Strony: [1] 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Czarna Materia Prezentuje: Konstrukt  (Przeczytany 18271 razy)
Cichy
Moderator

*

Miejsce pobytu:
LegionowoWWW
« : Marzec 06, 2011, 15:24:20 »


Czarna Materia to wydawnictwo założone przez Jakuba Kijuca, które ma na celu promocję komiksów dla "Dojrzałego Czytelnika" i rozwój polskiego rynku komiksowego w ogólności. Pierwszą serią wypuszczoną przez CM jest komiks pt. "Konstrukt", autorskie dzieło samego Kijuca (powyżej okładka pierwszego zeszytu).

Przeczytałem ostatnio dwa pierwsze numery komiksu i... jestem po prostu zmiażdżony. To coś więcej niż tylko komiks, to wręcz całe przedsięwzięcie, w które wlicza się również pewna mistyfikacja (paru osobom na Facebooku wysłałem linki do tej mistyfikacji w ramach promocji serii, ale niestety nie otrzymałem odzewu :(, a szkoda, bo liczyłem na zaciekawienie), a także sporo innych ciekawostek, jak wydawane do serii tazosy :). Po więcej szczegółów zapraszam na stronę Facebookową Konstruktu, a także ich blog.

A jeśli chodzi o samą treść "Konstruktu": z jed­nej strony mamy Emila Aum­ba­cha, cier­pią­cego na cią­głe amne­zje naukowca, reje­stru­ją­cego swoją sytu­ację na dyk­ta­fo­nie i zmu­sza­nego przez dziw­nie wyglą­da­ją­cego osob­nika o imie­niu Filip Stix i tzw. ?mię­sną kobietę? do naprawy ?sta­cji kon­tro­l­nej?, na któ­rej jest praw­do­po­dob­nie wię­ziony; z dru­giej strony stoi opo­wieść o Eryku Horo­witzu, naukowcu, który zbu­do­wał obda­rzony uczu­ciami kal­ku­la­tor w postaci kobiety i pra­co­wał dla tajem­ni­czej orga­ni­za­cji bada­ją­cej nie­zwy­kłe wła­ści­wo­ści pew­nych sfer rze­czy­wi­sto­ści; inne plan­sze poka­zują dziwny obiekt w Lubli­nie o nazwie Jery­cho, nad któ­rym Horo­witz pro­wa­dzi bada­nia, a do któ­rego nie spo­sób dotrzeć?

"Konstrukt" jest naprawdę komiksem dla "Dojrzałego Czytelnika". Jest w nim sporo science fiction, w tym dziwnych pomysłów fizyczno-matematycznych, a do tego lekki powiew tajemniczości w stylu thrillerów SF. Wszystko przedstawiane jest bardzo "fragmentarycznie" i trzeba wysiłku umysłowego, żeby wszystko poskładać do kupy, ba, czasem nawet żeby zrozumieć co zostało pokazane na obrazku! Po dwóch częściach jest tyle furtek do dalszego rozwoju akcji, że aż trudno się doczekać kolejnego numeru (który ukaże się niedługo)...

Nie śledzę uważnie polskiego rynku komiksowego, ale mogę powiedzieć z całkowitą pewnością, że jest to co najmniej jedno z najciekawszych polskich przedsięwzięć w tej dziedzinie ever. Dla mnie mistrzostwo świata, poziomem dorastające najambitniejszym seriom komiksowym.

Nad "Konstruktem" patronat mają Carpe Noctem i HPL.pl. Na drugiej z wymienionych stron jest moja recenzja pierwszych dwóch zeszytów. Zapraszam do lektury. :)
Zapisane
Kaja

*
« Odpowiedz #1 : Marzec 06, 2011, 17:33:46 »

Konstrukt jest bardzo fajnie narysowany - piszę to z dużym przekonaniem.
Fakt, nad niektórymi rysunkami trzeba się zatrzymać chwilę dłużej, żeby zrozumieć co przedstawiają - moim zdaniem jest to zabieg celowy i bardzo mi się podoba. Przez to treść staje się jeszcze bardziej enigmatyczna i miejscami ma wręcz psychodeliczny klimat :).

Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)

Mamy geometrię nieeuklidesową i mamy całą masę fajnych pseudo-matematycznych (nie umniejszając ich wartości intelektualnej) teorii podpartych schematami i opisami. Mamy fragment z Lema jako uwerturę do komiksu, co mnie bardzo cieszy :). W końcu mamy ciekawie ujętą koncepcję czasu, która nasuwa wiele przypuszczeń co do rozwiązania fabuły.

Krótko mówiąc - jestem zaintrygowana i nie mogę się doczekać trzeciego zeszytu, który ma się ukazać w tym miesiącu :).
Obserwuj.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2011, 17:40:04 wysłane przez Kaja » Zapisane

"Więc kimże w końcu jesteś? - Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro."
Mando

*
King, Star Wars i oddychanie... w tej kolejności

WWW
« Odpowiedz #2 : Marzec 06, 2011, 20:43:30 »

Ja chciałem to kupować, bo bardzo pozytywnie zaskoczył mnie powrót zeszytówek do kiosku. Takie przedsięwzięcie trzeba wspierać, ale ostatecznie jakoś mi się to cholera nie udało :D Pierwszy zeszyt zdążył zniknąć z półek zanim się zdecydowałem i moja przygoda z komiksem zakończyła się zanim się na dobre zaczęła. Ale sam projekt robi niezłe pierwsze wrażenie choć tak naprawdę ciężko powiedzieć do kogo to jest skierowane. Okładka stylizowana na staroć wyciągnięty z pudełka może zachęcić starych czytelników kiszących jeszcze w domu komiksy TM-Semic (swoją drogą pierwszy zeszyt miał chyba 4 warianty okładkowe) i w ogóle ja cały czas mam wrażenie, że to jest skierowane do bardzo wąskiej grupy czytelników. Z drugiej strony wydane jest to z wielką pompą, w sporym nakładzie i pewnie sporym kosztem. Jestem ciekaw czy ten komiks wyszedł/wyjdzie finansowo na plus.
Zapisane
Cichy
Moderator

*

Miejsce pobytu:
LegionowoWWW
« Odpowiedz #3 : Marzec 06, 2011, 21:01:22 »

Pierwszy zeszyt zdążył zniknąć z półek zanim się zdecydowałem i moja przygoda z komiksem zakończyła się zanim się na dobre zaczęła.

Podobno jeszcze można go znaleźć w kioskach, ale nie wiem czy to prawda. Tak przynajmniej twierdzi autor. W każdym razie jeszcze w ich internetowym sklepie można znaleźć.

Okładka stylizowana na staroć wyciągnięty z pudełka może zachęcić starych czytelników kiszących jeszcze w domu komiksy TM-Semic (swoją drogą pierwszy zeszyt miał chyba 4 warianty okładkowe)

Właśnie mi też trudno stwierdzić jaki był target. Pewnie pół na pół - trochę starzy wyjadacze, trochę świeża krew, nastawiona na ciekawsze rzeczy niż przygody superbohaterów. Czytałem wywiad z Kijucem i mówił, że w Polsce ciężko znaleźć dorosłych ludzi, którzy jaraliby się tak bardzo jakimiś Spider-Manami tak jak to bywa w Ameryce. I może mieć rację, bo jak sam przyznawał, sprzedaż jest zadowalająca i dobrze rokuje dla dalszych części. I mnie to cieszy :).
Zapisane
lorddemon1991

*

Miejsce pobytu:
Warszawa
WWW
« Odpowiedz #4 : Marzec 06, 2011, 21:31:25 »

O nie wiedziałem, że ktoś tutaj to czyta. Ja tylko skończyłem na pierwszym numerze i to dość dawno. Nic prawie nie pamiętam, ale wiem, że mi się strasznie podobało. Dziwne, ale podobało. Miałem kupować, no ale skończyło się na "miałem". Skoro teraz widzę, że na stronie mogę kupić obie części, chyba się za nie zabiorę:)
Zapisane

"In ancient days, in an ancient world, the Sibyls sung their melodies
But the song is lost, and no one hear when Sibyls speak the words of gods the world is deaf" - Therion
Kaja

*
« Odpowiedz #5 : Marzec 06, 2011, 21:36:15 »

W tym miesiącu ma się pojawić 3 numer, a na stronie Konstruktu jest uzupełnienie - nr 2,5. Lepiej najpierw przeczytać 1 i 2 zeszyt.
lorddemon, jak nie uda Ci się dostać, to weźmiemy 2 numer na Pyrkon.
Zapisane

"Więc kimże w końcu jesteś? - Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro."
lorddemon1991

*

Miejsce pobytu:
Warszawa
WWW
« Odpowiedz #6 : Marzec 06, 2011, 21:41:11 »

No zamówię ze strony:) Kurde tyle wydatków teraz, że nie wiem skąd kasę brać:/ Książki,komiksy itp. jeszcze za szkołę płacić...
Zapisane

"In ancient days, in an ancient world, the Sibyls sung their melodies
But the song is lost, and no one hear when Sibyls speak the words of gods the world is deaf" - Therion
Mando

*
King, Star Wars i oddychanie... w tej kolejności

WWW
« Odpowiedz #7 : Marzec 06, 2011, 21:46:04 »

Dobra też mnie przekonaliście. A trzeba przyznać, że już wiele osób mnie świadomie bądź nieświadomie przekonywało, komiks miałem już kilka razy w ręku, ale jakoś się nie mogłem zdecydować. 7 zł za komiks, nawet jeśli ostatecznie okazałby się słaby, to nie jest majątek, a takie inicjatywy trzeba wspierać. Więcej napiszę jak przyjdzie przesyłka :D
Zapisane
ingo

*

Miejsce pobytu:
Poznań
WWW
« Odpowiedz #8 : Marzec 07, 2011, 21:39:12 »

Przeglądałem ostatnio w Empiku. To co zobaczyłem niestety mnie nie przekonało do kupna. Jak spojrzałem na pierwsze strony to nie miałem pojęcia na co patrzę :D Może przy następnej okazji się lepiej przyjrzę skoro pojawiają się pozytywne opinie. Pewnie po prostu nie należę do tego ograniczonego targetu ;)
Zapisane
Cichy
Moderator

*

Miejsce pobytu:
LegionowoWWW
« Odpowiedz #9 : Marzec 07, 2011, 22:13:32 »

Jak spojrzałem na pierwsze strony to nie miałem pojęcia na co patrzę :D

I właśnie to jest jednym z atutów komiksu moim zdaniem :). Rysunki są na tyle mało czytelne, że stanowią dodatkową zagadkę do rozgryzienia dla patrzącego.
Zapisane
Wilson

*

Miejsce pobytu:
Katakumby

sponsor forum
SPONSOR
FORUM« Odpowiedz #10 : Marzec 08, 2011, 10:10:21 »

Także przeglądałem "Konstrukt", do kupna to on jakoś nie zachęca. Te kilkanaście stron na cieniutkim papieże, na który trzeba uważać podczas przewracania kartek aby anie porwać, do tego nieco za wysoka cena jak na takie cudo.

I właśnie to jest jednym z atutów komiksu moim zdaniem :). Rysunki są na tyle mało czytelne, że stanowią dodatkową zagadkę do rozgryzienia dla patrzącego.

Nie mam nic do tego żeby komiks zmuszał do myślenia i nie był tylko czczą rozrywką, ale bez przesady.... ;)
Zapisane

"Piękno często uwodzi nas na drodze do prawdy."

"Mówienie ludziom, że umierają, pozwala zobaczyć, co jest dla nich najważniejsze. Dowiadujecie się, na czym im zależy. Za co gotowi są umrzeć, za co kłamać."
Cichy
Moderator

*

Miejsce pobytu:
LegionowoWWW
« Odpowiedz #11 : Marzec 08, 2011, 14:27:03 »

Te kilkanaście stron na cieniutkim papieże, na który trzeba uważać podczas przewracania kartek aby anie porwać,

W najświeższym wywiadzie z Kiyucem opowiada on, że o taki efekt chodziło. To ma być zeszytowy komiks, a nie lśniący, piękny album, przy którym trzeba uważać, żeby nie zagiąć rogu ;). Ten z założenia ma być wyświechtany (nawet jest stylizowany na staroć) i drukowany na "papierze toaletowym" ;).

do tego nieco za wysoka cena jak na takie cudo

No pliiiiiz. Niecałe 8 zł za taki komiks to za dużo? Albumy o podobnej objętości, tylko na lepszym papierze i z lepszą okładką kosztują 20 zł, tyle że tam płacisz większość za oprawę, a nie za treść.
Zapisane
Wilson

*

Miejsce pobytu:
Katakumby

sponsor forum
SPONSOR
FORUM« Odpowiedz #12 : Marzec 08, 2011, 15:22:06 »

Ja to doskonale rozumiem że ten papier i w ogóle cały zamysł na ten komiks to taki powrót do korzeni, ale moim zdaniem to poszło odrobinę ciut za daleko. Bo obecnie komiks ten skierowany jest do wąskiej grupy odbiorców, fanów zeszytówek, którzy wychowali się na tm-semic-u. Do tej grupy piszący to także się zalicza, a mimo to sarkam i kręcę nosem na "Konstrukt". Czasy się niestety zmieniły, żeby dobrze się sprzedać to trzeba rzucać się w oczy i przyciągać potencjalnego nabywcę. Nie mówię żeby omawiany komiks od razu zaopatrzyć w twardą okładkę i kredowy papier, cieszyłbym się gdyby bardziej przypominał zeszyty nieodżałowanego  ;) tm-semica.
A co do ceny jak dla mnie to sporo, jak za 10 maks 15 minut lektury. Ja tam nie widziałem 20 stronicowych albumów za 20 zł, ale może o czymś nie wiem  :rad2: 
Zapisane

"Piękno często uwodzi nas na drodze do prawdy."

"Mówienie ludziom, że umierają, pozwala zobaczyć, co jest dla nich najważniejsze. Dowiadujecie się, na czym im zależy. Za co gotowi są umrzeć, za co kłamać."
Kaja

*
« Odpowiedz #13 : Marzec 08, 2011, 17:38:23 »

Ja nigdy nie byłam fanką komiksów, a Konstrukt do mnie trafia. Rysunki są na fajnym poziomie, oryginalne... robią klimat zamiast tylko przedstawiać określone sceny.
Jakość wydania też mi odpowiada. Pasuje to do całej formuły komiksu, do tego klimatu tajemnic i undergrandowych organizacji. Taka "prowizorka" ma swój urok... trochę jak stare punkowe fanziny. Nie lubię przerostu formy nad treścią. Poza tym miejcie na uwadze to, że Czarna Materia jest nowo powstałym wydawnictwem. Dopiero zdobywają sobie czytelników - trzeba wspierać takie inicjatywy.
Zapisane

"Więc kimże w końcu jesteś? - Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro."
ingo

*

Miejsce pobytu:
Poznań
WWW
« Odpowiedz #14 : Marzec 08, 2011, 17:55:45 »

Ja tam nie widziałem 20 stronicowych albumów za 20 zł, ale może o czymś nie wiem

Ale ten komiks ma 42 strony. A przykładem podobnej objętości komiksu za 20 zł może być 'Asterix'. 48 stron za 19,99 ;) Zresztą 8 zł za jeden zeszyt to naprawdę nie jest dużo. Zeszytówki amerykańskie kosztują zazwyczaj albo 3$ albo 4$ w zależności od tytułu i wydawnictwa.

