Gotham Cafe

Oficjalne fora serwisów => Klasyka => Wątek zaczęty przez: Magnis on Maja 21, 2014, 16:30:03



Tytuł: Aleksiej Konstantinowicz Tołstoj
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Maja 21, 2014, 16:30:03
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/78/Brullov_AKTolstoy.jpg/200px-Brullov_AKTolstoy.jpg)

Aleksiej Konstantinowicz Tołstoj hrabia (ur. 24 sierpnia?/5 września 1817, zm. 28 września?/10 października 1875 w Krasnym Rogu w guberni czernihowskiej) - pisarz i dramaturg rosyjski, towarzysz młodości, później wielki łowczy dworu Aleksandra II. W satyrach zwalczał jednocześnie reakcję i biurokrację, radykalizm i materializm.

Pod silnym wpływem swoich zainteresowań magią i okultyzmem, a także wiedzą tajemną (fascynował się także modnym wtedy magnetyzmem, znał czołowych teoretyków i okultystów) - dał się też poznać jako świetny autor opowiadań fantastycznych, zainspirowanych powieściami gotyckimi i literaturą demonologiczną. Zadebiutował (pod pseudonimem Krasnogórski) w 1841 opowiadaniem "Upiór". Potem były: "Spotkanie po trzystu latach" oraz "Rodzina wilkołaka" (to ostatnie weszło nawet w skład jednej z 3 nowel filmu "Trzy maski terroru" 1963). Początkowo tworzył w języku francuskim. Nigdy jednak za życia nie pozwolił opublikować tej części swojej twórczości i wyszła ona drukiem dopiero po śmierci autora.

Bibliografia :

    Poematy:
        Joann Damaskin

    Dramaty:
        Don Juan (1862)
        Trylogia (1866-1870):
        Śmierć Iwana Groźnego,
        Car Fiodor Iwanowicz,
        Car Borys

    Powieści:
        Książę Srebrny (1861)

    Opowiadania fantastyczne:
        Upiór (1841)
        Spotkanie po trzystu latach
        Rodzina wilkołaka. Niewydany fragment z dziennika nieznajomego

(wikipedia)

Przeczytałem jak na razie dwa utwory grozy. Pierwszy to Rodzina wilkołaka w antologii poświęconej grozie. Drugą niedawno i jest nią powieść Upiór. Krótka to powieść licząca sobie ponad 120 stron, ale bardzo dobra. Autor sięgnął w niej  po motyw duchów, wampirów i nawiedzonego domu, gdzie z każdą następną stroną, którą przewracamy kreśli niesamowitą historię. Podobał mi się stworzony klimat niepokoju i grozy już od początku gdy
Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)
, a ponadto nasz bohater jest świadkiem niezwykłych zdarzeń.
Postacie są ciekawe i każdy z nich ma swój charakterek (babunia opowiadająca o swoich latach młodości, tajny radca Tielajew i charakterystyczna cecha czyli tabakiera). Po prostu świetne zarysowane i zapadające w pamięć. Powieść od samego początku aż po zakończenie trzyma w napięciu i wciąga w opowiedzianą przez autora historie.
Polecam miłośnikom starych powieści i opowieści grozy, ponieważ warto przeczytać tą małą książeczkę. Ocena 8/10.

Powstał krótkometrażowy polski film pod tym samym  tytułem, który również warto obejrzeć.


Tytuł: Odp: Aleksiej Konstantinowicz Tołstoj
Wiadomość wysłana przez: Pegaz on Maja 21, 2014, 20:22:13
Czytałem to daaaaaaaawno temu, tego Upiora się znaczy, i mi się wściekle podobało. Klasyczna klasyka, nie przynudzała, myszką nie trąciła. Może czas na powtórkę?


Tytuł: Odp: Aleksiej Konstantinowicz Tołstoj
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Maja 21, 2014, 22:13:04
Książka się nie zestarzała i nadal robi wrażenie :). Mam zamiar powtórnie przeczytać Rodzinę wilkołaka z antologii grozy i z tego co pamiętam to w jednej antologii z wydawnictwa Poznańskiego było zamieszczone jedno opowiadanie Tołstoja.


Tytuł: Odp: Aleksiej Konstantinowicz Tołstoj
Wiadomość wysłana przez: Magnis on Maja 25, 2014, 22:20:40
Przeczytałem Rodzinę wilkołaka, która jest jeszcze krótszym utworem niż Upiór lecz również ciekawym. Podczas wieczorku snują opowieści i starszy pan opowiada niewiarygodną, a zarazem niesamowitą opowieść o swojej przygodzie w pewnym miasteczku. Co tutaj dużo mówić. Klimat jest fantastyczny już od samego początku kiedy zaczynamy czytać i sama historia jest bardzo ciekawa oraz straszna. Zakończenie za to zaskakujące i przerażające. Mogę się przyczepić, ze raz jest mówienie o wilkołaku, a zaraz później o wampirze lecz polecam przeczytać tą krótką opowieść, bo warto. Ocena 8/10.