Gotham Cafe

Oficjalne fora serwisów => Klasyka => Wątek zaczęty przez: Paweł Mateja on Września 21, 2010, 10:35:27



Tytuł: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Września 21, 2010, 10:35:27
Część z Was pewnie czytuje książki w języku angielskim, niektórzy może w innych językach. Macie dostęp do zagranicznych klasyków grozy, którzy w Polsce nie mieli szansy jeszcze się zaprezentować, albo znani są z najwyżej kilku opowiadań. W tym miejscu można się wyżalić albo po prostu porozmawiać na ich temat.



Mnie do głowy przychodzi dwóch u nas niemal nieznanych pisarzy, którzy od dawna domagają się większej publikacji. Pierwszy to Edward Fredric Benson, parokrotnie publikowany w antologiach, ale chyba nie w ostatnich latach. Najbardziej znany u nas przez antologię Pokój na wieży, nazwanej właśnie od jego opowiadania. Poczytać conieco można w Opowieściach z dreszczykiem i O duchach opowieściach prawdziwych. Ja znam chyba dwa-trzy jego teksty i to po prostu cuda. Mroczne, oryginalne i bardzo przejmujące historie. Nie słyszałem, żeby kiedykolwiek ktoś miał przymierzać się do jego utworów.
Inaczej jest z Olivierem Onionsem, znanego u nas chyba tylko z świetnego ghost-story Wabiąca ślicznotka. Swego czasu Civi-press przymierzało się do wydania jego tomiku, kilka lat temu także C&T. Mam nadzieję, że ci nie zapomnieli o tym pomyśle.


Tytuł: Odp: Nieznaniu w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Września 21, 2010, 11:06:33
Najbardzie chciałbym żeby wydali opowiadania Henry James, który w swej twórczości pisał ghost story.Jest znany u nas z powieści obyczajowych oraz jednej powieści "W kleszczach lęku" oraz jeszcze kilku opowiadań grozy w antologiach, ale z tego co wiem to jest tylko mała część znana nam z dorobku pisarza.Jest też pisarz z kręgu Lovecraft, który u nas jest mało znany.Chodzi o Clark Ashton Smitha.Z twórczością mozemy się tylko zapoznać dzięki wydawnictwu Alfa, które wydało dość dawno mały zbiór opowiadań pt. "Miasto śpiewającego płomienia", a chętnie bym przeczytał inne jego utwory.


Tytuł: Odp: Nieznaniu w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Września 21, 2010, 11:14:21
Nie no, Jamesa w Polsce jednak sporo wydano. Owszem, nie wszystko z grozy, ale ten temat to raczej o tych, których w Polsce prawie w ogóle niet. A przecież mamy Jamesa W kleszczach lęku, Portret damy i właściwie od cholery innych: http://www.biblionetka.pl/author.aspx?id=1242 (http://www.biblionetka.pl/author.aspx?id=1242)


Tytuł: Odp: Nieznaniu w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Cichy on Września 21, 2010, 11:25:37
Benson - potwierdzam, też czytałem dwa jego teksty i oba były świetne. Jedno na pewno w Opowieściach z dreszczykiem, a drugie już nawet nie pamiętam gdzie :D.

C. A. Smith, z tego co wiem, nie pisał zbyt dobrze prozatorskich prac. Miał parę fajnych tekstów, ale to tyle. Tylko mówię - ja ich nie czytałem wiele, ale znam sporo prac krytycznych S. T. Joshiego, a on ma gust niemal identyczny z moim :D. I to jego zdaniem się podpieram :). Jeśli chodzi o Smitha, to poezje ma fajne, ale na Zachodzie ich nie znają i nie przepadają, to co dopiero w Polsce.

Ramsey Campbell na szczęście ostatnio się pojawił na nowo, więc może coś ruszy. Z kolei Joshi poleca też Thomasa Ligottiego (jego opowiadania chyba w jakiejś antologii się ukazały, bodajże "999") oraz T.E.D. Kleina (a ten to już w ogóle nieznany). Ostatnio też sprowadziłem sobie z zagranicy zbiorek R.H. Barlowa, przyjaciela Lovecrafta, który napisał genialny, pre-campbellowski "Nocny ocean" i mam nadzieję, że w tomiku tym znajdę więcej takich perełek.

Blackwood i Machen też już się pojawili, ale wątpię, by w najbliższym czasie ukazało się ich coś nowego, bo kiepsko schodzą. Hodgsona mogliby ruszyć, tudzież bardzo bym się ucieszył, jakby w końcu wydano "Króla w Żółci" Roberta W. Chambersa (ponoć C&T się do niego przymierza, o ile dobrze pamiętam).


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Września 21, 2010, 11:29:58
Masz racje sporo wyszło jego ksiązek i opowiadań, ale mi się marzy wydanie wszystkiego jak robili to w Bibliotece Grozy ;).Co do nieznanego u nas autora jest nim zapewne Jean Ray, który u nas miał wydrukowane jedno opowiadanie w antologi O duchach opowieściach prawdziwych.Z tego co się orientuje to miałby być i zbiór opowiadań wydanych przez Civi-press, ale chyba jednak go nie wydali :(.


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Września 22, 2010, 12:02:03
Rety, Chambersa bardzo bym chciał dorwać po polsku. Nigdy go nie czytałem, ale za to o nim bardzo dobre słowa. Cholera, nie mogę się doczekać kolejnego tomu biblioteki grozy :(


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Września 22, 2010, 12:34:04
Ramsey Campbell na szczęście ostatnio się pojawił na nowo, więc może coś ruszy.

Jeśli masz na myśli Najciemniejszą część lasu to powiem Ci,że postęp niesamowity :D :P Wiadomo coś w ogóle o planach dalszego wydawania Campbella, czy póki co zastój? Jak ja bym chciał coś od niego dorwać.  :( W ogóle to na zimę chyba się zacznę zapoznawać w końcu z klasyką, bo Lovecrafta miałem poczytać,a póki co leży na półce i szkoda mi go na razie ruszać :P, oo Blackwooda nic nie znam,a Machen też mi się o uszy obił. :)


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Procella on Października 23, 2010, 11:20:57
W.W. Jacobs. U nas pojawiło się tylko jedno opowiadanie, "Małpia łapka", w którymś z zeszytów Iskier, nie pamiętam, czy z serii "Nie czytać po zmierzchu" czy "Opowieści z dreszczykiem". Mam tom jego opowiadań po angielsku - dobra rzecz.


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Cichy on Października 23, 2010, 11:49:46
A W.W. Jacobs nie był bardziej humorystą?

Tak czy inaczej jego "Małpia łapka" to bardzo dobre opowiadanie grozy i polecam wszystkim :).


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Procella on Października 23, 2010, 11:57:10
Też. Ale trochę niezłej grozy popełnił. On w ogóle, z tego co wiem, różne rzeczy pisał.

Ja mam cały zbiór, zatytułowany "The Monkey's Paw and Other Tales of Mystery and the Macabre", poświęcony jego strasznym opowiadaniom. O, takie coś (http://www.fantasticfiction.co.uk/j/w-w-jacobs/monkeys-paw.htm).


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Października 23, 2010, 13:14:54
Poe, Meyrink, Hoffmann, Wilde (jeśli go do grozy liczyć), de L'Isle-Adam i pewnie pińćset innych też parali się to grozą, to humoreską. Tyle że w przypadku takiego Edgara Allana raczej arabeski przetrwały próbę czasu - i nie ma się co dziwić, bo chyba głównie celował w satyrę do sobie aktualnych. Mam wrażenie, że istnieje jakieś jakiś związek między tymi gatunkami, może coś na zasadzie przyciągania się przeciwieństw ;).


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Procella on Października 26, 2010, 15:13:21
A jak u nas jest z grozą Doyle'a? Została wydana? Nawet, jeżeli tak, to chyba nie jest na tyle kojarzona, na ile na to zasługuje. Mam po angielsku i jest to naprawdę warte uwagi.


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Stycznia 12, 2011, 23:29:12
Nie wiem czy to tutaj pasuje, ale powiem wam, że jak zobaczyłem wiadomość na sk.pl i te dwie pozycje...
http://www.cemeterydance.com/page/CDP/PROD/pelan01
...to zdębiałem. Tyle grozy, tyle klasyków! Jak ja bym to chciał dorwać w swoje ręce w polskim wydaniu.   ;(


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Procella on Stycznia 13, 2011, 10:57:50
O, ładne to. Muszę zapolować.

Teraz biorę się za piękną, wielką antologię wydaną w roku 1936, to pewnie i nowe nazwiska do sprawdzenia się znajdą.


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Stycznia 13, 2011, 13:35:13
A co weźmiesz na polowanie dzidę,czy strzelbę? :P Ja sobie niestety nie mogę pozwolić na taki rarytas bo najzwyczajniej w świecie nie ogarnąłbym tego po angielsku, ale żywię głęboką nadzieję, że to się jednak kiedyś u nas pojawi. :)


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Procella on Stycznia 13, 2011, 17:02:51
Wcale nie trzeba znać języka nie wiadomo jak dobrze, żeby w nim czytać. A w przypadku upodobania do klasyki grozy jest to konieczne, bo wiele rzeczy na polski najzwyczajniej w świecie nie przetłumaczono.


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Mircea on Stycznia 21, 2011, 12:47:16
A co wiecie o dokonaniach na tym szczególnym polu twórców rosyjskich? W żadnej bibliotece czy księgarni nie udało mi sie natrafi na "Rodzinę wilkołaka" hrabiego Alieksieja Tołstoja (nie mylic ze sławnym kuzynem, Lwem od "Wojny i pokoju)

Tołstoj nie jest w Polsce zupełnie nieznany, RW jest do kupienia w necie, więc nie ten temat - mod.


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Filippo on Marca 20, 2011, 20:41:57
Przed weekendem wpadła mi w ręce książka Wiktora Eryka Fossegrima Gdy rozum śpi. Opowieści niesamowite. Wydawcą jest Wydawnictwo Kabort, dzięki któremu światło dzienne ujrzała antologia Maska śmierci. Tam też zamieszczoną część tekstów z tej pozycji. 12 opowiadań utrzymanych w gotycko-"opiatycznych" klimatach. Sporo makabry, groteski i czarnego humoru.
Książkę skończyłem przed chwilą i chciałem założyć temat pisarza, ale o panu Fossegrimie nie wiem nic. A i moje zdolności poszukiwawcze nie są aż nadto rozwinięte, żeby człowieka odnaleźć. Z lektury jestem zadowolony i polecam, natomiast w wydaniu aż prosi się o notkę choćby o autorze, bo dla osób niezaznajomionych (ja) z dawną grozą jest to spacer we mgle. Niemniej zachęcam, bo warto.


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Marca 21, 2011, 09:00:36
Mam też tomik Fossegrima, ale na razie się za niego nie brałem, więc i tematu nie zrobiłem. Ja też o autorze nie wiem właściwie nic i bardzo mnie to dręczy. Filippo, a jak Ci ten tomik wpadł w ręce? Pytam, bo o wydawnictwa Kabort prawie nikt nie zna, a dobre jest bardzo.


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Filippo on Marca 21, 2011, 09:25:07
Filippo, a jak Ci ten tomik wpadł w ręce? Pytam, bo o wydawnictwa Kabort prawie nikt nie zna, a dobre jest bardzo.

Do biblioteki, w której pracuje przychodzą egzemplarze obowiązkowe. Bardzo się zdziwiłem, kiedy zobaczyłem ten tomik, bo wiem że poprzednie pozycje dostępne są raczej jedynie na allegro czy po kontakcie z wydawnictwem, a małe wydawnictwa raczej do nas nie wysyłają (Wrocław). A tu proszę, bardzo miła niespodzianka na weekend  :] Stwierdziłem, że będę musiał wziąć się za tomy Maski śmierci, które też do nas doszły, bo apetyt mi ta pozycja rozbudziła.
Chwała za to, że Kabort wydaje takie rzeczy. Wydanie Fossegrima pozostawia jednak wiele do życzenia... Ale nie ma co gderać. Ważne, że jest. Wszystkie niedociągnięcia edytorskie i redakcyjne można poprawić w przyszłych wydaniach, które mam nadzieję się pojawią :D


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Marca 21, 2011, 09:54:47
Maska śmierci jest rewelacyjna. A w tajemnicy powiem, że niedługo Kabort wypuszcza nowy tom... jeszcze nie wiem do końca czego, ale ja już zacieram łapki.


Tytuł: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Sharin on Września 30, 2012, 14:00:56

Czy ktoś się orientuje, czy była u nas wydana "Magiczna wyspa" Williama Seabrooka?


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Września 13, 2014, 20:03:48
Na forum Maga pisze się, że w serii "Artefakty" planują wydać Mathesona:

Cytuj
Interesuje mnie wydanie zbiorcze złożone z Jestem legendą, Hell House i The Shrinking man.

Jakby to wypaliło to byłoby świetnie.  :rad2:


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Października 20, 2014, 00:52:26
Vernon Lee (Violet Paget) - za cholerę nie wiedziałbym kto zacz, gdyby nie fakt, że dorwałem opracowanie o historii ghost story pióra J. Briggs. Według niej opowiadania Lee to jeden z lepszych przykładów użycia "nadnaturalnego" jako łącznika pomiędzy teraźniejszością a przeszłością. A Wikipedia mówi, że jej utwory eksplorowały tematy opętania i nawiedzenia.
Tak czy inaczej ciekawe.


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Grudnia 11, 2014, 17:47:41
Praktyczniejsze nie znani są u nas klasycy "dreszczowców za pensa", krwawych historyjek wydawanych w odcinkach II - giej połowie XIX wieku. Przykładem takiej literatury jest twórczość  George W. M. Reynoldsa Autora niezwykle płodnego o czym można się przekonać klikając w link poniżej:

http://onlinebooks.library.upenn.edu/webbin/book/lookupname?key=Reynolds%2C%20George%20W.%20M.%20%28George%20William%20MacArthur%29%2C%201814-1879

Na ile to jest dobre, tego jeszcze nie wiem. Prawdopodobnie jest to literatura może nie najwyższych lotów, napisana prosto, skoro przeczytałem kilka stron 'The Necromancer' i jestem w stanie zrozumieć wszystko, nawet z moim słabym angielskim.


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Kwietnia 14, 2015, 21:15:46
Dobrze. Dorzucę jeszcze dwa nazwiska:
Cynthia Asquith - nie jest KOMPLETNIE nieznana polskiemu czytelnikowi, jako że w Tchnieniu Grozy można przeczytać jej dwa opowiadania Antykwariat na rogu, oraz Niech spoczywa w pokoju. O ile pierwsze jest prostą sentymentalną i bardzo banalną powiastką w stylu Dickensowskich opowieści o duchach, o tyle drugi kawałek jest o niebo bardziej klimatyczny i po prostu lepszy.
Marjorie Bowen - tu już chyba nic po polsku nie znajdziemy. Ja sam przedzieram się przez przez jej opowiadania na Project Gutenberg, i zapowiada się interesująco.


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Piekut on Maja 04, 2015, 16:37:14
Henrego Jamesa horrorowego nie znałam, w ogóle fajny watek, wynotowałam sobie kilka nazwisk


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Maja 04, 2015, 17:15:33
Do nieznanych autorów u nas piszących można zaliczyć :

Charlotte Riddell
- autorka pięciu opowiadań o nawiedzonych domach i duchach :  Fairy Water, The Uninhabited House, The Haunted River, The Disappearance of Mr. Jeremiah Redworth i The Nun's Curse oraz kilku krótszych opowieści : The Open Door i Nut Bush Farm. Wszyskie zostały zebrane i wydane w tomie Weird Stories (1882r.).

Margaret Oliphanta - autorka powieści obyczajowych, która ma w swoim dorobku powieści gotyckie o duchach : Old Lady Mary i The Open Door : Great Ghost Stories (1918).

Nugent Barker - znany przede wszystkim z zbioru opowiadań o duchach Written With My Left Hand oraz z opowiadania Whessoe.

Arthur Christopher Benson (AC Benson) - autor opowiadań o duchach zebranych w tomach Hill of Trouble (1903r.) i The Isles of Sunset (1904r.).

Rhoda Broughton - autor zbioru opowieści o duchach Tales for Christmas Eve, inny tytuł Twilight Stories, w którym znajdowały się pięć historii. Jej wujem był Sheridan Le Fanu.

Mary Elizabeth Braddon - autorka kilku książek opowieści niesamowitych : Gerald, or the World, the Flesh and the Devil, The Cold Embrace, Eveline's Visitant, At Chrighton Abbey.


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Czerwca 22, 2015, 20:18:52
W Nowej Fantastyce w numerze 9/2003 zamieszczono opowiadanie klasyka opowieści o duchach Richarda Middletona pt. Statek widmo. Nie znany praktycznie u nas autor, a tutaj taka miła niespodzianka :).


Tytuł: Odp: Nieznani w Polsce klasycy
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Lipca 01, 2015, 13:37:39
W Nowej Fantastyce w numerze 9/2003 zamieszczono opowiadanie klasyka opowieści o duchach Richarda Middletona pt. Statek widmo. Nie znany praktycznie u nas autor, a tutaj taka miła niespodzianka :).

A widzisz. Middletona można sobie przeczytać też w antologii Światy grozy. Skoro o tym mowa, to ja dorzucę jeszcze A. M. Burrage którego kawałek również jest w rzeczonej antologii, oraz w części trzeciej Nie czytać o zmierzchu.  I taka ciekawostka o Middletonie - był bliskim znajomym A. Machena, razem należeli do londyńskiego Bohemian Society, grupki angielskich dekadentów.