Zapisane
Wilson

*

Miejsce pobytu:
Katakumby

sponsor forum
SPONSOR
FORUM« Odpowiedz #15 : Marzec 08, 2011, 18:53:01 »

"Ale ten komiks ma 42 strony."

Byłem pewien, że ma z 24 str. czy coś koło tego, mój błąd.

A co do ceny, to naprawdę sprawa dyskusyjna. Ceny komiksów w Ameryce nijak się mają do tych jakie są u nas. W Polsce jest zdecydowanie drożej. 3-4 dolce to dla przeciętnego amerykańca groszowe pieniądze.
Zapisane

"Piękno często uwodzi nas na drodze do prawdy."

"Mówienie ludziom, że umierają, pozwala zobaczyć, co jest dla nich najważniejsze. Dowiadujecie się, na czym im zależy. Za co gotowi są umrzeć, za co kłamać."
lorddemon1991

*

Miejsce pobytu:
Warszawa
WWW
« Odpowiedz #16 : Marzec 24, 2011, 14:14:25 »

http://www.pyrkon.pl/2011/index.php?go2=shownews&id=49
Zapisane

"In ancient days, in an ancient world, the Sibyls sung their melodies
But the song is lost, and no one hear when Sibyls speak the words of gods the world is deaf" - Therion
Mando

*
King, Star Wars i oddychanie... w tej kolejności

WWW
« Odpowiedz #17 : Marzec 24, 2011, 15:20:09 »

Swoją drogą ja mam od dawna dwa pierwsze zeszyty i jednak... nie polecam. Osobiście nie wiem czy nie poczekać aż tego trochę wyjdzie i se wcześniej spoilerów nie poczytać. Na razie przeczytałem #1 i przez pierwszą połowę myślałem, że nie dam rady. Potem poczytałem kilka spoilerów i już szło lepiej. wolałbym by mi ktoś wcześniej streścił całą fabułę. Znacznie wygodniej by się to czytało, bo w tej chwili to jest po prostu nie czytelne. to tak jakby zaszyfrowali tekst przestawiając literki i obiecali, że w finale to się wszystko wyjaśni. Dla mnie to dość męcząca przygoda była.

A jakby nie patrzeć jestem wzorowym przykładem czytelnika, do którego ponoć skierowany jest ten tytuł.
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2011, 15:22:17 wysłane przez Mando » Zapisane
ingo

*

Miejsce pobytu:
Poznań
WWW
« Odpowiedz #18 : Marzec 24, 2011, 15:22:37 »

Ja raczej dam szansę komiksowi i kupię pierwszy zeszyt (choć wolałbym wygrać ;)) na Pyrkonie. Choć muszę powiedzieć, że opinia Manda mnie znowu mniej optymistycznie nastawiła ;)
 
Zapisane
Mando

*
King, Star Wars i oddychanie... w tej kolejności

WWW
« Odpowiedz #19 : Marzec 24, 2011, 15:28:12 »

Ale wiesz ja prosty chłopak jestem. Nie lubię jak coś jest zbyt skomplikowane. Bo tak naprawdę jakbym nie poczytał sobie opisów, kto jest kto (tak mniej więcej bo dokładnie to g... wiadomo) i czym się kto zajmuje to mógłbym wypieprzyć to cholerstwo w trakcie lektury. Także jak radzę choć jakiś jeden opis wcześniej przeczytać. Nawet to z pierwszego posta tutaj i spoiler Cichego, z któregoś kolejnego moim zdaniem starczy i ułatwi czytanie.
Zapisane
Strony: [1] 2 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: