Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Encho Sanyutei (właśc. Jirokichi Izubuchi)  (Przeczytany 2608 razy)
Magnis

*




« : Maja 03, 2011, 18:56:27 »

Urodził się w 1839 roku, zmarł w 1900 roku.Jest jednym z twórców czerpiących pomysły z legend i opowieści japońskich.

W Polsce ukazała się książka z Wydawnictwa Literackiego ( nazwisko na książce Sanyuutei Enchoo ) w 1981 roku :
"Dziwna historia o upiorach z latarnią w kształcie piwonii" ( Kaidan Botan Doro, 1861 rok ).



Opis :
"Dziwna historia o upiorach z latarnią w kształcie piwonii" wyrosła z kręgu starej japońskiej sztuki narracji, była zatem opowieścią ustną. Spisana przez stenografów, po raz pierwszy drukiem ukazała się w 1884 roku i z miejsca zyskała sobie wielu czytelników. Jej autor, Sanyuutei Enchoo, uchodzący za jednego z najbardziej popularnych "narratorów" tworzących w drugiej połowie XIX w., odegrał znaczną rolę w kształtowaniu się nowej literatury japońskiej, przede wszystkim zaś języka pisanego, do którego wprowadzał elementy gwary tokijskiej i dialektów wiejskich.

Temat "Dziwnej historii..." autor zaczerpnął prawdopodobnie ze starej noweli chińskiej, trudno jednak mówić w tym wypadku o jakimkolwiek naśladownictwie. Talent narracyjny, zacięcie dramaturgiczne, umiejętność trafnego kreślenia sylwetek psychologicznych bohaterów sprawiły, że jest ona utworem zupełnie samodzielnym, pod względem artystycznym niewiele mającym wspólnego ze swym prototypem. Sanyuutei Enchoo zawarł w niej barwny obraz życia codziennego osiemnastowiecznej Japonii z jej przedziałami społecznymi, prawami i obowiązkami ludzi wywodzących się z określonych warstw oraz surowo przestrzeganym kodeksem honorowym samurajów. Właśnie z konieczności sprostania i zadość uczynienia temu ostatniemu rodzi się kanwa przygodowa opowieści, w której osoby uosabiające godność i szlachetność muszą zetrzeć się z ludźmi nikczemnymi, aby w ostateczności mogło zatriumfować dobro. Wątek awanturniczy, wzbogacony o motywy fantastyczne, stanowi atrakcyjny zrąb "Dziwnej historii...", w pamięci współczesnego czytelnika zapisze się ona jednak chyba przede wszystkim jako źródło wiedzy o zwyczajach i obyczajach starej Japonii.


Niedawno przeczytałem znów powieść, którą uważałem kiedyś jak teraz za świetną.Autor w ciekawy sposób ukazał zwyczaje panujące w dawnej Japonii.Ich oddanie wobec swoich panów, ale również spiski i chciwość swoich podwładnych.W jednym wątku śledzimy losy Koske, który służy swojemu panu Jijimy, a w drugim Tomozo i jego żony, który obawiający się o swój los staje się chciwy.Autor przeplata wątki ze sobą, ale robi to bardzo umiejętnie co sprawia, że historia staje się bardzo wciągająca.Motywy nadprzyrodzone zaczerpnął autor z podań japońskich dzięki temu stworzył bardzo udaną niesamowitą atmosferę z dreszczykiem co bardzo mi się podobało.Czyta się wspaniale dzięki stylowi jakim została napisana czyli lekkim, w stylu opowieści i gdzie nie uświadczymy nudy.Chociaż powieść ma już swoje lata to się nie zestarzała i nadal historia budzi zainteresowanie i można poczuć dreszczyk. Mogę polecić wszystkim tą książkę :).Ocena 10/10 :) :).

« Ostatnia zmiana: Maja 03, 2011, 19:05:51 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
lorddemon1991

*

Miejsce pobytu:
Warszawa




WWW
« Odpowiedz #1 : Maja 07, 2011, 19:04:02 »

No Magnies, mi to już na starym forum poleciłeś i bardzo Ci jestem za to wdzięczny. Jest to jedna z lepszych książek jakie w życiu przeczytałem. Piękna sceneria i zawiła intryga. Prawdziwi bohaterowie, niesamowite momenty grozy - aż do dziś pamiętam jak mnie ciarki przechodziły po plecach.

Na bardzo duży plus zasługuje umiejscowienie w czasie. Widać tamtejsze zachowania bohaterów, samurajski honor, jak i to co można było, a czego nie można było robić. Poziom kast i to jak niżej urodzeni musieli zwracać się do swoich panów.

Książka cudo, aż szkoda, że tak mało znana.

10/10 to za mało dla takiej perły.
Zapisane

"In ancient days, in an ancient world, the Sibyls sung their melodies
But the song is lost, and no one hear when Sibyls speak the words of gods the world is deaf" - Therion
Cichy
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Legionowo



WWW
« Odpowiedz #2 : Maja 07, 2011, 22:40:44 »

No jak tak to chwalicie to już dopisałem do listy chcianych książek :). Tym bardziej, że lubię japońskie opowieści ;)
Zapisane
lorddemon1991

*

Miejsce pobytu:
Warszawa




WWW
« Odpowiedz #3 : Maja 08, 2011, 19:08:17 »

A ta jest naprawdę mocna. Jak chcesz to Ci pożyczę tylko musisz odnosić się z nią delikatnie :)
Zapisane

"In ancient days, in an ancient world, the Sibyls sung their melodies
But the song is lost, and no one hear when Sibyls speak the words of gods the world is deaf" - Therion
Cichy
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Legionowo



WWW
« Odpowiedz #4 : Maja 08, 2011, 20:32:21 »

OK, to w wakacje od Ciebie wezmę :)
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: