Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane
Strony: [1] 2 3 ... 11   Do dołu
Drukuj
Autor Wątek: Egzamin gimnazjalny, matura, licencjat, magister...  (Przeczytany 80595 razy)
EvilWoman

*

Miejsce pobytu:
Gdańsk




« : Września 21, 2010, 12:37:14 »

W tym temacie zgłaszamy wszystkie swoje prośby dotyczące egzaminów, matur, obrony pracy itd., których tematy związane są w jakiś sposób z Kingiem. Inne tematy będą od razu kasowane. Jednocześnie proszę liczyć się z tym, że nikt tutaj nie napisze za Was tej pracy i jeśli wybraliście zbyt pochopnie temat, za który większość tu obecnych dałaby się zabić, jeśli zostawiliście sobie pisanie na ostatnią chwilę licząc, że to prosta rzecz i ktoś odwali to za was, nie zdziwcie się jak nie otrzymacie odpowiedzi.

Moderator



Cześć
Poszukuję artykułów i bibliografii książkowej (ogólnie żeby nie z internetu) do licencjatu, chodzi mi konkretnie o materiały dotyczące 4 pozycji: Misery, Lśnienie, Cujo, Historia Lisey. Będę bardzo wdzięczna za jakieś wskazówki, np. tytuły/nr-y czasopism w których mogę znaleźć artykuły (lub dobre recenzje), może akurat ktoś z was natknął się na coś, co wzbogaci moją bibliografię. :rad2:
« Ostatnia zmiana: Września 21, 2010, 15:46:02 wysłane przez Mando » Zapisane
ingo

*

Miejsce pobytu:
Poznań




WWW
« Odpowiedz #1 : Września 21, 2010, 13:30:30 »

Trudno powiedzieć czy ta pozycja się przyda bez znajomości tematu, gdyż jest ona dosyć specyficzna, ale o "Lśnieniu" i "Misery" troszeczkę jest:
Stephen King pod lupą
Zapisane
stoniu

*

Miejsce pobytu:
Lubliniec/Rabka/Opole




« Odpowiedz #2 : Września 21, 2010, 13:53:58 »

Chyba coś o Kingu było w książce Oblicza strachu : tradycja i współczesność horroru literackiego Michała Kruszelnickiego. Ale czy było coś o tytułach, które podałaś, tego nie wiem :(.
Zapisane

"Nie masz takiej radości w gospodzie jak na drodze do niej wiodącej..." C. McCarthy "Krwawy południk"
chiyeko

*

Miejsce pobytu:
Olkusz

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #3 : Września 21, 2010, 20:59:28 »

Nie jestem pewna, czy czasami w Pamiętniku Rzemieślnika nie było czegoś o powstawaniu Lśnienia..
Zapisane

"Niezmienny scenariusz naszych czasów:
apokalipsa zagraża... lecz nie następuje. I zagraża nadal."
EvilWoman

*

Miejsce pobytu:
Gdańsk




« Odpowiedz #4 : Września 21, 2010, 23:14:56 »

dzięki za dotychczasowe podpowiedzi, na pewno wkrótce przeszperam te książki.
generalnie to boję się troszkę ujawniać temat, nie wiem czemu (żeby nie zapeszyć? a może zbiegiem okoliczności ktoś z mojego roku i mojej uczelni się tu kryje i ukradnie mi temat? ;D), ale mogę powiedzieć że chodzi mi o szaleństwo. Nie tylko o szalonych bohaterów, ale również obłęd sam w sobie i sposoby w jaki zostaje oddany. No to już zdradziłam chyba wszystko  :] oczywiście nie oczekuję ani nie chcę, żeby ktoś pisał mi co mam zrobić i jak, bo jestem zwolenniczką samodzielnego tworzenia, ale bibliografia przysparza mi trochę kłopotu. Tym bardziej, że wiem, co będę pisać, ale muszę mieć też jakąś bibliografię, żeby dodać jakieś przypisy tu i ówdzie albo z kimś polemizować czy przyznać rację bo takie są uroki pisania prac dyplomowych *_* generalnie, potrzebuję materiałów "do rzeczy" ;) mile widziane również w języku angielskim.
no, a swoją drogą na pewno wielu z was ma dłużej do czynienia z Kingiem niż ja (ponad rok, jakieś 10 powieści i 2 zbiory, wszystkie filmy), więc dlatego właśnie zwracam się po pomoc do was <3
Zapisane
Pavel
Administrator

*

Miejsce pobytu:
Kraków




Out of my mind. Back in five minutes.

WWW
« Odpowiedz #5 : Września 22, 2010, 00:35:52 »

Na PW posłałem wiadomość, owocnego przeglądania ;) Myślę, że znajdziesz tam to czego potrzebujesz, o ile znasz dobrze angielski.
Zapisane

"Nie wydają mi się bowiem kochać książek ci,
którzy zachowują je nietknięte i ukryte w skrzyniach,
lecz ci, którzy dotykając ich zarówno w nocy,
jak w ciągu dnia brudzą je,
 marszczą i niszczą (...)".

Erazm z Rotterdamu
Słoik

*

Miejsce pobytu:
Gliwice




"Miasto nie jest wielkie, wszyscy gramy razem."

« Odpowiedz #6 : Września 22, 2010, 23:02:46 »

Był taki numer "Nowej fantastyki"- "Nowa fantastyka prezentuje. Stephen king. " Byłą to taka cieniutka gazetka, z którą serwowany był "Blaze". Był to styczniowy numer z 2008 roku. Nie wiem zresztą czy były dalsze. Ale do rzeczy: opisane w tej gazetce było 10 najlepszych filmów na podstawie Kinga. Między innymi Misery i Lśnienie. Cujo i Historii.. niestety nie opisano.
Zapisane

"Tylko złe książki mówią, jacy są ich autorzy. Dobre książki mówią, jacy są ich bohaterowie." - A. Sapkowski
yesiu

*



« Odpowiedz #7 : Września 23, 2010, 16:16:03 »

Właśnie chciałem założyć taki temat, ale widzę, że ktoś mnie ubiegł ;). Jako, że jestem w klasie maturalnej przyszedł czas na wybór tematu do matury ustnej. Są 3 kategorie spośród, których można coś ciekawego wybrać: literatura, związki literatury z innymi dziedzinami sztuki oraz język. Na początku zakładałem, że wybiorę coś z kategorii językowej. Dlaczego? W najliczniejszej kategorii "literatura" są głównie tematy w oparciu o lektury szkolne, porównywanie epok itp. Zdarzają się takie, które mają w nazwie np. motyw kobiety, motyw śmierci itp, jednak trudno jest coś znaleźć, gdzie nie trzeba polegać na lekturach. Druga kategoria czyli "związki literatury z innymi dziedzinami sztuki", jeszcze bardziej mnie zniechęciła. W każdym temacie oprócz danego utworu trzeba zaprezentować obok utworu literackiego jakiś obraz, bądź porównać do jakiegoś tekstu kultury. Język wydawał mi się najlepszym rozwiązaniem, lecz tam jest najmniej tematów do wyboru. Kilka ciekawych by się znalazło, jednak są one dosyć trudne, wymagają dużej wiedzy. Postanowiłem, więc jeszcze raz przestudiować tematy z literatury i wtedy znalazłem coś godnego uwagi: "Dokonując analizy odpowiednich utworów zaprezentuj twórczość wybranego pisarza.". Od razu pomyślałem o Kingu i bez wahania wpisałem temat na deklarację.

Teraz się zastanawiam jak to odpowiednio "ugryźć". Myślę, że na początku powiem kilka słów wstępu opiszę autora a następnie zaprezentuję jego trzy wybrane utwory. Nie zastanawiałem się do końca jakie jeszcze wybrać, propozycje? Myślę, że najlepiej wziąć jedno opowiadanie, jedną powieść napisaną pod pseudonimem i jedną "normalną" powieść. Po zaprezentowaniu wybranych dzieł, omówiłbym zagadnienia związanego z jego twórczością. Może cechy jego stylu pisarskiego, może fenomen jego popularności, chętnie usłyszałbym jakieś wskazówki co do tej części prezentacji ;]. No i chyba tyle. Zachęcam do napisania swoich spostrzeżeń, propozycji. Na pewno przyda mi się spojrzenie na temat z innej strony, dzięki ;).
Zapisane
Pavel
Administrator

*

Miejsce pobytu:
Kraków




Out of my mind. Back in five minutes.

WWW
« Odpowiedz #8 : Września 23, 2010, 17:02:36 »

Myślę, że najlepiej wziąć jedno opowiadanie, jedną powieść napisaną pod pseudonimem i jedną "normalną" powieść. Po zaprezentowaniu wybranych dzieł, omówiłbym zagadnienia związanego z jego twórczością.

Nie jest to dobry pomysł by przedstawić czyjąś twórczość, a przynajmniej jeżeli nie zrobisz tego według jakiegoś klucza. King napisał bardzo dużo książek, patrząc na przeciętną ilość powieści "normalnego" pisarza, więc temat jaki wybrałeś wymaga sporego nagimnastykowania się. Ale jest jeden plus, na 95% komisja nie będzie wiedziała o czym mówisz, więc wszystko zależy jak temat przedstawisz i w jaki sposób posłużysz się argumentacją. Nie musisz wszystkiego w końcu mówić ;) Przynajmniej na egzaminie maturalnym ustnym to przejdzie, na studiach już nie bardzo. Podziel sobie etapy twórczości Kinga na jakieś cztery okresy, albo ustal sobie jakiś cenzus czasowy z jakichś względów (np. śmierć matki, wypadek) i znajdź książki charakterystyczne dla tego okresu. Napewno musi być debiut pisarza, później możesz wziąć się za jakiś rasowy horror, omawiając przy okazji jego mroczne alter ego, a następnie iść w łagodnego Kinga, czyli jak jego twórczość uległa zmianie. Skoro koniecznie chcesz opowiadania, to zbiorek "Serce Atlantydów" omów, a na koniec coś z ostatniego Kinga i przedstawić go jako dojrzałego pisarza np. Histria Lisey, który odszedł od krwawej konwencji. Komisja nie musi widzieć o Komórce, Mrocznej Wieży i kosmitach z Łowcy Snów. 

Temat masz prosty, łatwy i przyjemny. Miałem coś podobnego. Wtedy wybrałem Carrie, Lśnienie i Bastion, tak chyba było...
Zapisane

"Nie wydają mi się bowiem kochać książek ci,
którzy zachowują je nietknięte i ukryte w skrzyniach,
lecz ci, którzy dotykając ich zarówno w nocy,
jak w ciągu dnia brudzą je,
 marszczą i niszczą (...)".

Erazm z Rotterdamu
crusia
Moderator Globalny

*

Miejsce pobytu:
Poznań




WWW
« Odpowiedz #9 : Września 23, 2010, 19:03:27 »

A ja myślę, że lepiej będzie zaprezentować charakterystyczne motywy w twórczości i ew. różne cechy pisarstwa Kinga, np. to, że kino bardzo kocha jego powieści i tu podasz przykład kultowych horrorów typu Carrie, Lśnienie, Christine, Cmętarz. Plus King często wykorzystuje pisarzy jako głównych bohaterów. Do tego daj jakąś analizę stylu, chociażby to słynne przynudzanie o pierdołach (Orbit fajnie to ujął w "Horror show", możesz dać cytat, jak się nie boisz :D). Jak trochę pokombinujesz to sporo ciekawych rzeczy możesz znaleźć. Możesz trochę o jego inspiracjach powiedzieć i dobrać do tego odpowiednie książki. Schemat prosty: przedstawiasz charakterystyczną cechę lub motyw i mówisz, że to i to można znaleźć w tej i tej książce. A potem parę zdań o książce i następny punkt. Nie wiem, jaki masz poziom w swoim liceum, ale zazwyczaj nie wymagają tak naprawdę żadnej analizy tylko trochę informacji.
Zapisane
yaga

*



« Odpowiedz #10 : Września 26, 2010, 12:10:30 »

Cześć, to mój pierwszy post na tym forum i mam prośbę, bo w tym roku zdaję maturę, a mój temat to: ''Walka dobra ze złem w powieściach Stephena Kinga. Omów temat na wybranych utworach pisarza.'', który z resztą zaczerpnęłam z tego forum z małymi zmianami. Odnośnie mojej prośby, mógłby ktoś doradzić mi kilka opowiadań Kinga, w których takowa walka ma miejsce, bo tak się składa, że nie czytałam jeszcze ani jednego, a chciałabym dodać choć jedno do mojej bibliografii. Z góry dziękuję :).
Zapisane
lorddemon1991

*

Miejsce pobytu:
Warszawa




WWW
« Odpowiedz #11 : Września 26, 2010, 15:23:36 »

Może opowiadania nie. Ale książka "Bastion" mogła by być spoko. A tak poza tym dziwny temat.
Zapisane

"In ancient days, in an ancient world, the Sibyls sung their melodies
But the song is lost, and no one hear when Sibyls speak the words of gods the world is deaf" - Therion
Pavel
Administrator

*

Miejsce pobytu:
Kraków




Out of my mind. Back in five minutes.

WWW
« Odpowiedz #12 : Września 26, 2010, 15:34:25 »

Ja bym przeczytał na twoim miejscu jeszcze raz temat jaki sam wybrałeś, tylko że ze zrozumieniem ;) Jak już się połapiesz o co chodzi, to zapomnij o opowiadaniach i bierz się za powieść "Bastion" bo w tej książce konflikt pomiędzy dobrem a złem jest bardzo ciekawie przedstawiony.
Zapisane

"Nie wydają mi się bowiem kochać książek ci,
którzy zachowują je nietknięte i ukryte w skrzyniach,
lecz ci, którzy dotykając ich zarówno w nocy,
jak w ciągu dnia brudzą je,
 marszczą i niszczą (...)".

Erazm z Rotterdamu
lorddemon1991

*

Miejsce pobytu:
Warszawa




WWW
« Odpowiedz #13 : Września 26, 2010, 15:38:31 »

I chyba jeszcze pasowałoby Miasteczko Salem.
Zapisane

"In ancient days, in an ancient world, the Sibyls sung their melodies
But the song is lost, and no one hear when Sibyls speak the words of gods the world is deaf" - Therion
murhaaja

*

Miejsce pobytu:
Wrock

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



Nox

WWW
« Odpowiedz #14 : Września 26, 2010, 15:39:53 »

faktycznie dziwny temat
może "Ręka Mistrza"? bo z opowiadań to nie bałdzo
Zapisane

raz, dwa, trzy, Merkury w drugim domu
księżyc, pięć, nic nie może pomóc,
sześć, nieszczęście, Anuszka, siedem, wieczór,
olej, głowa, profesor wszystko przeczuł
---------------------------------------------------
uroczyście przysięgam, że knuję coś niedobrego
yaga

*



« Odpowiedz #15 : Września 26, 2010, 17:14:32 »

No właśnie, na pewno omówię To i Miasteczko Salem, zastanawiam się też nad trzema innymi tytułami, ale pomyślałam, że może dobrze by było omówić jakieś opowiadanie, bo przecież w nich też chodzi o walkę dobra ze złem (przynajmniej w jakieś ich części), stąd moja prośba :).
Zapisane
Pavel
Administrator

*

Miejsce pobytu:
Kraków




Out of my mind. Back in five minutes.

WWW
« Odpowiedz #16 : Września 26, 2010, 17:29:02 »

''Walka dobra ze złem w powieściach Stephena Kinga. Omów temat na wybranych utworach pisarza.''

To jest twój temat, i jak byk stoi powieściach, więc żadnego opowiadania nie bierz na warsztat bo nie mieści się w ramach tematu.
Zapisane

"Nie wydają mi się bowiem kochać książek ci,
którzy zachowują je nietknięte i ukryte w skrzyniach,
lecz ci, którzy dotykając ich zarówno w nocy,
jak w ciągu dnia brudzą je,
 marszczą i niszczą (...)".

Erazm z Rotterdamu
ivrit

*

Miejsce pobytu:
Warszawa



« Odpowiedz #17 : Października 25, 2010, 13:56:03 »

Witajcie,

bardzo mnie ucieszyła obecność tego wątku. Studiuję psychologię i namiętnie czytam Kinga. W rezultacie dwóch powyższych faktów przystępuję do pisania pracy magisterskiej "o Stephenie Kingu" - będzie to praca psychobiograficzna, uwzględniająca zarówno historię życia, jak i motywy obecne w twórczości. (Nad precyzyjnym tematem jeszcze myślę, ponieważ zależeć będzie od ram teoretycznych, których użyję do analizy - lecz nie będzie to psychoanaliza ;)
Zbieram literaturę biograficzną - za podstawę zasadniczo uznaję "Jak pisać", jako wypowiedź autobiograficzną. Ale z biografii mam tylko "The Haunted Heart" Lisy Rogak. Widziałam, że przez empik można zamówić "Revisiting Stephen King: A Critical Companion" Sharon Russel. Jeśli ktoś z Was mógłby mnie wspomóc innymi publikacjami (w szczególności zależy mi na "Imagining the Worst : Stephen King and the Representation of Women",  "The Gothic World of Stephen King", ale i cokolwiek innego, co według Was jest wartościowe) - podać namiar, gdzie mogę kupić,a może ktoś zechciałby mi pożyczyć na kilka miesięcy jakąś pozycję ze swoich zbiorów? Będę bardzo wdzięczna za wszelką pomoc. Do szerszych  wypowiedzi zapraszam na mejla.
Pozdrawiam serdecznie
Magda
Zapisane
Agrawkaaa

*




« Odpowiedz #18 : Listopada 11, 2010, 16:15:25 »

Hmmm no i temat tegorocznej pracy maturalnej:
"Współczesna literatura grozy, omów na podstawie powieści S.Kinga"
Pisanie czegoś takiego to sama przyjemność ;]
Zapisane

`Długa jest droga do raju kochanie, więc nie przejmuj się drobiazgami.`
chiyeko

*

Miejsce pobytu:
Olkusz

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #19 : Listopada 11, 2010, 20:37:20 »

Żałuję, że gdy pisałam maturę, nie czytałam jeszcze Kinga ;)
Zapisane

"Niezmienny scenariusz naszych czasów:
apokalipsa zagraża... lecz nie następuje. I zagraża nadal."
Strony: [1] 2 3 ... 11   Do góry
Drukuj
Skocz do:  

Black Rain by Crip Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines XHTML | CSS