Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Stephen Vincent Benet  (Przeczytany 980 razy)
Magnis

*




« : Lipca 03, 2016, 12:49:16 »



Stephen Vincent Benét (ur. 22 lipca 1898 w Fountain Hill, zmarł 13 marca 1943 w Nowym Jorku) - amerykański poeta i powieściopisarz, oraz autor opowiadań w tym fantastycznych.

Wydane w Polsce :
Diabeł i Daniel Webster (wyd. Iskry, seria Klasyka - Fantazja, zeszyt)
Zawiera trzy opowiadania :

Diabeł i Daniel Webster
Ucieczka Johnny'ego Pye
Szczęście O'Hallorana


Nad rzekami Babilonu (wyd. Iskry, seria Klasyka - Fantazja, zeszyt)
Zawiera cztery opowiadania :

Doktor Mellhorn i Perłowa Brama
Następca tronu
Grając capstrzyk
Nad rzekami Babilonu


Diabeł i Daniel Webster
Zbiór opowiadań łączący w sobie fantastykę, niesamowitość z dodatkiem humoru. Pierwszy raz spotkałem się z nim kiedyś, kiedy wpadł mi w ręce i przeczytałem.  Zawsze lubiłem takie historie, więc z ochotą zabrałem się do czytania i książka mnie nie rozczarowała.

Diabeł i Daniel Webster - to opowiadanie zostało zekranizowane i chyba każdy kojarzy tytuł. Historia rozpoczyna się, kiedy pewien farmer mający ciągle pecha postanawia zawrzeć pakt w celu poprawy swojej sytuacji. Okazuje się, ze cena za to wszystko może być bardzo wysoka. Opowieść z nutką niesamowitości, ale również nie zabrakło trochę humoru i samo zakończenie podobało mi się. Lubię takie opowieści czerpiące z podań jak tutaj i umiejscowione w starszym okresie historycznym, co dodaje tylko uroku historii.

Ucieczka Johnny'ego Pye - jest to kolejne opowiadanie ze zbioru, w którym młody Johnny za sprawą straszenia przez opiekunów podejmuje podróż w celu ucieczki przed Głuchołapem. Tutaj autor przedstawia nam wydarzenia i przygody młodzieńca przeżywającego wiele przygód.  Dobra opowieść z ciekawym aczkolwiek trochę mrocznym zakończeniem.

Szczęście O'Hallorana - w ostatnim opowiadaniu autor nawiązuje do wierzeń irlandzkich. Tim jest ciężko pracującym robotnikiem aż do chwili, kiedy spotyka ... . Tego nie zdradzę, ale mogę uchylić rąbka tajemnicy, jeśli powiem, że niesamowite szczęście Tima nie opuszczało. Bardzo dobra opowieść, lekka z pozytywnym przekazem i zabawna. 

Stephen Vincent Benét to autor nietuzinkowy i wart odkrycia. Niestety u nas oprócz dwóch zeszytów nic więcej nie wydano, a to błąd.  Jego opowieści zawierają wszystko, co powinny żeby dobrze się przy nich bawić. Trochę humoru, fantastyki, niesamowitości, intrygujące postacie, niesamowitą fabułę i ciekawe zakończenia. Świetna książka, którą mi się czytało wspaniale i pewnie nieraz wrócę do niej. Polecam :).
Ocena 7/10.

« Ostatnia zmiana: Lipca 03, 2016, 16:47:28 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #1 : Lipca 03, 2019, 20:10:56 »

Książka Nad rzekami Babilonu jest drugą pozycją przeczytaną przez ze mnie autora Stephena Vincenta Beneta. Pierwsza zachwyciła mnie różnorodnością i konwekcją, jaką posługiwał się autor tworząc w różnych gatunkach literackich opowieści nieraz zabarwione lekkim humorem. Z chęcią sięgnąłem po kolejny zeszyt z jego opowiadaniami.

Doktor Mellhorn i Perłowa Brama ? pierwsze opowiadanie dotyczy życia po śmierci, gdy znany lekarz umarł i trafił na tamtą stronę. Autor ze swadą opowiada, co mu się przytrafiło i jakie przygody go czekały. Niesamowita opowieść napisana została znakomicie z ciekawą wizją tamtej strony niepozbawiona odrobiny humoru i z interesującym finałem. Bardzo mi się podobała i fantastycznie się czyta.
Następca tronu to druga opowieść opowiadająca historie pewnego przedziwnego dyrygenta. Także ta historia mnie urzekła swoim klimatem i nutką niesamowitości. Początkowo zaczyna się jak zwykła opowieść, aby w połowie skręcić w rejony niesamowitości. Jest to historia przewrotna i niepozbawiona dozy humoru. Posiada swój urok, a samo zakończenie powinno się każdemu spodobać.
Grają capstrzyk to trzecia historia opowiadająca losy emerytowanego majora, którego odwiedza znajomy. Obserwujemy relacje obu panów dotyczące wspomnień o bitwach, w jakich brali udział, ale najlepsze jest zaskakujące zakończenie, którego nie zdradzę. Właśnie finał jest mocną stroną opowieści i przewrotność losu, jaką doświadczył jeden z głównych bohaterów.
Nad rzekami Babilonu to już ostatnie spotkanie z opowiadaniem napisanym przez autora. Tym razem mamy wizję świata po zagładzie, kiedy uratowani stworzyli enklawę. Poznajemy bohatera i przyszłego kapłana wyruszającego w wielką podróż. Nie zdradzę więcej, ale wizja świata po katastrofie zaprezentowana przez autora przemówiła do mnie. Jest to opowiadanie krótkie, treściwe i bardzo dobre. Nawet zakończenie spodobało mi się.

Chciałbym więcej przeczytać więcej opowiadań tego autora, ale u nas wydano tylko dwa zeszyty z jego opowiadaniami. Wielka szkoda. W zaprezentowanych czterech opowieściach cenię sobie przede wszystkim różnorodność i łatwość, jaką kreuje autor swoje historie pełne niesamowitych pomysłów. Napisane zostały lekkim stylem, takim przystępnym ze świetnie skonstruowanymi fabułami. Każde z nich posiadają swój urok pełne są fantastycznych wydarzeń z nutką niesamowitości. Zostały wydane w formie zeszytów już spory czas temu. Warto jednak jak się trafi zaopatrzyć się w oba zeszyty, bo dostajemy świetne nowele naprawdę warte zapoznania się. Przeczytałem z wielką przyjemnością, a czas poświęcony na czytanie nie uważam za stracony, choć to pewnie znikoma ilość z bogatej twórczości autora. Opowiadania sprawiają sporo radości i zapewniają rozrywkę na wysokim poziomie. Sam sięgałem i sięgnę na pewno za jakiś czas znów po oba zbiory opowiadań.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: