Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Leo Perutz  (Przeczytany 1568 razy)
Magnis

*




« : Lipca 04, 2012, 18:17:12 »

Leo Perutz (urodzony 02 listopada 1882 roku w Pradze - zmarł 25 sierpnia 1957 roku w Bad Ischl), australijski pisarz i matematyk. Urodził się w Pradze i w wieku 17 lat wyjechał do Wiednia na studia. Mieszkał w Wiedniu aż do nazistowskiej Anschlussu w roku 1938, kiedy wyemigrował do Palestyny. Światowej klasy matematyk, który sformułował równanie algebraiczne, które nosi jego imię, pracował jako statystyk dla firmy ubezpieczeniowej oraz wiele podróżował.

...tu felix Austria...: Antologia noweli austriackiej XX wieku (opowiadanie)
Cud Ulama Singh'a (wraz z Frank Paul)
Judasz Leonarda
Markiz de Bolibar
Mistrz Sądu Ostatecznego
Narodziny Antychrysta
Nocą pod kamiennym mostem
O duchach opowieści prawdziwe (opowiadanie)
Od dziewiątej do dziewiątej
Rajtar szwedzkiego króla
Spotkanie poza czasem: Antologia fantastycznej noweli austriackiej antologia (opowiadanie).
Śnieg świętego Piotra
Trzecia kula


Z autorem spotkałem się za sprawą książki Nocą pod kamiennym mostem. Autor umieścił akcję ksiażki  pomiędzy XVI, a XVII wiekiem w Pradze gdzie centralnymi postaciami zrobił cesarza Rudolfa oraz żyda Mordechaj Meisl. Oprócz nich występuje kalejdoskop różnych, ale ciekawych postaci. Świetnie potrafił stworzyć klimat dawniejszej Pragi - tajemniczej i takiej gdzie występują alchemicy co mi się podobało. Nie zabrakło również elementów fantastyczno - niesamowitych, które autor sprawnie wplatał w fabułę czyli obecność sił nadprzyrodzonych oraz niesamowitych wydarzeń. W każdej historii - bo trzeba przyznać, że jest to bardziej zbiór nowel powiązanych głównymi bohaterami niż powieść - potrafił stworzyć klimat niesamowitości może za sprawą miejsca wydarzeń czyli Pragi gdzie wszystko może się zdarzyć.
Książkę czyta się dobrze, ale nieraz nowelki są czasowo pomieszane to znaczy nieraz coś się dzieje teraz by zaraz cofnąć się trochę wstecz co nieraz mi trochę przeszkadzało, ale za to zakończenie splata wątki w nowelkach i mi się podobało. Ocena 7/10.

Ktoś czytał jakieś jego książki ?

 
« Ostatnia zmiana: Lipca 04, 2012, 18:19:03 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Paweł Mateja
Moderator

*




« Odpowiedz #1 : Lipca 04, 2012, 19:05:04 »

Dobrze, że o nim przypominasz! Chciałem kiedyś przeczytać kilka jego książek, bo Mistrz Sądu Ostatecznego był naprawdę znakomity. W sumie niewiele z tej powieści pamiętam, ale czytało się ją przyjemnie, była niepokojąca i ostatecznie odebrałem ją jako trochę błahą, ale nic jej to nie ujmowało. Tylko że naprawdę nic niemal nie pamiętam z fabuły. Opowiadania Perutza o wiele mniej mi się podobały, więc początkowo byłem do niego zrażony.
Nic mądrego o nim napisać nie umiem, ale kiedyś na pewno wrócę do tej literatury.
Zapisane
Magnis

*




« Odpowiedz #2 : Lipca 04, 2012, 20:25:23 »

Właśnie mam zamiar zabrać się po przeczytaniu Czarnej ikony Zagańczyka do następnych jego książek bo jak widzę warto :). Chociaż Od dziewiątej do dziewiątej, którą kupiłem zawiera intrygę kryminału, a także romans, ale zobaczymy po lekturze czy będę zadowolony z lektury :).
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: