Strony: 1 [2] 3 4 ... 8   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Nawiązania do Lovecrafta i Mitologii Cthulhu  (Przeczytany 39730 razy)
kowboj_henk

*




« Odpowiedz #20 : Lipca 27, 2012, 22:25:14 »

W grze MMO "Age of Conan" (swoją drogą - NAPRAWDĘ polecam, jeśli ktoś lubi spędzać czas przed tego typu tytułami) osadzonej w uniwersum Howarda, były rozmaite smaczki nawiązujące do twórczości HPL. Pierwsze co przychodzi mi na myśl, to dwa questy. Pierwszy - http://aoc.wikia.com/wiki/Quest:The_Scholar%27s_Pages
polegający na odnalezieniu ksiązek "The Shadow Over Acheron", "The Pashtun Horror", "The Haunter of the Dark" (nawiązań chyba nie trzeba tłumaczyć? :D), drugi zaś dostawaliśmy w Prowincji Khopshef i polegał on na zejściu do podziemi w celu walki z 'przedwiecznymi'. W tle drugiego questa przeplatał się Necronomicon, ale nie pamiętam już konkretnie na czym to polegało.
Zapisane
Cichy
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Legionowo



WWW
« Odpowiedz #21 : Lipca 28, 2012, 10:42:32 »

Będziecie mieć coś przeciwko, jeśli wrzucę te nawiązania TUTAJ? :) Jak macie coś jeszcze to śmiało. U góry strony jest lista tych, którzy przyczynili się do rozbudowania tej listy - jak Was wpisać?
Zapisane
Magnis

*




« Odpowiedz #22 : Lipca 28, 2012, 16:17:57 »

Może wspomnę jeszcze o książce Pasożyty umysłu Colina Wilsona i podam fragmenty :

strona 18 :
To, oczywiście, uratowało mi życie. Nie wątpię, że Tsathogguany oczekiwały mego powrotu i obserwowały to, co robię.

strona 32 :
W tym przypadku przypuszczaliśmy, że symbole na bazaltowych figurkach musiały niemal wyłącznie rytuału religijnego, ponieważ około siedemdziesięciu procent było nam zupełnie nieznane. Jedno z kilku zdań, które zdołaliśmy odczytać, brzmiało : Przed (lub poniżej) Pithanas mieszkali Wielcy Dawni; oraz inne : Tuthalijas złożył hołd Abhothowi Ciemnemu.

strona 63 :
Wówczas to pojawiło się nazwisko H.P. Lovecrafta.Tak ja większość moich kolegów o nim nie słyszałem. Był autorem o zjawiskach nadprzyrodzonych, zmarł w 1937 roku. Po jego śmierci przez długi okres plenił się "kult Lovecrafta", głównie dzięki orędownictwu jego przyjaciela - powieściopisarza Augusta Derletha.

strona 64 :
W tym momencie Reich, który zajmował drugi fotel, wydał okrzyk zdziwienia i głośno przeczytał jedno zdanie : "Mieszkaniec ciemności znany jest także pod imieniem Nyogtha"

strona 68 :
Miasto w Cieniu poza czasem nie miało nazwy, ale w jednej wcześniejszych powieści Lovecrafta wspomniane jest jako "Nieznane Kadath".

Na początku jest dużo nawiązania do mitologii Lovecrafta :).

:)
« Ostatnia zmiana: Lipca 28, 2012, 16:23:13 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #23 : Lipca 29, 2012, 13:18:50 »

Znalazłem jeszcze trzy książki gdzie występują nawiązania do mitologii Cthulhu :

Graham Masterton Zemsta Manitou :

strona 98 :
Postać skrzypnęła podnosząc w górę ramię :
- Jestem strażnikiem Pierścienia, które powstrzymuje demony, nie znające ludzkiej postaci. Jestem Posłańcem Wielkiego Starucha, Wybrańcem Sadogowah, Opiekunem Pradawnej Pieczęci i sprawcą cudów nieznanych, w przyszłych czasach. Jestem Quamis, zwany przez Wampanaugów Misquamacusem. Przybywam na dzień ciemnych gwiazd.


strona 82 :
- Moim zdaniem, najbardziej okrutne byłoby wezwać Nashunę, Pa-la-kai i Ossadogowah, a potem wypuścić je na swobodę.

