Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Marjane Satrapi  (Przeczytany 4134 razy)
Kaja

*




« : Września 09, 2011, 21:32:30 »



Marjane Satrapi (ur. 22.11.1969 w Reszt, w Iranie)

Irańsko-francuska autorka komiksów, reżyser filmów animowanych oraz autorka książek dla dzieci. Sławę przyniosła jej seria komiksowa pt. "Persepolis". Film animowany stworzony na podstawie tego komiksu otrzymał w 2007 roku nominację do Oscara.
Dorastała w Teheranie, gdzie uczyła się w liceum francuskim i była świadkiem ograniczenia praw publicznych, upadku szacha, wczesnego reżimu ajatollaha Chomeiniego i pierwszych lat wojny z Irakiem. Matka Satrapi była prawnuczką Szacha Nasser-al-Din, który władał Persją w latach 1848-1896. Jednak sama Satrapi ma dystans do swojego pochodzenia.
W wieku lat 14 została wysłana przez swoich rodziców do Wiednia, później mieszkała w Strasburgu gdzie studiowała grafikę. Obecnie mieszka w Paryżu, współpracuje z wieloma gazetami i magazynami, między innymi z "The New York Times" i "The New Yorker", dla których robi ilustracje.

Komiksy:

Persépolis (2000-2003)
Sagesse et malices de la Perse (2001)
Les Monstres n'aiment pas la lune (2001)
Ulysse au pays des fous (2001)
Adjar (2002)
Broderies (2003)
Poulet aux prunes (2004)
Le Soupir (2004)

Wydane w Polsce:

Persepolis. Historia dzieciństwa. (2006)
Persepolis. Historia powrotu. (2007)
Kurczak ze śliwkami (2006)
Wyszywanki (2008)

Filmografia:

Persepolis - scenariusz i reżyseria (2007)

(za Wikipedią)


Bardzo lubię twórczość tej pani. Charakterystyczny czarno-biały styl rysunków i jej miękka kreska od razu przypadły mi do gustu.
Komiksy mają ciekawą fabułę, zahaczającą o tematykę Bliskiego Wschodu. Duża ich część opisuje wydarzenia z życia autorki. Chociaż pojawiają się wtręty historyczne i polityczne, realizm miesza się w tych opowieściach ze światem fantazji, a dramatyczne często wydarzenia są zabarwione nutką czarnego bardzo specyficznego dla Satrapi humoru.

"Persepolis"
Historia autobiograficzna obejmująca dzieciństwo, młodość i wejście w dorosłość autorki. W Polsce wydano serię (w oryginale czteroczęściową) w dwóch tomach - Historia dzieciństwa i Historia powrotu. Dla osób, które nie czytały jeszcze żadnego z tych komiksów jest to dobre wprowadzenie w realia Iranu oraz Satrapich, gdyż niektóre postacie przewijają się w "Kurczaku" i w "Wyszywankach".

"Kurczak ze śliwkami
Historia jest osadzona w pierwszej połowie XX wieku, a główny bohater to wuj autorki - Nasser Ali, niezwykle utalentowany irański muzyk, który stracił swój instrument i niedługo potem postanowił umrzeć... Jest to dla mnie niewątpliwie najpiękniejsza z do tej pory przeczytanych opowieści autorstwa Marjane Satrapi. Dość krótka i skupiająca się na rzeczach drobnych. Zakończenie udowadnia jednak, że narracja została przeprowadzona w sposób bardzo przemyślany. Puenta historii oraz swoboda i delikatność z jaką autorka potrafi połączyć szarą codzienność z elementem niemalże metafizycznym mnie urzekły.

"Wyszywanki"
Zbiór drobnych historyjek z życia kobiet zebranych na popołudniowej herbacie w domu Satrapich. Komiks o luźnej formule i chyba najbardziej zabawny z tych, które wymieniłam. Przybliża tryb życia i realia irańskich kobiet, które jak się okazuje nie są ani trochę tak pruderyjne jak mogłoby się wydawać. Humor w tym komiksie jest wszechobecny i nieskrępowany, miejscami wręcz rubaszny.

Czytałam wszystkie komiksy Marjane Satrapi wydane w Polsce. Ostatnio "Kurczaka ze śliwkami", którego udało mi się kupić na Polconie. Bardzo chciałabym sięgnąć po pozostałe pozycje tej autorki. Ponieważ u mnie z francuskim jest raczej nieźle, chyba zdecyduję się na zamówienie czegoś na Amazonie.
« Ostatnia zmiana: Września 29, 2011, 17:30:47 wysłane przez crusia » Zapisane

"Więc kimże w końcu jesteś? - Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro."
Cichy
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Legionowo



WWW
« Odpowiedz #1 : Września 10, 2011, 15:04:52 »

Persepolis dla mnie było w pewnym sensie powrotem do komiksu. Dzięki Satrapi zmieniłem sposób myślenia o tej formie, która teraz nie kojarzy mi się tylko z superbohaterami albo opowieściami przygodowymi. Sama historia w Persepolis jest bardzo poruszająca, momentami smutna, momentami zabawna - jak to prawdziwe życie. No i sporo rozjaśnia człowiekowi europejskiemu na przykładzie życia Satrapi w Iranie odnośnie tego, jak wyglądają realia muzułmańskiej codzienności.

Czytałem też Wyszywanki - świetny komiks, przy którym nieraz się mocno uśmiałem :)
Zapisane
Kaja

*




« Odpowiedz #2 : Listopada 05, 2011, 00:30:32 »

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=bQ9OA4pNiKk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=bQ9OA4pNiKk</a>

Niedługo w kinach pojawi się ekranizacja komiksu Satrapi Poulet Aux Prunes. Nie mam pojęcia czy film będzie grany też w Polsce... ale mam nadzieję, że tak :).

Film nie jest zrobiony techniką rysunkową, tak jak ekranizacja Persepolis, co mnie bardzo zaskoczyło. W Paryżu widzieliśmy plakat, wzorowany na okładce książki, który sugerował, że będzie to kontynuacja stylu komiksowego.



Bardzo zachęcająco przedstawia się ten trailer :). Co prawda już na samym początku widać, że są pewne, nieznaczne zmiany w stosunku do oryginalnej historii, ale raczej niezbyt dotkliwe.
Jeśli ktoś ma zamiar przeczytać kiedyś ten komiks radziłabym nie oglądać wcześniej filmu. Mam wrażenie, że rysunki nie zrobiłyby odpowiedniego wrażenia. A są naprawdę świetne. Szkoda by było to zmarnować.
W każdym razie piękna historia, widzę, że dobrzy aktorzy zagrali, więc już nie mogę się doczekać tego filmu :).
« Ostatnia zmiana: Listopada 05, 2011, 17:37:09 wysłane przez Kaja » Zapisane

"Więc kimże w końcu jesteś? - Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro."
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: