Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Przewodnik po klasykach grozy?  (Przeczytany 2541 razy)
Thyrel

*



« : Lutego 13, 2015, 21:58:54 »

Ostatnio pod wpływem wstępów Nowowiejskiego w książkach C&T wpadłem na pewien pomysł, a mianowicie możliwość wydania przewodnika po twórcach klasyki horroru (być może przez samo C&T). Widziałbym to jako pozycję zawierającą biografie w nieco rozszerzonej formie niż w przypadku M.N, do tego prezentację dorobku literackiego, sukcesy i osiągnięcia, wpływ na rozwój gatunku etc. Przeglądam Internet i zdaję sobie sprawę tego, jak wielu twórców "tkwi w niebycie", jest nieznanych w naszym kraju i wręcz prosi się o wydanie. Mielibyśmy do czynienia z pozycją, która stałaby się nieocenionym źródłem wiedzy zarówno dla początkujących jak i tych bardziej obeznanych czytelników grozy. Oczywiście mam na uwadze polski rynek wydawniczy, każdy chyba wie jak to wygląda, ale mimo wszystko przydałaby się książka prezentująca zestawienie klasyków.
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2015, 18:17:25 wysłane przez Thyrel » Zapisane
maszynistaGrot

*




« Odpowiedz #1 : Lutego 14, 2015, 08:00:18 »

Inicjatywa jak najbardziej godna polecenia. Tylko kto się tego podejmie? O ile o Lovecrafcie jest masa publikacji, o tyle z resztą może być kłopot. Piszesz o szerszej wersji niż Nowowiejski pisał w c&t. Jak dla mnie jego wstępy są treściwe, na wysokim poziomie. Swoją drogą wiecie może dlaczego ostatnie publikacje biblioteki grozy nie zawierają jego notek biograficznych?
Zapisane

Nie widział nic, nie słyszał nic - upajał się tylko pędem...

Stefan Grabiński, Maszynista Grot
Thyrel

*



« Odpowiedz #2 : Lutego 14, 2015, 11:42:13 »

Ja również uważam wstępy Nowowiejskiego za znakomitą robotę. Z drugiej zaś strony, weźmy pod uwagę np. Lovecrafta. Tu w ostatnich latach za sprawą potężnej biografii pojawiło się mnóstwo nowych faktów, a przy tym obalono równie wiele mitów na jego temat, warto by pokusić się o małe rozszerzenie biografii w takim przewodniku. Szczerze mówiąc to pan Nowowiejski wydaje się być idealną osobą do tego zadania. Co do braku wstępów w książkach biblioteki grozy - zapewne stoi za tym polityka cięcia kosztów, podobnie jak w przypadku braku ilustracji. Po śmierci Sobeckiego wydawca nie podjął się znalezienia (?) Kogoś, kto by godnie zajął miejsce poprzednika
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2015, 17:49:47 wysłane przez Thyrel » Zapisane
maszynistaGrot

*




« Odpowiedz #3 : Lutego 14, 2015, 14:14:34 »

Całkiem niezłe grafiki tworzył Rafał Drzycimski np. Opowieści o duchach M.R. Jamesa - myślę że mógłby dalej kontynuować prace w tej materii.
Zapisane

Nie widział nic, nie słyszał nic - upajał się tylko pędem...

Stefan Grabiński, Maszynista Grot
Thyrel

*



« Odpowiedz #4 : Lutego 14, 2015, 15:34:45 »

Jak widać C&T z jakichś powodów (pewnie finansowych jak wcześniej wspomniałem) nie kontynuuje współpracy z Drzycimskim. Niby nic znaczącego, ale rysunki przyjemnie urozmaicały czytanie (ostatnio wydane "5 flakoników" Jamesa jest odmianą, ale tam obrazki są "oryginalnie dedykowane")
« Ostatnia zmiana: Lutego 18, 2015, 23:31:28 wysłane przez Paweł Mateja » Zapisane
Paweł Mateja
Moderator

*




« Odpowiedz #5 : Lutego 18, 2015, 23:38:41 »

Ilustracje w "Pięciu flakonikach" należą najpewniej do domeny publicznej, więc wątpię żeby same w sobie były dużym dodatkiem do inwestycji (ale za to jakim fajnym!).

Co do przewodnika, to jest co najmniej kilka takich pozycji, niestety niekoniecznie w języku polskim. Na przykład http://amzn.com/B00SU5YCRY "Unutterable Horror" Joshiego. Tę pozycję niedawno sobie kupiłem na Kindle, niestety na razie tylko rzuciłem okiem na treść. Będzie to na pewno świetna i kompetentna, a przy tym bardzo obszerna lektura.

Stworzenie czegoś takiego od postaw wydaje mi się gigantycznym zadaniem, które wymaga doskonałej znajomości przede wszystkim angielskiego, choć najlepiej byłoby znać tych języków kilka. I jeszcze lepszej znajomości wszelkich dzieł gatunkowych. Jakiś internetowy, skromny poradnik zrobić by można, ale najlepiej byłoby wydać w Polsce to co już w temacie powstało, zwłaszcza że z wiedzą Joshiego mało kto będzie mógł się równać. Pytanie tylko: kto w Polsce odważyłby się wydać coś równie nierentownego ;)
Zapisane
Pegaz

*

Miejsce pobytu:
Jarosław

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #6 : Lutego 19, 2015, 01:57:22 »

Kurde, dałaby radę to zrobić. Czego nie. Tylko że ja bym to widział bardziej na zasadzie portalu/witryny/czy czegoś tam internetowego. Nawet  nie dlatego, że nie jest realne, aby taki przewodnik miałby ukazać się w formie książkowej.

Dla mnie "przewodnik" miałby znacznie większą wartość, gdyby zawierał TEŻ kompletną bibliografię dzieł przetłumaczonych na język polski. A to się zmiana, przecież co roku - pomimo wszystko - w Polsce coś tam się z klasyki wydaje. Dużo łatwiej jest aktualizować stronę internetową niż wydawać co dwa trzy lata wydanie - któreś -tam - uzupełnione - poprawione. 

O tym, że ciężko zorientować się co tak naprawdę i gdzie zostało wydane przekonałem się niedawno pisząc felieton o Le Fanu na blog. Chciałem w jednym miejscu zawrzeć informacje o wszystkich utworach  Le Fanu dostępnych w Polsce, nie tylko książkach, ale i opowiadaniach  rozproszonych po antologiach, czy czasopismach.  Taki, hipotetyczny, przewodnik mógłby być pomocą w podobnych poszukiwaniach. Z tym że w formie książkowej publikacji straciłby na użyteczności. 
Zapisane

Szczęście dla wszystkich za darmo! I niech nikt nie odejdzie skrzywdzony!
Thyrel

*



« Odpowiedz #7 : Lutego 24, 2015, 17:49:30 »

To, że przewodnik w formie książkowej z czasem dezaktualizowałby się nie ulega wątpliwości. Taka biografia Lovecrafta bazowała na którymś z kolei amerykańskim wydaniu, a do dnia dzisiejszego odkrywane są kolejne materiały: listy czy też rękopisy opowiadań. Tak naprawdę jedyną przeszkodą na wydanie takiego przewodnika są, wiadomo, realia wydawnicze. Wielka szkoda, ale wąska grupa zapaleńców czytających klasykę to 'trochę' za mało i póki co nic nie wskazuje na poprawę. Natomiast stworzenie czegoś takiego w internecie wydaje się być jedynym sensownym rozwiązaniem w obecnych warunkach.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: