Strony: [1]   Do dołu
Drukuj
Autor Wątek: Malarstwo  (Przeczytany 6564 razy)
Autumn

*

Miejsce pobytu:
Reykjavík




« : Września 22, 2010, 15:14:04 »

Żeby nie było - znawcą malarstwa nie jestem, ale lubię patrzeć na obrazy.
Ostatnio czystym przypadkiem odkryłam prace Arnolda Bocklina, kiedy przeglądałam dział literatury polskiej w bibliotece. Jego obraz, Autoportret ze Śmiercią grającą na skrzypcach, był na okładce jakiejś powieści.



Grzebiąc dalej w internecie, poszukując czegoś wiecej na temat Bocklina zobaczyłam inne jego prace, w tym Wyspę umarłych:



O malarzu (za Portalem Wiedzy WIEM):
Arnold Bocklin - szwajcarski malarz żyjący w latach 1827 - 1901. Jeden z najbardziej popularnych malarzy XIX w., obecnie uważany za bliskiego kiczu. Studiował w Düsseldorfie, Brukseli, Antwerpii i Genewie. Większość życia spędził w Rzymie i Florencji. Współpracował z berlińskim czasopismem modernistów "Pan". Własny styl wykształcił około 1856. Pozostawał na uboczu rozwoju sztuki, nawiązywał do romantyzmu i sztuki akademickiej. Podejmował mitologiczno-fantastyczną tematykę zinterpretowaną antyklasycznie. Środkami realistycznego malarstwa oddawał symboliczne treści. Malarstwo Bocklina cechuje jasny koloryt i linearyzm, a także nastrój tajemniczości, dwuznacznej witalności i seksualizmu. Jego sztuka ma charakter podobny do muzycznych dramatów R. Wagnera. Znane obrazy: Walka centaurów (1872-72), Odyseusz i Kalipso (1883), Morska idylla (1884), Gra fal (1885), Bawiące się najady (1886). Jego Wyspa umarłych  (kilka wersji, np. z 1880) była jednym z najgłośniejszych obrazów XIX w. Wywarł silny wpływ na rozwój symbolizmu. Prekursor malarstwa metafizycznego i surrealistycznego.

Za mistrza uważam twórcę Ostatniej wieczerzy. Leonardo da Vinci tworzył dzieła, gdzie wszystko było dopracowane, nawet szczegół u niego potrafi zachwycić. Mój ulubiony obraz, Madonna wśród skał



O Leonardzie (za Wikipedią):
Urodzony 15 kwietnia 1452 r. w Anchiano niedaleko Vinci we Włoszech, zmarł 2 maja 1519 r. w Clos Lucé we Francji; włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, poeta, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog.

Urodził się i wychował niedaleko miasta Vinci, będąc nieślubnym synem notariusza ser Piera da Vinci i chłopki Cateriny. W rozumieniu współczesnym nie miał nazwiska, człon "da Vinci" oznacza bowiem "z miasta Vinci". Jego pełne nazwisko, nadane mu przy narodzinach, to "Leonardo di ser Piero da Vinci", czyli "Leonardo, syn ser Piera z miasta Vinci".
Człowiek witruwiański ? studium proporcji ludzkiego ciała

Leonardo często był opisywany jako archetyp "człowieka renesansu", którego wydawałoby się niespożytej ciekawości dorównywała tylko siła jego kreatywności. Szeroko uważa się go za jednego z największych malarzy wszech czasów i prawdopodobnie najbardziej wszechstronnie utalentowaną osobę w historii.

To właśnie talent malarski przysporzył Leonardowi największej popularności. Dwie z jego prac, Mona Lisa i Ostatnia Wieczerza, zajmują czołowe miejsca na listach najsławniejszych, najczęściej imitowanych i wspominanych portretów i dzieł malarstwa. Równie wielkie znaczenie w historii sztuki ma szkic Leonarda Człowiek witruwiański. W Polsce znane jest także dzieło Dama z gronostajem, ze względu na to, iż jest jedyną pracą artysty, jaka znajduje się w polskich zbiorach. Do czasów dzisiejszych przetrwało najprawdopodobniej 15 jego obrazów.

Jako inżynier, Leonardo tworzył projekty wyprzedzające jego czas, opracowując koncepcję helikoptera, czołgu, wykorzystania podstaw tektoniki płyt, podwójnego kadłuba łodzi i wiele innych innowacji. Względnie mała liczba jego pomysłów została wcielona w życie za jego czasów[4]. Niektóre z jego pomniejszych pomysłów, takie jak automatyczna nawijarka do szpul czy maszyna do sprawdzania wytrzymałości drutu na rozciąganie, weszły do świata techniki bez większego rozgłosu.

Leonardo pracował na największych dworach Europy, m.in. dla rodu Sforzów i Medyceuszy. Doprowadził do znacznego wzrostu poziomu wiedzy o anatomii, budownictwie lądowym i hydrodynamice. Zaznaczył swoją obecność także w dziedzinie architektury, rzeźby, filozofii i pisarstwa, ale te zajęcia odgrywały mniejszą rolę w jego życiu. Do dziś przetrwało 7000 stron jego notatników z rysunkami, szkicami naukowymi i notatkami.

Na razie tyle :)
« Ostatnia zmiana: Września 22, 2010, 15:17:15 wysłane przez Autumn » Zapisane

Obudziłam się nagle. Była trzecia, pora duchów, samobójców i złodziei.
Kaja

*




« Odpowiedz #1 : Listopada 27, 2010, 07:27:29 »

Pierwszy obraz, który przyszedł mi na myśl i który bardzo lubię: "Manao tupapau" Paula Gauguina.
Ma wyjątkowy klimat...
Zapisane

"Więc kimże w końcu jesteś? - Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro."
romek112

*



« Odpowiedz #2 : Kwietnia 23, 2020, 10:21:30 »

Dzieki za informacje :-)










------------------------------------------------------------------------------------

Filmy Zalukaj
Filmy Cda
Zapisane
JoannaIkona

*



WWW
« Odpowiedz #3 : Listopada 20, 2020, 21:31:15 »

A może spodoba się Wam malarstwo Edwarda Hoppera? Ma taki oryginalny, mroczny a jednocześnie pełen ciepła klimat.
Zapisane

murhaaja

*

Miejsce pobytu:
Wrock

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



Nox

WWW
« Odpowiedz #4 : Listopada 21, 2020, 10:15:06 »

Jak dla mnie to nie moje klimaty ;)

Ale powiem Wam ogólnie, że od dłuższego już czasu śledzę na FB grupy i strony Ciemnej strony sztuki i Promocji polskiego malarstwa współczesnego (czy jakoś tak xD) i nie sądziłam, że się dorobię kiedyś ulubionych malarzy :D Nigdy nie byłam jakoś specjalnie zainteresowana akurat tą dziedziną sztuki, ale się wkręciłam :D
Zapisane

raz, dwa, trzy, Merkury w drugim domu
księżyc, pięć, nic nie może pomóc,
sześć, nieszczęście, Anuszka, siedem, wieczór,
olej, głowa, profesor wszystko przeczuł
---------------------------------------------------
uroczyście przysięgam, że knuję coś niedobrego
Strony: [1]   Do góry
Drukuj
Skocz do: