Gotham Cafe

Oficjalne fora serwisów => Dyskusje ogólne => Wątek zaczęty przez: EvilWoman on Września 21, 2010, 12:37:14Tytuł: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: EvilWoman on Września 21, 2010, 12:37:14
W tym temacie zgłaszamy wszystkie swoje prośby dotyczące egzaminów, matur, obrony pracy itd., których tematy związane są w jakiś sposób z Kingiem. Inne tematy będą od razu kasowane. Jednocześnie proszę liczyć się z tym, że nikt tutaj nie napisze za Was tej pracy i jeśli wybraliście zbyt pochopnie temat, za który większość tu obecnych dałaby się zabić, jeśli zostawiliście sobie pisanie na ostatnią chwilę licząc, że to prosta rzecz i ktoś odwali to za was, nie zdziwcie się jak nie otrzymacie odpowiedzi.

ModeratorCześć
Poszukuję artykułów i bibliografii książkowej (ogólnie żeby nie z internetu) do licencjatu, chodzi mi konkretnie o materiały dotyczące 4 pozycji: Misery, Lśnienie, Cujo, Historia Lisey. Będę bardzo wdzięczna za jakieś wskazówki, np. tytuły/nr-y czasopism w których mogę znaleźć artykuły (lub dobre recenzje), może akurat ktoś z was natknął się na coś, co wzbogaci moją bibliografię. :rad2:


Tytuł: Odp: Pomóżcie ;D
Wiadomość wysłana przez: ingo on Września 21, 2010, 13:30:30
Trudno powiedzieć czy ta pozycja się przyda bez znajomości tematu, gdyż jest ona dosyć specyficzna, ale o "Lśnieniu" i "Misery" troszeczkę jest:
Stephen King pod lupą (http://stephenking.pl/sk_ksiazkiokingu_podlupa.html)


Tytuł: Odp: Pomóżcie ;D
Wiadomość wysłana przez: stoniu on Września 21, 2010, 13:53:58
Chyba coś o Kingu było w książce Oblicza strachu : tradycja i współczesność horroru literackiego Michała Kruszelnickiego. Ale czy było coś o tytułach, które podałaś, tego nie wiem :(.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: chiyeko on Września 21, 2010, 20:59:28
Nie jestem pewna, czy czasami w Pamiętniku Rzemieślnika nie było czegoś o powstawaniu Lśnienia..


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: EvilWoman on Września 21, 2010, 23:14:56
dzięki za dotychczasowe podpowiedzi, na pewno wkrótce przeszperam te książki.
generalnie to boję się troszkę ujawniać temat, nie wiem czemu (żeby nie zapeszyć? a może zbiegiem okoliczności ktoś z mojego roku i mojej uczelni się tu kryje i ukradnie mi temat? ;D), ale mogę powiedzieć że chodzi mi o szaleństwo. Nie tylko o szalonych bohaterów, ale również obłęd sam w sobie i sposoby w jaki zostaje oddany. No to już zdradziłam chyba wszystko  :] oczywiście nie oczekuję ani nie chcę, żeby ktoś pisał mi co mam zrobić i jak, bo jestem zwolenniczką samodzielnego tworzenia, ale bibliografia przysparza mi trochę kłopotu. Tym bardziej, że wiem, co będę pisać, ale muszę mieć też jakąś bibliografię, żeby dodać jakieś przypisy tu i ówdzie albo z kimś polemizować czy przyznać rację bo takie są uroki pisania prac dyplomowych *_* generalnie, potrzebuję materiałów "do rzeczy" ;) mile widziane również w języku angielskim.
no, a swoją drogą na pewno wielu z was ma dłużej do czynienia z Kingiem niż ja (ponad rok, jakieś 10 powieści i 2 zbiory, wszystkie filmy), więc dlatego właśnie zwracam się po pomoc do was <3


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Pavel on Września 22, 2010, 00:35:52
Na PW posłałem wiadomość, owocnego przeglądania ;) Myślę, że znajdziesz tam to czego potrzebujesz, o ile znasz dobrze angielski.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Słoik on Września 22, 2010, 23:02:46
Był taki numer "Nowej fantastyki"- "Nowa fantastyka prezentuje. Stephen king. " Byłą to taka cieniutka gazetka, z którą serwowany był "Blaze". Był to styczniowy numer z 2008 roku. Nie wiem zresztą czy były dalsze. Ale do rzeczy: opisane w tej gazetce było 10 najlepszych filmów na podstawie Kinga. Między innymi Misery i Lśnienie. Cujo i Historii.. niestety nie opisano.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: yesiu on Września 23, 2010, 16:16:03
Właśnie chciałem założyć taki temat, ale widzę, że ktoś mnie ubiegł ;). Jako, że jestem w klasie maturalnej przyszedł czas na wybór tematu do matury ustnej. Są 3 kategorie spośród, których można coś ciekawego wybrać: literatura, związki literatury z innymi dziedzinami sztuki oraz język. Na początku zakładałem, że wybiorę coś z kategorii językowej. Dlaczego? W najliczniejszej kategorii "literatura" są głównie tematy w oparciu o lektury szkolne, porównywanie epok itp. Zdarzają się takie, które mają w nazwie np. motyw kobiety, motyw śmierci itp, jednak trudno jest coś znaleźć, gdzie nie trzeba polegać na lekturach. Druga kategoria czyli "związki literatury z innymi dziedzinami sztuki", jeszcze bardziej mnie zniechęciła. W każdym temacie oprócz danego utworu trzeba zaprezentować obok utworu literackiego jakiś obraz, bądź porównać do jakiegoś tekstu kultury. Język wydawał mi się najlepszym rozwiązaniem, lecz tam jest najmniej tematów do wyboru. Kilka ciekawych by się znalazło, jednak są one dosyć trudne, wymagają dużej wiedzy. Postanowiłem, więc jeszcze raz przestudiować tematy z literatury i wtedy znalazłem coś godnego uwagi: "Dokonując analizy odpowiednich utworów zaprezentuj twórczość wybranego pisarza.". Od razu pomyślałem o Kingu i bez wahania wpisałem temat na deklarację.

Teraz się zastanawiam jak to odpowiednio "ugryźć". Myślę, że na początku powiem kilka słów wstępu opiszę autora a następnie zaprezentuję jego trzy wybrane utwory. Nie zastanawiałem się do końca jakie jeszcze wybrać, propozycje? Myślę, że najlepiej wziąć jedno opowiadanie, jedną powieść napisaną pod pseudonimem i jedną "normalną" powieść. Po zaprezentowaniu wybranych dzieł, omówiłbym zagadnienia związanego z jego twórczością. Może cechy jego stylu pisarskiego, może fenomen jego popularności, chętnie usłyszałbym jakieś wskazówki co do tej części prezentacji ;]. No i chyba tyle. Zachęcam do napisania swoich spostrzeżeń, propozycji. Na pewno przyda mi się spojrzenie na temat z innej strony, dzięki ;).


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Pavel on Września 23, 2010, 17:02:36
Myślę, że najlepiej wziąć jedno opowiadanie, jedną powieść napisaną pod pseudonimem i jedną "normalną" powieść. Po zaprezentowaniu wybranych dzieł, omówiłbym zagadnienia związanego z jego twórczością.

Nie jest to dobry pomysł by przedstawić czyjąś twórczość, a przynajmniej jeżeli nie zrobisz tego według jakiegoś klucza. King napisał bardzo dużo książek, patrząc na przeciętną ilość powieści "normalnego" pisarza, więc temat jaki wybrałeś wymaga sporego nagimnastykowania się. Ale jest jeden plus, na 95% komisja nie będzie wiedziała o czym mówisz, więc wszystko zależy jak temat przedstawisz i w jaki sposób posłużysz się argumentacją. Nie musisz wszystkiego w końcu mówić ;) Przynajmniej na egzaminie maturalnym ustnym to przejdzie, na studiach już nie bardzo. Podziel sobie etapy twórczości Kinga na jakieś cztery okresy, albo ustal sobie jakiś cenzus czasowy z jakichś względów (np. śmierć matki, wypadek) i znajdź książki charakterystyczne dla tego okresu. Napewno musi być debiut pisarza, później możesz wziąć się za jakiś rasowy horror, omawiając przy okazji jego mroczne alter ego, a następnie iść w łagodnego Kinga, czyli jak jego twórczość uległa zmianie. Skoro koniecznie chcesz opowiadania, to zbiorek "Serce Atlantydów" omów, a na koniec coś z ostatniego Kinga i przedstawić go jako dojrzałego pisarza np. Histria Lisey, który odszedł od krwawej konwencji. Komisja nie musi widzieć o Komórce, Mrocznej Wieży i kosmitach z Łowcy Snów. 

Temat masz prosty, łatwy i przyjemny. Miałem coś podobnego. Wtedy wybrałem Carrie, Lśnienie i Bastion, tak chyba było...


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: crusia on Września 23, 2010, 19:03:27
A ja myślę, że lepiej będzie zaprezentować charakterystyczne motywy w twórczości i ew. różne cechy pisarstwa Kinga, np. to, że kino bardzo kocha jego powieści i tu podasz przykład kultowych horrorów typu Carrie, Lśnienie, Christine, Cmętarz. Plus King często wykorzystuje pisarzy jako głównych bohaterów. Do tego daj jakąś analizę stylu, chociażby to słynne przynudzanie o pierdołach (Orbit fajnie to ujął w "Horror show", możesz dać cytat, jak się nie boisz :D). Jak trochę pokombinujesz to sporo ciekawych rzeczy możesz znaleźć. Możesz trochę o jego inspiracjach powiedzieć i dobrać do tego odpowiednie książki. Schemat prosty: przedstawiasz charakterystyczną cechę lub motyw i mówisz, że to i to można znaleźć w tej i tej książce. A potem parę zdań o książce i następny punkt. Nie wiem, jaki masz poziom w swoim liceum, ale zazwyczaj nie wymagają tak naprawdę żadnej analizy tylko trochę informacji.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: yaga on Września 26, 2010, 12:10:30
Cześć, to mój pierwszy post na tym forum i mam prośbę, bo w tym roku zdaję maturę, a mój temat to: ''Walka dobra ze złem w powieściach Stephena Kinga. Omów temat na wybranych utworach pisarza.'', który z resztą zaczerpnęłam z tego forum z małymi zmianami. Odnośnie mojej prośby, mógłby ktoś doradzić mi kilka opowiadań Kinga, w których takowa walka ma miejsce, bo tak się składa, że nie czytałam jeszcze ani jednego, a chciałabym dodać choć jedno do mojej bibliografii. Z góry dziękuję :).


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: lorddemon1991 on Września 26, 2010, 15:23:36
Może opowiadania nie. Ale książka "Bastion" mogła by być spoko. A tak poza tym dziwny temat.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Pavel on Września 26, 2010, 15:34:25
Ja bym przeczytał na twoim miejscu jeszcze raz temat jaki sam wybrałeś, tylko że ze zrozumieniem ;) Jak już się połapiesz o co chodzi, to zapomnij o opowiadaniach i bierz się za powieść "Bastion" bo w tej książce konflikt pomiędzy dobrem a złem jest bardzo ciekawie przedstawiony.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: lorddemon1991 on Września 26, 2010, 15:38:31
I chyba jeszcze pasowałoby Miasteczko Salem.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: murhaaja on Września 26, 2010, 15:39:53
faktycznie dziwny temat
może "Ręka Mistrza"? bo z opowiadań to nie bałdzo


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: yaga on Września 26, 2010, 17:14:32
No właśnie, na pewno omówię To i Miasteczko Salem, zastanawiam się też nad trzema innymi tytułami, ale pomyślałam, że może dobrze by było omówić jakieś opowiadanie, bo przecież w nich też chodzi o walkę dobra ze złem (przynajmniej w jakieś ich części), stąd moja prośba :).


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Pavel on Września 26, 2010, 17:29:02
''Walka dobra ze złem w powieściach Stephena Kinga. Omów temat na wybranych utworach pisarza.''

To jest twój temat, i jak byk stoi powieściach, więc żadnego opowiadania nie bierz na warsztat bo nie mieści się w ramach tematu.


Tytuł: praca magisterska
Wiadomość wysłana przez: ivrit on Października 25, 2010, 13:56:03
Witajcie,

bardzo mnie ucieszyła obecność tego wątku. Studiuję psychologię i namiętnie czytam Kinga. W rezultacie dwóch powyższych faktów przystępuję do pisania pracy magisterskiej "o Stephenie Kingu" - będzie to praca psychobiograficzna, uwzględniająca zarówno historię życia, jak i motywy obecne w twórczości. (Nad precyzyjnym tematem jeszcze myślę, ponieważ zależeć będzie od ram teoretycznych, których użyję do analizy - lecz nie będzie to psychoanaliza ;)
Zbieram literaturę biograficzną - za podstawę zasadniczo uznaję "Jak pisać", jako wypowiedź autobiograficzną. Ale z biografii mam tylko "The Haunted Heart" Lisy Rogak. Widziałam, że przez empik można zamówić "Revisiting Stephen King: A Critical Companion" Sharon Russel. Jeśli ktoś z Was mógłby mnie wspomóc innymi publikacjami (w szczególności zależy mi na "Imagining the Worst : Stephen King and the Representation of Women",  "The Gothic World of Stephen King", ale i cokolwiek innego, co według Was jest wartościowe) - podać namiar, gdzie mogę kupić,a może ktoś zechciałby mi pożyczyć na kilka miesięcy jakąś pozycję ze swoich zbiorów? Będę bardzo wdzięczna za wszelką pomoc. Do szerszych  wypowiedzi zapraszam na mejla.
Pozdrawiam serdecznie
Magda


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Agrawkaaa on Listopada 11, 2010, 16:15:25
Hmmm no i temat tegorocznej pracy maturalnej:
"Współczesna literatura grozy, omów na podstawie powieści S.Kinga"
Pisanie czegoś takiego to sama przyjemność ;]


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: chiyeko on Listopada 11, 2010, 20:37:20
Żałuję, że gdy pisałam maturę, nie czytałam jeszcze Kinga ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: lorddemon1991 on Listopada 11, 2010, 20:40:49
Ja żałuje, że gdy pisałem Maturę nie było takiego tematu. Chociaż w swojej pracy użyłem Lśnienia S. Kinga, "Zew Cthulhu" Lovecrafta i "Maska Śmierci Szkarłatnej" Poe'go - to z grozy:)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Beaver on Listopada 11, 2010, 21:16:32
Agrawkaaa:

Cytuj
Hmmm no i temat tegorocznej pracy maturalnej:
"Współczesna literatura grozy, omów na podstawie powieści S.Kinga"
Pisanie czegoś takiego to sama przyjemność ;]

Powiem szczerze, że dziwi mnie takie ujęcie tematu. Zupełnie, jakby King w pojedynkę tworzył współczesną literaturę grozy.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: lorddemon1991 on Listopada 11, 2010, 21:21:59
No ale jest najbardziej znany i chyba o to w tym chodzi. Przynajmniej tak mi się wydaje.
I tu nie chodzi o to, że w pojedynkę, ale że wykorzystaj tylko jego prozę.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Beaver on Listopada 11, 2010, 22:30:45
Ja wiem, że nie chodzi o to, że w pojedynkę, piszę tylko, że tak to wygląda. I co z tego, że najbardziej znany? To tak, jakby dać "omów współczesną literaturę polską na podstawie Grocholi.":D


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: J.Xavier.B on Listopada 11, 2010, 22:50:39
Trochę nie ta skala porównawcza, Beaver :D. Co prawda ekspertem od Kinga to ja nie jestem, ale na tyle o nim wiem, że jest on najpopularniejszy wśród literatów z nurtu grozy i stanowi wielki wzór w tym gatunku dla innych, młodszych kolegów po piórze :). A taka Grochola, to zbyt drobna jest literacko, aby miała być wyznacznikiem naszej krajowej współczesnej prozy :D.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Beaver on Listopada 11, 2010, 23:07:01
No tak, ja to przecież z przymrużeniem oka napisałem:) Po prostu trochę nie łapię tego lansowania Kinga jako synonimu literatury grozy. Jest masa innych pisarzy tworzących w tym nurcie, a na maturze tylko King, King, King. Szkoła powinna rozwijać, a nie zadowalać się najprostszymi rozwiązaniami.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: J.Xavier.B on Listopada 11, 2010, 23:58:38
Jest masa innych pisarzy tworzących w tym nurcie, a na maturze tylko King, King, King. Szkoła powinna rozwijać, a nie zadowalać się najprostszymi rozwiązaniami.

Jak to się mówi, kultowy pisarz w tym gatunku i masz odpowiedź ;). Najczęściej cytowany, najgłośniej wspominany w mediach - i dlatego też pierwszy z brzegu dla potencjalnego maturzysty, bez zagłębiania się w tę szeroką bądź co bądź dziedzinę literatury :). Do tego jeszcze masa znanych ekranizacji, która stanowi swoiste wyręczenie dla osób wolących filmowe streszczenie od przygody z książką :). I masz Kinga jak znalazł do prezentacji maturalnej etc. :D.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Beaver on Listopada 12, 2010, 11:41:55
Ale tak na marginesie, w życiu bym nie pomyślał, że fan Koontza będzie bronił Kinga przed fanem Kinga:D świat staje na głowie:)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: murhaaja on Listopada 12, 2010, 13:00:21
No tak, ja to przecież z przymrużeniem oka napisałem:) Po prostu trochę nie łapię tego lansowania Kinga jako synonimu literatury grozy. Jest masa innych pisarzy tworzących w tym nurcie, a na maturze tylko King, King, King. Szkoła powinna rozwijać, a nie zadowalać się najprostszymi rozwiązaniami.

jaka szkoła? to my sobie takie tematy wymyślamy, żadnej szkole by do głowy w ogóle nie przyszło coś ciekawszego zaproponować, samemu trzeba sobie taki temat skonstruować i podać im, żeby zatwierdzili :P


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Beaver on Listopada 12, 2010, 13:53:50
No tak, to by wiele tłumaczyło:P;) Ale władze oświaty powinni też być bardziej krytyczni wobec nadsyłanych propozycji:)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: chiyeko on Listopada 12, 2010, 21:52:38
Moim zdaniem to nie jest lansowanie, czy uogólnianie literatury horroru do Kinga, tylko po prostu temat z nastawieniem na jego książki XD gdyby był temat dajmy na to 'wizerunek mężczyzny, omów na podstawie książkek kogoś-tam' to nikt by chyba nie pisał, że 'dlaczego tylko u tego autora, skoro u innych też występują mężczyźni' XDD w sumie każdemu tematowi maturalnemu można zarzucać coś takiego, więc moim zdaniem to bez sensu trochę XD


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Faay on Listopada 12, 2010, 23:39:42
Beaver, Ty się dziwisz temu całkiem zgrabnemu tematowi z nastawieniem na Kinga, a komisja już na dużo większe cuda pozwalała -  u mnie w klasie kilka osób pisało np. o superbohaterach (wszelkie Batmany, Spider-Many, Zorro etc) i z tego co pamiętam musieli porównać topos średniowiecznego rycerza z "rycerzem" współczesnym, reprezentowanym właśnie przez powyższe postaci ;) Kumpel coś tam powiedział o Rolandzie a później już tylko o filmowych Batmanach i miał świetny wynik. Komisja zadawała tak idiotyczne pytania jak "Który aktor według Ciebie wcielił się najlepiej w rolę Batmana?" :P Trochę śmieszna ta cała ustna matura.
Przyznam się, że sama miałam pisać prezentację bazującą w dużej mierze na Kingu właśnie ;) Mój temat brzmiał mniej więcej tak : "Transformacja literatury grozy, od romansów goryckich po Stephena Kinga". Komisja temat zatwierdziła, wszystko było okej, ale ostatecznie zdradziłam ten temat z "Surrealizmem w literaturze, sztuce i filmie" :) Wcale się nie dziwię, że komisja godzi się na takie tematy jak ten z Kingiem, nie zdziwiłabym się nawet, gdyby zgodziła się na omówienie współczesnej literatury polskiej na podstawie Grocholi :P Myślę, że byliby zaintrygowani ;) Zresztą  - ile można słuchać o toposie wędrówki, o motywie śmierci czy innych powtarzających się co rok tematach? Poza tym nawet najdziwniejsze tematy zmniejszają szansę, że kolejne roczniki nie będą po sobie prac odkupywały, jak to się nagminnie dzieje w przypadku jakiś oklepanych, powtarzających się w nieskończoność tematów.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Beaver on Listopada 13, 2010, 09:42:00
chyieko - wszystko byłoby ok, gdyby nie sformułowanie tematu. Nigdy [w imię z zdrowego rozsądku tak twierdzę] nie pojawi się temat "wizerunek mężczyzny, omów na podstawie powieści X". Natomiast już temat "wizerunek mężczyzny w powieściach X" jest bardzo wdzięczny, zgrabny i usprawiedliwiający powołanie się na jednego autora, ponieważ w tym temacie chodzi o spojrzenie tylko jednego, danego twórcy. Przyznasz chyba, że temat podany przez Ciebie jest kompletnie nie na miejscu, bo sugeruje, że proza Iksa jest kompendium wiedzy i zbiorem wszystkich możliwych chwytów na przedstawienie faceta w literaturze. Nie istnieje taki pisarz. Wracając do Stefka - gdyby był temat "oblicza grozy w twórczości/prozie/powieściach/opowiadaniach Stephena Kinga", to bym słówkiem nie pisnął. Każdy ma prawo wskazywać na konkretne realizacje danego motywu, nurtu, gatunku na wybranym przez siebie przykładzie. Ale wychodzenie z jednego przykładu, nawet bardzo wielopoziomowego i zróżnicowanego [jakim jest proza Kinga], aby ukazać wszystkie arkana danego typu literatury jest nie tylko nieefektywne, ale wręcz wypaczające rzeczywistość :)

Faay - temat właśnie nie był "zgrabny", co napisałem wyżej ;) A co do porównywania średniowiecznego rycerza ze współczesnymi bohaterami, to nie uważam tego za jakiegoś cudacznego kwiatka. Jeżeli na dawne czasy i tak patrzymy z perspektywy współczesności, to czemu by nie zrobić tego w taki przyjemny sposób? I wierz mi - taki uczeń, poprzez porównywanie z Batmanem dużo łatwiej zapamięta cechy wojaka wieków średnich niż ten, który będzie je wykuwał na sucho. Nawet jeśli maturzysta będzie usilnie próbował udowodnić, że Batman jest lepszy niż Roland, to dzięki temu lepiej pozna Rolanda, bo będzie musiał uzasadnić swoje stanowisko. Ja jestem jak najbardziej za :) I my się chyba nie rozumiemy - ja nie jestem konserwą, która łapie się za głowę, widząc jakiś innowacyjny temat :D Chodzi o to, by był on robiony z głową. Nie mam nic przeciwko Kingowi na maturze, ale mam bardzo wiele zastrzeżeń, jeśli chodzi o bezmyślne traktowanie jego twórczości jako prezentację całej współczesnej literatury grozy. A tak jest właśnie ujęty problem w tym temacie.Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: chiyeko on Listopada 13, 2010, 21:32:55
Beaver, no okej, już się nie czepiam ^^ z tymi mężczyznami to taki luźny przykład podałam, ale jak teraz czytam to może faktycznie niezgrabny był. Po prostu wydaje mi się, że temat to tylko temat, każdy wie, że bierze się do niego 5-7 książek i jak się pisze o horrorze, to się nie weźmie całego grona współczesnych pisarzy horroru, tylko pozycje wybrane przez siebie. Moim zdaniem, jakiegokolwiek pisarza by nie wpisać do tego tematu, to brzmiałby dobrze, bo 'na podstawie' to po prostu opieranie się na czyichś książkach, a nie wywyższanie go do prekursora, czy coś w ten deseń ;D jakby było "Stephen King, czyli współczesna literatura horroru", to owszem, brzmiałoby to jakby on był jeden jedyny, ale tak to chyba niee... ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Beaver on Listopada 14, 2010, 09:22:26
No taa, ja wiem, że temat to tylko temat :D Pewno studia już mnie tak skrzywiły, że mnie rażą takie niefortunne ujęcia problemu ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Agrawkaaa on Listopada 20, 2010, 00:05:41
No tak, ja to przecież z przymrużeniem oka napisałem:) Po prostu trochę nie łapię tego lansowania Kinga jako synonimu literatury grozy. Jest masa innych pisarzy tworzących w tym nurcie, a na maturze tylko King, King, King. Szkoła powinna rozwijać, a nie zadowalać się najprostszymi rozwiązaniami.

jaka szkoła? to my sobie takie tematy wymyślamy, żadnej szkole by do głowy w ogóle nie przyszło coś ciekawszego zaproponować, samemu trzeba sobie taki temat skonstruować i podać im, żeby zatwierdzili :P

No właśnie w tym momencie chodzi o to, że taki temat był w tym roku do wyboru na maturze ;)
Nikt go wcale nie musiał wysyłać i potwierdzać, bo po prostu znalazł się pośród tematów
(z resztą rok temu chyba też się pojawił)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: murhaaja on Listopada 20, 2010, 08:28:21
No właśnie w tym momencie chodzi o to, że taki temat był w tym roku do wyboru na maturze ;)
Nikt go wcale nie musiał wysyłać i potwierdzać, bo po prostu znalazł się pośród tematów
(z resztą rok temu chyba też się pojawił)
ooo, to jakaś nowość :D to zwracam honor


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: UpTheIrons on Listopada 20, 2010, 10:42:16
niech będzie jeszcze za rok, będę wielce szczęśliwa :]


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Agrawkaaa on Listopada 20, 2010, 11:31:32
Wcale bym się nie zdziwiła ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: murhaaja on Listopada 20, 2010, 22:21:04
ale to też od szkoły zależy, niestety :) nie wszystkie tematy które są obowiązkowe są wszędzie (chyba że od czasów mojej matury coś się zmieniło, ale tak sto lat temu to to nie było :D)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: lorddemon1991 on Listopada 20, 2010, 22:47:31
Rok temu nie było bo bym wybrał. Ale w tym roku jest jako do wyboru. Potwierdzam. Bo moja koleżanka albo wybierała to, albo coś z aniołami.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Kapiii on Kwietnia 03, 2011, 10:42:43
Witam,
jako temat prezentacji wybrałem sobie "Archetypy zła w twórczości Stephena Kinga". Na pewno do literatury podmiotu zaliczę Misery oraz Lśnienie. Macie jakieś propozycje co jeszcze byłoby dobre, czy możecie polecić jakieś opracowania, artykuły, cokolwiek co pomoże w tym temacie?


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: lorddemon1991 on Kwietnia 03, 2011, 16:02:23
Bastion :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: p.a. on Kwietnia 03, 2011, 16:18:02
Może ogólnie: Flagg. Może Pennywise.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: lorddemon1991 on Kwietnia 03, 2011, 16:22:25
Może morze :) A może myślę, że jak ktoś bierze Stephena Kinga na maturę i chce o nim napisać, to wie co wziąć i nie zadaje głupich (trochę) pytań tylko bierze się za robotę :P


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: human on Kwietnia 03, 2011, 17:26:39
Ja troche załuje ze rok temu nie zaproponowałem dla siebie tematu z odniesieniem do Kinga. Przez jakiś czas chciałem zaproponowac coś w stylu "Wpływ zjawisk nadprzyrodzonych oraz zła na bohaterów powieści Stephena Kinga" - Pod kopułą, Bastion, jakieś opowiadanka. Mogłoby być ciekawie, co ? :D  Ale za pozno się obudziłęm i nie dało się już. Szkoda ...


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: lorddemon1991 on Kwietnia 03, 2011, 18:35:27
Dobra human ale nie porównujmy Twojej osoby, do kogoś kto wchodzi na forum, żeby tylko mu pomóc, wyszukać i może jeszcze zrobić pracę maturalną... :/ Szkoda mi takich ludzi. Bez porównania :D


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: human on Kwietnia 03, 2011, 19:18:07
Dobra human ale nie porównujmy Twojej osoby, do kogoś kto wchodzi na forum, żeby tylko mu pomóc, wyszukać i może jeszcze zrobić pracę maturalną... :/ Szkoda mi takich ludzi. Bez porównania :D

ale ja tylko napisałem tematycznie do tematu :D


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: lorddemon1991 on Kwietnia 03, 2011, 19:20:59
Oj wiem, wiem:P Ale teraz taki natłok maturzystów poszukujących pomocy, że aż rzygać się chce...


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: human on Kwietnia 03, 2011, 19:31:10
Oj wiem, wiem:P Ale teraz taki natłok maturzystów poszukujących pomocy, że aż rzygać się chce...

ja zdjae w tym roku mature i piszę innym prace maturalną za PLN wiec ja nie narzekam raczej :D:D:D


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: ciach_eemuu_ciach on Kwietnia 03, 2011, 19:32:29
Oj wiem, wiem:P Ale teraz taki natłok maturzystów poszukujących pomocy, że aż rzygać się chce...

Czekaj tylko jak zaczną stawkami za napisanie pracy rzucać  :D Aż ci oczy z orbit wyjdą  :)

A odnośnie tematu ze złem u Kinga... to jest to temat rzeka i praktycznie wszystkie książki Mistrza zawierają coś co by szło do prezentacji dodać.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: lorddemon1991 on Kwietnia 03, 2011, 19:36:12
Czekaj tylko jak zaczną stawkami za napisanie pracy rzucać   Aż ci oczy z orbit wyjdą

Ta wiem, moja koleżanka pisze i mówiła że jej 200 dawali:P


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: human on Kwietnia 03, 2011, 19:37:56
A odnośnie tematu ze złem u Kinga... to jest to temat rzeka i praktycznie wszystkie książki Mistrza zawierają coś co by szło do prezentacji dodać.

właśnie wiem :D choć bardziej chociło mi o pokazanie tego,  jaki wpływ mają na bohaterów różne strszane rzeczy - kopuła, zaraza itp - chodziło mi o to, że rózne wydarzenia ukazują zło tkwiące w ludziach.

Ta wiem, moja koleżanka pisze i mówiła że jej 200 dawali:P

Ja biore po stówce .


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: ciach_eemuu_ciach on Kwietnia 03, 2011, 20:08:42
Ja biore po stówce .

Oj ten temat może mieć duże wzięcie wśród maturzystów  :D


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: human on Kwietnia 04, 2011, 14:51:47
Ja biore po stówce .

Oj ten temat może mieć duże wzięcie wśród maturzystów  :D

zmieńmy klimat bo nie na temat coś ostatnio w tym wątku :D
tak, beznadziejne jest to ze niektórzy loguja sie tylko po to aby uzyskac pomoc  i potem nara .

Co do twórczości kinga to trzeba przyznac ze co do jego prozy to dużo można byłoby tematów zaproponowac. Dośc ciekawe mogłoby się okazać coś w stylu orzywienia przedmiotów w jego książce, fanatyzm religijny, archetyp zła, motyw wędrówki itd itd . głupi człek, że wczesniej nie pomyślał ;/


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: p.a. on Kwietnia 04, 2011, 20:46:51
orzywienia

To ile, powiedziałeś, bierzesz za te prezentacje ?  :diab9:


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: human on Kwietnia 04, 2011, 21:43:03
orzywienia

To ile, powiedziałeś, bierzesz za te prezentacje ?  :diab9:

miliard ! :D
wiem, piszę jak piszę, ale to ze zmęczenia (oczywiście nie jest też tak, że jestem zajebistym znawcą języka). Akurat byłem w czasie nauki niemieckiego, na który już rzygam i pewnie bedzie mi się śnił. Pa pa ja ide spać :D


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: tookie009 on Kwietnia 17, 2011, 20:17:02
Ja sie pochwale, ze jzu zglosilem sobie 3 ew. tematy - jestem w 2. klasie liceum. Mam nadzieje, ze za rok bede mogl nawijac o Kingu i chociaz tyle bede mial przyjemnosci z polskiego.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: T.Cullen_ on Maja 11, 2011, 17:05:27
 Yeeeah, 100% z egzaminu ustnego, na którym wykorzystałem między innymi Wielki Marsz :D Moc Kinga była tym razem ze mną :D


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Master on Maja 11, 2011, 17:56:00
Czytałem na Wirtualnej Polsce dwa dni temu artykuł na temat sensu istnienia matury ustnej z j.polskiego :D
Polecam:
http://szkola.wp.pl/kat,1021421,title,Najwieksza-bzdura-to-ustna-matura,wid,13388276,wiadomosc.html


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: T.Cullen_ on Maja 11, 2011, 18:30:49
  Nie ma to jak docenienie wysiłków przez kolegę  ;) Ja doskonale zdaję sobie sprawę z tego faktu, ale to zupełnie nie zmienia faktu, że satysfakcja z rozbicia banku jest całkiem spora, a co :D I to przy pomocy tak zacnego pisarza :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: murhaaja on Maja 11, 2011, 19:08:29
to niestety prawda, matura to bzdura, co dopiero ustna. ja też dzięki Kingowi miałam 100% z ustnej, ale jak teraz to przeczytałam sobie jeszcze raz (z racji matury mojej siostry), to matko boska częstochowska... xD
niemniej jednak gratulacje :D


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: yesiu on Maja 11, 2011, 20:56:31
Ja dzisiaj również z ustnej matury 20/20, z tym, że u mnie cała prezentacja była poświęcona Kingowi ;d.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: murhaaja on Maja 11, 2011, 21:24:37
no u mnie też, i to był chyba jedyny jej plus :P


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: ciach_eemuu_ciach on Maja 11, 2011, 21:49:52
Matura ustna z polskiego to ogromna farsa. Nawet większa niż obecna podstawowa matura z matematyki (co jest dużą sztuką). Po prostu tego nie da się nie zdać. Trzeba by się bardzo starać. Osiągnięcie maksymalnego wyniku też nie jest wyczynem i właściwie niczego taki wynik nie zapewnia. U mnie z klasy chyba tylko jedna osoba miała poniżej 90%. A byłem w klasie o profilu matematyczno-geograficznym  :D

Szkoda, że nie interesowałem się Kingiem w liceum. Fajnie musi być przedstawiać pracę w oparciu o twórczość Kinga  :)Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: T.Cullen_ on Maja 11, 2011, 23:25:12
  Dobra, nie ma co cwaniakować, co szkoła to obyczaj i nie ma co wszystkiego porównywać do szkoły, do której się uczęszczało. U mnie, w klasie humanistycznej większość osób nie przekroczyło pułapu  60% i to nie z powodu ich żenującego poziomu wiedzy, ale pytań, które miały za zadanie wyjątkowo kosić. Ja akurat trafiłem na wyjątkowo proste i się udało :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: ciach_eemuu_ciach on Maja 12, 2011, 07:00:08
To nie jest kozaczenie :) To po prostu pokazuje bezsens takiej formy ustnej matury z polskiego  :) Moja klasa nie była inteligentna (mówiąc łagodnie), z polskiego mieliśmy okropną nauczycielkę, która przy nas omawiając lektury korzystała z opracowań i nam na to pozwalała  :)

Fakt nie ma co porównywać szkół, obyczajów. Jednak nie ma się też co chwalić maksymalną notą  :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: human on Maja 12, 2011, 08:46:09
Dokłądnie - ustna matura jest nieporozumieniem. Tak naprawde ocena zależy od humoru egzaminatorów i od ich charakteru. Widze to po tym, jak się ocenia prace . Zreszta nasza polonista mawiała "Nie płaczcie i nie załamujcie się, że dostaniecie 10 pkt  z ustnej - to nie wasza wina, że egzaminatorka miała okres" :D

zresztą pisemne z polaka tez nie sa tak do konca w porzadku ...


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: T.Cullen_ on Maja 12, 2011, 09:44:51
Jednak nie ma się też co chwalić maksymalną notą  :)

  Ech, to nie miało być jakieś chwalenie się, po prostu napisałem z radości, że udało mi się zdać na maxa i do tego wykorzystując Kinga, nie myślałem, że zaraz dostanę opierdziel za wyjątkowe przechwalanie się. No w każdym razie przepraszam i zapewniam, że nie miałem żadnych złych celów. Miałem nadzieję, że i innym udzieli się przez to jakiś radośniejszy nastrój, no ale nic. :) A co do tego, że ta matura nie ma sensu to ja się jak najbardziej zgadzam, ale nie my ustalamy zasady gry i nam pozostaje tylko grzecznie przyjąć je i starać się jak najlepiej :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: ciach_eemuu_ciach on Maja 12, 2011, 12:22:31
  Ech, to nie miało być jakieś chwalenie się, po prostu napisałem z radości, że udało mi się zdać na maxa i do tego wykorzystując Kinga, nie myślałem, że zaraz dostanę opierdziel za wyjątkowe przechwalanie się. No w każdym razie przepraszam i zapewniam, że nie miałem żadnych złych celów.

Ja nie miałem na celu kogoś opierdzielać, że się chwali  :) Po prostu w tym przypadku nie widzę sensu chwalenia się. Ale mimo to serdecznie gratuluję wyniku i mam nadzieję, że z pisemnych będzie równie dobrze lub tylko niewiele gorzej  :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: T.Cullen_ on Maja 12, 2011, 15:46:00
  A dziękuję, dziękuję bardzo :) Chociaż w tym przypadku raczej nie ma co liczyć na tak dobry rezultat. Nie mniej jednak matura z pewnością zdana :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Master on Maja 12, 2011, 16:42:32
Gdy ja zdawałem maturę ustną z polskiego, a było to...5 lat temu, mówiłem o Władcy Pierścieni - akurat wtedy się nim interesowałem. Mówiłem o ekranizacji książki.
Wedle "ynteligentów" z ministerstwa oświaty, matura ustna to prezentacja, którą przygotowuje się cały rok. Bez komentarza. Ze wszystkim jest tak: założenia swoje - życie swoje. W kwietniu oddawałem konspekt wypowiedzi, zrobiony praktycznie na kolanie. Dzień przed maturą (cały jeden dzień przed) przygotowałem materiały: slajdy z filmu. Wypowiedzi wgóle nie szykowałem, szedłem na żywca. Oczywiście wynik maksymalny. Sensu ta matura nie ma żadnego. Ponoć matura ma związek z umiejętnością ustnego wypowiadania się. O ile w przypadku ustnej matury z języka obcego ma to sens jak najbardziej, to tu nie ma żadnego. Nadmienić jeszcze trzeba, że do ustnej z j. obcego się nie przygotowujesz - w końcu nie wiesz, jaki zestaw pytań wylosujesz. A jaki ma to sens w przypadku matury, którą zdajesz z tego, z czego chcesz zdawać i masz na przygotowanie czasu od groma? Chyba nawet filozofowie nie odpowiedzą na to pytanie :D


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: murhaaja on Maja 12, 2011, 19:11:51
Matura ustna z polskiego to ogromna farsa. Nawet większa niż obecna podstawowa matura z matematyki (co jest dużą sztuką). Po prostu tego nie da się nie zdać. Trzeba by się bardzo starać. Osiągnięcie maksymalnego wyniku też nie jest wyczynem i właściwie niczego taki wynik nie zapewnia. U mnie z klasy chyba tylko jedna osoba miała poniżej 90%. A byłem w klasie o profilu matematyczno-geograficznym  :D

to tylko ja miałam takich debili w klasie, że mało kto tą maturę w ogóle zdał? xD


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: ciach_eemuu_ciach on Maja 12, 2011, 19:30:12

to tylko ja miałam takich debili w klasie, że mało kto tą maturę w ogóle zdał? xD

Hmm jak by to dyplomatycznie napisać  :D

U mnie osoba, która zdała najsłabiej robiła swoją prezentację na dzień przed maturą  :) Może po prostu poloniści popatrzeli na moją klasę ulgowo jako na ścisłowców (w większości pseudo-ścisłowców).


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: T.Cullen_ on Maja 12, 2011, 21:19:20
to tylko ja miałam takich debili w klasie, że mało kto tą maturę w ogóle zdał? xD

  No właśnie u mnie podobnie się sprawa przedstawiała :D Dlatego jak mówiłem, nie ma co tam porównywać, bo to różnie bywa. Ale powiem Wam, Eemuu i Master, że pokazałem Wasze wypowiedzi dziewczynie, która już trochę histeryzuje przed swoim egzaminem. Chciałem jej pokazać, że ludzie śmieją się z tego i bez problemu strzelają w setkę :D Wiecie, tak na uspokojenie :D I chyba podziałało :)


Tytuł: Pomoc w prezentacji o Królu i dreszczowcach
Wiadomość wysłana przez: Eisen on Czerwca 08, 2011, 16:06:06
Witam, mam ogromną prośbę. Otóż na jutro mam zrobić prezentacje o dreszczowcach, a bliżej przybliżyć Stephena Kinga.
Planowałem zawrzeć tam: pojęcia dreszczowca, cechy gatunkowe (wywołanie dreszczu emocji, napięcie, niepewność, tajemniczość), opisać 2 książki SK na podstawie tych cech (Zielona Mila i Skazani na Shawshank), prekursorzy gatunku, Adaptacje filmowe, polskie akcenty, rożnica między horrorem a dreszczowcem (tak, wiem ze Stephen King jest uważany za mistrza horroru, ale te 2 książki są doskonałym przykładem thrilleru)

I teraz to czego nie wiem :D, a też dobrze by było tam umieścić. Możecie pomóc?

Cytaty (najlepiej z Zielonej Mili, bo mam w domu) potwierdzające cechy dreszczowca, wartości dreszczowców (oprócz dodatkowego źródła rozrywki, co dają), cytaty z recenzji (o książkach wartościowych, wielu krytyków się wypowiada) - które popieram, a z którymi mógłbym polemizować, jeszcze więcej elementów kompozycyjnych dreszczowca, fragment filmu - ciekawy, scena typowa dla dreszczowców (z Zielonej Mili lub Skazanych)

Jak możecie coś dodać więcej, byłbym wdzięczny. Przypominam, że mam to na jutro:> Chyba dobry dział, bo głównym tematem jest jednak Stephen King ;) Dzięki


Tytuł: Odp: Pomoc w prezentacji o Królu i dreszczowcach
Wiadomość wysłana przez: ciach_eemuu_ciach on Czerwca 08, 2011, 16:20:30
Ale czy "Zielona Mila" lub "Skazani na Shawshank" są dreszczowcami? Mi przynajmniej do tego obrazu nie pasują.


Tytuł: Odp: Pomoc w prezentacji o Królu i dreszczowcach
Wiadomość wysłana przez: Eisen on Czerwca 08, 2011, 17:28:23
Chyba podchodzą pod dreszczowiec, więc ? : )


Tytuł: Odp: Pomoc w prezentacji o Królu i dreszczowcach
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Czerwca 08, 2011, 18:12:25
Z definicjami wiadomo jak jest. Można deliberować godzinami i nie dojdzie się do konsensusu. Ale podciąganie Zielonej mili i Skazanych pod dreszczowiec (dreszczowiec = thriller!) to kiepski pomysł, zwłaszcza, że King ma w swoim dorobku powieści które o wiele wiele lepiej by tę definicję spełniły. Chyba, że proza od filmu różni się w tych przypadkach diametralnie - nie wiem, tylko oglądałem.
Rozumiem, że Cię to zupełnie nie ustawia, skoro masz czas do jutra, ale chyba naprawdę nie trafiłeś najlepiej z tymi utworami. http://pl.wikipedia.org/wiki/Dreszczowiec


Tytuł: Odp: Pomoc w prezentacji o Królu i dreszczowcach
Wiadomość wysłana przez: p.a. on Czerwca 08, 2011, 18:48:35
Ja wiem, że serce fana każe Ci mówić o Kingu, ale jego książki do tematu o dreszczowcach nie bardzo pasują... A jeśli już, to na pewno nie ww tytuły. Może prędzej "Martwa strefa"? "Podpalaczka"? Ale tak naprawdę to pisząc o takim gatunku, wziąłbym się za innego pisarza.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Eisen on Czerwca 08, 2011, 19:37:17
hmm to może jeszcze mi coś podpowiecie odnośnie wartości dreszczowców (oprócz dodatkowego źródła rozrywki).


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: p.a. on Czerwca 10, 2011, 12:47:20
Dreszczowce to jednak literatura rozrywkowa i nie ma co kombinować, ale w sumie od biedy można uznać, iż mogą one przedstawiać ludzkie zachowania w sytuacjach bardziej ekstremalnych od codziennych :)


Tytuł: Cierpienie jako motyw w twórczości S.K.
Wiadomość wysłana przez: Piecho on Listopada 06, 2011, 22:42:03
Witam!
Mam ciekawy temat na prezentację maturalną z j. polskiego:

Cierpienie jako motyw w twórczości Stephena Kinga. Omów na wybranych przykładach.

Chcę ten temat rozłożyć na różne płaszczyzny cierpienia - fizyczne, psychiczne i...(?).
Jakie macie propozycje na bibliografię? Czytałem:
-Bezsenność
-Desperacja
-Sklepik z marzeniami
-Worek kości
-Szkieletowa załoga
-Ostatni bastion B.D.
-Blaze
-Cujo (jestem w trakcie)

Oczywiście z przyjemnością przeczytam inne Jego dzieła, jeśli będzie taka potrzeba.

Mam także możliwość wyboru filmów do prezentacji. Które?


Poza tym, jak Wy byście podeszli do tematu?Pozdrawiam, Piecho.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: p.a. on Listopada 06, 2011, 23:04:49
Ja bym koniecznie do bibliografii dołożył "Cmętaż zwierząt", "Martwą strefę" i "Rękę mistrza".  To tak na pierwszy rzut oka.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: dampf on Listopada 06, 2011, 23:06:50
"Wielki Marsz". Obowiązkowo.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: mazi on Listopada 06, 2011, 23:14:15
To może ja się pochwalę moim tematem :D

Groza w literaturze i filmie. Omów temat na wybranych przykładach.

Z literatury na pewno wezmę Kinga, Poego i Lovecrafta, z filmów pewnie klasyki takie jak Lśnienie, The Thing i tym podobne.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Piecho on Listopada 06, 2011, 23:25:49
Tak myślę, że wezmę 4-5 tytułów + 1-2 filmy.
"Wielki Marsz". Obowiązkowo.
Ja bym koniecznie do bibliografii dołożył "Cmętaż zwierząt", "Martwą strefę" i "Rękę mistrza".  To tak na pierwszy rzut oka.
Rozumiem, że to wszystko pod kątem tematu maturalnego a nie (tylko) własnych upodobań?


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: chiyeko on Listopada 06, 2011, 23:48:12
Cierpienie jako motyw w twórczości Stephena Kinga. Omów na wybranych przykładach.
Chcę ten temat rozłożyć na różne płaszczyzny cierpienia - fizyczne, psychiczne i...(?).
Tak, zgadzam się, że Wielki Marsz i ja dorzuciłabym jeszcze Misery ;D obie książki ukazują i psychiczne, i fizyczne cierpienie, także jeśli znajdziesz czas to poleciłabym je przeczytać i dodać ;D a Misery to też świetna ekranizacja, więc można dodać jako film.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Edi on Listopada 07, 2011, 00:05:20
Również polecałabym "Misery" i "Wielki marsz" do temu cierpienia w twórczości Kinga.
A co do tematu grozy - miałam w miarę podobny temat, bo "groza i niesamowitość w literaturze nowożytnej", no i utwory, jakie wzięłam, to: "Misery" Kinga, "Zaklęci" Mastertona, "Zagłada domu Usherów" Poego oraz "Frankenstein" Shelley. Max punktów było ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: p.a. on Listopada 07, 2011, 00:24:35
Rozumiem, że to wszystko pod kątem tematu maturalnego a nie (tylko) własnych upodobań?

Oczywiście. W "Cmętażu..." mamy cierpienie związane ze stratą bliskich osób. W "Martwej strefie" - chociażby cierpienie wywołane wycięciem przez śpiączkę kilku lat z życiorysu. Z kolei w takiej "Ręce mistrza" świetnie opisano m.in. cierpienie czysto fizyczne, dochodzenie do siebie po ciężkim wypadku. Oczywiście powieści te są bogatsze niż to, co napisałem powyżej, ale chciałem delikatnie zaznaczyć poruszane tam wątki.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Słoik on Listopada 07, 2011, 12:23:46
"Jestem bramą" ze zbioru nocna zmiana. Czyż nei wspaniały motyw cierpienia?


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: lorddemon1991 on Listopada 07, 2011, 12:27:44
Czemu nikt nie dał Worka Kości - cierpienie po wielkiej stracie jaką jest śmierć bliskiej osoby.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Tathagatha on Listopada 07, 2011, 12:51:05
Tak na dobrą sprawę można prawie każdą książkę Kinga wykorzystać :)

Ja bym wzięła pod uwagę 'Zieloną milę'. Jest ukazane cierpienie zarówno fizyczne, jak i psychiczne i to wielu postaci i z różnych przyczyn.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Listopada 07, 2011, 12:53:47
Cierpienie po stracie starego świata w "Bastione", po uwaleniu nogi w "Misery", bolące nogi w "Wielkim Marszu", po stracie dziecka w "Cmętażu zwierząt", z powodu niewygody w "Tratwie", straty żony we "Mgle" - może coś przekręcam, ale u Kinga taki motyw można znaleźć chyba w wielu tekstach :D - w sumie jak wyżej ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: lorddemon1991 on Listopada 07, 2011, 12:56:04
Oj ok, ale w jedynych jest to pokazane lepiej, w innych mniej, dlatego moim zdaniem psychicznie cierpienie najlepiej ukazane jest w Worku.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Ciacho on Listopada 07, 2011, 15:04:59
"Worek kości" i "Ostatni bastion..." na psychiczne by się nadały świetnie. :) Fizycznych do wyboru do koloru. Ale ja bym tych największych kolosów nie brał.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Piecho on Listopada 07, 2011, 16:41:29
Witam!
Worek kości już czytałem i jakoś szczególnie do gustu mi nie przypadł, ale to nie jest najważniejsze. Faktycznie, cała książka to jedno wielkie wołanie o pomoc, pomyślę jak to wykorzystać.

W ogóle to dzięki za tak duży i pozytywny odzew z Waszej strony. Nie spodziewałem się tylu osób chętnych do pomocy mojej skromnej osobie.

Z opowiadań IMO ciekawe byłoby "Szkoła przetrwania" - motyw cierpienia fizycznego łagodzonego kokainą które przerodziło się w katusze na psychice tego człowieka - nie chcę zdradzać tym co nie czytali, ale lepiej niech to nadrobią, bo na prawdę warto


Pozdrawiam, Piecho.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: dampf on Listopada 07, 2011, 17:54:14
Rozumiem, że to wszystko pod kątem tematu maturalnego a nie (tylko) własnych upodobań?
Zgadza się. Doradziłem "Wielki Marsz", gdyż moim zdaniem w książce tej cierpienie fizyczne i psychiczne znakomicie się przenikają i pozycja ta winna być jedna w z kluczowych dla prezentacji o takim temacie :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: SbobekH on Listopada 13, 2011, 21:58:25
Witam wszystkich!

Ja z kolei jako temat wybrałem "Sposoby kreacji postaci w utworach Stephena Kinga. Omów na wybranych przykładach.".

Moi drodzy jakie lektury byście polecili? Ja zapatruję się na 3 tytuły, jak na razie dwa górujące to Ręka Mistrza oraz Lśnienie. Co o tym sądzicie?

Dziękuję z góry za wszelką pomoc!


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Listopada 13, 2011, 22:33:43
W każdej z kilkudziesięciu powieści King wykreował jakieś postacie. Dlaczego wybrałeś akurat te dwie? Masz jakiś koncept? Bo nie wiem, jak chcesz przy pomocy trzech książek przedstawić całokształt. Takie prace muszą mieć jakiś kierunek, później dopiero dobrać można lektury. Bo tak, to każdy Ci poleci co innego i wcale szczęśliwszy nie będziesz.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: human on Listopada 13, 2011, 22:49:39
no własnnie - na czym się chcesz oprzeć - na tym, aby pokazac, że postacie są róznorodne , czy moze wspólny sposób kreowania, jakas powtarzalność motywów.

bo bez sensu trochę bedzie, jak wybierzesz sobie 5 postaci, powiesz o nich i tyle.

mozesz np. pokazać jaki to szlachetny nie był Dale Barbare, jak podła Annie Wilkens, jak kłamliwy i dwulicowy Rennie,  a jak bohaterski Stu. czyli taka analiza porównawcza. u kinga wystepuje też trochę dzieci - moze w tę stronę ?


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: dampf on Listopada 14, 2011, 13:07:15
Można też pójść w zawężenie tematu w stylu "postaci pisarzy". Wtedy mamy: Lśnienie, Misery, Worek Kości...


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: chiyeko on Listopada 14, 2011, 17:46:19
No, to zależy czy chcesz opisać jakiś dominujący schemat kreowania jego postaci, czy chcesz pokazać jakąś różnorodność.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Marcin on Listopada 14, 2011, 18:42:57
Skoro już o tematach maturalnych mowa :D

"Realizm i fantastyka. Przedstaw sposoby i funkcje łączenia tych pierwiastków w literaturze polskiej i obcej."

Jeżeli chodzi o literaturę polską to jeżeli ktoś jakieś zna to byłbym bardzo wdzięczny bo książek naszych autorów nie miałem okazji czytać i nie wiem co byłoby dobre do takiego tematu.


I teraz jeżeli chodzi o książki nad jakimi myślałem i czy dobrze wybrałem(?):
- "Pod kopułą" - wyjaśnienie pojawienia się kopuły
- "Talizman" - przechodzenie Jack'a do Terytoriów
- "Mgła"
- i czy "Dallas '63" by pasował? , chyba, że miałbym jakąś jedną polską książkę w tej prezentacji dla świętego spokoju...


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Master on Listopada 14, 2011, 19:24:18
Cytat: SbobekH
Ja z kolei jako temat wybrałem "Sposoby kreacji postaci w utworach Stephena Kinga. Omów na wybranych przykładach.".

Moi drodzy jakie lektury byście polecili? Ja zapatruję się na 3 tytuły, jak na razie dwa górujące to Ręka Mistrza oraz Lśnienie. Co o tym sądzicie?

Jeśli chcesz np. pokazać różnorodność postaci to weź też Bastion - są tam postaci pozytywne, negatywne, tragiczne (Śmieciarz, Harold), femme fatale (Nadine Cross), postaci, które okazują się niezwykłe (Tom Cullen), postaci charyzmatyczne (Matka Abigail) itp.

Cytat: Marcin
"Realizm i fantastyka. Przedstaw sposoby i funkcje łączenia tych pierwiastków w literaturze polskiej i obcej." (...)
- "Pod kopułą" - wyjaśnienie pojawienia się kopuły
- "Talizman" - przechodzenie Jack'a do Terytoriów
- "Mgła"
- i czy "Dallas '63" by pasował? , chyba, że miałbym jakąś jedną polską książkę w tej prezentacji dla świętego spokoju...

Piszesz "w literaturze polskiej i obcej" i dajesz same Kingi? Pierwsze, co mi przychodzi do głowy to Terror Dana Simmonsa (połączenie powieści historycznej z elementem fantastycznym/horrorem), duet Lincoln/Child Relikt i Relikwiarz.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: p.a. on Listopada 14, 2011, 19:33:54
No i aż prosi się o coś z realizmu magicznego. Z samej definicji. Albo "Mistrz i Małgorzata". Broń Boże sam King.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: chiyeko on Listopada 14, 2011, 19:59:58
Też bym postawiła na Mistrza i Małgorzatę :) i Talizman ;D też miałam podobny temat i miałam problem z literaturą polską. Wzięłam wiersz jakiś, ale, o zgrozo, nie pamiętam... bo u Kinga jakby się uprzeć to większość książek można dopasować do tego tematu ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Marcin on Listopada 14, 2011, 20:51:41
Więc pewnie, żeby było różnie z książkami to tak jak wymieniliście wezmę się za "Terror" D. Simmonsa (jedyny plus tej całej matury bo będę miał okazję, żeby tą książkę przeczytać), potem "Mistrz i Małgorzata" (jako literatura polska) i "Talizman" (przynajmniej jedna książka już przeczytana :D), zobaczę jak wyjdzie z tymi książkami, jak będzie mało to może jeszcze "Relikt" i "Relikwiarz"

Dzięki za odp :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: dampf on Listopada 14, 2011, 20:53:30
potem "Mistrz i Małgorzata" (jako literatura polska)
E?


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: chiyeko on Listopada 14, 2011, 21:04:45
No.. też myślę, że nad literaturą polską musisz jeszcze trochę pomyśleć XD


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Listopada 14, 2011, 21:11:24
Z polskiej Tadeusz Nowak, Jędrkiewicz, Stefan Grabiński, Franciszek Mirandola, Ludwik Sztyrmer, Olga Tokarczuk koniecznie!, Stefan Grabiński - kolega chyba na Carpe Noctem nie zagląda, a my tam się na darmo męczymy :|, dlaczego nie Orbitowski.

I ulituj się nad tym Kingiem, jedna książka starczy przecież. Coś z realizmu magicznego poza MiM. Rewelacyjny byłby E. T. A. Hoffmann. Jakbym był nauczycielem, a ktoś taki temat by mi w większości na Kingu oprał, to chyba bym pogryzł :D


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Marcin on Listopada 14, 2011, 21:31:39
potem "Mistrz i Małgorzata" (jako literatura polska)
E?

No i już nauczyłem się czegoś nowego, bo myślałem, że autor to polak :D (no i ten błąd zostanie już w internecie..  ;( xD)
Co do upchania tylu Kingów to, nie powiem żebym jakieś różnorodne książki czytał (zazwyczaj King i czasem Masterton), więc nie bardzo orientuje się jakie inne by pasowały.


Z polskiej Tadeusz Nowak, Jędrkiewicz, Stefan Grabiński, Franciszek Mirandola, Ludwik Sztyrmer, Olga Tokarczuk koniecznie!, Stefan Grabiński - kolega chyba na Carpe Noctem nie zagląda, a my tam się na darmo męczymy :|, dlaczego nie Orbitowski.

I ulituj się nad tym Kingiem, jedna książka starczy przecież. Coś z realizmu magicznego poza MiM. Rewelacyjny byłby E. T. A. Hoffmann. Jakbym był nauczycielem, a ktoś taki temat by mi w większości na Kingu oprał, to chyba bym pogryzł :D

CN to raczej tak poglądowo czasami przeglądam, a teraz wiedząc co tam macie to pewnie będę musiał częściej tam zaglądać więc wyjdzie na to, że na darmo się nie męczycie - tylko oczywiście trzeba było właśnie w taki sposób zachęcić :P
Co do pogryzienia, to jakbyś przy okazji mi zaliczył tą maturę to nie mam nic przeciwko :D


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: p.a. on Listopada 15, 2011, 23:37:58
Z polskiej można też śmiało postawić na oklepane "Wesele" :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: SbobekH on Listopada 18, 2011, 10:54:28
Konsultowałem się z moją nauczycielką od j. polskiego i stwierdziliśmy, że postaram się skupić na kilku najczęściej występujących motywach kreowania postaci. Chciałbym na pewno poświęcić trochę uwagi kreowaniu postaci pisarza, w reszcie mam nadzieję, że mi pomożecie, tzn. pomóżcie mi w odpowiedzi na pytanie "Jakie kreacje postaci pojawiają się najczęściej u Kinga?" bądź "Jakie kreacje są najciekawsze?".

Serdecznie dziękuję. : )


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Piecho on Listopada 18, 2011, 22:42:04
Witam!
Mój temat, jak pisałem to:

Cierpienie jako motyw w twórczości Stephena Kinga. Omów na wybranych przykładach.

Mam jakiś tydzień na Bibliografię. Proponuję:

Książki:

Wielki Marsz
Worek Kości
Ręka mistrza
Martwa strefa


Opowiadania:

Szkoła przetrwania
Jestem Bramą - przeczytam i zobaczymy, czy się nada.
Tu można by jeszcze śmiało dodać więcej, jednak nie wiem, czy jest taka potrzeba.


Filmy:

Hmm... No nie wiem. Czy mam dać filmy które są ekranizacjami książek, które będę prezentował, czy może zupełnie inne?


Generalnie nie wiem, czy wziąć powiedzmy 3 książki i 2 opowiadania czy więcej materiału?


Czekam na Wasze propozycje.

Pozdrawiam, Piecho.

Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: chiyeko on Listopada 18, 2011, 22:59:18
Obstaję przy ekranizacji Misery ^^ ewentualnie ekranizację Smętarza dla Zwierzaków.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: mazi on Stycznia 10, 2012, 22:22:02
Mój temat pracy maturalnej to:

Groza w literaturze, filmie i sztuce. Omów temat odwołując się do wybranych dzieł kultury.

Kompletuje właśnie bibliografię i z wyborem książek i filmów nie mam kłopotu, natomiast jest problem z literaturą przedmiotu. Jakie znacie pozycje traktujące o horrorze literackim, albo ogólniej o grozie czy to w filmie czy sztuce ? Polecacie jakieś konkretne tytuły ?


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: mucio on Stycznia 10, 2012, 22:33:07
Stephen King - Danse Macabre

"Obraz horroru jako gatunku oglądanego oczami największej jego gwiazdy. W 'Danse Macabre' Stephen King opowiada swoim czytelnikom o horrorze - literackim, filmowym, telewizyjnym, nawet radiowym - omawia ważne dzieła, motywy i postacie, a przy okazji przytacza sporo anegdot ze swego życia. I pisze to wszystko jak tylko on potrafi - lekko, wciągająco, dowcipnie. "

Oprócz tego Gotycyzm i groza w kulturze, pod. red. G. Gazdy, A. Izdebskiej, J. Płuciennika, Łódź 2003

Jakbyś podał literaturę podmiotu to byłoby łatwiej dobrać odpowiednią literaturę przedmiotu. Tak w ciemno to ci mogę rzucić parę tytułów o wampirach, a okaże się, że nic o nich nie masz to trochę głupio wyjdzie, nie sądzisz?


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Master on Stycznia 10, 2012, 22:36:12
Tyle, że Danse Macabre kończy się podobno (bo nie miałem tego w rękach) na początku lat 80.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: mazi on Stycznia 10, 2012, 22:39:44
W literaturze podmiotu mam

"Dracula" Brama Stokera
"Lśnienie" Kinga

Ale to jest wstępna wersja i jak masz inną propozycję to napisz. Na tych dwóch można mowic o horrorze klasycznym i współczesnym, tajemnicze zamczysko i opuszczony hotel, czego się kiedyś ludzie bali a czego dziś itp. Myślę że jest potencjał. W jednym źródłem grozy jest wampir, a w drugim szaleństwo drzemiące w Jacku Torrance. Dwie książki to raczej maks bo jeszcze mam filmy i obraz chociaż jeden.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: mucio on Stycznia 10, 2012, 22:40:37
Dlatego przydałaby się literatura podmiotu, bo jeżeli znalazło się tam coś z lat wcześniejszych to jak najbardziej pasuje. Poza tym King w tej książce mówi też ogólnie o horrorze, a to chyba będzie aktualne zawsze :) Przeczytałem tą książkę od deski do deski nawet.

edit:

W takim razie do Draculi E. Petoia, Wampiry i wilkołaki : źródła, historia, legendy od antyku do współczesności (http://horror.com.pl/books/recka.php?id=190)

Do motywu obłędu, szaleństwa być może pomocna okaże się taka pozycja - Michel Foucault Historia szaleństwa w dobie klasycyzmu (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/48914/historia-szalenstwa-w-dobie-klasycyzmu)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: mazi on Stycznia 10, 2012, 22:44:47
W poprzednim poście napisałem pozycje które wybrałem. Ok, Danse Macabre pasuje do tematu.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: mucio on Stycznia 10, 2012, 22:51:12
Poza tym pamiętaj, że to tylko matura, czyli bzdura ;) Ja nie korzystałem kompletnie ze swojej literatury przedmiotu, prawdę mówiąc poszedłem praktycznie na żywca. Rozgadałem się 20 minut ogólnie o Kingu, coś tam mówiłem o Dziecku Rosemary i na pewno też o Draculi i zdane :D


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: dampf on Stycznia 10, 2012, 22:54:26
Czekam, aż wpadnie tutaj Mateja i zacznie lamentować, że do tematu o grozie bierze się głównie Kinga :D


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: mucio on Stycznia 10, 2012, 22:56:48
Teraz osobiście gdybym chciał mówić o grozie to wybrałbym z pewnością Lovecrafta, coś tam Poego jako prekursora, a oprócz tego może Grabińskiego? Co nie znaczy, że King jest nadal moim ulubionym pisarzem i uwielbiam jego książki ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: dampf on Stycznia 10, 2012, 23:00:38
Nie no, ja też faceta wielce lubię i nigdy się tego nie wypierałem :D Ale wiem jak niektórzy potrafią na takie tematy reagować :D


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: mazi on Stycznia 10, 2012, 23:12:54
Tak tylko że mój temat jest dość ogólny, a Lovecraft owszem stworzył weird fiction, to jednak do takiej klasycznej grozy mało pasuje. Zastanawiałem się nad Poem. Lovecrafta wziąłbym gdyby nie to, że czas jest ograniczony a o nim musiałbym więcej powiedzieć żeby się wkomponował w temat. A mam jeszcze obraz i film do omówienia ;)

Jakbym Lovecrafta wziął to musiałbym powiedzieć o tym jak groza romansuje z science-fiction, a na to raczej nie będzie czasu


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Dealric on Stycznia 15, 2012, 02:06:21
Szczerze mówiąc przy takim a nie innym temacie na Twoim miejscu wziąłbym:

"Danse Macabre" jako źródło ogólnych informacji
"Dracule" albo jako film z oldmanem albo jako książke jako classic horror story
Poego (sam na swojej maturze korzystałem z serce-oskarżyciel), jako prekursor + duży wybór w zasadzie opowiadań z czego można z 1 na przykład wziąć.
Do tego sztuka to wcale nie musi być obraz ale możesz np wydrukować im jakieś starsze dzieło + nowy artwork przedstawiające to samo i porównać.
Do tego w wypadku wybrania Draculi jako filmu wziąłbym Lovecrafta (też do wyboru do koloru) jako twórcy specyficznego nurtu i bądź co bądź również klasyka (choć tutaj też może mi podchodzić sentyment z własnej matury:). W wypadku wybrania książkowego Draculi to musisz myśleć co wpasuje sie najlepiej. Jeśli brakuje Ci classic horroru to możesz wziąć np Frankensteina (ba a jak stwierdzisz, że masz nadmiar czasu to wziąć starego i nowego i porównać:)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: UpTheIrons on Stycznia 19, 2012, 21:52:23
Witam, potrzebuję pomocy w dobraniu filmografii do pracy maturalnej, a mianowicie mam temat "Literatura i film grozy dokonaj porównania" - pracę oprę na literaturze Kinga, wybrałam wstępnie Misery, Lśnienie i Cmętarz dla Zwierzaków i chcę dokonać porównania z ich adaptacjami - a z oglądaniem filmów u mnie średnio :) z wymienionej trójki nie oglądałam Misery. Przeglądając filmografię na stephenking.pl pomyślałam jeszcze, że Dzieci Kukurydzy też by się nadawały ale tu jest sporo adaptacji, a na forum nikt się o nich nie wypowiedział, więc prosiłabym o pomoc czy warto brać je pod uwagę :>


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: SickBastard on Stycznia 19, 2012, 22:20:12
Chyba tylko część pierwszą, ale szczerze mówiąc to nie jest zbyt dobry film, chociaż opowiadanie niczego sobie. Mando nagrała podcast na ich temat, warto odsłuchać i się przekonać :D

Ja bym wybrał "Christine" albo "Mroczną połowę", w tym drugim byłoby to o tyle ciekawe, że książka o pisarstwie i pseudonimach. Dobre byłoby też "Miasteczko Salem" - dwie ekranizacje, stara i nowa.

A jak już koniecznie opowiadanie, to może któreś z antologii "Marzenia i koszmary". "Crouch End" ma bardzo fajną ekranizację, "Drogowy wirus jedzie na północ" zresztą też jest w porządku.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: kujot666 on Stycznia 19, 2012, 22:21:22
Choć nie przerobiłem jeszcze "Lśnienia" to wybór tych trzech pozycji wydaje mi się bardzo dobry. :diab9: Ja bym pomyślał jeszcze o "Miasteczku Salem" i "Cujo". ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Dealric on Stycznia 19, 2012, 22:44:13
Pomysł ciekawy, ale osobiście nie sądze by komisja przyklasneła czystemu braniu jednego autora (szczególnie spoza lektur szkolnych czy nazwijmy to swego rodzaju klasyki).
Ale wracając do samych filmów to:
Lśnienie koniecznie najlepiej Cubrickowskie jako odejście o powieści i samo czerpanie z jej motywów.
Misery oczywiście też, tutaj wrecz przeciwnie niż Lśnienie. Całkiem wierne odwzorowanie książki (oczywiście nie czepiając sie szczegółów typu co mu zrobiła ze stopą itd).
Kolejny tytuł powinien wprowadzać coś innego. Poza tym bardzo ograniczasz temat wybierając książki + ekranizacje. Powinieneś też przerobić sam ogół czy sposoby straszenia w filmie a w książce, co sie liczy w horrorze w filmie a w książce, jakie są różnice itp itd, a tego nie zrobisz wybierając same ekranizacje.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: UpTheIrons on Stycznia 20, 2012, 12:44:17
Na początku prezentacji mam zamiar wspomnieć jeszcze o początkach literatury grozy, m.in. Zamczysko w Otranto.
Rozważałam tez Miasteczko Salem i Christine, stąd oglądałam ekranizację Christine. Cholera, King napisał za dużo dobrych książek  :D
Cytuj
Kolejny tytuł powinien wprowadzać coś innego. Poza tym bardzo ograniczasz temat wybierając książki + ekranizacje. Powinieneś też przerobić sam ogół czy sposoby straszenia w filmie a w książce, co sie liczy w horrorze w filmie a w książce, jakie są różnice itp itd, a tego nie zrobisz wybierając same ekranizacje.
Ogółu porównania na pewno nie ominę ;)
Kwestię jednego czy więcej autorów omawiałam z nauczycielami polskiego, powiedzieli, że sam King może być. Osobiście myślałam jeszcze nad literaturą np. Poe'go ale jeśli chodzi o film no to tutaj leżę.
Mogę równie dobrze dać dwie pozycje Kinga + ich ekranizacje oraz odrębną książkę z gatunku grozy i odrębny film.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Stycznia 20, 2012, 13:03:05
Poe'go ale jeśli chodzi o film no to tutaj leżę.
Na podstawie samej "Zagłady domu Usherów" powstały co najmniej dwa filmy, w tym jeden co najmniej znakomity: http://www.archive.org/details/FalloftheHouseofUsher1928Chute


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: SickBastard on Stycznia 20, 2012, 14:03:38
No to jeżeli brałabyś coś innego pod uwagę  rzucę ci podpowiedzią: "Dziecko Rosemary" (to nawet King omawiał w "Danse macabre"), "Dracula", "Nawiedzony" (to też omawiał). Wszystkie mają dobre ekranizacje i są dość znaczące dla gatunku.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: mucio on Stycznia 20, 2012, 17:30:17
Sicku dobrze napisał. Od siebie dodam, że u mnie polonistki były zachwycone jak zacząłem mówić o Dziecku Rosemary. Myślę, że to będzie najlepsza pozycja z tych trzech, chociaż Dracula to ikona grozy. Jak nie czytałeś Rosemary to nie martw się, bo można ją przeczytać za jednym pociągnięciem, nie jest zbyt długa, a naprawdę dla mnie bardzo, bardzo fajnie napisana.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Dealric on Stycznia 20, 2012, 19:10:48
Ja bym wybierał jednak miedzy Dzieckiem a Zagładą Domu Usherów. Dziecko to nietypowy przykład, no i ekranizacja w reżyserii Polaka co pewnie u wielu polonistek bedzie plusem. A Poe to Poe chyba zawsze dobry wybór na maturze:)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: kujot666 on Stycznia 20, 2012, 19:52:11
Jak chcesz zachaczyć o innego autora, to według mnie uderz w film, z którego w trakcie projekcji ludzie czmychali ze strachu z kina! :diab9: Oczywiście mowa o "Egzorcyście" W.Petera Blatty'ego. ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Słoik on Stycznia 25, 2012, 17:04:53
Witam. Właśnie mi się przypomniało, że trzeba przygotować prezentację maturalną^^. Wybrałem temat: "Dzieło literackie a jego ekranizacja. Dokonaj analizy i porównania przykładu filmu i jego literackiego pierwowzoru."
Chciałbym opisać oczywiście jakąś powieść/ opowiadanie Kinga i jego ekranizację. jeżeli jest tu jakiś polonista, bądź ktoś, kto po prostu wie- na co zwrócić uwagę prezentując ten temat, i gdzie znaleźć bibliografię? No i jakie dzieło wybrać bo ich dość sporo. Chciałem omówić Lśnienie Kinga, Kubricka i Garrisa, ale chyba nie podołam. Z góry dzięki za pomoc!:)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: dampf on Stycznia 25, 2012, 18:22:34
Te "Lśnienia" to dobry wybór by był jeśli chodzi o Kinga w sumie, bo można obie ekranizacje przeciwstawić tak sobie samym jak i porównać z książką. No i pokazać, że dany tytuł można przenieść na ekran na dwa totalnie różne sposoby.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Słoik on Stycznia 31, 2012, 12:14:38
Owszem, tylko nie wiem jak sie za to zabrać z punktu widzenia polonisty. trzeba omówić chyba poszczególne ujęcia, inne takie, ale ja nie wiem o co kaman, a mój polonista nie pomoże mi, bo uważa że powinienem omówić coś z kanonu lektur szkolnych.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: dampf on Stycznia 31, 2012, 19:12:21
A to fatalny nauczyciel z niego wtedy. Wybacz, że to piszę, ale takie podejście w stylu "tylko lektura" mnie odrzuca i już.

Mam nadzieję, że jakoś go/ją przekonasz jednak :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Słoik on Stycznia 31, 2012, 22:55:28
Mam zamiar przekonywać a w międzyczasie szukać pomocy gdzie tylko się da, między innymi na moim ulubionym forum:)

A co do tematu to mam raczej opisać nie różnice, tylko w jaki sposób osiągnął dany efekt jeden twórca, a w jaki drugi, np. budowanie napięcia czy przedstawienie postaci.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Piecho on Marca 14, 2012, 18:28:23
Witam!
Mój temat, jak pisałem to:

Cierpienie jako motyw w twórczości Stephena Kinga. Omów na wybranych przykładach.Książki:

Wielki Marsz
Worek Kości
Martwa strefa


Opowiadania:

Szkoła przetrwania
Jestem Bramą


Co mi polecicie jako literaturę przedmiotu? Mogę dać Słownik Motywów Literackich a w nim hasło "cierpienie". Myślałem o jakimś wywiadzie z autorem. Nie znacie takiego tekstu, gdzie King mówi o tej kwestii?

Na dniach muszę już napisać plan prezentacji. Nie wiem, czy sam dam radę, więc byłbym ogromnie wdzięczny, gdyby ktoś bardziej obeznany w temacie mógł mi pomóc. Jakby co, proszę pisać PM.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: human on Marca 15, 2012, 11:11:35
Co do przedmiotu musisz szukac ksiąęk lub artykułów w gazecie, które mówią o cieprieniu bądź o książkach Kinga, do których zasiągnąłeś . ja niestety nie posiadam jakieś większej wiedzy o tym, gdzie moga znajdować się takie publikacje...


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Piecho on Kwietnia 13, 2012, 18:35:55
Mam wstępny konspekt, mógłby ktoś mi pomóc? Proszę pisać PM/Mail.

http://img819.imageshack.us/img819/6427/img00011h.jpg (http://img819.imageshack.us/img819/6427/img00011h.jpg)Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Słoik on Maja 11, 2012, 18:01:01
Hejka
chciałem się pochwalić. Zdałem dziś prezentację na 100% z tematu: Dzieło literackie a jego ekranizacja. Dokonaj analizy i porównania przykładu filmu i
jego literackiego pierwowzoru.

Omówiłem Lśnienie Garrisa, Kinga i Kubricka:)

Oto moje wypociny jakby ktoś był ciekaw:P

Spoiler (kliknij, żeby zobaczyć)

Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: HAL9000 on Maja 11, 2012, 19:42:08
Hejka
chciałem się pochwalić. Zdałem dziś prezentację na 100% z tematu: Dzieło literackie a jego ekranizacja. Dokonaj analizy i porównania przykładu filmu i
jego literackiego pierwowzoru.

Omówiłem Lśnienie Garrisa, Kinga i Kubricka:)

Oto moje wypociny jakby ktoś był ciekaw:P

Dobre, dobre :) Gratulacje!


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: JestemIbędę on Września 09, 2012, 09:53:22
Propozycja tematu na maturę ustną: 'Koncepcja losu ludzkiego w twórczości Stephena Kinga. Omów na wybranych przykładach'.
Sama zgłosiłam temat związany z Kingiem, jednak brzmiał on kompletnie inaczej, niż ten na liście... Mam duże wątpliwości, czy się za to brać, bo nie jestem pewna, czy to w ogóle da się napisać! Myślałam, żeby to 'ugryźć' w ten sposób:
- 'Skazani na Shawshank' - pragnienie wolności;
- 'Zielona mila' - pomoc innym,
- 'Misery' - obsesja, uzależnienie (?),
- 'Wielki marsz' - sława, bogactwo,
- 'Uciekinier' - ucieczka (?).

To taka kompletna burza mózgów, myśli 'na gorąco'. Liczę na waszą pomoc i rady, bo Kinga przeczytałam duuuuuuużo, ale dosyć dawno, więc sporo już wyleciało mi z pamięci i jakiś istotny motyw mógł mi umknąć. Wszelkie sugestie bardzo mile widziane! :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: UpTheIrons on Września 09, 2012, 10:53:29
Wybrałaś za dużo tekstów według mnie, ja swoją pracę pisałam na podstawie 3 utworów Kinga i wyszło mi 5 stron a4 co później musiałam chyba o połowę skrócić żeby się wyrobić czasowo i przy tym nie mówić z prędkością karabinu :D


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: JestemIbędę on Września 15, 2012, 10:03:41
Jak już wspomniałam, to dopiero zarys pomysłu. Nie wiem jeszcze, ile książek wybiorę, jakie, i czy w ogóle wezmę ten temat. Dlatego pytam, czy to się DA napisać, czy w połowie pracy nie zorientuję się, że piszę kompletnie nie o tym, co trzeba lub utknę w martwym punkcie... Nie jestem pewna, czy zagadnienie tego typu pasuje do Kinga, więc zastanawiam się, czy dobrze rozkminiam z tymi motywami w poszczególnych powieściach.

? :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: UpTheIrons on Września 15, 2012, 11:01:45
Koncepcja losu ludzkiego...
to będzie ciężki temat :P
Ja bym poszła z tym bardziej w te strone:
Wybrała 2 powieści/nowele w których bohaterów spotyka ten sam los, i inne 2 teksty w których bohaterów także spotyka ten sam los ale inny niz w pierwszych dwóch przypadkach;)
Przykłady ciężko mi podać, z polskiego orłem nie byłam a nie chcę źle podpowiadać :P


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Anarchistka on Września 22, 2012, 13:17:10
Witam :). Jestem maturzystką, a mój temat do matury ustnej brzmi: "Dlaczego Stephen King nazywany jest mistrzem grozy? Omów na podstawie wybranych dzieł ego autora". Temat wydaje mi się wręcz banalny, bo nie jest problemem udowodnić postawioną w temacie tezę. Problem mój jednak leży w tym, że głowię się, jak zaskoczyć egzaminatorów, aby prezentacja nie była oklepana i zwyczajna. Może ktoś z was zna jakieś zakamarki Internetu lub książki, pisma, w których są ciekawostki lub po prostu ma jakieś pomysły jak urozmaicić maturę? :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: dampf on Września 22, 2012, 14:18:30
Ja bym zrobił prezentację totalnie odwrotną. Taką, która neguje tezę postawioną w temacie i ja obala krok po kroku. Bo nazywanie Kinga królem horrorów to już przeszłość i należy tego typu poglądy prostować.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Anarchistka on Września 22, 2012, 15:33:27
A co zrobić, jeżeli ja się z tą tezą zgadzam  :D ?


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: dampf on Września 22, 2012, 16:00:36
Użyć argumentów opowiadających się za nią ;) W sensie, w swojej prezentacji :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Anarchistka on Września 22, 2012, 23:40:26
Wiem, jak zorganizować prezentację po względem merytoryczny, potrafię obronić tezę :).  Nie wiem jednak jakiego użyć motywu zaskoczenia, a na nim bardzo mi zależy.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: UpTheIrons on Września 23, 2012, 12:00:31
Ale w temacie jest MISTRZEM GROZY, a nie HORRORU - to jest różnica!
Jest mistrzem grozy :) Ja miałam porównanie filmu i literatury grozy na podstawie Kinga to jak wrócę z wakacji to mogę parę rzeczy podpowiedzieć


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Anarchistka on Września 23, 2012, 18:04:08
Ok, z góry dzięki :).


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: justynka1331 on Listopada 05, 2012, 02:55:00
Witam serdecznie :)
Nie mam zbyt dużego doświadczenia w byciu użytkownikiem forum,więc proszę o wyrozumiałość.

Mój temat pracy maturalnej odnosi sie do motywu domu w literaturze.
Z przeczytanych dzieł Kinga przychodzi mi do głowy tylko "Czarny Dom" - oczywista oczywistość,wiem ;)

Może ktoś bardziej oczytany ode mnie mógłby podac mi tytuły innych dzieł...byłabym potwornie wdzięczna.
Nadszedł czas na pisanie pracy.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: dampf on Listopada 05, 2012, 08:22:17
"Zagłada Domu Usherów" ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Paweł Mateja on Listopada 05, 2012, 08:58:51
"Stryj Silas" Le Fanu, "Szary pokój" albo bodaj "Szalona zagroda" Grabińskiego. Ale sądzę, że chodzi Ci głównie o Kinga - "Lśnienie", "Mgła".


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: p.a. on Listopada 05, 2012, 10:54:03
"Mania" Guy N. Smitha  :aniol:

Ale... to tylko groza ma być? Bo chyba warto by było taki temat szerzej ogarnąć, poczynając chociażby od przypowieści o domach na skale i piasku ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: justynka1331 on Listopada 06, 2012, 00:53:26
Wybrałam juz "Pana Tadka" ,planuję zabrac się za 2 pozycje Kinga i 1 pozycję muszę wybrac .
Wolałabym skupić się na grozie.Temat bliższy memu sercu niż przypowieśc o domu na skale i piasku :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: p.a. on Listopada 06, 2012, 09:34:43
Jak by Ci się dom zaczął walić, to byś dopiero grozę poczuła ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Pistacja. on Listopada 27, 2012, 17:59:03
Cześć, nie było mnie bardzo długo, ale szkoła nie rozpieszcza :rad2: Mam niedługo konkurs na najlepszą gawędę o książce. Wybrałam "To" i obecnie mam 2 pomysły na główny temat. Pierwszy to przemijające dzieciństwo, a drugi to niedostrzeganie obyczajowej strony Kinga i traktowanie go głownie jako autora grozy. Przechodząc do sedna mam za wiele do powiedzenia a muszę zmieścić się w 5 minutach monologu. Podpowiedzcie co wy jako moi potencjalni słuchacze chcielibyście usłyszeć? Może jakiś wasz ulubiony fragment? Przeglądałam wątek o książce, ale to jeszcze bardziej mnie rozbiło.


EDIT
już nie ważne po konkursie, 2 miejsce mam.


Tytuł: Omów funkcjonowanie motywu grozy w literaturze i sztuce.
Wiadomość wysłana przez: Chatt on Marca 31, 2013, 18:02:42
Witam wszystkich serdecznie.

Chciałbym zasięgnąć od was drodzy forumowicze rady, pomocy względem wymienionego w tytule tematu. (Tak matura się zbliża i biedni maturzyści muszą się brać do roboty).

Na wstępie przepraszam, że jestem maturzystą (Zdaje się na poprzednim forum widziałem sporo skarg na takich  :roll:) i, że przystępuję po raz pierwszy do matury, przez co nie wiem za bardzo za co się zabrać.

Streszczając się. Mam drobny problem z tezą do planu ramowego, a uwielbiana przez nas polonistka ogranicza się do stwierdzenia "popraw tezę" bez zbędnych wyjaśnień co jest źle etc.

W prezentacji mam zamiar mówić o przestawianiu grozy w sztuce (Malarstwo, literatura, film) oraz roli jaką ona pełni. Miałem taki zamiar, lecz teraz nie wiem już nawet czy to będzie dobre... Z pewnością miałbym o czym mówić ponieważ interesuję się ogólnym pojęciem grozy (Literaturą zacząłem wraz z przystąpieniem do tego tematu), czyli głównie malarstwem, jako iż sam tworzę co nieco.

Bibliografia:
Stephen King - Ręka Mistrza (Książka w której bohater jest malarzem... Byłem zachwycony.)
Stephen King - Sklepik z marzeniami.

Tak wiem, podwójnie King. Wybrałem właśnie tego autora, gdyż po przeczytaniu pierwszej ksiażki - nie wiedząc praktycznie nic o autorze byłem bardzo zadowolony. Chciałem jako drugą pozycję wziąć kogoś innego, niestety nie orientowałem się w temaci, a !uwaga! ani polonistka, ani 3 bibliotekarki do których się zwróciłem nie potrafiły mi pomóc... Cóż za podłe miasteczko  :pff6:

Następnie Poe - Studnia i wahadło.

Jeśli chodzi o obrazy.
 Beksiński Zdzisław http://beksinski.republika.pl/73.htm [dostęp 21 04 marzec 2013].
 Beksiński Zdzisław http://beksinski.republika.pl/10.htm [dostęp 21 04 marzec 2013].
Wybór oczywisty, jestem wielkim fanem tego Pana. Dla mnie jest geniuszem.


Prosiłbym was o pomoc w sformułowaniu odpowiedniej Tezy. To absolutna podstawa, z którą kiepsko sobie radzę...


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Zawiany on Marca 31, 2013, 18:42:16
Skoro bazujesz na Kingu to moim zdaniem obowiazkowo powinienes zapoznac sie z jego Danse Macabre, w ktorym opisuje fakt faktem okres 1950-1980 ale takze zachacza o np. Lovecrafta i przedstawia motyw grozy w literaturze, komiksach, radiu, telewizji oraz kinie czyli masz ewentualne rozwiniwcie o inne odgalezienia mediow o czym warto wspomniec bo to zawsze punktuje i daje ci szanse na pytanie typu: "dlaczego tylko te media opisales skoro wspomniales ze jest to tez w innych?" i wtedy dajesz odpowiedz ze malarstwo bo masz taka pasje i sie tym interesujesz, ten tworca jest przez ciebie wyjatkowo ceniony i tak dalej ;) co do tezy to jeszcze pomysle


Tytuł: Matura ustna i King
Wiadomość wysłana przez: bloodsoul on Kwietnia 01, 2013, 15:50:50
Witam. Mam problem. Otóż wybrałem na maturę ustną z j. polskiego temat: "Przenikanie się świata realnego i fantastycznego w utworach literackich. Omów na podstawie wybranych przykładów" i jako przykłady utworów m.in. książkę "Roland". O ile z literaturą przedmiotu nie ma problemów, bo tam mam wypisane dzieła, na przykładzie których omówię problem. O tyle z literaturą podmiotu problem już jest. Łudzę się, że są tutaj osoby, który wiedzą o czym piszę.

Nie potrafię znaleźć w sieci jakiegoś fachowego omówienia "Rolanda". Ponoć ta lit. podmiotu to pic na wodę, ale mimo wszystko wolę wypisać coś rzetelnego. Dlatego piszę tutaj, ponieważ ten temat, wy wyjadacze, macie za pewne opanowany i wyczerpany do granic. Mogą to być też hasła ze słowników, tak powiedziała nam nauczycielka. Choć nie do końca wiem o co jej chodziło i jakie hasła ze słowników można byłoby wykorzystać akurat w tym temacie.

Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Zawiany on Kwietnia 01, 2013, 16:04:34
Jesli sie nie myle to literatura podmiotu to ksiazki ktore omawiasz a literatura przedmiotu to na posdatwie ktorych dokonujesz analizy dziel czyli prace ludzi ktorzy zglebiali temat; z Twojej wypowiedzi wynika, ze obie te pozycje przenikaja sie wzajmnie i raz stanowia jedna, raz drugie. co do hasel ze slownikow w Twoim temacie mozna odwolac sie do tego czym jest swiat realny a czym fantastyczny, jak mozna je klasyfikowac, kiedy mowimy o jednym kiedy o drugim i od tego wychodzac masz podstawe do analizy przenikania sie ich obu tak sadze ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: bloodsoul on Kwietnia 01, 2013, 16:17:10
Tak, na odwrót. Problem jest z literaturą przedmiotu. Jeśli nie znajdę żadnego oficjalnego tekstu na temat Rolanda, w tym kontekście, to wykorzystam owe hasła tak jak mówisz. Dzięki za pomoc i liczę, że ktoś się jeszcze wypowie.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Zawiany on Kwietnia 01, 2013, 16:21:00
Nie czytalem Rolanda i niestety nie wiem jak wyglada z literatura przedmiotu do tego ale mysle ze nie bedzie zbyt latwo choc jesli cos ciekawego wpadnie Ci w rece to podrzuc prosze pdfa albo tytul i autora pracy ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: bloodsoul on Kwietnia 01, 2013, 17:18:08
Szukam i szukam, ale nie potrafię nic znaleźć odnośnie Rolanda. Mam więc pytanko, wie ktoś może w jakim słowniku szukać takich haseł jak świat fantastyczny albo realny?


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: VoicesInMyHead on Września 05, 2013, 17:56:26
Witam. Przygotowania do matur ruszają i zastanawiam się nad opisaniem Kinga i jego twórczości w temacie "Biografia wybranego pisarza jako klucz do odczytania jego twórczości". Sporo książek Kinga odnosi się w takim czy innym stopniu do jego życia i mam pytanie, o czym radzilibyście mi pisać. Na razie przyszła mi do głowy "Historia Lisey" (relacje z żoną, alkoholizm, wątek pisarza i pisania) i dwa ostatnie tomy "Mrocznej Wieży" ( tu sporo odniesień do biografii). Czy ktoś może jeszcze ma pomysł, co pasowałoby do tej pracy albo może polecić jakieś dobre biografie Kinga? :rad2:


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Lizard King on Września 05, 2013, 20:34:22
Lsnienie jako "przewodnik" po jego piciu
hauted heart - Lisa rogak
i cos co ostatnio przeczytalem o Kingu i jest naprwde dobre "Stephen King companion"
no i oczywiscie "Jak pisac"


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Zawiany on Września 05, 2013, 21:40:13
Danse Macabre tez warto moim zdaniem przeczytac, troche watkow biograficznych jest poruszonych oraz bardziej ogolnie jak sie ten autor zapatruje na groze i jakie dziela byly istotne w tamtych latach jego tworczosci :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: ciach_eemuu_ciach on Września 05, 2013, 22:45:11
Ja bym jeszcze do tego dodał "Rękę Mistrza" (motyw radzenia sobie po ciężkim wypadku) i "Mroczną Połowę" (próba rozprawienia się z Richardem Bachmanem).


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: VoicesInMyHead on Września 06, 2013, 16:11:55
O super, wielkie dzięki wszystkim za pomoc, chociaż jeden problem z głowy  :rad2: Właśnie o "Ręce Mistrza" też myślałam, bo czytałam ją jakiś czas i temu i myślałam o tym motywie wypadku (do tego o samym wypadku z "Wieży")


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Malika on Września 10, 2013, 13:52:31
W Miasteczku Salem motyw domu grał dość istotną rolę, tak mi się wydaje  ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: cobra144 on Września 26, 2013, 22:11:29
Witam zdaję w tym roku maturę temat do części ustnej który wziąłem to motywy winy i kary w literaturze myślicie, że Mroczna Wieża a szczególnie jej zakończenie nadało by się do prezentacji  na ten temat?


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: human on Listopada 02, 2013, 21:22:50
Czesc :)

Zauwazyłem, ze zazwyczaj były tu porady dotyczące pracy maturalnej.

ja z pasji do Kinga postanowiłem pisac o nim prace licencjacką, tylko nie bardzo wiem, jak to wszystko ubrać i jak sprecyzować dokładnie temat.
myslalem o czym typu
"Wpływ literatury Stephena Kinga na kulturę"


myślicice, że taki temat jest dobry ? Może macie inne propozycję ? njachetniej to bym opisał jego życie, ksiażki i motywy, ale obawiam sie, ze to nie przejdzie - to byłoby pojscie na łatwizne.
Obawiam się trochę bibliografii - mało jest dzieł czy artykułów, do ktorych można się odnieść. Co  o tym sadzicie? Uda się? W razie wu posiadacie jakieś artykuły z gazet o Kingu, jakichś znanych krytyków i autorów, ktore zechcielibyście dla mnie zeskanować i wysłać?


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Lizard King on Listopada 02, 2013, 21:25:52
sprobuj w druga strone: wplyw kultury na literature Stephena Kinga :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: human on Listopada 02, 2013, 21:47:17
sprobuj w druga strone: wplyw kultury na literature Stephena Kinga :)

No nawet nawet :D Tylko obawiam sie ze bede miał tutaj problem z bibliografią - licencjacka praca to, jak mowią, praca naukowa, jest więc oparta na dziełach naukowych - musze miec co najmniej 15 ksiazek, artykułów lub wywiadów, na których moge sie oprzeć .


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: R3wolw3rowi3c on Listopada 02, 2013, 22:01:04
Ja jestem już po licencjacie i mgr i powiem Ci, że spokojnie w literaturze możesz wykorzystać wywiady, artykuły z czasopism, strony internetowe itp. wszystko to poszerzy Twoją literaturę. Jeśli znasz ang to możesz sobie potłumaczyć i wykorzystać zagraniczne artykuły, których myślę, że jest masa.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Zawiany on Listopada 02, 2013, 22:28:39
Od strony jaką zaproponował Lizard będzie o tyle łatwiej że sam King dość obszernie podszedł do tematu w "Danse Macabre" gdzie opisując 30 lat grozy (1950-1980) zawarł także trochę treści autobiograficznych odnoszących się między innymi do jego dzieciństwa co daje pewną bazę, po zapoznaniu z którą można ocenić swoje szanse w starciu z tym tematem. Dla ułatwienia sobie roboty pomyślałbym jednak o pracy w stylu porównawczym z innym/i autorem/ami ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: human on Listopada 02, 2013, 22:35:06
Od strony jaką zaproponował Lizard będzie o tyle łatwiej że sam King dość obszernie podszedł do tematu w "Danse Macabre" gdzie opisując 30 lat grozy (1950-1980)

Danse Macabre nie miałem okazji czytać, na pewno przejrzę - znasz jakieś artykuły z gazet, wywiady czy co ? Wiecej informacji i źródeł bym potrzebował. Na pewno bede szukal publikacji po angielsku, z tym jezykiem cieżko u mnie, ale dam radę ! :D

Dla ułatwienia sobie roboty pomyślałbym jednak o pracy w stylu porównawczym z innym/i autorem/ami ;)
z jednej strony dla mnie miałbyć tylko King, ale kurcze, obawiam się że na 60 stron pracy to bedzie jednak za mało ;/


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Zawiany on Listopada 02, 2013, 22:43:01
Jeśli chodzi o artykuły i wpisy internetowe to pytaj znawców tematu (SK.pl), ja pamiętam tylko, że King swojego czasu napisał ciekawy artykuł (chyba ukazał się tylko w Internecie) na temat ogólnego dostępu do broni palnej w USA, było to związane z licznymi nadużyciami w tamtym czasie przez osoby niepoczytalne czyli jest zarówno wpływ Kinga na kulturę (a nawet wyrażenie opinii o prawie) jak i wpływ wydarzeń na Kinga (jego przemyślenia na dany temat). Poza tym na YouTube są wywiady ze Stefciem albo jego prelekcje (wykłady, jak zwał tak zwał), może też się przydadzą ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: human on Listopada 03, 2013, 11:46:10
a jesli chodzi o te dwa tytuły :
-S.K. POD LUPĄ
-CZŁOWIEK I TWÓRCA-STEPHEN KING
czy one w jakiś sposób opisują inspirację Kinga lub wplyw kultury na jeg książki  ?


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Zawiany on Listopada 03, 2013, 11:49:05
nie wiem, nie czytalem ale jesli te sie nadadza to moze Pamietnik Rzemieslnika tez pomoze ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: human on Listopada 03, 2013, 16:39:24
Miałem trochę czasu więc poczytałem pare ksiązek Kinga dzis- głównie wstępy przedmowy, przypisy i już co nieco mam :

MIASTECZKO SALEM :
-wpływ literatury: "Drakula", Stokes Bram, komiksy : "Opowieści z Krypty"
-kultura/wierzenia: wampiry (literatura na temat wampirów - kiedy się pijawiły pierwszy raz itp), Salem, Jerusalem (musze poczytac o tym bo jestem pewny, że gdzies pojawiło się wczesniej to okreslenie)

WSZYSTKO JEST WZGLĘDNE:
-w jednym z opowiadań w przedmowie King pisze, że zainspirował się powieścią czy opowiadanie Alfreda Hitchocka
-Człowiek w czarnym garniturze: inspiracja wierzeniami ludowymi/opowieścią o mężczyźnie w garniturze, który rozmawiał w lesie i który, jak się okazało, był diabłem

MROCZNA WIEŻA:
nie zasięgnęłem jeszcze do poczytania fragmentów ale juz teraz wiem, że :
-wpływ literatury: "Sir Roland przez MW stanął" , "Charlie Puf-Puf"
-kultura/wierzenia: wampiry, mutanty i pamiętam, że były tam różne określenia stworów, ale nie jestem pewny, czy występowały one juz gdzies wcześniej.

Nie przeczytałem wszystkich jego książek , jak coś Wam przychodzi do głowy dawajcie znać ! :)
Dzieki !


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: zysiex on Listopada 20, 2013, 16:47:14
Ja natomiast mam tytuł pracy maturalnej: "Na przykładzie dzieł wybranego twórcy literackiego ukaż wyróżniki horroru.". Nie chciałem tematu z lekturami, a Stephena Kinga czytuję prawie codziennie.
Więc moje pytanie jest takie:
Które książki Kinga mogę zaliczyć do grona horrorów?
Wiem, że na pewno wezmę Lśnienie, Cujo, Christine, To.
Zastanawiam się jeszcze, czy Misery można uznać za horror.


Tytuł: Aslan jako strażnik promienia
Wiadomość wysłana przez: maciek on Stycznia 26, 2014, 22:03:06
Cześć wszystkim,

czytałem już wiele książek Kinga, ale dopiero po przeczytaniu Wiatru przez dziurkę od klucza skłoniłem się do rozpoczęcia czytania serii Mroczna Wieża. W międzyczasie wpadłem na pomysł aby na pracę zaliczeniową na uczelnię napisać coś o twórczości Kinga, bo temat świetnie mi pasuje do charakteru zajęć. Moje pytanie do Was jest takie - jak sądzicie, dlaczego King odwołał się do Opowieści z Narni, nazywając strażnika jednego z promieni Aslanem, który jest lwem? Nie znam jeszcze całej serii Mroczna Wieża, może w którejś z książek jest to wyjaśnione, ale wątpię bo nigdzie w Internecie nie mogłem znaleźć takiego wątku. Czy King Waszym zdaniem użył Aslana przypadkowo? Moim zdaniem ma to jakiś cel, ale chciałbym usłyszeć zdanie kogoś kto dobrze zna Mroczną Wieżę. Pozdrawiam  ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Wojtq on Stycznia 30, 2014, 18:26:34
@maciek - Aslan nie pojawia się przypadkowo, jednak wątpię, żeby Stephen chciał tym nawiązaniem przeszmuglować jakąś ideę. W późniejszych częściach "Mrocznej Wieży" przekonasz się, że King niejednokrotnie odwołuje się do różnych postaci z popkultury, ale moim zdaniem czyni to, ponieważ tak mu akurat pasuje. Kryje się za tym cel ważny dla fabuły, ale nie doszukiwałbym się za tymi odniesieniami jakiejś głębszej idei.

Które książki Kinga mogę zaliczyć do grona horrorów?
Wiem, że na pewno wezmę Lśnienie, Cujo, Christine, To.
Zastanawiam się jeszcze, czy Misery można uznać za horror.
Jeśli przyjmiesz, że horror nie musi posiadać zjawisk nadprzyrodzonych to tak, Misery uznałbym za horror (gdzie potworem jest człowiek).
Na Twoim miejscu wziąłbym jeszcze "Cmętarz Zwieżąt", koniecznie! :)


Tytuł: King do pracy magisterskiej
Wiadomość wysłana przez: rutek23 on Lutego 25, 2014, 11:37:05
Witam wszystkich forumowiczów. Piszę pracę magisterską na temat "Category of fear in Stephen King's novels" czyli o szeroko pojętym strachu u Kinga. Praca musi być pod kątem językoznawczym i tu zwracam się do Was o pomoc. Muszę znaleźć fragmenty książek Kinga, w których buduje napięcie lub strach używając różnych środków językowych np. alegorie, animizacje, epitety, metafory, peryfrazy itp. Pomożecie? Mogą być fragmentu po polsku, odpowiedniki angielskie znajdę sam, chyba że macie i gotowe angielskie. Dziękuję z góry za pomoc!


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: rutek23 on Marca 27, 2014, 23:23:21
Nikt nie pomoże?


Tytuł: Ankieta do pracy magisterskiej
Wiadomość wysłana przez: OlaD on Kwietnia 01, 2014, 19:15:31
Cześć wszystkim :)

Nazywam się Ola i chciałabym prosić o poświęcenie odrobiny czasu na wypełnienie ankiety dotyczącej naszego ulubionego pisarza. Ta ankieta jest związana z moją pracą magisterską, więc bardzo proszę o szczere odpowiedzi na pytania.

Oto link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1I2XQ--CyUiVCm_gipFR3SdcjfGRLY1JtmrrZgFduEKw/viewform (https://docs.google.com/forms/d/1I2XQ--CyUiVCm_gipFR3SdcjfGRLY1JtmrrZgFduEKw/viewform)

Z góry bardzo dziękuję :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: nocny on Kwietnia 01, 2014, 19:33:34
Oryginalna ankieta, wypełniłem :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: OlaD on Kwietnia 01, 2014, 20:03:36

Podobała ci się? Bardzo dziękuję tobie i wszystkim forumowiczom za odzew :) Ankieta będzie dostępna przez 2-3 tygodnie, więc inni mają jeszcze czas :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: chiyeko on Kwietnia 01, 2014, 20:28:38
również wypełniłam :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Mando on Kwietnia 01, 2014, 21:22:58
Też wypełniłem choć pewnie mam skrajną opinię na ten temat bo nie widzę żadnej różnicy jak dany tekst jest napisany i nie rozumiem jak użycie kursywy ma wpłynąć na mój odbiór treści. A używanie wielkich liter najwyżej może mnie drażnić ale takiej opcji nie przewidziano :-) Tak czy inaczej, zgadzam się, że ankieta oryginalna.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Remz on Kwietnia 01, 2014, 23:39:59
Też witam z filologii angielskiej na UMK :) (obecnie 3. rok)

Ciekawa ankieta. Fajnie, że poruszasz ten temat. Dla mnie właśnie ma znaczenie czy tekst jest jakoś wyróżniony i też zwracam na to uwagę, a często na zajęciach (zwłaszcza z fonetyki) widziałem jak znajomi podczas czytania jakichś słów, np. kursywą w ogóle nie zwracali na to uwagi.

Pozdrawiam :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Repta on Kwietnia 02, 2014, 00:09:32
Też wypełniłem i Mando nie jesteś sam :D bo mam takie samo zdanie jak Ty.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: nocny on Kwietnia 02, 2014, 00:16:33
No ja jednak inaczej odbieram słowa pisane kursywą. I świetnie to było pokazane na przykładach jakie koleżanka wybrała.


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Zawiany on Kwietnia 02, 2014, 08:35:29
ankieta wypełniona ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: OlaD on Kwietnia 02, 2014, 21:51:09
Witam ponownie :)

Obserwuję na bieżąco, co się dzieje z ankietą i wynikami. Jak dotąd jestem zadowolona z odzewu i tego, że ankieta się podoba :) Serdecznie pozdrawiam użytkownika, który również jest studentem szacownego UMK :)

EDIT 14.04.2014 r.

Po dzisiejszej rozmowie z panią promotor zdecydowałam, że ankieta będzie dostępna do końca kwietnia, więc każdy, kto chce ją wypełnić, ma jeszcze czas. Jednocześnie bardzo dziękuję za dotychczasowy odzew, nie spodziewałam się aż tylu odpowiedzi w tak krótkim czasie.

Jeszcze raz podaję link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1I2XQ--CyUiVCm_gipFR3SdcjfGRLY1JtmrrZgFduEKw/viewform


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: OlaD on Maja 01, 2014, 00:15:00
Jak zapowiadałam wcześniej, ankieta miała trwać do końca kwietnia, więc postanowiłam ją dziś wyłączyć. Bardzo wszystkim dziękuję za jej wypełnienie i ogromny odzew. Wyniki ankiety są interesujące i na pewno będą przydatne w części badawczej mojej pracy.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie! :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: VoicesInMyHead on Maja 15, 2014, 20:57:00
Witam :) Mam pytanie dotyczące prezentacji maturalnej. Temat mojej pracy brzmi "Przedstaw biografię dowolnego pisarza jako klucz do odczytania jego twórczości". Oczywiście wybrałam Kinga, a w prezentacji odwołuję się do "Lśnienia" (kłopoty finansowe i alkoholizm),"Mrocznej połowy"(wpływ Bachmana na twórczość Kinga), "Ręki mistrza"(motyw wypadku i powrót do normalnego życia po kryzysie) i "Historii Lisey"(ogół relacji z żoną i życie małżeńskie). Pracę napisałam już dawno, tylko zastanawiam się, jakie pytania może zadać mi komisja. Macie jakieś pomysły? Z góry dziękuję za każdą odpowiedź  ;)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Wojtq on Maja 15, 2014, 21:19:48
@VoicesInMyHead - temat zapewne znasz od podszewki, więc nie bój żaby, jutro pójdzie Ci zaje.biście. Powodzenia! :)Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: murhaaja on Maja 16, 2014, 07:33:28
znając życie to nie będą znali tych książek i tak, więc pewnie zapytają Cię ogólnie, czemu lubisz książki Kinga i już :D u mnie to tak wyglądało, tylko dwa pytania: "czemu King?" i "czy te długie opisy Kinga panią nie nudzą?" xD


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Edi on Maja 16, 2014, 11:05:51
Jeśli nie będą znać książek, to na pewno o jakieś ogólniki zapytają :) Ja miałam temat o grozie i niesamowitości, jedna kobieta z komisji nie wiedziała o czym mówię i siedziała wytrzeszczając oczy a na koniec zadała jedno pytanie "dlaczego taki temat?" - rozśmieszyła tym i mnie i drugą osobę z komisji :D Druga była obeznana z tematem i po prostu sobie rozmawiałyśmy na temat tych książek, które wzięłam, innych z tematyki grozy, nawet na temat filmów zeszłyśmy, chociaż nie było ich w moim temacie, pamiętam, że pytała czy już "Mgłę" oglądałam (jakoś krótko przed tym weszła do kin). Także to nie było typowo pytanie - odpowiedź, tylko zwykła miła rozmowa :D


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: chiyeko on Maja 16, 2014, 17:07:18
Jeśli nikt nie pisał za nas pracy, tylko sami ogarnęliśmy temat i znamy książki, to bez obaw odpowie się na wszystkie zadane pytania :) ja w liceum byłam cienka z takich rzeczy, nie potrafiłam interpretować wierszy, a nawet jak komisja zadała mi takie pytanie z "podtekstem" to i tak odpowiedziałam bez problemu. Jak się czegoś nie wie, to komisja zazwyczaj naprowadzi, a potem nie ma problemu z mówieniem :)
Trzymam kciuki :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: ciach_eemuu_ciach on Maja 16, 2014, 18:29:26
Wspomnienia maturalne: cała ta prezentacja to pic na wodę i jedna wielka ściema. Strasznie niepotrzebny "egzamin". Prawdziwą sztuką byłoby tego nie zdać :)


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Master on Maja 16, 2014, 19:20:16
No dokładnie... Robić prezentacje z tego, z czego się chce i jeszcze się martwić o to, czy się zda :D
Byłem pierwszym rocznikiem "nowej" matury i prawdę powiedziawszy - patrząc na własne doświadczenia - śmieszy mnie "spininka" jaka jest robiona na forach internetowych. Swego czasu pisałem na pewnym forum historycznym, na który co jakiś czas pojawiał się temat maturzysty, który zamartwiał się ile procent potrzeba, aby dostać się na taką czy inną uczelnie, i kolejna spinka: co mam czytać, aby dobrze napisać maturę.

Nie no, sorry... trzeba się postarać aby nie zdać matury wogóle. Ja sam bez problemu zdałem język polski, nie ruszając w ciągu trzech lat liceum ani jednej lektury. Dobra ściema wystarczy. Podobnie jest z zapisami na uczelnie: jest niż demograficzny i biorą jak leci, bo student to kasa dla uczelni. Ot, i tyle.

Poza tym kilka/kilkanaście dni temu czytałem artykuł na jakimś onetopodobnym portalu, gdzie jakiś profesor czy rektor żalił się nad poziomem matury :D Btw... w innym, podobnym artykule jakiś polonista pisał, że powinno się całkowicie zmienić kanon lektur (i w związku z tym charakter matury z polskiego). Twierdził, że prawie nie zmieniające się od dziesiątków lat lektury podejmuje nieaktualne problemy, nudne dylematy nie mające oparcia we współczesności (typu walka powstańcza), a wszystko to polane mdłym sosem o nazwie "matyrologia". Co Wy na to?


Tytuł: Odp: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...
Wiadomość wysłana przez: Zawiany on Maja 16, 2014, 20:30:41
Nie wszystkie tematy poruszają taką tematykę, choć jest ich (powstania, martyrologia inne pokrewne) sporo i nie zaprzeczam. Popieram natomiast w pełni zdanie, że jeśli samemu pracuje się nad prezentacją do obecnej formy matury ustnej z języka polskiego, to trzeba być postacią nie lada wybitną aby ją "uwalić". Zapoznając się z treścią omawianych tekstów i pracami osób znających się na rzeczy, opisujących przygotowywane zagadnienie, jest się wystarczająco przygotowanym do przyzwoitego zdania egzaminu.

Inną kwestią jest to, że obecna forma matury ustnej ma ulec radykalnej zmianie; mowa była o powrocie do tak zwanej starej formy (wchodzi delikwent do sali, losuje temat i ma chwilę na przygotowanie się do rozmowy). Myślę, że takie coś przymusi maturzystów do znajomości treści i opracowań większej ilości tytułów, ale wyeliminuje też bądź co bądź istotny element: zainteresowania, pomysłowość maturzystów (obecnie są tematy, w których mogą oni dobierać tytuły z poza "kanonu lektur" patrz King itp.), a jest to moim zdaniem równie istotne. To tak z grubsza rzecz ujmując z mojej perspektywy ;)


Tytuł: Matura 2015: Magia, alchemia i ich wpływ na głównego bohatera
Wiadomość wysłana przez: Eld51 on Marca 16, 2015, 16:53:34
Witam.

Zacznę od tego, na pracę maturalną z polskiego wybrałem temat "Magia, alchemia i ich wpływ na głównego bohatera". Potraktowałem go jako powrót do fantastyki, od której miałem przerwę. Z ta fantastyką niestety różnie wyszło ;).
W każdym razie wybrałem następujące lektury:
-Wiedźmin
-Podróż ludzi księgi
-Tristan i Izolda
-Dziady Cz. II
-materiały wspierające: o magii i alchemii w średniowieczu
I:
-Faust, Mistrz i Małgorzata, Cmętarz Zwieżąt.

Wiem teraz, że pierwsze 4 lektury wraz z materiałami pom. zamieszczę w pracy na pewno. Pozostaje teraz pytanie co do tych 3. Od początku chciałem podjąć w pracy temat Cmętarzu Zwieżąt. I pytanie do Was.

Czy Wy też byście mogli się nią posłużyć? Jak Wy to widzicie? Samo zjawisko cmętarza jest dla mnie nie tyle religijne, co właśnie magiczne. Chciałbym pokazać i porównać z "Podróż ludzi księgi" jaki wpływ na życie ma wiara w coś magicznego.
W "Podróż ludzi księgi" ma to charakter bardziej pozytywny. Bohaterowie tam, przy okazji magicznego celu, poznają się, odmieniają swoje życie. Życie nabiera sensu.
W Cmętarz Zwieżąt Louis chyba też poszukiwał takiej większej wiary w coś niemożliwego. Przy pomocy cmętarza chciał wiele naprawić, zmienić. Niestety nie kończy się to dobrze.

Ciekawi mnie więc Wasze zdanie. Jak Wy byście odnieśli się tym tematem do książki. I jak interpretujecie tą książkę? ;) Może jakieś porady odnośnie pracy maturalnej.

Czekam na odpowiedzi. Z góry dzięki. Pozdrawiam ;).


Tytuł: Temat pracy licencjackiej
Wiadomość wysłana przez: Cheetoss on Czerwca 20, 2017, 11:43:12
Witam.
Jestem studentem II roku Kulturoznawstwa reklamy i PR'u. Zbliża mi się termin dostarczenia tematu pracy licencjackiej postanowiłem zatem że będę pisać o Kingu. Promotor się ucieszył bo sam zna i ceni Kinga jednak prosił o zastanowienie się co konkretnie chciałbym umieścić w mojej pracy, na jaki temat pisać. I tu pojawia się problem który kieruje do was :) co waszym zdaniem było by najlepiej napisać ?. Myślałem o charakterystyce bohaterów na podstawie wybranych utworów albo wpływ książek na kinematografie. Jest tego masa i dlatego jestem trochę skołowany, nie wiem co wybrać,  nie chcę też rzucać się na głębokie wody, proszę o pomoc  :)


Tytuł: Odp: Temat pracy licencjackiej
Wiadomość wysłana przez: p.a. on Czerwca 25, 2017, 21:00:43
Może coś w stylu, że w przeciwieństwie do klasyki gatunku (z wampirami, wilkołakami czy Ctulhu) a także prozy choćby Mastertona, u Kinga największym złym jest często człowiek i jego namiętności?