William Browning Spencer Resume z potworami

strona 8 :
Oboje pracowali w MikroMeg, gdzie poznali się i zakochali w sobie, a także, gdzie w końcu rozdzieliła ich starożytna i nieubłagana klątwa, którą jego ojciec nazywał Systemem, a czasem Yog-Sotho-them lub po prostu Wielkimi Prastarymi.

strona 10 :
Ponadto trzymał opublikowane przez wydawnictwo "Arkham" książki H.P. Lovecrafta, jako podręczne kompendium i ostrzeżenie (Koszmar w Dunwich i inne opowiadania, W Górach Szaleństwa i inne nowele, Dagon i inne opowiadania grozy).

strona 11 :
Wpływ dostrzegł jeden agent literacki, który napiasał : "Dzieła Lovecrafta, a w szczególności jego opowiadania o Cthulhu nie są powszechnie znane, tak więc licząc dwa tysiące stron powieść o takich zapomnianych potworach miałaby ograniczony krąg odbiorców.

Robert E Howard Przekleństwo złotej czaszki - zbiór opowiadań - zawiera opowiadanie Jasnowłosa bogini Bal-sagoth

strona 54 :
Brunhilda zadrżała.
- Bal - Sogath ma wielu bogów, lecz największym ze wszystkich jest Gol-goroth, bóg ciemności, który od wieków zasiada w Świątyni Cieni.


Robert E. Howard Zmierz nad Stonehenge

strona 90, znajduje się tutaj wiersz o tytule Arkham :

Sennym, zaćmionym oknem dom zmurszały błyska
Pośród krętych uliczek, gdzie szczurprzeżuł lat kości,
Lecz cóż za poczwarne stwory kryją rumowisko,
Gdy w tych starych zaułkach jeno księżyc gości?

Cichy możesz zamieścić wszystko co podałem na stronie Lovecrafta, a jeśli chodzi o dopisanie do listy, którzy przyczynili się do jej powstania to możesz wpisać moje imię :).


« Ostatnia zmiana: Lipca 29, 2012, 14:00:31 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Cichy
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Legionowo



WWW
« Odpowiedz #24 : Lipca 30, 2012, 08:19:36 »

Magnis - "Pasożyty umysłu", "Zmierzch nad Stonehenge" oraz "Resume z potworami" zalicza się w całości do mitologii Cthulhu, na stronie NAWIĄZANIA wylistowuję tylko drobne odniesienia. TUTAJ masz wszystkie książki i utwory, które uznaje się za pastisze "całościowe", że tak się wyrażę ;). Za resztę nawiązań bardzo dziękuję :)
Zapisane
Magnis

*




« Odpowiedz #25 : Sierpnia 03, 2012, 16:40:11 »

W książce Antlantyda. Historia zaginionej Oceanii Maurycy Jokai zawiera fragment na stronie 13 nawiązujący do mitologii :

Starcy i kapłani, opuściwszy głowy, wyszli i zaprowadzili Bar Noemiego do świątyni wielkiego, wspaniałego boga Dagona, który błyszczał od srebra i złota, który stał na okręcie perłowym, pokrytym drogimi kamieniami i szlachetnym metalem, i zamiast fal morskich płynął w olbrzymiej cysternie, rtęcią napełnionej.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Cichy
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Legionowo



WWW
« Odpowiedz #26 : Sierpnia 03, 2012, 19:36:54 »

Muszę Cię uświadomić Magnis, że to prawdopodobnie nie jest nawiązanie do Lovecrafta. Dagon był bóstwem, które od tysięcy lat czczono w starożytności na Bliskim Wschodzie.
Zapisane
Magnis

*




« Odpowiedz #27 : Sierpnia 29, 2012, 19:25:21 »

Kevin Hearne Na psa urok - strona 218 :

Słyszałem już gorsze odpowiedzi. Podeszła bardzo blisko przepaści zwanej podlizywaniem się, ale w ostatniej chwili odskoczyła od krawędzi.
-Po drugie - ciągnęła - uważam, że magia Lakshy jest trochę straszna, choć mam nadzieje, że nie urazi jej ta moja opinia. - Przewróciła oczami, najwyraźniej prowadząc jakiś wewnętrzny dialog. Potem znów na mnie spojrzała. - Niepokoi mnie magia wynikająca z prawdziwej mocy, o której mi ona opowiada i o której czytałam. Wydaje mi się, że za dużo tu układania się z postaciami rodem z opowieści H.P. Lovecrafta. No i jeszcze problem rytuałów, z którymi miałabym poważne moralne dylematy.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #28 : Października 15, 2012, 14:40:22 »

Kevin Hearne Raz wiedźmie śmierć - strona 135 :

Mały, owłosiony jegomość zadawał Perry'emu serię prześmiesznych pytań. Najpierw chciał się czegoś dowiedzieć o Wielkich Przedwiecznych (naczytał się chyba za dużo Lovecrafta), potem zażądał książki o wyjących derwiszach (nie mylić z wirującymi), aż wreszcie zapytał, co mamy o sekretach różokrzyżowców.

strona 383 :
Moje podejrzenia co do brody rabina okazały się niestety słuszne - przejawiały teraz cechy, które należałoby przypisać jakiemuś dalekiemu krewnemu Cthulhu. Cztery długie, włochate macki wiły się wokół jego szczęki, po dwie na każdej stronie.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #29 : Czerwca 29, 2013, 15:00:24 »

Tomasz Bochiński Wyjątkowo wredna ceremonia.

Opowiadania :
Czapka dla miasta - jest wymieniany zapomniany lud, który czcił pradawne i okrutne bóstwa.

Strona 298 :
Pędził przez wiekowy mrok, byle dalej od miejsca gdzie pieczara zaczęła ociekać rtęciowym deszczem. Zmieniał się powoli w ulewę, z hukiem runęły pierwsze kamienie. Dziedzina Przedwiecznych ginęła


W grze Torchlight występuje zestaw lovecraftowski składający się z różnych części ubioru jak rękawice, zbroja, pas, hełm czy naramiennik.

Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #30 : Sierpnia 01, 2013, 17:00:09 »

Grzegorz Gajek, książka : Sen - brat - śmierć, opowiadanie Węprzyn by night :

Podobnie jak gliniarz zombie i nieistniejąca knajpa. Aha, no i ta chora rodzinka też. Zwykła
projekcja lęków i obsesji, pokłosie zbyt wielu nocy zarwanych nad książkami
Stephena Kinga i H. P. Lovecrafta. Ale to przecież nie był sen.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 01, 2013, 17:05:49 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Master

*

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #31 : Sierpnia 01, 2013, 17:32:00 »

Mogę się mylić, ale czy przypadkiem w którymś opowiadań Howarda o Conanie nie ma bezpośredniego nawiązania do HPL?

Tak się składa, że jest bardzo dużo nawiązań u Howarda do Lovecrafta i na odwrót ;). Obaj byli przyjaciółmi, którzy bawili się w takie nawiązywanie do swoich mitologii i np. w powieści "W górach szaleństwa" HPL-a pojawia się Waluzja, twór pochodzący z sagi o Conanie Howarda ;).
Poniżej przepisuje swój post z tematu o Robercie Howardzie:
Cytuj
A co do odniesień do Lovecrafta - owszem, sporo ich jest. W ostatnim opowiadaniu (w zbiorze Conan i pradawni bogowie) pt. "Diabeł w stali" kilkakrotnie pada nazwa Dagon - zdaje się, że to jedno z opowiadań H.P.L., ale go chyba nie czytałem. Wielokrotnie, gdy Conan miał walczyć z jakimś monstrum w jaskini czy lochach, w narracji pojawiały się stwierdzenia, że to pewnie jakie prastare stworzenie sprzed tysięcy lat. Pachniało to mrugnięciem w kierunku mitologii Cthulhu :) Całkiem przyjemne...
Do tego chyba w opowiadaniu "Sadzawka czarnych ludzi" (we wspomnianym wyżej zbiorze) jest mowa o jakiś pradawnych istotach i miejscu kultu - tytułowej sadzawce. Już konkretów nie pamiętam.
Zapisane
Magnis

*




« Odpowiedz #32 : Sierpnia 01, 2013, 20:29:16 »

Dzisiaj przekartkowałem NF i uwagę moją przykuło opowiadanie Uczeń Abdulla Al Hazzreda Bartosz Kalinowski, które nawiązuje i to bardzo do H.P. Lovecrafta. Są tam dziwne rytuały do Wielkich Przedwiecznych i wspomnienie ich przez całe opowiadanie.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #33 : Listopada 06, 2013, 22:08:19 »

W zbiorze opowiadań Rzeczy ulotne Neila Gaimana w opowiadaniu Zbłąkane oblubienice złowieszczych oprawców w bezimiennym domu nocy potwornego pożądania można znaleźć fragment :

Młodzieniec ukląkł i ścisnął dłoń, która już teraz wydawała się zimna.
- Nim odejdę w noc, w którą nikt nie może za mną podążać, muszę powiedzieć ci kilka rzeczy. Po pierwsze, wierzę, że z moją śmiercią ciążąca nad naszym rodem klątwa zostanie zdjęta. Po drugie... - oddech dobywał mu się z ust z gulgoczącym poświstem, przemawiał z coraz większym trudem. - Po drugie... ta... istota z otchłani... strzeż się piwnicy... szczury... one... to idzie za mną.


Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #34 : Listopada 11, 2013, 14:04:07 »

Można dodać opowiadanie zamieszczone w czasopiśmie Sfera 6/2003 Bogusława Ruszkowskiego Noc, gdy przybył czerpiący inspiracje z prozy Lovecrafta.

Studium w szmaragdzie można znaleźć w zbiorze opowiadań Rzeczy ulotne, Mag 2006 (można dodać dopisek przy opowiadaniu) .
« Ostatnia zmiana: Listopada 11, 2013, 14:21:29 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #35 : Grudnia 02, 2013, 22:13:18 »

Robert Rankin Antypapież

Oczy Soapa pokryły się mgiełką i stało się oczywiste, że nie dostrzega już ani Pooleya, ani Omally'ego; całe jego ciało i umysł skupiły się na jednym odległym punkcie. Po podziemiu donośnie rezonował jego głos, obmywający skały niczym jakaś złowroga fala dźwięku.
- Niech będą pochwaleni Bogowie starej ziemi. Mroczni mieszkańcy głębin. Wielki Rigdenjyepo, król świat. Pan podziemi, strażnik wewnętrznych sekretów.



Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #36 : Grudnia 08, 2013, 18:47:44 »

Można dodać :
Dodana do czasopisma Fantastyka - wydanie specjalne powieść klasyka fantastyki Rogera Żelaznego pod tytułem Ciemna noc październikowa można zaliczyć do książki poświęconej w większości mitologii Cthulhu. Nie jest to pastisz, ale autor stworzył mroczną historie z małymi elementami humoru. Same odniesienia pojawiają się pomału, ale później jest ich nawet sporo, więc nie będę ich tutaj cytował, bo nie ma sensu.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #37 : Grudnia 18, 2013, 20:29:48 »

Jakub Ćwiek Chłopcy, strona 296 i 297 :

Przez chwilę w piwnicy panowała cisza.
- Wcale nie musi - przemówił w końcu Cień - Ale powinno cię interesować, że nie uciekliście dość daleko, bo on zna drogę nie tylko do Anglii. Czasy gdy mógł pojawiać się tylko w jednym miejscu, w mieście zerowego południka, minęły. Teraz gdy obudził śpiące pod oceanem przedwieczne zło ...
 - Przedwieczne zło? Pod oceanem? - parsknęła Dzwoneczek - Cieniu, zapominasz chyba, z kim rozmawiasz! To ja wymyśliłam Piotrusiowi i Chłopcom zabawę "Przeczytaj książkę i baw się w bohaterów", żeby zaczęli więcej czytać. Nie wciskaj mi tu pie*dolonego Lovecrafta i zostańmy przy naszej bajce!
- Przykładam palec do ust, by cię uciszyć - szepnął Cień - Nie uratuję cię, jeśli ten z góry przyjdzie tu przed końcem opowieści, rozumiesz? I nie wiem, co to Lovecraft, ale wiem, że jeśli szybko czegoś nie zrobimy, on przyjdzie. Odmieniony przez to, co odkrył, i potężny jak nikt nigdy.
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #38 : Stycznia 25, 2014, 13:29:29 »

Znów Fantastyka - wydanie specjalne, które zawiera opowiadanie z antologii nawiązującej do twórczości  Lovecrafta The book of Cthulhu pod tytułem Nieproszeni goście Laird Barron.
Historia opowiada o grupie drwali, którzy zapuściwszy się za daleko odkrywają wioskę, gdzie mieszkańcy oddają cześć pradawnemu złu z głębin ziemi.

Ktoś tutaj zagląda, ponieważ kilka nawiązań co powinny być na stronie HPL nie ma.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 25, 2014, 13:37:18 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Cichy
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Legionowo



WWW
« Odpowiedz #39 : Stycznia 25, 2014, 15:06:17 »

Zaglądam, tylko niektóre nawiązania ciężko uznać za nawiązania do Lovecrafta. To że ktoś wspomni o prastarym źle albo mieszkańcach z głębin nie znaczy, że to już odniesienie do HPL-a, w ten sposób 50% horrorów (i nie tylko) miałąby nawiązania do Lovecrafta :) Np. "Antypapież" - może i autorowi przyszedł do głowy Lovecraft gdy pisał zacytowany fragment, ale bezpośrednich nawiązań nie ma, więc nie wrzucam. Albo "Ciemna noc październikowa" Żelaznego. Nie podałeś konkretnych odniesień i nawet napisałeś, że to nie jest pastisz, więc ciężko mi to uznać za godne wrzucenia.

Ogólnie jednak wielkie dzięki, że tak się starasz :). Natomiast info o opowiadaniu Barrona z "The Book of Cthulhu" zakrawa nawet na "Cthulhu w Polsce", nie tylko nawiązania :). Tak więc super dzięki za info, sprawdzę ten tekst!
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 8   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: