Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Arne Dahl  (Przeczytany 4279 razy)
Magnis

*




« : Sierpnia 13, 2013, 16:12:26 »



Jan Lennart Arnald, znany także pod pseudonimem Arne Dahl (ur. 11 stycznia 1963) ? szwedzki pisarz, krytyk literacki i literaturoznawca.
Arnald jest z zawodu literaturoznawcą. Pracuje dla Akademii Szwedzkiej, przyznającej corocznie literacką nagrodę Nobla. Zadebiutował w 1990 powieścią Chiosmassakern. Pod własnym nazwiskiem opublikował trzy książki. Jest redaktorem czasopisma Aiolos, pracuje także jako recenzent w gazecie Dagens Nyheter.
Dużą popularność w Szwecji oraz za granicą zdobył jako Arne Dahl cyklem powieści kryminalnych o tzw. Drużynie A, specjalnej jednostce szwedzkiej policji, przeznaczonej do walki z przestępstwami o zasięgu międzynarodowym. Książki cyklu tłumaczone były na wiele języków (m.in. na inne języki skandynawskie, na niemiecki, angielski, włoski, hiszpański, francuski). Głównymi bohaterami cyklu są członkowie Zespołu A, Paul Hjelm, Kerstin Holm oraz Arto Söderstedt.

Bibliografia :
    1998 - Ont blod (wyd. pol. pt. Zła krew, przekł. Dominika Górecka, Warszawa 2011)
    1999 - Misterioso (wyd. pol. pt. Misterioso, przekł. Dominika Górecka, Warszawa 2010)
    2000 - Upp till toppen av berget (wyd. pol. pt. Na szczyt góry, przekł. Dominika Górecka, Warszawa 2011)
    2001 - Europa blues (wyd. pol. pt. Europa blues, przekł. Dominika Górecka, Warszawa 2012)
    2002 - De största vatten (wyd. pol. pt. Wody wielkie, przekł. Robert Kędzierski, Warszawa 2013)
    2003 - En midsommarnattsdröm
    2004 - Dödsmässa
    2005 - Mörkertal
    2006 - Efterskalv
    2007 - Himmelsöga
    2008 - Elva

Nagrody i wyróżnienia :
    2003 Nagroda im. Palle Rosenkrantza za powieść Europa Blues
    2005 Deutscher Krimi Preis za powieść Upp till toppen av berget
    2006 Deutscher Krimi Preis za powieść Europa Blues
    2007 Nagroda specjalna Svenska Deckarakademin za "odnowienie powieści kryminalnej oraz wkład w jej rozwój poprzez dziesięciotomowy cykl o Drużynie A".

(wikipedia)

Wody  wielkie jest  to  wielowątkowa  powieść, której bohaterami są policjanci ze specjalnej jednostki  do walki z przestępczością o zasięgu międzynarodowym. Autor w swojej książce skupia się na kilku śledztwach prowadzonych przez właśnie tą jednostkę czyli Drużynę A.
Postacie w książce są skonstruowane dobrze i nie sposób ich nie polubić. Fajnie wypadli Nyberg i Chavez.  Jeden z nich grubszy, a drugi chudy jak patyk ze swoimi odzywkami wnoszącymi nieraz trochę humoru (tekst o robaczku świetny). Jest też na  Viggo i Arto, Holm, a gdzieś na drugim planie pojawia się Hjem, Hultin Grundstrom, których postacie są zarysowane nieźle, ale bez szału.  Z takich drugoplanowych postaci spodobał mi się włamywacz bo wydał mi się całkiem fajną postacią.
Wątków mamy kilka od tajemniczej śmierci uchodźcy z RPA i co za tym się kryje, po brutalne zabójstwa, mordercę oraz drugoplanowy wątek czyli  kandydaturę na stanowisko kierownicze w Wydziale Wewnętrznym. Autor zgrabnie prowadzi  akcję, która jest poprowadzona szybko. Opisy pracy policjantów zostały dobrze pokazane, także ich relacje i to, że nie podają się by rozwiązać zagadkę. Znajdziemy też trochę makabry i dobre zakończenie. Książkę czyta się świetnie od samego początku, nie nudzi bo mamy wiele wątków i potrafi wciągnąć nas historia. Jestem zadowolony z lektury, ponieważ dostałem bardzo dobry thriller - mroczny, z ciekawymi bohaterami, wielowątkowy. Choć zacząłem czytać od piątej części to jak będzie taka możliwość i dostania wcześniejszych części to na pewno do jego książek wrócę. Ocena 8/10.

Czytał ktoś coś jego autorstwa  :) ?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2013, 16:17:35 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #1 : Sierpnia 31, 2013, 19:55:56 »



Opis :
Szósta część cyklu o Drużynie A ? jednostce specjalnej policji do zwalczania przestępczości międzynarodowej

Zbliża się noc świętojańska, czas urlopów. Jednak Drużynę A czeka intensywny tydzień. Jednemu z członków zostaje zarzucone dawno popełnione przestępstwo, a Sztokholm nawiedza seria tajemniczych zdarzeń. Pracująca w Szwecji polska pielęgniarka ginie od uderzenia siekierą, dyrektor programowy stacji telewizyjnej zostaje zastrzelony po premierze pilotażowego odcinka nowego reality-show, z głębin Riddarfjärden wypływa trup. Cała sprawa dotyka bezpośrednio policjantów z jednostki specjalnej.


Tytuł oryginału EN MIDSOMMARNATTSDRÖM
Przekład Dominika Górecka
Wydanie pierwsze
Seria czarna seria
Data wydania Sierpień 2013
Ilość stron 400
Format 135 mm x 210 mm
ISBN 978-83-7554-516-6

:)
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #2 : Stycznia 27, 2014, 23:37:22 »



Opis :
Siódma część cyklu o Drużynie A ? jednostce specjalnej do zwalczania przestępczości międzynarodowej.

Była żona członka specjalnej jednostki policyjnej do spraw przestępczości międzynarodowej, znanej jako Drużyna A wchodzi do banku, aby załatwić kilka spraw. To preludium do ciągu niezwykłych wydarzeń; sprawy zakładników, zagadki tajemniczego biurka, zbioru skamielin, które prowadzą do najbardziej dramatycznych perturbacji drugiej wojny światowej i zimnej wojny lat powojennych.


Tytuł oryginału
DÖDSMÄSSA
Przekład
Dominika Górecka
Wydanie
pierwsze
Seria
czarna seria
Data wydania
Listopad 2013
Ilość stron
408
ISBN
978-83-7554-541-8

Zapowiedz :



Opis :
 Ósma część cyklu o Drużynie A ? jednostce specjalnej policji do zwalczania przestępczości międzynarodowej

W lasach ?ngermanland w północnej Szwecji znika czternastoletnia Emily. Jedyną wskazówką dla Kerstin Holm ze sztokholmskiej drużyny A są samochody na numerach rejestracyjnych z jednego z krajów nadbałtyckich ? jak również informacje, że w okolicy mieszka trzech skazanych wcześniej pedofilów. Sprawa staje się jeszcze poważniejsza, gdy znaleziony zostaje martwy mężczyzna z poderżniętym gardłem. Narzędzie zbrodni to struna fortepianu. Wkrótce w Sztokholmie znalezione zostaje drugie ciało z taką samą raną. Ślady prowadzą do internetu, w sam środek perfidnej walki dobra ze złem, w której młoda Emily odgrywa szczególną rolę.


Tytuł oryginału
MÖRKERTAL
Przekład
Robert Kędzierski
Wydanie
I
Seria
czarna seria
Data wydania
Marzec 2014
Ilość stron
440
Format
135 mm x 210 mm
ISBN
978-83-7554-517-3

:)
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #3 : Maja 14, 2014, 14:08:32 »

Sen nocy letniej

Tym razem spotykamy Drużynę A po odejściu samego komendanta na emeryturę i jego następca to znana z poprzedniej powieści Holm. Wszyscy świętują lecz spokój nie trwa wiecznie. Po mieście zaczyna krążyć morderca i trzeba odnaleźć go jak najszybciej.
Autor zgrabnie prowadzi historie i myli tropy, ponieważ pod przykrywką kiedy zaczynają drążyć ukazuje się zaskakująca prawda. Same postacie ciekawe i może mi zabrakło trochę do poprzedniego duetu, który wnosił odrobinę humoru. Sama fabuła interesująca i akcja poprowadzona szybko, ale też znalazł się wątek dotyczący Polski. Choć przyznaje jednak czegoś mi tutaj w niej zabrakło. Za to zakończenie jest bardzo dobre. Po za tym książkę czyta się fajnie i miło śledzi się kolejne losy naszych bohaterów. Ocena 7/10.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #4 : Czerwca 18, 2016, 23:11:44 »



Europol dostaje informację, że pozostające w cieniu gangi kontrolujące europejskich żebraków łączą się w wielką sieć, skupioną na przemycie ludzi. Od kilku tygodni Paul Hjelm i jego zespół z OpCopu  śledzą podejrzanych o kierowanie tą potężną organizacją. Przełom w śledztwie będzie dopiero drastycznym początkiem serii tragicznych wydarzeń.

Data premiery: 20.07.2016
Tytuł oryginału BLINDBOCK
Przekład Anna Krochmal, Robert Kędzierski
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #5 : Października 14, 2018, 11:55:56 »

Pustkowie

Arne Dahl to autor, którego poznałem twórczość za sprawą książek o Drużynie A, zajmujących się międzynarodową przestępczością. Najnowsza jego powieść jest tym razem kryminałem z dwójką nowych bohaterów Samem Bergerem i Molly Blom. Sięgając po nią spodziewałem się ciekawego i trzymającej w napięciu historii. Z lekka miałem pewne małe obawy jak autor poradzi sobie z kryminałem, bo dotychczas dostawałem dobre thrillery od niego. Mimo tego nie zawahałem się, gdy nadarzyła się okazja do przeczytania.
Ellen Savinger zaginęła trzy tygodnie temu w niewyjaśnionych okolicznościach. Sam Berger zostaje przydzielony do sprawy i próbuje znaleźć tropy mogące pomóc w znalezieniu porywacza i porwanej. Niestety napotyka na lekceważenie w sztokholmskiej policji, gdzie nikt nie chce wierzyć w jego podejrzenia. Za sprawą tajemniczej Nathalie Freden zostaje wciągnięty w grę i prowadząc prywatne dochodzenie niczego nie może być pewny.
W początkowych rozdziałach zostajemy wrzuceni w sam środek śledztwa, które prowadzi nasz bohater. Śladów praktycznie nie ma i pojawiające się tropy są badane. Skupiając się na procedurach policyjnych, przesłuchaniach i zbieraniu informacji autor nie ułatwia niczego, aby odgadnąć kto za wszystkim stoi i jaką pokręconą grę prowadzi porywacz. Cały czas dorzuca cegiełkę do zagadki lub występują zwroty akcji mające na celu zagmatwanie sprawy. Później następuje twist i dopiero wtedy historia nabiera szybszego tempa. Głównym wątkiem jest prowadzenie prywatnego dochodzenia wraz ze swoją koleżanką po fachu w celu odkrycia prawdy. Szukają powiązań i sekretów nawet z przeszłości mogących ich doprowadzić do sprawcy. Zastanawiające w tym wszystkim było raptowne wpadania na trop przez Bergera, któremu jakby zapalała się lampka w głowie i już wiedział, gdzie pojechać i z kim porozmawiać. Trochę brakowało mi w tym łażenia i zbierania od różnych osób informacji, a za dużo było zbiegów okoliczności. Jednak nie można odmówić autorowi, że potrafił zaciekawić czytającego historią. Nie wiadomo, co stanie się za chwilę lub jakie pojawią się poszlaki. co podobało mi się. Nie brakuje w historii tajemnic z przeszłości jakie wychodzą na światło dzienne i w drugiej części książki retrospekcji dotyczących wydarzeń z przeszłości. Urozmaicają nie tylko opowieść, ale powodują zastanowienie się nad dostępnymi częściami zagadki. Nawet wtedy nie wszystko jest jasne na jakie wygląda. Podejrzanych pojawia się kilku w ciągu czytania, ale tez nie łatwo do końca wytypować kto za tymi porwaniami stoi i jakie ma motywy. Sam miałem ten problem i skłaniałem się do różnych wariantów, które nie zawsze sprawdzały się jeśli chodzi o podejrzenia dotyczące sprawcy. Do tego nagłe twisty jakie stosuje autor nie pomagają wcale.
Głównymi bohaterami są Sam Berger i Molly Blom. Stworzenie duetu rozwiązującego kryminalne zagadki udało się autorowi dobrze, ale nie do końca. Najlepiej wypada Sam Berger mający ciekawą przeszłość i jego postać pod względem psychologicznym została bardzo dobrze nakreślona. Twardy policjant, mający nosa do sprawy i szukający powiązań mogących zaprowadzić go do rozwiązania zagadki. Druga postacią jest Molly Blom, która powiela pewne schematy jakie nieraz dotyczą tej drugiej w duecie. Zabrakło mi w niej tego czegoś, jakieś charyzmy lub pogłębienia postaci, aby dorównywała Samowi. Nie można powiedzieć, że jest nieciekawa, ale trochę jej brakuje względem rysu psychologicznego i nadania jej własnych wyróżniających cech charakteru. Nawet jej zaczepne odzywki, docinki i kłótliwość nie zrobiła na mnie takie wrażenia jak być powinno. Widać tutaj, ze Sam jest główna postacią, a Molly pełni na razie rolę typowej bohaterki w duecie. Występujące postacie drugoplanowe i trzecioplanowe wypadają dobrze, ale brakuje w nich charakterystycznych cech jakie powodują rozróżnienie ich w tłumie i powodujące pogłębienie sylwetek. Wiem przecież, ze potrafi stworzyć wyraziste postacie jakie na przykład spotkałem w książkach o Drużynie A. Tutaj nie znajdziemy takich, ale również nie jest najgorzej jak mogło wydawać się, bo odgrywają swoje role powierzone przez autora w historii i nawet pasują do nich. Same relacje są poprawne, ale brakowało mi nieraz dawki emocji w nich i nawet relacje pomiędzy Samem i Molly takich nie dostarczają wystarczająco jak oczekiwałem. Jeśli chodzi o dialogi też nie są złe, ale emocji również nie było za dużo w nich. Są poprawne, nie przeszkadzają i nie irytują, lecz nie wybijają się jak można było oczekiwać.
Akcję książki poprowadzono raz pomału, a innym razem szybciej w zależności od dziejących się wydarzeń. Cały czas coś dzieje się podczas czytania i dlatego pomimo opisów nudno nie było. Sama historia jest napisana stylem oszczędny, niekiedy zwięzły i nie pozbawiony szczegółów, ale nie do przesady. Nieraz występują pojedyncze zdania, mające na celu zbudować napięcie i większe opisy przybliżające zdarzenia występujące w książce. Nie przeszkadza mi taki sposób pisania jeżeli nie jest przynudzający. W tym przypadku tak się nie stało, ale brakowało mi w nim czasami emocjonujących akcentów mogących wzbudzić emocje podczas czytania, bo relacje z przygód bywały nieraz chłodne. Miało się wrażenie niekiedy, że uczestniczy się w historii, ale jakby obok tego wszystkiego, co działo się i tylko przygody oraz występujące niebezpieczeństwa czyhające na bohaterów w późniejszym czasie powodowały skok zainteresowania. Oprócz tego historia została poprowadzona w sposób świetny i trzymała w napięciu. Najbardziej podobał mi się motyw wykorzystania czasu i tajemnic jakie kryły się za nim. Znalazło się miejsce na wiele zwrotów akcji mogących zaskoczyć i zawiązania różnych intryg. Nie zabrakło tematyki międzynarodowej w całej sprawie, lecz nie jest tak rozbudowana jak w innych jego książkach.
Książka Pustkowie to kryminał napisany według klasycznego wzorca. Mamy więc śledztwo prowadzone przez parę policjantów próbujących powstrzymać sprawcę, zagadkowego porywacza i mordercę, tajemnice ukryte w przeszłości i bawienie się z czytelnikiem pod względem podsuwania fałszywych tropów, poszlak lub śladów. Powieść zawiera również nieźle nakreślone tło obyczajowe, które schodzi może na plan drugi, ale zostało dobrze przedstawione. Sięgając po nią spodziewałem dostać się świetny kryminał i taki po części dostałem ze względu na wady jakie pojawiają się podczas czytania. Pomimo tego nie narzekam za bardzo, bo historia potrafi wciągnąć, jest pełna zwrotów akcji i sam finał jaki prezentuje nam autor uważam za bardzo dobry. Zaserwowane zakończenie było takie jak oczekiwałem i wyjaśniło się prawie wszystko. Autor pozostawił sobie furtkę do kontynuacji pod sam koniec na ostatnich stronach książki i ciekawi mnie co dalej będzie się działo. Arne Dahl stworzył ciekawy kryminał i mam nadzieje, ze w kolejnej części bohaterowie, a w szczególności Molly zostaną lepiej dopracowani. Wtedy może dostanę duet na miarę oczekiwań jaki powinien być od początku. Sięgając po Pustkowie miałem pewne małe obawy, bo znam autora z thrillerów łączących kryminalną intrygę, przestępstwa międzynarodowe, powieść obyczajową i nawet romans. Ciekawy byłem co otrzymam tym razem i nie zawiodłem się pomimo pewnych wpadek. Dostałem dobra powieść kryminalną z ciekawą zagadką, przy której miło spędziłem czas i przeczytałem w szybkim tempie. Na pewno sięgnę po kolejna część przygód Sama Bergera i Molly Blom, aby przekonać się co przygotował autor i po inne jego powieści. Mam nadzieje dostać kolejną dobrą historie kryminalną i ciekawych bohaterów.

Ocena 7/10.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: