej wiedzieć, o co kaman. Wystarczy oglądać telewizję. I to nawet nie, bo ja nie oglądam, a jakoś wiem :D

Malignus:
Wychodzi na to, że nieoglądanie TV czyni mnie ignorantem. Ale pytałem też o to inne osoby i wychodzi na to, że nie tylko ja jestem nie na czasie z nowinkami z dziedziny fizyki. Więc moje obawy co do tego czy przeciętny polski czytelnik, przeglądający tę książkę w księgarni, będzie wiedział o czym mowa są uzasadnione.

lorddemon1991:
No ja też np. wiem - w metrze kiedyś o tym było i w ogóle głośno o tym było. Chyba motyw z WZH był też w Aniołach i Demonach nie? Albo się mylę.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona