Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Daniel Silva  (Przeczytany 2876 razy)
marczewek

*

Miejsce pobytu:
była stolica byłego województwa




mój nik wzion sie od mojego imienia

« : Lipca 05, 2013, 13:08:15 »



Jeden z najbardziej popularnych  amerykańskich autorów powieści szpiegowskich.
Wychowywał się w Michigan w Kalifornii.
Pracował m.in. jako dziennikarz w United Press International oraz CNN.

W 1996 roku opublikował swoją pierwszą powieść Ostatni szpieg Hitlera (The Unlikely Spy). Książka odniosła sukces, a autor porzucił pracę w telewizji i poświęcił się pracy twórczej.  W 2005 roku Silva został wyróżniony Barry Award za książkę Posłaniec (The Messenger). Jedna z jego ostatnich pozycji powieść Sprawa Rembrandta (2010) królowała na liście bestsellerów New York Times.

Wytwórnia filmowa Universal Pictures zakupiła prawa do ekranizacji serii siedmiu bestsellerów Silvy.
Jako pierwszy ma być zrealizowany thriller na podstawie powieści Posłaniec.

Obecnie autor mieszka z Waszyngtonie z żoną i dwójką dzieci.

Michael Osbourne
1. The Mark of the Assassin (1998)
2. The Marching Season (1999)

Gabriel Allon
1. Artysta zbrodni (The Kill Artist, 2000)
2. Angielski zabójca (The English Assassin, 2002)
3. Spowiednik (The Confessor, 2003)
4. Śmierć w Wiedniu (A Death in Vienna, 2004)
5. Książę ognia (Prince of Fire, 2005)
6. Posłaniec (The Messenger, 2006)
7. Tajny sługa (The Secret Servant, 2007)
8. Reguły Moskwy (Moscow Rules, 2008)
9. Uciekinier (The Defector, 2009)
10. Sprawa Rembrandta (The Rembrandt Affair, 2010)
11. Portret szpiega (Portrait of a Spy, 2011)
12. The Fallen Angel (2012)
13. The English Girl (2013)

Pozostałe
Ostatni szpieg Hitlera (The Unlikely Spy, 1996)
« Ostatnia zmiana: Lipca 05, 2013, 13:19:52 wysłane przez marczewek » Zapisane

- Klasyka to książki, które ludzie cenią i których nie czytają.
Mark Twain
marczewek

*

Miejsce pobytu:
była stolica byłego województwa




mój nik wzion sie od mojego imienia

« Odpowiedz #1 : Lipca 05, 2013, 13:25:46 »

Gabriel Allon, były as izraelskiego wywiadu i renomowany konserwator dzieł sztuki, a do tego zabójca na zlecenie i szpieg do wynajęcia. Słowem Izraelski Jason Bourne czy Jack Bauer a nawet James Bond.
Od lat wydawany przez Wydawnictwo Muza, i chyba dobry skoro się go trzymają.

Kilka ostatnich pozycji u nas wydanych. Dopiszę sobie go do mojej długiej już listy przyszłych planów czytelniczych  :haha:

Zapisane

- Klasyka to książki, które ludzie cenią i których nie czytają.
Mark Twain
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #2 : Lipca 05, 2013, 13:30:36 »

Marczewek weź załóż jakiś temat z fantastyki. :D :P
Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
marczewek

*

Miejsce pobytu:
była stolica byłego województwa




mój nik wzion sie od mojego imienia

« Odpowiedz #3 : Lipca 05, 2013, 13:31:45 »

Napisz kogo, to pozakładam  ;)
Zapisane

- Klasyka to książki, które ludzie cenią i których nie czytają.
Mark Twain
Ciacho

*

Miejsce pobytu:
Bytom

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



WWW
« Odpowiedz #4 : Lipca 05, 2013, 13:51:52 »

Twoja inwencja. :P
Zapisane

"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest"-Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com
www.facebook.com/swiat.bibliofila
marczewek

*

Miejsce pobytu:
była stolica byłego województwa




mój nik wzion sie od mojego imienia

« Odpowiedz #5 : Września 09, 2013, 15:42:07 »



Daniel Silva
Upadły anioł

 Wydawnictwo: Muza
 Data wydania: 09-10-2013
 EAN: 9788377585016
 ISBN: 978-83-7758-501-6

 "Gabriel Allon to mój ulubiony bohater literacki" - prezydent Bill Clinton

 ZABÓJCA

 "Przygotujcie się na zarwane noce" - USA Today

 SZPIEG

 "Tajny agent, któremu talentu mógłby pozazdrościć James Bond" - Dallas Morning News

 Gabriel Allon, niesforny syn izraelskiego wywiadu, który ledwo uszedł z życiem z ostatniej operacji, znajduje schronienie w murach Watykanu, gdzie zajmuje się restauracją jednego z największych arcydzieł Caravaggia. Jednak pewnego ranka wzywa go do Bazyliki św. Piotra Monsinior Luigi Donati, wpływowy osobisty sekretarz Jego Świątobliwości papieża Pawła VII. Pod wspaniałą kopułą Michała Anioła leży ciało kobiety, połamane, bo spadło z dużej wysokości. Watykańska policja podejrzewa samobójstwo, choć Gabriel ma inną teorię. Wygląda na to, że Donati również. Jednak monsinior obawia się, że publiczne śledztwo może oznaczać kolejny skandal związany z Kościołem, prosi więc Gabriela, aby ten po cichu zbadał sprawę - z jednym zastrzeżeniem. Watykańska zasada numer jeden - mówi Donati - Nie zadawaj zbyt wielu pytań.

 Gabriel ustala, że zmarła odkryła niebezpieczną tajemnicę - taką, która zagroziła organizacji przestępczej o zasięgu światowym, zajmującej się kradzieżą ponadczasowych skarbów starożytności i sprzedającej tym, którzy zaoferują najwyższą cenę. Jednak za tą szajką stoi coś więcej niż tylko chciwość. Pewien tajemniczy agent planuje akt sabotażu, który pogrąży świat w konflikcie o wymiarze apokalipsy...
Zapisane

- Klasyka to książki, które ludzie cenią i których nie czytają.
Mark Twain
Magnis

*




« Odpowiedz #6 : Kwietnia 27, 2017, 20:57:14 »

Angielski szpieg


Książki Daniela Silvy widziałem niejednokrotnie w bibliotece i zawsze jakoś nie miałem okazji lub może chęci poznania książek jakie napisał ze względu na tematykę. Nie znaczy to, że nie lubię książek sensacyjnych w takim typie, bo kiedyś czytałem John Altmana (Gry szpiegów), Jacka Higginsa (Sean Dillon) czy nawet coś Johna Le Carre. Na sięgnięcie po jakąś powieść Autora miała wpływ opinia, jaką przeczytałem. Postanowiłem, że przy okazji wypożyczę coś i padło na Angielskiego szpiega. Piętnastą część przygód Gabriela Allona. Miałem pewne obawy i dlatego pozytywnie się rozczarowałem, bo nie było po temu żadnego powodu.
Zawiązanie akcji następuje, gdy Księżna podróżująca statkiem zostaje zabita, a sam statek tonie. Rusza machina służb wywiadowczych w celu wykrycia sprawców tragedii, ale okazuje się, że z przeszłości jak duch powstaje morderca działający na zlecenie różnych organizacji terrorystycznych. Gabriel Allon dostajemy sprawę w celu dowiedzenia się kto za tym stał i ukarania winnych.

Początek nie robi dużego wrażenia, ale jest preludium do całej historii, bo otrzymujemy motyw zaangażowania się brytyjskiego wywiadu. Po pierwszych rozdziałach akcja staje się bardziej dynamiczna za względu na toczące się wydarzenia. Bohater książki wraz z dawno nie widzianym znajomym podejmują się odpowiedzeniem na pytanie kto za wszystkim stoi. Kto wynajął przestępcę, aby znów zaczął działać i jakimi motywami się kieruje. Autor bohaterów rzuca w różne regiony świata i przygód pełnych niebezpieczeństw. W tym wszystkim tkwi znakomicie ukazany obraz walki wywiadów, agentów nieraz przechodzących na drugą stronę, informatorów i pokrótce przedstawia obraz terroryzmu spowodowanym przez IRA. Pułapki samochodowe, strzelaniny, ofiary ataków i zastraszanie. Po prostu wojna pomiędzy dwoma stronami konfliktu, w którym codziennie giną ludzie. Tajne zakulisowe operacji mających na celu wyeliminowania zagrożenia ze strony IRA lub innych odłamów terrorystycznych. Trup potrafi ścielić się gęsto, są potyczki i sztuczki stosowane przez agentów wywiadu w celu osiągnięcia celów lub zebrania informacji. Szczerze powiedziawszy Autor porusza się w tematyce ze swobodą i tworzy plastyczny obraz dotyczący wywiadu i terroryzmu. Oprócz tego sam wątek walki Gabriela Allona i poszukiwanie sprawcy wypada znakomicie. Podczas lektury wciągnęła mnie sama historia od samego początku. Może rozkręca się w pierwszych rozdziałach dość powoli, ale trochę później Autor przyspiesza gwałtownie akcje i zabrał mnie w podróż bez trzymanki do samego końca. Z każdym rozdziałem wydarzenia nabierają błyskawicznego tempa i tak jest do samego finału.

Bohaterem książki jest Gabriel Allon izraelski agent chcący się zemścić za sprawę z przeszłości. Jego postać to klasyczny bohater sensacyjny. Twardy, nie cofający się przed niczym, nieustępliwy, dbający o żonę, ale zawsze gotowy do poświęceń. Mający duże doświadczenie w rozpracowaniu i likwidowaniu terrorystów. Jego sylwetka została jednak naszkicowana pod względem psychologicznym świetnie. Otrzymał własne cechy charakteru i jego zachowanie podczas róznych wyborów nie irytuje czytającego. Przejść obojętnie obok jego samego nie można, bo mimo to wypada sympatycznie.
Drugą postacią jest Jonathan Keller mający bogatą przeszłość i pomagającą bohaterowi. Jego sylwetka została nakreślona pod względem psychologicznym świetnie. Opatrzony został własnymi cechami charakteru i nie irytującymi zachowaniami. Twardy, nieustępliwy, precyzyjny, działający na zimno w kryzysowych sytuacjach, ale również podejmujący ryzyko.
Przeciwnikiem ich jest najemnik i znakomity ekspert w konstrukcji bomb. Wszechstronny i nieuchwytny. Jest godnym przeciwnikiem bohaterów. Wykreowani postacie żyją na kartach powieści, są z krwi i kości, posiadają głębie, a nie są jednowymiarowe. Niektóre pojawiają się na chwilę lub na dłużej, lecz często mają pewną rolę do odebrania w całej historii. Jeżeli chodzi o relacje zostały nakreślone świetnie. Tak samo dialogi. Pod tym względem nie można się do czegoś przyczepić.

Fabuła przenosi nas do Belfastu, Londynu, Wiednia, ale również do pięknej Kornwalii. Przemierzamy nie tylko wymienione miejsca, lecz jesteśmy świadkami różnych konfliktów dziejących się w różnych częściach naszego globu. Autor kreuje świat szpiegów ze znajomością i ujawnia nieznany obraz walk wywiadów oraz szpiegów. Ukrytych agentów tak zwanych śpiochów gotowych do działania, informatorów, podwójnych agentów, próby werbowanie przyszłych szpiegów i agentek. Po przeszkoleniu i przygotowanych do szpiegowskiego fachu zostają wysłani na tajne misje. Świat zdrad, nieufności, romansu, spisków, intryg, gier pozorów, zemsty i pełen niebezpieczeństw. Nieraz sięgających samej polityki i polityków.
Akcję poprowadzono tutaj dynamicznie i cały czas coś się dzieje. Wydarzenie toczą się błyskawicznie i płynnie. Nie żadnych dłużyzn czy tamujących opisów i dlatego nie nudziłem się wcale. Książka trzyma w napięciu prawie od samego początku aż do końca. Zakończenie uważam za bardzo dobre i pasujące. Może są jakieś małe niuanse, lecz nie zauważyłem nic wielkiego. Jak na powieść szpiegowską wypada naprawdę świetnie i jestem mile zaskoczony książką. Nie spodziewałem się, że dostanę naprawdę ciekawą pozycje z odniesieniami do współczesności połączoną z fikcją literacką. Niekiedy łapałem się na tym, że porównywałem znane mi informacje z wydarzeniami z książki. A to już mogę zaliczyć na plus. Potrafiła wzbudzić u mnie zainteresowanie i różne emocje między innymi dlatego, że Autor opisuje nawet atak bombowy w plastyczny sposób. Wszystko zostało przedstawione wyraziście.

Thriller szpiegowski w bardzo dobrym wydaniu. Wciągający i ciekawy z interesująca fabuła oraz nietuzinkowymi bohaterami. Na pewno sięgnę po inne książki autora i polecam :). Ocena 7/10.
« Ostatnia zmiana: Maja 31, 2018, 16:32:56 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #7 : Maja 31, 2018, 16:34:00 »

Spowiednik

Sięgając po trzecią część przygód Gabriella Allona napisanej przez Davida Silvę nie wiedziałem czego tak naprawdę spodziewać się po niej. Poprzednia była całkiem udaną lekturą z wątkiem szpiegowskim i walkami wywiadu, ale była to dalsza część cyklu. W tej obecnej też mamy to wszystko, ale bardziej autor skupił się na czymś innym. Dlatego nie wiedząc czego po niej się spodziewać nie miałem jakiś wygórowanych oczekiwań.
Poproszony o konserwacje malowidła znanego malarza Gabriel Allon poświęca się pracy w skupieniu i dbałości o szczegóły. Niestety dochodzą go informacje od znajomego z wywiady izraelskiego o zamordowaniu jego przyjaciela i zarazem profesora Benjamina Sterna. Nie wie jednak, że gra będzie toczyć się nie tylko o złapanie sprawcy zabójstwa, lecz także o powstrzymanie spisku.
Po poprzedniej odsłonie przygód naszego bohatera spodziewałem się dostać historie, gdzie zakulisowe walki wywiadów i szpiegów będą obecne przez cały czas. Jednak oprócz pewnych występujących szpiegowskich momentów w książce autor postanowił skupić się na antysemityzmie w Kościele, kulisach jego działania podczas drugiej wojny światowej i milczące przyzwolenie do mordowania niewinnych ofiar. Miałem wrażenie podczas czytania jakby to była próba rozliczenia działań i przedstawienia krytycznego oraz niewygodnej prawdy dotyczących tamtego okresu w historii Kościoła. Bardzo trudny temat, który jest przez większą część książki ważną częścią historii. Ukazania działalności niektórych księży nie mającej wiele wspólnego z tym czego można oczekiwań po nich. Watykan jest przedstawiony jako miejsce, gdzie błędem byłoby sądzić, że nie ma tutaj spisków, tajnych sojuszy czy nawet tajemniczych stowarzyszeń gotowych za wszelką cenę do obrony swoich celów w sposób bezwzględny. Z drugiej strony otrzymujemy obraz księży i samego Papieża, który chce walczyć z wrogami w szeregach Kościoła. Jedno co zawsze raziło w oczy to nie wymienienie oprócz jednego razu Jana Pawła II tylko ciągle nazywanie go Polakiem. Próba ukazania w retrospekcji wydarzeń z przeszłości mających duży wpływ na współczesne wydarzenia w książce tylko wzbogaca opowieść. Jednak nie jest to jedyny wątek, bo nasz bohater stara odpowiedzieć na pytanie, kto stoi za morderstwem profesora i dobrego przyjaciela Benjamina Sterna. Początkowo wątek śledztwa bohatera zostaje prowadzony niespiesznie. Autor skupia się na przedstawienie zakulisowych rozgrywek w Watykanie i izraelskiego wywiadu próbując w obrazowy sposób nakreślić szczegóły akcji co udaje mu się znakomicie. Przeplatając poszczególne wątki ze sobą tworzy ciekawy obraz zakulisowych rozgrywek, w których bohater będący agentem obcego wywiadu będzie musiał uważać na siebie i poznać prawdę. W drugiej części powieści akcja przyspiesza i wychodzą na światło dzienne skrywane tajemnice. Wszystko zaczyna komplikować się coraz bardziej i wydarzenia przyspieszają. Wtedy zaczyna robić się najciekawiej.
Głównym bohaterem jest Gabriel Allon wykonujący zawód konserwatora i znającego się na odnawianiu zabytkowych obrazów znakomitych malarzy. To jednak tylko część prawdy o jego działaniu, bo konserwacje uważa za swoje hobby i uwielbia to robić. Drugą jest działalność wywiadowcza i bycie szpiegowskim agentem działającym w terenie. Biorącym niekiedy trudne i niebezpieczne misje. Związany z izraelskim wywiadem, który prowadzi jego przyjaciel i szef Szamron zlecający mu różne zadania do wykonania. Jego sylwetkę autor nakreślił w sposób bardzo dobry pod względem psychologicznym i został opatrzony nie tylko swoimi cechami charakteru, lecz również bolesną przeszłością, która wzbogaciła postać. Jest twardy, opanowany, spokojny, kalkujący, nie przebaczający wrogom, ale zawsze gotowy do działania. Można go polubić i jego zachowanie nie przeszkadza podczas czytania. Pozostali bohaterowie drugoplanowi i trzecioplanowi zostali nakreśleni dobrze i zazwyczaj mają do odegrania pewną rolę w historii. Nawet przeciwnicy Gabriela, a najbardziej jeden słynący z bezwzględności wypadli ciekawie. Jeżeli chodzi o relacje łączące bohaterów zostały przedstawione w świetny sposób. Dialogi pojawiające się w książce wypadły dobrze i nie przeszkadzają.
W pierwszej części książki ze względu na sporo opisów akcja jest prowadzona niespiesznie. Sporo uwagi autor poświęca na szczegółowe nakreślenie intrygi i tajemnic. W drugiej części akcja przyspiesza i rusza bardziej do przodu. Pomimo sporych opisów i prowadzenia historii nie nudziłem się podczas czytania. Może ze względu na rozdziały, które do takich obszerniejszych nie należą i miałem wrażenie jakby napisane zostały zwięźle, ale nie były pozbawione dynamiki. Wydarzenia zostały poprowadzone w sposób wzbudzający ciekawość i poruszana tematyka przez autora dodaje kolorytu samej historii. Nie brakuje tutaj motywu ścierania się dwóch wywiadów i walki agentów. Zakulisowych przeprowadzonych operacji i nieuchwytnych zabójców. Występują w niej strzelaniny, ucieczki, pościgi, intrygi, spiski i tajemnice co powodowało, że nie było miejsca na nudę. Sam finał zaprezentowany przez autora mogę uznać za ciekawy zabieg i spodobał mi się. Książka Spowiednik autorstwa Davida Silvy jest dobrą powieścią łączącą w sobie sensacje, przygodę i wątek szpiegowski z małym dodatkiem romansu. Taka mieszanka sprawiła, że dostałem ciekawą historie pełną intryg i przygód bohaterów.
Po Angielskim szpiegu, który był bardzo dobra powieścią przyszła kolej na wczesne przygody Gabriela Allona. Spowiednik jest dobrą książką, w której poruszany temat w niej jest głównym wątkiem i został początkowo przesunięty na plan pierwszy, aby pod koniec powieści został zepchnięty na drugi plan względem szpiegowskiej intrygi. Przyznaje, że nie oczekiwałem wobec wczesnych przygód bohatera za wiele, ale zostałem miło zaskoczony. Wciągnęła mnie od samego początku i chciałem dowiedzieć się co będzie dalej. Pomimo takiego prowadzenia historii przez autora polegającym na krótkich skondensowanych rozdziałach, nie brakowało w nich nieraz twistów mających na celu zaskoczenie czytelnika. Jeżeli jednak ktoś chce otrzymać pełną akcji książkę może zawieść się, bo opisów jest sporo i sama opowieść poprowadzona jest najczęściej niespiesznie. Akurat w moim przypadku nie przeszkadzało mi to wcale. Ciekawym pomysłem i trafionym było zrobienie konserwatora sztuki agentem obcego wywiadu. Dlatego pomimo pewnych małych mankamentów książka Spowiednik umiliła mi czas i potrafiła mnie wciągnąć. Książka napisana została w przystępny i lekkim stylem. Dlatego przebrnięcie przez opisy nie nastręcza dużych problemów i sama historia nie dłuzy się podczas czytania. Jestem zadowolony z lektury jaką otrzymałem, bo nie spodziewałem się, że dostanę bardzo dobrą powieść. Podchodzę do kontynuacji jakiś przygód albo jak w tym przypadku do sięgnięcia po wcześniejsze dzieje bohatera z pewną obawą. Nie wiadomo czego mam spodziewać się, ale Spowiednik wypadł bardzo dobrze, a stworzona historia oprócz szpiegowskiej intrygi zwraca uwagę na trudny temat i nie wygodny. Chętnie sięgnę po kolejną część przygód bohatera i jego działań jako agenta wywiadu. Dlatego nie jest to ostatnie moje spotkanie z pisarzem Davidem Silvą i na pewno niedługo sięgnę po kolejną powieść tego pisarza.

Ocena 7/10.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: