Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Horacio Quiroga  (Przeczytany 1430 razy)
Magnis

*




« : Sierpnia 12, 2014, 17:02:33 »

Horacio Quiroga (ur. 31 grudnia 1878 w Salto, zm. 19 lutego 1937 w Buenos Aires), urugwajski pisarz, który od 1901 mieszkał w Argentynie, prowadząc życie farmera. Quiroga uznawany jest za najwybitniejszego przedstawiciela regionalizmu w literaturze hispanoamerykańskiej (iberoamerykańskiej). Do jego najbardziej znanych dzieł należą opowieści o życiu w odległych od świata rejonach północnej Argentyny: Opowiadania o miłości, szaleństwie i śmierci, Biała zapaść, Opowieści leśne, Bajki argentyńskie.

Biografia :
    Opowiadania o miłości, szaleństwie i śmierci, 1976.
    Biała zapaść, 1981.
    Zarżnięta kura: opowieści niesamowite, Horacio Quiroga (et al.) ; red. Władysław Kot. Sandomierz : Wydawnictwo i Księgarnia Internetowa Armoryka, 2007.
    Sierpniowy upał: opowieści niesamowite, Horacio Quiroga (et al.) ; red. Władysław Kot. Sandomierz : Wydawnictwo i Księgarnia Internetowa Armoryka, 2008.
    Przerażający staruch: opowieści niesamowite, Horacio Quiroga (et al.) ; red. Władysław Kot. Sandomierz : Wydawnictwo i Księgarnia Internetowa Armoryka, 2008.
    Zły duchowny: opowieści niesamowite, Horacio Quiroga (et al.) ; red. Władysław Kot. Sandomierz : Wydawnictwo i Księgarnia Internetowa Armoryka, 2008.

(wikipedia)

Pierwsze spotkanie z jego prozą nastąpiło niedawno kiedy zacząłem czytać kupiony zbiór, a w nim znajdziemy różne opowiadania. Pierwsze traktują o miłości, gdzie autor zręcznie prowadzi fabułę. Drugie to opowieści o różnych dziwnych wydarzeniach czy sytuacjach, w których znajduje się człowiek. Kolejne już ostatnie to historie różnych zwierząt, ale też ciekawe.
Opowieści niesamowite w wykonaniu Quiroga to najczęściej krótkie utwory, ale znakomicie wykorzystujące wątki przyrody (selwy) i dziwnych wydarzeń. Taką opowieścią " z dreszczykiem" jest na przykład Soliter o jubilerze i jego nieszczęśliwej żonie z bardzo dobrym zakończeniem :faja:. Podobały mi się też opowiadania Zarżnięta kura (końcówka znakomita Puppy eyes :) ), Statki samobójców (o dryfujących statkach bez załogi tzw. widmach. Ciekawe :faja:.), Dryfując (znakomite i trzymające w napięciu) , Leśny miód (brr mocna to była opowieść Diabeł 9 ), Poduszka (nie dla puchu - kto przeczyta będzie wiedział o co chodzi :) ).
Kolejne opowiadania zawarte w zbiorze to opowieści o zwierzętach, które pomagają ludziom lub są przeciw nim, a także przypowieści na przykład o pszczole. Nad nimi unosi się duch Kiplinga, ponieważ autor nadał im cechy ludzkie i uczynił bohaterami właśnie różne zwierzęta.
Autor z łatwością tworzy ciekawe opowieści i podobało mi się też opisy przyrody, którymi jesteśmy raczeni podczas lektury. Są one dobrze opisane i mają wpływ na tworzący się klimat. W opowiadaniach znajdziemy echa twórczości Poego czy Kiplinga lecz nie są one tak rozbudowane. Zazwyczaj krótkie, ale treściwe, trzymające w napięciu z zaskakującym zakończeniem i do tego klimatyczne. W moim przypadku jest to kolejny autor z prozy Iberamerykańskiej, który pisze taki typ literatury. Pierwszym był Juan Rulfo, który połączył fantastykę, grozę i realizm magiczny. Jak ktoś nie czytał Pedro Paramo to polecam ;). Warto się zapoznać z Quiroga i nawet swego czasu Armoryka pokusiła się o wydanie jego twórczości. Polecam. Ocena 8/10.

edit :
Jeszcze jedno opowiadanie  mi się bardzo podobało - Yaguai, ale nie jest to opowieść niesamowita. Historia jest o psie, którego pożycza jego właściciel. Niestety po latach dobrobytu u nowego właściciela nastaje niedostatek. Nasz bohater (pies) postanawia po niebezpiecznych perypetiach wrócić do domu. Historia nie kończy się happy endem. Bardzo fajna opowieść i smutna za razem.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2014, 11:00:50 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
czarnaJagoda

*

Miejsce pobytu:
Toruń




« Odpowiedz #1 : Marca 20, 2015, 01:19:35 »

Chyba wątek o tym pisarzu zakładałam jeszcze na starej wersji forum. I nawet chyba ktoś na nim pisał 
Nie czytałam nic, ale w wersji audio ukazał się swojego czasu zbiór zatytułowany Leśny miód. Opowieści niesamowite. Z racji, że słuchałam dawno, to po prostu wkleję kawałek recenzji, jaką napisałam dla GP:
Cytuj
Na zbiór Leśny miód składa się osiem opowiadań z różnych zbiorów, dzięki czemu możemy poznać różne oblicza grozy, które Quiroga prezentował w swojej twórczości. Groza w opowiadaniach urugwajskiego pisarza wkrada się delikatnie, nieomal niepostrzeżenie do codziennego życia bohaterów. Niebezpieczeństwo może czaić się wszędzie: w dzikich lasach Missiones i w gospodarstwach bohaterów. Różne też może przybierać oblicza ? czasem groźne, a czasem zwodniczo kuszące. W lesie może to być niezauważony w porę jadowity wąż (Dryfując), mięsożerne mrówki, ale też posiadający narkotyczne właściwości miód (Leśny miód), w domu zagrożenie może kryć się pośród pierza wypełniającego poduszkę. Jednak opowiadania z Leśnego miodu to nie tylko opowieści o zagrożeniach, jakie może nieść za sobą obcowanie z dziką przyrodą. Są tu także opowiadania o miłości ? tej łączącej ojca z synem (Syn) i o niespełnionej miłości kobiety i mężczyzny. Miłości, która rozkwitnąć może dopiero po śmierci kochanków (Tam dalej). Jednak miłość nie zawsze jest piękna - gdy jej owocem jest niedorozwinięte potomstwo, może przerodzić się w głęboką nienawiść, zarówno pomiędzy małżonkami, jak i małżonków do nieudanych dzieci (Zarżnięta kura).
Jak wskazuje podtytuł antologii, opowiadania w niej zawarte to raczej opowieści niesamowite niż typowe horrory. Kto więc oczekuje brutalnych, krwawych opowieści albo makabry w stylu Lovecrafta, ten trafił pod zły adres. Kto jednak chce odpocząć od pełnokrwistego horroru i ma ochotę raczej odczuć dreszcz niepokoju, niż przerażenie albo po prostu zapoznać się z mało u nas znaną klasyką grozy, powinien sięgnąć po twórczość Quirogi.
Jak wynika z powyższego, do tego pisarza chętnie bym jeszcze wróciła. Ale w wersji do czytania... albo z lepszym lektorem.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: