Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: TRZYNASTU APOSTOŁÓW - zbiór opowiadań  (Przeczytany 7442 razy)
J.Xavier.B
Gość
« : Września 03, 2010, 22:42:34 »

"Trzynastu apostołów" to zbiór dwóch mini-powieści i dwunastu opowiadań Deana wydanych przez "Albatros" w roku 2005 i wznowionych w wersji kieszonkowej trzy lata później :). Jest to bardzo ciekawy przekrój prozy Koontza, zarówno tej wczesnej pisanej przez autora w klimacie sci-fi, jak i tej nowszej, z pogranicza grozy i sensacji, znanej nam chociażby z książek zapoczątkowanych w Polsce przez wydawnictwo "Amber" :).


Spis pozycji zawartych w zbiorze liczącym sobie 559 stron:

    * Trzynastu apostołów  (Strange Highways)
    * Czarna dynia  (The Black Pumpkin)
    * Pani Attyla Hun  (Miss Attila the Hun)
    * W głąb ciemności  (Down in the Darkness)
    * Dłonie  (Ollie's Hands)
    * Złodziej  (Snatcher)
    * W potrzasku  (Trapped)
    * Bruno  (Bruno)
    * My troje  (We Three)
    * Twardziel  (Hardshell)
    * Kocięta  (Kittens)
    * Zamieć  (The Night of the Storm)
    * Brzask świtu  (Twilight of the Dawn)
    * Chase  (Chase)




Opis wydawcy:

Pierwszy zbiór w dorobku Koontza obejmuje dwie krótkie powieści i dwanaście nowel. Każdy odnajdzie tu coś dla siebie - thriller, opowieść detektywistyczną, horror, science fiction, opowieść miłosną lub filozoficzną refleksję. Niezwykła wyobraźnia autora poniesie go w najbardziej nieoczekiwanym kierunku, pozwalając zagłębić się w otchłanie ludzkiej duszy. Tytułowych Trzynastu apostołów to historia dwóch braci. P.J. jest sławnym pisarzem, piewcą swobody, człowiekiem sukcesu; Joey - życiowym wykolejeńcem. Jeden z nich jest też pozbawionym skrupułów seryjnym mordercą. Uskok w czasie sprawia, iż wspólnie mogą powrócić do pewnego dnia przed dwudziestu laty, który zaważył na ich późniejszym życiu. Kto będzie zwycięzcą w pojedynku dobra za złem? Któremu uda mu się oszukać przeznaczenie? Bohater minipowieści Chase, odznaczony za męstwo podczas wojny wietnamskiej, dręczony nieustannymi wyrzutami sumienia, pragnie uciec od życia. Tymczasem los stawia na jego drodze kobietę i ponownie skazuje na bohaterstwo...


Recenzja "Trzynastu apostołów" :):
http://www.carpenoctem.pl/pages/trzynastur.htm

« Ostatnia zmiana: Stycznia 31, 2011, 14:27:06 wysłane przez J.Xavier.B » Zapisane
J.Xavier.B
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Białystok




WWW
« Odpowiedz #1 : Marca 19, 2011, 15:25:56 »


Zastanawiam się nad znikomością zainteresowania forumowiczów niniejszym tytułem, bo mam wrażenie, że chyba tylko ja jestem zapoznany z jego treścią, skoro nikt się nie udziela w poświęconym mu wątku oprócz mnie i hulającego tutaj wiatru :(. A szkoda...

Serio zachęcam Was do lektury tego bardzo fajnego zbioru opowiadań Deana; jest to niesamowita przekrojówka jego twórczości, gdzie znajdziecie utwory zarówno rewelacyjne, kapitalne, dobre, średnie, jak i słabe - ale dzięki takiemu skrajnemu zestawieniu możemy przynajmniej zaobserwować ewolucję twórczości pisarza, a dla sympatyków jego prozy jest to z pewnością nie lada gratka!!  Diabeł 9. Szczególnie polecam Wam ów zbiór także ze względu na zawarte w nim wczesne dokonania Deana [m.in. pisane w nurcie sci-fi  ;)], których jak wiemy w Polsce nie uświadczyliśmy zbyt wiele  :faja:. Wystarczy na zachętę wspomnieć chociażby króciutkie, ale miażdżące w swojej wymowie opowiadanie "Kocięta", którym Koontz wygrał konkurs literacki zorganizowany przez "Atlantic Monthly" w 1966 roku, otwierając tym samym drogę do swojej wielkiej kariery pisarskiej  :).

Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł wejść w polemikę o "Trzynastu apostołach" nie tylko z lustrem :D :D :D.



Zapisane
Magnis

*




« Odpowiedz #2 : Marca 19, 2011, 15:44:00 »

Kocięta jak już wspominałeś Xawierze jest krótkim fajnym opowiadaniem, którego zakończenie nawet teraz pamiętam bo zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie :).Pamiętam też, że czytałem wszystkie opowiadania ze zbiorku, ale dość dawno więc tutaj się nie wypowiem za bardzo bo muszę gdzieś zdobyć i przypomnieć sobie :).
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
kujot666

*

Miejsce pobytu:
Działdowo

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #3 : Marca 19, 2011, 16:03:41 »

No ja niestety jeszcze nie posiadam tego zbioru opowiadań. ;( Ale w przeciągu kilku dni powinienem stać się jego posiadaczem i zakończyć kompletowanie mojej bibliografii Koontza! Diabeł 9 Także jak przeczytam to na pewno o "Trzynastu Apostołach" pogadamy! :haha: Ciekawy jestem tych stricte sf utworów Deana, bardzo lubię ten gatunek i myślę, że przypadną mi do gustu. No ale najpierw muszę uporać się z "Mroczną Wieżą", nie chcę wplatać w tą wspaniałą przygodę innych utworów. ;)

A tak nawiązując do tych wczesnych utworów Deana, zapewne nie uda mi się kupić nigdzie "Zwiadowcy piekieł"! ;(
Z tego co widziałem w wątku o naszych kolekcjach, to masz Jarku chyba kilka egzemplarzy tego utworu! Może byś tak odsprzedał jeden innemu, wielkiemu fanowi DK - a mianowicie mnie? ;)
Zapisane

Graham, Dean & Stephen rules!!! ;-) Preston & Child kicks like a mule!:-D
J.Xavier.B
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Białystok




WWW
« Odpowiedz #4 : Marca 19, 2011, 22:30:00 »

No ja niestety jeszcze nie posiadam tego zbioru opowiadań. ;( Ale w przeciągu kilku dni powinienem stać się jego posiadaczem i zakończyć kompletowanie mojej bibliografii Koontza! Diabeł 9 Także jak przeczytam to na pewno o "Trzynastu Apostołach" pogadamy! :haha: Ciekawy jestem tych stricte sf utworów Deana, bardzo lubię ten gatunek i myślę, że przypadną mi do gustu. No ale najpierw muszę uporać się z "Mroczną Wieżą", nie chcę wplatać w tą wspaniałą przygodę innych utworów. ;)

Zatem czekam na Twój odzew po powrocie z wycieczki u boku Rolanda :D. Chyba, że zamierzasz na dłużej tam zakotwiczyć, to będę siłą do pokoju Koontza ciągnął Cię z powrotem  :haha:.

A tak nawiązując do tych wczesnych utworów Deana, zapewne nie uda mi się kupić nigdzie "Zwiadowcy piekieł"! ;(
Z tego co widziałem w wątku o naszych kolekcjach, to masz Jarku chyba kilka egzemplarzy tego utworu! Może byś tak odsprzedał jeden innemu, wielkiemu fanowi DK - a mianowicie mnie? ;)

Tutaj niestety muszę Cię zmartwić, Rafał  :(, bo choć mam aż trzy egzemplarze "Zwiadowcy piekieł", to jednak każdy z nich jest inny wizualnie, a ja jestem kolekcjonerem wszystkich polskich wydań, więc dla mnie są nawet nie tyle białymi krukami, co świętymi relikwiami!!  :haha: Ale powiem Ci, że na "Zwiadowcę piekieł" można od czasu do czasu trafić na Allegro; jeden z moich egzemplarzy pochodzi właśnie stamtąd - bardzo okazyjnie udało mi się go kupić, bodaj za niecałe 50 zł, choć zazwyczaj sprzedający wystawiają do licytacji znacznie drożej... od czasu do czasu obserwuję aukcje Deana, więc jeśli zauważę "Zwiadowcę" nie omieszkam dać Ci znać  Diabeł 9.
Zapisane
kujot666

*

Miejsce pobytu:
Działdowo

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #5 : Kwietnia 01, 2011, 16:59:36 »

Dzisiaj zabrałem się za "Trzynastu apostołów". Pomimo tego, że oryginalny tytuł tego zbioru opowiadań brzmi "Strange highways", to polskie tłumaczenie wydaje się być prawie trafione. :D A dlaczego prawie? A no dlatego, że utworów w nim zawartych jest czternaście, więc powinno być czternastu a nie trzynastu. W każdym bądź razie książka ma taki sam tytuł jak i otwierająca ją mini powieść, czyli "Strange highways" - kolejny przykład skaszanionego polskiego tłumaczenia! ;(
Z nieukrywaną przyjemnością wracam do utworów Deana, gdyż coraz bardziej zachwyca mnie jego twórczość. Za "Trzynastu apostołów" złapałem się z kilku powodów. ;) Mając już za sobą cztery tomy wspaniałych opowiadań Mastiego, ciekawy jestem wrażeń z lektury takowych, ale napisanych przez DK. Poza tym bardzo ciekawią mnie utwory Deana z wczesnego okresu twórczości, których szansa wydania u nas jest bliska zeru. Poza tym Jarek namawia do dyskusji, a ja jakoś nie potrafię mu odmówić. :haha:
No ale skupmy się na zawartości! Diabeł 9

"Strange highways/Trzynastu apostołów" - wspaniała opowieść, dorównująca prawie objętością takim tytułom Deana jak "Groza" czy "Ziarno demona". Znajdziemy w niej niesamowite połączenie rasowego horroru z wątkiem sensacyjnym Początek historii jest bardzo mroczny, niesie ze sobą niesamowitą aurę tajemniczości i ogromny ładunek grozy. W miarę rozwoju fabuły przechodzi niepostrzeżenie w typowy wątek sensacyjny, by w finale postawić nas w obliczu piekielnej mocy. Diabeł 9
Oczywiście nie mogło u Deana zabraknąć całkowicie odjechanych postaci, czyli to w czym DK jest niedościgniony. Totalnie popaprany P.J. (tylko czy na pewno?), a także Joey, który jest jego bratem, to jak na tak krótki utwór bardzo dobrze skonstruowani bohaterowie. :haha:
 Także otwarcie zbioru horrorem jak najbardziej trafia w moje gusta, oby tak do samego końca!

"The Black pumpkin/Czarna dynia" - to krótka nowela opowiadająca o symbolu amerykańskiego święta Halloween, a mianowicie o rzeźbionej dyni zwanej Jackiem Latarnikiem. Tommy i Frank - synowie senatora, kupują na straganie jedną taką do domu. Tommy - ten lepszy z braci, ma dziwne przeczucie, że to zły pomysł i raczej się nie myli.
Krótko, strasznie i całkiem pomysłowo! "Czarna dynia" to kolejny utwór utrzymany w tonie horroru. Diabeł 9

"Miss Attila the Hun/Pani Attyla Hun" - po dwóch horrorach Dean przenosi nas z tą nowelą w świat s-f. To chyba namiastka tego co Koontz pisał w swych młodzieńczych latach, podobnie jak w "Zwiadowcy piekieł". Chociaż data powstania tego utworu (1987r.) sugeruje okres twórczości, w którym autor nie pisywał już w tym stylu.
Mamy tu próbę zawładnięcia ludzkością przez obcą cywilizację, coś w stylu "Inwazji pożeraczy ciał". Muszę przyznać, że to pierwszy utwór s-f Deana jaki przeczytałem. Tematyka trochę zaskakuje ale styl pisania to już ewidentnie stary dobry Koontz. Pomimo małej objętości noweli można w niej spokojnie wyłapać podobieństwo do takich powieści jak "Złe miejsce" czy "Łzy smoka". ;) Mam tu na myśli sposób prowadzenia fabuły i wielotorowość wątków, tyle że w zminimalizowanej wersji.
Także jak dla mnie "Pani Attyla Hun" to w odniesieniu do tego co dotychczas przeczytałem, całkiem sympatyczna ciekawostka przyrodnicza. :o :haha:

CDN...
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2011, 20:53:50 wysłane przez kujot666 » Zapisane

Graham, Dean & Stephen rules!!! ;-) Preston & Child kicks like a mule!:-D
J.Xavier.B
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Białystok




WWW
« Odpowiedz #6 : Kwietnia 01, 2011, 23:33:01 »

Dzisiaj zabrałem się za "Trzynastu apostołów". Pomimo tego, że oryginalny tytuł tego zbioru opowiadań brzmi "Strange highways", to polskie tłumaczenie wydaje się być prawie trafione. :D A dlaczego prawie? A no dlatego, że utworów w nim zawartych jest czternaście, więc powinno być czternastu a nie trzynastu. W każdym bądź razie książka ma taki sam tytuł jak i otwierająca ją mini powieść, czyli "Strange highways" - kolejny przykład skaszanionego polskiego tłumaczenia! ;(

Biblijnych apostołów było 12-tu, opowiadań w zbiorze 14-cie, więc wydawca poszedł na kompromis pomiędzy tymi wartościami liczbowymi, tak ażeby wilk był syty i owca cała  :haha:.

Z nieukrywaną przyjemnością wracam do utworów Deana, gdyż coraz bardziej zachwyca mnie jego twórczość.

Takie deklaracje na naszym forum to doprawdy rzadkość, Rafale  ;). Ale ja rzecz jasna doceniam to, że dostrzegasz potencjał literacki Deana, bo sam jestem zniewolony przez jego twórczość  Diabeł 9.

Poza tym Jarek namawia do dyskusji, a ja jakoś nie potrafię mu odmówić. :haha:

Uznam to za komplement, nawet pomimo tego, że dzisiaj Prima Aprillis :D.

W każdym razie super, że zdecydowałeś się na ten zbiór nowel Koontza [jak nie teraz, to pewnie i tak prędzej czy później byś po niego sięgnął  :faja:]. Mnie w niejednym utworze tego tomiszcza podobał się nie tylko klimat opowiadań samych w sobie, ale i ich refleksyjne, zmuszające do zadumy zakończenia nierzadko mające wymowę niedopowiedzeń  :rad2:. Z przeczytanych przez Ciebie trzech pierwszych historii, mnie najbardziej podobało się tytułowe, spowija je specyficzna aura niesamowitości, a także ciekawie zarysowany motyw zła gnieżdżącego się w człowieku - połączenie fantastyki, grozy i sensacji, czyli wizytówka Koontza na dzień dobry z całym zbiorem  :faja:.

Następne dwie historie, choć krótkie objętościowo, to jednak zbyt silnie nie utkwiły w mojej pamięci, kojarzę je w tej chwili bardzo fragmentarycznie  ;(. Może też dlatego, że kolejne krótkie formy literackie jakie zawarł w "TA" Dean - poza dwoma wyjątkami w postaci "My troje" oraz "Bruno" - zdecydowanie bardziej przypadły mi do gustu  :roll:.  Także im dalej w głąb ciemności [:D] Kujocie, tym znacznie lepiej, o czym pewnikiem lada moment się przekonasz lub nawet już się przekonałeś, znając Twoje tempo czytania  ;).

*****

A jeszcze jako taki swoisty bonus do wątku, przypomnę się z pewną perełką w mojej kolekcji powieści Deana - o czym już przed laty wspominałem [dokładnie w 2006 roku :)] na starym forum, ale kto tam by chciał to odgrzebywać teraz w morzu dawnych postów ;). Otóż jestem szczęśliwym posiadaczem japońskiego wydania "Strange Highways", zdobytego przez mego serdecznego kumpla podczas jego pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni :). Tamtejsze książki są niesamowite nie tylko poprzez specyfikę orientalnego pisma, ale i sposobu jego czytania, od prawej do lewej!!  Diabeł 9

Poniżej stosowne foto-story :D, okładkę zaś zdobi motyw z opowiadania "Zamieć"  :).









 :faja:.



« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2011, 23:55:14 wysłane przez J.Xavier.B » Zapisane
kujot666

*

Miejsce pobytu:
Działdowo

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #7 : Kwietnia 02, 2011, 09:18:15 »

Co by nie skłamać, to chyba pierwszy raz widzę stronice książki wydanej po japońsku. :haha: Ciekawie to wygląda, prawie jak Matrix. :D W każdym bądź razie fajna ciekawostka w kolekcji. ;)
Zapisane

Graham, Dean & Stephen rules!!! ;-) Preston & Child kicks like a mule!:-D
Magnis

*




« Odpowiedz #8 : Kwietnia 02, 2011, 15:49:37 »

Niedługo ja sam wrócę do zbiorku bo wypożyczyłem i czeka na swoją kolej :).Teraz też czytam książkę Koontza :D, ale niedługo załoźe o niej temacik :).

Xavier fajnie wygląda powieść po japońsku  :D i posiada bardzo ładną okładkę  :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2011, 15:51:39 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
kujot666

*

Miejsce pobytu:
Działdowo

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #9 : Kwietnia 04, 2011, 17:35:02 »

C.D.

"Down in the darkness/W głąb ciemności" - bardzo fajna nowelka ze sporą dawką grozy. Głowny bohater  opowiadania, amerykanin meksykańskiego pochodzenia - Jesus Gonzales, kupuje nowy dom. Znajduje w nim drzwi do piwnicy, które okazują się być bramą do ciemnej strony jego osobowości. Czy Jess przekroczy ich próg? Warto przeczytać to krótkie opowiadanie żeby się o tym przekonać. Diabeł 9
Jak na razie to najlepsza nowelka TA z dotychczas przeczytanych. Fajny pomysł, świetny klimat i bardzo trafny morał. :haha:

"Ollie's hands/Dłonie" - bardzo ciekawa opowieść o pewnym kloszardzie o imieniu Ollie. Pewnego dnia znajduje przy śmietniku naćpaną dziewczynę - Annie, która tego dnia próbowała przedawkować. Obdarzony niesamowitymi zdolnościami Ollie nie dopuszcza jednak do tego i całkiem bezinteresownie pomaga stanąć dziewczynie na nogi.
"Dłonie" to bardzo poruszająca opowieść o lekkim zabarwieniu s-f.  Znajdziemy w niej typowe dla Deana odniesienia do tragicznego dzieciństwa, a także ciekawie stworzone portrety psychologiczne głównych bohaterów. I to wszystko ściśnięte na szesnastu stronach książki, piękna i niesamowita historia. Anioł
Jest to jedna z najstarszych nowel zamieszczona w tym zbiorze, napisana przez Deana w 1972 roku.

"Snatcher/Złodziej" - historia drobnego złodziejaszka Billy'ego Neeksa, który wybrał niewłaściwą osobę na swoją ofiarę. Skradziona starszej kobiecie torebka, staje się ostatnim łupem w jego karierze.
"Złodziej" to taka jednorazowa lektura, która nie wywołuje chęci ponownego sięgnięcia po nią. Jakoś dziwnym trafem strasznie przypomina mi dopiero co przeczytanego"Tik-Taka", tylko że w skróconej wersji. :haha:

"Trapped/ W potrzasku" - bardzo fajna opowieść z gatunku s-f. Meg Lassiter, wraz z synem Tommym, mieszka na odludziu niedaleko laboratoriów instytutu Biolomechu. W jego ścianach prowadzone są badania nad DNA zwierząt. Coś uciekło z kompleksu, na zewnątrz panuje straszna zamieć, a Tommy ma akurat złamaną nogę. Dalszy ciąg wydarzeń wydaje się być oczywisty. Diabeł 9
Sporo tu podobieństw do "Opiekunów", nawet psi wątek się pojawił (i to podwójny), pod postaciami Gamonia i Maxa.
Bardzo fajnie się czyta, opowiadanie trzyma w napięciu od początku do końca. :haha:
Ilustracja na japońskim wydaniu "Strange highways", którą pokazał Jarek, mogła by też być ilustracją do tego opowiadania.

"Bruno" - nowela ta powstała w 1971 roku i nie licząc opowiadania "Kocięta" jest najstarszą w tym zbiorze opowiadań. Jak dotychczas również najbardziej odjechaną. Normalnie tak się uśmiałem czytając ten utwór, że mało nie popuściłem. Dean pojechał tu po bandzie na maksa. :D :o
"Bruno" opowiada o epizodzie z życia pewnego prywatnego detektywa o imieniu Jake. Na jego drodze stanie stróż prawa z alternatywnego świata równoległego, ścigający pewnego złoczyńcę.
Jak dla mnie to prześmieszna komedia s-f, z wielkim naciskiem na komedia! :haha:

"We three/My troje" -  kolejna stricte s-f historyjka z wczesnej twórczości  lat 70-tych. To jak na razie najkrótsza nowela TA. Taka krótka wizja naszego końca świata i jego dalszych losów. Niby głupie a daje do myślenia. :roll: Otwarte i niedopowiedziane zakończenie zaskoczyło mnie na maksa, tak więc z opadniętą szczęką zabrałem się za kolejną historię. ;)

"Hardshell/Twardziel" - bardzo ciekawa nowela łącząca thriller sensacyjny z gatunkiem s-f. Jest to klasyczna potyczka policjanta - Franka Shawa z seryjnym mordercą - Karlem Skaggiem, która w miarę rozwoju akcji przeradza się w coś więcej. Diabeł 9
Bardzo podoba mi się mroczny wydźwięk tego opowiadania. Umiejscowienie akcji w potężnej hali służącej jako magazyn, gdzieś w środku deszczowej nocy z piorunami, potęguje aurę grozy i niebezpieczeństwa.
Jak dla mnie to jeden z lepszych utworów w tym zestawieniu. Diabeł 9

"Kittens/Kocięta" - najstarszy (1966 rok), chyba jednak najkrótszy i najbardziej wymowny utwór tego zbioru opowiadań. Jak widać już na początku kariery pisarskiej Dean nadzwyczaj trafnie ujął w tym utworze przesłanie jego prozy. Motywy z tego opowiadania przewijają się w bardzo wielu późniejszych powieściach. Te wszystkie urazy głównych bohaterów z dzieciństwa, czy błędne pojmowanie rzeczywistości przez spaczoną psychikę ludzką. W dalszym ciągu twierdzę, że DK jest mistrzem w kreowaniu portretów psychologicznych, a które są strasznym odzwierciedleniem naszej szarej rzeczywistości. Nie dziwię się, że "Kocięta" zostały wyróżnione na konkursie literackim, coś niesamowitego. :o :o :o Diabeł 9


CDN...


« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2011, 22:16:27 wysłane przez kujot666 » Zapisane

Graham, Dean & Stephen rules!!! ;-) Preston & Child kicks like a mule!:-D
kujot666

*

Miejsce pobytu:
Działdowo

sponsor forum
SPONSOR
FORUM



« Odpowiedz #10 : Kwietnia 05, 2011, 17:55:00 »

C.D.

"The night of the storm/Zamieć" - kolejny utwór pochodzący z wczesnych lat twórczości  DK (1974 rok). Jest to bardzo fajna historia o przyszłości  naszej planety, gdzie nadrzędnym gatunkiem są roboty czyli sztuczna inteligencja. :roll: O ludziach natomiast krążą nieudokumentowane legendy, które  przedstawiają ich jako demony. Ciekawy punkt widzenia i fajna perspektywa przyszłości! :haha:
Nowelka jest naprawdę bardzo fajna i czyta się ją z wielką przyjemnością. "Zamieć" to kolejny w tym zbiorze utwór stricte s-f.

"Twilight of the down/Brzask świtu" - bardzo smutna  i przygnębiająca opowieść podejmująca temat wiary w Boga. Wychowany w fanatycznie regilijnej rodzinie Benny Fallon staje się w dorosłym życiu zagorzałym ateistą. Niestety w fanatyczny wręcz sposób próbuje narzucić swój pogląd wszystkim otaczającym go ludziom, nawet najbliższym. Czy życie zweryfikuje jego pogląd?
Bardzo ciekawa nowela, która daje do myślenia. Niestety jak dla mnie zakończenie zniweczyło wyjątkowość tego utworu. Niepotrzebnie Dean sięgnął po ten cudowny argument. :(

"Chase" - to obok tytułowego "Strange highways" druga mini powieść "Trzynastu apostołów". Jest to również jeden ze starszych utworów tego zbioru, napisany przez Deana w 1972 roku. Jest to typowa powieść sensacyjna, nie zawierająca żadnych odwołań do zjawisk nadprzyrodzonych. :haha:
Opowiada historię weterana wojny w Wietnamie - Benjamina Chase'a. Kiedy przez przypadek ratuje ze szponów mordercy pewną młodą dziewczynę, staje się automatycznie jego kolejnym celem. Nie mogąc liczyć na żadną pomoc, sam stara się dopaść swojego potencjalnego kata.
Bardzo fajnie poprowadzona intryga wciąga z każdą przeczytaną stroną. Nie zabrakło tu również totalnie spaczonych osobowości, czyli takiej swoistej wizytówki prozy Koontza. Diabeł 9
 "Chase" to  kolejny jasno błyszczący punkt tej książki!

No i nadszedł czas na małe podsumowanie. ;)
Wszystkie swoje wynurzenia na temat powyższych utworów pisałem na bieżąco, zaraz po przeczytaniu każdego z nich. Chodziło mi głównie o to, żeby nie sugerować się innymi opiniami, czy nawet refleksjami samego autora zawartymi w nocie do czytelnika. Kiedy przeczytałem ją na końcu książki, byłem zaskoczony faktem, że moje odczucia z lektury pokryły się w większości z zamierzeniami autora. :haha:
Do najciekawszych nowel z tego zestawienia, nie licząc dwóch mini powieści, zaliczył bym: "W głąb ciemności/Dłonie/W potrzasku/Twardziel/Kocięta/Zamieć".
Najsłabsze jak dla mnie były: "Pani Attyla Hun/Złodziej/My troje".
Nowela "Bruno" jest poza wszelkimi kryteriami, totalny odpał, komedia przez duże K! :o :D :o :D :o :D
Pozostałe to takie średniaki, predysponują do naprawdę dobrych utworów ale czegoś im brakuje.
Jeśli chodzi o obydwie powieści, tu uważam je za bardzo dobre utwory. Tym bardziej, że tematycznie różnią się od siebie znacząco, a co za tym idzie dają obraz różnorodności pisarskiej Koontza.
 "Trzynastu apostołów" to świetna przekrojówka twórczości Deana, gorąco polecam wszystkim jego fanom i nie tylko! Diabeł 9





« Ostatnia zmiana: Kwietnia 05, 2011, 17:58:20 wysłane przez kujot666 » Zapisane

Graham, Dean & Stephen rules!!! ;-) Preston & Child kicks like a mule!:-D
Magnis

*




« Odpowiedz #11 : Kwietnia 08, 2011, 10:44:16 »

Opowiadanie Trzynaście apostołów jest mroczną i tajemniczą historią, która spodobała mi się bardzo.Jest wielkości krótkich utworów Koontza (dobrze, że jej Albatros nie wydał oddzielnie :D ), ale dzięki temu dostajemy historię tajemniczą, zwartą i zaskakującą.Autor jak zwykle stworzył ciekawą postać czarnego charakteru czyli PJ, który robi z jednej strony dobre wrażenie, ale z drugiej strony przeraża.Opowiadanie trzyma w napięciu przez cały czas.Ocena 8/10.

Następne opowiadanie za mną czyli Czarna dynia dziejące się podczas świąt Halloween.Udało się stworzyć atmosferę z lekkim dreszczykiem, ale sama historia jak najbardziej na plus.Zakończenie podobało mi się :).Napisana zostało jak to miał w zwyczaju Koontz przystępnym językiem, ale zabrakło mi jednak trochę rozwinięcia historii bo zrobiła się coraz ciekawsza Diabeł 9.Ocena 7 -/10 :).

CDN :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 08, 2011, 19:20:37 wysłane przez Magnis » Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
J.Xavier.B
Moderator

*

Miejsce pobytu:
Białystok




WWW
« Odpowiedz #12 : Kwietnia 08, 2011, 12:56:51 »


Nieźle żeście się rozkręcili z tymi "Trzynastoma apostołami", chłopaki  Diabeł 9.

Z resztą Kujot jak widać już przekonał się, że warto było przeczytać ów zbiór nowel - z resztą jak całą twórczość Deana  :faja:.

Ja zaś nawiązując do tematu, pochwalę się, że udało mi się zdobyć opowiadanie "Trapped" ["W potrzasku"] w wersji graficznej / komiksowej - w każdym bądź razie ilustrowanej ;), za jedyne 12,50 zł już z przesyłką!!  :o Okazja pełną gębą dla fana Deana :D. Liczącej sobie 80 stron książeczki [u nas ta nowela ma 50 ;)] fizycznie jeszcze nie mam, ale jak tylko do mnie dotrze nie omieszkam wrzucić tutaj kilku skanów :). Póki co, dysponuję okładką :):





Zapisane
Magnis

*




« Odpowiedz #13 : Kwietnia 08, 2011, 13:19:11 »

Okładka robi wrażenie Xavier i szkoda tylko, że nie wydadzą u nas :).
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Magnis

*




« Odpowiedz #14 : Kwietnia 10, 2011, 18:41:20 »

Ciąg dalszy  :).

Pani Attyla Hun - prosta historia o inwazji ale napisana przyzwoicie.Zabrakło mi rozszerzenia historii i przez to może wypadła jak wypadła bo zapowiadała się lepiej.Ocena 5/10.

W głąb ciemności - mroczne opowiadanie o pewnym domu.Fajnie napisane, trzymające w napięciu i ciekawym bohaterem, który - chociaż jest to opowiadanie - został skonstruowany dobrze.Narracja jest pierwszoosobowa co też trzeba zaliczyć na plus i udało się stworzyć klimat.Ocena 8/10 :).

Dłonie - chociaż to opowiadanie za bardzo nie straszy, ale napisane zostało dobrze.Czyta się znakomicie.Ocena 7/10 :).

Złodziej - przyzwoicie napisane opowiadanie, ciekawe, ale z drugiej strony proste.Chociaż czyta się dobrze to zabrakło mi zaskoczenia bo od pewnego momentu wiadomo co będzie.Ocena 6/10.

W potrzasku - bardzo dobrze wykreowany został klimat osaczenia, zagrożenia i walki rodziny.Podobało mi się, ponieważ udało się stworzyć fajne postacie jak Meg i Tomego oraz psa Gamonia ( :haha: ).Opowiadanie trzyma w napięciu aż do końca.Ocena 8/10 :).

Bruno - opowiadanie w klimacie S-F, napisane z humorem i do tego zakręcone :haha:.Bawiłem się czytając fajnie.Ocena 7/10.

My troje - przyzwoicie napisane, ale zabrakło mi czegoś w nim.Historia prosta i mało zaskakująca.Ocena 5/10.

Twardziel - opowiadanie trzymające w napięciu, dobrze napisane, z ciekawymi postaciami i szybką akcją.Ocena 8/10 :).

Kocięta - bardzo dobre opowiadanie chociaż jest krótkie to trzyma w napięciu i potrafi zaskoczyć zakończeniem.Ocena 8/10 :).

Zamieć - ciekawe i dobrze napisane opowiadanie fantastyczne, które ukazuje świat po katastrofie.Ocena 7/10.

Brzask świtu - znakomite opowiadanie obyczajowe poruszające aspekt religijny.Dobrze poprowadzone z ciekawymi postaciami i pierwszoosobową narracją.Ocena 8/10.

Chase - minipowieść, która mi się podobała.Udało się w niej stworzyć fajną postać Chase i ukazać jego emocje po pewnych wydarzeniach z przeszłości.Trzyma w napięciu od początku, a wykreowanie postaci czarnego charakteru wyszło znakomicie.Ocena 8/10 :).

Zbiór Trzynastu apostołów polecam wszystkim, którzy chcą zobaczyć jak pisał Koontz kiedyś.Mamy jak to w zbiorze słabsze opowiadania ( My troje, Pani Atylla Hun, Złodziej ), ale też występują najlepsze (pozostałe) :), ale nie zmienia to faktu, że czyta się każdą z nich dobrze.Ocena całego zbioru to 8/10 :).
Zapisane

Mistrzem grozy w Polsce jest Stefan Grabiński.
Wielcy Przedwieczni : Dagon, Cthulhu i Wielki Staruch.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: