Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Funky Koval  (Przeczytany 5839 razy)
J.Xavier.B

*

Miejsce pobytu:
Białystok
WWW
« : Marca 11, 2011, 22:58:42 »
Podstawowe informacje o komiksie - źródło: Wikipedia

Funky Koval - polska seria komiksowa autorstwa scenarzystów Macieja Parowskiego i Jacka Rodka oraz rysownika Bogusława Polcha i twórczyni koloru, Danuty Polch zd. Czmoch - muzy Polcha i twarzy "Brendy". Głównym bohaterem jest kosmiczny detektyw Funky Koval, który z pomocą przyjaciół i partnerów z prywatnej agencji detektywistycznej "Universs" tropi międzyplanetarne afery, nierzadko z podtekstem politycznym. Komiks zdobył serca czytelników znakomitymi i bardzo starannymi rysunkami, intrygującym scenariuszem oraz licznymi odniesieniami do ówczesnej rzeczywistości PRL (stan wojenny, Jerzy Urban, Okrągły Stół) - mimo że akcja komiksu na Ziemi oficjalnie rozgrywała się w USA w latach 80. XXI wieku. Trzecia część komiksu zawierała bogate odniesienia do rodzącej się wówczas III RP.

Albumy:

Komiks publikowany był początkowo w wersji czarno-białej w czasopiśmie Fantastyka w latach osiemdziesiątych XX wieku. Następnie ukazał się w formie kolorowych albumów (przy czym dwa pierwsze zostały wydane, zanim trzecia seria ukazała się w Fantastyce):

    * Bez oddechu
          wyd. I 1987 - RSW "Prasa-Książka-Ruch". ("Komiks-Fantastyka" nr 1)
          wyd. II 1992 - Prószyński i S-ka. ("Komiks" nr 1/92)
    * Sam przeciw wszystkim
          wyd. I 1988 - RSW "Prasa-Książka-Ruch". ("Komiks-Fantastyka" nr 2/88)
          wyd. II 1992 - Prószyński i S-ka. ("Komiks" nr 2/92)
    * Wbrew sobie
          wyd. I 1992 - Prószyński i S-ka. ("Komiks" nr 5/92)
    * Wrogie przejęcie
          album zapowiadany na 2010 r.

W 2002 roku pierwsze trzy albumy ukazały się w jednym zbiorze: Klasyka Polskiego Komiksu - Funky Koval nakładem wydawnictwa Egmont Polska.

Postacie:

    * Paul Barley
    * Funky Koval
    * Brenda Lear
    * Lilly Rye
    * George Fanner
    * Dritt (właśc. Yarps Dritt' Adr Atta)
    * Laar Ut'Taan

Przez wielu miłośników komiksu "Funky Koval" uważany jest za najlepszy polski komiks, wielu współczesnych autorów nawiązuje w swoich pracach do niego (np. 48 stron). Autorzy zapowiedzieli kolejne odcinki przygód dzielnego międzygwiezdnego detektywa, nie sprecyzowali jednak daty ich wydania.

Ekranizacja:

We wrześniu 2008 roku twórcy komiksu sprzedali prawa do ekranizacji albumu "Bez Oddechu" niezależnemu producentowi filmowemu z USA. Nie ujawniono szczegółów umowy, wiadomo jedynie, że film ma powstać w najbliższych pięciu latach.

« Ostatnia zmiana: Marca 11, 2011, 23:03:00 wysłane przez J.Xavier.B » Zapisane
J.Xavier.B

*

Miejsce pobytu:
Białystok
WWW
« Odpowiedz #1 : Marca 11, 2011, 23:27:30 »

Owym kultowym w Polsce komiksem zaczytywałem się i ja całe półtorej dekady temu, gdy był wydawany w osobnych zeszytach  :rad2:. Później kupiłem sobie kolekcjonerskie wydanie z "Egmontu", wszak powiało we mnie sentymentem do tej serii  :faja:. Faktem jest, iż bardzo polubiłem przygody niezłomnego detektywa rozgrywane w świecie przyszłości, zarówno pod kątem fabularnym jak i graficznym  Diabeł 9. Ilekroć sięgałem po ten komiks zawsze mocno emocjonowałem się potyczkami Kovala z jego przeciwnikami knującymi sieć intryg, a także byłem pod wrażeniem całej scenerii w jakiej rozgrywa się akcja niniejszej historii  :roll:.

Należy dodać, że wydanie kolekcjonerskie ceni się niemało w porównaniu do pojedynczych zeszytów serii, ale fani i tak są w stanie zapłacić za nie znacznie więcej aniżeli cena okładkowa - wiem o tym, bo jakiś czas temu sam musiałem sprzedać swój album  ;(.

W kontekście tej żałości [;)], dzisiaj jednak znalazłem bardzo dobrą nowinę, która powinna ucieszyć wszystkich sympatyków Funky Kovala :). Otóż komiks wraca do nas ponownie - co prawda w osobnych tomach, ale jednak  :rad1::


Funky Koval #1: Bez oddechu

Opis wydawcy
Przygody kosmicznego detektywa, Funky?ego Kovala, uznawane są za najlepszą polską historię obrazkową. Opowieść o asie agencji Universs, który w pojedynkę walczy z potężnymi korporacjami i zagrażającymi ludzkości obcymi ? w międzyczasie podbijając niewieście serca ? zawładnęła wyobraźnią kilku pokoleń miłośników fantastyki.
Potencjał komiksu dostrzegli hollywoodzcy filmowcy, którzy planują przenieść Funky?ego na srebrny ekran. W rolę detektywa ma się wcielić Matthew McConaughey!

Tytuł   Funky Koval #1: Bez oddechu
Scenariusz (komiks)   Maciej Parowski, Jacek Rodek
Rysunki   Bogusław Polch
Wydawca   Prószyński i S-ka
ISBN   78-83-7648-671-0
Cena   29,90
Data wydania   25 marca 2011

 :faja:.

« Ostatnia zmiana: Marca 12, 2011, 00:05:26 wysłane przez J.Xavier.B » Zapisane
J.Xavier.B

*

Miejsce pobytu:
Białystok
WWW
« Odpowiedz #2 : Maja 26, 2011, 22:10:52 »


Zainteresowanych informuję, że niebawem szukuje się wznowienie kolejnego tomu Kovala  :):
"Sam przeciw wszystkim"

Opis wydawcy
Drugi rozdział przygód kosmicznego detektywa!
Funky Koval, pracownik agencji Universs, wypowiada prywatną wojnę potężnej korporacji Stellar Fox. Aby zwyciężyć, zmuszony jest działać poza prawem. Jedynymi sprzymierzeńcami Kovala w walce o losy ludzkości są drolle. Tajemniczy kosmici mają w tym jednak własne cele.

Tytuł Sam przeciw wszystkim
Scenariusz (komiks) Maciej Parowski, Jacek Rodek
Rysunki Bogusław Polch
Wydawca Prószyński i S-ka
Cykl Funky Koval
ISBN 978-83-7648-735-9
Format 50s. 215×290mm
Cena 21,90
Data wydania 9 czerwca 2011

 :faja:.


Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: